Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2020

Pokaż wszystkie
  • Zapewnienie jakości konstrukcji stalowych na wszystkich etapach przedsięwzięcia inwestycyjnego
    • Elżbieta Urbańska-Galewska
    • Dariusz Kowalski
    2020

    Opisano warunki i z zasady oraz procedury normowe i prawne zapewniania jakości stalowych konstrukcji budowlanych na etapie projektowania, wytwarzania i montażu.


  • Zapomniany profesor Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej Mieczysław Wolfke – geniusz fizyki
    • Witold Parteka
    2020 Pismo PG

    Artykuł przedstawia sylwetkę Mieczysława Wolfke - geniusza fizyki. W 2018 roku ukazała się książka Krzysztofa Petelczyca i Eweliny Kędzierskiej zatytułowana Mieczysław Wolfke. Gdyby mi dali choć pół miliona…, poświęcona Mieczysławowi Wolfkemu – wybitnemu fizykowi, wynalazcy, człowiekowi nieprzeciętnego umysłu i rozległej wiedzy z różnych dziedzin, wykładowcy polskich uczelni – Politechniki Gdańskiej i Politechniki Warszawskiej, ale i najważniejszych europejskich uczelni, m.in. w szwajcarskim Zurychu, belgijskim Liège, holenderskiej Lejdzie i niemieckim Karlsruhe, który pracował także dla najważniejszych zakładów technicznych i instytutów, jak np. Carl-Zeiss-Stiftung w Jenie.


  • Zarządzanie danymi badawczymi i ich udostępnianie
    • Anna Wałek
    2020 Pełny tekst Forum Akademickie

    Zarządzanie danymi badawczymi (Research Data Management) to temat, który jest dyskutowany i przybiera na znaczeniu od wielu lat. Podstawową przesłanką do odpowiedniego zarządzania danymi jest właściwe i efektywne wykorzystywanie publicznych funduszy. Instytucje i organizacje finansujące badania naukowe podkreślają, że fundusze przeznaczane na granty badawcze w dużej mierze się marnują. Dane, będące wynikami prac badawczych, nie są odpowiednio przechowywane ani udostępniane. Publikowane w czasopismach naukowych wyniki są w takim wypadku niemożliwe do zweryfikowania, a badania, które zostały zakończone wraz z projektem, niemożliwe do odtworzenia, kontynuowania i wykorzystania. Taka sytuacja powoduje np. to, że w wielu ośrodkach badawczych prowadzone są ponownie te same badania, które już zostały kiedyś przeprowadzone, nawet jeśli w przeszłości nie przyniosły oczekiwanych wyników.


  • Zasada szalonego patchworku – efektuacja jako inspiracja do kształtowania relacji i postaw biznesowych
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Paweł Ziemiański
    • Michał Tomczak
    • Katarzyna Stankiewicz
    2020 Pełny tekst Przedsiębiorczość - Edukacja

    Jedna zzasad efektuacyjnego podejscia do przedsiebiorczosci jest zasada szalonego patchworku (crazy quilt), która dotyczy budowania relacji z otoczeniem biznesowym. Zgodnie z nia przedsiebiorca powinien korzystac zkontaktów zosobami zotoczenia, zbudowanych jeszcze przed załozeniem firmy, atakze aktywnie kształtowac nowe relacje wsrodowisku, wktórym firma działa. Silny networking iznajomosc wielu osób pozwalaja na czerpanie inspiracji iwspólne poszukiwanie nowych szans biznesowych. Wartykule zaprezentowano wyniki badan ankietowych, których celem była ocena, na ile polscy przedsiebiorcy korzystaja zzasady szalonego patchworku podczas realizacji celów swoich firm. Sprawdzono równiez, na ile studenci kierunku menedzerskiego doceniaja wartosc tej zasady, planujac załozenie własnej działalnosci gospodarczej. Wobec niewielkiego dorobku polskich badaczy dotyczacego efektuacji, zrealizowane badanie jest waznym elementem budowania zasobów wiedzy ztego zakresu. Zgodnie zuzyskanymi wynikami, studenci okazali sie wswoich przekonaniach bardziej zgodni ztradycyjnym, czyli przyczynowym (anie efektuacyjnym) sposobem myslenia ze wzgledu na wyrazna tendencje do rywalizowania, anie kooperacji zkonkurentami firmy. Efektem badan jest opracowanie katalogu rozwiazan, które powinny byc właczone do procesu edukacji przedsiebiorczej, by uwrazliwiac obecnych iprzyszłych przedsiebiorców na wartosc budowanych relacji, atakze wartosci biznesowych woparciu ostosunki interpersonalne zotoczeniem.


  • Zasady efektuacji w realizacji projektów w rzeczywistości VUCA
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    2020

    Rozdział dotyczy zasad efektuacyjnego modelu przedsiębiorczości jako odpowiedzi na wyzwania związane ze zmiennością, niepewnością, niejednoznacznością i złożonością otoczenia (tzw. rzeczywistość VUCA), w którym realizowane są projekty w gospodarce cyfrowej. Na tle rozważań teoretyczno-koncepcyjnych przedstawiono wyniki badań empirycznych, które przeprowadzono w zespołach projektowych IT o różnym poziomie wirtualności. Wskazano stosowanie modelu hybrydowego, integrującego elementy efektuacyjne i kauzalne w procesie realizacji projektów. Zarekomendowano stosowanie zasad modelu efektuacyjnego jako komplementarnych do popularnej w środowisku IT metodyki AGILE. Zaproponowano również włączenie wiedzy o regułach efektuacji w proces kształcenia inżynierów 4.0, by sprawnie działali w otoczeniu VUCA, zarówno pracując w projektach, jak i pełniąc rolę przedsiębiorców.


  • Zastosowanie Modelu Pomorskiej Nagrody Jakości w organizacjach produkcyjnych na przykładzie Konkursu o Pomorską Nagrodę Jakości
    • Piotr Grudowski
    • Anna Wendt
    2020

    Współczesne organizacje, konkurując na rynkach globalnych, muszą uwzględniać coraz większą liczbę czynników determinujących ich pozycję i szanse rozwoju. Do czynników tych należą m.in.: nasycenie rynku, rosnące wyzwania ze strony otoczenia społeczno-ekonomicznego związane ze specyfiką Przemysłu 4.0, skracające się cykle życia produktów, czy też konieczność uwzględnienia wielu ograniczeń wynikających z przyjęcia ogólnoświatowych zobowiązań związanych z ideą zrównoważonego rozwoju W niniejszym opracowaniu przedstawiono jedną z koncepcji, które pomagają organizacjom gospodarczym lepiej zrozumieć złożoność współczesnych uwarunkowań i dzięki temu sprawniej funkcjonować w swym otoczeniu. Koncepcja ta wiąże się z zasadniczym aspektem konkurencyjności — jakością i związaną z nią doskonałością organizacyjną odzwierciedloną w odpowiednich, powszechnie uznanych modelach doskonałości organizacyjnej. Modele te pozwalają w sposób kompleksowy rozpoznać i odnieść się do potrzeb wewnętrznych i zewnętrznych interesariuszy danej organizacji oraz znaleźć skuteczne odpowiedzi, w jaki sposób te potrzeby spełnić. Celem pracy jest przedstawienie wybranych uwarunkowań zastosowania Modelu Doskonałości wykorzystywanego w konkursie Pomorskiej Nagrody Jakości przez siedem organizacji produkcyjnych, które dzięki wykorzystaniu tego podejścia osiągnęły sukcesy rynkowe oraz znalazły się w gronie laureatów XXII edycji tego konkursu. Dzięki temu możliwe będzie nakreślenie perspektyw rozwojowych dla tego typu inicjatyw, szczególnie w kontekście promowania projakościowego rozwoju gospodarek na szczeblu regionalnym.


  • Zastosowanie naturalnych i syntetycznych wypełnień w biofiltrach konwencjonalnych oraz w biofiltrach ze złożem zraszanym
    • Milena Marycz
    2020 Laboratorium

    Popularną metodą oczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych jest biofiltracja. Proces biologicznej dezodoryzacji polega na wykorzystaniu zdolności mikrorganizmów do rozkładu różnego rodzaju związków, dzięki czemu zachodzi biodegradacja zanieczyszczeń. W wyniku tego powstają związki nietoksyczne i nieuciążliwe zapachowo. W niniejszym artykule przedstawione zostały dwie najskuteczniejsze metody dezodoryzacji powietrza: biofiltracja konwencjonalna i biofiltracja ze złożem zraszanym. Opisano mechanizm biofiltracji oraz poruszono zagadnienie stosowanych materiałów.


  • Zastosowanie nowatorskich materiałów geosyntetycznych w konstrukcjach oporowych z gruntu zbrojonego
    • Remigiusz Duszyński
    • Jakub Bryk
    2020

    W artykule przedstawiono metodę projektowania stromych skarp wznoszonych z gruntów słabo przepuszczalnych, zbrojonych geosiatkami drenującymi. Z analiz przeprowadzonych dla gruntów o różnej wodoprzepuszczalności oraz dla różnej geometrii skarpy wynika, że pionowy rozstaw i długość zbrojenia mają istotne znaczenie dla stateczności skarpy. Dla gruntów słabo przepuszczalnych, o typowych wartościach współczynników ściśliwości objętościowej oraz konsolidacji, wyznaczono optymalny rozstaw zbrojenia równy 0,5 m. Przy takim rozstawie geosiatka drenująca będzie w stanie wyrównać nadciśnienie wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego w ciągu 24 godzin. Wykazano, że przy takim rozstawie wymagana przewodność właściwa zbrojenia jest niezależna od jego długości. Stosowanie zbrojenia w postaci geosiatek drenujących, o właściwościach pozwalających na szybkie rozproszenie nadciśnienia wody w porach gruntu słabo przepuszczalnego, jest możliwe i ekonomicznie uzasadnione.


  • Zespół mieszkaniowo-usługowy ZUS przy ul. Partyzantów w Gdyni, jako przykład nowoczesnego zintegrowania funkcji i formy = / ZUS residential and service complex in Partyzantów St. in Gdynia as an example of modern integration of form and function
    • Robert Hirsch
    • Celina Łozowska
    2020

    Artykuł dotyczy zespołu zabudowy, który powstał w Gdyni pod koniec lat 30. XX w. Ukończenie założenia przerwał wybuch II wojny, ale pomimo tego zrealizowana część dowodzi, że zastosowane rozwiązania przestrzenne i funkcjonalne należały do najnowocześniejszych w ówczesnej Polsce.


  • Zieleń miejska Gdyni okresu międzywojennego oraz problematyka jej zachowania = Urban greenery of Gdynia of interwar period and the issues of its retaining
    • Maura Zaworska
    2020

    URBAN GREENERY OF GDYNIA OF INTERWAR PERIOD AND THE ISSUES OF ITS RETAINING The subject of this article is the urban greenery arrangement in interwar Gdynia and the issues of its retaining after the II World War. The article will concern retaining the authenticity and integrity of the historic urban greenery of Gdynia, both greenery layouts and the plant material creating it. The author of the article will present in what way the designed greenery not only had been co-shaping the landscape and image of interwar modern Gdynia but also had accompanied the modernist architecture. Moreover, they will present the grade of greenery damage after the end of II World War and will present the continuation process of prewar shaping Gdynia greenery after the war, with attention paying to the first post-war stage – until the end of fifties of 20th century.


  • Zielone rozpuszczalniki w analityce chemicznej
    • Marta Bystrzanowska
    • Marek Tobiszewski
    2020 Pełny tekst Analityka: Nauka i Praktyka

    W kontekście zielonej chemii analitycznej najczęściej omawianymi obszarami analityki są etapy rozdzielania analitów i przygotowywania próbek do analizy, gdzie zużywa się największe ilości rozpuszczalników i odczynników. Priorytetem jest zmniejszenie ich ilości oraz wprowadzanie alternatywnych, bardziej bezpiecznych dla zdrowia ludzi i środowiska rozpuszczalników, tzw. zielonych rozpuszczalników (m.in. ciecze jonowe, płyny w stanie nadkrytycznym, a także część z rozpuszczalników organicznych). Jednoznaczne wskazanie najbardziej zielonego rozpuszczalnika jest niemożliwe, gdyż jego wybór stanowi zadanie złożone, zależne od konkretnego przypadku (anality, matryca). Istotne są właściwości danego rozpuszczalnika, wpływające na jego uciążliwość oraz los środowiskowy. Niestety wciąż brakuje systemów oceny rozpuszczalników dedykowanych analityce chemicznej, które pozwoliłyby na wieloaspektową analizę. Wskazówką przy opracowywaniu procedur analitycznych mogą być systemy doboru rozpuszczalników sporządzone przez przemysł farmaceutyczny. W artykule wyjaśniono charakterystykę zielonego rozpuszczalnika, przedstawiono zalety oraz ograniczenia poszczególnych grup rozpuszczalników stosowanych w chemii analitycznej, a także omówiono i porównano zielony charakter rozpuszczalników na podstawie ich różnych właściwości.


  • Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej – Moduł 1. Poprawa jakości kształcenia na studiach stacjonarnych II stopnia
    • Ireneusz Mosoń
    • Janusz Cieśliński
    • Agnieszka Lendzion
    • Kajetan Lewandowski
    2020 Pełny tekst Pismo PG

    Politechnika Gdańska realizuje od 1 kwietnia 2018 roku projekt „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej” (POWER 3.5) dofinansowywany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”. W artykule zostały przedstawione informacje dotyczące realizacji zadań szczegółowych modułu 1, będącego pierwszym zadaniem z trzech określonych w projekcie. Artykuł ma charakter sprawozdawczy, a przytoczone dane przedstawiają stan po 30 miesiącach realizacji projektu.


  • Zmodyfikowana metoda redukcji drgań podczas frezowania przedmiotów wielkogabarytowych narzędziami wieloostrzowymi
    • Krzysztof Kaliński
    • Natalia Stawicka-Morawska
    2020

    W pracy zaprezentowano zmodyfikowaną metodę doboru sztywności zamocowania przedmiotu wielkogabarytowego do stołu obróbkowego, mającą na celu redukcję poziomu drgań względnych narzędzie-przedmiot obrabiany podczas frezowania czołowego narzędziem wieloostrzowym. Przedmiotowa modyfikacja polega na rozwinięciu opracowanej wcześniej metody wyznaczania optymalnego docisku zamocowania w ten sposób, że pracę sił skrawania na kierunku szerokości warstwy szacuje się dla wszystkich ostrzy narzędzia będących w kontakcie z przedmiotem. Wyniki prognozowania najlepszych wariantów mocowania przedmiotu są zgodne z uzyskanymi wcześniejszą metodą, której trafność prognozowania została potwierdzona wynikami pomiarów drgań narzędzie-przedmiot podczas frezowania.


  • ZnO ALD-Coated Microsphere-Based Sensors for Temperature Measurements
    • Paulina Listewnik
    • Mikhael Bechelany
    • Jacek B. Jasinski
    • Małgorzata Szczerska
    2020 Pełny tekst SENSORS

    In this paper, the application of a microsphere-based fiber-optic sensor with a 200 nm zinc oxide (ZnO) coating, deposited by the Atomic Layer Deposition (ALD) method, for temperature measurements between 100 and 300°C, is presented. The main advantage of integrating a fiber-optic microsphere with a sensing device is the possibility of monitoring the integrity of the sensor head in real-time, which allows for higher accuracy during measurements. The study has demonstrated that ZnO ALD-coated microsphere-based sensors can be successfully used for temperature measurements. The sensitivity of the tested device was found to be 103.5 nW/°C when the sensor was coupled with a light source of 1300 nm central wavelength. The measured coefficient R^2 of the sensor head was over 0.99, indicating a good fit of the theoretical linear model to the measured experimental data.


  • СИЛОВОЙ ПРЕОБРАЗОВАТЕЛЬ С АКТИВНЫМ ПОДАВЛЕНИЕМ ВЫСШИХ ГАРМОНИК ДЛЯ СИСТЕМ ЭЛЕКТРОСНАБЖЕНИЯ ЛЕТАТЕЛЬНЫХ АППАРАТОВ (Power converter with active suppression of higher harmonics for aircraft power supply systems)
    • A. Anuchin
    • V.i. Kulmanov
    • Ryszard Strzelecki
    • Galina Demidova
    2020 Izvestiya vysshikh uchebnykh zavedeniy. Priborostroenie

    Представлены два алгоритма активной фильтрации для силового преобразователя с активным подавлением высших гармоник. Первый алгоритм основан на дискретном преобразовании Фурье: посредством синтезированной системы управления инвертированные измеренные высшие гармоники напряжения поступают на вход инвертора. Второй метод управления основан на алгоритме с использованием принципов самообучения, что значительно снижает потребность в вычислительных ресурсах. Активная фильтрация напряжения в обеих системах обеспечивает требуемое качество выходного напряжения с коэффициентом гармонических искажений менее 5 % во всем диапазоне нагрузок. Приведены результаты моделирования и экспериментального исследования преобразователя с синусным фильтром на выходе, разработанного для систем электроснабжения летательных аппаратов.


  • СИСТЕМА КОНТРОЛЯ СОСТОЯНИЯ ИЗОЛЯЦИИ ЭЛЕКТРОПРИВОДОВ В СЕТЯХ С ГЛУХОЗАЗЕМЛЕННОЙ НЕЙТРАЛЬЮ (System of insulation status monitoring for electric drives in networks with a dead-earth neutral)
    • A. Anuchin
    • D.m. Shpak
    • Ryszard Strzelecki
    • G.l. Demidova
    2020 Pełny tekst Izvestiya vysshikh uchebnykh zavedeniy. Priborostroenie

    Предложен метод контроля изоляции частотно-регулируемых электроприводов в сетях с глухозаземленной нейтралью. Система контроля изоляции включается в момент остановки электропривода. Ключи инвертора коммутируются по специальному закону, и с помощью сигнала трансформатора тока, который изме- ряет ток во всех трех фазах привода одновременно, определяется ток утечки. Рассмотрена схема датчика тока утечки и приведены экспериментальные результаты для различных значений сопротивлений изоляции. Показано, что удается детектировать сопротивление изоляции от 2 МОм и ниже.