Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Wody opadowe 2016
    • Ziemowit Suligowski
    2016 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Charakterystyczne problemy wód opadowych które wystąpiły w 2016 r. Omówiono przewidywane kierunki zmian w polskim systemie prawnym wraz z wynikającymi stąd zagrożeniami. Specyficzne problemy zbiornika retencyjnego. Platforma retencja pl, informacja o przygotowaniu polskiego atlasu elektronicznego wód opadowych PANDA. Podstawowe informacje dotyczące opadu gdańskiego z lipca 2016.


  • Wolnoobrotowy generator z magnesami trwałymi do elektrowni wiatrowej z turbiną o pionowej osi obrotu
    • Grzegorz Andrzej Kostro
    • Filip Kutt
    • Michał Michna
    • Mieczysław Ronkowski
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono założenia projektowe, wybrane wyniki etapu projektowania i badania prototypu wolnoobrotowego generatora z magnesami trwałymi współpracującego z elektrownią wiatrową z innowacyjną turbiną o pionowej osi obrotu. Projekt został wykonany na zlecenie firmy ALU ECO Sp. z o.o. z Gdańska w ramach projektu badawczorozwojowego Pionowa Turbina Wiatrowa, współfinansowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości ze środków programu Wsparcie w ramach dużego bonu. Zaprojektowano, wykonano i zbadano prototyp generatora prądu przemiennego o mocy 15 kVA i napięciu znamionowym 400 V przy prędkości 95 obr/min. Generator może znaleźć zastosowanie w energetyce wiatrowej małej mocy, w tym na jednostkach pływających (statkach, jachtach) oraz w stacjonarnych instalacjach prosumenckich


  • Wolność przemieszczania a polityka imigracyjna Holandii
    • Joanna Leska-Ślęzak
    • Jarosław Ślęzak
    2016

    Od 2015 r. Holandia zaproponowała wprowadzenia zmian w prawie imigracyjnym; polegają one na m. in. na karaniu imigrantów za nieprzestrzeganie holenderskich wartości, ograniczeniu dofinansowania muzułmańskich imigrantów, obowiązku nauki języka niderlandzkiego. Od 2016 r. wprowadzono zakaz noszenia burek w miejscach publicznych. Programy dla nowo przybyłych obejmują przede wszystkim aktywizację zawodową. Od 2015 r. wprowadzono restrykcyjną politykę względem uchodźców, którzy w przypadku nie podporządkowania się będą deportowani.


  • Work–life balance: Does age matter?
    • Anita Richert-Kaźmierska
    • Katarzyna Stankiewicz
    2016 WORK-A Journal of Prevention Assessment & Rehabilitation

    Work-life balance is a priority of EU policies but at the same time demographic change affects the labour market. Employers have to deal with the ageing of their employees and adjust human resource management to maintain their competitiveness. The purpose of the article is to answer research questions: whether the age of workers determines their assessment of the work-life balance, and whether there is a relationship between the worker’s age and their assessment of the activities undertaken by their employer to provide them with work-life balance.


  • Wpływ dawkowania zawiesiny ściernej na jakość docierania powierzchni płaskich
    • Adam Barylski
    2016

    Omówiono technologie docierania jednotarczowego. Przedstawiono wyniki badań wpływu koncentracji mikroziaren ściernych w dawkowanej zawiesinie na wydajność i jakość obróbki powierzchni płaskich. analizowano wpływ podstawowych warunków docierania materiałów ceramicznych z uwzględnieniem intensywności dawkowanego ścierniwa.


  • Wpływ ekologicznych czynników roboczych na efektywność układu sprężarkowej pompy ciepła (The impact of environmentally friendly refrigerants on heat pump efficiency)
    • Tomasz Muszyński
    • Rafał Andrzejczyk
    • Blanka Jakubowska
    2016 Instal

    Artykuł poświęcony jest zagadnieniu symulacji pracy układu sprężarkowej pompy ciepła. Prawidłowe zaprojektowanie instalacji oraz jej właściwe użytkowanie pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Dokładna analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia natomiast dobór elementów systemu o możliwie największej sprawności, a zatem niskim zapotrzebowaniu na energię. Zastosowanie układów opartych o perspektywiczne, proekologiczne czynniki chłodnicze pozwala założyć dłuższy czas pracy urządzenia, co jest związane z bardziej korzystnym tj. krótszym okresem zwrotu poniesionej inwestycji. Dodatkowo prawidłowy proces projektowania układu, jest podstawą do optymalizacji jego pracy. W czasach dynamicznie zwiększającego się udziału kosztów energii w sumarycznym koszcie inwestycji, warto jest rozważyć zastosowanie rozwiązań innowacyjnych oraz skorzystanie z elementów indywidualnie dobranych do określonych warunków pracy urządzenia.


  • WPŁYW GENERACJI ROZPROSZONEJ NA STRATY MOCY CZYNNEJ W SIECIACH DYSTRYBUCYJNYCH WN I SN
    • Stanisław Czapp
    • Marcin Sarnicki
    • Bartosz Tarakan
    • Krzysztof Tarakan
    • Ryszard Zajczyk
    2016

    W referacie przedstawiono wpływ lokalizacji generacji rozproszonej na pracę sieci dystrybucyjnej WN i SN. W przypadku sieci SN rozpatrzono przypadki lokalizacji źródła blisko GPZ oraz w głębi sieci z uwzględnieniem jej topologii: sieć promieniowa oraz dwustronnie zasilana. Rozpatrzono również aspekty wpływu źródeł na rozpływy mocy, straty mocy, poziomy napięć oraz pracę regulatora transformatora w GPZ. W przypadku sieci WN przeanalizowano zagadnienia wpływu pracy źródła na poziomy napięć w pobliżu miejsca przyłączenia, straty oraz przepływy mocy czynnej i biernej pomiędzy sieciami NN i WN.


  • Wpływ infrastruktury tramwajowej na bezpieczeństwo
    • Natalia Borowa
    • Sławomir Grulkowski
    • Jerzy Zariczny
    2016

    Artykuł wskazuje podstawowe problemy szeroko rozumianej infrastruktury tramwajowej, które wpływają na poziom bezpieczeństwa.


  • Wpływ liczby mieszkańców na obliczenia ilości ścieków w projektowaniu kanalizacji sanitarnej
    • Karolina Matej-Łukowicz
    • Magdalena Chabowska
    2016

    Zmiana sposobu rozliczania zużycia wody, promocja wodooszczędnych technologii oraz uszczelnienie kanałów wyraźnie wpłynęły na ilość odprowadzanych do kanalizacji ścieków. Obecnie stwierdzić można, że opracowania z lat 70-tych XX wieku podają zawyżone wskaźniki odpływu ścieków, skutkiem czego są problemy eksploatacyjne. Bez wątpienia, prawidłowe zaprojektowanie kanalizacji sanitarnej to zadanie trudne, wymagające między innymi prawidłowego oszacowania przepływów na poszczególnych odcinkach. Wiele kontrowersji wzbudza wybór metody projektowania kanalizacji sanitarnej. Ocena ilościowa obarczona jest błędem, którego wartość jest trudna do przewidzenia, a wynosi nawet kilkanaście procent. W artykule zostaną przedstawione wyniki analizy porównawczej dwóch metod obliczeniowych oraz symulacja wielkości przepływu uzyskanej dwiema metodami w zależności od liczby mieszkańców dla przykładowej jednostki osadniczej.


  • Wpływ mikrosfer – frakcji popiołu odpadów paleniskowych - na strukturę i właściwości fizyczno-mechaniczne betonu
    • Elżbieta Haustein
    2016

    Gospodarka odpadowa od wielu lat budzi duże zainteresowanie. Mając na uwadze potrzebę dalszego rozszerzania bazy materiałów pochodzenia mineralnego w budownictwie, zwrócono uwagę na drobną frakcję ziarnową odpadów paleniskowych - mikrosfery. Przedstawione wyniki badań w monografii udzielają odpowiedzi czy zastosowanie mikrosfer popiołowych, jako substancji aktywnej w środowisku zaczynu cementowego, może w znaczący sposób modyfikować właściwości zarówno mieszanki betonowej, jak i stwardniałego betonu. Udział (15%-40%) mikrosfer w spoiwie opóźnia hydratację spoiwa w porównaniu do spoiw z udziałem samego cementu. Tendencja ta zaznacza się w początkowym okresie trwania reakcji i ma bezpośrednie przełożenie na dynamikę wzrostu wytrzymałości. Osiągnięcie wytrzymałości porównywalnej z wytrzymałością betonu wyłącznie z cementem (CEM I 32,5 R) wymaga wydłużonego okresu dojrzewania i jest uzależnione od ilości mikrosfer w spoiwie. W miarę wzrostu ilości mikrosfer w spoiwach, obniżeniu ulega wytrzymałość betonu z ich udziałem. Powolny wzrost wytrzymałości betonu w funkcji czasu wiąże się z jego porowatością, wynikającą z charakteru mikrosfer, ich zamkniętej powierzchni i wewnętrznej „pustki” wypełnionej gazem (CO2) oraz niskiej powierzchni właściwej (< 500 cm2/g). Obecność mikrosfer w spoiwie w dużym stopniu ma wpływ na porowatość oraz na cechy wytrzymałościowe, w tym trwałość betonu. Na podstawie obserwacji mikroskopowej można wnioskować, że dominującym produktem procesu hydratacji między poszczególnymi składnikami w betonie z udziałem mikrosfer jest faza C-S-H z wtrąceniami fazy C-Al-H. Dynamika narastania fazy C-S-H, uzależniona jest od zawartości mikrosfer w spoiwie. Pomimo, że beton z udziałem mikrosfer (od 15% do 40%) nie spełnienia wymagań normy PNB/88-06250, uzyskane wyniki badań sugerują, że zmniejszenie ich ilości oraz poprawa urabialności z udziałem domieszek chemicznych może przyczynić się do uzyskania poprawnej mrozoodporności. Biorąc pod uwagę ceny domieszek napowietrzających i trudności technologiczne przy ich stosowaniu, niski koszt pozyskiwania mikrosfer może okazać się to przydatną metodą osiągnięcia trwałości mrozowej betonu z ich udziałem. Uzyskane wyniki badań własnych świadczą o zasadności prowadzenia dalszych badań nad wykorzystaniem mikrosfer glinokrzemianowych w technologii materiałów budowlanych.


  • Wpływ namagnesowania elektrod otulonych na złącza spawane pod wodą metodą mokrą
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    • Karolina Prokop-Strzelczyńska
    2016 Pełny tekst Biuletyn Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach

    Dokonano analizy wpływu namagnesowania elektrod otulonych na geometrię i właściwości złączy teowych ze spoinami pachwinowymi wykonanych ze stali S235JR w środowisku wodnym. Stwierdzono, że dla zastosowanych warunków i parametrów spawania namagensowanie elektrod wpływa na stabilność jarzenia się łuku, powstawanie niezgoności spawalniczych typu błędy kształtu, natomiast nie ma wpływu na budowę mikrostrukturalną i twardość złączy próbnych


  • Wpływ nawierzchni i opon na opór toczenia
    • Grzegorz Ronowski
    • Jerzy Ejsmont
    • Beata Świeczko-Żurek
    2016 Pełny tekst Magazyn Autostrady

    Artykuł porusza zagadnienia wpływu nawierzchni jezdni i konstrukcji opon na jeden z istotnych parametrów opisujących współpracę opony z jezdnią, jakim jest opór toczenia. Artykuł nawiązuje do publikacji, w których omówiony jest wpływ oporu toczenia na zużycie energii przez pojazdy samochodowe oraz przedstawione są w ogólnym zarysie metody badania oporu toczenia opon.


  • Wpływ nawodorowania na odporność korozyjną stali superdupleks spawanej metodą SAW
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Jerzy Łabanowski
    • Dariusz Fydrych
    • Joanna Michalska
    2016

    W pracy przedstawiono wyniki badań metodą potencjodynamiczną odporności korozyjnej złączy ze stali superdupleks wykonanych procesem SAW. Ustalono, że największą wrażliwością na korozję charakteryzuje się spoina.


  • Wpływ parametrów tarcia w przegubach modelu odbieraka prądu na jego właściwości dynamiczne
    • Andrzej Wilk
    • Sławomir Judek
    • Krzysztof Karwowski
    • Michał Michna
    • Mirosław Mizan
    2016

    Jednym z istotnych podzespołów elektrycznego pojazdu szynowego jest odbierak prądu. Pogorszenie parametrów odbieraka skutkuje jego niewłaściwą współpracą z siecią jezdną, co przyspiesza zużycie obydwu tych elementów układu odbioru prądu, generując znaczne koszty eksploatacyjne. W niekorzystnych warunkach może prowadzić do uszkodzenia sieci jezdnej, co z reguły wywołuje znaczne zaburzenia w ruchu pociągów i generuje duże koszty. Świadomość tych problemów leży u podstaw szerokiej skali prac badawczych związanych z odbierakami prądu, ukierunkowanych na zagadnienia konstrukcji, diagnostyki i eksploatacji. Znaczna część tych prac koncentruje się na opracowaniu możliwie dokładnych modeli odbieraka, które wspierałyby inżyniera w działaniach w obszarze każdego z tych zagadnień.


  • Wpływ podatku VAT na działalność gospodarczą: analiza wybranych przykładów
    • Piotr Kasprzak
    2016

    W przypadku podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ustawodawca nakłada szczególne obowiązki podatkowe. Przykładem może być opodatkowanie podatkiem od towarów i usług. Podstawowa stawka podatku VAT w Polsce wynosi 23% od 1 stycznia 2011 r. Niektóre usługi bądź dostawa towarów mogą podlegać niższym stawkom, albo być całkowicie zwolnione z opodatkowania. Należy zauważyć, iż zastosowanie przez ustawodawcę czterech stawek podatku VAT, a także możliwość całkowitego zwolnienia z opodatkowania nasuwa pytanie o spójność polityki nakładania podatku VAT w odniesieniu do konkretnych towarów i usług. Niejasna procedura stosowania określonych stawek jest przeszkodą w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Ma także wpływ na poziom konkurencyjności pomiędzy poszczególnymi podmiotami. Podatek VAT pomimo tego, że cechuje się neutralnością dla podatnika, nie jest jednak obojętny na kształtowanie się ceny. Okazuje się bowiem, iż wartość podatku VAT, w zależności od elastyczności cenowej popytu, wpływa na ostateczną cenę brutto. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług stało się zatem dla przedsiębiorstw dodatkowym kosztem zarówno o charakterze ekonomicznym, jak i formalnym. Niniejszy artykuł stanowi próbę oceny wpływu podatku VAT na prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o wybrane przykłady. Wnioski z przeprowadzonej analizy dostarczą informacji o niektórych skutkach podatku VAT dla działalności przedsiębiorstw.


  • Wpływ popiołu lotnego na stopień wymywania wybranych metali ciężkich z betonu
    • Elżbieta Haustein
    2016 Pełny tekst Materiały Budowlane

    W artykule zaprezentowano wyniki badań modelowych (2 lata) wymywania metali ciężkich z betonu z udziałem dodatku mineralnego - popiołu lotnego, w ilości od 15%, do 40% masy cementu. W badaniach ograniczono się do zbadania poziomu uwalnia metali ciężkich w postaci: Zn2+, Cr3+, Cd2+, Cu2+, Ni2+ oraz Pb2+. Uzyskane wyniki potwierdzają wysoki poziom immobilizacji metali ciężkich w mikrostrukturze betonu. Metale ciężkie ulegają adsorpcji na powierzchni utworzonej fazy typu C-S-H (uwodnionych krzemianów wapnia) w strukturze betonu z udziałem popiołu lotnego.


  • Wpływ posuwu nagniatania na chropowatość powierzchni przedmiotów ze stali w stanie utwardzonym
    • Piotr Waszczur
    • Stefan Dzionk
    • Bogdan Ścibiorski
    • Włodzimierz Przybylski
    2016 Pełny tekst Mechanik

    Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych procesu nagniatania stali twardej (62 HRC) narzędziem ceramicznym (kulką) z dociskiem hydrostatycznym. Analizowano wpływ posuwu nagniatania oraz parametrów poprzedzającej obróbki toczeniem na twardo na stan powierzchni opisanej wybranymi parametrami chropowatości.


  • Wpływ przesuwników fazowych na stabilność systemu elektroenergetycznego
    • Marcin Sarnicki
    • Bartosz Tarakan
    • Krzysztof Tarakan
    • Ryszard Zajczyk
    2016

    W referacie przedstawiono wpływ przesuwników fazowych typu FACTS na możliwość poprawy stabilności kątowej. Prezentowane wyniki otrzymano w wyniku symulacji dynamicznej wykonanej na modelu matematycznym układu trójmaszynowego współpracującego z siecią 400 kV. W modelach zespołów wytwórczych uwzględniono modele turbin z ich regulatorami oraz modele generatorów synchronicznych z ich układami wzbudzenia i regulacji napięcia. Przesuwnik fazowy typu FACTS zamodelowano z uwzględnieniem regulatora napięcia i mocy czynnej. Analizy wpływu przesuwnika fazowego na stabilność systemu wykonano dla zakłóceń prowadzących do utraty stabilności globalnej - zwarcia oraz stabilności lokalnej lub napięciowej - zmiany obciążeń.


  • Wpływ równości nawierzchni i dynamicznego oddziaływania pojazdów ciężkich na trwałość zmęczeniową nawierzchni podatnych
    • Dawid Ryś
    • Józef Judycki
    • Piotr Jaskuła
    2016 Pełny tekst Czasopismo Inżynierii Lądowej, Środowiska i Architektury

    Podczas ruchu pojazdu obserwuje się odchylenia nacisków osi pojazdów od nacisku statycznego, co jest spowodowane nierównościami nawierzchni. Dynamiczne obciążenia pojazdów w większym stopniu wytężają konstrukcję nawierzchni drogowej. Rozkład obciążeń dynamicznych ma kształt rozkładu normalnego i jest opisywany poprzez obciążenie statyczne oraz wskaźniki dynamiczne DI lub DLC. Wraz z pogorszeniem równości i zwiększeniem prędkości średniej pojazdów rosną maksymalne siły dynamiczne wywierane przez osie pojazdów, zwiększa się zatem ich oddziaływanie na konstrukcję nawierzchni. Celem artykułu jest ocena, w jaki sposób oddziaływania dynamiczne pojazdów ciężkich wynikające z równości nawierzchni wpływają na trwałość zmęczeniową nawierzchni. W artykule wyprowadzono współczynniki dynamicznego oddziaływania pojazdów kd i podano je w funkcji równości nawierzchni i średniej prędkości ruchu pojazdów. Wykazano, że pogorszenie równości nawierzchni określone zmianą wskaźnika IRI do granicy klasy A, czyli do IRI = 2,0 w przypadku dróg klasy A,S i GP oraz do IRI = 3,0 w przypadku dróg klasy G, powoduje przyrost wartości współczynnika dynamicznego kd od 9% do 16%. Pogorszenie równości nawierzchni do granicy klasy B (stan zadowalający) powoduje spadek trwałości zmęczeniowej nawierzchni aż o 30%. Oznacza to, że nadanie dobrej równości początkowej nawierzchni oraz jej utrzymanie w trakcie eksploatacji może istotnie wydłużyć trwałość zmęczeniową konstrukcji nawierzchni.


  • Wpływ stosowania usług Inteligentnych Systemów Transportowych na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego
    • Tomasz Kamiński
    • Michał Niezgoda
    • Siergiejczyk Mirosław
    • Jacek Oskarbski
    • Paweł Świedrski
    • Przemysław Filipek
    2016 Pełny tekst PRACE NAUKOWE POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ. SERIA: TRANSPORT

    W artykule opisano założenia projektu pt. "Wpływ stosowania usług Inteligentnych Systemów Transportowych na poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego". Projekt jest realizowany w ramach programu Rozwój Innowacji Drogowych (RID) zorganizowanego i finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (umowa nr DZP/RID-I-41/7/NCBR/2016). Celem projektu jest opracowanie narzędzi , które umożliwią ocenę wpływu projektowanych rozwiązań Inteligentnych Systemów Transportu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, w szczególności w kontekście realizacji Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem. Na podstawie opracowanej wzorcowej systematyki usług ITS oraz katalogu usług o największym znaczeniu dla BRD i efektywności ruchu, zostaną określone wskaźniki umożliwiające ocenę wpływu projektowanych rozwiązań ITS na BRD. Wpływ usług będzie określany przy użyciu wysokiej klasy symulatorów jazdy i oprogramowania symulacyjnego VISUM/Saturn/Vissim z uwzględnieniem modeli BRD. W projekcie przewidziano opracowanie wielokryterialnych metod oceny wpływu usług ITS na BRD i efektywność ruchu (metody badawczej i uproszczonej metody operacyjnej) oraz wytycznych oceny zmian BRD w zależności od przyjętych rozwiązań usług ITS. Opracowane będą ponadto zalecenia w zakresie kryteriów i procedur doboru rozwiązań technicznych dla systemów ITS.