Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
Quadratic programming approach to coupled resonator filter cad
- Piotr Kozakowski
- Michał Mrozowski
Artykuł prezentuje technikę komputerowego wspomagania procesu projektowania filtrów zbliżeniowych. Polega ona na sformułowaniu macierzy sprzężeń jako problemu programowania kwadratowego (QP). Dzięki zdefiniowaniu procedury optymalizacyjnej jako problemu QP, przy założeniu liniowej zależności współczynników sprzężeń od wymiarów geometrycznych struktury, uzyskano znaczącą redukcję liczby pełnofalowych symulacji prowadzących do uzyskania wymaganych parametrów filtru. Proponowany algorytm został zweryfikowany przez zaprojektowanie i wykonanie trzech filtrów mikropaskowych.
-
Quality of groundwater contaminated by leachates from seven Polish landfills - chemical and ecotoxicological classifications
- Lidia Wolska
- Agnieszka Kuczyńska
- Jacek Namieśnik
Artykuł prezentuje rezultaty badań toksyczności ostrej i chronicznej próbek wód podziemnych pobranych spod składowisk odpadów komunalnych. Uzyskane wyniki porównano z wynikami badań parametrów fizykochemicznych. Jednocześnie dokonano klasyfikacji jakości badanych próbek w oparciu o zalecenia Komisji Helsińskiej, system oparty na wyznaczaniu parametru pT i kryteria ustanowione przez Persoone'a i współpracowników.
-
Quality of service games in an IEEE 802.11 ad hoc wireless LAN
- Jerzy Konorski
W pracy wykazano, że gdy wymaganie na minimalną przepływnośc stacji przekracza wielkość wyznaczoną przez punkt optimum w sensie Pareto, okazjonalna egoistyczna konfiguracja MAC pozwala stacjom uczestniczyć w grze typu kolejkowego, w której wypłatą jest uzyskana przepływność. Zaprezentowano przykładowe scenariusze takiej gry oraz dokonano jej analizy przy pomocy modelu gry stochastycznej, wykazując istnienie punktu równowagi oraz zarysowując metodę jego symulacyjnego wyznaczania.
-
Quantitative active dynamic thermal ir-imaging and thermal tomography in medical diagnostics
- Antoni Zbigniew Nowakowski
Praca dotyczy nowych technik obrazowania w diagnostyce medycznej, wykorzystując przetwarzanie obrazów termicznych rejestrowanych w podczerwieni. Opisano właściwości termiczne tkanek biologicznych, omówiono medele termiczne i zdefiniowano zastępcze parametry syntetyczne, metody pomiarów i stosowane urządzenia. Omówiono procedury akwizycji danych i ich przetwarzania. Wprowadzono pojęcie tomografii termicznej. Opisano przeprowadzone eksperymenty i omówiono podstawowe dziedziny aplikacji medycznych - w leczeniu oparzeń i kardiochirurgii.
-
Quantitatively and qualitatively characteristic of organic matter in sewage after treatment in constructed wetlands
- Hanna Obarska-Pempkowiak
- Magdalena Gajewska
- Roman Teszner
Najczęstszym kryterium oceny skuteczności oczyszczania ścieków jest efektywność usuwania zanieczyszczeń. Jednakże oczyszczone ścieki zawierają pewne ilości substancji organicznej niepodatnej na rozkład biologiczny tzw. refrakcyjnej.Organiczne substancje refrakcyjne to przede wszystkim kwasy humusowe, które swoja obecnością w wodzie mogą pogarszać jej właściwości i utrudniać procesy uzdatniania do celów konsumpcyjnych. Wykazano,że charakterystyka kwasów humusowych wyizolowanych z oczyszczonych ścieków różniła się od charakterystyki kwasów humusowych naturalnie występujacych w wodach powierzchniowych co może wpływać modyfikująco na właściwości tych wód.
-
Quantum channel capacities: multiparty communication
- Maciej Demianowicz
- Paweł Horodecki
Analizowane są różne aspekty wieloużytkownikowej komunikacji kwantowymi kanałami bez pamięci. Uogólnione zostały pewne znane rezultaty dotyczące komunikacji kwantowej w układzie jeden nadawca -jeden odbiorca. W szczególności pokazana została bezużyteczność komunikacji klasycznej ''w przód'' w procesie transmisji informacji kwantowej oraz równoważność definicji regionów pojemności opartych na różnych miarach wierności transmisji: wierności transmisji podprzestrzeni i transmisji splątania. Pokazana została także wystarczalność izometrycznego kodowania.
-
Quantum states representing perfectly secure bits are always distillable
- Paweł Horodecki
- Remigiusz Augusiak
W pracy pokazano, że ostatnio wprowadzone stany kwantowe reprezentujące perfekcyjnie bezpieczny bit klucza kryptograficznegooraz ich wielocząstkowe i wielowymiarowe uogólnienia zawsze reprezentują destylowalne splątanie. Podano ograniczenia dolne na wielkość destylowalnego splątania. Ponadto podano alternatywny dowód faktu, że koszt splątania jest ograniczeniem górnym na wielkość destylowalnego klucza kryptograficznego w dwucząstkowym scenariuszu.
-
Quinolinium tetrachloroferrate(III)
- Dariusz Wyrzykowski
- Artur Sikorski
- Antoni Konitz
- Zygmunt Warnke
Zbadano strukturę krystaliczną tetrachlorożelazianu chinoliny. Jon tetrachlorożelazianowy leży na płaszczyźnie symetrii, a kation chinolinowy wykazuje orientacyjne nieuporządkowanie. W strukturze występują oddziaływania C-H...Cl oraz Fe-Cl...π.
-
Raczej wydajność materiałowa niż liniowa. Spotkania: Europejska współpraca w Obszarze Badań Naukowych i Technicznych
- Kazimierz Orłowski
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę tematyki Warsztatów w Honeffoss (Norwegia). Warsztaty Grupy Roboczej 3 (WG3), działającej w ramach programu europejskiego COST Action E35, odbyły się w sierpniu tego roku i poświęcone były zwiększaniu wydajności materiałowej drewna w przerobie pierwotnym i wtórnym. Uczestnikami Warsztatów byli przedstawiciele Francji, Hiszpanii, Norwegii, Polski i Włoch.
-
Radiation phenomena from pseudochiral cylinders at plane wave incidence
- Michał Polewski
- Rafał Lech
- Jerzy Mazur
Przedstawiono wpływ materiałów pseudochiralnych na charakterystyki rozproszenia fali elektromagnetycznej od obiektów cylindrycznych. W celu zbadania zjawisk rozproszenia zastosowano kombinacje iteracyjnej procedury rozproszenia i metodę dopasowania rodzajów. Wpływ zastosowania materiałów pseudochiralych w konfiguracjach obiektów cylindrycznych zaprezentowano na charakterystykach pola rozproszonego w strefie dalekiej oraz na charakterystykach transmisyjnych złącz falowodowych zawierających opisywane elementy.
-
Radiokomunikacja morska - problemy eksploatacyjne i rozwój
- Ryszard Katulski
- Rafał Niski
- Jacek Stefański
- Jerzy Żurek
W pracy omówiono stan obecny oraz wynikające z tego problemy eksploatacyjne występujące w radiokomunikacji morskiej, ze szczególnym odniesieniem do zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy na morzu. Scharakteryzowano kierunki rozwoju w obszarach głównych podsystemów składowych tej dziedziny łączności radiowej. Poruszono także coraz bardziej aktualny problem zastosowania systemów łączności dla potrzeb ochrony żeglugi (maritime security). W podsumowaniu wskazano na zagadnienie wykorzystania systemów komórkowych dla poprawy bezpieczeństwa w strefie przybrzeżnej.
-
Raman modular system with fibre-optic probes for remote monitoring of CVD process
- Marcin Gnyba
- Robert Bogdanowicz
- Piotr Wroczyński
W pracy opisano konstrukcję modułowego spektroskopu ramanowskiego umożliwiającego monitorowanie wzrostu warstw w procesach CVD. Przedstawiono rezultaty testów skostruowanego układu oraz wstępne wyniki pomiarów warstw diamentowych.
-
Ramp and chain-lift-launched lifeboats - radical concepts for evacuating cruise ships
- Czesław Dymarski
- Piotr Łubiński
- Paweł Dymarski
W artykule przedstawiono dwie oryginalne koncepcje systemów ewakuacyjnych statków pasażerskich. Pierwsza z nich polega na zastosowaniu otwieranej rampy i pochylni z rolkami, na których umieszczone są w rzędzie łodzie ratunkowe, zaczepione do elementów wyciągu łańcuchowego. Druga koncepcja polega na umieszczeniu łodzi, jedna nad drugą, na wyciągu łańcuchowym. W obu systemach w trakcie ewakuacji łodzie opuszczane są grawitacyjnie z kontrolowaną prędkością przy pomocy wyciągów łańcuchowych, a w ostatniej fazie zjeżdzają swobodnie na rolkach rampy do wody, w kierunku przeciwnym do ruchu statku.
-
Ratownictwo i pomoc ofiarom wypadków drogowych
- Izabela Oskarbska
- Jacek Oskarbski
Diagnoza i uwarunkowania rozwoju systemu ratownictwa na drogach.Pomoc ofiarom wypadków. Koncepcja systemu pomocy ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom.
-
Reactions in nanofilms of trifluoroacetic acid (CF3COOH) driven by low energy electrons
- Mario Orzol
- Tibor Sedlacko
- Richard Balog
- Judith Langer
- Grzegorz P. Karwasz
- Eugen Illenberger
- Anne Lafosse
- Mathieu Bertin
- Alicja Domaracka
- Roger Azria
Badano modyfikacje chemiczne indukowane przez niskoenergetyczne elektrony (0-20eV) w cienkich warstwach skondensowanych molekuł CF3COOH. Do badań zastosowano dwie metody: desorpcję jonów w wyniku bombardowania elektronami (ESD - Electron Stimulated Desorption) oraz termiczną desorpcję jonów (TDS - Thermal Desorption Spectroscopy).
-
Reactions of tBu2P-PLi-P(tBu)2 with [(Et3P)2MCl2] (M = Ni, Pd, Pt). Synthesis and properties of [(1,2-h-tBu2P=P-P(tBu)2)M(PEt3)Cl] (M=Ni, Pd)
- Elke Baum
- Eberhard Matern
- Andrzej Robaszkiewicz
- Jerzy Pikies
tBu2P-PLi-P(tBu)2*2THF reaguje z [(Et3P)2MCl2] (M = Ni, Pd) dając odpowiednio [(1,2-h-tBu2P=P-P(tBu)2)Ni(PEt3)Cl] i [(1,2-h-tBu2P=P-P(tBu)2)Pd(PEt3)Cl]. Związek tBu2P-PLi-P(tBu)2 utlenia się i ligand tBu2P-P-P(tBu)2 przyjmuje w produktach strukturę bocznie związanego kationu z krótkim wiązaniem P-P. Reakcja ze związkami platyny nie dała oczekiwanych produktów.
-
Reactivity induced at 25 K by low-energy electron irradiation of condensed NH3-CH3COOD (1:1) mixture
- Anne Lafosse
- Mathieu Bertin
- Alicja Domaracka
- Damian Pliszka
- Eugen Illenberger
- Roger Azria
W wyniku bombardowania niskoenergetycznymi elektronami skondensowanej mieszaniny kwasu octowego (CH3COOD) i amoniaku (NH3) następuje synteza najprostszego aminokwasu - glicyny - bez potrzeby dodatkowej aktywacji termicznej. Filmy molekularne przed i po bombardowaniu elektronami były badane techniką HREELS.
-
Realistyczna droga doskonalenia organizacji
- Romuald Kolman
W opracowaniu zaproponowano nową analityczną metodę przybliżonej oceny stanu doskonalonej organizacji.
-
Realizacja algorytmu sterowania silnikiem asynchronicznym w symulatorze TCAD 7
- Jarosław Guziński
- Krzysztof Iwan
W referacie przedstawiono reprezentatywny przykład realizacji i weryfikacji koncepcji złożonego sterowania układem napędowym na drodze symulacyjnej. Rozszerzono możliwości badań symulacyjnych projektowanego układu przez przeniesienie dedykowanego, specjalnego programu symulacyjnego do ogólnego symulatora układów przekształtnikowych TCad 7. Skorzystano z podatności tego symulatora na włączanie do części sterującej modelu oryginalnego programu użytkownika symulatora.