Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
Reassesing whole tooth electrical impedance spectroscopy measurements
- Michał Penkowski
- Bart Truyen
- K. Lewandowska
- Peter Bottenberg
- L. Henin
- Jerzy Wtorek
- Jan Cornelis
W pracy dokonano krytycznej oceny wyników wcześniejszych badań spektorskopowych zębów przeprowadzonych w innych ośrodkach i porównano je z własnymi. Wskazano na trudności występujące podczas pomiarów.
-
Receiver block of antenna amplifier for WLAN systems in 5 GHz band
- Wojciech Jesionowski
- Krzysztof Nyka
Dwukierunkowe wzmacniacze antenowe (BDA) są często stosowane do zwiększania zasięgu łączności w sieciach bezprzewodowych WLAN. W artykule przedstawiono teorię, procedurę projektową oraz realizację części odbiorczej dwukierunkowego wzmacniacza do systemów WLAN na pasma 5GHz w standardach 802.11a i HiperLAN-2. Analizowano tylko te bloki, które wpływają na parametry toru odbiorczego. Aby ograniczyć koszt wzmacniacza wszystkie obwody zaprojektowano na podłożu FR4. Ze względu na bardzo dużą wrażliwość modulacji OFDM zastosowanej w 802.11a na zniekształcenia nieliniowe, zaproponowano dwa rozwiązania poprawiające liniowość wzmacniacza niskoszumnego.
-
Reduction of vibration level by the spindle speed optimisation during ball end milling of flexible details
- Krzysztof Jan Kaliński
- Marek Galewski
- Stefan Sawiak
Praca dotyczy nadzorowania drgań podczas skrawania przedmiotów podatnych frezem kulistym. Przedsatwiono wspomaganą komputerowo procedurę nadzorowania z optymalizacją prędkości obrotowej narzędzia. Przy modelowaniu wykorzystano niestacjonarny model obliczeniowy. Rezultatem modelowania jest układ hybrydowy, w którym oddzielono podukłady: modalny, łączący i strukturalny. Metoda wymaga identyfikacji częstości własnych co może być wykonane przed skrawaniem. Przedstawiono także wyniki eksperymentów prowdzonych na maszynach Mikron VCP600 i Alcera Gambin 120CR z wrzecionem S2M.
-
Redukcja efektów dynamicznych podczas opróżniania silosów w świetle obowiązujących przepisów prawnych
- Maciej Niedostatkiewicz
- Kazimierz Normant
W artykule przedstawiono aktualny stan szczegółowych przepisów prawnych zobowiązujacych projektanta, właściciela oraz administratora obiektu budowlanego do podejmowania działań mających na celu ograniczenie potencjalnych możliwości oraz ewentualnych skutków wystąpienia efektów dynamicznych podczas opróżniania silosów.
-
Refleksje egzystencjalistyczne
- Zbigniew Cywiński
Omówiono zagrożenia dla człowieka płynące z burzliwego rozwoju na świecie, w szczególności - postępu technicznego. Ukazano potrzebę całościowej kontroli tych spraw w skali globu.
-
Regionalizm we współczesnej architekturze Kaszub
- Krzysztof Szarejko
Współczesne procesy społeczno-gospodarcze przeobrażeń polskiej wsi doprowadziły do zmian w sferze kulturowej, których wyrazem stały się m.in.: zanik tradycyjnych cech przestrzennych krajobrazu kulturowego wsi i upowszechnienie zrywających z tą tradycją zuniformizowanych wzorców zabudowy i układów przestrzennych osiedli wiejskich. Celowość nawiązania we współczesnej architekturze Kaszub do ich tradycji budownictwa ludowego ma więc silne uzasadnienie społeczne.
-
Rekonstruktion des Baudenkmals ''Das grune Tor'' in Danzing nach einem Teileinsturz.
- Tadeusz Godycki-Ćwirko
- Piotr Korzeniowski
- Ryszard Wojdak
- Zbigniew Drewnowski
W pracy przedstawiono opis konstrukcyjny zabytkowej ''Zielonej Bramy'' w Gdańsku, która jako kilkukondygnacyjny obiekt murowany została wzniesiona w XVI wieku nad brzegiem Motławy. Podczas prowadzenia prac rmontowych w styczniu 2002r uległ zawaleniu fragment sklepienia wraz z podpierającą go kamienną kolumną. Dokładny przegląd całej konstrukcji wykazał, że bardzo zły stan także innych elementów konstrukcji nośnej tego obiektu. Rekonstrukcji poddano stropy i ściany budowli. Artykuł przedstawia zakres i sposób przeprowadzonych prac mających przywrócić bezpieczeństwo budowli.
-
Relationship between seawater pollution and qualitative changes in the extracted proteins from mussels Mytilus galloprovincialis
- Shela Gorinstein
- Snejana Moncheva
- Fernando Toledo
- Patricia Arancibia-Avila
- Simon Trakhtenberg
- Arkadi Gorinstein
- Ivan Goshev
- Jacek Namieśnik
Celem badań było znalezienie wiarygodnego bioznacznika dla oceny poziomu zanieczyszczenia wody morskiej. W tym celu porównano:-zawartość żelaza (Fe) oraz miedzi (Cu)-białek-poziomu aktywności przeciwutleniającejmałży (Mytilus galloprovincialis)zebranych z rejonów zanieczyszczonych i niezanieczyszczonych bułgarskiej strefy ekonomicznej Morza Czarnego.W badanich wykorzystano takie techniki analityczne jak: -spektroskopia w podczerwieni z transformacją Fouriera-fluorescencja-różnicowa kolorymetria skaningowa-testy do oznaczania poziomu zdolności przeciwutleniającej
-
Relationship between the static dipole polarizability and the static dipole magnetizability of the relativistic hydrogen-like atom
- Radosław Szmytkowski
Znaleziono prostą liniową zależność pomiędzy statycznymi dipolowymi podatnościami: elektryczną i magnetyczną relatywistycznego atomu wodoropodobnego w stanie podstawowym.
-
Relationships and bioaccumulation of chemical elements in the Baikal seal (Phoca sibirica)
- Tomasz Ciesielski
- Mikhail V. Pastukhov
- Peter Fodor
- Zsuzsanka Bertenyi
- Jacek Namieśnik
- Piotr Szefer
Oznaczono stężenia w próbkach wątroby foki bajkalskiej, planktonu i zoobentosu ryb stanowiących źródło pokarmu dla fok. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem technik ICP-MS oraz ICP-AES. Zbadano wpływ czynników wewnętrzynch i zewnętrznych (środowiskowych) na proces bioakumulacji z wykorzystaniem technik wielowymiarowych (ANOVA, analiza czynników) oraz analizy korelacyjnej. Stwierdzono istotny wpływ płci oraz wieku na proces akumulacji pierwiastków w wątrobie.
-
Reliability model of two-shaft turbine combustion engine with heat regenerator
- Jerzy Girtler
W artykule przedstawiono możliwość zastosowania teorii procesów semimarkowskich do opisu niezawodności turbinowego silnika spalinowego. Opracowano model niezawodnościowy w formie siedmiostanowego procesu semimarkowskiego, umożliwiający określenie prawdopodobieństw przebywania silnika w stanie zdatności oraz wyróżnionych stanach niezdatności.
-
Remarks on evaluation of spectral radius of operators arising in WR methods for linear systems of ODEs
- Zbigniew Bartoszewski
- Marian Kwapisz
W pracy omawiane są różne metody oszacowania promienia spektralnego. Do oszacowań tych użyto elementarnych metod. Jedną z nich jest metoda wykorzystująca normę Bieleckiego. Jedną z zalet takich metod wyraźnie widać na przykładzie równań różniczkowych z opóźnieniem, gdzie oszacowania promienia spektralnego zależą od charakteru opóźnienia.
-
Reminiscencje edukacyjne czyli o upadku kształcenia ogólnego.
- Zbigniew Cywiński
Przywołano opinię z końca XIX w. nt. wykształcenia ogólnego kandydatów na studia wyższe. Uznano wartości matematyki. Na tym tle rozważono sylwetki kandydatów dzisiejszych.
-
Remote task submission and publishing in BeesyCluster: security and efficiency of Web Service interface
- Paweł Czarnul
- Michał Bajor
- Marcin Frączak
- Anna Banaszczyk
- Marcin Fiszer
- Katarzyna Ramczykowska
Prezentujemy nowy system BeesyCluster, który stanowi łatwy w użyciu portal dostępowy do rozszerzalnej sieci usług wdrożonych i opublikowanych na klastrach/komputerach PC z wirtualnymi płatnościami za wykorzystanie usług. Administratorzy/użytkownicy mogą dołączać klastry/komputery PC dostępne poprzez SSH kliknięciem myszy bez konieczności dalszej konfiguracji na klastrze/komputerze PC udostępniającego. Ponadto, użytkownicy mogą publikować konsolowe i aplikacje do zakolejkowania lub pliki z własnych kont. Usługi uruchamiane są na koncie udostępniającego, ale dostęp do usług jest możliwy poprzez system BeesyCluster przez interfejs WWW lub Web Services z odpowiednią autoryzacją. Udostępniający otrzymują punkty za usługi udostępnione przez innych, co umożlwia im wykonanie usług udostępnionych przez innych. Porównujemy funkcje systemu BeesyCluster do innych systemów, w szczególności typu grid, kładąc nacisk na kwestie bezpieczeństwa, interfejsów oraz API. Zmierzyliśmy również wydajność interfejsu Web Services przez pomiar czasu latency i czasów wykonania zadania na dużych: 128-procesorowym 32-bitowym oraz 256-procesorowym 64-bitowym klastrach dostępnych w sieci TASK, Gdansk, Polska. Porównaliśmy wyniki do standardowych Web Services z HTTP Basic Authentication i HTTPS wdrożonych w systemie Tomcat/AXIS.
-
Remotely accessible Web-based GIS for real time monitoring and apping of the marine environment
- Andrzej Partyka
- Zbigniew Łubniewski
- Andrzej Stepnowski
- Juliusz Gajewski
Przedstawiono internetowy GIS do integracji, przetwarzania i wizualizacji pochodzących z wielu źródeł danych o różnych komponentach środowiska morskiego, w tym o zanieczyszczeniach. Jako przykład przedstawiono wyniki trójwymiarowego modelowania rozprzestrzeniania się wylewu olejowego w morzu, a także dane pochodzące z akustycznego badania zasobów żywych w Bałtyku.
-
Research and development in Department of Hydraulics and Pneumatics of the Faculty of Mechanical Engineering of Gdańsk University of Technology
- Andrzej Balawender
- Ryszard Jasiński
- Leszek Osiecki
W artykule przedstawiono aktualny stan prac badawczych prowadzonych w Katedrze Hydrauliki i Pneumatyki PG:- rozwój laboratorium badawczego,- prace nad nowym typem pomp wielotłoczkowych z rozrządem krzywkowym,- prace nad silnikami satelitowymi z kompensacją luzów osiowych,- stanowisko do badań silników zasilanych emulsją wodno-olejową,- badania zachowania układów hydraulicznych w niskiej temperaturze otoczenia.
-
Research and development on underwater acoustic systems at Polish Naval Academy and Gdansk University of Technology for the Polish Navy
- Grażyna Grelowska
- Lech Kilian
We wstępie artykułu wymieniono korzystne aspekty prawie pięćdziesięcioletniej współpracy obu Uczelni z polską Marynarką Wojenną. W dalszych częściach omówiono prace z dziedziny hydroakustyki wykonywane na rzecz Marynarki Wojennej w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W Akademii MW w tym okresie były to głównie prace związane z pomiarami i analizami hydroakustycznych pól okrętów wraz z aplikacjami technicznymi tych analiz oraz aplikacje propagacyjnych efektów nieliniowych fal akustycznych w wodzie. W Politechnice Gdańskiej były to natomiast głównie prace modernizacyjne systemów hydrolokacyjnych na okrętach.
-
Research on heavy loaded water lubricated main shaft bearings of the ship = Badania mocno obciążonych, smarowanych wodą łożysk wału śrubowego jednostki pływającej
- Czesław Dymarski
- Wojciech Litwin
W referacie zaprezentowano wyniki badań łożyska z polimerową panwią smarowanego wodą, jednego z wiodących producentów. Próby prowadzono dla dwóch odmiennych warunków pracy: dla typowych wielkości obciążeń, jakie występują w łożysku rufowym okrętowego wału głównego oraz dla obciążeń, przy których średnie naciski są bliskie wartościom dopuszczalnym, określonym przez producenta. Przeprowadzone badania wykazały, że łożysko pracuje w zakresie tarcia mieszanego. Wskazują na to zarejestrowane trajektorie osi wału, rozkłady ciśnienia hydrodynamicznego w łożysku oraz wartości współczynnika tarcia.
-
Responsible resource management in hotels - attitudes, indicators, tools and strategies ; doctoral thesis.
- Paulina Bohdanowicz
Hotele stanowią jeden z głównych i wciąż rozwijających się sektorów turystyki. Budynki hotelowe sa dość energochłonne, a instalacje i zamontowane systemy często nieefektywne co prowadzi do wyraźnych skutków ubocznych dla środowiska naturalnego. Niniejsza praca zawiera informacje na temat istniejących inicjatyw prośrodowiskowych w światowym sektorze hotelarskim. Analiza wyników ankiety przeprowadzonej wśród 610 przedstawicieli europejskiego sektora hotelowego pozwala stwierdzić iż obecnie poziom wiedzy i świadomości ekologicznej w tej dziedzinie gospodarki, pomimo iż stale rosnący, jest jednak zbyt niski aby doprowadzić do znaczących zmian w postępowaniu. Tym niemniej pojawia się wiele znaków świadczących o przygotowaniach przedstawicieli hotelarstwa na nadchodzące zmiany.Kolejna kwestią poruszoną w pracy sa indykatory postępowania środowiskowego, i systemy zarządadzania środowiskowego. Stwierdza się iż pomimo dużej popularności systemów benchmarkingu brak jest jednolitej metodologii i systemu który byłby odpowiedni dla szerokiej gamy ośrodków hotelarskich. Ponadto przeprowadzona analiza zużycia zasobów naturalnych w 2 sieciach europejskich i czynników kształtujących konsumpcję prowadzi do wniosków iż niemożliwe jest stworzenie jednolitego systemu benchmarkingu który byłby adekwatny do wszystkich kategorii hoteli, ze względu na ich duzą różnorodność i związane z tym czyniki wpływające na zużycie surowców naturalnych. Bardziej odpowiednie wydaje się tworzenie systemów benchmarkingu wewnętrznego, lub też porównywanie poszczególnych elementów usług hotelowych.Ostania część pracy opisuje tworzenie i rozwój komputerowego systemu sprawozdań środowiskowych Hilton Environmental Reporting, oraz doświadczenie wyniesione z tego procesu. Podsumowując, stwierdza się iż dobrze zaprojektowane i wdrożone programy środowiskowe i oszczędności zasobów naturalnych przynoszą znaczne zyski materialne i niematerialne, zarówno indywidualnym firmom jak i korporacjom.Monograficzna praca doktorska, dodatkowo zawiera 10 opublikowanych artykułów.