Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Wykorzystanie miar złożoności projektu do oceny stanu ewolucji organizacji informatycznej.
    • Cezary Orłowski
    • Tomasz Deręgowski
    • Miłosz Kurzawski
    • Katarzyna Ossowska
    • Artur Ziółkowski
    2016 Pełny tekst

    Celem artykułu jest ocena możliwości wykorzystania miar złożoności projektu do oceny stanu ewolucji organizacji informatycznej. Stan ewolucji organizacji informatycznej ma znaczenie dla powszechnego obecnie zjawiska zwinnej transformacji, tak ważnej dla obniżenia ryzyka realizacji projektów informatycznych. Autorzy pracy przedstawili na wstępie problematykę procesów ewolucji organizacji informatycznych w kontekście zmian transformacyjnych. Prezentacja tej problematyki jest kluczowa dla poszukiwania wskaźników istotnych dla oceny stanu ewolucji organizacji informatycznych. W artykule analizie poddano stosowane w praktyce metody CMMI i SCAMPI aby wyodrębnić w ramach tych metod te obszary procesów, które decydują o procesach zmian stanu organizacji informatycznych (w kontekście dojrzałości procesowej tych organizacji). Dla wyodrębnionego obszaru MA (ang. Measurements and Analysis) typowego dla ocen dojrzałości według modelu SCAMPI poddano ocenie możliwość wykorzystania metodę punktów funkcyjnych (FPA) aby wykazać przydatność tej metody do oceny stanu procesu a w konsekwencji do oceny stanu organizacji. Badanie miary procesu w oparciu o FPA zweryfikowano (w procesach adaptacji miar) w środowisku realizacji ponad 200 projektów informatycznych. Artykuł podsumowuje ocena przydatności istniejących miar procesów wytwarzania oprogramowania do oceny stanu organizacji informatycznych (ewolucji i transformacji).


  • Wykorzystanie miejskich obszarów nadbrzeżnych pod zabudowę o przeznaczeniu wielofunkcyjnym
    • Antoni Taraszkiewicz
    • Mateusz Gerigk
    2016 Pełny tekst Scientific Journal of Gdynia Maritime University

    W artykule przedstawiono analizę wykorzystania terenów aglomeracji miejskich położonych na styku lądu z wodą pod zabudowę o charakterze wielofunkcyjnym. Zaprezentowano aktualne podejście w projektowaniu przedmiotowych terenów oraz możliwości związane z rozwojem aglomeracji miejskich zlokalizowanych przy nabrzeżach akwenów. Zrównoważony rozwój gospodarczy tych terenów ściśle jest uzależniony od sposobu zagospodarowania przestrzeni. Biorąc pod uwagę specyfikę tych terenów, rozwój nabrzeży miasta uwarunkowany jest podejściem projektowym o charakterze wielofunkcyjnym.


  • Wykorzystanie narzedzi jakości w przedsiebiorstwach produkcyjnych i usługowych
    • Grzegorz Zieliński
    • Anna Starosta
    2016

    W niniejszym opracowaniu autorzy zaprezentowali możliwość wykorzystania narzędzi jakości przez przedsiębiorstwa usługowe i wytwórcze. W tym celu przedstawione zostały wieloetapowe badania, na podstawie których wskazano znajomość narzędzi wśród przedsiębiorstw wraz z identyfikacją narzędzi, które nie wchodzą do klasycznego podziału narzędzi jakości. W kolejnym etapie badań dokonano identyfikacji obszarów, w których przedsiębiorstwa mogą wykorzystać poszczególne narzędzia jakości. Zaprezentowana analiza pozwoliła na wyciagnięcie wniosków dotyczących możliwości adaptacji i wzajemnego uczenia się oraz potencjalnego wykorzystania narzędzi przez przedsiębiorstwa usługowe i wytwórcze.


  • WYKORZYSTANIE NOWOCZESNYCH TECHNIK INTSTRUMENTALNYCH I SENSORYCZNYCH DO OCENY JAKOŚCI POWIETRZA ATMOSFERYCZNEGO NA TERANACH PRZYLEGŁYCH DO RAFINERII GRUPY LOTOS S.A. W GDAŃSKU
    • Hubert Byliński
    • Paulina Kolasińska
    • Jacek Gębicki
    • Tomasz Dymerski
    • Jacek Namieśnik
    2016

    Dynamiczne postępujący rozwój gospodarczy i ekonomiczny wielu krajów przyczynia się do wzrostu emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego. Większość z nich wpływa negatywnie na zdrowie i życie człowieka, oraz przyczynia się do pogorszenia stanu środowiska naturalnego. Na szczególną uwagę zasługują gazy złowonne określane także mianem odorów. Zdecydowaną większość emiterów, których funkcjonowanie wiąże się z uwalnianiem do otoczenia wielu szkodliwych związków chemicznych, stanowią obiekty gospodarki komunalnej (składowiska odpadów, oczyszczalnie ścieków) oraz różnego rodzaju zakłady przemysłowe, do których należą m.in. browary , gorzelnie, zakłady mięsne, fermy trzody chlewnej. Obiekty te najczęściej znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dużych skupisk ludności, takich jak osiedla mieszkalne, toteż problem uciążliwości zapachowej jest szczególnie ważnym aspektem środowiskowym i społecznym [9,12]. W celu opracowania skutecznych metod ograniczających poziom emisji zanieczyszczeń konieczne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami analitycznymi, umożliwiającymi ich identyfikację i ilościowe oznaczanie. Wśród powszechnie stosowanych rozwiązań, ważną rolę odgrywa technika chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas. Rozwiązanie to pozwala na kompleksowe scharakteryzowanie większości związków chemicznych obecnych w powietrzu. Określenie indywidualnych wrażeń sensorycznych możliwe jest dzięki wykorzystaniu olfaktometrów terenowych. Oba te rozwiązania zostały wykorzystane podczas badań prowadzonych na terenach przyległych do Rafinerii Grupy Lotos S.A. w Gdańsku, celem wstępnego określenia stopnia uciążliwości zapachowej tych terenów.


  • Wykorzystanie PIX 112 do usuwania jonów arsenu z wody podziemnej w procesie koagulacji powierzchniowej w złożu filtru piaskowo-piroluzytowego
    • Rafał Bray
    • Karolina Fitobór
    2016 Pełny tekst OCHRONA ŚRODOWISKA

    Artykuł jest podsumowaniem badań przeprowadzonych w skali ułamkowo-technicznej oraz doświadczeń z trzyletniej eksploatacji niewielkiej stacji oczyszczania wody podziemnej. Wykazano, że zastosowanie koagulacji powierzchniowej związkami żelaza (dawkowanie koagulantu, napowietrzanie/mieszanie, filtracja przez złoże kwarcowo-piroluzytowe), pozwala skutecznie usunąć zawarte w ujmowanej wodzie jony arsenu do ilości zgodnej z wymaganiami dotyczącymi wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Bardzo dobrą skuteczność usuwania związków arsenu i obniżenie jego ilości z 36÷50 mgAs/m3 w ujmowanej wodzie do wartości poniżej 5,0 mgAs/m3 uzyskano już przy stosunkowo niewielkiej dawce siarczanu żelaza(III) wynoszącej początkowo 2,5 gFe/m3, a po prawie trzyletniej eksploatacji zmniejszonej do <2,0 gFe/m3. Efekty te uzyskano przy naturalnym, lekko zasadowym pH wody wynoszącym 7,74 oraz bez chemicznego utleniania. Razem z jonami arsenu usuwane były również jony manganu i żelaza (zarówno naturalnie występujące w ujmowanej wodzie, jak i w postaci koagulantu), których ilości w wodzie oczyszczonej utrzymywały się znacznie poniżej wartości dopuszczalnych.


  • Wykorzystanie pomiarów kątowo-liniowych do badania przemieszczeń zapór wodnych
    • Karolina Makowska
    • Przemysław Kuras
    2016

    W monografii zaprezentowano problematykę związaną z badaniem stabilności zapór wodnych oraz otaczających je terenów. Szczególnemu uwzględnieniu, zarówno teoretycznemu, jaki i praktycznemu, podlegały pomiary geodezyjne. Na przykładzie zapory Czorsztyn-Niedzica omówiono schemat czynności związanych z pomiarem geodezyjnej sieci kątowo-liniowej założonej na monitorowanym obszarze, a także sposób opracowania obserwacji uzyskanych z pomiaru tego typu sieci. Otrzymane w efekcie dane  współrzędne aktualne, stanowiły podstawę do wyznaczenia przemieszczeń rzeczywistych, metodą transformacji poszukiwawczych, punktów osnowy dla dwóch okresów czasu  rocznego i 10-letniego. Wyniki przeprowadzonych obliczeń przedstawiono w postaci tabelarycznej oraz graficznej umożliwiającej szczegółową analizę, której ostatecznym rezultatem jest stwierdzenie, czy zaistniałe przemieszczenia są niebezpieczne dla stateczności zapory i przyległego do niej terenu.


  • Wykorzystanie propagacji fal sprężystych w ocenie efektywnej długości zakotwienia
    • Beata Zima
    2016

    W pracy przedstawiono wyniki analizy numerycznej dotyczącej propagacji fal w prętach otulonych materiałem kompozytowym.


  • Wykorzystanie sztucznych sieci neuronowych do szacowania wpływu drgań na budynki jednorodzinne
    • Anna Jakubczyk-Gałczyńska
    • Adam Kristowski
    • Robert Jankowski
    2016 Pełny tekst Materiały Budowlane

    W artykule przedstawiono metodę prognozowania wpływu drgań na budynki mieszkalne z wykorzystaniem sztucznych sieci neuronowych. Drgania komunikacyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych, a nawet do awarii budynku. Najczęstszym efektem są jednak rysy, pękanie tynku i wypraw. Metody oparte na sztucznej inteligencji są przybliżone, ale stanowią wystarczająco dokładną i ekonomiczną alternatywę dla tradycyjnych pomiarów.


  • WYKORZYSTANIE TECHNIK OLFAKTOMETRII TERENOWEJ I GC×GC-TOFMS DO OCENY UCIĄŻLIWOŚCI ZAPACHOWEJ POWIETRZA ATMOSFERYCZNEGO NA OBSZARACH PRZYLEGŁYCH DO SKŁADOWISKA ODPADOW KOMUNALNYCH W GDAŃSKU SZADÓŁKACH
    • Paulina Kolasińska
    • Hubert Byliński
    • Jacek Gębicki
    • Tomasz Dymerski
    • Jacek Namieśnik
    2016

    W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych na obszarach sąsiadujących ze składowiskiem odpadów komunalnych w Gdańsku-Szadółkach. Do oceny uciążliwości zapachowej powietrza atmosferycznego wykorzystano technikę olfaktometrii terenowej. Narzędziami, których wykorzystanie umożliwia badanie właściwości zapachowych odorantów występujących w powietrzu atmosferycznym in-situ są olfaktometry terenowe, których zastosowanie umożliwia identyfikację źródeł punktowych emisji odorów najbardziej uciążliwych sensorycznie na obszarach sąsiadujących ze składowiskiem odpadów komunalnych. Analizę przeprowadzono zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie PN-EN 13725 „Jakość powietrza – Oznaczanie stężenia zapachowego metodą olfaktometrii dynamicznej”. W celu identyfikacji związków chemicznych wywołujących nieprzyjemne wrażenie zapachowe w powietrzu atmosferycznym nad obszarami zlokalizowanymi w pobliżu terenów składowiska odpadów komunalnych zastosowano technikę kompletnej dwuwymiarowej chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrem mas i analizatorem czasu przelotu (GC×GC-TOFMS).


  • Wykorzystanie technik zmiennoprądowych w analizie polaryzacji katodowej stali
    • Michał Narożny
    2016

    Rozprawę doktorską pod tytułem „Wykorzystanie technik zmiennoprądowych w analizie polaryzacji katodowej stali” podzielono na trzy zasadnicze części, które nawiązują do zróżnicowanego charakteru tematyki korozyjnej. W pierwszym rozdziale pracy podjęto problematykę kryteriów ochrony katodowej stosowanych w dokumentach technicznych. Przedstawiono podstawy teoretyczne ochrony katodowej oraz poddano analizie obecnie stosowane normy. W związku z tym, iż dokumenty te, prezentują pewien poziom niezgodności, różnice występującew określaniu skuteczności systemów ochrony katodowej zostały szcegółowo omówione. Druga część manuskryptu dotyczy analizy polaryzacji katodowej stali w środowisku wodnym, z wykorzystaniem metod czasowo-częstotliwościowych. Opisano kolejne kroki eksperymentu, poczynając od opracowania metodologii pomiarowej, poprzez wybór parametrów sygnału pobudzenia, na przedstawieniu i analizie wyników kończąc. Na podstawie poczynionych doświadczeń, uzyskanych widm EIS oraz spektrogramów STFT, przedstawiono wnioski dotyczące zjawisk obserwowanych przy polaryzacji katodowej stali. W ostatniej części rozprawy zaprezentowany został dorobek naukowy autora. Kolejno omówiono wszystkie prace, ze szczególnym naciskiem na tematykę ochrony katodowej. Zaprezentowane wyniki uzupełniają załączone do pracy publikacje naukowe, których doktorant jest współautorem.


  • Wyłączniki ochronne różnicowoprądowe.- Część 1
    • Stanisław Czapp
    • Edward Musiał
    2016

    Wyłączniki ochronne różnicowoprądowe mają za sobą już ponad pół wieku dojrzałego rozwoju, który sprawił, że stały się niezbędnym wyposażeniem niemal każdej nowoczesnej instalacji elektrycznej. Mają dwojakie zastosowanie w ochronie przeciwporażeniowej, a ponadto zapobiegają pożarom wywoływanym przez zwarcia doziemne. W niniejszej monografii przedstawiono ewolucję ich koncepcji i konstrukcji w ciągu minionych dziesięcioleci, zwracając uwagę na uwarunkowania postępu. Z upływem lat zwiększały się bowiem oczekiwania i wymagania użytkowników urządzeń elektrycznych odnośnie do cech użytkowych wyłączników, ale równocześnie pojawiały się nowe pomysły konstrukcyjne oraz innowacyjne technologie materiałowe i wykonawcze, pozwalające je zaspokajać. Dawało to impuls do doskonalenia i uszczegóławiania międzynarodowych norm produktowych na wyłączniki oraz krajowych przepisów ich stosowania. Nadal są to aparaty o złożonej budowie, wrażliwe na narażenia środowiskowe i bardziej zawodne od innych urządzeń wyłączających. Ich poprawne stosowanie, zwłaszcza w instalacjach typu przemysłowego z odbiornikami nieliniowymi albo w szczególnych warunkach środowiskowych, wymaga pogłębionej wiedzy o istocie zjawisk zachodzących w tym aparacie, kiedy zostaje pobudzony.


  • WYMAGANIA PRAWNE DOTYCZĄCE JAKOŚCI ENERGII W INSTALACJACH ELEKTROENERGETYCZNYCH
    • Marek Olesz
    • Jacek Rózga
    2016 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono podstawowe parametry jakości energii elektrycznej, które podano w wymaganiach rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego [2] oraz normy PN – EN 50160 [1] zawierającej podstawowe wytyczne dla sieci elektroenergetycznych do 132 kV włącznie. Wymagania dla sieci wysokich napięć rozszerzono w oparciu o inne dokumenty mające zastosowanie w przypadkach szczególnych, np. w obszarach wychodzących poza treść rozporządzeń i norm. Podano także wnioski praktyczne wynikające z rejestracji jakości energii elektrycznej dla sieci 110 kV w polu liniowym GPZ w kierunku dwóch elektrowni wiatrowych.


  • WYMAGANIA STAWIANE LEKKIEJ OBUDOWIE
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Dariusz Kowalski
    2016 Pełny tekst Izolacje

    W artykule omówiono wymagania stawiane lekkim obudowom. Przywołano odpowiednie normy i rozporządzenia dotyczące zagadnień ogólnobudowlanych i techniczno-użytkowych.


  • Wymiar sprawiedliwości w naukach o zarządzaniu
    • Przemysław Banasik
    2016 Ekonomika i Organizacja Przedsiębiorstwa

    W artykule przedstawiono różnice pomiędzy organizacjami stanowiącymi rdzeń subdyscypliny zarządzanie publiczne a sądami czy szerzej wymiarem sprawiedliwości, na który one się składają.


  • Wyniki doświadczen nad efektem skali w belkach betonowych ze zbrojeniem bazaltowym.
    • Ewelina Korol
    • Marta Ostaszewska
    • Jan Suchorzewski
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    2016 Inżynieria i Budownictwo

    Wyniki doświadczeń nad efektem skali w belkach betonowych ze zbrojeniem bazaltowym.


  • Wyposażenie i zastosowania Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej
    • Jacek Lebiedź
    2016 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    Artykuł przedstawia Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej powstałe niedawno przy Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej i możliwości jego wykorzystania w różnych dziedzinach ludzkiej aktywności.


  • Wyróżniki modelu biznesu przedsiębiorstwa inteligentnego
    • Tadeusz Falencikowski
    2016

    Burzliwa zmiana środowiska biznesowego wpływa na ludzi tak, że generują oczekiwania na wyroby i usługi zaspokajające ich dotychczasowe i nowe potrzeby w coraz większym stopniu. W ten sposób przed menedżerami powstają wciąż nowe, bardziej skomplikowane i wysublimowane wymagania. W takich uwarunkowaniach prowadzenia biznesu sukces osiąga to przedsiębiorstwo, które jest inteligentne. W takiej perspektywie celem badań było wyłonienie cech odróżniających model biznesu przedsiębiorstwa inteligentnego od modeli biznesu innych przedsiębiorstw. Praca ma charakter teoriotwórczy i składa się z dwóch części merytorycznych. W pierwszej przedstawiono definicję i cechy przedsiębiorstwa inteligentnego, zaś w drugiej zawarto charakterystykę modelu biznesu oraz skupiono się na wyłonieniu wyróżników modelu biznesu omawianej formy przedsiębiorstwa. Do osiągnięcia celów pracy wykorzystano wnioskowanie indukcyjne i dedukcyjne, analizę eliminacyjną, badań ankietowe. Postawiony cel osiągnięto poprzez to, że wskazano, iż wyróżniki modelu biznesu przedsiębiorstwa inteligentnego powinny być zawarte zwłaszcza w takich jego składnikach jak zasoby i kompetencje. Zasoby przedsiębiorstwa inteligentnego powinny obejmować rozwiniętą sieć komputerową (intranet), bazy danych, nowoczesne programy komputerowe dedykowane do prowadzonego biznesu, stały dostęp do najnowszej literatury, zespoły mądrych pracowników, tj. o wysokich walorach intelektualnych. Wśród kompetencji powinny występować: a) takie zdolności, jak: bystrość intelektualna, adaptacyjność, możliwość zaufania, b) umiejętności uczenia się, tworzenia „rzeczy nowych”, zdobywania wiedzy, budowania relacji. Wszystkie wymienione tutaj zasoby i kompetencje muszą charakteryzować się wysokim stopniem nasycenia.


  • "Wystawa Belfrów Sopockich"
    • Dominika Krechowicz
    2016


  • Wystawa Belfrów Sopockich
    • Wojciech Strzelecki
    2016