Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2022

Pokaż wszystkie
  • Yacht Park/Gdynia
    • Małgorzata Skrzypek-Łachińska
    2022 Pełny tekst Architektura-Murator

    Od lat przedwojennych ścisłe centrum Gdyni stanowi rejon ulic: 10 Lutego ze Skwerem Kościuszki, Świętojańskiej, Starowiejskiej, Waszyngtona.W tej niezwykle prestiżowej lokalizacji, nieopodal muzeów, teatru, parku, mariny i plaży powstał niedawno ekskluzywny zespół mieszkalno-usługowy Yacht Park autorstwa pracowni Arch-Deco. Zlokalizowaneprzy ul. A. Rybickiegozałożenie jest elementem koncepcjiurbanistyczno-architektonicznej, która w 2011 r.zwyciężyła w konkursie SARP dotyczącym rewitalizacji poprzemysłowych terenów Dalmoru, dawnego symbolu polskiej floty rybackiej, obecnie części Polskiego Holdingu Nieruchomości.


  • Youth attitude to entrepreneurship in Eastern and Central European countries: Gender aspect
    • Julita Wasilczuk
    • Oleh Karyy
    2022 Pełny tekst Problems and Perspectives in Management

    Current business conditions pose new challenges to youth entrepreneurship, which is a significant component of countries’ economic growth. In addition, Generation Z differs from previous generations and requires new approaches. In this context, a comprehensive study of the peculiarities and various aspects of youth entrepreneurship development is highly-demanded and relevant. Furthermore, the lower representation of women among entrepreneurs prompts the study to seek answers about the causes of this phenomenon. This study aims to investigate the gender aspect of young people’s attitude (students who just started their university education) from Eastern and Central European countries to entrepreneurship. Notably, their entrepreneurial intentions, attitudes toward entrepreneurship, perceived threats of setting up the business, and determination to start/run a family business compared to working for a big corporation, from a gender perspective, are worth investigating. The study employed the survey with structured printed questionnaires spread in campuses among 3,636 first-year (bachelor) students of technical universities in Ukraine, Poland, Latvia, Lithuania, and Bulgaria. The results show that male students are more determined to set up firms; however, the difference compared to the females is only 3.3%. No gender differences were observed in the vision of the attractiveness of running own business or in the perception of threats in running a business. Students of both genders do not suppose that working in a corporation is more attractive than a family business. Nevertheless, respondents of both genders gave the maximum score for the statement that corporations provide more excellent opportunities to develop competencies.


  • Z cyklu „Cyrkulacje”
    • Krzysztof Wróblewski
    2022

    obraz przeznaczony na aukcje charytatywną Wielkiego Serca w Krakowie.


  • Z historii Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w Szwajcarii
    • Adam Barylski
    2022 Pismo PG

    Przedstawiono, pokrótce, historię i działalność Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w Szwajcarii. Wspomniano o związkach polskich naukowców pracujących w szwajcarskich uczelniach, w pierwszych latach powojennych, z Politechniką Gdańską.


  • Z historii Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Polskich na Litwie
    • Adam Barylski
    2022 Pismo PG

    Przedstawiono pokrótce historię Stowarzyszenia Techników i Inżynierów Polskich na Litwie. Wskazano na związki STIP z Europejską Federacją Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych oraz z FSNT NOT. Scharakteryzowano działalność patrona Stowarzyszenia Techników i Inżynierów na Litwie Rafała Kalinowskiego.


  • Z PERSPEKTYWY NIECO PONAD 15 LAT DZIAŁALNOŚCI ODDZIAŁU IEEE GDAŃSK COMPUTER SOCIETY (CHAPTER C16) NA WYDZIALE ELEKTRONIKI, TELEKOMUNIKACJI I INFORMATYKI, POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
    • Bożena Kostek
    • Józef Woźniak
    2022 Pełny tekst Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    W pracy przywołano pokrótce najważniejsze działania, które towarzyszyły powstaniu i funkcjonowaniu Oddziału IEEE Gdańsk Computer Society (Chapter C16). Zaprezentowano skład Zarządu Oddziału w kolejnych kadencjach. Zwrócono uwagę między innymi na rolę Oddziału w promowaniu osiągnięć wybitnych naukowców, prezentujących swoje prace w ramach wykładów, odbywających się pod auspicjami Oddziału, jak też na współudział Oddziału w organizacji i sponsorowaniu konferencji. Podkreślono także udział Oddziału w promowaniu młodych naukowców, w ramach dorocznych konkursów na wyróżniające się prace dyplomowe. Ostatnim elementem krótkiego przeglądu jest przedstawienie wniosków, które nasunęły się autorom z perspektywy ponad 15 lat działalności Oddziału, a także zasygnalizowanie działań planowanych do realizacji w kolejnych latach.


  • Zaawansowane studium stref zakotwienia systemu podwieszenia Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, cz.I
    • Krzysztof Wilde
    • Jacek Chróścielewski
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Łukasz Pyrzowski
    • Bartosz Sobczyk
    2022 Mosty

    Opisany w artykule problem dotyczy skutków nadmiernych deformacji stref zakotwienia odciągów linowych, które stwierdzono w pomoście mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Mimo, że most był w eksploatacji przez siedem lat, deformacje zostały zakwalifikowane jako niebezpieczny objaw niedostatecznej nośności tego elementu konstrukcji. Tym samym most został zamknięty dla ruchu. Celem artykułu jest przedstawienie zaawansowanego podejścia do analizy i modelowania obliczeniowego tej części mostu, umożliwiającego dokładne oszacowanie nośności strefy zakotwienia, której nie można przewidzieć w typowej analizie z inżynierską precyzją.


  • Zacienienie jako krytyczny warunek dokładności modelowania wydajności energii instalacji fotowoltaicznych
    • Małgorzata Rudnicka
    2022 Pełny tekst

    Aglomeracja zanieczyszczeń na przedniej powierzchni modułu fotowoltaicznego skutkuje ograniczeniem promieniowania słonecznego, jakie dociera do ogniw, co w efekcie przekłada się na zmniejszenie składowej prądowej, a więc i niższą moc w punkcie mocy maksymalnej. Spadek sprawności modułów został potwierdzony w badaniach prowadzonych niezależnie zarówno w warunkach zewnętrznych, umożliwiających naturalną akumulację osadu, jak i laboratoryjnych, podczas których na powierzchnię naniesiono wyizolowane wcześniej partie kurzu. Wyniki zinterpretowano wskazując na związek pomiędzy gęstością powierzchniową osadu a zmianą parametrów elektrycznych, ponieważ taka zależność pozwala na porównanie wartości elektrycznych oraz fizycznych pomiędzy różnymi modułami fotowoltaicznymi. W przypadku badań prowadzonych w warunkach laboratoryjnych zaobserwowano spadek sprawności sięgający do 10%, przy czym zachowana została zależność liniowa wyżej wspomnianej funkcji. Potwierdza to obserwacje wynikające z doświadczeń przeprowadzonych niezależnie przez inne grupy badawcze. Ograniczenie parametrów pracy zauważane jest również dla modułów wystawionych na działanie czynników zewnętrznych – w początkowym stadium aglomeracji sięga od kilku do kilkudziesięciu procent, w zależności od konkretnego modułu.


  • Zagrożenie katastrofą budowlaną Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Analiza i badania
    • Krzysztof Żółtowski
    • Mikołaj Binczyk
    • Przemysław Kalitowski
    2022

    Most Uniwersytecki został zamknięty po 7 latach od oddania do użytku. Powodem były błędy projektowe ujawnione w przeglądzie w roku 2020, potwierdzone teoretycznymi analizami nośności. Bezpośrednim powodem zamknięcia przeprawy było stwierdzenie zagrożenia katastrofą budowlaną. W roku 2021, zgodnie z zaleceniem i koncepcją ekspercką, krytyczne elementy konstrukcji mostu zostały wzmocnione. W styczniu 2022 most został przywrócony do ruchu. Pomimo szczęśliwego zakończenia procesu naprawy nie została zakończona dyskusja dotycząca podjętych działań. Pojawiły się opinie oraz opracowania kontestujące zamknięcie mostu dla ruchu i proponujące odmienny scenariusz działań. W referacie przedstawiono problematykę oceny nośności konstrukcji Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy. Zamieszczono wnioski z wykonanych dotychczas prac. Dodatkowo przedstawiono nowe analizy dotyczące zagadnienia nośności przeciążonych węzłów stalowych konstrukcji zamocowań want w pomoście, dające szerszy obraz problematyki nośności i bezpieczeństwa konstrukcji.


  • Zarządzanie projektami w podejściu zwinnym
    • Sebastian Wilczewski
    2022

    W opracowaniu opisane zostały wzorce postępowania stosowane w przypadku realizacji przedsięwzięć dużych i złożonych, takie jak Scaled Agile Framework (SAFe), Large-Scale Scrum (LeSS) czy Nexus, spośród których najbardziej popularne jest to pierwsze podejście. Każda z tych metodyk zawiera wskazówki i wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób koordynować prace wielu Zespołów Scrum. Wprowadzają one wydarzenia oraz role niezbędne w bardziej złożonych środowiskach. Opisane zostały także narzędzia, metody i praktyki wykorzystywane w podejściu zwinnym. Należą do nich m.in.: sposoby dekompozycji wymagań, narzędzia i metody stosowane w opisywaniu wymagań (historyjki, story points, Planning Poker), podejścia przydatne w priorytetyzacji (metoda Weighted Shortest Job First, metoda MoSCoW, model Kano, koncepcje Minimum Viable Product (MVP) oraz Minimum Marketable Product (MMP) czy tablice Kanban). W końcowej części książki porównano podejścia zwinne i klasyczne. Porównanie to nie miało jednak na celu stwierdzenia, która z metodyk jest lepsza, a która gorsza, lecz wskazanie przesłanek przemawiających za wyborem właściwej, najbardziej pasującej do specyfiki i potrzeb danej organizacji. Z tego względu wskazano zalety oraz wady podejść klasycznego i zwinnego. Wskazane zostały również kluczowe czynniki ułatwiające wdrożenie podejścia Agile.


  • Zasoby surowców energetycznych
    • Tomasz Minkiewicz
    2022

    Zawarto informacje dotyczące podziału nośników energii wraz z przedstawieniem jednostek miar, omówiono światowe zużycie energii pierwotnej oraz dokonano charakterystyki zasobów surowców energetycznych w Polsce i na świecie.


  • ZASPA NOVA - połączeni dziedzictwem blokowisk/ connected by the heritage of housing estates
    • Agnieszka Kurkowska
    • Paulina Duch-Żebrowska
    • Anna Wróblewska
    2022

    Wizje nowe Zaspy – Zaspa Nova – prezentują koncepcje architektoniczne dla wybranych, kluczowych stref osiedla. Węzeł komunikacyjny, wnętrze urbanistyczne między blokami i obszar rekreacyjny powiązany funkcjonalnie z ogródkami działkowymi zyskały w propozycjach europejskich studentów architektury nowy kształt i wyraz przestrzenny.


  • Zastosowanie analizy wielokryterialnej do oceny i wyboru rozwiązania pokrycia dachowego
    • Magdalena Apollo
    • Beata Grzyl
    2022 Pełny tekst Materiały Budowlane

    Celem artykułu jest wskazanie optymalnego rozwiązania materiałowego do wykonania pokrycia dachowego w budynku biurowym. Wykorzystując wywiady z ekspertami oraz badania ankietowe, dokonano oceny trzech wariantów materiałowych. W badaniu zastosowano analizę wielokryterialną MCE z uwzględnieniem jedenastu kryteriów oceny. Badania wskazały, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie membrany EPDM. Pomimo największych nakładów początkowych, w dłuższym okresie eksploatacji odznacza się ono wieloma zaletami.


  • Zastosowanie koncepcji SDN w warstwie transportowej sieci IMS/NGN
    • Kamil Bachorski
    • Sylwester Kaczmarek
    • Maciej Sac
    2022 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Koncepcja sieci Next Generation Network, wykorzystująca w warstwie usług architekturę IP Multimedia Subsystem, zakłada centralizację funkcji sterowania zasobami sieciowymi w warstwie transportowej. Analogiczne założenie jest podstawą koncepcji Software Defined Networks. Na podstawie tej analogii, zaproponowano integrację obu koncepcji, przedstawiono architekturę zintegrowanej sieci, scenariusze sterowania zasobami oraz przygotowano środowisko zwirtualizowanych, otwartych projektów realizujących funkcjonalność obu koncepcji. Następnie przeprowadzono ich integrację poprzez dostosowanie oprogramowania oraz wykonano testowanie zintegrowanej sieci.


  • Zastosowanie metod transformacji grafu topologii sieci teleinformatycznej w wyznaczaniu niezawodnych tras transmisji ukierunkowane na redukcję czasu obliczeń
    • Kanstantsin Myslitski
    2022 Pełny tekst

    Celem pracy jest zaprezentowanie autorskich metod zapewniania niezawodności transmisji wieloskokowej przy wykorzystaniu proponowanych technik transformacji ukierunkowanych na ograniczenie czasu wyznaczania tras, jak i na umożliwienie obsługi przez sieć większej liczby żądań dzięki redukcji zapotrzebowania na zasoby sieci w scenariuszach ochrony przed awarią wielokrotną oraz opracowaniu mechanizmów doboru tras ukierunkowanych na redukcję współczynnika blokowania żądań. Niniejsza rozprawa obejmuje pięć rozdziałów numerowanych, dziesięć aneksów oraz trzy części nienumerowane. Jak ukazano w rozdziale 3, dzięki autorskiej metryce kwantowej kosztu łącza uwzględniającej stopień prognozowanych konfliktów o zasoby sieci po jego ewentualnym wykorzystaniu przez aktualnie wyznaczaną trasę, możliwe jest uzyskanie istotnej przewagi proponowanego rozwiązania (nawet do 53.6%) nad rozwiązaniem referencyjnym w kontekście stopnia blokowania żądań. Ponadto, jak ukazano w rozdziale 4, w wyniku zastosowania autorskiej struktury mapy komórkowej będącej transformacją struktury grafu topologii sieci, w której wierzchołki reprezentują nie węzły sieci lecz cykle bazowe grafu topologii sieci, możliwe jest istotnej skrócenie czasu obliczeń (nawet o 73.54% w porównaniu z podejściem referencyjnym), gdyż liczba cykli bazowych grafu topologii sieci jest zazwyczaj mniejsza od liczby węzłów tej sieci.


  • Zastosowanie przedmiotowych uchwytów modułowych w operacjach wytwarzania na przykładzie obróbki korpusu.
    • Adam Barylski
    2022

    Omówiono zastosowanie przedmiotowych uchwytów modułowych w operacjach obróbkowych. Przedstawiono dwa warianty technologii korpusu jednolitego. Omówiono konstrukcje wykorzystywanych uchwytów modułowych oraz ich koszt i czasochłonność analizowanych operacji na dwóch centrach obróbkowych, o pionowej i poziomej osi wrzeciona.


  • Zator na Wiśle w rejonie Płocka w lutym 2021 r.
    • Bogusław Pawłowski
    • Tomasz Kolerski
    2022 Pełny tekst Gospodarka Wodna

    Powodzie zimowe, związane z zatorami lodowymi, są coraz częściej traktowane jako zjawisko rzadkie lub całkowicie wyeliminowane. Opisana w artykule sytuacja pokazała, że zator nadal może prowadzić do poważnego zagrożenia powodziowego, bardzo trudnego do zneutralizowania. Omówiono sytuację hydrologiczną zimą 2021 r. oraz przyczyny gwałtownego wzrostu ilości lodu w korycie Wisły w rejonie Płocka. Przedstawiono również wyniki pomiaru wypełniania koryta rzeki lodem. Prześledzono proces formowania się zatoru, jego konsekwencje oraz akcję lodołamania. Zwrócono uwagę na postępujące wypłycanie się zbiornika.


  • Zdalna realizacja zajęć w laboratoriach radiokomunikacyjnych
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    2022 Pełny tekst Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Referat zawiera opis założeń i budowy dwóch zestawów narzędzi do zdalnej realizacji zajęć laboratoryjnych, wykonanych w laboratoriach Politechniki Gdańskiej: zestaw symulatorów w postaci interaktywnych stron www oraz system zdalnego dostępu do sprzętowych stanowisk laboratoryjnych.


  • Zero-range potentials for Dirac particles: Bound-state problems
    • Radosław Szmytkowski
    2022 Pełny tekst ANNALS OF PHYSICS

    A model in which a massive Dirac particle in $\mathbb{R}^{3}$ is bound by $N\geqslant1$ spatially distributed zero-range potentials is presented. Interactions between the particle and the potentials are modeled by subjecting a particle's bispinor wave function to certain limiting conditions at the potential centers. Each of these conditions is parametrized by a $2\times2$ Hermitian matrix (or, equivalently, a real scalar and a real vector) and mixes the upper and the lower components of the wave function. The problem of determining particle's bound-state eigenenergies is reduced to the problem of finding real zeroes of a determinant of a certain $2N\times2N$ matrix. As the lower component of the particle's wave function is inverse-square singular at each of the potential centers, the wave function itself is not square-integrable. Nevertheless, one can define a scalar pseudo-product with the property that wave functions belonging to different eigenenergies are orthogonal with respect to it. The wave functions may then be normalized so that their self-pseudo-products are plus one, minus one or zero. An auxiliary set of Sturmian functions is constructed and used to derive an explicit representation of particle's matrix Green's function. For illustration purposes, two particular systems are studied in detail:\ 1) a particle bound in a field of a single zero-range potential, 2) a particle bound in a field of two identical zero-range potentials.