Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2007
Pokaż wszystkie-
Charakterystyka, procesy chemicznej modyfikacji oraz zastosowanie krzemionki i jej zmodyfikowanych postaci = Characteristics, processes of chemical modification as ell as the application of silica and its modified forms
- Katarzyna Kupiec
- Piotr Konieczka
- Jacek Namieśnik
Różnorodność chemicznych modyfikacji krzemionki i jej zmodyfikowanych postaci powodują, iż materiały te znajdują coraz szerszy zakres wykorzystania. W artykule przedstawiono charakterystykę krzemionki, żelu krzemionkowego, aerożelu oraz kserożelu. Omówiono otrzymywanie, zastosowanie, a także właściwości tych materiałów. Przedstawiono sposoby chemicznej modyfikacji struktur powierzchniowych z użyciem różnych związków chemicznych. Szczególną uwagę zwrócono na zachowanie się krzemionki i jej zmodyfikowanych postaci podczas procesu adsorpcji. Omówiono także zastosowania krzemionki i jej postaci w analityce chemicznej.
-
Charakterystyka sektorów i makrosektorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 1999-2006
- Ewa Mazurek-Krasodomska
Niniejszy rozdział monografii przedstawia obszar przeprowadzonych w dalszej jej części badań. Zaprezentowano w nim zmiany ilościowe zachodzące na GPW w Warszawie z podziałem na wyodrębnione na niej sektory i makrosektory w latach 1999-2006.
-
Charakterystyka zmian mikrobiologicznych wody rozprowadzanej w sieci wodociągowej
- Aleksandra Sokołowska
-
Charakterystyki sprawnościowe on-line jako symptomy niesprawnej pracy bloków energetycznych
- Franciszek Jankowski
- Jerzy Głuch
Opisano badania zmierzające do zbudowania metody wyznaczania on-line symptomów niesprawnej pracy dla diagnostyki cieplno-przepływowej dużych obiektów energetycznych. Wybrano i zastosowano sztuczną sieć neuronową (SSN). Ilustrację metody ukazano na przykładzie dwóch parametrów: ciśnienia i temperatury za kadłubem WP turbiny energetycznej oraz sprawności tego kadłuba. Wybrana SSN wykazała się dobrą dokładnością.
-
Chemia w praktyce - wskaźniki
- Barbara Becker
- Renata Kuczyńska
W nauczaniu chemii na każdym etapie kształcenia warto eksponować eksperymentalny charakter tej nauki. Doświadczenia przeprowadzane na lekcji pełnią nie tylko funkcję ilustracyjną, badawczą bądź weryfikacyjną, ale mogą też odegrać istotną rolę motywacyjną. Praktycznie każdy, nawet bardzo skromny i prosty, ale dobrze zaplanowany eksperyment pozwala poszerzyć wiedzę i zrobić to w sposób najlepszy z możliwych. Przedstawiony w pracy materiał jest opisem i jednocześnie komentarzem do doświadczeń mających zilustrować tylko jedno, stosunkowo drobne, zagadnienie. Otóż często możemy obserwować przebieg reakcji (zjawiska), czy nawet ilościowo je opisywać korzystając z pomocy tzw. wskaźników, substancji które wprawdzie dodane w bardzo małej ilości do układu nie zmieniają jego właściwości, ale ulegając same wyraźneji łatwo rejestrowanej zmianie pod wpływem tego, co dzieje się w układzie, pozwalają na łatwą, chociaż pośrednią, ocenę jego stanu. W pracy zajęto się dwoma różnymi typami wskaźników:1. o charakterze kwasowo-zasadowym stosowanych w alkacymetrii2. skrobią - stosowaną w jodometrii.
-
Chemical characterization of dew water collected in different geographic regions of Poland
- Żaneta Polkowska
- Kamila Klimaszewska
- Mieczyslaw Sobik
- Marek Błaś
- Stanisław Małek
- Jacek Namieśnik
Przedstawiono wyniki badań składu chemicznego próbek rosy zebranych na terenie Polski w okresie od 2004 do 2006 roku na terenach: rolniczym (Wrocław, Dziemiany), miejskim w strefie wybrzeża (Gdańsk, Gdynia, Sopot), miejskim, położonym poza strefą wybrzeża (Bytów, Kraków, Mława). Próbki rosy badano w celu uzyskania informacji o składzie jakościowym i ilościowym. Celem badań było dostarczenie informacji o składzie chemicznym (i wybranych indeksach hydrochemicznych) rosy tworzącej się na terenie miejskich aglomeracji oraz rosy tworzącej się na terenie rolniczym.
-
Chemoselektywność w reakcjach wybranych związków fosforu z pochodnymi hydroksyloaminy
- Witold Przychodzeń
Zaprezentowane reakcje wielofunkcyjnych pochodnych hydroksyloaminy składają w większości przypadków z ciągów równoległych i następczych procesów, które prowadzą do powstawania mieszanin produktów. Uzyskane i przeanalizowane rezultaty badań pogłębiają wiedzę na temat ważnej biologicznie i mającej znaczenie praktyczne reakcji przeniesienia fosforylu z udziałem pochodnych hydroksyloaminy. I tak, zbadano wpływ budowy reagentów i mechanizmy nowych reakcji nitronów, kwasów hydroksamowych i O-tioacylohydroksyloamin ze związkami fosforu. Zarówno nukleofilowe jaki i elektrofilowe związki fosforu (III) oraz trój- i czterokoordynacyjnego fosforu (V) z wiązaniem P=S oprócz spodziewanej reakcji addycji nukleofilowej, podstawienia nukleofilowego, tionowania czy tiofosforylowania powodują konkurencyjną deoksygenację pochodnych hydroksyloaminy. Podstawowym narzędziem wykorzystanym w badaniach mechanizmów omówionych reakcji pochodnych hydroksyloaminy ze związkami fosforu była spektroskopia NMR. W ramach badań otrzymano również połączenia należące do nowych klas związków: 2-fosfoilowane-3-indoliny, O-fosfotioilowane kwasy hydroksamowe oraz 8 i 9-członowe cykliczne disulfany bisfosfonotioilowe obok szerokiej gamy nowych produktów transformacji odczynnika Lawessona, nowych kwasów tiohydroksamowych i O-tioacylohydroksyloamin. Opracowana nowa metoda otrzymywania kwasów tiohydroksamowych bezpośrednio z kwasów hydroksamowych może mieć potencjalne zastosowanie w syntezie tioanalogów naturalnych syderoforów. Oprócz aspektów mechanistycznych i syntetycznych praca zawiera również analizę wyników badań spektroskopowych i strukturalnych nowych połączeń hydroksyloaminy, m.in. omówiono i porównano w niej wpływ podstawników na przesunięcia chemiczne jąder 15N kwasów tiohydroksamowych.
-
Chlorido(1-pyrrolidinecarbodithioato-k2S,S')(triphenylphosphine)nickel(II)chloroform hemisolvate
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
- Jan Janczak
- Jolanta Gołaszewska
- Barbara Becker
Tytułowy kompleks chloro(1-pirolidynoditiokarbaminiano-S,S')(trifenylofosfina)-nikiel(II), będący hemisolwatem chloroformu zawiera płaski rdzeń o składzie NiClS2P. Molekuły chloroformu oddziałują z kompleksem poprzez słabe wiązania C-H...S.
-
Chlorido(4-morpholinecarbodithioato-k2S,S')(triphenylphosphine)nickel(II)
- Anna Mietlarek-Kropidłowska
- Jarosław Chojnacki
- Jolanta Gołaszewska
- Barbara Becker
Przeprowadzono syntezę oraz wyznaczono strukturę związku [Ni(C5H8NOS2)Cl(C18H15P)]. Tytułowy kompleks chloro(morfolinoditiokarbaminiano-S,S')(trifenylofosfina)-nikiel(II) posiada nieznacznie zniekształcony płaski kwadratowy rdzeń NiClS2P.
-
Chromatograf gazowy do celów dydaktycznych i jego zastosowania
- Lidia Wolska
- Wacław Janicki
- Piotr Konieczka
- Wojciech Chrzanowski
- Jacek Namieśnik
W artykule opisano zastosowania dydaktyczne prostego chromatografu gazowego, specjalnie opracowanego i zbudowanego do tych celów. Pozwala on na zapoznanie studentów chemii analitycznej z podstawowymi koncepcjami chromatografii a równocześnie prowadzenie ćwiczeń z elementami zaawansowanej metrologii chemicznej. W artykule przedstawiono zasady, jakimi kierowano się przy projektowaniu i budowie aparatu, a także ćwiczenie z bardziej zaawansowanych zagadnień analizy instrumentalnej, do jakich należą kwestie metrologii chemicznej (m.in. wyznaczenie granicy wykrywalności i granicy oznaczalności).
-
Cifrovaâ reprezentaciâ leksem russkogo âzyka
- Zbigniew Wojan
- Katarzyna Wojan
Konfrontowanie zasobów leksyki pokrewnych systemów języka etnicznego w celu określenia stopnia zbieżności przynależnych im homonimik wymaga stosowania wysublimowanych procedur językoznawczych mających na celu oszacowanie wspólnoty akustycznej zawartej w paralelnych parlacjach użytkowników owych języków. Ewidentne zróżnicowanie nawyków aktu artykulacji a zwłaszcza, co szczególnie istotne, nieświadomego procesu intelektualnej percepcji dźwięków mowy odmiennych języków zmusza do poszukiwania znaczących podobieństw nie w pełnym obrazie akustycznym mowy swobodnej (na skutek ewidentnej redundancji zawartych w niej informacji) a jedynie w jej zawoalowanych fragmentach odpowiedzialnych za przekaz kodu informacji (sensu). W referacie przedstawiono autorską metodę preparowania cyfrowych, cepstralnych reprezentacji dźwięków mowy rosyjskojęzycznych parlatorów niezbędną w przygotowaniu leksemów rosyjskiego systemu językowego do udziału w procesie akustycznej klasyfikacji formalnej homonimów międzyjęzykowych; omówiono wybrane problemy ekstrakcji kodu informacji zawartego w dźwiękach mowy etnicznej z wykorzystaniem procedur rozplotu homomorficznego. Zaprezentowano spektrogramy leksemów wyartykułowanych przez (zróżnicowanych co do płci i wieku) użytkowników języka rosyjskiego wyrażonych w mowie swobodnej, spektrogramy tychże leksemów uzyskane po cyfrowym wyeliminowaniu udziału w nich sygnału pobudzającego (tonu krtaniowego, szumu) a także spektrogramy leksemów po akustycznym wyeliminowaniu pozostałych informacji nadmiarowych. Informacyjnie pokazano (także graficzne) rezultaty automatycznego kwalifikowania wybranych leksemów języka rosyjskiego i systemów innych języków na podstawie konfrontowania ich cyfrowych, uprzednio utworzonych (i omówionych w referacie) reprezantacji.
-
cis-Dichloridobis(diethylphenylphosphine-kappa-P)platinum(II)
- Wioleta Domańska-Babul
- Jerzy Pikies
- Jarosław Chojnacki
Związek [PtCl2(Et2PhP)2] został otrzymany w postaci krystalicznej i zbadany metodą rentgenowskiej analizy strukturalnej. W syntezie otrzymuje się izomer cis. Atom platyny wykazuje nieco zniekształconą koordynację płasko-kwadratową. Struktura krystaliczna jest dodatkowo stabilizowana przez słabe wewnątrz- i międzyczasteczkowe wiązania wodorowe typu C-H...Cl.
-
Cis-Dichloridobis(ethyldiphenylphosphine-ĸP)platinum(II)
- Wioleta Domańska-Babul
- Jarosław Chojnacki
- Jerzy Pikies
Tytułowy związek został otrzymany w reakcji K2PtCl4 z PEtPh2. Atom platyny wykazuje typową dla Pt(II) koordynację płasko-kwadratową. W powyższej metodzie otrzymuje się wyłącznie izomer cis. Upakowanie cząsteczek w krysztale wzmocnione jest poprzez słabe oddziaływania międzycząsteczkowe C-H...Cl.
-
cis-Dichloro(di-tert-butylphosphine-kappa-P)(triphenylphosphine-kappa-P)platinum(II) tetrahydrofuran hemisolvate
- Jarosław Chojnacki
- Andrzej Robaszkiewicz
- Eberhard Matern
- Elke Baum
- Jerzy Pikies
Tytułowy związek, [cis-(t-Bu2PH)(Ph3P)PtCl2] został otrzymany w reakcji (Ph3P)2PtCl2 z 1,1,3,3-tetra-tert-butylo-2-trimetylosililotrifosfanem. Widmo 31P{1H} NMR wskazuje na tworzenie się tytułowego związku razem ze znacznymi ilościami Ph3P oraz 1,1,3,3-tetra-tert-butylotrifosfanu.
-
Ciśnienie opon samochodów ciężarowych w projektowaniu nawierzchni
- Józef Judycki
- Piotr Urbański
Obliczenia nawierzchni konstrukcji wykazały, że wpływ ciśnienia kontaktowego opon pojazdów na trwałość nawierzchni jest istotny. Wartości ciśnienia kontaktowego przyjmowane obecnie do projektowania nawierzchni są zbyt małe i powinny być zwiększone. Ciśnienie to zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju opony, prędkości jazdy, temperatury.
-
Classification methods and criteria
- Andrzej Stepnowski
- Yvan Simard
Klasyfikacja akustyczna dna morskiego jest najnowszą metodologią zaprojektowaną w celu zdalnego wykrywania rozmaitych charakterystyk dna morskiego z informacji zawartych w echch od dna akustycznych impulsów transmitowanych z różnego typu sonarów. Poza szególnymi chrakterystykami sprzętowymi każdego systemu ASC, istotą każdej metody jest klasyfikacja modułu, który wyciąga serie cech z echa sygnału i przetwarza je aby posortować je we względnie jednorodne grupy w nawiązaniu do klasyfikacji obiektów.
-
Closed forms of the Green's function and the generalized Green's function for the Helmholtz operator on the N-dimensional unit sphere
- Radosław Szmytkowski
Pokazano, że funkcję Greena dla operatora Helmholtza na N-wymiarowej sferze jednostkowej można wyrazić przez funcję Gegenbauera pierwszego rodzaju. W tych przypadkach, w których funkcja Greena nie istnieje, skonstruowano uogólnioną funkcję Greena.
-
Co-crystals of iodopentafluorobenzene with nitrogen donors: 2-D molecular assemblies through halogen bonding and aryl-perfluoroaryl interactions
- Aleksandra Wasilewska
- Maria Gdaniec
- Tadeusz Połoński
Współkrystalizacja pentafluorojodobenzenu z metylowymi pochodnymi pirydyny prowadzi do powstania heterodimerów stabilizowanych wiązaniem halogenowym C-I...N, które organizują się w dwuwymiarowe struktury typu brick-wall, utrzymywane oddziaływaniami pi-pi pomiędzy jednostkami arylowymi i perfluoroarylowymi.
-
Cohousing. Dziesięć argumentów ''za'' = Cohousing. Ten arguments ''pro''
- Robert Idem
Cohousing to jedna z koncepcji wspólnotowego kształtowania środowiska mieszkaniowego, praktykowana z powodzeniem od kilkudziesięciu lat w Danii, a z czasem i w wielu innych krajach Europy Zachodniej i Ameryki. Z architektonicznego punktu widzenia oznacza przede wszystkim partycypację przyszłych użytkowników w projektowaniu. Wydaje się, że i w Polsce idea ta może i powinna zyskać swoich zwolenników. A jest ku temu wiele powodów. Cohousing tworzy więzi społeczne. Uczy odpowiedzialności za siebie, innych, za środowisko. Jest inicjatywą oddolną, gdzie wszystko zależy od wspólnoty, która ją tworzy. Trud mieszkańców włożony w powstanie cohousingu rekompensuje radość wspólnego tworzenia, przyjazne sąsiedztwo i bezpieczne miejsce zamieszkania. Jako architekci powinniśmy być przygotowani do współtworzenia tego typu realizacji. Stanowi to swoiste wyzwanie metodologiczne - wszak uspołecznienie procesu projektowania i podejście zespołowe w projektowaniu nie są naszą codzienną praktyką. Tego po prostu musimy się nauczyć.
-
coincidence investigation of inelastic electron-atom collisions with magnetic selection of scattering angle - feasibility study
- Łukasz Kłosowski
- Mariusz Piwiński
- Dariusz Dziczek
- Katarzyna Wiśniewska
- Mariusz Zubek
- Stanisław Chwirot
Opisana została nowa aparatura do badania zderzeń elektronów z atomami metodą koincydencji z wykorzystaniem techniki lokalnego pola magnetycznego. Połączenie obu metod umożliwia wyznaczenie parametrów koincydencji w pełnym kącie rozproszenia. W pracy zaprezentowano pierwsze widma energii straconej oraz widma koincydencji.