Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2022

Pokaż wszystkie
  • Wpływ zastosowania zbrojenia warstw asfaltowych geosyntetykami na nośność remontowanej nawierzchni drogowej – cz. 1
    • Piotr Jaskuła
    • Łukasz Mejłun
    • Cezary Szydłowski
    • Marcin Stienss
    2022 Drogownictwo

    Artykuł prezentuje efekty rozpoczętego i trwającego programu badawczego, którego celem jest poszukiwanie trwałego i skutecznego rozwiązania wzmocnienia nawierzchni lub remontu nawierzchni, jakim jest zbrojenie nawierzchni drogowych w warstwach asfaltowych geosiatkami z włókien szklanych, szklano-węglowych i węglowych wstępnie przesączonych asfaltem. Siatki te zostały wykorzystane jako zbrojenie warstw asfaltowych na fragmencie remontowanej nawierzchni asfaltowej drogi krajowej nr 55. W ramach realizacji pierwszego etapu prac przeprowadzono badania przygotowawcze, badania terenowe nośności i równości przed i po wykonaniu remontu oraz laboratoryjne badanie sczepności międzywarstwowej. Badania pokazały, że przeprowadzony remont przyniósł zamierzony skutek, a największe korzyści uzyskano w przypadku wbudowania siatki szklanej i siatki węglowej


  • Wstęp
    • Waldemar Kamrat
    2022

    Przedstawiono problematykę gospodarki energetycznej .Opisano wybrane definicje z zakresu gospodarowania energią. Przedstawiono jednostki i sposoby ich przeliczania.


  • Wybrane rozwiązania prawne z ustawy z 2019 roku – Prawo zamówień publicznych w ocenie polskich przedsiębiorstw
    • Ewa Grzegorzewska-Mischka
    • Mariusz Zaborowski
    2022 Pełny tekst KWARTALNIK NAUK O PRZEDSIĘBIORSTWIE

    Przedmiotem analizy w niniejszym artykule jest instytucja zamówień publicznych, uregulowanych aktualnie obowiązującą ustawą – Prawo zamówień publicznych z 2019 r . Analiza ta dotyczy w szczególności nowoprzyjętych w niej zapisów prawnych – nowych w stosunku do obowiązujących poprzednio. Uzasadnieniem wprowadzenia przez ustawodawcę wielu nowych rozwiązań była chęć ułatwienia przedsiębiorcom uczestniczenia w niełatwym procesie zamówień. W artykule przedstawiono ocenę tych rozwiązań, uzyskaną w toku badań, w których wykorzystano narzędzie ankiety, zawierającej pytania ukierunkowane na pozyskanie wspomnianej oceny. Zadanie zostało zrealizowane przez zebranie odpowiedzi ze strony określonej grupy przedsiębiorców z branży budowlanej z województwa pomorskiego


  • Wycena przedsiębiorstw dystresywnych. Teoria i praktyka
    • Błażej Prusak
    2022

    Książka pt. „Wycena przedsiębiorstw dystresywnych. Teoria i praktyka" jest pierwszą na polskim rynku wydawniczym zwartą publikacją, w której ukazano zagadnienia wyceny specyficznej grupy przedsiębiorstw, tzn. mających problemy z wypłacalnością (tzw. podmiotów dystresywnych). Omówiono w niej następujące zagadnienia: • uwarunkowania ekonomiczne i prawne funkcjonowania przedsiębiorstw dystresywnych, • uniwersalne metody i zasady wyceny przedsiębiorstw, • ważność narracji w opracowaniu wyceny przedsiębiorstw, • istotę i cele wyceny przedsiębiorstw dystresywnych, • wartość przedsiębiorstw dystresywnych, • specyfikę, metody i przebieg wyceny przedsiębiorstw dystresywnych, • analizę ryzyka w procesie wyceny przedsiębiorstw. Monografia skierowana jest do osób posiadających przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw i matematyki finansowej. Wiedza w niej zawarta posłuży szerokiemu gronu odbiorców, w tym m.in.: analitykom finansowym, doradcom restrukturyzacyjnym, sędziom zajmującym się sprawami upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz studentom kierunków ekonomicznych. Wartość dodaną publikacji stanowią liczne przykłady, które pozwalają lepiej zrozumieć Czytelnikom zasady wyceny przedsiębiorstw dystresywnych i jednocześnie mają charakter aplikacyjny.


  • wycieczka dydaktyczna "KPŚ. spotkania sztuki z architekturą. vol. 2.22"
    • Agnieszka Kurkowska
    2022

    Wycieczka dydaktyczna włączyła się w wydarzenie NARRACJE # 13. Wybrane zostały 4 spośród propozycji artystycznych przygotowanych na dwa jesienne wieczory (18-19 XI). Spotkanie rozpoczęło się 18 listopada o godzinie 17:00 przed Punktem Info (Siennicka 10a, Gdańsk-Przeróbka). Doświadczaliśmy i analizowaliśmy miejskie emocje, miejskie gry, miejskie historie i miejską przyrodę.


  • Wydajność przetwarzania żądań usług uwarunkowanych czasowo realizowanych w sieci IMS/NGN
    • Maciej Sac
    2022

    W rozprawie dokonano przeglądu stanu implementacji koncepcji IMS/NGN, a także modeli systemów obsługi z oczekiwaniem pod kątem zastosowania dla serwerów i łączy w modelu analitycznym wielodomenowej sieci IMS/NGN. Przedstawiono założenia dla tego modelu oraz metodologię obliczeń i analizy wyników: średnich czasów E(CSD) zestawiania i E(CDD) rozłączenia połączenia dla scenariuszy połączeń zakończonych sukcesem. Opisano założenia, realizację oraz drobiazgową weryfikację symulatora wielodomenowej sieci IMS/NGN. Potwierdzono, że odzwierciedla on procesy zachodzące w rzeczywistej sieci IMS/NGN i stanowi punkt odniesienia dla oceny wyników analitycznych. Opisano badania analityczne i symulacyjne dla różnych zestawów parametrów wejściowych. Sformułowano wnioski na temat wpływu parametrów sieci IMS/NGN na czasy E(CSD) i E(CDD) oraz wyboru modeli systemów obsługi na zgodność wyników obliczeń i symulacji. Bazując na tym, zaproponowano algorytm projektowania zasobów warstwy usług wielodomenowej sieci IMS/NGN, który oblicza czasy przetwarzania serwerów CSCF oraz przepływności łączy dla podanych wartości maksymalnych czasów E(CSD), E(CDD). Opisano implementację i badania przeprowadzone z wykorzystaniem tego algorytmu. Potwierdzono, że dostarcza on przydatnych dla operatora i oddających rzeczywistość wyników. Przedstawiono zalecenia dla projektanta dotyczące doboru parametrów wejściowych algorytmu.


  • Wydobywanie wiedzy z Wikipedii
    • Jarosław Kuchta
    2022

    Wikipedia jest olbrzymim źródłem wiedzy encyklopedycznej gromadzonej przez ludzi i przeznaczonej dla ludzi. W systemach informatycznych odpowiednikiem takiego źródła wiedzy są ontologie. Ten rozdział pokazuje, w jaki sposób Wikipedia jest transformowana w ontologię i jak wydobywać z niej pojęcia, ich właściwości i relacje między nimi.


  • WYDZIELONE STRUKTURY W ZDECENTRALIZOWANYM SYSTEMIE ELEKTROENERGETYCZNYM
    • Paweł Bućko
    2022 Rynek Energii

    Jednym z trendów, które są obserwowane we współczesnych systemach elektroenergetycznych jest stopniowa decentralizacja, będąca w dużej mierze efektem rosnącej roli generacji rozproszonej oraz ewolucją odbiorców w stronę prosumeryzmu. Rośnie rola lokalnego bilansowania i rodzi się zapotrzebowanie na powstawanie lokalnych struktur organizacyjnych, dążących do wydzielenia części infrastruktury elektroenergetycznej. Rodzi to nie tylko wyzwania techniczne ale także organizacyjne, prawne i ekonomiczne. Wydzielone struktury organizacyjne mogą funkcjonować w różnych formach: od niewielkich układów producenckich do wydzielonych mikrosystemów energetycznych (spółdzielni, klastrów czy „wysp” energetycznych). W artykule opisano problemy współpracy wydzielonych obszarów z systemem elektroenergetycznym.


  • Wykorzystanie wiązań niekowalencyjnych do otrzymywania jedno- i dwuskładnikowych struktur supramolekularnych
    • Jan Alfuth
    2022 Pełny tekst

    Przedstawiona rozprawa doktorska dotyczy badań nad wykorzystaniem oddziaływań międzycząsteczkowych do projektowania i syntezy uporządkowanych struktur krystalicznych, ze szczególnym uwzględnieniem wiązań halogenowych i chalkogenowych jako stosunkowo nowych i bardzo atrakcyjnych z punktu widzenia inżynierii kryształu. Praca podzielona jest na kilka części. Pierwsza z nich stanowi wstęp teoretyczny obejmujący opis, założenia oraz zadania inżynierii kryształu, a także charakterystykę wykorzystywanych w niej oddziaływań niekowalencyjnych, w tym wiązań wodorowych, halogenowych, chalkogenowych i innych. W tej części zawarte są również informacje dotyczące badań współzawodnictwa pomiędzy tymi oddziaływaniami. W kolejnej sekcji przedstawiony jest cel i zakres prezentowanej pracy doktorskiej, a po niej znajduje się rozdział poświęcony omówieniu wyników obejmujących następujące zagadnienia: badania występowania konkurencji pomiędzy oddziaływaniami drugorzędowymi w ciele stałym, przebudowa struktury krystalicznej pod wpływem kokrystalizacji z odpowiednio dobranymi koformerami, poszukiwanie metod otrzymywania porowatych struktur krystalicznych stabilizowanych wiązaniami halogenowymi i wodorowymi oraz indukowanie czynności optycznej cząsteczek formalnie achiralnych pod wpływem kokrystalizacji z chiralnymi ditopowymi donorami wiązań halogenowych. Ostatnią cześć rozprawy stanowią opisy syntez badanych związków oraz szczegóły dotyczące sposobu ich krystalizacji, a w przypadku układów dwuskładnikowych − kokrystalizacji. W sekcji tej znajdują się też dane, na podstawie których otrzymane substancje zostały zidentyfikowane. Na końcu dołączone są również tabele zawierające dane krystalograficzne.


  • WYNIKI SYMULACJI NUMERYCZNEJ CYKLU ROBOCZEGO SILNIKA O ZS W PROGRAMIE DIESEL-RK ORAZ OCENA ICH UŻYTECZNOŚCI W PROCESIE PLANOWANIA BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH OKRĘTOWEGO SILNIKA TŁOKOWEGO
    • Patrycja Puzdrowska
    2022 Pełny tekst Journal of Polish CIMEEAC

    W artykule przedstawiono wyniki symulacji numerycznej procesu roboczego realizowanego w silniku tłokowym o zapłonie samoczynnym. W zastosowanym programie użytkowym DIESEL-RK zaimplementowano silnik laboratoryjny Farymann Diesel typ D10. Wprowadzono wybraną niesprawność jego układu funkcjonalnego zasilania paliwem - obniżone ciśnienie otwarcia wtryskiwacza pwtr. Wyznaczono wartości adekwatnych parametrów diagnostycznych: temperaturę i ciśnienie gazu roboczego w cylindrze Tcyl i pcyl, temperaturę i ciśnienie spalin wylotowych Tsp i psp, temperaturę spalania (płomienia) Tspal, prędkość spalin wylotowych vsp oraz stężenie cząsteczek NOx. Oceniono użyteczność wyników przeprowadzonej symulacji do wyboru analizowanych parametrów struktury konstrukcyjnej silnika oraz do selekcji parametrów, które mogą być wykorzystane w badaniach diagnostycznych silnika laboratoryjnego.


  • wystawa indywidualna 'dom w lesie. kaszubskie schronienie'
    • Agnieszka Kurkowska
    2022

    Obiekt architektoniczny wyrasta i wrasta. To kolejno po sobie następujące etapy naturalnego rozwoju procesu zamieszkiwania. Poszukiwanie schronienia wynika z potrzeby i konieczności zapewnienia sobie bezpiecznej kryjówki. Nie tylko człowiek jej szuka. Metaforyczne wyobrażenia archetypicznej formy schronienia pokazują jej adaptowalność do różnorodnych uwarunkowań. Kontekst stanowi zadanie problemowe, na które odpowiedzią jest konkretna forma schronienia, dopasowana do otoczenia i odpowiadająca zastanej sytuacji przestrzennej. Do schronienia odnoszą się najbardziej oczywiste, a dotyczące formowania przestrzeni zamieszkiwania, archetypy funkcjonujące w kulturze. Jego forma, pierwotnie determinowana funkcją, zapewniała fizycznie i informowała symbolicznie mieszkańców o bezpieczeństwie. Wizualne wpisanie obiektów skonstruowanych przez człowieka w ich naturalne otoczenie przyrodnicze stanowi znak zamieszkania, obrazuje miejsce przynależności i pozwala przechowywać ważne ślady i znaki w pamięci jako wyobrażeniową reprezentację miejsca pochodzenia i przebywania. Las to nieodłączna część Gdańska: otaczające go wzgórza, pas wybrzeża, Kaszuby. Mieszkańcy zwykli szukać tu wytchnienia od życia w mieście. Lubią tu przebywać w czasie wolnym, regenerować się. Las ma w sobie energię pierwotnej kryjówki, naturalnego środowiska życia żywych organizmów. Cechująca go koegzystencja gatunków wnosi w życie budzącą nadzieję harmonię. Doświadczana tam przestrzeń daje poczucie wolności. Czym jest lub powinien być Dom? Czy tylko schronieniem? W nim żyjemy, śmiejemy, płaczemy, wspominamy. Tu wracamy. Czasem jest tylko w nas, czasem jest budynkiem wypełnionym naszą obecnością. Warto o tym pomyśleć i dzielić się domem, z tymi którzy są w drodze.


  • Wystawa MORZE \ MIASTO \ PORT - koncepcja merytoryczna i projekt aranżacji wystawy
    • Anna Orchowska-Smolińska
    2022

    Zamysł ideowy wystawy opiera się na stworzeniu narracji o powstaniu i rozwoju portu w Gdyni za pomocą artystycznych wizerunków jego samego. W dwudziestoleciu międzywojennym przestrzeń ta elektryzowała rozmachem inwestycji, skalą przedsięwzięcia, nieznanymi technologiami, nowoczesnością architektury. Odwiedzenie polskiego wybrzeża i wizyta w porcie działały jak magnes na wielu Polaków. Narodowy sen o morskiej potędze dodatkowo podsycał artystyczne inspiracje. Po II wojnie światowej temat nie stracił na znaczeniu. Niekonwencjonalne, wręcz brawurowe ujęcia portu dowodzą, że tematyka morza i architektury brzegowej potrafiła zaintrygować wielu twórców. Powstały różnorodne prace: od realistycznych dzieł wybitnych marynistów przez impresjonistyczne interpretacje i abstrakcyjne kompozycje. Jednocześnie ich przekaz wybranych dzieł, pozwala rozpoznać charakterystyczne formy i związane z nimi przełomowe wydarzenia, co miało na celu opowiedzieć całkiem realną historię gdyńskiego portu. Poparta badaniami naukowymi wiedza historyczna o tym budowie portu za pomocą prezentowanych na wystawie dzieł artystycznych miała niejako stanąć przed oczami publiczności. Działania projektowe skupiły się na odpowiedniej aranżacji dzieł w przestrzeni wystawy, tak by najpełniej uwypuklić zamysł narracyjny wystawy. Projekt tych głównych elementów etalażu wystawy zakłada rozmieszczenie ich na powierzchni wystawienniczej w odwołaniu do zarysu portowych pirsów i obmywającej je wody. Ścianki zaprojektowano w konstrukcji samonośnej, tak by odwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi częściami wystawy.


  • wystawa prac studenckich pt."PRZYSTANEK OD ZGIEŁKU MIASTA # Gdańsk-Letnica"
    • Agnieszka Kurkowska
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    2022

    Miasto to zgiełk i pośpiech, nadmiar i przesyt, ale też chwile wytchnienia. Miasto to dwa rytmy: pośpieszny – codzienny rytm pracy i obowiązków oraz powolny – swobodny pełen chwil wypoczynku. Zgiełk skłania do zatrzymania się, aby spojrzeć na miasto, odetchnąć, pomyśleć, pośmiać się, pobawić, poczytać książkę, spotkać z przyjaciółmi i bliskimi. Warto zauważyć kształt chmur i zieleń liści, usłyszeć ptaki. Letnica proponuje wiele pięknych miejsc, o które trzeba zadbać – ocalić przed dalszym niszczeniem i lawiną nowej intensywnej zabudowy. Studenci przygotowali propozycje obiektów architektonicznych ulokowanych na terenie Letnicy, które są „przystankami od zgiełku miasta”. Wystawa to okazja do pokazaniu wielu pomysłów na wykorzystanie potencjału miejsca, które stało się inspiracją dla młodych architektów!


  • Wystawa zbiorowa: Hommage à Profesor Kazimierz Ostrowski. Pamięć obrazów.
    • Dominika Krechowicz
    2022

    Impulsem do stworzenia wystawy, było przekazanie Uczelni przez córkę Profesora Kazimierza Ostrowskiego, Panią Honoratę Pilszyk, podobrazi, jakie pozostawił po sobie Mistrz. Były to płótna zagruntowane przez Artystę osobiście, gotowe do dalszej pracy, niektóre z ledwo zaczętym szkicem lub próbą pozostawionego koloru. Gdy zobaczyłem je w pracowni w Gdyni (a było to w 2015 roku), pomyślałem, że te podkłady mogłyby stać się inspiracją do stworzenia nowych prac, rodzaju symbolicznej kontynuacji, dokończenia dzieła przez innych malarzy. Przygotowanie wystawy prac namalowanych przez innych twórców, na płótnach należących do Kazimierza Ostrowskiego, było ideą intrygującą, wartą zaangażowania. Podobrazia dość szybko powędrowały nie tylko do jego absolwentów i przyjaciół, ale także artystów z innych ośrodków, przyjaciół związanych z Galerią Koło (w której prace Profesora prezentowane były na wystawie inaugurującej działalność galerii w 1995 roku). Gest ten został przyjęty z zainteresowaniem jako duże wyzwanie artystyczne. Ponieważ ilość podarowanych „Kachowych” płócien była ograniczona, wracając ponownie do pomysłu realizacji wystawy, postanowiłem ją rozszerzyć. Zaproponowałem udział w wystawie wszystkim pracownikom Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ważny jest udział w projekcie najmłodszych pracowników Wydziału Malarstwa, którzy nie mieli okazji poznania profesora Kazimierza Ostrowskiego, znają osobę Profesora tylko z opowieści. Celem wystawy jest wyrażenie uznania dla twórczej postawy Kazimierza Ostrowskiego i jego artystycznych zmagań. Jest to także wyzwanie wobec historii i dziedzictwa kultury. Warto przekazywać naszą wspólną historię nowym pokoleniom, które stają się jej symbolicznymi spadkobiercami.


  • Wyszukiwanie źródła sygnału przy użyciu grupy robotów
    • Adam Masalski
    • Daniel Stachelek
    • Mateusz Mańkowski
    • Marek Galewski
    2022

    W pracy przedstawiono algorytm wyszukiwania źródła sygnału oparty na zmodyfikowanej metodzie wyszukiwania źródła sygnału RSSI. Fizyczna implementacja tego algorytmu opiera się na wykorzystaniu losowo rozłożonych dwukołowych robotów poruszających się w formacji roju. Uzyskane wyniki z badań doświadczalnych wskazują, że proponowana fizyczna implementacja algorytmu w przeprowadzonych próbach pozwoliła na uzyskanie średniej dokładności lokalizacji źródła wynoszącej ok. 26 cm, co jest znacznym usprawnieniem względem metody RSSI opartej o odbiorniki stacjonarne, której dokładność wynosi ok. 150 cm.


  • Wytyczne wzmacniania podłoża gruntowego kolumnami sztywnymi. Projektowanie, wykonawstwo, kontrola
    • Beata Gajewska
    • Marcin Gajewski
    • Krzysztof Grzegorzewicz
    • Piotr Kanty
    • Bolesław Kłosiński
    • Adam Krasiński
    • Paweł Łęcki
    • Michał Marchwicki
    • Piotr Rychlewski
    • Jakub Saloni
    • Grzegorz Sołtys
    • Jerzy Świniański
    • Michał Topolnicki
    • Karolina Trybocka
    • Tomasz Warchał
    • Andrzej Wojtasik
    2022

    Monografia spełnia rolę krajowych wytycznych i umożliwia poznanie podstaw teoretycznych i schematów pracy wzmocnienia podłoża, a także zasad oraz dobrej praktyki projektowania i wykonywania robót. Wytyczne są przeznaczone dla jednostek projektujących, wykonujących i nadzorujących budowle, specjalistycznych wykonawców robót wzmacniania podłoża gruntowego, a także dla administracji drogowej i kolejowej oraz innych inwestorów. Zakres monografii zawiera informacje ogólne nt. metody wzmacniania podłoża gruntowego za pomocą sztywnych kolumn, podstawy teoretyczne i schematy pracy konstrukcji wzmocnienia, zasady wykonywania badań podłoża gruntowego, zalecenia dotyczące obliczania i projektowania oraz zasady wykonawstwa, kontroli i odbioru robót. W publikacji zamieszczono również propozycje metod i procedur obliczeniowych oraz dwa praktyczne przykłady obliczeniowe.


  • Wyznaczenie obciążeń wiatrem dla budynku wysokiego o złożonej geometrii z wykorzystaniem analizy przepływu CFD
    • Robert Okoński
    • Andrzej Ambroziak
    2022 Pełny tekst Przegląd Budowlany

    W pracy poruszono tematykę wykorzystania analizy przepływu CFD do wyznaczenia obciążeń wiatrem dla budynku wysokiego o złożonej geometrii przestrzennej. Przedstawione wyniki obliczeń analitycznych dla budynku wysokiego porównano z wynikami obliczeń numerycznych wykonanych w programie R-Wind Simulation. Dokonano analizy optymalizacji geometrycznej kształtu budynku w zakresie wpływu kąta skrętu (modyfikacja typu makro) i zaokrąglenia/fazowania narożników (modyfikacja typu mikro) na wypadkowe siły od obciążenia wiatrem oraz na aerodynamiczne współczynniki sił. Całość wyników podsumowano i sformułowano wnioski w odniesieniu do wyznaczania wielkości obciążenia wiatru działającego na budynek wysoki.


  • X-ray Photoelectron Spectroscopy of Carboxylic Acids as Corrosion Inhibitors of Aluminium Alloys
    • Jacek Ryl
    • Joanna Wysocka
    2022 Pełny tekst

    The datasets, titled X-ray Photoelectron Spectroscopy studies of citric acid adsorption on aluminium alloy 5754 in alkaline media and X-ray Photoelectron Spectroscopy studies of various carboxylic acids adsorption on aluminium alloys in alkaline media, contain XPS studies of the corrosion inhibitory action of selected dicarboxylic acids towards commercially available aluminium alloy 5754 in alkaline media at pH=11. These datasets are part of a studies undertaken to determine the efficiency of carboxylic acids as green corrosion inhibitors. The datasets allow the analysis of raw XPS data and evaluation of the accuracy of the deconvolution models selected for this study, which is of key importance for any analytical technique based on the construction of a model to estimate experimental data.


  • XXX Europejskie Dni Dziedzictwa. Zaspa Nova, wystawa projektów studenckich
    • Agnieszka Kurkowska
    • Paulina Duch-Żebrowska
    • Anna Wróblewska
    2022

    Wystawa stanowi element projektu 30. obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, z podtytułem tegorocznej edycji: „Połączeni Dziedzictwem”. Nowe spojrzenie i włączenie elementów własnej kultury reprezentowane studentów z Niemiec, Hiszpanii, Turcji, Szkocji, Kraju Basków, Włoch, Grecji i Portugalii pozwala nam, gdańszczanom spojrzeć na znane dobrze osiedle z innej perspektywy. Projekty pokazują nieoczekiwane interpretacje odkrywające potencjał miejsca. Mogłyby one stanowić materiał do debaty na temat wspólnego dziedzictwa mieszkańców Europy, w której blok mieszkalny jest dość powszechnym wzorem domu wielorodzinnego. Kultura europejska to przemieszczanie się znaczeń, symboli i myśli ponad granicami i pokoleniami. Wielopłaszczyznowa migracja to szansa na wzbogacenie, ale też docenienie własnej, odrębnej tożsamości. Gdańsk jako miasto portowe stanowi dobry przykład przestrzeni tranzytowej dla sztuki, literatury, rzemiosła, muzyki. Pokonywanie granic to niekończąca się podróż po licznych odniesieniach, ale też źródło zarówno tej historycznej już jak i najbardziej aktualnej Solidarności.


  • XXXI Aukcja Wielkiego Serca
    • Krzysztof Wróblewski
    2022

    Prace artystów, które będzie można licytować podczas XXXI Aukcji Wielkiego Serca, od 15 do 26 listopada przezentowane są w Muzeum Inżynierii Miejskiej (wystawa czynna w godz. 12.00–19.00). Sama aukcja odbędzie się 26 listopada. ‒ Dzięki funduszom uzyskanym poprzez aukcję realizowany jest program wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych. Podczas takich wyjazdów niektórzy nasi podopieczni po raz pierwszy w życiu widzieli morze czy góry. Poza tym mogliśmy założyć sekcję narciarską i drużynę sportową, która z sukcesami startuje w olimpiadach specjalnych; młodzież wyjeżdża też na zawody i obozy sportowe. Oprócz wyjazdów prowadzimy akcję pomocy najbiedniejszym wychowankom, poprawiliśmy bazę dydaktyczną naszego ośrodka i warunki mieszkaniowe dzieci mieszkających w internacie. Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą – podkreślają przedstawiciele Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, organizatorzy aukcji.Ponad 200 dzieł zostało przekazanych przez twórców na tegoroczną, 31. edycję Aukcji Wielkiego Serca na rzecz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. J. Matejki w Krakowie. Aukcja potrwa do 26 listopada. To wyjątkowa okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej, którzy jednocześnie chcą wesprzeć działalność Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. J. Matejki. Pieniądze z licytacji dzieł, jak co roku, przekazane zostaną na rzecz wychowanków jednej z najstarszych w naszym mieście placówek kształcących młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. ‒ Dzięki funduszom uzyskanym poprzez aukcję realizowany jest program wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych, podczas których niektórzy nasi podopieczni po raz pierwszy w życiu widzieli morze czy góry. Poza tym mogliśmy założyć sekcję narciarską i drużynę sportową, która z sukcesami startuje w olimpiadach specjalnych. Młodzież wyjeżdża też na zawody i obozy sportowe. Oprócz wyjazdów prowadzimy akcję pomocy najbiedniejszym wychowankom, poprawiliśmy bazę dydaktyczną naszego ośrodka i warunki mieszkaniowe dzieci mieszkających w internacie. Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą – podkreślali przedstawiciele Stowarzyszenia Wielkie Serce, po ubiegłorocznej edycji inicjatywy, która pozwoliła zebrać 730 tys. zł na pomoc wychowankom, poprawę bazy dydaktycznej i program wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych. Patronat honorowy nad Aukcją Wielkiego Serca objął Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, a także Rada Miasta Krakowa.