Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Miejsce dla kanalizacji
    • Ziemowit Suligowski
    2008

    Kanalizacja, lokalizacja, konsekwencje wymiarów i głębokości.


  • Miejsce jako przedmiot refleksji
    • Andrzej Baranowski
    2008


  • Miejsce polski w innowacyjnej gospodarce światowej
    • Magdalena Olczyk
    2008

    celem artykułu jest określenie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki na tle pozostałych krajów ue oraz stanów zjednoczonych, kanady, japonii, australii, chorwacji, turcji i izraela. autorka przeanalizowała szczegółowo metodologię i wyniki europejskiego badania innowacyjności - european innovation scorebord za lata 2005-2007. analizie podano poziom i dynamikę zmian 25 wskaźników innowacyjności, pogrupowanych w pięciu kategoriach.na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, iż na tle badanych krajów polska gospodarka rozwija się bardzo szybko, poprawiając w analizowanym okresie aż 20 z 25 wskaźników innowacyjności. na szczególną uwagę zasługuje prawie 8-krotny w latach 2005-2007 wzrost wskaźnika (1.3) - liczba stałych łączy internetowych (z przepustowością co najmniej 144 kbit/s) na 100 mieszkańców, 6-krotny wzrost wskaźnika (5.5) - liczba nowych wspólnotowych wzorów przemysłowych na milion mieszkańców oraz ponad 4-krotny wzrost wskaźnika (2.4) - udział (%) przedsiębiorstw otrzymujących pomoc publiczną na innowacje w liczbie przedsiębiorstw ogółem. ponadto w 2007 roku w polskiej gospodarce poziom aż 4 wskaźników innowacyjności (w porównaniu z 1 w 2005 roku) kształtował się powyżej unijnej średniej. dzięki tym zmianom, polska znalazła się w grupie krajów doganiających (catching up), którą charakteryzuje szczególnie wysoka dynamika wzrostu wskaźnika sii (sumary innovation index). jednak poziom wskaźnika sii w 2007 roku wskazuje, iż polska gospodarka, podobnie jak gospodarki portugali, litwy, bułgarii, słowacji, malty i rumuni, potrzebują przynajmniej 20 lat, aby dogonić najbardziej innowacyjne kraje ue.


  • Mieszane przewodnictwo polaronowo-jonowe szkieł tlenkowych
    • Ryszard Jan Barczyński
    2008

    Przeanalizowano klasyczny dla szkieł tlenkowych, zawierających jony metali przejściowych, polaronowy mechanizmu transportu ładunku. Uwzględniono wielofononowe oddziaływania polaronu z fononami akustycznymi i optycznymi. Otrzymane zależności wykorzystano do analizy własnych danych doświadczalnych.Zbadano mieszane przewodnictwo polaronowo-jonowe w kilku rodzinach szkieł tlenkowych zawierających tlenki metali przejściowych. Zaobserwowano ciekawe przebiegi przewodnictwa elektrycznego w funkcji częstotliwości i temperatury w szkłach zawierających tlenek miedzi. Za­proponowano wyjaśnienie tych przebiegów w oparciu o fakt, że jony miedzi mogą pełnić podwójną rolę - zarówno centrów hoppingu jak i ruchliwych nośników jonowych. W szkłach z drugim z analizowanych tlenków metalu przejściowego nie będącym szkłotwórczym, tlenkiem żelaza, stwierdzono, że w ruchliwość jonów litowców jest znikoma i przewodnictwo jest praktycznie zdeterminowane przez mechanizm polaronowy. Zbadano przewodnictwo w funkcji domieszkowania jonami litowców reprezentatywnej rodziny szkieł z tlenkiem metalu przejściowego będącym składnikiem sieci szkła (rodziny szkieł wanadowo-fosforanowych) i w oparciu o przeprowadzone badania strukturalne zaproponowano wyjaśnienie mechanizmu wpływu do­mieszkowania jonami litowców na przewodnictwo polaronowe.


  • Między klasycyzmem a awangardą, czyli nurt umiarkowanego modernizmu w architekturze Gdyni 1920-1939
    • Maria Sołtysik
    2008 TEKA KOMISJI ARCHITEKTURY, URBANISTYKI I STUDIÓW KRAJOBRAZOWYCH PAN

    Ewolucja form modernistycznych architektury okresu międzywojennego wyznaczana była w dużym stopniu przez stosunek do spuścizny klasycznej. Obserwujeny to zarówno w architekturze europejskiej,jak i w architekturze polskiej. Na jednym biegunie znajdowanła się estetyka tradycyjna, historyzująca, a na drugim jej przeciwieństwo - modernistyczna awangarda. Między tymi skrajnościami rozwijała się w architekturze cała paleta form pośrednich, umiarkowanie modernistycznych. W artykule ukazano przykłady właśnie tej tendencji stylowej w krajobrazie międzywojennej Gdyni, na tle dokonan polskich i europejskich tego okresu.


  • Migotanie przedsionków - kaskada zapalno-genetyczna. Rola procesu zapalnego w migotaniu przedsionków
    • Janusz Siebert
    • Franciszek Walczak
    2008

    Rola procesu zapalnego, wskaźniki zapalne, czynniki predysponujące wystąpienie migotania przedsionków po zabiegu operacyjnym, czynniki wyzwalające napad pooperacyjnego migotania przedsionków, działanie interleukiny.


  • Mikroszlifowanie powierzchni płaskich ściernicą diamentową z nieciągłą powierzchnią roboczą
    • Adam Barylski
    • Mariusz Deja
    2008

    Przeprowadzono badania mikroszlifowania w układzie docierarki jednotarczowej. Zastosowano narzędzie wykonane z metalowego korpusu i diamentowych wkładek ściernych (mikroziarno 3/2 ze spoiwem żywicznym) tworzących ściernicę z nieciągłą, płaską powierzchnią roboczą. W referacie przedstawiono wartości parametrów chropowatości i ubytku materiałowego po mikroszlifowaniu przedmiotów stalowych (1.3505 wg PN-EN) w stanie utwardzonym (58 HRC).


  • Mixed conductivity in tungstenite-phosphate glasses containing alkali metal ions
    • Ryszard Jan Barczyński
    2008 JOURNAL OF NON-CRYSTALLINE SOLIDS

    The conductivity of glasses in the 50WO3-(50-x)P2O5-xA2O (A = Na, K, Cs) system has been investigated as a function of composition. It is shown that in tungstenite-phosphate glasses containing different alkali metal ions the conductivity decreases with an increase in the alkali metal ion content. A decrease in conductivity is larger for heavier ions and reaches more than seven orders of magnitude in the case of glass containing Cs2O. This behavior remains in contrast to the literature data on conductivity in transitionmetal oxide glasses containing alkali metal ions where usually strong conductivity anomalies of several orders of magnitude at certain amount of ions are observed. No necessity of ion-polaron interaction has been pointed out.


  • Mlodzież gimnazjalna a otaczająca rzeczywistość jako wynik przemian cywilizacyjnych - w świetle badań jakościowych (w wybranych gminach woj. pomorskiego)
    • Paweł Bykowski
    2008

    Artykuł opisuje wynik badań prowadzonych w 2008 r. wśród uczniów szkół gimnazjalnych na terenie Kościerzyny i Redy. Wyniki badań wskazują na postrzeganie otaczającej rzeczywistości przez pryzmat najbliższego otoczenia - tj. małej ojczyzny, planowaniu swojej przyszłości oraz postrzeganiu otoczenia przez pryzmat zagrożeń związanych z alkoholem, narkotykami, przemocą i agresją. Badana młodzież wykazuje postawy w dużym stopniu pragmatyczne, nastawione na osągniďęcie zamierzonych celów rozwojowych.


  • Mobile monitoring system for air quality control along traffic routes = Monitoring zanieczyszczeń wzdłuż ciągów komunikacyjnych
    • Waldemar Wardencki
    • Krystyna Szymańska
    • Jacek Stefański
    • Ryszard Katulski
    • Jacek Namieśnik
    2008

    W referacie przedstawiono budowę i zasadę działania mobilnej stacji monitoringu do badania i analizy zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego wzdłuż ciagów komunikacyjnych. Przedstawiono również wyniki badań imisji substancji emitowanych z pojazdów poruszających się wzdłuż układu komunikacyjnego Trójmiasta stosując urzadzenie ETL 2000 Bus, zamontowane na dachu samochodu osobowego. Wcześniej, uzyskane wyniki porównano z wynikami uzyskanymi ze stacjonarnej stacji pomiarowej, należącej do sieci Fundacji Regionalnego Monitoringu Aglomeracji Gdańskiej w celu uzyskania potwierdzenia poprawności wskazań zaprojektowanego systemu. Przeprowadzone pomiary pozwoliły zidentyfikować miejsca o najwyższych stężeniach zanieczyszczeń.


  • Mobilny system monitoringu jakości powietrza
    • Ryszard Katulski
    • Jacek Namieśnik
    • Jarosław Sadowski
    • Jacek Stefański
    • Waldemar Wardencki
    • Krystyna Szymańska
    2008 Pełny tekst Measurement Automation Monitoring

    Zaprezentowano mobilny system monitoringu, który umożliwia kontrolę zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego wzdłuż ciągów komunikacyjnych. W opracowanym systemie stacja monitorująca charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi rozmiarami i zawiera układ elektroniczny autorskiego rozwiązania do pomiaru, zapisu i transmisji drogą radiową na serwer www pomierzonych stężeń związków chemicznych. Opracowane rozwiązanie jest stosunkowo tanie w budowie i eksploatacji, gdyż należy do tzw. urządzeń bezobsługowych. Przedstawiono przykładowe wyniki z przeprowadzonych testów funkcjonalnych w warunkach rzeczywistych.


  • Mocz ludzki jako źródło informacji na temat narażenia człowieka na różnorodne czynniki chemiczne
    • Natalia Jakubowska
    • Żaneta Polkowska
    • Jacek Namieśnik
    2008 Analityka: Nauka i Praktyka

    Mocz - jest to wydzielina wytwarzana przez nerki w ilości ok. 1500 ml na dobę; płyn zawierający oprócz wody (95%) szkodliwe i zbędne produkty przemiany materii. Mocz jest materiałem biologicznym niezwykle bogatym w niezbędne informacje na temat funkcjonowania organizmu człowieka i efektów narażenia na szkodliwe substancje pochodzące z otaczającego środowiska. Ze względu na swoje właściwości, prosty sposób pobierania próbki, który nie jest związany z żadnym ryzykiem (badanie nieinwazyjne) oraz możliwość uzyskania próby o stosunkowo dużej objętości (do 800 ml), mocz jest najszerzej stosowany w badaniach oceny stopnia narażenia środowiskowego i zawodowego. Badanie próbek płynów ustrojowych człowieka stanowi duże wyzwanie dla analityka, bowiem składniki w nich zawarte występują na poziomie śladowym. Ponadto oznaczanie różnego typu związków w próbkach moczu jest zadaniem trudnym ze względu na: czaso- i pracochłonność procedur przygotowania próbek do analizy, skomplikowany skład matrycy, która w większości uniemożliwia bezpośrednie oznaczanie analitów z wykorzystaniem znanych technik analitycznych (HPLC, GC, IC, CE), zróżnicowane poziomy zawartości poszczególnych związków oraz brak odpowiednich materiałów odniesienia.


  • Modal diagnostics of civil engineering structures.
    • Krzysztof Wilde
    2008

    Książka dotyczy zastosowania analizy modalnej do diagnostyki konstrukcji budowlanych.


  • Model analityczny budżetu czasu opóźnienia w sieci IP QoS
    • Sylwester Kaczmarek
    • Anna Karbownik
    2008 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Podstawowym celem artykułu jest przedstawienie i przebadanie sposobu podziału opóźnienia end-to-end dla danego strumienia pakietów wzdłuż łączy ścieżki, tak aby wolne zasoby przydzielane były w sposób gwarantujący jakość, a jednocześnie miała miejsce na tej ścieżce maksymalizacja liczby przyjętych do obsługi strumieni pakietów. Proces ten może dotyczyć zarówno łańcucha domen jak i łańcucha łączy. Opisany model LSS oparty jest na zasadzie przydzielania większej ilości nadmiarowego opóźnienia na łączach o mniejszej ilości wolnych (dostępnych) zasobów, powodując w ten sposób zwiększenie szybkości obsługi strumienia pakietów na tych łączach, a co za tym idzie zachowanie pewnej równowagi obsługi strumienia pakietów na całej ścieżce. Otrzymane wyniki zostały porównane z wynikami dla innych sposobów podziału nadmiaru opóźnienia (ESS, PSS, OPQ) w celu przedstawienia praktycznych wniosków dla różnych sytuacji ruchowych.


  • Model identification in urban structures revitalisation = Metody identyfikacji modeli stosowane w rewitalizacji budowli miejskich
    • Czesław Szymczak
    • Agnieszka Tomaszewska
    2008

    W pracy zaprezentowano wybrane metody diagnostyki dynamicznej stosowane w identyfikacji modeli budowli zabytkowych. Do tego celu wykorzystano pomiary częstości i postaci drgań własnych budowli poddanych oddziaływaniom środowiskowych. Wykazano efektywność stosowanych metod identyfikacji parametrycznej modeli oraz identyfikacji uszkodzeń na przykładzie trzech budowli: dzwonnicy Archikatedry w Wilnie, wieży Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku i Bramy Nizinnej w Gdańsku.


  • Model of management of knowledge bases in the information technology evaluation environment
    • Tomasz Sitek
    • Cezary Orłowski
    2008

    The paper presents the model of management of knowledge bases in multi-agent system for evaluation of information technologies (IT_MAS). Such system is being developed in Gdansk Uni-versity of Technology by Information Technology Management Team. Multi-agent system is supposed to support manager level specialists during decision processes when there is identified need to buy or change any information technology. The main goal of author's work is to design and verify knowledge resources model for such system. IT_MAS will be basing on 3 separate knowledge bases which will gather either facts or rules after they are accepted by society of experts.


  • Model pomiaru spirometrycznego - zastosowanie w diagnostyce pulmonologicznej
    • Renata Kalicka
    • Wojciech Słomiński
    • Krzysztof Kuziemski
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Badanie spirometryczne określa jakość wentylacji płuc. Funkcjonowanie układu oddechowego oparte jest na mechanizmie wentylacji. Podstawowymi zaburzeniami układu oddechowego są zmiany o charakterze obturacyjnym, restrykcyjnym oraz mieszanym. W pracy zaprezentowano nowy model badania spirometrycznego. Estymaty parametrów modelu wyliczane są na podstawie wyników spirometrii. Parametry modelu dostarczają nowych informacji na temat kondycji układu oddechowego. Pozwalają również na jednoznaczne rozróżnienie zdrowego i chorego pacjenta. Weryfikacja, przeprowadzona za pomocą symulacji zaburzenia funkcji płuc, potwierdziła diagnostyczną przydatność parametrów modelu uzyskanych na podstawie wyniku pomiaru spirometrycznego.


  • Model systemu zarządzania wiedzą z uwzględnieniem aspektów wiarygodności
    • Krzysztof Goczyła
    • Teresa Zawadzka
    • Michał Zawadzki
    2008

    W rozdziale przedstawiony został model systemu zarządzania wiedzą, w którym uwzględniono aspekty wiarygodności. Dla zaprezentowanego modelu opisane zostały również metody definiowania wiarygodności w Sieci Semantycznej oraz wnioskowania względem wiedzy wzbogaconej o informacje na temat wiarygodności. Na początku model definiuje "ontologię wiarygodności" - ontologię, która pozwala przypisać pewne zbiory cech do konkretnych asercji. Następnie opisana została semantyka systemu zarządzania wiedzą uwzględniającego aspekty zaufania. Zaproponowano również język zapytań, pozwalający na wyrażanie wymagań dotyczących wiarygodności dla pytań dziedzinowych. W podsumowaniu opisano pewne aspekty implementacyjne prototypowego systemu bazującego na omawianym modelu, a także zastosowania prezentowanego systemu w dziedzinie medycznej.


  • Model tests and stability calculations of shallow foundations resting on non-cohesive subsoil
    • Bohdan Zadroga
    • Krzysztof Malesiński
    2008

    Przedstawiono metodykę i charakterystyczne wyniki własnych badań modelowych przeprowadzonych z wykorzystaniem techniki PIV. W analizach numerycznych przeanalizowano trzy kryteria wytrzymałości gruntu na ścinanie i ich wpływ na wyniki ilościowe i jakościowe. Obliczenia analityczne oparto na koncepcji ESE. Zestawiono i przeanalizowano zgodność wyników badań modelowych, analiz numerycznych i obliczeń analitycznych.


  • Model zarządzania ontologiami w środowisku oceny technologii informatycznych
    • Adam Czarnecki
    2008

    W tekście zaprezentowano wczesny prototyp ontologii zbudowanej z myślą o wykorzystaniu w wieloagentowym systemie służącym ocenie technologii informatycznych (MAS_IT). Jako przykład wybrano aplikacje służące zarządzaniu projektami, w szczególności informatycznymi. Główny problem tu podniesiony dotyczy zarządzania procesem tworzenia i rozbudowy ontologii. Jako że nie ma jednej słusznej metody działania, inżynier wiedzy staje przed pytaniami o sposób, w jaki powinna powstawać ontologia, o jej granice czy poziom szczegółowości.