Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Wpływ ścieków przemysłowych na energochłonność i efektywność procesów technologicznych w komunalnej oczyszczalni ścieków
    • Anna Remiszewska-Skwarek
    • Sylwia Fudala-Książek
    • Aneta Łuczkiewicz
    2016 Pełny tekst Rocznik Ochrona Środowiska

    W artykule skupiono się na przedstawieniu wpływu jakości i ilości ścieków przemysłowych wprowadzanych do sieci kanalizacyjnej PEWIK GDYNIA Sp. z o. o. na stabilność procesów technologicznych. Określono również wpływ ścieków przemysłowych na energochłonność i efektywność oraz na wzrost kosztów oczyszczania ścieków komunalnych w Grupowej Oczyszczalni Ścieków „Dębogórze” w latach 2012-2015.


  • Wpływ temperatury na bilans węgla, wodoru oraz azotu w produktach pirolizy odpadowych zrębek brzozowych
    • Paweł Kazimierski
    • Dariusz Kardaś
    2016 Pełny tekst Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    iroliza jest beztlenowym endotermicznym procesem rozkładu pod wpływem wysokiej temperatury. Proces ten stosuje się w celu otrzymania substancji chemicznych lub konwersji paliw. W wyniku beztlenowego rozkładu drewna otrzymuje się produkty zgrupowane w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym oraz gazowym [Kardaś i in., 2014]. Udziały poszczególnych produktów pirolizy mogą być modyfikowane poprzez zmianę parametrów prowadzenia procesu. Celem pracy było zbadanie wpływu temperatury na udział poszczególnych frakcji produktów podczas pirolizy biomasy drzewnej. Udział poszczególnych frakcji produktów podczas pirolizy biomasy drzewnej zmieniał się wraz z temperaturą. Wyraźnie widoczna była tendencja do otrzymywania większej ilości frakcji ciekłej i mniejszej ilości karbonizatu wraz ze wzrostem temperatury. Zmieniał się także skład pierwiastkowy produktów pirolizy. Karbonizat otrzymywany w wyższych temperaturach charakteryzował się większą zawartością węgla oraz mniejszą zawartością wodoru. Wartość opałowa gazu pirolitycznego wzrastała wraz z temperaturą jego otrzymania, zwiększał się także udział wodoru oraz metanu w mieszaninie gazowej.


  • Wpływ temperatury na efektywność termomechanicznej regeneracji odpadów gumowych
    • Krzysztof Formela
    • Łukasz Zedler
    2016 Tworzywa Sztuczne w Przemyśle

    Termo-mechaniczną regenerację miału gumowego w zmiennych warunkach temperaturowych prowadzono przy użyciu współbieżnej wytłaczarki dwuślimakowej. Następnie otrzymane regeneraty gumowe mieszano z zespołem sieciującym i wulkanizowano. Scharakteryzowano właściwości przetwórcze oraz mechaniczne regeneratów gumowych w funkcji temperatury ich wytwarzania.


  • Wpływ temperatury na pomiary geodezyjne oraz odkształcenia wybranych budowli
    • Przemysław Gzella
    • Karol Daliga
    2016

    W rozdziale omówiono wpływ temperatury na wyniki pomiarów geodezyjnych różnych budowli inżynierskich


  • Wpływ warunków otoczenia na obciążalność prądową długotrwałą kabli elektroenergetycznych
    • Stanisław Czapp
    • Seweryn Szultka
    • Agata Dzionk
    • Kornel Borowski
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Obciążalność prądowa długotrwała przewodów i kabli elektroenergetycznych zależy m.in. od sposobu ich ułożenia i warunków otoczenia. Kabel elektroenergetyczny ułożony w zmiennych warunkach, np. ziemia – woda – powietrze ma obciążalność prądową długotrwałą wynikającą z najgorszych warunków otoczenia pod względem oddawania ciepła. W artykule zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych dla linii kablowej niskiego napięcia umieszczonej w zmiennych warunkach gruntowych oraz w zmiennych warunkach w powietrzu, z uwzględnieniem polskich warunków klimatycznych. Opracowane modele i wyniki mogą być wykorzystane do analizy i poprawy obciążalności prądowej długotrwałej linii kablowych oraz stanowić uzupełnienie aktualnych norm.


  • Wpływ właściwości czynników chłodniczych na straty egzergii w pompie ciepła (Influence of Refrigerants Properties for Exergy Losses in Heat Pump)
    • Tomasz Muszyński
    • Rafał Andrzejczyk
    • Blanka Jakubowska
    2016 Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja

    Artykuł poświęcony jest wpływowi występujących w pompie ciepła strat egzergii na jej efektywność energetyczną, a co za tym idzie koszty funkcjonowania instalacji. Autorzy prezentują tu metodologię obliczeniową, która może być zastosowana w procesach projektowania układów cieplno-przepływowych. Obliczenia zostały wykonane na podstawie typowego układu powietrznej pompy ciepła pracującej w klimacie środkowo-europejskim. Ponadto w artykule wykonano analizę techniczno-ekonomiczną pompy ciepła z wykorzystaniem wybranych czynników roboczych, które mogą być stosowane w przyszłości.


  • Wpływ zaburzeń geometrii na proces wypierania w przestrzeni pierścieniowej otworów wiertniczych
    • Paweł Szewczuk
    • Łukasz Bolewski
    • Marek Szkodo
    2016 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    Izolacja stref zbiornikowych, przenoszenie części naprężeń oraz spowolnienie tempa erozji rur okładzinowych to główne zadania płaszcza cementacyjnego. Powstaje on na skutek stopniowego wyparcia płuczki przez ciecze buforowe, a następnie cieczy buforowych przez zaczyn cementowy. Niepowodzenie tej operacji skutkować może katastrofą na miarę wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Mimo że problem niewystarczającego związania płaszcza cementacyjnego z rurą jest na świecie powszechny i dotyczy zdecydowanej większości odwiertów ciągle jednak relatywnie mała liczba publikacji poświęcona jest temu zagadnieniu. Większość z nich skupia się na wpływie gęstości i właściwości reologicznych oraz braku koncentryczności na proces wyparcia. Analizowane sytuacje geometrii przestrzeni pierścieniowej są obrazem stanu odwiertu i nie uwzględniają możliwości osadzenia się zwiercin na ścianie odwiertu lub kolumny rur czy zmian geometrii wywołanych występowaniem niestabilnych warstw pakietowo-ilastych. Dlatego też w niniejszym artykule przeanalizowano wyniki symulacji wypierania dla dziesięciu domen płynu reprezentujących wyidealizowane sytuacje zaburzeń geometrii przestrzeni pierścieniowej. Dodatkowo w celu walidacji przyjętych modeli wywiercony został i zacementowany odwiert o głębokości 91 m.


  • Wpływ zamówień publicznych na rozwój przedsiębiorstw w Polsce.
    • Mariusz Zaborowski
    2016

    Głównym celem pracy było określenie, czy uregulowania prawne dotyczące zamówień publicznych mogą wpływać na rozwój przedsiębiorstw branży budowlanej, a zwłaszcza w takich obszarach jak potencjał ludzki i techniczny oraz czy przystąpienie do zamówień publicznych będzie elementem sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorstwa.


  • Wpływ zderzaków na odpowiedź kolidujacych ze sobą konstrukcji stalowych poddanych obciążeniom sejsmicznym
    • Barbara Sołtysik
    • Robert Jankowski
    2016 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    XXI wiek oraz bardzo wysoki poziom urbanizacji stanowi duże wyzwanie dla inżynierów. Stopień zagęszczenia budynków, z uwagi na coraz mniejsze możliwości wykorzystywania terenów pod zabudowę, jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę podczas projektowania budynków – szczególnie tych, które leżą w strefach zagrożonych wstrząsami sejsmicznymi. Obciążenia sejsmiczne są jednymi z najbardziej nieprzewidywalnych i katastrofalnych w skutkach obciążeń, na które mogą być narażone konstrukcje. Dlatego też niezwykle ważnym aspektem badań jest zachowanie się sąsiadujących konstrukcji podczas tego typu obciążeń. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wyników badań eksperymentalnych dotyczących zderzeń pomiędzy trzema modelami wież stalowych, które przeprowadzono na stole sejsmicznym. W badaniach tych uwzględniono zmniejszenie odległości pomiędzy poszczególnymi wieżami poprzez umieszczenie dodatkowych elementów gumowych oraz styropianowych oraz przeanalizowano zachowanie się wież podczas trzęsienia ziemi Northridge oraz Loma Prieta. Wyniki badań nie wskazują jednoznacznego wpływu zderzaków na odpowiedź konstrukcji. Mają one zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ.


  • Wpływ zmian demograficznych na rozwój gospodarki narodowej
    • Małgorzata Gawrycka
    • Marta Maier
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu

    Współczesne trendy demograficzne odnoszące się do zjawiska starzenia się społeczeństwa skłaniają do analizy skutków zapaści ludności i ich wpływu na gospodarkę narodową. Problem zmian demograficznych nie dotyczy jedynie obserwacji związanych z przyrostem naturalnym, trwaniem ludzkiego życia czy migracją, dodatkowo odnosi się do zjawisk ekonomicznych, gdzie wzajemne powiązania o charakterze demograficzno-ekonomicznym stają się oczywiste. Ujęcie makroekonomiczne definiuje bowiem związki zachodzące między rozwojem demograficznym i społeczno-gospodarczym państwa. Badania w tym zakresie przedstawiają szeroką bazę informacji na temat wpływu zmian demograficznych ludności na rozwój gospodarki narodowej. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wpływu zmian demograficznych na gospodarkę Polski. Okres badawczy obejmuje lata 2004-2015. Zakres opracowania to przegląd literatury oraz zgromadzenie materiałów źródłowych, które zaprezentowane zostały w części empirycznej opracowania.


  • Wpływ zmian dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i kinematycznych na podatność modernizacyjną układów torowych
    • Mirosław Jan Nowakowski
    2016 Pełny tekst Problemy Kolejnictwa

    Podatnością modernizacyjną nazywamy stopień przystosowania analizowanego odcinka linii kolejowej do zmiany prędkości eksploatacyjnej. Skala możliwych zmian prędkości (w sensie jej zwiększenia) jest wypadkową istniejącego układu geometrycznego linii w planie, ograniczeń lokalizacyjnych oraz dopuszczalnych wartości parametrów geometrycznych i inematycznych. Jakiekolwiek zmiany tych ostatnich wpływają bezpośrednio na obliczenie elementarnych charakterystyk geometrycznych toru: promienia minimalnego, przechyłki, długości krzywej przejściowej. W ostatnich latach wartości ograniczeń geometrycznych i kinematycznych zdefiniowano w normie PN-EN 13803–1:2010 oraz znowelizowano w rozporządzeniu zawartym w Dzienniku Ustaw 2014 poz. 867 i instrukcji Id-1. Zakres przewidywanych na sieci PKP prac modernizacyjnych i rewitalizacyjnych skłonił do szczegółowej analizy wpływu tych zmian na podatność modernizacyjną. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że w kontekście pojedynczego łuku wprowadzone zmiany dają zyski mniejsze od spodziewanych. Wynika to z obniżenia dopuszczalnej wartości przyrostu przyspieszenia. W skali odcinka linii decydujące znaczenie na czas przejazdu ma rozmieszczenie łuków o zerowej podatności modernizacyjnej. Dla węzłów torowych zmiany dopuszczalnych przyspieszeń przeważnie nie wpływają na zwiększenie prędkości przejazdu, z uwagi na ograniczenia sygnalizacji kolejowej oraz wymagane szerokości międzytorzy.


  • Wpływ zmiennych procesu kapsułkowania współosiowego na stabilność oksydacyjną oleju rzepakowego
    • Szymon Mania
    • Robert Tylingo
    2016

    Praca stanowi kontynuację badań nad stabilnością olejów jadalnych kapsułkowanych metodą współosiową, w strukturze naturalnych polimerów. W badaniach określono wpływ wybranych czynników procesu kapsułkowania na stabilność modelowego oleju rzepakowego na podstawie oznaczeń zawartości pierwotnych i wtórnych produktów utlenienia. Uzyskane wyniki dowodzą, że najmniejsze zmiany oksydacyjne zachodzą podczas kapsułkowania oleju za pomocą głowicy wykonanej ze szkła oraz z zastosowaniem alginianu sodu i gumy guar jako płaszcza kapsułki, we wszystkich badanych temperaturach. W największym stopniu utlenieniu ulegał olej kapsułkowany z wykorzystaniem głowicy metalowej w strukturze płaszcza chitozanowego. Wyznaczone wartości liczbowe stanowią podstawę do projektowania przebiegu kolejnych testów pozwalających ocenić wpływ stabilności kapsułkowanego oleju w stosunku do działania promieniowania UV oraz innych wybranych parametrów


  • Wprowadzenie do modelowania MES w programie SOFISTIK
    • Jacek Chróścielewski
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Łukasz Pyrzowski
    2016

    Monografia zawiera materiał przeznaczony dla studentów kierunku budownictwo wyższych uczelni technicznych oraz inżynierów praktyków, którzy chcieliby poznać podstawy posługiwania się Metodą Elementów Skończonych (MES) wykorzystując w tym celu program SOFiSTiK. Wskazano pewne ogólne zasady obowiązujące w obliczeniach MES oraz przedstawiono wybrane aspekty technicznej strony użytkowania pre- i postprocesora systemu w odniesieniu do nieskomplikowanych zadań statyki liniowej w zakresie struktur prętowych, powierzchniowych oraz powierzchniowo-prętowych.


  • Wskaźnik przedsiębiorczości w jednostkach terytorialnych Polski – zróżnicowanie w czasie i przestrzeni
    • Jacek Sołtys
    • Sławomir Dorocki
    2016 Pełny tekst Przedsiębiorczość - Edukacja

    Przedmiotem artykułu jest analiza zjawiska prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne, mierzonego poprzez wskaźnik liczby tych osób na 100 osób w wieku produkcyjnym. Wskaźnik ten nazywany jest nieraz wskaźnikiem przedsiębiorczości, mimo, że mierzy tylko jeden z jej przejawów. Badania prowadzono w układzie podregionów, powiatów i gmin (według ich rodzaju, z wyodrębnieniem miast w gminach miejsko-wiejskich). Celem badań było poznanie zróżnicowania badanego wskaźnika w czasie, przestrzeni, w zależności od rodzaju jednostki terytorialnej i wielkości miasta (w przypadku miast) oraz uzyskanie odpowiedzi na pytania: Czy można zauważyć i wyjaśnić prawidłowości? Czy można stwierdzić stan nasycenia w niektórych jednostkach? Jako metody stosowano: analizy statystyczne rozkładów wskaźników stanu i dynamiki, wykresy, analizy kartograficzne oraz badanie korelacji wskaźników stanu i dynamiki ze sobą oraz z liczbą ludności miast, bezrobociem, PKB (dla podregionów) i dochodami własnymi gmin. Stwierdzono duże zróżnicowanie wskaźników i następujące prawidłowości: wskaźniki stanu w miastach są generalnie wyższe niż na wsi, nie ma korelacji z wielkością miast; najwyższe wskaźniki są na obszarach turystycznych i metropolitalnych, najniższe – we wschodniej Polsce. Niewiele jest prawidłowości w dynamice zjawiska. Przedsiębiorczość przejawiająca się w tworzeniu firm w większym stopniu, niż czynnikiem rozwoju, jest efektem rozwoju wywołanym przez inne czynniki.


  • Wskażnikowa ocena komfortu w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych w klimacie umiarkowanym
    • Romana Antczak-Jarząbska
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2016 Pełny tekst Izolacje

    W artykule opisano wykonana ocene wskaźnikową komfortu termicznego dwóch budynków mieszkalnych. Wykorzystano wskaźniki PMV (przewidywana ocena średnia) oraz PPD (przewidywany odsetek osób niezadowolonych). badania przeprowadzono w oparciu o długoterminowe pomiary temperatury , prędkości i wilgotności powietrza wewnętrznego


  • Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w procesie rekrutacji
    • Julita Wasilczuk
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Politechniki Poznańskiej. Organizacja i Zarządzanie

    Przedsiębiorcy działający na małą skalę nie przywiązują zbyt dużej wagi do zarządzania zasobami ludzkimi, dotyczy to wszystkich jego elementów, w tym zatrudniania. Brak im umiejętności, czasu i chęci na prawidłowe określanie brakujących kompetencji, a pracowników poszukują wśród rodziny, znajomych czy w urzędach pracy. Ten uproszczony i niemal bez kosztowy sposób zarządzania tylko iluzorycznie obniża koszty funkcjonowania przed-siębiorstwa. W dłuższym okresie może nieść ze sobą zagrożenie w postaci złego zatrudnienia, którego skutki w mniejszych podmiotach mogą być szczególnie negatywne. Przedstawiony w artykule narzędzie, stworzone w ramach projektu Czas zawodowców, realizowanego w województwie Wielkopolskim, jest przykładem wsparcia przedsiębiorców w procesie rekrutacji. Analiza specyfiki zarządzania (lub jego braku) zasobami ludzkimi w MSP z jednej strony, a założeniami wymienionego narzędzia wsparcia z drugiej, pozwoliło na określenie korzyści jakie ten projekt niesie, zarówno tych doraźnych, wpływających jedynie na przedsiębiorstwo, jak i długookresowych, które oddziałują szerzej, także na region.


  • Wspomaganie decyzji lokalizacyjnych źródeł wytwórczych metodami analizy wielokryterialnej
    • Alicja Stoltmann
    • Paweł Bućko
    • Izabela Sadowska
    • Marcin Jaskólski
    2016 Rynek Energii

    Właściwa analiza lokalizacji źródła wytwórczego istotnie wpływa na pomyślność realizacji projektu inwestycyjnego.Na etapie planowania inwestycji, oprócz analizy opłacalności finansowej, należy uwzględnić wymagania dotyczącelokalizacji, które są regulowane prawnie. Ustawy: prawo energetyczne, prawo budowlane, prawo ochrony środowiska zawierająwytyczne, które należy uwzględnić przy planowaniu nowych inwestycji. Celem artykułu jest wskazanie kryteriówokreślających parametry lokalizacji inwestycji i wspomagających jej wybór w taki sposób, aby szanse na jej realizację byłyjak największe. Poszczególne funkcje kryterialne, ze względu na ich nieliniowy charakter, mogą przyjmować wartości decydująceo ich nie uwzględnieniu w procesie wyboru bądź zadecydować o konieczności rezygnacji z danej lokalizacji. Pracaprzedstawia opis programu wspomagającego decyzje o lokalizacji źródła wytwórczego energii elektrycznej. Podstawą działaniaprogramu jest dokonanie oceny poziomu zaawansowania poszczególnych etapów realizacji projektów budowlanych.Program określa również ryzyko nieuzyskania kompletu decyzji i pozwoleń, co prowadzi do nieplanowanego wydłużeniarealizacji projektu lub do jego zamknięcia. Przeprowadzenie tego typu analizy jest ważne zarówno dla projektanta jak i dlainwestora, dostarcza bowiem wielu dodatkowych informacji przed podjęciem ostatecznych decyzji.


  • Wspomaganie zarządzania jakością w przedsiębiorstwie na przykładzie spółki spin-off Argevide
    • Kamil Brodnicki
    2016 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    W artykule przedstawiono system wspomagania zarządzania jakością w przedsiębiorstwie. Ukazano istotę funkcjonowania spółek spin-off oraz opisano jedną ze spółek, która została założona na Politechnice Gdańskiej. W zaprezentowanym studium przypadku zwrócono uwagę na obszary wspomagania osiągania i oceny zgodności z normami i standardami


  • WSPÓŁCZESNE METODY WZMACNIANIA FUNDAMENTÓW OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH
    • Jarosław Przewłócki
    • Monika Zielińska
    2016

    W pracy przedstawiono współczesne metody wzmacniania fundamentów stosowane w obiektach zabytkowych. Wraz z rozwojem wiedzy inżynieryjnej wprowadzone zostały nowoczesne technologie oraz materiały które w bardziej efektywny i ekonomiczny sposób pomagają zabezpieczyć konstrukcje fundamentu przed jego dalszym zniszczeniem. Dokładnie opisano metodę jet grouting oraz bardziej zaawansowane technologie iniekcyjne takie jak rozrywająca (soilfrac) czy rozpychająca (compaction grouting), które mają za zadanie stabilizację gruntu zalegającego pod fundamentem. W sposób szczegółowy omówione zostały również mikropale. Ponadto do nowoczesnych metod zaliczono zamrażanie gruntu, stosowanie pali CFA oraz przenoszenie obiektu w inne miejsce posadawiając go na nowych fundamentach. W pracy przedstawiono liczne przykłady zastosowania omówionych metod wzmocnienia fundamentów. Zaprezentowano wady oraz zalety każdej z metod.


  • Współczesne trendy oświetleniowe w miastach. Oświetlenie LED nr 1/2016
    • Natalia Sokół
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    2016 Oświetlenie LED

    Artykuł obejmuje wybrane zagadnienia dotyczące projektowania zewnętrznych form świetlnych we współczesnej tkance miejskiej na przestrzeni wieków. Autorki przedstawiły ewolucje idei i formy miejskiej oprawy oświetleniowej w kontekście jej użyteczności świetlnej, kreowania wyjątkowego znaku przestrzennego, rozwoju współczesnych technologii i wpisania światła w przemiany współczesnego miasta.