Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2021

Pokaż wszystkie
  • Wpływ sposobu suszenia na wiązkość i naprężenia tnące przy przecinaniu wybranych gatunków drewna
    • Tomasz Muziński
    2021 Pełny tekst

    W rozprawie doktorskiej przedstawiono wpływ sposobów suszenia na wiązkość i naprężenia tnące w strefie skrawania, które zgodnie ze współczesną mechaniką pękania można uznać za energetyczne wskaźniki skrawalności. Badania zostały przeprowadzone dla próbek z drewna sosnowego (Pinus sylvestris L.) i bukowego (Fagus silvatica L.) suszonego czterema sposobami. Trzy z nich, to najczęściej wykorzystywane w przemyśle, suszenie w sposób naturalny oraz suszenie w suszarniach komorowej i próżniowej. Czwarte suszenie było zrealizowane z wykorzystaniem doświadczalnej suszarni w środowisku mieszaniny pary wodnej i powietrza w temperaturze około 85°C. Po wysuszeniu próbki zostały poddane testom skrawalnościowym na pilarce ramowej PRW 15M. Na podstawie uzyskanych wartości mocy skrawania wyznaczono, z wykorzystaniem metodyki opartej na współczesnej mechanice pękania, znormalizowane przez gęstość wartości wiązkości i naprężeń tnących w strefie skrawania. Uzyskane rezultaty eksperymentu poddano analizie statystycznej z użyciem jednoczynnikowej analizy wariancji ANOVA. Zaprezentowano również prognozowanie całkowitej mocy skrawania dla pilarki taśmowej z wykorzystaniem wyznaczonych energetycznych wskaźników skrawalności. Uzyskane prognozy zestawiono, dla porównania, z całkowitą mocą skrawania wyznaczoną metodą klasyczną wykorzystującą właściwy powierzchniowy opór skrawania. Wyniki badań wykazują, że sposób suszenia drewna ma wpływ na wartości wiązkości i naprężeń tnących w strefie skrawania, uzyskanych na podstawie testów skrawalnościowych. Jak wykazała analiza statystyczna wpływ ten ma istotne znaczenie dla drewna bukowego, natomiast w przypadku drewna sosnowego różnice nie są statystycznie istotne.


  • Wpływ temperatury na zależność pomiędzy wytrzymałością zapraw na ściskanie a ilością wydzielonego ciepła hydratacji
    • Aleksandra Kuryłowicz-Cudowska
    • Elżbieta Haustein
    • Jacek Chróścielewski
    • Krzysztof Wilde
    2021 Pełny tekst

    Pomiar szybkości oraz ilości wydzielonego ciepła za pomocą kalorymetru izotermicznego stanowi precyzyjne narzędzie do oceny kinetyki hydratacji kompozytów cementowych: zaczynów, zapraw i betonów. Szereg badań naukowych wskazuje, że ilość wydzielonego ciepła pozostaje w korelacji z wytrzymałością na ściskanie w zależności od czasu dojrzewania. W pracy przedstawiono wyniki badań kalorymetrycznych i wytrzymałościowych zaprawy na bazie cementu portlandzkiego CEM I 42,5 R oraz zapraw z udziałem popiołu lotnego krzemionkowego (zgodnego z EN 450-1) w ilości 10 % oraz 20 % masy cementu. Zakres zrealizowanych prac dotyczy badania trzech rodzajów zapraw pielęgnowanych w czterech różnych temperaturach: 23oC, 33oC, 43oC oraz 53oC. Pomiary ciepła hydratacji zrealizowano przy użyciu trzykanałowego kalorymetru izotermicznego Tam Air według wytycznych normy ASTM C1702 i ASTM C1679. Zgodnie z rekomendacją normy ASTM C1679 oznaczanie ciepła hydratacji na próbkach zaprawy pozwala właściwie określić korelację ilości wydzielonego ciepła z procesem wiązania betonu i wczesnym rozwojem wytrzymałości, co jest główną ideą tego rodzaju badań. Wyniki uzyskane w pracy potwierdzają liniową zależność pomiędzy ilością wydzielonego ciepła i wytrzymałością na ściskanie po 7 i 14 dniach dojrzewania w przypadku analizowanych zapraw. Wysoki współczynnik determinacji pozwala oszacować wytrzymałość zaprawy na ściskanie po 7 i 14 dniach twardnienia na podstawie badań ciepła hydratacji przeprowadzonych w temperaturze normowej (23oC), niezależnie od procentowego udziału popiołu lotnego krzemionkowego w zaprawie. Z kolei podwyższona temperatury pielęgnacji nie gwarantuje uzyskania wysokiej korelacji pomiędzy wytrzymałością zaprawy na ściskanie, a ilością wydzielonego ciepła hydratacji.


  • Wpływ właściwości czynnika roboczego na eksploatację wybranych systemów chłodniczych
    • Dawid Lubocki
    • Blanka Jakubowska
    2021 Pełny tekst Chłodnictwo : organ Naczelnej Organizacji Technicznej

    W artykule przedstawiono wpływ wyboru czynnika roboczego na eksploatację teoretycznego systemu chłodniczego. Niniejszą analizę przeprowadzono dla trzech układów chłodniczych, które na potrzeby prowadzonej analizy sklasyfikowano jako: grupa domowa, grupa przemysłowa i grupa specjalna. Przyjętymi urządzeniami są: w grupie domowej – klimatyzator typu powietrze-powietrze, w grupie przemysłowej – chłodnia statku do transportu żywności w głębokim zamrożeniu, a w grupie specjalnej – chłodziarka z dwustopniowym sprężaniem. W celu określenia wpływu właściwości czynnika roboczego na wydajność chłodniczą poszczególnych, przyjętych do analizy układów, wybrano łącznie dziesięć czynników, takich jak: R32, R410A, R600a, R1234yf, R404A, R455A, R507A, R290, R744 oraz R717.


  • Wpływ zmiany parametrów geometrycznych na wydajność i efektywność protezy zastawki aortalnej Human Aortic Bioprosthesis
    • Kinga Dawidowska
    2021 Pełny tekst

    W pracy wykazano na podstawie rezultatów badań in vitro, że konstrukcja wykonana z nanocelulozy bakteryjnej, posiada wszelkie cechy protezy zastawki aortalnej możliwe do wykazania na drodze ww. badań oraz że określone cechy geometrii protezy wpływają na jej efektywność i funkcjonalność. W szczególności, w pracy przedstawiono wyniki badań in vitro trzech modeli konstrukcji protezy zastawki aortalnej, oznaczonych M2, M4’ i M4. Badania in vitro przeprowadzono w Zespole Inżynierii Medycznej Centrum Techniki Okrętowej S.A. w Gdańsku na stanowisku obserwacyjno-pomiarowym umożliwiającym wytworzenie przepływu zapewniającego zasymulowanie warunków zbliżonych do tych występujących w naturalnym środowisku pracy ludzkiej zastawki aortalnej. Badaniom poddano protezy o różnych wymiarach determinowanych wielkością średnicy ludzkiej zastawki aortalnej. Każda proteza została uszyta z nanocelulozy bakteryjnej przez zespół kardiochirurgów z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nanoceluloza bakteryjna jest materiałem polimerowym i została wytworzona drogą hodowli przez tlenowy szczep bakterii Gluconacetobacter xylinus E25 w firmie Bowil Biotech. Wyposażenie stanowiska badawczego, na którym przeprowadzono testy in vitro umożliwiło zebranie danych pomiarowych niezbędnych do przeprowadzenia analizy efektywności i funkcjonalności każdego z badanych modeli. W wyniku tej analizy rozpoznano wpływ wprowadzonych zmian konstrukcyjnych na efektywność i funkcjonalność protezy zastawki aortalnej. Badania wykazały, że model M4 cechuje się największą efektywnością i nie wykazuje cech mogących wpłynąć na ograniczenie jego funkcjonalności jako protezy zastawki aortalnej. Generuje on największe pole otwarcia, a reakcja jego konstrukcji na zmiany przepływu jest najszybsza. Przeprowadzone badania umożliwiły wskazanie konstrukcji protezy zastawki, której cechy zwiększają efektywność oraz zapewniają funkcjonalność w naturalnych warunkach pracy, a także potwierdzić słuszność tezy, że stosunek miar wysokości geometrycznej i funkcjonalnej płatka protezy zastawki aortalnej HAB wpływa na jej efektywność i funkcjonalność.


  • Współczesny Word of Mouth – dylematy pojęciowe
    • Anna Drapińska
    2021 Pełny tekst Zarządzanie Mediami

    Przekaz ustny (Word of Mouth) jest obecnie jednym z najważniejszych czynników, które mają wpływ na klientów podczas podejmowania decyzji o zakupie, a także na zarządzanie ich zachowaniami w procesie dokonywania zakupów. Szczególne znaczenie ma on w przypadku dóbr niematerialnych, o wysokim ryzyku zakupu, jakim są usługi. Rosnąca liczba jego nowych form i coraz bardziej skomplikowana natura, związana głównie z umieszczaniem opinii w Internecie spowodowała wiele niejasności i trudności zarówno w przeprowadzaniu badań tego zjawiska, jak i wprowadzaniu skutecznych działań marketingowych przez praktyków. W związku z tym, celem tego artykułu jest uporządkowanie najważniejszych pojęć i koncepcji związanych z przekazem ustnym, w oparciu o analizę aktualnych wyników światowych badań. Zidentyfikowano i zdefiniowano najważniejsze koncepcje związane z przekazem ustnym, w tym WOM tradycyjne, eWOM i sWOM, uporządkowano i zdefiniowano te pojęcia oraz ustalono podstawowe różnice występujące między nimi. Na koniec wskazano niezbędne kierunki dalszych badań w tym obszarze. Główną wartością, którą wnosi artykuł jest wskazanie, że zjawisko WOM nie jest jednorodne, a jego różne formy (zwłaszcza w świecie wirtualnym) wymagają zarówno innego podejścia badawczego, jak i odpowiedniego zarządzania nimi w praktyce.


  • Wstęp do biokorozji
    • Edyta Malinowska-Pańczyk
    2021

    W rozdziale omówiono najważniejsze grupy mikroorganizmów powodujących biokorozję materiałów metalowych.


  • Wybrane metody badań nieniszczących na przykładzie diagnostyki mostowego dźwigara kablobetonowego
    • Magdalena Rucka
    • Monika Zielińska
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Karol Grębowski
    2021 Mosty

    Systemy monitoringu technicznego oraz badania nieniszczące stanowią podstawę nowoczesnej diagnostyki konstrukcji, umożliwiając ocenę aktualnego stanu obiektów budowlanych, a także wykrycie zagrożeń mających wpływ na zachowanie stanu granicznego nośności oraz użytkowalności głównych elementów konstrukcyjnych. Możliwość przeprowadzenia pomiarów in situ, niejednokrotnie wspieranych zaawansowanymi analizami numerycznymi, wprowadza nową jakość w procesach utrzymania i napraw konstrukcji inżynierskich. Celem opisanych badań ocena stanu betonu zarysowanego dźwigara kablobetonowego wiaduktu. Pomiary wykonano przy użyciu badań nieniszczących metodą georadarową i ultradźwiękową. Zakres badań obejmował przeprowadzenie pomiarów wraz z identyfikacją zarysowań, opracowanie zarejestrowanych wyników i ich analiza analizę pod kątem występowania anomalii wewnątrz konstrukcji.


  • WYKONANIE OPINII W ZAKRESIE OCENY ZGODNOŚCI INWESTYCJI Z PRZEPISAMI I OCHRONĄ ŚRODOWISKA, DOT. ZBIORNIKA WODNEGO NA TERENIE DZIAŁKI 381 W BŁĘDNIE, OBRĘB EWIDENCYJNY SUCHOBRZEŃICA, JEDNOSTKA EWIDENCYJNA OSIEK
    • Rafał Ossowski
    • Mariusz Wyroślak
    2021

    Opinia przygotowana na podstawie zlecenia przesłanego przez Elmal Sp. z o.o. w dniu 18.10.2021r. Spółka Elmal reprezentowana przez Pana Andrzeja Wrzałkowskiego.


  • Wykorzystanie mediów społecznościowych do promocji otwartości w badaniach naukowych na przykładzie Biblioteki Politechniki Gdańskiej
    • Katarzyna Dudek
    2021 Pełny tekst

    Media społecznościowe są jednym ze sposobów na skuteczną promocję zasobów oraz usług bibliotecznych w obecnym świecie cyfrowym. Stanowią również niedocenianą możliwość komunikacji pomiędzy naukowcami, bibliotekarzami a czytelnikami. Biblioteka akademicka może aktywnie angażować się w proces upowszechniania dorobku naukowego uczelni, podejmując w tym celu różnorakie działania marketingowe, wykorzystując takie serwisy jak: Facebook, Twitter, Instagram, czy YouTube. W przypadku projektu jakim jest repozytorium otwartych danych badawczych MOST Danych oraz platformy MOST Wiedzy, media społecznościowe stanowią dodatkowe, aczkolwiek istotne narzędzie wspomagające i motywujące naukowców do popularyzacji dorobku naukowego i upowszechniania badań publikowanych w otwartym dostępie. Przykładem aktywnej promocji nauki jest konto @BridgeofData, które zostało założone w 2019 roku na portalu społecznościowym Twitter w celu popularyzowania platformy MOST Wiedzy oraz danych badawczych – zarządzania, wykorzystania i dzielenia się nimi na arenie krajowej oraz międzynarodowej. Celem prezentacji jest przedstawienie rozwoju strategii działań promujących otwartość w badaniach naukowych za pomocą mediów społecznościowych (rodzaje promowanych treści, odbiorcy, statystyki użytkowania) oraz próba analizy modelu zarządzania obiegiem informacji na oficjalnych kontach Twitter oraz Facebook Biblioteki Politechniki Gdańskiej.


  • Wypożyczalnia Międzybiblioteczna
    • Joanna Błasiok
    • Janusz Waluszko
    2021 Pełny tekst Pismo PG

    W artykule opisano zasady funkcjonowania Wypożyczalni Międzybibliotecznej Biblioteki Politechniki Gdańskiej.


  • Wyzwania zarządzania strategicznego w perspektywie Smart City - blockchain
    • Tadeusz Falencikowski
    • Aleksander Orłowski
    2021

    W pracy pokazano możliwość zastosowania technologii Blockchain w rzadko rozważa-nym dla niej środowisku jakim są urzędy miejskie realizujące koncepcję Smart City. Celem pracy nie jest opis technologii, a spojrzenie strategiczne na jej zastosowanie stąd, poza pod-stawowym opisem Blockchain i Smart City, przedstawiono zalety oraz wyzwania wdrażania Blockchain dla Smart City. Całość zilustrowano dwoma przykładami procesów, które obrazują różny typ korzyści możliwych do uzyskania dzięki zastosowaniu omawianej technologii.


  • Wzajemne wykluczanie w programowaniu współbieżnym
    • Mariusz Matuszek
    2021

    W rozdziale opisano wzajemne wykluczanie wątków w programach współbieżnych. Przedstawiono zarówno podejście proceduralne (semafory), jak i obiektowe (monitory). Omówiono sposoby działania obu mechanizmów synchronizacji oraz różnice pomiędzy nimi. Sposoby użycia omawianych mechanizmów zostały zilustrowane wzorcami: wzajemnego wykluczania oraz producent–konsument.


  • Wzory kreatywności. Koncepcja modelu prawdopodobieństwa działania kreatywnego jako narzędzie badania procesu twórczego w środowisku miejskim
    • Joanna Bach-Głowińska
    2021

    Współczesne koncepcje kształtowania miast, takie jak zrównoważony rozwój, miasto odporne, inteligentne miasto, miasto kreatywne, tworzą obecnie ramy urbanistyki o charakterze jednej uogólnionej idei kształtującej środowisko społeczno-materialne. Kontekstualne ujęcie badań kreatywności opisuje zależności między środowiskiem miejskim a twórczością w mieście kreatywnym. Ujęcie procesualne kreatywności stanowi hic et nunc urbanizmu, szczególnie istotne obecnie, ze względu na jej hybrydowość. Celem pracy było stworzenie, walidacja i weryfikacja modelu prawdopodobieństwa działania kreatywnego (PDK) - sposobu mierzenia wystąpienia takiego prawdopodobieństwa jako narzędzia badania procesu twórczego w środowisku miejskim. Zakłada się operowanie w dwóch skalach jednocześnie: obserwację procesu twórczego osoby, jako jednostki w kontekście szeroko pojętego środowiska miejskiego oraz analizę społeczności traktowanej jako całość. Badania nad kontekstualnym i procesualnym ujęciem kreatywności pozwoliły na lepsze zrozumienie interakcji procesu twórczego i środowiska miejskiego, a w efekcie opracowanie matematycznego modelu prawdopodobieństwa działania kreatywnego (PDK), który został zaprojektowany jako podstawowa sieć przepływowa o wielu źródłach i wielu ujściach w celu opracowania scenariuszy symulacyjnych. W modelu PDK został przeanalizowany proces twórczy jednostki w podziale na poziomy kreatywności, odwzorowane w czterech kolejnych kategoriach z możliwością kształtowania na każdym etapie. Zarówno edukacja, motywacja, jak i wartości są rozumiane jako poziomy stymulacji zewnętrznej w środowisku miejskim. Opracowane modele symulacyjne pokazują zachowanie systemu w różnych scenariuszach. W ramach weryfikacji i walidacji modelu PDK powstały trzy modele referencyjne pokazujące wpływ środowiska na prawdopodobieństwo działania kreatywnego, tzw. bazowe (osłabiające, o minimalnym wpływie i wzmacniające), oraz dwa kolejne, pokazujące wpływ społeczności konserwatywnej i otwarto-liberalnej na prawdopodobieństwo działania kreatywnego. Dane wynikające z modelu znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, opisanej w literaturze przedmiotu i własnych obserwacjach. W wyniku przeprowadzonych działań walidacji i weryfikacji oceniono pozytywnie opracowaną teoretyczną koncepcję modelu PDK jako narzędzia badania procesu twórczego w środowisku miejskim, wiarygodną w zakresie spójności wewnętrznej, jak i logicznych związków między modelem PDK a rzeczywistością.


  • X-ray and UV Radiation Damage of dsDNA/Protein Complexes
    • Paweł Wityk
    • Dorota Kostrzewa-Nowak,
    • Beata Krawczyk
    • Michał Michalik
    • Robert Nowak
    2021 Pełny tekst MOLECULES

    Radiation and photodynamic therapies are used for cancer treatment by targeting DNA. However, efficiency is limited due to physico-chemical processes and the insensitivity of native nucleobases to damage. Thus, incorporation of radio- and photosensitizers into these therapies should increase both efficacy and the yield of DNA damage. To date, studies of sensitization processes have been performed on simple model systems, e.g., buffered solutions of dsDNA or sensitizers alone. To fully understand the sensitization processes and to be able to develop new efficient sensitizers in the future, well established model systems are necessary. In the cell environment, DNA tightly interacts with proteins and incorporating this interaction is necessary to fully understand the DNA sensitization process. In this work, we used dsDNA/protein complexes labeled with photo- and radiosensitizers and investigated degradation pathways using LC-MS and HPLC after X-ray or UV radiation.


  • XVIII Międzynarodowe Sympozjum Inżynierii i Reżyserii Dźwięku
    • Przemysław Falkowski-Gilski
    • Stefan Brachmański
    • Andrzej Dobrucki
    • Maurycy Kin
    2021

    The subjective assessment of speech signals takes into account previous experiences and habits of an individual. Since the perception process deteriorates with age, differences should be noticeable among people from dissimilar age groups. In this work, we investigated the difference of speech quality assessment between high school students and university students. The study involved 60 participants, with 30 people in both the adolescents group aged 16-18 years, as well as the young adults aged 20-25 years, without any hearing disorders. The speech samples included 3 sets: American English, British English, and Polish. Results of research indicated that evaluation of young adults is characterized by higher scores and lower variations of obtained results.


  • XXX Aukcja Wielkiego Serca
    • Krzysztof Wróblewski
    2021

    To już trzydziesta, jubileuszowa edycja przedsięwzięcia organizowanego przez Stowarzyszenie „Wielkie Serce” na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. J. Matejki w Krakowie. Po raz kolejny, ze względu na pandemię, aukcja zostanie zrealizowana w formule internetowej – finał Aukcji odbędzie się 27 listopada, początek o godz. 16.00. Gospodynią wieczoru będzie Anna Dymna. Zanim jednak odbędzie się sama aukcja, od 13 do 26 listopada w Muzeum Inżynierii Miejskiej trwała wystawa przedaukcyjna. Jednocześnie 13 listopada, o godz. 12.00 za pośrednictwem portalu artinfo.pl rozpoczęła się aukcja internetowa. Przedsięwzięcie po raz kolejny wsparli wybitni twórcy. W tegoroczną jubileuszową edycję aukcji włączyło się blisko dwustu polskich artystów. Podczas aukcji będzie można znaleźć dzieła m.in. takich twórców, jak: Magdalena Abakanowicz, Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Tadeusz Dominik, Stanisław Dróżdż, Edward Dwurnik, Ryszard Horowitz, Jan Młodożeniec, Jerzy Kałucki, Ewa Kuryluk, Tomasz Kołodziejczyk, The Krasnals, Jarosław Modzelewski, Jan Młodożeniec, Jerzy Nowosielski, Stanisław Rodziński, Franciszek Starowieyski, Wilhelm Sasnal, Marek Sobczyk, Natalia LL, Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Ewa Zawadzka. Aukcja to wyjątkowa okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Kolejny raz będzie można obcować z dziełami artystów, którzy tworzą kanon grafiki i malarstwa polskiego, a wybrane prace będą dostępne już od kilkuset złotych.


  • Young Shoots of White and Red Headed Cabbages Like Novel Sources of Glucosinolates as Well as Antioxidative Substances
    • Joanna Kapusta-Duch
    • Barbara Kusznierewicz
    2021 Pełny tekst Antioxidants

    Most literature data indicate that the diet rich in plant products reduces the risk of developing chronic non-communicable diseases and cancer. Brassica vegetables are almost exclusively synthesizing glucosinolates. Glucosinolates are higher in sprouts than in mature plants, being related to the activity of the specific myrosinase involved in the degradation of glucosinolates during developmental stages. This study compares the content of total glucosinolates with their profile and, rare in the literature, also with products of their degradation. Average amounts of total glucosinolates in young shoots of white and red headed cabbage were 26.23 mol/g d.m. and 27.93 mol/g d.m., respectively. In addition, antioxidative properties of 21-day-old shoots of white and red headed cabbage were assessed. The area of negative peaks after post-column derivatization with the ABTS reagent, indicating antioxidant activity of young red cabbage shoots, was 20185, compared to the value determined for young white cabbage shoots (3929). The results clearly indicate that, regardless of the vegetable species, young shoots of white and red headed cabbage can be an important source of bioactive substances in the diet, thus being an important element of cancer chemoprevention.


  • Z działalności polonijnych stowarzyszeń inżynierów i techników
    • Adam Barylski
    2021 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono pokrótce historię i działalność wybranych polonijnych stowarzyszeń inżynierów i techników w Europie i Ameryce. Szczegółowiej omówiono historię i dokonania Stowarzyszenia Techników Polskich w Wielkiej Brytanii, które w roku 2020 obchodziło 80-lecie działalności.