Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Metoda wizualizacji 3D w standardzie OpenGL obiektów bliskiego zasięgu = The 3D visualization method of close range objects in the OpenGL standard
    • Artur Janowski
    • Piotr Sawicki
    • Jakub Szulwic
    2006 Pełny tekst Archiwum Fotogrametrii, Kartografii i Teledetekcji

    Prezentacja możliwości dotyczących wykorzystania autorskiej aplikacji ''3D VISUALIZATION'' w badaniach i analizach obiektów modelowanych z wykorzystaniem metod fotogrametrii bliskiego zasięgu.


  • Metody analizy systemów sterowania i zabezpieczeń z uwzględnieniem kryteriów bezpieczeństwa funkcjonalnego.
    • Marcin Śliwiński
    2006

    W rozprawie zaprezentowane zostały metody analizy probabilistycznej systemów sterowania i zabezpieczeń z uwzględnieniem kryteriów bezpieczeństwa funkcjonalnego. Przedstawione metody stosowane są w procesie weryfikacji poziomów nienaruszalności bezpieczeństwa SIL systemów elektrycznych, elektronicznych i programowalnych elektronicznych E/E/PE. W związku z występowaniem problemu oceny niepewności w oszacowaniach probabilistycznych i brakiem odpowiednich propozycji w normach dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego, opracowane metody pozwalają na porównywanie wynikowych punktowych i/lub przedziałowych miar probabilistycznych uzyskanych dla analizowanych struktur systemów sterowania i zabezpieczeń z przedziałami kryterialnymi, które są rozszerzeniem podejścia proponowanego w normach IEC 61508 i IEC 61511.


  • Metody bezsiatkowe - nowe perspektywy zastosowania w geoinżynierii.Część II. Rozwiązanie zagadnienia Flamanta z zastosowaniem metody MLPG
    • Rafał Ossowski
    2006 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono praktyczny przykład zastosowania metody MLPG do klasycznego zagadnienia mechaniki gruntów. Rozważanym zagadnieniem jest fundament pasmowy na podłożu sprężystym (uogólnione zagadnienie Flamanta). Dla rozważanego problemu dobrano optymalne parametry funkcji multikwadratowych z bazą radialną, na których oparta jest interpolacja. Zbadano również dokładność obliczeniową w zależności od parametrów definiujących zasięg lokalnego całkowania i lokalnej interpolacji.


  • Metody eliminacji podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej uzyskiwanych poza granicami kraju
    • Wojciech Wyrzykowski
    2006

    Postępujące procesy globalizacyjne, rosnące umiędzynarodowienie działalności gospodarczej oraz próby lokowania zysków w krajach o najmniejszych obciążeniach podatkowych skutkują możliwością podwójnego opodatkowania tych samych dochodów lub osób, lub stwarzają zagrożenie wyłącznie dochodu spod opodatkowania. W sytuacji częstej zmiany rezydencji podatkowych, siedzib podmiotów gospodarczych, skutkiem, najistotniejszym problemem jest uniknięcie podwójnego ich opodatkowania. Kraje OECD stosunkowo dawno podjęły próby rozwiązywania problemów podwójnego opodatkowania. W polskiej sytuacji prawnej rozwiązania obejmujące umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania mają również już wieloletnią tradycję, ale ustawy podatkowe stale adoptowane są do nowych rozwiązń i wymogów Unii.


  • Metody i algorytmy alokacji stacji wtórnego uzdatniania w sieciach dystrybucji wody pitnej
    • Marcin Drewa
    2006

    Zapewnienie wymaganej jakości wody dostarczanej do konsumentów jest wciąż ambitnym zadaniem operacyjnym w systemach dystrybucji wody pitnej (SDWP). Jakość wody pitnej spełnia wymagania jakościowe na wyjściu stacji uzdatniania wody lecz może się ona znacznie pogorszyć w czasie przepływu przez sieć i w konsekwencji stanie się niestabilna biologicznie w węźle poboru wody. W takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzenie wtórnego uzdatniania w kilku wybranych węzłach sieci dystrybucji. Stacje wtórnego uzdatniania (SWU) umieszczone w węzłach sterowania jakością wody wprowadzają odpowiednie dawki chloru tak aby wymagania jakościowe były spełnione na całym obszarze sieci, włącznie z węzłami konsumenckimi. Jeszcze do niedawna panował pogląd, że właściwym jest oddzielne sterowanie jakością i hydrauliką wody. W artykule zaproponowano zoptymalizowane sterowanie zintegrowaną jakością i hydrauliką wody, które może być bezpiecznie zrealizowane w systemie. Przedstawiona metoda pozwala na znalezienie takiej alokacji, że pożądany kompromis pomiędzy kilkoma celami został osiągnięty.


  • Metody i modele wyceny kapitału intelektualnego
    • Justyna Kujawska
    2006 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    Artykuł zawiera opis 4 metod wyceny kapitału intelektualnego. Obliczono wartość kapitału intelektualnego za pomocą dwóch wybranych metod dla 19 spółek notowanych na GPW w Warszawie.


  • Metody i standardy pozycjonowania terminali w systemach komórkowych
    • Jacek Stefański
    2006 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W artykule przedstawiono problem wyznaczania położenia terminala ruchomego w systemach komórkowych. Przedstawiono wybrane metody oraz na podstawie systemu GSM i UMTS przedstawiono obowiązujące standardy lokalizowania terminala ruchomego w sieciach komórkowych.


  • Metody modelowania charakterystyk magnesowania przełączalnych silników reluktancyjnych i ich porównanie
    • Ireneusz Mosoń
    2006 Przegląd Elektrotechniczny

    W pracy przedstawiono metody stosowane do modelowania charakterystyk magnesowania przełączalnych silników reluktancyjnych oraz dokonano ich porównania biorąc pod uwagę dokładność modelowania charakterystyk oraz złożoność obliczeniową poszczególnych metod.


  • Metody modelowania charakterystyk magnesowania przełączalnych silników reluktancyjnych i ich porównanie
    • Ireneusz Mosoń
    2006

    W pracy przedstawiono metody stosowane do modelowania charakterystyk magnesowania przełączalnych silników reluktancyjnych oraz dokonano ich porównania biorąc pod uwagę dokładność modelowania charakterystyk oraz złożoność obliczeniową poszczególnych metod.


  • Metody oznaczania in vitro właściwości przeciwutleniających próbek żywności. Cz. I
    • Barbara Kusznierewicz
    • Lidia Wolska
    • Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
    • Jacek Namieśnik
    2006 Bromatologia i Chemia Toksykologiczna

    Występowanie większości chorób cywilizacyjnych może być rezultatem stresu oksydacyjnego prowadzącego do różnorodnych zmian w ludzkim organizmie, wywołanych działaniem tzw. reaktywnych form tlenu. Z tego też powodu pojawiło się olbrzymie zapotrzebowanie na szybkie testy umożliwiające pomiar całkowitej zawartości przeciwutleniaczy czy też ogólnej siły przeciwutleniającej produktów żywnościowych a w szczególności świeżych warzyw i owoców, stanowiących główne źródło naturalnych przeciwutleniaczy w diecie. W pracy zawarto opisy zasad oznaczenia in vitro właściwości przeciwutleniających próbek żywności najczęściej wykorzystywanych metod opartych na mechanizmie przeniesienia pojedynczego elektronu SET (ang. single electron transfer). Dodatkowo przedstawiono sposoby ilościowego oznaczania zdolności przeciwutleniających próbek oraz wady i zalety poszczególnych metod.


  • Metodyka nieniszczącego prognozowania właściwości użytkowych ściernic elektrokorundowych do przecinania
    • Henryk Biegalski
    2006

    W referacie przedstawiono nieniszczącą metodykę prognozowania właściwości użytkowych ściernic elektrokorundowych do przecinania. W metodyce wykorzystano cechy geometryczno-masowo-sztywnościowe ściernic. Uzyskano pozytywne wyniki badań prognozowania odnośnie do trzech właściwości ściernic, a mianowicie: trwałości, zużycia energii i zanieczyszczenia środowiska pyłami.


  • Metropolie akceleratorami rozwoju regionalnego
    • Tomasz Parteka
    2006

    Metropolie jako lokomotywy rozwoju regionu. Funkcje metropolitalne.Gdańsk jako wzrastająca metropolia w sieci miast europejskich.


  • Miasto macierzyste
    • Feliks Pankau
    2006

    Przedstawiono znaczenie metropolii w systemie miast oraz czynniki decydujące o atrakcyjności metropolii.Omówiono problemy zasięgu terytorialnego i struktury obszaru metropolitalnego oraz zagadnienia o decydującym znaczeniu dla jego rozwoju na przykladzie metropolii Trójmiasta.


  • Micro- and nano-level of bio-joint lubrication = Smarowanie biołożysk na poziomie mikro i nano
    • Krzysztof Wierzcholski
    • Sergei Chizhik
    2006 TRIBOLOGIA

    Smarowanie stawów człowieka koncentruje się w głównej mierze na tarciu granicznym oraz na tarciu mieszanym w cienkiej warstwie cieczy synowialnej zalegającej pomiędzy łatwo odkształcalnymi powierzchniami miękkiej chrząstki stawowej, na której wysokości chropowatości zmieniają się z czasem trwania procesu smarowania.Wartości sił tarcia granicznego ulegają zmianie w przypadku zmian wysokości nierówności dochodzących do dziesiątych a nawet setnych części mikrometra. W przypadku tarcia granicznego dla powierzchni stawów, istotne są nie tylko depresje oraz największe wartości chropowatości powierzchni, ale również kształt geometryczny struktury powierzchni pomiędzy tymi miejscami.Tak więc rzeczywisty stan smarowania powierzchni stawowych uzyskamy tylko w tym przypadku jeżeli wyznaczymy strukturę geometryczną powierzchni chrząstki stawowej w mikro- a nawet w nano-skali. Niezbędnym warunkiem opisu rzeczywistego stanu smarowania stawu jest również opracowanie mechanizmu dużych deformacji miękkiej i łatwo odkształcalnej chrząstki stawowej w trakcie trwania smarowania. W tym czasie ma również miejsce wnikanie cieczy synowialnej do porów chrząstki stawowej. Zmiany wysokości powierzchni a także kształt tych zmian pozwoli opracować numerycznie rzeczywisty kształt szczeliny stawu a następnie wyznaczyć rzeczywiste wartości ciśnienia hydrodynamicznego a także wartości sił tarcia występujące w stawach.


  • Microanalysis of volatile organic compounds (VOCs) in water samples - methods and instruments
    • Marcin Marczak
    • Lidia Wolska
    • Wojciech Chrzanowski
    • Jacek Namieśnik
    2006 MICROCHIMICA ACTA

    W pracy przedstawiono stan wiedzy nt. metodyk analitycznych oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych, wykorzystywanych w badaniach próbek wody na zawartość lotnych związków organicznych. Szczególną uwagę zwrócono na techniki izolacji i wzbogacania analitów przed etapem oznaczeń końcowych.


  • Micro-polar effects under monotonic and cyclic shearing.
    • Erich Bauer
    • Andrzej Tejchman-Konarzewski
    • S.f. Tantono
    • W. Huang
    2006

    W artykule przedstawiono wyniki obliczeń lokalizacji odkształceń podczas ścinania monotonicznego i cyklicznego w materiałach granulowanych. Obliczenia wykonano przy zastosowaniu mikropolarnego hipoplastycznego modelu konstytutywnego.


  • Microscopic impact of creep damage incipience and development on the magnetic properties of ferromagnetic Cr-Mo steel
    • Bolesław Augustyniak
    • Leszek Piotrowski
    • Marek Chmielewski
    • Martin J. Sablik
    2006 JOURNAL OF MAGNETISM AND MAGNETIC MATERIALS

    Pokazano wyniki badań emisji magneto-akustycznej (EMA0 oraz magnetostrykcji dla stali P22 w stanie dostawy i po ekploatacji. Wyniki te pokazują, że maksimum EMA jest skorelowane z maksimum pochodnej magnetostrykcji. Badania morfologii wydzieleń w granicach ziarn i w ich wnętrzu potwierdzają tezę, iż te pierwsze są główną przyczyną zmniejszania natężenia EMA. Zaproponowano prosty model tłumaczący ilościowo funkcję zmian natężenia EMA w funkcji zmian mikrostruktury.


  • Microstrip ferrite coupled line isolators
    • Wojciech Marynowski
    • Adam Kusiek
    • Jerzy Mazur
    2006

    W pracy przedstawiono izolatory podwójne wykorzystujące sekcję ferrytowych sprzężonych linii mikropaskowych w podejściu warstwowym i planarnym. Przeprowadzono badania teoretyczne i eksperymentalne w zakresie częstotliwości od 8 do 15GHz. Najlepsze wyniki uzyskano dla konfiguracji planarnej, która charakteryzowała się stratami odbiciowymi na poziomie -15dB, izolacją lepszą niż -18dB i średnimi stratami wtrąceniowymi około 3dB.


  • Microstructural behavior of water-in-oil emulsions stabilized by fatty acid esters of propylene glycol and zinc fatty acid salts
    • Adam Macierzanka
    • Halina Szeląg
    2006 COLLOIDS AND SURFACES A-PHYSICOCHEMICAL AND ENGINEERING ASPECTS

    Zbadano wpływ składu emulgatorów acylopropylenoglikolowych, modyfikowanych mydłami cynku, na charakter przemian strukturalnych jakim ulegają emulsje W/O stabilizowane przez takie emulgatory. Badano zarówno etap emulgowania jak i mikrostrukturę oraz właściwości reologiczne otrzymanych emulsji.