Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2008
Pokaż wszystkie-
Modelling of vibrations of a liquid filled tank
- Kazimierz Trębacki
Przeprowadzono analizę teoretyczną i numeryczną zbiorników długich i krótkich wypełnionych całkowicie lub częściowo cieczą. Wyznaczenie obciążeń hydrodynamicznych dotyczy bezpośrednio wytrzymałości konstrukcji samego zbiornika, a przez to pozwala określić wytrzymałość konstrukcyjną całego kadłuba. Szczególne wymagania stawiane są zbiornikom do przewozu cieczy radioaktywnych, gdyż należy zapewnić bardzo wysoki stopień bezpieczeństwa jednostki w transporcie morskim i lądowym.
-
Modelling of voltage transformer performance in power system harmonic frequency range
- Jarosław Łuszcz
- Ireneusz Mosoń
Zniekształcenia harmoniczne napięć i prądów występujące we współczesnych systemach energetycznych powodują liczne problemy pomiarowe. W referacie przedstawiono analizę właściwości przekładników napięciowych stosowanych w sieciach SN i WN w zakresie częstotliwości mierzonych zniekształceń harmonicznych. Opracowany szerokopasmowy model obwodowy został zweryfikowany symulacyjnie i eksperymentalnie. Wyniki przeprowadzonych badań potwierdzają wprowadzanie dodatkowych błędów pomiarowych poprzez przekładniki napięciowe, w szczególności w zakresie górnego pasma częstotliwości mierzonych składowych harmonicznych
-
Modelling of wave propagation in spatial frame elements - numerical simulations and experimental works
- Jacek Chróścielewski
- Magdalena Rucka
- Krzysztof Wilde
- Wojciech Witkowski
W pracy porównano rozwiązania propagacji fal sprężystych w ośrodku typu belka Timoszenki, uzyskane na drodze eksperymentalnej i numerycznej. Do obliczeń numerycznych wykorzystano wielowęzłowe spektralne elementy skończone klasy C0.Omówiono algorytm całkowania po czasie i sformułowano wnioski dotyczące liczby węzłów na długość fali.
-
Modelowanie bezpieczeństwa maszyn i instalacji krytycznych
- Kazimierz Kosmowski
- Jacek Zawalich
W rozdziale zostały omówione metody modelowania bezpieczeństwa instalacji krytycznych. W złożonym obiekcie podwyższonego ryzyka wyróżniono warstwy procesu technologicznego, systemów monitorowania i sterowania, alarmów krytycznych i interwencji operatorów, warstwy systemów automatyki zabezpieczeniowej SIS, zabezpieczeń inżynieryjnych, oraz warstwy przeciwdziałań wewnętrznych i zewnętrznych. Zwrócono uwagę na rolę jaką pełnią systemy E/E/PE związane z bezpieczeństwem, które realizują funkcje bezpieczeństwa. Przedstawiono wpływ czynników ludzkich i organizacyjnych na bezpieczeństwo obiektu krytycznego uwzględniając kategorie działań i błędów człowieka.
-
Modelowanie i pomiary nagłośnienia audytorium
- Henryk Lasota
- Romuald Mazurek
Uwaga projektantów systemów nagłośnieniowych zogniskowana jest na tzw. akustyce pomieszczenia, w którym realizowany jest przekaz słowny. Zjawiska pogłosowe związane z geometrią sali audytoryjnej, wynikające z wielokrotnych odbić fali dźwiękowej uznawane są za dominujące. Artykuł podejmuje niedoceniany problem wpływu liczby i rozmieszczenia głośników w sali na jakość przekazu. Superpozycji sygnałów dochodzących do słuchacza z wielu źródeł towarzyszy zjawisko interferencji, które prowadzi do istotnej modyfikacji odbieranych sygnałów. Zniekształcenia wprowadzane przez system nagłaśniający zbadano przyjmując model systemowo-liniowy, w którym właściwości transmisyjne systemów komunikacji są określane funkcjami odpowiedzi impulsowych i funkcjami przenoszenia. Zaprezentowano wyniki symulacji i pomiarów, zwracając uwagę na wpływ, jaki zwielokrotnianie źródeł dźwięku ma na formanty - parametry fonemów istotne dla zrozumiałości mowy.
-
Modelowanie i symulacja bezczujnikowego układu napędowego z maszyną indukcyjną i uszkodzonym wirnikiem
- Elżbieta Bogalecka
- Piotr-Doktorant Kolodziejek
Obecnie układy napędowe z maszyną indukcyjną zasilaną przekształtnikowo pracujące w bezczujnikowym układzie regulacji znajdują coraz szersze zastosowanie. Znane metody diagnostyki uszkodzeń wirników wymagają wymuszenia określonego stanu pracy maszyny, stąd ich zastosowanie w regulowanym układzie napędowym jest ograniczone bądź niemożliwe. Istnieje zatem potrzeba opracowania metod diagnostycznych dla układów napędowych z układem regulacji. W artykule przedstawiono badania symulacyjne bezczujnikowego układu napędowego z uszkodzoną maszyną indukcyjną. Celem badań jest ocena właściwości układu dla celów diagnostycznych.Słowa kluczowe: uszkodzenia wirników klatkowych, sterowanie bezczujnikowe, obserwatory zmiennych stanu
-
Modelowanie mechaniczne siatki stosowanej w leczeniu przepuklin
- Izabela Lubowiecka
- Agnieszka Tomaszewska
- Czesław Szymczak
W pracy proponuje się model jednowymiarowy cięgnowy siatki w celu ustalenia najbardziej istotnych parametrów modelowania. Zbadano, za pomocą analizy wrażliwości, wpływ: sprężystego połączenia siatki z powięzią, stałej materiałowej siatki i wstępnego napięcia siatki. Podano pewne wnioski praktyczne dla chirurgów wszczepiających siatki.
-
Modelowanie numeryczne nowego czujnika pola magnetycznego
- Marek Panek
- Wiesław Kordalski
- Beata Ściana
- Iwona Zborowska-Lindert
- Bogusław Boratyński
W pracy przedstawiono analizę numeryczną nowego czujnika pola magnetycznego, którego struktura różni się od znanych MOS MAGFET-ów horyzontalnym, a nie pionowym podziałem drenów. Analizowano wpływ rozmiarów kanału w dwudrenowej strukturze MESFET wykonanej z GaAs na zmiany prądu drenu wywołane polem magnetycznym. Dla wybranej topologii struktury wykonano serię dwuwymiarowych symulacji zjawisk transportu nośników ładunku w kanale tranzystora dla dwóch przypadków: braku i obecności pola magnetycznego.
-
Modelowanie pomiaru spirometrycznego - wartości referencyjne parametrów modelu
- Renata Kalicka
- Wojciech Słomiński
- Krzysztof Kuziemski
W pracy przedstawiono propozycję wykorzystania wyników modelowania pomiaru spirometrycznego do celów diagnostycznych. W praktyce lekarskiej interpretację wyników spirometrii wykonuje się w odniesieniu do wartości referencyjnych uzyskanych dla reprezentatywnej populacji osób zdrowych. Zastosowanie praktyczne modelu wymaga określenia wartości referencyjnych parametrów modelu w zależności od cech antropologicznych pacjenta. Zaprezentowano liniowy i nieliniowy opis wyznaczania tych wartości. Uzyskany błąd aproksymacji wartości referencyjnych parametrów, wyznaczonych z wykorzystaniem nieliniowego równania referencyjnego, umożliwia obliczenie wartości referencyjnej badanego parametru (w zależności od płci, wieku i wzrostu) z dobrą dokładnością, wystarczającą do różnicowania stanów zdrowia. Daje to możliwość wsparcia procesu diagnostycznego nowymi informacjami uzyskanymi dzięki zastosowaniu modelu pomiaru spirometrycznego.
-
Modelowanie procesu nagrzewania pompy wielotłoczkowej PWK 27 firmy HYDROTOR podczas rozruchu w niskich temperaturach otoczenia
- Ryszard Jasiński
- Piotr Lewandowski
W artykule przedstawiono modelowanie procesów nagrzewania pompy wielotłoczkowej PWK 27 firmy HYDROTOR podczas rozruchu w niskich temperaturach otoczenia (warunkach szoku termicznego).
-
Modelowanie systemów samoreprodukujacych się
- Wojciech Jędruch
- Rafał Sienkiewicz
Abstrakt opisuje system samoreprodukujący się zrealizowany w środowisku DigiHive. Środowiskiem jest dwuwymiarowa przestrzeń, w której poruszają się, zderzają się i tworzą wiązania stosy sześciokatnych płytek. Na wyższym poziomie organizacji struktura płytek specyfikuje funkcje których realizacja zmienia struktury innych płytek w otoczeniu.
-
Modelowanie tłumienia propagacyjnego w porcie kontenerowym
- Ryszard Katulski
- Jarosław Sadowski
- Jacek Stefański
W pracy przedstawiono nowy sposób szacowania tłumienia propagacyjnego w łączu radiokomunikacyjnym pracującym na obszarze portu kontenerowego. Opisano wielowariantowy model empiryczny opracowanyprzy zastosowaniu analizy regresji wielowymiarowej, na podstawie badań pomiarowych wykonanych w takim środowisku propagacyjnym. Ponadto przedstawiono opis użytego stanowiska badawczo-pomiarowego.
-
Modelowanie tłumienia propagacyjnego w porcie kontenerowym
- Ryszard Katulski
- Jarosław Sadowski
- Jacek Stefański
W pracy przedstawiono nowy sposób szacowania tłumienia propagacyjnego w łączu radiokomunikacyjnym pracującym na obszarze portu kontenerowego. Opisano wielowariantowy model empiryczny opracowanyprzy zastosowaniu analizy regresji wielowymiarowej, na podstawie badań pomiarowych wykonanych w takim środowisku propagacyjnym. Ponadto przedstawiono opis użytego stanowiska badawczo-pomiarowego.
-
Modelowanie wód podziemnych dla ustalenia zasobów eksploatacyjnych ujęć na przykładzie Trójmiasta
- Beata Jaworska-Szulc
Aglomeracja Trójmiejska obejmuje zróżnicowany geomorfologicznie obszar. Wody podziemne ujmowane są na obszarze wysoczyzny, w strefie zasilania i przepływu wód podziemnych, a także na obszarze nizin nadmorskich, w strefie ich drenażu. W artykule przestawiono wyniki badań modelowych prowadzonych w celu ustalenia zasobów eksploatacyjnych wód z utworów plejstocenu na dwóch ujęciach zlokalizowanych w części wysoczyznowej: Gdynia Wiczlino oraz Gdynia Wielki Kack. Obliczenia prze-prowadzono niezależnie dla obu ujęć uwzględniając pracę innych dużych ujęć wód pod-ziemnych znajdujących się na obszarze badań (Gdynia Sieradzka oraz Gdańsk Osowa). Symulacje modelowe wykazały, że istnieje ich silne współdziałanie. Zaznacza się ono szczególnie w warunkach jednoczesnego poboru wód na wszystkich ujęciach w ilości ich maksymalnych zatwierdzonych zasobów. Eksploatacja prowadzi wówczas do po-wstania głębokiego na 15 metrów, regionalnego leja depresji, przy czym w obu skon-struowanych niezależnie modelach uzyskano niemal identyczny wynik. Tak intensywny pobór wód podziemnych jest niekorzystny, ze względu na zmianę reżimu przepływu wody w ciekach powierzchniowych. W wyniku eksploatacji zwiększa się infiltracja rzek, a zmniejsza się ich drenaż, lokalnie zanika górna warstwa wodonośna, a cieki pły-nące na tym terenie mogą okresowo wysychać. W efekcie obliczeń optymalizacyjnych ustalono, że maksymalny pobór wód nie powinien przekraczać na ujęciu Wiczlino 650 m3/h, a na ujęciu Wielki Kack 410 m3/h.
-
Modelowe badania degradacji wybranych pestycydów w próbkach ścieków procesowych
- Marzena Grynkiewicz
- Grażyna Dembska
- Grażyna Sapota
- Agnieszka Flasińska
- Stanisław Wiśniewski
- Barbara Aftanas
- Ewa Kowalska
Degradacja jest naturalnym procesem rozkładu substancji organicznych obecnych w środowisku. Zanieczyszczenia środowiska emitowane ze źródeł antropogenicznych charakteryzują się wysoką toksycznością, trwałością i zdolnoscią do biokumulacji. Do tej grupy należą związki, które w zależności od elementów środowiska, w którym występują, mogą ulegać przemianom w wyniku różnych procesów fizycznych, chemicznych, biologicznych i fotochemicznych.
-
Modern approaches to file system integrity checking
- Michał Wróbel
- Jerzy Kaczmarek
One of the means to detect intruder's activity is totrace all unauthorized changes in a file system.Programs which fulfill this functionality are called fileintegrity checkers. This paper concerns modernapproach to file system integrity checking. It reviewsarchitecture of popular systems that are widely used inproduction environment as well as scientific projects,which not only detect intruders but also take actions tostop their activity. The concept and architecture ofICAR System (Integrity Checking And RestoringSystem), which we are developing, will be presented.The ICAR System not only covers functionality ofintegrity checkers but also automatically restores files,which were modified by the intruder. ICAR has beendesigned as kernel module of the operating system andit uses read-only devices to store data. The article canprove useful to the operating systems users, that areinterested in securing their data and systemconfiguration.
-
Modernizacja jednopłaszczowych stalowych zbiorników walcowych na ciecze palne
- Jerzy Ziółko
- Tomasz Mikulski
- Ewa Supernak
Przeanalizowano stan naprężeń w płaszczu i dnie zbiornika walcowego występującego przy przebudowie zbiornika jednopłaszczowego. Zbadano wpływ sprężystości podłoża (fundamentu) na wartości tych naprężeń
-
Modification of titanium dioxide with platinum ions and clusters: application in photocatalysis
- Ewa Kowalska
- Hynd Remita
- Christophe Colbeau-Justin
- Jan Hupka
- Jacqueline Belloni
W celu polepszenia właściwości fotokatalitycznych, TiO2 (komercyjny-P25 oraz syntezowany metoda zol-żel) był domieszkowany za pomocą jonów lub klasterów [Pt3(CO)6]62- platyny. Własności fizyczne fotokatalizatorów były badane za pomocą elektronowego mikroskopu transmisyjnego (TEM), dyfraktometru rentgenowskiego (XRD) oraz analizatora powierzchni właściwej (BET). Dyfuzyjna spektrometria odbiciowa (DRS) została zastosowana w celu scharakteryzowania zdolności absorbowania światła widzialnego. Czas życia nośników ładunków w ziarnie TiO2 po wzbudzeniu promieniowaniem UV został oznaczony za pomocą metody TRMC (time-resolved microwave conductivity). Efektywność fotokatalizatorów była sprawdzana dla modelowych związków: fenolu i rodaminy B. Wykazano, ze aktywność fotokatalityczna zmodyfikowanego TiO2 silnie zależy od wyjściowego TiO2 (komercyjny czy syntezowany), zakresu stosowanego promieniowania (UV czy widzialne) oraz testowanego związku (barwnika lub fenolu). We wszystkich przedstawionych układach, zauważono pozytywny wpływ domieszkowania za pomocą klasterów platyny. Zaobserwowana aktywność w zakresie promieniowania widzialnego oraz wzrost aktywności w zakresie UV dla modyfikowanych proszków była spowodowana wzrostem absorpcji promieniowania widzialnego oraz spowolnieniem rekombinacji nośników ładunku (e-/h+).
-
Modular wireless sensor network platform for RF transceiver evaluation
- Łukasz Gieryk
- Łukasz Kulas
- Krzysztof Nyka
Artykuł przedstawia modułową technikę projektowania sieci sensorów bezprzewodowych. Uniwersalne połączenia występujące pomiędzy modułami pozwalają na zaprojektowanie nowej wersji sieci w przeciągu kilku dni zamiast tygodni. Na bazie wymienionej metodologii skonstruowane została platforma pozwalająca testować różnego rodzaju układy nadawczo odbiorcze pracujące na częstotliwościach RF.
-
Modulation frequency constraints on wow and flutter determination
- Przemysław Maziewski
Opracowane wcześniej algorytmy do określania charakterystyki kołysania i drżenia dźwięku okazały się pomocne w rekonstrukcji rzeczywistych próbek dźwiękowych, jednakże przy ich opracowaniu nie określono przedziału częstotliwości modulujących, które mogą być przez nie śledzone. Prezentowany artykuł zawiera studium pozwalające wyznaczyć brakujące przedziały częstotliwości dla trzech algorytmów śledzących: przydźwięk sieciowy, pozostałość prądu podkładu w.cz. oraz środek ciężkości widma dla tonalnych składowych dźwięku. W artykule przedstawiono krótki opis wymienionych metod śledzących, teoretyczne rozważania pozwalające wyznaczyć poszukiwane przedziały, oraz eksperymenty weryfikujące.