Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2022

Pokaż wszystkie
  • Zielono, niebiesko i energetycznie w miastach
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2022 Energetyka Wodna

    Artykuł nawiązuje do zagadnienia wdrażania błękitno-zielonej infrastruktury w miastach, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu gospodarowania wodami opadowymi oraz energetycznego.W artykule przedstawiono zalety obecności wody i zieleni w mieście oraz podano przykłady stosowanych rozwiązań inżynierskich, zarówno tych bardziej popularnych (w tym dachów zielonych i biosolarnych)., jak i rozwiązań eksperymentalnych, stanowiących ciekawą i potrzebną alternatywę w dobie transformacji energetycznej miast.


  • Zmiany cen na hurtowym rynku energii elektrycznej w Polsce
    • Paweł Bućko
    • Izabela Prażuch
    2022 Automatyka Elektryka Zakłócenia

    W artykule omówiono zmiany cen na hurtowym rynku energii elektrycznej w Polsce. Przedstawiono poziomy cen na terminowych rynkach energii elektrycznej oraz na rynku transakcji spotowych. Odniesiono się do wpływu opłat emisyjnych w ramach systemu EU ETS na cenę energii elektrycznej na rynku krajowym. Przedstawiono zasadnicze uwarunkowania struktury wytwórczej w Polsce, mające wpływ na poziom cen energii. Omówiono także zmienność cen energii wytwarzanej z OZE sprzedawanej w ramach przetargów.


  • Zmiennofazowy akumulator ciepła w dolnym źródle pompy ciepła – propozycja dla budynku jednorodzinnego
    • Piotr Jasiukiewicz
    • Michał Mrózek
    • Jan Wajs
    2022

    W artykule przedstawiono autorskie rozwiązanie zmiennofazowego akumulatora ciepła, w którym jawne i utajone ciepło szarych ścieków jest odbierane za pomocą prototypowego wymiennika ciepła posadowionego w akumulatorze i sprzęgniętego z parownikiem pompy ciepła. Ścieki szare dopływają do akumulatora z budynku jednorodzinnego. Układ funkcjonuje w systemie grzewczym tego budynku. Omówiono doświadczenia z dotychczasowej eksploatacji akumulatora ciepła i zaproponowano dalsze kierunki prac badawczych. Dodatkowo, za pomocą analizy teoretycznej, zweryfikowano zasadność stosowania pompy ciepła z tak zorganizowanym dolnym źródłem ciepła, w porównaniu do pompy powietrznej.


  • Znaczenie mocy testu statystycznego w analizie diagnostycznej okrętowego silnika o ZS
    • Patrycja Puzdrowska
    2022 Pełny tekst Journal of Polish CIMEEAC

    W artykule przedstawiono sposób interpretacji błędów pierwszego (α) i drugiego (β) rodzaju oraz wartości krytycznej Fkr rozkładu Fishera-Snedecora. Omówiono dwa sposoby weryfikacji istotności wpływu parametru wejściowego na wyjściowy. Przeanalizowano znaczenie mocy testu statystycznego M w diagnostyce parametrycznej okrętowych silników o ZS. Przeprowadzono analizę wpływu wartości poziomu istotności na wartość krytyczną statystyki i odwrotnie, z użyciem kalkulatorów statystycznych. Oceniono czy zwiększanie mocy testu statystycznego i poziomu istotności ma uzasadnienie podczas wnioskowania statystycznego.


  • Znaczenie procesu świadomego kształtowania systemów nadwodnych przestrzeni publicznych dla przekształceń struktury funkcjonalno-przestrzennej miast
    • Marek Izydor
    2022 Pełny tekst

    Przedmiotem rozprawy jest określenie znaczenia procesu świadomego kształtowania systemów nadwodnych przestrzeni publicznych w transformacji obszarów nadwodnych miast województwa pomorskiego oraz wpływu tych przestrzeni na przekształcanie się struktury funkcjonalno-przestrzennej miast. Z tego względu praca zawiera także próbę wyznaczenia specyficznych narzędzi, które mogą pomóc w tym procesie. Aby zrealizować wskazany cel przeprowadzono analizę przekształceń frontów wodnych dziesięciu miast pasa nadmorskiego w województwie pomorskim (7 małych miast i 3 trzech zakwalifikowanych jako duże). Jako odniesienie do światowych trendów opisano transformacje obszarów nadwodnych Hamburga (jako miasto duże) i Heringsdorf (jako miasto małe). W rozprawie szczególną uwagę zwrócono na specyfikę, charakter, genezę badanych terenów, a także zakres ich przekształceń i powiązania z pozostałym układem miasta oraz na dokumenty planistyczne, które zawierają elementy badanej problematyki. Na podstawie analizy porównawczej przekształceń w poszczególnych ośrodkach ukazano różnice w tym procesie w zależności od wielkości miasta. Zaprezentowane realizacje transformacji przestrzennych w miastach polskich i niemieckich posłużyły do wypracowania możliwego do wykorzystania zbioru działań, które mogą być zastosowane w przekształceniach nadwodnej przestrzeni publicznej.


  • Zrównoważony rozwój lokalny. Podstawy teoretyczne i działania praktyczne
    • Alicja Sekuła
    • Andrzej Miszczuk
    • Julia Wojciechowska-Solis
    • Joanna Nucińska,
    2022 Pełny tekst

    Rozwój zrównoważony to jedna z koncepcji rozwoju lokalnego. Celem monografii jest prezentacja podstaw tego rozwoju na poziomie lokalnym oraz ukazanie jego przejawów i działań praktycznych w sferach gospodarczej, społecznej i ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch wewnętrznych czynników rozwojowych – turystyki i oświaty. W pierwszym rozdziale przedstawiono teoretyczne podstawy rozwoju lokalnego. Omówiono najpowszechniej spotykane koncepcje rozwojowe, w tym rozwój zrównoważony. Opisano podmioty zaangażowane w generowanie rozwoju, tj. społeczność lokalną i lokalne władze. Rozdział drugi poświęcono determinantom rozwoju lokalnego, mogącym go przyspieszyć, spowolnić lub uniemożliwić. W rozdziale trzecim przedstawiono główne składowe rozwoju zrównoważonego. Omówiono założenia oraz postęp we wdrażaniu Agendy 2030 (Przekształcamy nasz świat: Agenda ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030). Następnie przedstawiono możliwości realizacji i pomiaru wdrażania tego dokumentu na szczeblu lokalnym. Rozdział czwarty ukazuje strategię UE zatytułowaną Europejski Zielony Ład (EZŁ), zakładającą neutralność klimatyczną państw członkowskich Unii Europejskiej do 2050 roku. Uwzględniając założenia EZŁ, przedstawiono obszary transformacji gospodarki lokalnej, tj.: energetykę, transport i gospodarkę odpadami komunalnymi. W rozdziale piątym scharakteryzowano społeczność lokalną jako podmiot i przedmiot rozwoju lokalnego. Opisano w nim możliwości aktywizacji społeczności poprzez współpracę trzech sektorów: administracji, biznesu i organizacji pozarządowych. Jako case study przedstawiono inicjatywę LEADER - program służący poprawie sytuacji społecznej na obszarach wiejskich. Rozdział szósty poświęcony jest jednemu z ważniejszych czynników rozwoju - turystyce, która korzystnie (pośrednio i bezpośrednio) oddziałuje na lokalną gospodarkę. Z kolei oświata jest pośrednim czynnikiem rozwoju. Wysoka jakość edukacji publicznej i jej dostępność to czynnik wspomagający rozwój. Poruszono w nim również zagadnienie adekwatności dochodów do zakresu realizowanych zadań oświatowych. Natomiast w rozdziale ósmym analizie poddano wydatki oświatowe w kontekście zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono je w podziale na budżetowe i pozabudżetowe w odniesieniu do zadań oświatowych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta na prawach powiatów. Zakres przestrzenny analiz obejmuje Polskę. Zakres podmiotowy obejmuje jednostki samorządu lokalnego, tj. stopnia gminnego i powiatowego


  • Zwiększenie wydajności hydrolizy enzymatycznej biomasy wskutek obróbki mechanicznej
    • Karolina Kucharska
    • Jacek Gębicki
    2022

    Wytwarzanie biogazu z biomasy odpadowej i innych odpadów frakcji Bio wymaga zastosowania etapu obróbki wstępnej. W literaturze opublikowano szereg prac związanych z obróbką mechaniczną, fizyczną, fizykochemiczną, chemiczną, a także biologiczną i enzymatyczną surowców o bogatej matrycy związków chemicznych. Na znaczeniu zyskują metody pozwalające jednocześnie uzyskać biopaliwo gazowe, ale także ciekłe produkty depolimeryzacji, które coraz częściej są traktowane, jako substancje o wartości dodanej, których obecność pozwala na korzystne zbilansowanie procesu fermentacji beztlenowej.