Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Opinie nauczycieli akademickich o dydaktyce marketingu.
- Marianna Daszkowska
Celem artykułu jest poznanie opinii ekspertów i pracowników naukowych Katedry Marketingu PG na temat nauczania przedmiotów marketingowych.
-
Opłacalność inwestowania na lokalnym rynku energii z uwzględnieniem komfortu odbiorców
- Rafał Gawin
Przedstawiono metodykę szacowania efektywności inwestowania w układy zaopatrzenia w energię z uwzględnieniem komfortu odbiorców. Zdefiniowano pojęcie komfortu odbiorców, podano zależności funkcyjne oraz zaproponowano sposób szacowania tego parametru.
-
Optical and electrical properties of Pr0.8Sr0.2MnO3 thin films.
- Toshio Suzuki
- Piotr Jasiński
- Vladimir Petrovsky
- Xi-Dong Zhou
- Harlan U. Anderson
Przedstawiono preparatykę, strukturę oraz optyczne i elektryczne właściwości cienkowarstwowego Pr0.8Sr0.2MnO3. Gęste filmy o grubości 50-70nm zostały naniesione na monokrystaliczne podłoże szafirowe metodą odwirowania prekursora polimerowego. Wyniki optycznych pomiarów zostały skorelowane z temperaturą syntezy filmów. Pokazano, że optyczne spektra zmieniają kształt wraz ze zmianą struktury filmu z amorficznej do krystalicznej. Spectr optycznych użyto również do określenia zależności energetycznej współczynnika absorpcji.Konduktancja krystalicznego filmu była trzy rzędy większa od konduktacji filmu amorficznego.
-
Optical investigation of molecular structure of sophisticated materials forphotonics. Photonics Applications in Astronomy, Communications, Industry and High Energy Physics Experiments.
- Marcin Gnyba
- Mikko Keranen
Zastosowano komplementarne metody optyczne: spektroskopię ramanowską oraz spektroskopię w podczerwieni do badania reakcji zachodzących w czasie wytwarzania polimerów hybrydowych metodą zol-żel. Otrzymane rezultaty umożliwiły uszczegółowienie opisu reakcji hydrolizy monomerów w trakcie żelowania.
-
Optical time of flight spectroscopy for highly scattering materials measurements.
- Jerzy Pluciński
W artykule omówiono możliwości wykorzystania optycznej spektroskopii czasu przelotu w wyznaczaniu podstawowych parametrów optycznych materiałów silnie rozpraszających światło. Wykorzystano tu metodę Monte Carlo i metodę dyfuzji.
-
Optimal design and control tuning of the power generation interfaces using genetic algorithms
- Hocine Tiliouine
Referat przedstawia zastosowania algorytmów genetycznych do rozwiązywania klasycznych problemów w elektrotechnice. Zostały one zastosowane do optymalizacji parametrów regulatora VSC w celu zmniejszenia strat mocy i dostrajania tych parametrów w stanach przejściowych. Wyniki rozważań zostały potwierdzone za pomocą badań symulacyjnych.
-
Optimization of development of district heating system
- Andrzej Reński
- Jacek Marecki
Zaprezentowano metody optymalizacji systemów ciepłowniczych. Przedstawiono metodę oraz algorytm optymalizacji rozwoju systemu, obejmujący wszystkie jego elementy w formie oddzielnych modułów. Sformułowane zadanie optymalizacji dla wybranego regionu miejskiego rozwiązano z wykorzystaniem programowania liniowego całkowitoliczbowego. Dokonano analizy wyników oraz wskazano na użyteczność metody oraz kierunki i możliwości jej zastosowania.
-
Optimization of white light interferometric temperature sensor. Workshop on Atomic and Molecular Physics.
- Małgorzata Szczerska
- Ryszard Hypszer
W artykule przedstawiono metodę optymalizacji parametrów niskokoherencyjnego interferometrycznego czujnika temperatury wykorzystującego miniaturowy interferometr Farby Perota, pracujący w modzie odbiciowym.
-
Optimized conditions for hydrocarbon group type analysis of base oils by thin-layer chromatography - flame ionisation detection
- Marian Antoni Kamiński
- Joanna Gudebska
- Tadeusz Gorecki
- Rafał Kartanowicz
W pracy przedstawiono wyniki badań nad opracowaniem optymalnych warunków oznaczania składu grupowego mineralnych olejów bazowych z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej oraz detektora płomieniowo-jonizacyjnego (TLC-FID). W przypadku mineralnych olejów bazowych, które otrzymywane są po wielu etapach rafinacji frakcji pochodzących z destylacji próżniowej ropy naftowej oznaczenie ich składu grupowego (z uwzględnieniem podgrup węglowodorów aromatycznych) jest trudne ze względu na wysoką zawartość bocznych łańcuchów alkilowych w cząsteczkach węglowodorów aromatycznych. W pracy przedstawiono procedurę analityczną oznaczania składu grupowego olejów bazowych oraz innych ciężkich frakcji ropy naftowej, uwzględniającą dwa sposoby kalibracji, przedstawiono także wyniki odtwarzalności metody oraz przedyskutowano czynniki wpływające na dokładność i precyzję oznaczeń. W pracy zaprezentowano powtarzalną metodę oznaczania w olejach bazowych zawartości frakcji polarnej tzw. żywic z wykorzystaniem ekstrakcji do fazy stałej (SPE) oraz przedstawiono skorygowaną procedurę oznaczania węglowodorów nasyconych i aromatycznych (z podziałem na węglowodory mono-, di- oraz policykliczne) w olejach bazowych z wykorzystaniem chromatografii kolumnowej.
-
Optimizing acoustic field intesity algorithms using the sound ray surface density method.
- Aleksandra Raganowicz
- Jacek Gawrysiak
- Roman Salamon
- Lech Kilian
W artykule przedstawiono zagadnienia optymalizacji algorytmów komputerowych obliczeń rozkładów natężeń pola akustycznego w akwenie w zależności od za- mierzonych warunków hydrologicznych pod kątem skrócenia czasu obliczń.
-
Optyczne techniki przetwarzania informacji.
- Jerzy Pluciński
Wykorzystanie promieniowania optycznego w procesie przetwarzania informacji pozwoli na budowę komputerów o mocy przetwarzania o wiele rzędów wielkości większej od od najpotężniejszych komputerów elektronicznych używanych teraz i w przyszłości. Proces optycznego przetwarzania może być analogowy lub cyfrowy. Przykładem obecnego wykorzystania optycznego przetwarzania informacji są systemy do przetwarzania sygnałów cyfrowych o skrajnie dużej przepływności na potrzeby telekomunikacji optycznej.
-
Optymalizacja profilu pompoturbinowego.
- Zbigniew Krzemianowski
W wyniku rozwiązania zadania odwrotnego (konstrukcyjnego), dla obydwu trybów prac maszyny rewersyjnej: pompowego i turbinowego, uzyskuje się dwa różne kształty łopatek z parametrami nominalnymi pracy. Mając te łopatki, konieczne jest w dalszej kolejności poszukiwanie jednego profilu wypadkowego dla wirnika pompoturbiny, który byłby kompromisem dla obydwu reżimów przepływowych. Niezbędne jest w takim przypadku wykorzystanie zadania prostego analizującego przepływ. Referat przedstawia sposób poszukiwania profilu pompoturbiny na podstawie znajomości profilu turbinowego jak i pompowego. Zarówno zadanie odwrotne jak i zadanie proste zastosowane tu zostały na poziomie modelu dwuwymiarowego osiowosymetrycznego. W niniejszym artykule w pierwszej kolejności przedstawiona zostanie metoda poszukiwania profilu wypadkowego pompoturbiny. W dalszej kolejności przedstawione zostanie zastosowanie tej metody dla konkretnych łopatek uzyskanych w wyniku rozwiązania zadania odwrotnego dla trybu pompowego i turbinowego.
-
Optymalizacja wykorzystania energii hamowania - badania symulacyjne na przykładzie metra
- Mirosław Mizan
- Krzysztof Karwowski
Przedstawiono metodykę i wyniki badań symulacyjnych wykorzystania energii hamowania odzyskowego w komunikacji miejskiej. Dla wybranego odcinka zasilania utworzono model sieci trakcyjnej wraz z podstacjami, a także modele poruszających się po tym odcinku pociągów, uwzględniając ich charakterystyki trakcyjne we wszystkich fazach ruchu oraz zmienne obciążenie, wynikające z pochylenia toru, profilu trasy i liczby pasażerów. Badano wpływ rozkładu jazdy na stopień wykorzystania energii hamowania pociągów w systemie zamkniętym. Zaproponowano strategię sterowania ruchem pociągów w oparciu o łatwomierzalne wielkości elektryczne.
-
Optymalizacja wykorzystania energii hamowania - pomiary i analiza
- Józef Czucha
- Przemysław Pazdro
W prezentowanej pracy przedstawione są wyniki pomiarów przeprowadzonych w Metrze Warszawskim w pojeździe Metropolis wyposażonym w falownikowy układ napędowy, pozwalający na hamowanie odzyskowe w pełnym zakresie prędkości. Charakterystyczną cechą układu zasilania metra warszawskiego jest ograniczenie sekcji zasilania dwustronnego do dwóch odcinków międzystacyjnych. Wymiana energii może zatem odbywać się jedynie pomiędzy pociągami znajdującymi się na tych odcinkach.
-
Organic pollutants in the Odra river ecosystem.
- Lidia Wolska
- Bogdan Zygmunt
- Jacek Namieśnik
W pracy opisano wyniki badań próbek wody oraz osadów dennych pobieranych w okresie 1997-2000, w trakcie 8 kampanii przeprowadzonych w ramach Międzynarodowego Programu Badań Dorzecza Rzeki Odry (IOP). W pobranych próbkach oznaczono: wybrane pestycydy chloro- , azoto- i fosforoorganiczne; alifatyczne iaromatyczne węglowodory; lotne związki chloroorganiczne; wybrane związki chloroorganiczne; wybrane związki siarkoorganiczne; wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne; polichlorowane bifenyle; chlorobenzeny.
-
Organisational methods in teaching ergonomics
- Władysław Stachowski
Civilisation generates many problems connected with job, which cannot be resolved by one field of science that deals with matters fragmentarily, only from its own point of view. Ergonomics, i.e. synthetic knowledge about job, can solve these problems by using the resources of many fields, e.g. physiology, psychology, technical science or economy. The achievements of these fields are used in ergonomics and thus problems connected with human beings and job can be solved comprehensively.Upon realising various projects we sometimes have to reject certain solutions due to strictly technical reasons and lack of knowledge, or due to economic reasons and limitations, or sometimes due to haste and will to overtake the competitors.Organisational sciences can be helpful in taking decisions on the scope of rationalisations, especially in corrective ergonomics. The article presents selected organisational methods of choosing the range and correction sequence in the process of designing factors describing a job. The case study refers to a computer stand.streszczenie polskieRealizując projekty spotykamy się niejednokrotnie z koniecznością odrzucenia pewnych rozwiązań czy to ze względów czysto technicznych i braku wiedzy lub ekonomicznych i ograniczenia środków, a nieraz z pośpiechu i chęci wyprzedzenia konkurencji.Pomocą w podejmowaniu decyzji, co do zakresu usprawnień, szczególnie w ergonomii korekcyjnej, mogą być nauki organizatorskie. W artykule przedstawiono wybrane metody organizatorskie w zastosowaniu do wyboru zakresu i kolejności poprawy w procesie projektowania czynników opisujących stanowisko pracy. Przykład oparto na stanowisku komputerowym.
-
Organizacijos etyika ir kultura: buti ar atrodyti
- Janina Kubka
- Nijole Vasiljeviene
W artykule podjęta próba wyjaśnienia wpływu instytucjonalizacji etyki na in-tegrację kultury organizacyjnej oraz jakośc wykonawstwa.
-
Organizacja elektronicznego dostępu do źródeł wiedzy poprzez tworzenie stron WWW na przykładzie polskich bibliotek politechnicznych
- Bożena Kray
Zastosowanie nowoczesnych technologii w procesie organizacji dostępu do informacji zasadniczo zmieniło sposób funkcjonowania bibliotek. Poprzez tworzenie własnych stron WWW biblioteki i ich zasoby stały się integralną częścią globalnej sieci, a także źródłem bieżącej i wiarygodnej informacji. Dokonano analizy i oceny stron domowych polskich bibliotek politechnicznych pod względem ich konstrukcji, estetyki, czytelności, nawigacji, aktualności i komunikatywności w zakresie szeroko pojętej działalności informacyjnej. Prezentowane zagadnienia wsparto wykresami i rysunkami w formie wydruków z ekranu komputera w sieci Internet.
-
Organizacja kolejowego ruchu regionalnego
- Bożysław Bogdaniuk
W artykule zaprezentowano podstawowe elementy i parametry służące ocenie pasażerskiego transportu regionalnego w wybranych miejscowościach województwa pomorskiego. Przedstawiono metody powiązań transportu autobusowego i transportu kolejowego. Wskazano kierunki rozwoju organizacji transportu publicznego w regionach.