Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2006

Pokaż wszystkie
  • Analiza budowy i własności napoiny wykonanej z proszku 1606 ze stopu kobaltu = Morphology and property analyze of the layer made of 1606 powder of cobalt alloy
    • Hanna Smoleńska
    2006

    W pracy analizowano budowę i zmiany zachodzące w strukturze napawanej laserowo warstwy wykonanej ze stopu kobaltu pod wpływem korozyjnego środowiska gazów spalinowych. Warstwa wykazywała się znaczną niejednorodnością chemiczną i składem różnym od założonego jednakże te nieprawidłowości nie wpłynęły znacząco na jej odporność korozyjną w gorących gazach spalinowych.


  • Analiza częstotliwościowa sprzężeń elektromagnetycznych w układach ścieżek mikroelektronicznego układu hybrydowego
    • Włodzimierz Kalita
    • Ludwik Spiralski
    • Wiesław Sabat
    2006 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    Zaprezentowano problematykę sprzężeń elektromagnetycznych pomiędzy układem ścieżek mikroelektronicznego układu hybrydowego. Przedstawiono aplikację metody operatorowej (w połączeniu z przekształceniem przez podobieństwo i przekształceniem Fouriera) do analizy procesu propagacji zakłóceń przewodzonych w dziedzinie częstotliwości. Przy wykorzystaniu opcji programowania strukturalnego w programie Mathcad, opracowano, uruchomiono i zweryfikowano procedury, pozwalające na rozwiązanie równania telegrafistów za pomocą metody operatorowej, przy czym poprawność obliczeń wg tych procedur zweryfikowano doświadczalnie. Przeanalizowano wpływ czynników geometrycznych układu ścieżek struktury hybrydowej, na kształt funkcji przenoszenie pomiędzy układami ścieżek dla ich wybranych konfiguracji. Określono ilościowo stopień modyfikacji funkcji przenoszenia wywołanej zmianą poszczególnych czynników geometrycznych.


  • Analiza efektywności mechanizmów redukcji liczby iteracji turbodekodera w systemie UMTS
    • Andrzej Marczak
    2006

    W referacie przedstawiono budowę kodera i dekodera turbokodu zastosowanego w systemie UMTS. Zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych jakości transmisji z wykorzystaniem turbokodów ze stałą liczbą iteracji oraz z zastosowaniem mechanizmów redukcji liczby iteracji w turbodekoderze w środowisku propagacyjnym miejskim wokołobudynkowym dla dwóch szybkości transmisji 64 kb/s i 144 kb/s. Turbodekoder pracował w oparciu o algorytm SOVA.


  • Analiza fazy tłuszczowej czekolady w celu stwierdzenia jej zafałszowania
    • Roman Pawłowicz
    2006 TŁUSZCZE JADALNE

    Dyrektywa Unii Europejskiej zezwala na obecność w czekoladzie równoważników masła kakaowego w ilości do 5% masy produktu. W pracy badano pięć próbek czekolad w celu stwierdzenia, czy i w jakiej ilości występują w nich tłuszcze typu CBE. Skład triacylogliceroli oznaczano metodę HPLC. W dwóch analizowanych czekoladach obecny był tylko tłuszcz kakaowy. W jednej czekoladzie stwierdzono obecność CBE w ilości kilku procent, przy czym fakt ten był zadeklarowany na opakowaniu. Dwie czekolady były zafałszowane. Zawartość CBE w tych czekoladach przekraczała 20% fazy tłuszczowej. Ponadto producent nie zamieścił na opakowaniu informacji o obecności tych tłuszczów.


  • Analiza jakości wykonania pokrycia powierzchni terenu przez autonomicznego robota mobilnego
    • Mariusz Dąbkowski
    2006

    Rozprawa jest poświęcona rozwiązaniu problemu unikania przeszkód ruchomych przez autonomicznego robota mobilnego podczas realizacji zadania całkowitego pokrycia terenu bez danej mapy, tylko na podstawie danych sensorycznych. Zawiera projekt behawioralnego autonomicznego systemu sterowania dwukołowym robotem mobilnym. W celu weryfikacji poprawności działania systemu opracowano symulator robota zawierający model sceny, układ sensoryczny, a także równania kinematyki i dynamiki ruchu urządzenia.


  • Analiza kinematyki układów wykonawczych docierarek jednotarczowych do płaszczyzn
    • Adam Barylski
    2006

    Przedstawiono wyniki symulacji komputerowej kinematyki docierania powierzchni płaskich w układach jednotarczowych. Analizowano układy standardowe i niekonwencjonalne. Wyznaczono drogę kontaktu elementów obrabianych z punktami tarczy docierającej w przekroju promieniowym oraz wskazano na zmiany zarysu docieraka w wyniku przemieszczenia pierścieni prowadzących i przedmiotów w separatorach.


  • Analiza metody szyfrowania ''ZT-UNITAKOD''
    • Ryszard Sobczak
    2006 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy dokonano analizy protokołu kryptograficznego nazwanego ''metoda szyfrowania ZT-UNITAKOD'' i zaproponowanego przez Zygmunta Topolewskiego. Autor metody twierdzi, że zaproponował metodę szyfrowania nie wymagającą klucza. W pierwszej części pracy przedstawiono opis metody i wariantów niektórych proponowanych algorytmów szyfrowania. W drugiej części przeprowadzono analizę protokołu kryptograficznego zaproponowanego w opisie metody i wskazano na istnienie klucza niezbędnego do wykonania skutecznej deszyfracji.


  • Analiza możliwości modernizacji układów istniejących elektrociepłowni przy wykorzystaniu bloku gazowo-parowego
    • Andrzej Reński
    2006 Rynek Energii

    Przedstawiono analizę energetyczną czterech wariantów modernizacyjno-rozwojowych istniejącej dużej elektrociepłowni zawodowej, przewidujących wprowadzenie do układu tej elektrociepłowni bloku gazowo-parowego. Zwrócono uwagę na ograniczenia w realizacji przedsięwzięć modernizacyjnych w takich warunkach. Analiza ma stanowić podstawę do dokonania wyboru najkorzystniejszego wariantu rozwojowego z ekonomicznego punktu widzenia.


  • Analiza możliwości obiektywizacji oceny wzrokowego układu nerwowego z wykorzystaniem badań perymetrycznych
    • Maciej Drozd
    2006

    Celem pracy było opracowanie i aplikacja nowego, efektywnego algorytmu detekcji VEP w perymetrii oraz analiza możliwości realizacji badania obiektywnego w praktyce klinicznej.


  • Analiza nośności granicznej losowego podłoża pod fundamentem metodami pierwszego rzędu
    • Jarosław Przewłócki
    2006

    Praca dotyczy opisu i analizy losowego ośrodka gruntowego metodami pierwszego rzędu. W ujęciu probabilistycznym, efektywną i prostą w użyciu jest tu metoda estymacji momentów, znana jako FOSM (First Order Second Moment). Z kolei w ramach teorii niezawodności konstrukcji, jednym z najskuteczniejszych sposobów analizy jest metoda FORM (First Order Reliability Method). W pracy, krótko omówione obydwie metody i zastosowano je do analizy nośności losowego podłoża gruntowego pod ławą fundamentową. W metodzie FORM wskaźnik niezawodności wyznaczono wykorzystując algorytm gradientowy zaproponowany przez Rackwitza i Feisslera. Rozpatrzono wpływ zmienności parametrów geotechnicznych a także obciążenia na charakterystyki statystyczne jednostkowego oporu granicznego.


  • Analiza parametrów obwodowych połączeń czołowych uzwojeń silników asynchronicznych
    • Grzegorz Andrzej Kostro
    2006

    W rozprawie przedstawiono analizę wpływu parametrów obwodowych połączeń czołowych uzwojeń stojanów silników asynchronicznych klatkowych (SAK) na ich właściwości dynamiczne. Przedstawiono modele matematyczne SAK z jednowarstwowym i dwuwarstwowym uzwojeniem stojana. Zaprezentowano metody analityczną i numeryczną wyznaczania wartości parametrów modeli obwodowych SAK. Opracowano modele uzwojeń jednowarstwowych i dwuwarstwowych (modele geometryczne bez konfliktów wymiarowych) SAK dla potrzeb obliczeń polowych.


  • Analiza płyt warstwowych z zastosowaniem funkcji zig-zag.
    • Agnieszka Sabik
    • Ireneusz Kreja
    2006

    W pracy analizowany jest model płyt warstwowych oparty na Teorii Ścinania Pierwszego Rzędu i wzbogacony o uwzględnienie efektu zig-zag oraz warunków równowagi międzywarstwowej. Zastosowano mieszane sformułowanie wariacyjne Reissnera z niezależną interpolacją przemieszczeń i naprężeń poprzecznych w przekroju. Założono paraboliczny w każdej warstwie rozkład naprężeń poprzecznych spełniający warunki ciągłości na granicach warstw. Niewiadome naprężeniowe są eliminowane na poziomie całego przekroju płyty; w rezultacie otrzymany model ma tylko siedem kinematycznych stopni swobody. W implementacji MES zastosowano 9-węzłowy element Lagrange'a z całkowaniem selektywnie zredukowanym. Przedstawione wyniki obliczeń dla dwóch wybranych przykładów, płyty sandwiczowej i 9-warstwej płyty kompozytowej ilustrują możliwości analizowanego podejścia.


  • Analiza pola magnetycznego wewnątrz i na zewnątrz cienkościennego obiektu ferromagnetycznego = An analisis of magnetic field inside and outside thin-walled ferromagnetic object
    • Kazimierz Jakubiuk
    • Paweł Zimny
    • Joanna Wołoszyn
    • Adam Młyński
    2006

    Anomalia wnoszona przez obiekt ferromagnetyczny znajdujący się w ziemskim polu magnetycznym związana jest z jego namagnesowaniem stałym i indukowanym.W pracy przedstawiono wyniki badań symulacyjnych dotyczące rozkładu indukowanego pola magnetycznego wewnątrz i na zewnątrz obiektu ferromagnetycznego odpowiadającemu kadłubowi okrętu. Analizę numeryczną przeprowadzono w pakiecie OPERA 3d.


  • Analiza problemu zaufania do ontologii dla różnych modeli wnioskowania
    • Krzysztof Goczyła
    • Michał Zawadzki
    2006

    W rzeczywistych systemach zarządzania wiedzą, a przede wszystkim w systemach rozproszonych gromadzących wiedzę z różnych źródeł, problem niepewności i zaufania do ontologii, jak również odpowiedzi udzielanych przez bazy wiedzy nabiera szczególnego znaczenia. Sformalizowanie problemu i przyjęcie właściwego modelu wnioskowaniaw różnych zastosowaniach wymaga szczegółowej analizy. Niniejsza praca podejmuje próbę usystematyzowania tej problematyki. Zaproponowane metody analizy odnoszą się do wykorzystywanej metody wnioskowania oraz specyfiki wymagań względem zaufania, właściwych dla konkretnego zastosowania. Szczególny nacisk położony jest na użycie poszczególnych metod i modeli do ontologii reprezentowanych za pomocą metody kartograficznej - nowej metody wnioskowania z ontologii opartej na DL. Wybrano metodę kartograficzną ze względu na fakt, iż jest ona ukierunkowana na przetwarzanie rzeczywistych ontologii o dużej liczbie osobników, których dane zostały zgromadzone z różnych źródeł internetowych. Oprócz szczegółowego opisania metod rozdział podejmuje również próbę identyfikacji najbardziej obiecujących kierunków rozwoju w ramach opisywanej dziedziny.


  • Analiza rozwiązań konstrukcyjnych i zależności określających parametry układów energetycznych pogłębiarek wieloczerpakowych
    • Damian Bocheński
    2006

    W artykule dokonano przeglądu rozwiązań konstrukcyjnych układów energetycznych pogłębiarek wieloczerpakowych. Zaproponowano ich klasyfikację. Podano wskaźniki charakteryzujące układy energetyczne na tego rodzaju pogłębiarkach oraz zależności regresyjne określające wybrane parametry tych układów


  • Analiza sygnału mowy w foniatrii
    • Andrzej Kaczmarek
    2006 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Praca zawiera opis algorytmów analizy sygnału mowy opracowanych do zastosowań medycznych. Mają one znaczenie wspomagające w diagnostyce schorzeń krtani, objawiających się jako np. chrypka, dwugłos oraz nieprawidłowa artykulacja tonu krtaniowego (głos drżący). Opisano algorytmy służące do ekstrakcji tonu krtaniowego (parametr F0 i jego przebieg zmienności w czasie) oraz do wygładzania widma (np. do estymacji parametrów formantowych lub do wyodrębnienia składowych harmonicznych tonu krtaniowego). Przykładowe wyniki porównano z wykresami obrazującymi zmienność czasowo-częstotliwościową (spektrogramami). Opisano także algorytmy tworzące histogram dla parametru F0 (intonogram) oraz obliczające wskaźniki jitter i shimmer. Przykładowe wyniki porównano z parametrami otrzymanymi na podstawie funkcji autokorelacji dla głosek dźwięcznych. Algorytmy te zostały zaimplementowane w ramach komputerowego analizatora mowy patologicznej. Na podstawie przedstawionych badań można oczekiwać stworzenia w przyszłości nowych obiektywnych miar obejmujących różnorodne patologie związane z narządami mowy (także w przypadku osób niedosłysząch), oraz w oparciu o te parametry, odpowiedniego systemu eksperckiego, służącego do wspomagania diagnostyki mowy.


  • Analiza systemu przekazywania energii elektrycznej na drodze indukcyjnej przy dużej szczelinie powietrznej i wysokiej częstotliwości
    • Sławomir Judek
    • Krzysztof Karwowski
    2006

    Bezstykowe zasilanie energią elektryczną poprzez dużą szczelinę powietrzną staje się atrakcyjną alternatywą dla rozwiązań klasycznych, zwłaszcza w przypadku budowy bezobsługowych (automatycznych) stacji doładowujących baterie akumulatorów (superkondensatorów) pojazdu oraz dla zasilania odbiornika ruchomego, na drodze indukcyjnej, w trakcie jego ruchu.Artykuł przedstawia wyniki badania wpływu poszczególnych elementów systemu bezstykowego przekazywania energii elektrycznej CEEETS (ang. Contactless Electrical Energy Transfer System) na jego pracę - w szczególności poziom przesyłanych mocy i sprawność. Przedstawione rezultaty dotyczą komputerowej analizy symulacyjnej oraz badań laboratoryjnych układu cewek powietrznych z kilkucentymetrową, szczeliną powietrzną przy zasilaniu napięciem sinusoidalnym oraz przekształtnikowym dla stanów pracy quasi-ustalonej.