Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2015

Pokaż wszystkie
  • Analiza przestrzenna sprzedaży paliw
    • Aneta Sobiechowska-Ziegert
    2015

    Ze względu na zmieniające się warunki i niepewność ekonomiczną gospodarowania, przeprowadzane badania dotyczące popytu na paliwa płynne dotyczą głównie zmian popytu w czasie, rzadziej w przestrzeni. Jednak rozwój narzędzi ekonometrycznych, który dokonał się w latach dziewięćdziesiątych, umożliwił nie tylko badania zmian popytu wynikające ze związków przyczynowo-skutkowych zachodzących w czasie, ale również w przestrzeni oraz w czasie i przestrzeni jednocześnie. Celem tego badania jest ocena zmian popytu na paliwa w przestrzeni oraz czynników kształtujących sprzedaż paliw w przestrzeni. Dane wykorzystane w analizach pochodzą z koncernu LOTOS SA i dotyczą sprzedaży paliw płynnych wg rodzaju w układzie przestrzennym . Wniosków z analiz nie należy uogólniać na całkowitą wielkość sprzedaży paliw płynnych w Polsce, a jedynie na sprzedaż konkretnego przedsiębiorstwa. Czynniki (kierunek i siła oddziaływania) wpływające na sprzedaż paliw koncernu LOTOS SA mogą się bowiem różnić od tych, które determinują sprzedaż paliw (popyt) w kraju. Wszystkie testy statystyczne przeprowadzono na poziomie istotności 0,05. W badaniu przeprowadzono analizę lokalizacji i koncentracji wielkości sprzedaży paliw płynnych oraz analizę globalnej i lokalnej autokorelacji przestrzennej. Ponadto skonstruowano i oszacowano przestrzenne modele sprzedaży paliw płynnych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na istnienie pojedynczych skupień, w których koncentruje się sprzedaż paliw, jak również brak statystycznie istotnej globalnej autokorelacji przestrzennej i lokalnej dla większości województw. Głównymi czynnikami determinującymi sprzedaż paliw w przestrzeni są przeciętne wynagrodzenia oraz rynkowa siła producenta, natomiast czynnikiem słabiej oddziałującym na sprzedaż paliw w przestrzeni są ich ceny.


  • Analiza rozkładu pola magnetycznego w kadłubie okrętu z cewkami układu demagnetyzacyjnego
    • Mirosław Wołoszyn
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Mateusz Flis
    2015 Pełny tekst Poznan University of Technology Academic Journals. Electrical Engineering

    Okręty wyposażone są w system automatycznej demagnetyzacji. W zależności od kursu okrętu prądy płynące w cewkach umieszczonych wewnątrz okrętu minimalizują pole własne okrętu. Uzwojenia demagnetyzacyjne powinny być tak rozmieszczone, aby zapewniały w przybliżeniu równomierny rozkład pola magnetycznego w kadłubie okrętu. Z tego względu konieczne jest określenie odpowiedniego rozkładu przestrzennego uzwojeń demagnetyzacyjnych okrętu. W pracy przedstawiono wyniki analizy rozkładu pola magnetycznego w stalowej płycie z uwzględnieniem odległości miedzy przewodami i odległością przewodów od płyty. Obliczenia numeryczne przeprowadzono w pakiecie ANSYS.


  • Analiza ryzyka i zarządzanie bezpieczeństwem funkcjonalnym w instalacjach technicznych
    • Kazimierz Kosmowski
    2015

    W rozdziale przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące analizy ryzyka i zarządzania bezpieczeństwem funkcjonalnym w cyklu życia w instalacjach technicznych podwyższonego ryzyka w nawiązaniu do odpowiednich norm międzynarodowych i aktualnej literatury przedmiotu. Podkreślono znaczenie definiowania matrycy lub grafu ryzyka w danym systemie technicznym, które odgrywa istotną rolę w określeniu wymaganego poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL (safety integrity level) funkcji związanych z bezpieczeństwem, realizowanych przez systemy elektryczne, elektroniczne, programowalne elektroniczne (E/E/PE) lub przyrządowe systemy bezpieczeństwa SIS (safety instrumented system). Podkreśla się znaczenie ilościowego lub jakościowego modelowania probabilistycznego tych systemów w celu weryfikacji SIL oraz potrzebę oceny proponowanych rozwiązań sprzętowych w odniesieniu do ograniczeń architektonicznych, unikania błędów systematycznych oraz analizy kosztów i efektów rozważanych rozwiązań projektowych. Wymieniono zagadnienia wymagające dalszych pogłębionych badań.


  • Analiza spostrzeżeń podczas audytów w przedsiębiorstwach z branży spożywczej
    • Elwira Brodnicka
    • Maria Szpakowska
    2015 Pełny tekst Scientific Journal of Gdynia Maritime University

    Analizowano dane z 54 przedsiębiorstw potwierdzających zgodność z wdrożonym systemem ISO 22000 w latach 2005–2013 przez jednostkę certyfikującą DNV GL–BA. Przedstawiono najczęściej spotykane kategorie niezgodności stwierdzane podczas audytów certyfikujących w przedsiębiorstwach należących do łańcucha żywnościowego. Przeanalizowano występujące problemy wpływające na bezpieczeństwo żywności podczas procesu produkcyjnego. Obliczono procentowy udział spostrzeżeń przypisanych do jednej z pięciu kategorii niezgodności. Stwierdzono 1881 spostrzeżeń dotyczących systemu ISO 22000. Wykazano 4% działań godnych uwagi. Zalecono wykonanie obserwacji w ilości 45% i przeanalizowanie możliwości doskonalenia (23%). Stwierdzono 27% niezgodności kategorii 2 oraz 1% kategorii 1. Zasadnicze problemy dotyczyły realizacji systemów GMP i GHP.


  • Analiza statyczna i wytrzymałościowa konstrukcji wiszącej zadaszenia Stadionu Śląskiego
    • Krzysztof Żółtowski
    • Tomasz Romaszkiewicz
    • Michał Drawc
    2015 Materiały Budowlane

    W artykule scharakteryzowano konstrukcję nośną zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie, system statyczny i przyjęte rozwiązania konstrukcyjne. Przedstawiono poziom wytężenia kluczowych elementów oraz wytyczne dotyczące wzmocnienia. Analizy przeprowadzono w ramach audytu dokumentacji projektowej wykonanego na zlecenie inwestora.


  • Analiza technologii docierania i szlifowania na docierarkach tarczowych
    • Adam Barylski
    2015

    Przedstawiono porównanie technologii docierania i szlifowania na docierarkach tarczowych. Analizowano kształtowanie powierzchni płaskich i płasko-równoległych, odpowiednio, na obrabiarkach jedno- i dwutarczowych. Podano podstawowe warunki kinematyczne i technologiczne na przykładzie obróbki elementów metalowych i ceramicznych. Zamieszczone dane mogą być pomocne podczas wyboru obróbki wykończeniowej i szacowania kosztów operacji docierania lub szlifowania z kinematyką docierania, zwłaszcza w produkcji jednostkowej i małoseryjnej.


  • Analiza wpływu generacji wiatrowej na cenę rozliczeniową odchylenia na rynku bilansującym w Polsce
    • Adrian Miller
    • Paweł Bućko
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Tematem artykułu jest analiza wpływu generacji wiatrowej na ustalanie się Ceny Rozliczeniowej Odchylenia (CRO) na Rynku Bilansującym (RB) w Polsce. Autorzy we wstępie swej pracy przestawiają stan aktualny energetyki wiatrowej oraz wyjaśniają sposób ustalania się ceny na Rynku Bilansującym. Poruszają tematykę przesuwania się stosu jednostek wytwórczych, który ich zdaniem zależy bezpośrednio od aktualnych warunków pracy wiatrowych jednostek wytwórczych. Zasadniczą częścią artykułu jest przedstawienie wyników dotyczących wyliczania współczynnika Spearmana. Potwierdza on tezę, że generacja wiatrowa ma znaczący wpływ na ustalanie się cen na Rynku Bilansującym.


  • Analiza wpływu transmisji danych na jakość działania rozproszonych systemów sterowania
    • Przemysław Spychalski
    • Ryszard Arendt
    2015 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono zagadnienia związane z transmisją danych w rozproszonych systemach sterowania. Opisano cechy charakterystyczne przemysłowych sieci i protokołów informatycznych. Utworzono model rozproszonego systemu sterowania poziomem cieczy w zbiorniku, w którym komunikacja oparta została na protokole Modbus RTU. Na podstawie zmian parametrów transmisji danych wykazano, że poprawna komunikacja pomiędzy elementami systemu ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu odpowiedniej jakości sterowania.


  • Analiza wrażliwości obciążeń krytycznych i badania nośności kratownicy ze sprężystymi stężeniami
    • Marcin Krajewski
    • Piotr Iwicki
    2015

    Praca poświęcona jest analizom wrażliwości obciążeń krytycznych kratownicy przy wariacji sztywności sprężystych stężeń bocznych usytuowanych w pasie górnym i dolnym. Przedstawiono rezultaty liniowych analiz stateczności (LBA) dla modelu belkowego i powłokowego konstrukcji. Przedstawiono również rezultaty analiz statycznych fizycznie i geometrycznie nieliniowych (GNA, GMNA) dla modelu powłokowego konstrukcji ze wstępna imperfekcją geometryczną. Wyznaczono minimalną sztywność podpór bocznych zapewniającą maksymalną nośność kratownicy.


  • Analiza wrażliwości siły krytycznej i badania nośności kratownicy ze sprężystymi stężeniami
    • Marcin Krajewski
    • Piotr Iwicki
    2015

    Praca poświęcona jest analizom wrażliwości obciążeń krytycznych kratownicy przy wariacji sztywności sprężystych stężeń bocznych usytuowanych w pasie górnym i dolnym. Przedstawiono rezultaty liniowych analiz stateczności (LBA) dla modelu belkowego i powłokowego konstrukcji. Przedstawiono również rezultaty analiz statycznych fizycznie i geometrycznie nieliniowych (GNA, GMNA) dla modelu powłokowego konstrukcji ze wstępna imperfekcją geometryczną. Wyznaczono minimalną sztywność podpór bocznych zapewniającą maksymalną nośność kratownicy.


  • Analiza wrażliwości w zagadnieniach statycznych projektowania wież telekomunikacyjnych
    • Jarosław Gajewski
    • Tomasz Mikulski
    • Piotr Pleszkun
    2015 Inżynieria i Budownictwo

    W artykule podjęto temat zastosowania analizy wrażliwości do wsparcia projektowania i wzmacniania kratownicowych wież telekomunikacyjnych. Przedstawiono analizę wrażliwości rzeczywistej konstrukcji wieży wraz z jej interpretacją.


  • Analiza wybranych parametrów wód deszczowych w kontekście ich gospodarczego wykorzystania na terenach niezurbanizowanych
    • Karolina Fitobór
    • Rafał Bray
    2015

    Praca jest efektem badań nad gospodarczym wykorzystaniem wód opadowych oraz możliwości zastosowania do ich oczyszczania procesu mikrofiltracji. Otrzymane wyniki pokazują, że woda opadowa pomimo ogólnie niskiego stopnia zanieczyszczenia, pod wieloma względami nie spełnia wymogów jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia i wymaga zatem uzdatnienia. Charakteryzuje się okresowo występującymi wysokimi wartościami takich parametrów jak mętność, przewodność, ale również zbyt niskimi wartościami pH, twardości czy ogólnej mineralizacji. Zastosowanie mikrofiltracji pozwoliło polepszyć parametry organoleptyczne wody deszczowej, w tym mętność.


  • Analiza zaburzeń elektromagnetycznych generowanych przez pojazdy szynowe
    • Jarosław Łuszcz
    • Mariusz Buława
    2015 Pełny tekst Problemy Kolejnictwa

    W artykule scharakteryzowano specyfikę zakłóceń elektromagnetycznych w aplikacjach kolejowych. Opisano metody analizy zaburzeń elektromagnetycznych generowanych przez pojazdy szynowe. Przykładowe wyniki analiz w dziedzinie czasu i częstotliwości porównano z wynikami analizy czasowo-częstotliwościowej, umożliwiającej identyfi kację i lokalizację źródeł zaburzeń w pojazdach szynowych. Wskazano możliwe przyczyny zmian poziomów zaburzeń generowanych przez pojazdy szynowe w czasie eksploatacji.


  • Analiza zagrożeń od słupa energetycznego 110 kV i słupa trakcji PKP w przypadku wystąpienia przepięć atmosferycznych i łączeniowych
    • Marek Olesz
    2015

    W ekspertyzie analizowano skutki występowania przepięć atmosferycznych w pobliskiej linii trakcji PKP oraz linii energetycznej 110 kV na obszarze Polskiej Kolei Metropolitalnej z torami zlokalizowanymi na murze oporowym M – 1 na wysokości stacji Gdańsk Zaspa zaraz za wiaduktem kolejowym usytuowanym nad torami PKP.


  • Analiza zależności między wynikami egzaminu maturalnego a wynikami osiągniętymi na studiach wśród absolwentów studiów I stopnia
    • Edyta Drajska
    • Justyna Kujawska
    2015 Pełny tekst Folia Pomeranae Universitatis Technologiae Stetinensis seria OECONOMICA

    Zdobywanie wiedzy i umiejętności jest procesem ciągłym kształtowanym szczególnie w okresie pobierania nauki w szkole. Uczelnie wykorzystują wyniki egzaminu maturalnego do tworzenia rankingów rekrutacyjnych. Celem opracowania jest sprawdzenie korelacji między wynikami uzyski-wanymi na egzaminie maturalnym i na studiach. Badaniu poddano absolwentów kierunków ekono-micznych studiów I stopnia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.


  • Analiza zmiennych objaśniających i rozbudowa modelu wyboru środka transportu
    • Krystian Birr
    2015

    W artykule poddano analizie potrzebę uwzględnienia dodatkowych czynników wpływających na wybór środka transportu w prognozowaniu podróży. Przedstawiono dotychczasowe badania wpływu wybranych czynników na podział zadań przewozowych. W oparciu o wyniki krajowych Kompleksowych Badań Ruchu zostały wykonane analizy zależności udziału podróży transportem zbiorowym w obszarach zurbanizowanych od wybranych czynników zewnętrznych.


  • Analizy ilości i jakości odpływu wód deszczowych i roztopowych z kontrolowanej zlewni zurbanizowanej
    • Patrycja Mikos-Studnicka
    • Michał Szydłowski
    2015 Technologia Wody

    Istotnym problemem Gdańska staje się bezpieczeństwo ekologiczne związane ze spływami miejskimi odprowadzanymi bezpośrednio do wód powierzchniowych, często akwenów użyteczności publicznej. W latach 2011÷2013, Katedra Hydrotechniki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Gdańskimi Melioracjami, podjęła się wdrożenia systemu monitoringu opadów i przepływów w zlewni Potoku Strzyża w Gdańsku. W zlewni potoku zainstalowano urządzenia rejestrujące opady i przepływy, co pozwoliło na stworzenie, z użyciem programu HEC- HMS, modelu hydrologicznego opad- odpływ. Wyniki modelowania porównano z przepływami obliczonymi na podstawie pomiarów terenowych. W roku 2013 prace rozszerzono o monitoring jakości wód potoku stanowiących bezpośredni odbiornik miejskich ścieków deszczowych i roztopowych. Przeprowadzone serie pomiarowe wskazały na przekroczenie w pobieranych próbach wody dopuszczalnej zawartości zawiesiny ogólnej. Niepokojącym wskaźnikiem okazało się również miano Coli oraz bardzo liczna obecność pałeczek kałowych. Planowana jest budowa kolejnych urządzeń monitoringu, w tym sond poziomu zwierciadła wody w zbiornikach retencyjnych leżących w ciągu Potoku Strzyża.


  • Analizy wpływu współpracy blach poszycia z konstrukcją nośną na wartości sił wewnętrznych i przemieszczeń hali stalowej.
    • Patryk Deniziak
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Wojciech Migda
    2015 Pełny tekst Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury

    W niniejszej pracy, wykorzystując możliwości programu Dlubal RFEM 5.04, przedstawiono efekty uwzględniania współpracy konstrukcji nośnej hali z poszyciem wykonanym z blach trapezowych. Przeprowadzono analizy obliczeniowe kilku wariantów modelu 3D przykładowej hali stalowej. Wyniki obliczeń oraz wnioski zestawiono w tablicach.


  • Analysis of accumulation possibility of energy dissipated in the braking process of train driven by hybrid locomotive
    • Paweł Kortas
    • Jacek Kropiwnicki
    2015 Pełny tekst Combustion Engines

    W tradycyjnym procesie hamowania cała energia kinetyczna lub potencjalna pociągu napędzanego lokomotywą z silnikiem spalinowym jest rozpraszana do otoczenia w postaci energii cieplnej. W lokomotywach hybrydowych istnieje możliwość odzyskania części tej energii przez przekazanie jej do akumulatorów i ponowne wykorzystanie do napędu pociągu. W pracy przedstawiono model układu napędowego lokomotywy hybrydowej z silnikiem spalinowym, przekładnią elektryczną i zasobnikiem energii oraz model oporów ruchu pociągu. Na podstawie przyjętych warunków pracy lokomotywy oraz składu pociągu na wybranych trasach przeprowadzono obliczenia parametrów energetycznych procesu hamowania pociągu. Wykorzystując wyniki symulacji dokonano analizy wpływu pojemności zasobnika energii na redukcję zużycia paliwa.


  • Analysis of an Attenuator Artifact in an Experimental Attack by Gunn–Allison–Abbott Against the Kirchhoff-Law–Johnson-Noise (KLJN) Secure Key Exchange System
    • Laszlo B. Kish
    • Zoltan Gingl
    • Robert Mingesz
    • Janusz Smulko
    2015 Pełny tekst FLUCTUATION AND NOISE LETTERS

    A recent paper by Gunn–Allison–Abbott (GAA) [L. J. Gunn et al., Scientific Reports 4 (2014) 6461] argued that the Kirchhoff-law–Johnson-noise (KLJN) secure key exchange system could experience a severe information leak. Here we refute their results and demonstrate that GAA’s arguments ensue from a serious design flaw in their system. Specifically, an attenuator broke the single Kirchhoff-loop into two coupled loops, which is an incorrect operation since the single loop is essential for the security in the KLJN system, and hence GAA’s asserted information leak is trivial. Another consequence is that a fully defended KLJN system would not be able to function due to its builtin current-comparison defense against active (invasive) attacks. In this paper we crack GAA’s scheme via an elementary current-comparison attack which yields negligible error probability for Eve even without averaging over the correlation time of the noise.