Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2008
Pokaż wszystkie-
Ocena ograniczeń wydajności implementacji stosu IPV4/IPV6 w urządzeniach sieciowych
- Jacek Światowiak
- Krzysztof Nowicki
W pracy przedstawiono problemy zapewnienia dostatecznie wydajnego przetwarzania datagramów IP i implementacji stosów TCP/IP w urządzeniach sieciowych. Opisano kilka koncepcji majšcych na celu zwiększanie szybkości przetwarzania strumieni datagramów IP.
-
Ocena poziomu innowacyjności badanych przedsiębiorstw
- Marzena Grzesiak
W rozdziale dokonano oceny poziomu innowacyjności badanych przedsiębiorstw na podstawie wyników badań uzyskanych w ramach realizacji projektu MAYDAY.
-
Ocena poziomu świadomości innowacyjnej w badanych przedsiębiorstwach
- Marzena Grzesiak
W rozdziale dokonano oceny poziomu świadomości innowacyjnej badanych przedsiębiorstwa na podstawie wyników badań przeprowadzonych w ramach projektu MAYDAY.
-
Ocena poziomu świadomości konieczności kształcenia - analiza wyników badań w przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego
- Aniela Mikulska
Wyniki badania poziomu świadomości dotyczącej konieczności kształcenia przez całe życie
-
Ocena projektów rekonstrukcji Hali Kwiatowej nr 1 w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno - Spożywczym S.A. w Gdańsku
- Dariusz Kowalski
- Elżbieta Urbańska-Galewska
Ocena projektów technicznych naprawy i wzmocnienia konstrukcji stalowej hali o powierzchni 5000 m2. Ocena projektu odśnieżania obiektu. Projekt wykonwczy - Doraźne prace wzmacnijące konstrukcje stalową hali
-
Ocena przydatności bakterii Thermus ruber jako źródła syntazy trehalozy
- Izabela Sinkiewicz
- Józef Synowiecki
Wykazano, że termofilna bakteria Thermus ruber jest źródłem syntazy trehalozy,katalizującej wewnątrzcząsteczkową transglikozylację maltozy. Wymieniony enzym przejawia największą aktywność w temp. 65 st. C przy pH 6,5. Najlepszą wydajność syntazy trehalozy uzyskiwano podczas hodowli bakterii w 55 st. C na podłożu zawierającym 0,5% peptonu 0,1% wyciągu drożdżowego i 0,5% maltozy lub skrobi.
-
Ocena przydatności filtracji Kalmana do poprawy właściwości szumowych danych uzyskiwanych w badaniach DSC-MRI mózgu
- Renata Kalicka
- Seweryn Lipiński
W pracy pokazano jak na poprawę jakość danych z badania DSC-MRI wpływa filtracja stochastyczna Kalmana. Do przeprowadzenia filtracji stochastycznej potrzebny jest opis systemu w kategoriach zmiennych stanu. Warunek ten spełnia użyty model trójkompartmentowy. Filtracji poddane są próbki, które reprezentują pierwszy przepływ znacznika przez ROI. Jakość filtracji Kalmana silnie zależy od ilości próbek, z związku z tym mało liczne dane MRI są symulacyjnie uzupełniane do zadowalającej ilości, a po filtracji z licznego zbioru punktów odzyskiwane są próbki odpowiadające oryginalnym danym. Uzyskane rezultaty wskazują na przydatność filtracji Kal-mana do poprawy własności szumowych danych DSC-MRI.
-
Ocena przydatności maszyn wirtualnych do nauczania teleinformatyki
- Krzysztof Nowicki
- Radosław Misiło
W rozdziale opisano zadania maszyn wirtualnych. Zaprezentowano eksperymenty przeprowadzone na Politechnice Gdańskiej wykazujšce przydatność rozwiązań wirtualizujących do nauczania zasad teleinformatyki. Przedstawiono szereg pomiarów wydajności protokołów/usług sieciowych realizowanych na maszynach wirtualnych, których charakterystyki wydajności są odmienne niż realizowanych w systemach rzeczywistych. Uzasadniono tezę, iż nauczanie teleinformatyki na systemach wirtualizujšcych należy ograniczyć tylko do zasad/mechanizmów. Wnioskowanie o zależnościach czasowych, wydajnościowych itp. może w takich systemach być obarczone znacznymi błędami, zatem ocena QoS na podstawie zachowania się systemów zwirtualizowanych jest niezwykle ryzykowna.
-
Ocena skuteczności czyszczenia sieci wodociągowej metodą hydropneumatyczną
- Marian Kulbik
Przedmiotem analizy było dyskusyjne kryterium oceny skuteczności czyszczenia sieci wodociągowej określone przez eksploatatora. Analizę oparto na wynikach badań terenowych po czyszczeniu 9,5 km sieci wodociągowej o średnicy od 80 do 160 mm. Empiryczną podstawę dalszych rozważań stanowił zbiór wartości umownego zastępczego współczynnika chropowatości rurociągów k10. Uzyskane rezultaty wykazały, że lokalne warunki reakizacji pomiarów mają wpływ na zmienność wyznaczonych wartości k10. Z tego powodu uznano, że praktycznym wskaźnikiem oceny skuteczności czyszczenia powinna być oporność jednostkowa (właściwa) C. Jednakże, warunkiem rozpowszechniania tej propozycji jest opracowanie standardów dla wskaźnika C na podstawie pomiarów po czyszczeniu danej sieci.
-
Ocena skuteczności płukania przewymiarowanych sieci wodociągowych metodą ukierunkowanego przepływu na podstawie jakości popłuczyn
- Marian Kulbik
Ocenę skuteczności płukania 77 km sieci przeprowadzono wielokryterialnie na bazie symulacyjnego odwzorowania jego przebiegu, w tym dokonano oszacowania hydraulicznego stanu wybranych rurociągów przed i po płukaniu. Wzrost sprawności hydraulicznej płukanych rurociągów jest zróżnicowany zależnie od funkcji, jaką pełnią w układzie wodociągowym, ich średnicy i rodzaju materiału. Najlepsze efekty uzyskano w płukaniu sieci rozdzielczej wykonanej z rur żeliwnych, a najmniej skuteczne było usuwanie osadów z magistrali.Analizie poddano ponadto wyniki badań laboratoryjnych 254 próbek popłuczyn w zakresie trzech wskaźników: mętności, suchej pozostałości i zawartości żelaza. Jako kryterium ilościowej oceny przyjęto ładunek zanieczyszczeń odpływających rurociągiem zrzutowym do kanalizacji oraz masę usuniętego żelaza i suchej pozostałości. Z bilansu wynika, że masa wypłukanych substancji stałych, rozpuszczonych i zawieszonych w wodzie wyniosła ponad 5 ton, w tym żelaza około 50 kg.
-
Ocena skuteczności zarządzania polską marką
- Marianna Daszkowska
- Jerzy Koszałka
Przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące zarządzania polską marką. są to przede wszystkim elementy wartości marki oraz jej tożsamości. problemy omówiono na przykładzie firmy wedel, która skutecznie zarządza swoją marką od ponad 150 lat.
-
Ocena stopnia wykorzystania technologii informacyjnych w MSP kooperujących z przemysłem okrętowym
- Marzena Grzesiak
Innowacyjność małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz wykorzystywane przez nie technologie informacyjne często warunkują konkurencyjność nie tylko samych przedsiębiorstw, ale także całych gospodarek. Jednak innowacyjność przedsiębiorstw w dużym stopniu uzależniona jest od świadomości menedżerów dotyczącej potrzeby wprowadzania innowacji. Wprowadzane technologie informacyjne stanowią często pierwszy krok do implementacji innowacyjnych rozwiązań w obszarze zarządzania umożliwiających, między innymi, rozwój przedsiębiorstwa. Przemysł okrętowy zmaga się w Polsce od lat z określonymi problemami wynikającymi tak z sytuacji makroekonomicznej, jak i pewnych nawyków zarządzania. Trudna sytuacja w branży ma wpływ także na kondycję MSP kooperujących z przemysłem okrętowym. W ramach projektu MAYDAY przeprowadzono wśród tych przedsiębiorstw dwie tury badań, które mają - między innymi - umożliwić określenie zakresu stosowania technologii informacyjnych oraz zainteresowanie innowacjami. W rozdziale zostały zaprezentowane wybrane wyniki badań.
-
Ocena sytuacji finansowej gospodarstw domowych
- Ewa Mazurek-Krasodomska
Do podstawowych czynników determinujących obecność i aktywność gospodarstw domowych na rynku finansowym należy zgromadzony przez nie majątek. W opracowaniu analizie poddano wielkość i strukturę majątku finansowego gospodarstw domowych w wybranych krajach UE w latach 1995-2006. Następnie przedstawiono źródła finansowania tego majątku, do których zaliczono dochody gospodarstw domowych, zgromadzone przez nie oszczędności oraz środki pochodzące z pożyczek i kredytów. W ostatniej części opracowania zaprezentowano podstawowe wskaźniki, które można wykorzystać dokonując oceny kondycji finansowej gospodarstwa domowego.
-
Ocena techniczno-ekonomiczna kaskadowego systemu chłodzenia opartego na układzie amoniak - dwutlenek węgla. Część 1-3
- Daniel Bagiński
- Zenon Bonca
W artykule omówiono budowę i działanie możliwych do stosowania obiegów wykorzystujących dwutlenek węgla (R 744), a są to obiegi podkrytyczne i transkrytyczne. Dokonano przeglądu systemów chłodzenia opartych na tym naturalnym płynie roboczym, takich jak: układ kaskadowy z dwutlenkiem węgla w części niskotemperaturowej, układ pośredni, w którym jest on nośnikiem ciepła oraz układ z kilkoma poziomami temperatur parowania. W każdym przypadku zwrócono uwagę na zalety i wady rozwiązania. W części drugiej publikacji przedstawiono charakterystykę techniczną i cieplną obiektu symulacji, w tym założenia technologiczne i chłodnicze, a także wyniki opracowanego dla niego bilansu cieplnego. Zaprezentowano wyniki wyboru obiegu termodynamicznego z 10-ciu zaproponowanych jego konfiguracji. W części trzeciej przedstawiono zaprojektowaną na tej podstawie instalację chłodniczą wraz z automatyką sterującą oraz ocenę techniczno-ekonomiczną kaskadowego systemu chłodzenia na tle rozwiązań opartych na bezchlorowych czynnikach syntetycznych, np. R 22.
-
Ocena technologii informatycznych z wykorzystaniem prototypu funkcjonalnego systemu agentowego
- Cezary Orłowski
- Artur Ziółkowski
Prezentowana praca jest kontynuacją serii artykułów dotyczących badania technologii informatycznych i stanowi przykład zastosowania koncepcji systemu wieloagentowego do oceny technologii informatycznych. Koncepcja ta powstała w Zakładzie Zarządzania Technologiami Informatycznymi na Politechnice Gdańskiej w 2007 roku i jest sukcesywnie rozwijana. W artykule tym skoncentrowano się na prezentacji prototypu funkcjonalnego systemu agentowego i jego zastosowania do oceny technologii informatycznych firmy IBM. Przedstawiono także system generowania ocen technologii, w którym uprzednio zdefiniowano funkcje agentów (zgodnie z metodologią zarządzania) przenosząc na płaszczyznę sztucznej inteligencji typowe elementy zarządzania zespołem.
-
Ocena technologii informatycznych z wykorzystaniem prototypu funkcjonalnego systemu agentowego
- Adam Czarnecki
- Cezary Orłowski
- Tomasz Sitek
- Artur Ziółkowski
W artykule zaprezentowano stan prac nad systemem agentowym służącym ocenie technologii informatycznych. Na obecnym etapie jest to prototyp funkcjonalny obejmujący agenty, bazę wiedzy oraz ontologię, zaś domeną objętą oceną - technologie zarządzania przedsięwzięciami, ze szczególnym uwzględnieniem tych nakierowanych na projekty IT. W tekście, poza wskazaniem oczekiwanych funkcjonalności, główny nacisk położono na weryfikację poprawności prototypu. Celem do tej weryfikacji ma być zestaw eksperymentów związanych z oceną podstawowych funkcjonalności, następnie dodaniem nowej funkcjonalności oraz nowego kontekstu.
-
Ocena ważności parametrów modelu z wykorzystaniem sieci neuronowej
- Tomasz Kiczkowiak
- Szymon Grymek
W pracy przedstawiono sposób oceny wpływu występowania parametrów modelu na jego dokładność. Sposób polega na wykorzystaniu sztucznych sieci neuronowych. Jako przykład wykorzystano obliczenia parametrów przepływowych elementu pneumatycznego.
-
Ocena wpływu parametrów nadtapiania laserowego w warunkach kriogenicznych na strukturę warstwy wierzchniej na stopie Ti-6Al-4V
- Grzegorz Gajowiec
W pracy zostały przedstawione efekty przetapiania laserowego w warunkach kriogenicznych stopu tytanu Ti-6Al-4V. W celu określenia wpływu obróbki laserowej wykonano analizę mikrostruktury (SEM), składu fazowego (XRD), oraz pomiary mikrotwardości uzyskanych warstw. Stwierdzono, że zmiany podstawowych parametrów przetapiania laserowego - mocy wiązki lasera i prędkości skanowania istotnie wpływają na grubość i mikrostrukturę otrzymanych warstw. W wyniku przetapiania laserowego nastąpił znaczny wzrost mikrotwardości. Obserwacje mikroskopowe wykazały, że otrzymane warstwy mają budowę dendrytyczną. Analiza składu fazowego wykazała obecność tlenków i azotków tytanu w warstwie wierzchniej. Efektem ubocznym opisywanej tu metody obróbki powierzchniowej jest obecność siatki pęknięć na powierzchni.
-
Ocena wybranych programów lojalnościowych Grupy Hotelowej Orbis
- Edyta Gołąb-Andrzejak
W artykule dokonano analizy i oceny wybranych programów lojalnościowych stosowanych przez Grupę Hotelową Orbis. Na początku przedstawiono główne założenia dotyczące programu lojalnościowego. Następnie zaprezentowano trzy programy lojalnościowe poddane analizie. Przedstawiono nazwę programu, jego formę, marki hoteli go stosujące, korzyści dla uczestników oraz uwagi dotyczące programu. Kolejnym etapem była ocena rozpatrywanych programów. Dokonano jej w kontekście spełniania celów, właściwej struktury programu oraz występowania błędów w programie. W ocenie uwzględniono również dodatkowe kryteria wyodrębnione przez autorkę.