Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2015

Pokaż wszystkie
  • Zarządzanie zapasami dla praktyków Jak mądrze redukować zapasy w systemie KANBAN I MRP
    • Joanna Czerska
    2015

    Dążenie do redukcji zapasów jest naturalnym trendem wszystkich przedsiębiorstw dbających o dostęp do tzw. wolnej gotówki. 11 lat prowadzonych przeze mnie obserwacji w toku realizowanych kilkuset projektów wskazuje, że tylko ok 0,5% przedsiębiorstw (w danym momencie) nie zajmuje się pracą nad obniżeniem zapasów. Jak ta redukcja zapasów zazwyczaj się odbywa? Szef stawia cel swojemu zespołowi: „dziś rotacja naszego zapasu wynosi 60 dni, więc cel na nowy rok ustawiamy na 45 dni”. Zespół chcąc sprostać wyzwaniu zmniejsza, mniej lub bardziej, stopniowo utrzymywany zapas zwiększając ryzyko utraty płynności w realizacji zamówień, lub przerzucając odpowiedzialność za zapas na swoich dostawców. I zrobione! Kim jest zespół, który dostaje cel? Zwykle są to zespoły planistów oraz zaopatrzeniowców, czyli pracowników operacyjnych, którzy w oparciu o bieżące warunki dostaw, produkcji, wymagań i zachowań klientów realizują zamówienia na wyroby czy materiały. Należy zadać sobie pytanie czy i jaki mają oni wpływ na poziom zapasu. Odpowiedź brzmi: bezpośrednio niestety niewielki. Jednak niezależnie od tego jaki wpływ posiadają podejmują zwykle skuteczne wysiłki w celu obniżenia poziomu zapasu. Z jakim skutkiem? Zwykle niestety dość ryzykownym. Niniejsza książka powstała, by pomóc pracownikom odpowiedzialnym za redukcję zapasów oraz ich szefom podejmować mądre decyzje. Mądre, czyli bezpieczne dla przedsiębiorstwa, nie zwiększające ryzyka opóźnienia realizacji zlecenia produkcji lub zlecenia klienta z powodu braku materiału, półwyrobu czy wyrobu gotowego. Postaram się przeprowadzić czytelnika przez mechanizmy podejmowania decyzji o tym o ile i w jakim obszarze można zredukować zapasy, tak by stawiane cele były rozsądne i możliwe do osiągnięcia w wymaganym czasie. Jednocześnie dołożę starań by pokazać i udowodnić jak wiele osób i działów ma wpływ na poziom zapasów w przedsiębiorstwie i jak ważna jest współpraca przy ich obniżaniu. W książce posługuję się pojęciami polskimi i angielskimi z uwagi na fakt, że wielu z potencjalnych czytelników niniejszej książki pracuje w firmach, w których wykorzystuje się wyłącznie angielskie nazwy dla pojęć odpowiadających zarządzaniu zapasami.


  • Zastosowania chromatografii wykluczania (GPC/SEC). Część II – Wykorzystanie GPC/SEC w rozdzielaniu tłuszczów i produktów ich konwersji – artykuł przeglądowy
    • Judyta Kosińska
    • Dorota Martysiak-Żurowska
    • Marian Antoni Kamiński
    2015 Pełny tekst Camera Separatoria

    Tłuszcze i produkty ich konwersji stanowią złożoną grupę związków organicznych, o różnorodnej i skomplikowanej strukturze. Istotnym problemem, zwłaszcza w rozdzielaniu szczegółowym tak złożonych i zróżnicowanych analitów na poszczególne indywidua chemiczne jest ogromna różnorodność budowy związków chemicznych przynależnych do poszczególnych klas lipidów. Z drugiej strony, poszczególne klasy lipidów wykazują charakterystyczne cechy pod względem swoich właściwości fizykochemicznych, w tym, pod względem oddziaływań sorpcyjnych, co umożliwia ich rozdzielanie grupowe. Uzyskanie właściwego rozdzielenia związków lipidowych na grupy warunkuje możliwość ich dalszego rozdzielania oraz prawidłową identyfikację poszczególnych związków chemicznych występujących w danej grupie. Niniejsza praca przeglądowa przedstawia współczesny stan wiedzy opisany w literaturze, dotyczący jednej z szeroko stosowanych technik wstępnego rozdzielenia grupowego tłuszczów oraz produktów ubocznych ich rafinacji lub konwersji, tj. chromatografii wykluczania (ang. GPC/SEC, Gel Permeation Chromatography/Size Exclusion Chromatography).


  • Zastosowanie addytywów w separacji pianowej białek serwatkowych i białek mlecznych
    • Karolina Kucharska
    2015

    Zaproponowano proces separacji pianowej do wydzielania białek ze strumieni poprodukcyjnych przemysłu mleczarskiego Ponadto zaproponowano zastosowanie w separacji pianowej białek serwatkowych i mlecznych addytywów dopuszczonych ustawą do stosowania w żywności. Jako cel pracy przyjęto uzyskanie wyników uzasadniających wybór takich addytywów, które intensyfikują przebieg i polepszają wynik procesu separacji pianowej białek. W części literaturowej przedstawiono zagadnienia związane z procesem separacji pianowej. Omówiono podstawy fizykochemiczne procesu i przedstawiono jego matematyczny opis. Wskazano zastosowaniaseparacji pianowej. Technika separacji pianowej opiera się na selektywnej adsorpcji cząsteczek flotowanej substancji na powierzchni międzyfazowej pęcherze gazu – ciecz. Składnik flotowany jest wynoszony z pęcherzami gazu do piany tworzącej się nad warstwą barbotażową. W wyniku kondensacji piany otrzymuje się wzbogacony roztwór składnika flotowanego. W wyniku przeprowadzonych badań sformułowano następujące wnioski. Najniższe wartości napięcia powierzchniowego roztworów białek występują w punktach izoelektrycznych tj. dla białek mlecznych pH = 5,6 i dla białek serwatkowych pH = 5,8. Stopień zatrzymania gazu jest proporcjonalny do prędkości przepływu powietrza w potędze 0,71, a średnica Sautera pęcherzy powietrza w potędze 0,19. Stąd wielkość powierzchni międzyfazowej jest proporcjonalna do prędkości przepływu powietrza w potędze 0,52. Wielkość powierzchni międzyfazowej pęcherze gazu - ciecz jest odwrotnie proporcjonalna do napięcia powierzchniowego. Współczynnik wzbogacenia osiąga tym wyższe wartości im niższe jest stężenie białka w surówce, maleje ze wzrostem prędkości przepływu gazu oraz osiąga wartość najwyższą dla pH punktu izoelektrycznego. Stała szybkości flotacji białek serwatkowych i mlecznych jest proporcjonalna do prędkości przepływu powietrza w potędze 0,67 i rośnie ze wzrostem stężeń gumy karaya, karagenu i cytrynianu trietylu. Podsumowując wyniki badań można sformułować wniosek, że separacja pianowa nie tylko pozwala na usunięcie białek celem oczyszczenia strumieni, ale także na otrzymanie zatężonych roztworów wartościowych białek przydatnych dla szeregu zastosowań nie tylko spożywczych. Istnieje także, udokumentowana wynikami przedstawionych badań, możliwość silnego oddziaływania na efektywność procesu poprzez zastosowanie addytywów, które jednak nie ograniczają obszarów zastosowania produktu separacji pianowej białek.


  • Zastosowanie analiz i prognoz ruchu w programowaniu, planowaniu i projektowaniu inwestycji transportowych
    • Kazimierz Jamroz
    • Jacek Oskarbski
    • Krystian Birr
    2015

    W artykule zostanie przedstawiona charakterystyka procesu planowania i realizacji inwestycji transportowych ze szczególnym uwzględnieniem roli analiz i prognoz ruchu. Przedstawione fazy planowania, projektowania i realizacji inwestycji transportowych omówiono na przykładach wielu inwestycji prowadzonych w ostatnich latach na obszarze miasta Gdańska i województwa pomorskiego. Szczególną uwagę poświęcono roli analiz i prognoz ruchu wykorzystywanych zarówno do opracowywania strategii rozwoju układu transportowego, jak i planowaniu oraz projektowaniu przebiegu poszczególnych jego odcinków. Opisane zostaną efekty tychże analiz wraz z charakterystyką uwarunkowań zewnętrznych, wynikającymi z nich problemami i dylematami.


  • Zastosowanie chromatografii gazowej w analityce technicznej do charakterystyki ksylenu technicznego na potrzeby rejestracji w systemie REACH
    • Grzegorz Boczkaj
    • Malwina Momotko
    2015 Camera Separatoria

    W pracy przedstawiono metodykę badań ksylenu technicznego w celu jego charakterystyki zgodnie z wymaganiami rejestracyjnych systemu REACH. W badaniach zastosowano technikę chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym (GC-FID) oraz w sprzężeniu ze spektrometrią mas (GC-MS) Chromatografia gazowa umożliwia wykonanie dwóch fundamentalnych oznaczeń tego typu mieszaniny – tzn. zbadania czystości mieszaniny oraz identyfikacji i oznaczenia głównych składników mieszaniny -poszczególnych izomerów ksylenu.


  • Zastosowanie destylacji symulowanej do analizy produktów naftowych
    • Malwina Momotko
    • Grzegorz Boczkaj
    2015 Przemysł Chemiczny

    W pracy omówiono normowane metodyki wyznaczania rozkładu temperatury destylacji, metodą destylacji klasycznej oraz destylacji symulowanej(SIMDIS). Normy opisujące sposób prowadzenia destylacji symulowanej dla poszczególnych materiałów, zostały porównane w zakresie wymagań w odniesieniu do aparatury oraz warunków prowadzenia analizy dla konkretnego rodzaju materiału naftowego. Przedstawiono również doniesienia naukowe dotyczące najnowszych osiągnięć w zakresie poprawy i modyfikacji metodyki SIMDIS.


  • Zastosowanie elektronicznego nosa w analityce zanieczyszczeń środowiska
    • Tomasz Wasilewski
    • Tomasz Dymerski
    • Paulina Kolasińska
    • Jacek Namieśnik
    2015 Analityka: Nauka i Praktyka

    Problem jakości powietrza jest przedmiotem coraz większego zainteresowania ze względu na wpływ na środowisko, komfort życia i zdrowie ludzi. Wzrost stężenia niektórych zanieczyszczeń w powietrzu związany jest głównie z emisją tych składników ze źródeł antropogenicznych. Substancje złowonne, zwane odorami, wywołują najwięcej skarg i zażaleń ze strony ludzi, głównie tych którzy mieszkają i/lub pracują na terenach leżących w zasięgu oddziaływania takich emiterów. Ocena zapachu jest szeroko stosowana w przemyśle do ewaluacji uciążliwości zapachowej i jest ona uwzględniana podczas opracowywania nowych podejść do metodyk i rozwiązań aparaturowych. Nie ma wątpliwości, że popularne stają się podejście polegające na wykorzystaniu do monitoringu powietrza atmosferycznego i powietrza w pomieszczeniach różnych rozwiązań konstrukcyjnych nosów elektronicznych.


  • Zastosowanie filtracji przestrzennej do eliminacji spoofingu w systemie GPS
    • Jarosław Magiera
    • Ryszard Katulski
    2015

    Artykuł podejmuje problematykę przeciwdziałania atakowi elektronicznemu typu spoofing w systemie GPS, polegającemu na niepowołanej transmisji imitacji sygnałów odbieranych z satelitów nawigacyjnych tego systemu. Odbiór sygnałów imitujących powoduje wyznaczenie nieprawidłowych wskazań czasu, położenia i prędkości odbiornika GPS. Proponowaną w artykule metodą ochrony odbiornika przed działaniem sygnałów imitujących jest adaptacyjna filtracja przestrzenna sygnałów. Filtracja ta polega na ustalaniu minimum zysku charakterystyki odbiorczej szyku antenowego w kierunku, z którego nadchodzą sygnały imitujące. Efektywność działania tej metody została zweryfikowana poprzez badania pomiarowe w warunkach laboratoryjnych i rzeczywistych. Artykuł zawiera prezentację metodyki oraz wybranych wyników przeprowadzonych badań.


  • Zastosowanie georadaru do badań muru ceglanego
    • Jacek Lachowicz
    2015

    Postęp technologiczny w dziedzinie diagnostyki konstrukcji badaniami nieniszczącymi NDT (z ang. nondestructive testing) pozwala na coraz dokładniejsze określenie stanu technicznego danej konstrukcji. Jedną z tego rodzaju technik jest metoda georadarowa należąca do grupy metod elektromagnetycznych. Wykorzystuje ona zjawisko odbicia fali elektromagnetycznej na granicy ośrodków o różnych właściwościach elektrycznych. Metoda znalazła zastosowanie m.in. w geologii, archeologii, budownictwie a nawet glacjologii. W zależności od używanej anteny głębokość penetracji sięga od kilku cm do nawet kilkuset metrów, przy czym rozdzielczość map maleje wraz z głębokością penetracji. W pracy przedstawiono badania muru ceglanego w wiązaniu holenderskim o grubości 2 cegieł. Pomiarów dokonano za pomocą zestawu georadarowego Alladin włoskiej firmy IDS. Użyta antena dipolowa o wysokiej częstotliwości pracy (2 GHz) charakteryzuje się małą głębokością penetracji fali elektromagnetycznej, ale jednocześnie pozwala na wykrycie bardzo małych uszkodzeń. W celu analizy map georadarowych przetworzono dane pomiarowe za pomocą filtrów i wzmocnień w programie GRED HD. Ponadto przeprowadzono obliczenia numeryczne propagacji pola georadarowego w ścianie murowanej (Rys. 1) za pomocą programu GprMax, który bazuje na metodzie różnic skończonych w dziedzinie czasu (FDTD). Wyniki obliczeń warstwy główkowej i wozówkowo-główkowej porównano z badaniami eksperymentalnymi.


  • Zastosowanie Komputerów w Nauce i Technice 2015 XXV cykl seminariów zorganizowany przez PTETiS, Oddział w Gdańsku
    • Marek Bobcow
    • Stanisław Galla
    • Alicja Konczakowska
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Zaproponowano zastosowanie termografii skokowej (badania nieniszczące) do indywidualnej oceny jakości warystorów. Dla 20 warystorów niskonapięciowych przeprowadzono badania, w ramach których wykonano pomiary parametrów elektrycznych i termicznych przed testami narażeniowymi i po 2 kolejnych cyklach narażeń (dwa poziomy). Testy narażeniowe zastosowano w celu pogorszenia jakości badanych warystorów. Porównano zasady klasyfikacji warystorów do grup o zróżnicowanej jakości, zaproponowanych na podstawie pomiarów parametrów elektrycznych przed narażeniami, z wynikami pomiarów temperatury. Wytypowano temperaturę T warystora, mierzoną po 5 minutach grzania, jako graniczną wartość umożliwiającą klasyfikację badanego warystora do grup jakościowych. Wartość temperatury T większa od 40 0C wskazuje, że badany warystor jest średniej lub miernej jakości i nie powinien być stosowany


  • Zastosowanie koncepcji Design Thinking w funkcjonowaniu przedsiębiorstw
    • Kamil Brodnicki
    2015 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Współczesne przedsiębiorstwa coraz częściej rywalizują ze sobą w walce o klienta, wykorzystując do tego różne techniki. Jedną z takich technik jest koncepcja myślenia projektowego (Design Thinking). W artykule przybliżono istotę Design Thinking oraz dokonano szczegółowego opisu działań w ramach poszczególnych etapów. Wskazano kluczowe czynniki powodzenia przedsięwzięcia oraz główne techniki pozyskiwania informacji.


  • Zastosowanie metod doświadczalnych w charakterystyce właściwości przetwórczych regeneratów gumowych otrzymywanych w współbieżnej wytłaczarce dwuślimakowej
    • Krzysztof Formela
    • Marcin Bogucki
    • Paweł Stączek
    2015 Pełny tekst Polimery

    Termomechaniczną regenerację miału gumowego (GTR) prowadzono przy użyciu współbieżnej wytłaczarki dwuślimakowej. Zastosowanie metody powierzchni odpowiedzi RSM (ang.: Response Surface Methodology) pozwoliło na scharakteryzowanie wpływu warunków termomechanicznej regeneracji odpadów gumowych (temperatury cylindra wytłaczarki, prędkości obrotowej ślimaków oraz wydajności wytłaczania) na przebieg procesu regeneracji (moment obrotowy) oraz właściwości otrzymanych regeneratów (zawartości ekstraktu acetonowego, zawartości frakcji zolowej, lepkości Mooneya, przyrostu momentów skrętnych, optymalnego czasu wulkanizacji). Stwierdzono, że najistotniejszym czynnikiem wpływającym na przebieg termomechanicznej regeneracji miału gumowego oraz na jakość otrzymanych regeneratów jest temperatura cylindra wytłaczarki.


  • Zastosowanie metody AHP do porównania kryteriów wyboru lokalizacji budowy farmy wiatrowej
    • Alicja Stoltmann
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono opis oraz porównanie kryteriów wyboru lokalizacji farmy wiatrowej. Kryteria te uwzględniają pomiary wietrzności na rozpatrywanym terenie, lokalizację turbin wiatrowych, lokalizację linii elektroenergetycznej służącej do przesyłu wyprodukowanej energii elektrycznej od farmy wiatrowej do stacji elektroenergetycznej (GPZ), infrastrukturę towarzyszącą, warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz otoczenie projektu. Do porównania kryteriów zastosowano metodę AHP (Analytic Hierarchy Process) przyporządkowując skalę ocen preferencji od 1 do 9. Ustalony ranking kryteriów, biorący pod uwagę wpływ kryteriów na powodzenie projektu budowy farmy wiatrowej wskazał, że najważniejszym kryterium głównym jest kryterium związane z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla obszaru farmy wiatrowej.


  • Zastosowanie metody AHP do porównania kryteriów wyboru lokalizacji budowy farmy wiatrowej
    • Alicja Stoltmann
    2015 Pełny tekst Acta Energetica

    Artykuł przedstawia opis oraz porównanie kryteriów wyboru lokalizacji farmy wiatrowej. Kryteria te uwzględniają pomiary wietrzności na rozpatrywanym terenie, lokalizację turbin wiatrowych, lokalizację linii elektroenergetycznej służącej do przesyłu wyprodukowanej energii elektrycznej od farmy wiatrowej do stacji elektroenergetycznej (GPZ), infrastrukturę towarzyszącą, warunki techniczne przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz otoczenie projektu. Do porównania kryteriów zastosowano metodę AHP (ang. Analytic Hierarchy Process), przyporządkowując skalę ocen preferencji od 1 do 9. Przyporządkowanie preferencji do danego kryterium uwzględnia problematykę uzyskania decyzji i pozwoleń wynikających z prawa polskiego oraz wiedzę ekspercką. Celem artykułu jest ustalenie rankingu kryteriów, biorąc pod uwagę ich wpływ na powodzenie projektu budowy farmy wiatrowej, co jest wstępem do dokonania analizy porównawczej planowanych projektów budowy farm wiatrowych ze względu na czas uzyskania pozwolenia na budowę.


  • Zastosowanie metody galwanostatycznej do wyznaczania błędu fazy elektrod woltamperometrycznych
    • Krzysztof Suchocki
    2015 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    W pracy przeanalizowano właściwości metrologiczne elektrod woltamperometrycznych w dziedzinie częstotliwości. Wykazano, że w przypadku, gdy reakcja elektrochemiczna kontrolowana jest procesem transportu jonów, elektroda woltamperometryczna zachowuje się tak jak przetwornik pomiarowy I rzędu. Jej właściwości metrologiczne opisane są przez czułość, częstotliwość graniczną, błąd amplitudy i błąd fazy. Przeprowadzona analiza pokazała, że w takim przypadku błąd fazy elektrody woltamperometrycznej jest uzależniony od mechanizmu transportu jonów do/od jej powierzchni. Zaproponowano także sposób pomiaru błędu fazy elektrod woltamperometrycznych w oparciu o metodę galwanostatyczną. Wyniki symulacji numerycznych i przeprowadzonej weryfikacji laboratoryjnej pokazały, że błąd fazy zależy od rodzaju oznaczanych jonów i ich stężenia oraz konstrukcji zastosowanej elektrody woltamperometrycznej.


  • Zastosowanie metody PEM do oceny osiadania warstwy gruntu obciążonej cyklicznie
    • Jarosław Przewłócki
    • Waldemar Świdziński
    • Jarosław Górski
    2015 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Rozpatrzono warstwę niespoistego gruntu poddaną obciążeniu cyklicznemu. Osiadania warstwy wyznaczono modelem zagęszczania Sawickiego, który został uzupełniony opisem probabilistycznym uwzględniającym losowe parametry materiałowe oraz losowy charakter cyklicznego obciążenia. Efektywne rozwiązanie uzyskano wykorzystując metodę estymacji rozkładem dyskretnym (PEM). Rozpatrując różne kombinacje zmiennych losowych, w każdym z analizowanych przypadków wyznaczono wartość oczekiwaną oraz odchylenie standardowe osiadania gruntu. Zaproponowano uproszczoną analizę zagadnienia.


  • Zastosowanie metody studium przypadku w kształceniu menedżerów
    • Małgorzata Zięba
    • Artur Ziółkowski
    2015 Pełny tekst e-mentor

    Kształcenie z wykorzystaniem metod rozwiązywania problemów (problem-based learning) staje się coraz bardziej popularne na wszystkich poziomach kształcenia, również w edukacji biznesowej. Przykładem takiej metody jest studium przypadku (case study). Metoda studium przypadku pozwala na rozwijanie umiejętności i kompetencji wykorzystywanych przez menedżerów w ich pracy, np. umiejętności syntezy, identyfikacji problemów, czy podejmowania decyzji. Pomimo wielu zalet metody studium przypadku i jej szerokiego stosowania w kształceniu menedżerów i kierowników, relatywnie rzadko jest ona wykorzystywana do ilustracji problemów małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Wiele biznesowych studiów przypadków opiera się na problemach, z jakimi borykają się duże podmioty, a nie te z sektora MSP, co znacznie ogranicza możliwość korzystania z tej metody kształcenia przez menedżerów i właścicieli MSP. Artykuł przyczynia się do rozwiązania tego problemu poprzez prezentację modelu służącego do tworzenia biznesowych studiów przypadku na potrzeby małych i średnich firm. Stworzone przy jego pomocy studia przypadku mogą posłużyć do kształcenia menedżerów, kierowników, właścicieli tego rodzaju firm oraz kandydatów na nich (np. studentów kierunków biznesowych, absolwentów uczelni technicznych, czy osób chętnych do założenia własnej firmy). Model można również rozwijać i modyfikować, co zwiększa jego potencjalną użyteczność w innych dziedzinach. Model został stworzony i przetestowany w ramach projektu INNOCASE (więcej informacji na stronie: www.innocase.zie.pg.gda.pl).


  • Zastosowanie mobilnych pomiarów satelitarnych do określania położenia wysokościowego torów
    • Cezary Specht
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    • Jacek Szmagliński
    • Marcin Skóra
    • Mariusz Specht
    2015 Pełny tekst Przegląd Komunikacyjny

    W pracy podjęto próbę sprawdzenia, na jaką dokładność można było liczyć na kolejnych etapach rozwoju techniki mobilnych pomiarów satelitarnych w zakresie określania położenia wysokościowego torów. Do tego celu wykorzystano wyniki kampanii pomiarów satelitarnych przeprowadzonych na przestrzeni 2009-2015. W wyniku przeprowadzenia odpowiedniej procedury obliczeniowej wykazano, że w okresie tym dokładność pomiarów satelitarnych wyraźnie wzrosła. Określona średnia wartość błędu pomiarowego wynosi obecnie kilka milimetrów. Związane jest to niewątpliwie z rozwijającą się technologią stosowaną w coraz to nowszych urządzeniach pomiarowych, jak również z rozwijającym się niezmiennie segmentem kosmicznym oraz naziemnym techniki pozycjonowania GNSS. Stwierdzenia te są bardzo obiecujące z punktu widzenia perspektyw zastosowania mobilnych pomiarów satelitarnych w diagnostyce toru.


  • Zastosowanie mobilnych pomiarów satelitarnych w projektowaniu i eksploatacji dróg szynowych
    • Władysław Koc
    • Cezary Specht
    2015 Pełny tekst Problemy Kolejnictwa

    W artykule przedstawiono podsumowanie kilkuletnich badań nad zastosowaniem mobilnych pomiarów satelitarnych w projektowaniu i eksploatacji dróg szynowych. Mobilne pomiary satelitarne polegają na objeździe trasy pojazdem szynowym z doczepionymi wagonami-platformami lub wózkami dwuosiowymi, na których zostały zainstalowane odbiorniki GNSS (ang. Global Navigation Satellite System). Opisano przyjętą metodykę badawczą oraz przebieg pomiarów przeprowadzonych w torze kolejowym i tramwajowym. Podjęto kwestię dokładności pomiarów satelitarnych. Wykazano, że aktualnie optymalnym rozwiązaniem – zapewniającym maksymalną dokładność wyznaczenia współrzędnych GNSS podczas badań inwentaryzacyjnych tras szynowych – jest wykorzystanie dwusystemowej satelitarnej sieci geodezyjnej GPS/GLONASS (odpowiednio ang. Global Positioning System i ros. GLObalnaja NAwigacionnaja SiStema). Jednocześnie wskazano, że wyznaczenie współrzędnych istniejącej trasy w państwowym układzie odniesień przestrzennych 2000 technikami GNSS prowadzi do konieczności weryfikacji dotychczasowej metodyki projektowania. W pracy przedstawiono założenia nowej metody projektowania układów geometrycznych toru, dostosowanej do techniki pomiarów satelitarnych, w której rozwiązanie problemu projektowego polega na wyznaczeniu uniwersalnych równań opisujących całość układu geometrycznego. Znajomość współrzędnych pozwala również na identyfikację kształtu geometrycznego istniejącego toru. Opisano moduły opracowanego programu komputerowego SATTRACK do wizualizacji, oceny i projektowania trasy kolejowej, obejmujące wizualizację przebiegu trasy kolejowej, ocenę odcinków prostych trasy, tworzenie poligonu kierunków głównych, ocenę odcinków trasy położonych w łuku oraz określanie kształtu osi eksploatowanego toru kolejowego. Poruszono również problem oceny efektów regulacji osi toru.


  • Zastosowanie modułu symulacji dynamicznej programu Autodesk Inventor do badań właściwości dynamicznych odbieraków prądu
    • Andrzej Wilk
    • Sławomir Judek
    • Krzysztof Karwowski
    • Michał Michna
    • Mirosław Mizan
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy przedstawiono wybrane zagadnienia komputerowego modelowania 3D podzespołów kolejowego odbieraka prądu typu 160 EC oraz jego złożenie jako integralnej konstrukcji w programie Autodesk Inventor. Omówiono sposób implementacji modelu 3D odbieraka w Module Symulacji Dynamicznej (MSD). W symulacji komputerowej badano proces unoszenia się odbieraka pod wpływem zadanego momentu obrotowego. Pokazano wybrane wyniki symulacji dynamicznej uzyskane w MSD, w porównaniu z wynikami uzyskanymi z niezależnego modelu tego odbieraka. Wykazano, że MSD może być przydatny do oceny właściwości dynamicznych odbierakówprądu, zwłaszcza na etapie projektowania.