Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2015

Pokaż wszystkie
  • Metody algorytmicznej analizy obrazu wizyjnego do zastosowań w monitorowaniu ruchu drogowego
    • Piotr Dalka
    2015

    Przedmiotem badań rozprawy jest opracowanie nowych i rozwinięcie istniejących metod przetwarzania obrazu z kamer wizyjnych systemów monitoringu mających na celu wykrywanie wybranych zdarzeń w ruchu ulicznym. Oznacza to konieczność opracowania, zbadania, implementacji i dostosowania do pracy w określonych warunkach wszystkich niezbędnych do tego celu algorytmów. Obejmują one detekcję i śledzenie obiektów w polu widzenia kamer, reidentyfikację tego samego obiektu w obrazie z różnych kamer oraz klasyfikację typu obiektu (w tym określenie typu pojazdu). W celu osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów, w procesie tym niezbędne jest zastosowanie algorytmów uczących się. Wdrożone rozwiązania przetestowano na przykładzie wykrywania zdarzeń na parkingu oraz na ruchliwym skrzyżowaniu, przy wykorzystaniu rzeczywistych instalacji monitoringu. Od strony praktycznej opracowane rozwiązania determinuje założona konieczność ich działania w czasie quasi-rzeczywistym. Wymaganie to w dużym stopniu wpłynęło na potrzebę poszukiwania oryginalnych rozwiązań algorytmicznych, umożliwiających detekcję predefiniowanych zdarzeń w trakcie ich zachodzenia, a nie jedynie na podstawie analizy nagrań po ich wystąpieniu. Wyniki omówionych eksperymentów dowodzą, że opracowane rozwiązania pozwalają na szybkie i skuteczne z praktycznego punktu widzenia wykrywanie kluczowych zdarzeń związanych z ruchem drogowym.


  • Metody alokacji sterowań w układach dynamicznego pozycjonowania statku
    • Anna Witkowska
    2015

    Układy kontroli alokacji sterowań stanowią ważną część systemów dynamicznego pozycjonowania DP (ang. Dynamic Positioning)na statku. Określają one sygnały sterujące nastawami pędników, na podstawie uogólnionego wektora sił wzdłużnej, poprzecznej i momentu skręcającego, uzyskiwanych z prawa sterowania. W artykule przedstawiono wybrane algorytmy kontroli alokacji sterowań, optymalizujące prace tych urządzeń oraz omówiono wpływ zastosowanych metod na jakość regulacji w układzie dynamicznego pozycjonowania statkiem. W badaniach symulacyjnych porównano metody kontroli alokacji uwzgledniające nasycenie urządzeń wykonawczych: bezpośredniej alokacji, metodę uogólnionych rozwiązań odwrotnych oraz kaskadowa uogólnionych rozwiązań odwrotnych. Przyjęty do badan model matematyczny statku DP uwzględnia model zakłóceń od fali oraz model matematyczny pędników. W celu oceny algorytmów kontroli alokacji badania symulacyjne zostały zrealizowane w układzie DP z regulatorem backstepping i nieliniowym obserwatorem pasywnym.


  • Metody analizy energochłonności w przemyśle
    • Izabela Sadowska
    2015

    Badania przeprowadzone w rozprawie doktorskiej pokazują nową ideę analitycznych metod analizy energochłonności w zastosowaniu do dużych odbiorców przemysłowych. Jej skuteczności dowodzono na przykładzie wybranego obiektu przemysłu spożywczego. Metoda ta jest rozwinięciem dotychczasowych metod wskaźnikowych. Autorską nowością jest wykorzystanie charakterystyk energetycznych procesów technologicznych do wyznaczania referencyjnych wartości wskaźników. Metoda bieżącej kontroli wskaźników energetycznych pozwala wykrywać w czasie rzeczywistym niekorzystne tendencje w prowadzonej gospodarce energetycznej. Zastosowanie zaproponowanej w pracy metody kontroli wskaźników energetycznych wykazało, że możliwa jest ocena prowadzonej gospodarki badanymi nośnikami energii na bieżąco. Uzyskane wyniki badań wykazały, że nie jest możliwe wykorzystanie do bieżącej kontroli klasycznie wyznaczanych wskaźników energetycznych jako wartości porównawczych. Zastosowano w tym celu statystyczne metody oceny struktury klasycznych wskaźników punktowych. Wartości porównawcze wskaźników, do realizacji kontroli gospodarki energetycznej w czasie rzeczywistym, powinno wyznaczać się w oparciu o reprezentatywne charakterystyki energetyczne procesu. Najistotniejsze informacje o chwilowej energochłonności procesu zawierają wyznaczane na bieżąco krótkookresowe odchyłki.


  • Metody analizy sensorycznej jako narzędzie do oceny uciążliwości zapachowej powietrza atmosferycznego
    • Paulina Kolasińska
    • Tomasz Dymerski
    • Jacek Namieśnik
    2015 Analityka: Nauka i Praktyka

    Nieprzyjemne zapachy występujące w powietrzu atmosferycznym mogą być ostrzeżeniem o niebezpiecznych substancjach obecnych w otoczeniu człowieka oraz mogą wpływać na jego stan psychofizyczny. Skargi ludzi, którzy mieszkają w pobliżu źródeł emisji substancji złowonnych sprawiają, że zastosowanie technik umożliwiających określenie cech zapachu zanieczyszczonego powietrza i pomiar stężenia odorów staje się koniecznością. Pomiar stężenia związków wchodzących w skład mieszaniny odorowej można przeprowadzić z zastosowaniem metod analizy sensorycznej. Metody analizy sensorycznej są jednym z głównych narzędzi stosowanych do pomiaru reakcji człowieka na bodźce pochodzące z otaczającego środowiska. Zależność pomiędzy fizyczną miarą bodźca a reakcją zmysłów z jaką jest on odbierany opisywana jest za pomocą praw psychofizycznych. Za pomocą zmysłu węchu człowiek odbiera informacje ze środowiska zewnętrznego oraz z wnętrza ludzkiego organizmu i przekazuje je do mózgu. Na przestrzeni lat opracowano liczne teorie dotyczące sposobu wykrywania i rozpoznawania bodźców chemicznych za pomocą narządu węchu. W artykule omówiono najważniejsze hipotezy dotyczące funkcjonowania zmysłu węchu wykorzystywanego jako narzędzie do oceny stopnia zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego.


  • METODY BADANIA ODDZIAŁYWANIA PRZYDROŻNYCH REKLAM NA KIEROWCÓW Z ZASTOSOWANIEM TECHNOLOGII MULTIMEDIALNEJ
    • Andrzej Czyżewski
    • Adam Korzeniewski
    • Piotr Odya
    • Piotr Szczuko
    2015

    Istotnym problemem z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego jest właściwa lokalizacja reklam statycznych i dynamicznych w otoczeniu pasa drogowego. Celem niniejszej publikacji, nakierowanym na wspomaganie rozwiązywania wynikających z tego tytułu problemów, jest przedstawienie zakresu możliwych do wykonania, szeroko zakrojonych, wielopłaszczyznowych badań, wykorzystują- cych nowoczesne rozwiązania technologiczne, pozwalające na obiektywną ocenę zagrożeń wynikających z obecności reklam w obrębie dróg. Jako narzędzia badawcze zostały zaproponowane systemy śledzenia reakcji kierowców, oparte na wykorzystaniu zaawansowanej technologii multimedialnej. Systemy te mogą zostać zintegrowane w rzeczywistym pojeździe, umożliwiając badania w warunkach rzeczywistych lub jako element rozbudowanego symulatora jazdy. Ponadto elementem proponowanych badań jest sprawdzenie opinii kierowców z użyciem ankietyzacji oraz analiza wypadkowości w ruchu drogowym odbywającym się w sąsiedztwie reklam drogowych.


  • Metody diagnostyki ultradźwiękowej i ich zastosowania w betonowych obiektach mostowych
    • Magdalena Rucka
    • Krzysztof Wilde
    2015

    Celem pracy jest przedstawienie zalet metod diagnostyki ultradźwiękowej zastosowanych do oceny stanu technicznego betonowych elementów w konstrukcjach obiektów mostowych. W artkule została omówiona metoda przepuszczania, która wymaga obustronnego dostępu do badanego elementu oraz metoda młoteczkowa, w której badania są realizowane przy założeniu ograniczenia dostępu do elementu tylko do jednej jego strony. Realizacje badań diagnostycznych zostały zaprezentowane na przykładzie badań wspornika betonowego poprzecznicy mostu łukowego w ciągu obwodnicy Nowego Dworu Gdańskiego oraz sprężonej belki strunobetonowej typu T stanowiącej ustrój nośny wiaduktu drogowego mostu nad Autostradową Obwodnicą Torunia.


  • Metody identyfikacji miejsc niebezpiecznych na sieci dróg
    • Kazimierz Jamroz
    • Wojciech Kustra
    • Anna Gobis
    2015 Drogownictwo

    W artykule przedstawiono metodę identyfikacji miejsc niebezpiecznych na sieci dróg bazującej na ryzyku, jako elemencie systemu zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury drogowej na przykładzie sieci dróg krajowych. Przedstawiono doświadczenia zagraniczne identyfikacji miejsc niebezpiecznych i uwarunkowania prawne w Polsce wdrażające konieczność identyfikacji miejsc niebezpiecznych na sieci TEN-T. W ostatniej części zaprezentowano metodę klasyfikacji odcinków ze względu na: wypadki drogowe oraz bezpieczeństwo sieci dróg. Przedstawiono użyte miary, sposoby ich obliczania, granice klas ryzyka oraz wyniki prowadzonych prac na sieci dróg krajowych w latach 2010-2012.


  • Metody interdyscyplinarne
    • Krzysztof Leja
    2015

    W rozdziale przedstawiono metody interdyscyplinarne jako złożenie metod ilościowych i jakościowych w zarządzaniu humanistycznym na przykładzie badań nad polskimi instytucjami akademickimi.


  • Metody modyfikacji chemicznej powierzchni ziaren recyklatu gumowego oraz wyrobów gumowych prowadzące do poprawy ich adhezji do poliuretanu
    • Maciej Sienkiewicz
    • Malwina Wawrowska
    • Karolina Wiecierzycka
    • Helena Janik
    2015 Elastomery

    W kompozytach poliuretanowo-gumowych słabe oddziaływania fizyczne i chemiczne polarnych osnów poliuretanowych z niepolarnymi cząstkami recyklatów gumowych powodują obniżanie ich wytrzymałości mechanicznej, w miarę zwiększania ilości recyklatu gumowego, który został użyty do ich otrzymania. Problem ten można rozwiązać poprzez modyfikację powierzchni ziaren recyklatu gumowego, na drodze różnego rodzaju procesów chemicznych i fizycznych. Chemiczne metody aktywacji powierzchni ziaren recyklatu gumowego polegają na jego modyfikacji za pomocą różnego rodzaju związków organicznych i nieorganicznych lub szczepieniu na jego powierzchni cząsteczek związków polarnych. Pozwala to na wbudowywanie w powierzchnię gumy grup chemicznych reaktywnych względem grup izocyjanianowych, które obecne są w surowcach wykorzystywanych w syntezie poliuretanów i w konsekwencji zwiększanie oddziaływań fizycznych i chemicznych między ziarnami recyklatu gumowego oraz poliuretanową osnową. W znaczący sposób wpływa to na polepszenie właściwości mechanicznych kompozytowych materiałów poliuretanowo-gumowych oraz rozszerzenie zakresu ich zastosowania. W niniejszym artykule scharakteryzowane zostały chemiczne metody modyfikacji recyklatu gumowego uzyskiwanego w procesie rozdrabniania po użytkowych opon samochodowych oraz sposoby aktywacji powierzchni wyrobów gumowych otrzymywanych z kauczuku SBR, jak również z termoplastycznego kauczuku SBS, z zastosowaniem m.in. kwasu siarkowego, gazowego chloru, kwasu trichloroizocyjanurowego (TCCA), soli sodowej kwasu dichlorocyjanurowego (NaDCC), silanów oraz metakrylanów glicydowych (GMA) i kwasu metakrylowego (MAA). W opisanych pracach udowodniono, że chemiczne metody modyfikacji poprawiają adhezję gumy do poliuretanu.


  • Metody ochrony przed spoofingiem w systemach nawigacji satelitarnej GNSS
    • Jarosław Magiera
    • Ryszard Katulski
    2015 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Przedstawiono problem spoofingu w systemach nawigacji satelitarnej. Dokonano przeglądu metod wykrywania i eliminacji spoofingu. Ponadto, przedstawiono wyniki badań rozwiązania antyspoofingowego opartego na przestrzennym przetwarzaniu sygnałów.


  • METODY OGRZEWANIA ROZJAZDÓW KOLEJOWYCH
    • Mateusz Flis
    2015 Pełny tekst Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    Rozjazdy kolejowe są elementem dróg kolejowych o krytycznym znaczeniu dla zachowania bezpieczeństwa ruchu pojazdów szynowych w warunkach zimowych. W pracy przedstawiono współczesne metody ogrzewania rozjadów kolejowych.


  • Metodyka nadawania cech stealth małym bezzałogowym pojazdom wodnym
    • Natalia Szulist
    • Mirosław Gerigk
    2015 Logistyka

    W artykule przedstawiono główne problemy związane z opracowaniem koncepcji nowej generacji szybkich bezzałogowych obiektów wodnych poruszających się na granicy wody i powietrza w różnych warunkach operacyjnych, w tym stanów załadowania. Przedstawiono problemy związane z modelowaniem ruchu tych obiektów oraz oceną ich zachowania się w różnych fazach ruchu. W artykule opisano koncepcję wybranego obiektu, w tym jego kształt i podział przestrzenny. Przedstawiono problem badawczy, metodę badań i zadania badacze związane z badaniami, projektowaniem i budową demonstratora technologii. Przedstawiono podstawowe problemy związane z modelowaniem ryzyka wypadku i oceną bezpieczeństwa obiektu. W końcowej części pracy przedstawiono procedurę projektowania szybkich bezzałogowych obiektów wodnych poruszających się na granicy wody i powietrza. Informacje zawarte w artykule związane są z badaniami ukierunkowanymi na opracowanie dokumentacji technicznej i budowę demonstratora technologii. Prace prowadzone są na Politechnice Gdańskiej.


  • Metodyka oceny bioolejów
    • Marian Antoni Kamiński
    2015 Las Polski

    W artykule przedstawiono procedurę kontroli olejów do smarowania układów tnących pilarek i harwesterów. Potrzeba kontroli wynika z rozporządzenia Dyrektora RDLP w Gdańsku z dnia 28.09.2015r., które dotyczy stosowania biodegradowalnych olejów do smarowania układów tnących. Procedura obejmuje wykonanie wstępnego testu kroplowego z zastosowaniem lampy UV oraz badań laboratoryjnych technikami: cienkowarstwowej chromatografii cieczowej (TLC), spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (MIR-FTIR) oraz wysokosprawnej chromatografii cieczowej w normalnym układzie faz (NP-HPLC). Stwierdzono, że wykonanie procedury pozwala w sposób bezsporny zidentyfikować obecność i określić orientacyjną zawartość w oleju składników pochodzenia naftowego. Procedura stanowi korzystną alternatywę wobec długotrwałych testów na biodegradowalność, gdyż informuje o zawartości trudno biodegradowalnych frakcji pochodzenia naftowego w badanym oleju.


  • Metodyka wdrażania Zarządzania Wiekiem w Przedsiebiorstwach i Organizacjach Publicznych uczestniczących w projekcie Best Agers Lighthouses
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Katarzyna Stankiewicz
    2015

    Celem artykułu jest przedstawienie metodyki wdrażania zarządzania wiekiem w małych i średnich przedsiębiorstwach i organizacjach publicznych Regionu Morza Bałtyckiego, opracowanej w ramach projektu Best Agers Lighthouses –Strategic Age Management for SME in the Baltic Sea Region. W artykule opisano m.in. sekwencję kluczowych działań podjętych podczas procesu wdrażania oraz strukturę podmiotową wspierającą współpracę uczestników procesu.


  • Metrological analysis of an computerized system of protection against electric shock in circuits with variable speed drives
    • Dariusz Świsulski
    • Stanisław Czapp
    2015 Pełny tekst Przegląd Elektrotechniczny

    Drive systems, that can be operated at variable speed, are equipped with power electronics converters. This causes distortion of the earth current, and consequently the need to take into account the use of proper protective devices in relation to earth current harmonics. This paper presents a system for protection against electric shock in circuits with power electronics converters and metrological analysis indicating the requirements for the present measurements for this purpose. The reasons for errors in rms current measurement have also been presented in this paper.


  • Miało być pięknie a wyszło jak zwykle
    • Waldemar Kamrat
    2015 Przegląd Gazowniczy

    Przedstawiono kwestie barier funkcjonowania i rozwoju infrastruktury energetycznej w aspektach formalno-prawnych.


  • Miasta civic-minded zorientowane na mieszkańca
    • Joanna Bach-Głowińska
    2015

    Rozdział stanowi podsumowanie wniosków płynących z przeprowadzonych studiów porównawczych między miastami z praktycznymi propozycjami zastosowania niektórych rozwiązań.


  • Micelle formation of Tween 20 nonionic surfactant in imidazolium ionic liquids
    • Justyna Łuczak
    • Anna Selwent
    • Jan Hupka
    2015 COLLOIDS AND SURFACES A-PHYSICOCHEMICAL AND ENGINEERING ASPECTS

    Aggregation behavior of polyoxyethylene (POE)-type nonionic surfactant Tween 20 in imidazolium ionic liquids with varying chain length and different anions, such as tetrafluoroborate, hexafluorophosphate, bis(trifluoromethanesulfonyl)imide, and trifluoromethanesulfonate, was investigated by means of surface tension, conductivity and dynamic light scattering measurements. The role of the chain length, anion size as well as interactions between ions forming ionic liquid, were discussed in terms of an ability to support micelle formation. The ability of ionic liquids to induce and control self-aggregation of amphiphilic molecules by introducing a mixture of ionic liquids with different anions was also presented. Thermodynamic parameters of Tween 20 micellization in 1-ethyl-3-methylimidazolium trifluoromethanesulfonate were estimated using the dependence of critical micelle concentration on temperature. The normalized conductivity data were analyzed basing on the effective-medium approximation theories and used for determination of the number of ionic liquid cations associated with oxyethylene units of Tween 20. The results reflect an influence of cation volume as well as strength of ionic liquid cation and anion interactions, on its solvation and incorporation of ionic liquid molecules in the structure of the micelle.


  • Microbiological Survey in Two Arctic Fjords: Total Bacterial Number and Biomass Comparison of Hornsund and Kongsfjorden
    • Agnieszka Kalinowska
    • Anetta Ameryk
    • Katarzyna Jankowska
    2015 GeoPlanet: Earth and Planetary Sciences

    Two microbiological parameters: total bacterial number (TBN) and biomass (BBM) were studied in two Arctic fjords: Hornsund and Kongsfjorden. Samples were collected from three sampling points in each fjord, from various water depth layers: from the surface to 75 m depth. Total bacterial number and biomass were examined using the DAPI staining and direct count method. The greater amount of bacteria, as well as highest bacterial biomass were observed in the colder fjord Hornsund, located on the southern part of Spitsbergen. Local TBN maximum was found at a depth of 15 m at station KG2, which corresponds to the presence of pycnocline. Better adaptation of Arctic bacteria to the low water temperatures and availability of substrates coming from the bird colonies may explain the higher TBN and BBM in Hornsund. Moreover, greater phytoplankton abundance in Hornsund may have an impact on better feeding conditions. Detected increased amounts of particulate inorganic matter also provides favourable habitat for bacterial consortia.


  • Microbiological Survey in Two Arctic Fjords: Total Bacterial Number and Biomass Comparison of Hornsund and Kongsfjorden
    • Agnieszka Kalinowska
    • Anetta Ameryk
    • Katarzyna Jankowska
    2015

    Two microbiological parameters: total bacterial number (TBN) and biomass (BBM) were studied in two Arctic fjords: Hornsund and Kongsfjorden. Samples were collected from three sampling points in each fjord, from various water depth layers: from the surface to 75 m depth. Total bacterial number and biomass were examined using the DAPI staining and direct count method. The greater amount of bacteria, as well as highest bacterial biomass were observed in the colder fjord Hornsund, located on the southern part of Spitsbergen. Local TBN maximum was found at a depth of 15 m at station KG2, which corresponds to the presence of pycnocline. Better adaptation of Arctic bacteria to the low water temperatures and availability of substrates coming from the bird colonies may explain the higher TBN and BBM in Hornsund. Moreover, greater phytoplankton abundance in Hornsund may have an impact on better feeding conditions. Detected increased amounts of particulate inorganic matter also provides favourable habitat for bacterial consortia.