Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Wzmacnianie podtorza kolejowego metodą stabilizacji ubocznymi produktami spalania
    • Waldemar Cyske
    2010

    Uboczne produkty spalania powstają na skutek spalania w piecach bezresztowych różnych rodzajów węgla. Popioły odprowadzane spod elektrofiltrów w postaci suchego pyłu posiadają właściwości wiążące i mogą być stosowane jako samodzielne spoiwo lub jako dodatek do innych spoiw. Każdorazowo przed przystąpieniem do stabilizacji gruntu spoiwem hydraulicznym należy sporządzić receptę laboratoryjną. Najważniejszym parametrem dla wykonanego podtorza jest jego nośność określana za pomocą metody statycznych obciążeń płytowych, popularnie VSS. W metodzie tej wyznacza się pierwotny oraz wtórny moduł odkształcenia podtorza.


  • Wzmocnienie podłoża gruntowego krótkimi kolumnami GEOPIER
    • Michel Wojnarowicz
    • Eugeniusz Dembicki
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono właściwości kolumn ubijanych GEOPIER i system ich działania. Podano obszar zastosowań, analizę pracy kolumn i opis wykonawstwa. Przedstawiono metodę wymiarowania kolumn GEOPIER oraz kontrolę ich wykonania.


  • Wzrost gospodarczy a rola przemysłów niskiej, średniej i wysokiej technologii
    • Ewa Lechman
    • Magdalena Olczyk
    2010 MARKETING I RYNEK

    W literaturze można spotkać się ze stwierdzeniem, że produkcja w sektorze wysokich technologii jest motorem wzrostu produkcji, zatrudnienia i wydajności wielu gospodarek. Co więcej, uważa się, że rozwój przemysłu wysokiej technologii oznacza nie tylko wzrost gospodarczy, ale także zmiany w strukturze gospodarki. Stare przemysły tracą na znaczeniu a nowe gałęzie przemysłu, bazujące na wysokiej technologii, stają się krajowymi gazelami biznesu. Autorki postanowiły zweryfikować te tezy poddając analizie zmiany w produkcji przemysłowej w 21 wybranych krajach oecd w latach 1996-2007. Z przeprowadzonej przez autorki analizy wynika, że zmiany strukturalne w dziedzinie produkcji przemysłowej są bardzo małe i nie mogą być traktowane jako ważny element w procesie wzrostu w analizowanych krajach. Autorkom nie udało się potwierdzają tezy o istnieniu prostego związku między rozwojem sektora wysokich technologii a wysokim wzrostem gospodarki.


  • Wzrost konkurencyjności zakładów opieki zdrowotnej poprzez orientację na klienta
    • Grzegorz Zieliński
    2010 PRACE I MATERIAŁY WYDZIAŁU ZARZĄDZANIA UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO

    W niniejszej publikacji przedstawiono podstawowe aspekty orientacji na klienta w zakładach opieki zdrowotnej jako sposobu na podniesienie ich konkurencyjności. Autor zaprezentował kluczowe różnice pomiędzy placówkami zorientowanymi na pacjenta a placówkami o orientacji administracyjnej. Przedstawiono również procesy związane z tego typu podejsciem, wraz z charakterystyką głównych obszarów orientacji na klienta w zakładach opieki zdrowotnej.


  • Wzrost poziomu satysfakcji klientów jako efekt wykorzystania koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w instytucjach finansowych.
    • Bogumił Czerwiński
    2010

    W artykule podjęto próbę przedstawienia koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu w działalności instytucji finansowych. Przedstawiono jeden z podstawowych marketingowych efektów stosowania CSR czyli wzrost poziomu satysfakcji klientów. Podmiotem badań w artykule są instytucje finansowe prowadzące działalność w Polsce. Przedstawiono ich działania odpowiedzialne społecznie na tle działań na rynkach światowych.


  • Z doświadczeń wykonawstwa fundamentów mostu w trudnych warunkach geotechnicznych
    • Michel Wojnarowicz
    • Eugeniusz Dembicki
    2010

    W artykule przedstawiono rozwiązania rodzajów fundamentów pod budowę przyczółków i filarów mostu autostradowego przez rzekę Loirę we Francji. W opisanych warunkach gruntowych podłoża posadowienia oprócz warstwy wapienia o różnym stopniu zwartości napotkano na kompleks krasowy o różnym ułożeniu i miąższości. Przedstawiono rozwiązania bezpiecznego posadowienia dwóch przyczółków i czterech filarów mostu. Zastosowano różne techniki wzmocnienia podłoża jak iniekcję klasyczną, iniekcję stumieniową, mikropale z iniekcją i bez wzmocnienia. Omówiono metody weryfikacji zastosowanych technik wzmocnienia.


  • Z działalności Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Politechniki Gdańskiej w latach 2005-2010
    • Adam Barylski
    2010 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono działalność naukową Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Podano strukturę organizacyjną katedry oraz wybrane wyniki i metodykę badań prowadzonych przez poszczególne zespoły naukowo-badawcze, jak również podstawową działalność dydaktyczną w latach 2005-2005.


  • Z historii Katedry Pojazdów i Maszyn Roboczych 2005-2010
    • Ryszard Woźniak
    • Stanisław Taryma
    2010 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono dorobek naukowy i dydaktyczny Katedry Pojazdów i Maszyn Roboczych w latach 2005 - 2010.


  • Z historii najnowszej Katedry Technologii Materiałów Maszynowych i Spawalnictwa Politechniki Gdańskiej
    • Tadeusz Piątkowski
    • Jerzy Łabanowski
    2010 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    W artykule przedstawiono historię najnowszą Katedry Technologii Materiałów Maszynowych i Spawalnictwa Politechniki Gdańskiej


  • Zaawansowanie prac związanych z realizacją programu jądrowego w Polsce
    • Tomasz Minkiewicz
    2010 Pełny tekst Acta Energetica

    Niniejszy artykuł przedstawia aktualny (czerwiec br.) stan zaawansowania prac związanych z realizacją programu jądrowego w Polsce. Uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej planowane jest na 2020 r. W celu zrealizowania tego projektu konieczne jest przygotowanie odpowiedniego zaplecza zarówno prawnego jak i technicznego. Obecnie trwają prace związane z nowelizacją Ustawy Prawo atomowe, wyborem odpowiedniej lokalizacji przyszłej elektrowni jądrowej, nawiązywana jest współpraca z zagranicznymi firmami, a także rozpoczęto program kształcenia polskiej kadry przyszłych pracowników ośrodków związanych z energią jądrową w Polsce. Bardzo istotny jest również wybór odpowiedniej technologii reaktora jądrowego oraz kwestie związane ze składowaniem odpadów radioaktywnych.


  • Zabytki Gdyni
    • Robert Hirsch
    2010

    Artykuł poświęcony zabytkom architektury Gdyni w numerze ogólnopolskiego kwartalnika. W tekście przedstawiono charakterystykę zabytków Gdyni, ich specyfikę i działania związane z ochroną i konserwacją na podstawie własnych doświadczeń autora.


  • Zachowania klientów na rynku usług edukacyjnych szkół wyższych
    • Anna Drapińska
    2010 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    Coraz trudniejsze warunki funkcjonowania na rynku usług edukacyjnych szkół wyższych powodują, że uczelnie zmuszone są do podejmowania działań marketingowych skierowanych do swoich klientów. Podstawą podejmowania tych działań jest niewątpliwie znajomość zachowań klientów. Początkowym etapem relacji pomiędzy uczelnią i jej klientami, jakimi są studenci, jest wybór uczelni i kierunku studiów przez kandydatów na studia. Znajomość zachowań klientów na tym etapie warunkuje podejmowane przez uczelnię działania i dopasowanie studentów do jej oferty. W artykule przedstawiono najważniejsze modele, a także uwarunkowania procesu decyzyjnego studentów. Szczególną uwagę zwrócono na model D.Vrontis, A. Thrassou, Y. Melanthiou wskazujący na cechy charakterystyczne tego procesu w gospodarkach rozwiniętych. Wskazano także na konsekwencje zmian zachowań w procesie decyzyjnym, jakie wynikają dla szkół wyższych.


  • Zachowania konsumentów na polskim rynku internetowych serwisów handlowych
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2010

    Rozprawa ma na celu zbadanie rynkowych zachowań konsumentów oraz stosowanych przez wybrane polskie internetowe serwisy handlowe czynników mających wpływ na rynkowe zachowania konsumentów.Według wiedzy autorki, kompleksowe badanie wpływu czynników stosowanych przez internetowe serwisy handlowe na zachowania konsumentów indywidualnych nie było dotychczas w Polsce przeprowadzane. Do najważniejszych przesłanek podjęcia tematu rozprawy doktorskiej należały: wzrastająca z roku na rok liczba internautów robiących zakupy w Sieci; pojawianie się nowych trendów rynkowych zachowań konsumentów; duże znaczenie zachowań rynkowych konsumentów dla kształtowania kierunku zmian w stosowanych narzędziach komunikacji marketingowej.Wyniki badań są użyteczne z punktu widzenia podmiotów zainteresowanych rozwojem sektora B2C w Polsce (m. in. sklepy internetowe, porównywarki cen, pasaże handlowe i platformy aukcyjne). Poznanie zachowań i preferencji młodych konsumentów w odniesieniu do czynników, poprzez które serwisy handlowe starają się oddziaływać na internautów, pozwala na ich lepsze dopasowanie do oczekiwań konsumentów oraz na opracowanie skutecznych form komunikacji wspierającej sprzedaż.


  • Zachowania rynkowe młodych konsumentów w Internecie w świetle badań wybranej grupy studentów trójmiejskich uczelni publicznych
    • Magdalena Brzozowska-Woś
    2010 Pełny tekst Marketing i Zarządzanie

    Klienci obecni w wirtualnym świecie mają do wyboru ogromną ilość wyrobów, usług i informacji w różnych kategoriach i na pewno nie podlegają sterowaniu. Sprzedawcy pozostaje jedynie ich obsługiwanie, słuchanie i docenianie. Pomiędzy użytkownikami (nabywcami, sprzedawcami) zachodzą relacje, wykorzystujące Internet, jako środek komunikacji i dystrybucji. W dobie marketingu partnerskiego, gdy w coraz większej liczbie przedsiębiorstw wprowadza się systemy zarządzania relacjami z klientami, wiedza o nabywcach, zwłaszcza o czynnikach wpływających na ich zachowania, jest istotna. Jest to o tyle ważne, iż zachowania i preferencje konsumentów zmieniają się z czasem. Wpływają na nie różne czynniki nie zawsze zależne od firmy. W Polsce z roku na rok wzrasta liczba użytkowników Internetu dokonujących zakupów w Sieci. Wśród nich dużą grupę stanowią osoby w wieku 20-29 lat (znaczną grupę stanowią studenci).


  • Zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w perspektywie zmian ustawowych
    • Alicja Sekuła
    2010 Zeszyty Naukowe. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

    Celem pracy była prezentacja zmian ustawowych związanych z ograniczeniami w zadłużaniu jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany te ukazano na tle dotychczas obowiązujących rozwiązań. Następnie przedstawiono stan zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego z podziałem na 4 grupy (do obliczeń wydzielono osobną grupę miast na prawach powiatu). Dla wybranych przedstawicieli grupy, której zadłużenie jest największe przeprowadzono symulację obrazującą możliwości obsługi zadłużenia zgodnie z wytycznymi obecnie obowiązującej ustawy o finansach publicznych. Podstawowy wniosek płynący z rozważań dotyczy wprowadzonego okresu przejściowego, w czasie którego wiążącym aktem prawnym jest nowa ustawa, lecz obowiązują wcześniej istniejące zasady obliczania granicznych limitów obsługi długu. Na podstawie symulacji okazało się, że dla niektórych jednostek okazał się on niezbędny, gdyż stan ich finansów wskazuje, że mogłyby nie spełniać uregulowań przestawionych w ustawie z roku 2009. Z drugiej strony na podstawie badań można przyjąć, że brak spełnienia ustawowych wymogów nie jest zjawiskiem powszechnym i nie dotyczy większości jednostek przestrzennych. Dane do badań uzyskano ze stron Ministerstwa Finansów, Banku Danych Regionalnych oraz stron internetowych wybranych miast.


  • Zagospodarowanie biomasy metodą fermentacji metanowej
    • Iwona Cichowska-Kopczyńska
    • Bartosz Dębski
    • Marek Klein
    • Michał Nischk
    • Łukasz Heda
    • Katarzyna Januszewicz
    • Magdalena Melaniuk
    • Justyna Łuczak
    • Adriana Zaleska-Medynska
    2010


  • Zagospodarowanie niekonwencjonalnych zasobów energii w oczyszczalni ścieków
    • Ewa Zaborowska
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Możliwości wykorzystania niekonwencjonalnych zasobów energetycznych do zaspokojenia potrzeb oczyszczalni komunalnych. Przykłady obiektów zagospodarowujących odnawialne zasoby energii biogazu oraz zasoby ciepła odpadowego ścieków. Małe zespoły kogeneracyjne i pompy ciepła.


  • Zagospodarowanie odpadów morskich w porcie Amsterdam
    • Ziemowit Suligowski
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Prezentacja gospodarki odpadami w Porcie Morskim Amsterda. Koncepcja kompleksowego rozwiązania gospodarki


  • Zagospodarowanie zużytych opon w świetle prawodawstwa obowiązującego w Polsce
    • Katarzyna Januszewicz
    • Magdalena Melaniuk
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    2010 Elastomery

    Ilość odpadów gumowych, w szczególności zużytych opon, z roku na rok systematycznie wzrasta. W związku z tym pojawia się problem utylizacji i zagospodarowania opon wycofanych z eksploatacji. W artykule omówiono podstawowe sposoby recyklingu zużytych opon samochodowych, przedstawiono również zalety i wady poszczególnych metod. Jednym z istotnych problemów, dotyczących wdrażania procesów recyklingu jest nieznajomość bądź niestosowanie się do obowiązującego prawa przez producentów oraz użytkowników opon. Faktem jest, że pierwsze regulacje prawne w Polsce dotyczące tego odpadu zostały wprowadzone dopiero po po 1 lipca 2003 i dotyczyły zakazu składowania opon. Od tego czasu ilość aktów normatywnych w Polsce dotyczących tego tematu nieznacznie wzrosła, m.in. został nałożony na producentów obowiązek utylizacji odpadów. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się przymusem płacenia kary produktowej, która nakładana jest na producenta. W niniejszym artykule przedstawione zostały główne aspekty prawne zagospodarowania zużytych opon.


  • Zagrożenia dla środowiska naturalnego w działaniach firm regionu gdańskiego związanych z organizacją EURO 2012 a współpraca PPP
    • Maria Szpakowska
    • Wojciech Szpakowski
    2010

    Sukces ekonomiczny przedsiębiorców w Gdańsku może być wiekszy, jeżeli losowanie druzyn rozgrywających mecze w Gdańsku będzie korzystne. Jeśli druzyny europejskie przyjadą do Gdańska wraz ze swoimi kibicami, przedsiebiorca branż hotelowej i gastronomicznej mogą uzyskać wieksze dochody. Należy mieć na uwadze ochronę wód powierzchniowych i podziemnych Gdańska. Główne ujęcia wód podziemnych znajdują się w sąsiedztwie stadionu PGE Arena Gdańsk. Przebywanie wiekszej liczby kibiców w strefach ochronnych ujęć wymaga monitorowania tych miejsc. Dodatkowo takie tereny powinny być wyposazone w odpowiedznią liczbę bezpłatnych toalet publicznych. Napoje i potrawy powinny być podawane kibicom w miękkich, plastikowych opakowaniach jednorazowych. Co prawda, będzie to skutkować wiekszą ilością powstajacych odpadów, które powinny być jak najszybciej wywiezione na składowisko, lecz uniknie się wykorzystania takich opakowań do czynów chuligańskich. Przed mistrzostwami EURO 2012 nalezy zapewnić najlepszą przepustowość urządzeń hydrotechnicznych zlokalizowanych na potokach spływających z rejonu wysoczyzny do Martwej Wisły i Zatoki Gdańskiej. W czasie wystapienia opadów nawalnych w dniou meczu należy na bieżąco monitorować pracę urządzeń hydraulicznych, a w razie sytuacji powodziowej - wdrozyć opracowanie kryzysowe.