Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2003
Pokaż wszystkie-
Oscylator sinusoidy zespolonej z bezpośrednią syntezą cyfrową (DDS)
- Janusz Bicki
- Paweł Kotynia
Idea oscylatora DDS zakłada generowanie liniowej fazy chwilowej w układzie akumulatora. Przebieg ten przy użyciu funkcji trygonometrycznych sin(.) i cos(.) przekształcony jest do współrzędnych kartezjańskich. W pracy szczególną uwagę poświęcono prostocie implementacji w układach programowalnych, przy zachowaniu dobrych parametrów. Opisany został również dodatkowy układ precyzyjnego strojenia częstotliwości.
-
Osiadanie i konsolidacja gruntów organicznych obciążonych nasypami ziemnymi
- Bohdan Zadroga
- Jan Damicz
- Maciej Werno
Scharakteryzowano grunty organiczne i zasady posadowienia na nich nasypów ziemnych. Przeanalizowano klasyczne sposoby obliczeń osiadania i konsolidacji gruntów organicznych. Zaproponowano i opisano własną metodykę obliczeń wielkości i czasu osiadania gruntów organicznych wraz z przykładami obliczeń praktycznych oraz porównaniem i analizą wyników obliczeń.
-
Osiadanie muru oporowego wykonanego z gabionów w kolejnych fazach wznoszenia.
- Tomasz Wronowski
W pracy przedstawiono wyniki badań osiadania konstrukcji oporowej wykonanej z gabionów, którą monitorowano w kolejnych fazach wznoszenia. Dokonano charakterystyki lekkich konstrukcji oporowych, do których zalicza się gabiony. Opisano system znaków i punktów kontrolnych wykorzystywanych w geodezyjnym monitorowaniu konstrukcji wykonanych z gabionów. W analizie osiadania muru oporowego, który nie jest obiektem monolitycznym, pokazano lokalne odkształcenia struktury konstrukcji.
-
Ostatni nowicjusz klasztoru w Oliwie
- Zbigniew Cywiński
Artykuł przypomina okoliczności ostatniego nowicjatu i upadku Zakonu Cystersów w Oliwie.
-
Osuwiska w rejonie byłego ośrodka wypoczynkowego ''Horyzont'' a problematyka ochrony brzegu klifowego w Jastrzębiej Górze
- Wiesław Subotowicz
Aktualne predyspozycje do powstania zjawisk osuwiskowych na brzegu klifowym w Jastrzębiej Górze. Przyczyny powstania osuwisk w rejonie obiektu ''Horyzont''. Istniejący i proponowany sposób zabezpieczenia brzegu klifowego.
-
Oszczędności sektora gospodarstw domowych według Systemu Rachunków Narodowych w Polsce w latach 1995 - 2001.
- Aleksandra Kordalska
W teorii ekonomii oszczędności odgrywają kluczową rolę, stanowią bowiem zasadniczy warunek umożliwiający akumulację kapitału. Celem artykułu jest przedstawienie jak w warunkach polskich kształtują się oszczędności sektora gospodarstw domowych zarówno w ujęciu bezwzględnym, jak i w relacji do dochodów tego sektora.
-
Otrzymywanie kompozytów in situ Al-Si-Fe-Cu
- Krystyna Imielińska
Przedstawiono metodykę otrzymywania kompozytów metalowych przez mieszanie mechaniczne ciekłego Al-Si z proszkami Fe i Cu, dzięki samorzutnej reakcji zachodzącej in situ w roztopionym stopie. Przeprowadzono badania budowy kompozytów za pomocą mikroskopu SEM. Wykazano, że fazą wzmacniającą w kompozycie jest Al4SiFe (Vf=15-35%) o twardości 250-350 HV(0,02). Rozmiar i udział objętościowy fazy zbrojącej uzależniony był od sposobu odlewania próbek. Zbadano wpływ szybkiego chłodzenia stopu w formie metalowej o temperaturze -6 0C i -700C na rozdrobnienie wydzieleń.
-
Outsourcing w utrzymaniu maszyn i urządzeń technicznych.
- Tomasz Chrostowski
W artykule opisano możliwości firm w zakresie korzystania z usług obcych w ramach outsourcingu. Postarano się przybliżyć różne warianty wyboru powierzania utrzymania obiektów technicznych w ramach usług obcych. Wymieniono korzyści i ewentualne zagrożenia, które może nieść wybrany wariant oraz przybliżono nowe formy podziału pracy w przedsiębiorstwach.
-
Oznaczanie herbicydów kwasowych w próbkach gleby.
- Ewa Macutkiewicz
- Martyna Rompa
- Bogdan Zygmunt
Przedstawiono różne techniki przygotowania próbek i oznaczania herbicydów z grupy pochodnych fenoli i pochodnych kwasów karboksylowych w próbkach gleby.Opisano wybrane metody wzbogacania i izolacji analitów, m.in: ekstrakcję za pomocą wodnych roztworów zasad i rozpuszczalników organicznych, płynem w stanie nadkrytycznym, wodą w stanie podkrytycznym, cieczą pod zwiększonym ciśnieniem, cieczą wspomaganą mikrofalami. Niski poziom stężeń analitów w próbkach oraz złożoność matrycy wymaga zastosowania czułych i wysokorozdzielczych metod analitycznych, w tym najczęściej chromatografii cieczowej i gazowej. W poniższej pracy opisano także różne sposoby przeprowadzania oznaczanych herbicydów w bardziej lotne pochodne (etap niezbędny w przypadku analizy GC, a wielokrotnie przydatny w LC).
-
Oznaczanie lotnych kwasów tłuszczowych w ściekach metodą chromatografii gazowej =Determination of volatile fatty acids in wastewater using gas chromatography.
- Joanna Giecewicz
- Bogdan Zygmunt
Przedstawiono metody oznaczania lotnych kwasów tłuszczowych (LKT) w ściekachze szczególnym uwzględnieniem chromatografii gazowej. Omówiono rolę LKT wprocesie biologicznego oczyszczania ścieków. Scharakteryzowano poszczególneetapy procedury analitycznej, począwszy od pobrania próbek rzeczywistych askończywszy na sposobie detekcji. Ze względu na znaczną złożoność matrycyjaką stanowią ścieki, główny nacisk położono na techniki przygotowania próbek do analizy a w szczególności izolacji analitów: ekstrakcję ciecz-ciecz,ekstrakcję do fazy gazowej (sposób statyczny i dynamiczny), mikroekstrakcjędo fazy stacjonarnej oraz destylację. Porównano metody oznaczania LKT w pos-taci wolnej i ich pochodnych otrzymanych w wyniku derywatyzacji. Opisanoróżne sposoby i odczynniki do derywatyzacji LKT oraz dokonano oceny ich przydatności.
-
Oznaczanie monomerów cyklicznych nienasyconych kwasów tłuszczowych w tłuszczach posmażalniczych.
- Zdzisława Hazuka
Celem pracy było dopracowanie metody analitycznej oznaczania CMKT i oznaczenie ich zawartości w olejach ogrzewanych laboratoryjnie i w wybranych tłuszczach ze smażalni. Do badań użyto olejów roślinnych o zróżnicowanej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Oleje te ogrzewano w temp. 190oC przez 14 godzin w warunkach laboratoryjnych. Estry metylowe badanych prób tłuszczów poddano wyczerpującemu uwodornieniu stosując jako katalizator PtO2a następnie wyeliminowano nasycone kwasy tłuszczowe poprzez klatraty z mocznikiem. Frakcja nie tworząca klatratów zawierała CMKT. Związki te oznaczano ilościowo metodą GLC. Maksymalną zawartość CMKT stwierdzono w ogrzewanym oleju lnianym (0,46%), najmniej (0,16%) w ogrzewanym oleju rzepakowym. Zawartość CMKT w 3 próbach tłuszczów posmażalniczych z punktów tzw. małej gastronomii wahała się od 0,09 do 0,17%.
-
Oznaczanie struktury triacylogliceroli metodą Brockerhoffa i metodą ISO
- Zdzisława Hazuka
- Eleonora Ledóchowska
- Anna Jurkowska
Porównano metody badania struktury triacylogliceroli na przykładzie dwóch różnych olejów roślinnych: oleju rzepakowego i oleju oliwkowego. Stosowano dwie różne metody: metodą Brockerhoffa i metodę ISO. Stwierdzono, że badanie struktury TAG wg ISO wymagało wprowadzenia istotnych zmian do procedury objętej normą. Dla uzyskania ~20% MAG w produktach lipolizy konieczne było sporządzenie zawiesiny enzymu w roztworze TRIS. Po wprowadzeniu zmian precyzja porównywanych metod, wyznaczona przez współczynnik zmienności, jest zbliżona.
-
Oznaczanie wybranych zanieczyszczeń środowiska za pomocą techniki chromatografii gazowej po ich derywatyzacji
- Ewa Macutkiewicz
- Martyna Rompa
- Piotr Sowiński
- Waldemar Wardencki
- Bogdan Zygmunt
Przedstawiono ogólne zagadnienia dotyczące przeprowadzania analitów w pocho-dne na etapie przygotowania próbek do analizy chromatograficznej. Omówionopodstawowe sposoby przekształcania oraz korzyści z tego wynikające. Na przy-kładzie analitów z dwóch grup związków: herbicydów fenoksykwasowych i feno-lowych oraz związków karbonylowych scharakteryzowano najczęściej stosowaneodczynniki do ich derywatyzacji.
-
Oznaczanie zawartości tokoferoli i tokotrienoli w olejach jadalnych zmodyfikowaną metodą Emmerie Engel`a.
- Magdalena Winiarska
- Maria Tynek
.
-
Paradygmaty kariery przedsiębiorcy
- Franciszek Bławat
Kariery przedsiębiorców charakteryzują się pewnym uniwersalizmem, ale mają też swoją odrębną specyfikę. Ramy teoretyczne, modele i narzędzia badań bariery przedsiębiorcy wytyczają: ogólna teoria kariery i motywacji, teoria przedsiębiorczości wspomagana przez socjologię, psychologię i nauki o zarządzaniu przedsiębiorstwem orientacja kariery - w sensie ogólnym - wyraża się w zakładaniu firmy, jej przedsiębiorczym prowadzeniu, poszukiwaniu okazji i podejmowaniu ryzyka. Kotwicami kariery przedsiębiorcy są: autonomia i kreatywność.
-
Parameters of entry and going out of saw blade teeth during cutting with circular saw
- Roman Wasielewski
W pracy przedstawiono analizę parametrów wejścia i wyjścia ostrzy przy przecinaniu piłami tarczowymi. Określone zostały parametry kątów natarcia i grubości warstwy skrawanej na wejściu i wyjściu ostrzy z materiału w zależności od kinematyki układu.
-
Parametry procesu wytwarzania a jakość suchych farb dyspersyjnych.
- Bożenna Kawalec-Pietrenko
- Bogumil Torlop
Przedstawiono i przedyskutowano typy suchych farb dyspersyjnych z uwzględnieniem wymogów inżynierii budownictwa. Omówiono sposób wytwarzania. Zaproponowano i scharakteryzowano kryteria jakości farb. Przedyskutowano parametry wpływające na jakość farb.
-
Parametryczny, przestrzenny model silnika asynchronicznego - aplikacja programu AutoCad.
- Andrzej Wilk
- Grzegorz Andrzej Kostro
- Piotr Dobrowolski
W pracy przedstawiono program komputerowy, który w sposób kompleksowy wspomaga użytkownika w automatycznym narysowaniu trójwymiarowego modelu silnika asynchronicznego klatkowego. Model maszyny jest parametryczny, co oznacza, że użytkownik definiuje topologię poszczególnych elementów na podstawie: wymiarów geometrycznych, typu łożyska, rodzaju uzwojenia, liczby żłobków itp. Zakres modelowania dotyczy silników indukcyjnych małej mocy o formie konstrukcyjnej IM1001 lub IM1002 i zamkniętej budowie.
-
Parytet stóp procentowych w teorii i rzeczywistości na przykładzie rynku walutowego Polsce.
- Jerzy Ossowski
Celem artykułu było przedstawienie i modyfikacja metod służących empirycznej weryfikacji teorii parytetu stóp procentowych.