Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Wykorzystanie pomiaru pionowego rozkładu siły w palu do interpretacji testów statycznych
    • Adam Krasiński
    • Rafał Sieńko
    2010 Pełny tekst Magazyn Autostrady

    Opis nowoczesnej metody pomiaru rozkładu siły osiowej w trzonie pala opartej na ekstensometrycznych czujnikach strunowych. Opis interpretacji pomiarów oraz korzyści wynikających z informacji jakie one dostarczają do analizy pracy pali w gruncie. Przykłady zastosowań systemu pomiarowego w badaniach pali na kilku polskich budowach.


  • Wykorzystanie przetworników A/C wbudowanych w mikrokontrolery do pomiarów parametrów sygnałów zmiennych
    • Zbigniew Czaja
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono nową metodę pomiaru parametrów przebiegów sinusoidalnych, takich jak okres, amplituda i napięcie offsetu, opracowaną dla elektronicznych systemów wbudowanych sterowanych mikrokontrolerami. Ideą metody jest utworzenie z wewnętrznych pomiarowych urządzeń peryferyjnych mikrokontrolera (liczników, przetworników A/C i komparatorów analogowych) rekonfigurowanych mikrosystemów pomiarowych cechujących się dużą elastycznością konfiguracyjną i niskim kosztem aplikacji. Przeprowadzono również ocenę niepewności pomiaru napięcia zaproponowaną metodą. Jej wyniki określają rozdzielczość i niepewność pomiaru napięć oraz dozwolone pasmo częstotliwości sygnałów mierzonych dla zaproponowanej metody.


  • Wykorzystanie standardu WSLA w serwisach internetowych
    • Jerzy Balicki
    2010

    W pracy omówiono kluczowe zasady projektowania usług semantycznych w Internecie. Usługi w sieci semantycznej mogą być realizowane w wypadku porozumienia między dostawcami usług a agentami lub odbiorcami usług. Dlatego też opisano standard uzgodnień WSLA. Opisano także wybrane realizację usług semantycznych, ze szczególnym uwzględnieniem usługi BioCatalogue. Koncepcja ta bazuje na reprezentacji wiedzy za pomocą metamodeli danych w systemach ontologicznych, co znacząco zwiększa możliwości pod względem przechowywania, wyszukiwania i zaawansowanego przetwarzania danych.


  • Wykorzystanie taksonomii do integracji danych w zasobach Internetu
    • Jerzy Kaczmarek
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Rozproszony zbiór danych internetowych można zintegrować i efektywnie zorganizować wykorzystując możliwości usług sieciowych i taksonomii. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów nakładu pracy niezbędnej do budowy usług sieciowych publikujących zorganizowane zbiory danych. Omówiono zasady ręcznej i automatycznej budowy taksonomii. Przeanalizowano problemy optymalizacji takiej struktury oraz korzyści z kolorowania nazw wyróżnionych węzłów taksonomii. Wykazano, że przy automatycznej budowie hierarchicznej klasyfikacji można wykorzystać metadane opisujące zasoby internetowe.


  • Wykorzystanie techniki ekstrakcji do fazy stałej w procedurach przygotowania próbek do analizy chromatograficznej
    • Jacek Namieśnik
    2010 Analityka: Nauka i Praktyka

    Każdą procedurę analityczną można potraktować jako łańcuch złożony z ogniw, które obrazują poszczególne czynności i operacje. Zgodnie ze znanym przysłowiem, które mówi, że ''Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo'', także i w przypadku procedur analitycznych szczególną uwagę należy zwrócić na te czynności i operacje (wykonywane zarówno w terenie, czyli in situ, jak i w laboratorium), które wymagają szczególnej troski tak, aby uniknąć błędów, które będą rzutowały na dalszy tok postępowania, bo w efekcie końcowym uzyskane wyniki pomiarów zamiast być źródłem wiarygodnej informacji analitycznej będą źródłem dezinformacji, a cała praca i poniesione koszty pójdą na marne.


  • Wykorzystanie technologii CUDA do kompresji w czasie rzeczywistym danych pochodzących z sonarów wielowiązkowych.
    • Andrzej Chybicki
    • Krzysztof Laskowski
    • Marek Moszyński
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono projekt oraz implementację systemu przeznaczonego do kompresji danych z sonarów wielowiązkowych działającego z wykorzystaniem technologii CUDA. Omówiono oraz zastosowano metody bezstratnej kompresji danych oraz techniki przetwarzania równoległego. Stworzoną aplikację przetestowano pod kątem prędkości i stopnia kompresji oraz porównano z innymi rozwiązaniami umożliwiającymi kompresję tego typu informacji.


  • Wykorzystanie technologii informacyjnej w małych i średnich przedsiębiorstwach kooperujących z przemysłem okrętowym
    • Marzena Grzesiak
    2010

    Wykorzystywane technologie oraz innowacyjność firm często warunkuje konkurencyjność nie tylko samych przedsiębiorstw, ale także całych gospodarek. Innowacyjność przedsiębiorstw w dużym stopniu uzależniona jest od świadomości menedżerów dotyczącej potrzeby wprowadzania innowacji. Świadomość ta, posiadane technologie informacyjne, zakres współpracy z jednostkami naukowo - badawczymi oraz poziom wykształcenia są elementami potencjału innowacyjnego przedsiębiorstwa. Mogłoby się wydawać, że przedsiębiorcy/ menedżerowie - w związku z dostępnością narzędzi technologii informacyjnej i oferowanej przez nią szerokiego zakresu wspomagania procesów biznesowych - będą te rozwiązania implementować do przedsiębiorstwa. Prawidłowo określona strategia wdrożenia technologii informacyjnej może spowodować wzmocnienie pozycji konkurencyjnej firmy, bądź przyczynić się do zwiększenia jej konkurencyjności. Jednak, jak wykazały badania , przedsiębiorcy często nie mają określonego celu wdrożenia nowoczesnych technologii. Przemysł okrętowy zmaga się w Polsce od lat z określonymi problemami wynikającymi tak z sytuacji makroekonomicznej, jak i pewnych nawyków zarządzania. Trudna sytuacja w branży ma wpływ także na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw kooperujących z przemysłem okrętowym. W ramach projektu MAYDAY (Model Aktywnego Wsparcia Rozwoju Pracowników i Firm wobec Zmian Strukturalnych w Gospodarce, projekt realizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Strukturalnego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL) przeprowadzono wśród tych przedsiębiorstw badania, które - między innymi - pozwoliły na określenie stopnia nasycenia tych przedsiębiorstw technologią informacyjną. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i analiza wyników uzyskanych badań.


  • Wykorzystanie zasobów pracy w wybranych gospodarkach UE
    • Anna Szymczak
    • Małgorzata Gawrycka
    2010

    Jednym z głównych czynników przesądzających o poziomie rozwoju gospodarki narodwej są zasoby pracy. Stopień ich wykorzystania może decydować o pozycji danego kraju na rynku międzynarodowym. Celem niniejszego opracowania jest wskazanie stopnia wykorzystania zasobów pracy w wybranych gospodarkach UE oraz uwidocznienie na jakim etapie przeobrażeń znajduje się gospodarka polska.


  • Wykorzystanie zespolonej pulsacji chwilowej do ślepej synchronizacji symbolowej sygnałów QPSK
    • Krzysztof Świder
    2010

    Izochronicznie nadawane i synchronicznie odbierane sygnały QPSK (z ang. Quadrature Phase-Shift Keying) dominują w dzisiejszej radiowej i przewodowej telekomunikacji cyfrowej. Poprawne działanie odbiornika sygnałów QPSK wymaga skomplikowanego systemu synchronizacji poszczególnych etapów odbioru. W skład systemu synchronizacji odbiornika wchodzi odtwarzanie częstotliwości i fazy sinusoidy (fali) nośnej oraz wyznaczanie chwil próbkowania obwiedni zespolonej sygnału odebranego. Celem odtwarzania nośnej jest jak najdokładniejsza demodulacja kwadraturowa, natomiast celem synchronizacji chwil próbkowania obwiedni zespolonej otrzymanej na wyjściu demodulatora kwadraturowego jest wytypowanie optymalnych chwil podejmowania decyzji o symbolach odebranych. Nowe podejście i metoda wyboru (selekcji) chwil próbkowania odebranej obwiedni zespolonej jest przedmiotem tej rozprawy.


  • Wykrywanie on-line anomalii w odebranym sygnale PSK za pomocą zespolonej pulsacji chwilowej
    • Krzysztof Świder
    • Lieven Philips
    • Roman Rykaczewski
    • Mirosław Rojewski
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Jednym z głównych problemów w analizie sygnałów PSK (ang. Phase Shift Keying) jest wykrywanie anomalii występujących w sygnale odebranym. Większość urządzeń stosowanych do analizy sygnałów PSK (np. oscyloskopy cyfrowe, analizatory widma) w celu wykrycia anomalii wykorzystuje algorytm EVM (ang. Error Vector Magnitude) w którym bada się, on-line, różnicę między konstelacją PSK, a skupieniami odebranych symboli zespolonych. W związku z powyższym, w analizatorze sygnałów wymagana jest wiedza a priori o nadajniku PSK - w praktyce wymaganie to nie zawsze jest możliwe do spełnienia. W tym artykule proponujemy nowy algorytm, działający również on-line, oparty na zespolonej pulsacji chwilowej (ICF, ang. Instantaneous Complex Frequency), który pozwala na wykrywanie anomalii w odebranej konstelacji PSK, bez kompletnej wiedzy o stronie nadawczej.


  • Wykrywanie sygnałów z widmem rozproszonym o małej mocy
    • Krzysztof Bronk
    • Ryszard Katulski
    • Jarosław Magiera
    • Jacek Stefański
    • Ryszard Studański
    • Radosław Wąs
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Niniejszy artykuł podzielony został na trzy części. Pierwsza z nich zawiera opis koncepcji oraz schemat blokowy stanowiska do wykrywania sygnałów z widmem rozproszonym o małej mocy. Ponadto, w tej części jest zaprezentowana realizacja praktyczna takiego stanowiska. Część druga jest charakterystyką oprogramowania, realizującego cyfrowe przetwarzanie sygnałów i stanowiącego interfejs użytkownika dla operatora stanowiska. W ostatniej części przedstawiono wybrane wyniki przeprowadzonych badań, które pozwalają na oszacowanie możliwości detekcji przy założonym stosunku mocy sygnału do mocy szumu (SNR) i mocy interferencji (SIR).


  • Wymiana ciepła podczas wrzenia w przepływie przy zastosowaniu wkładek blokujących
    • Dariusz Mikielewicz
    • Michał Klugmann
    2010

    W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wrzenia w przepływie w minikanałach. Jako czynnik roboczy zastosowano Freon R123. Przebadano pojedyncze, pionowe rurki srebrne o długości 380 mm i szerokości 2.3 mm przy zastosowaniu dwóch wariantów wkładek turbulizujących przepływ. Przeanalizowano wpływ strumienia masy i gęstości strumienia ciepła na współczynnik przejmowania ciepła. Wyniki porównane zostały z popularnymi korelacjami oraz z własnym modelem. Stwierdzono występowanie charakterystycznego rozkładu współczynnika przejmowania ciepła w funkcji stopnia suchości w kształcie litery M dla rurek z wkładkami turbulizującymi. Rozkład taki autorzy stwierdzili w przypadku rurek gładkich, co jest całkowicie nowym rezultatem, od niedawna wzmiankowanym w literaturze światowej.


  • Wymiana ciepła-podstawy teoretyczne
    • Piotr Kubski
    • Zdzisław Kowalczuk
    2010

    Jedną ze współczesnych dziedzin poznawania określonych zjawisk przyrody jest nauka o przenoszeniu energii. Przenoszenie energii między ciałami następuje, między innymi właśnie na sposób ciepła. Wymiana ciepła posiada ogromne znaczenie dla praktyki, ponieważ z jednej strony, daje podstawy do intensyfikacji przebiegu procesów technologicznych w różnych gałęziach przemysłu, a drugiej strony, pozwala racjonalnie dobrać właściwy poziom izolacji zimno- lub ciepłochronnej, również w budownictwie. Łączy ona w sobie szereg podstawowych dyscyplin nauki, takich jak termodynamika klasyczna i termodynamika procesów nieodwracalnych, mechanika płynu, matematyka, fizyka falowa. Wraz z ich postępem rozwinęła się również nauka o wymianie ciepła. Celem nauki o wymianie ciepła jest poznanie, w sposób ilościowy i jakościowy, zjawisk fizycznych związanych z przepływem ciepła. Z kolei ich znajomość umożliwia konstruowanie schematów obliczeniowych, zarówno dla aparatów, w których ten przepływ ma miejsce, jak i dla różnego rodzaju przegród izolacyjnych, chroniących przed stratami lub zyskami ciepła.


  • Wyniki w nauce a postrzeganie i praktykowanie dzielenia się wiedzą wśród uczniów i studentów
    • Krzysztof Leja
    • Sabina Stasiak
    2010 e-mentor

    Dzielenie się wiedzą i jej rozpowszechnianie to kluczowe procesy decydujące o przewadze konkurencyjnej organizacji, a posiadanie wiedzy nie gwarantuje sprawnej realizacji wspomnianych procesów. Dlaczego wobec tego pracownicy tak niechętnie wymieniają się tą wartością niematerialną, której przecież im nie ubywa? Czy są oceniani za posiadanie wiedzy, czy również za dzielenie się nią? Czy pracownicy, którzy wcześniej, w trakcie nauki, byli uznawani za najlepszych, staną się przykładem, jak dzielić się wiedzą z innymi? Co sądzą uczniowie i studenci o dzieleniu się wiedzą? W opracowaniu przedstawiono wyniki badań pilotażowych nad świadomością znaczenia procesu dzielenia się wiedzą, prowadzonych wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów. Wstępne wyniki wskazują, że uczniowie i studenci osiągający najwyższe oceny nie należą do tych, którzy się najchętniej dzielą wiedzą z innymi


  • Wyróżnienia Oddziału Gdańskiego PTF za popularyzację fizyki
    • Tomasz J. Wąsowicz
    2010 Postępy Fizyki

    Artykuł poświęcony laureatowi wyróżnienia za popularyzację fizyki przyznawanego przez Oddział Gdańskiego Towarzystwa Fizycznego.


  • Wysokosprawne układy aktywnej filtracji wyjściowej w przekształtnikach elektrowni wiatrowych
    • Jędrzej Pietryka
    • Marek Adamowicz
    • Janusz Szewczyk
    • Zbigniew Krzemiński
    2010

    Częstotliwość pracy tranzystorów w przekształtnikach elektrowni wiatrowych średniej mocy jest ograniczona (1kHz-10kHz), co wymaga stosowania od strony sieci filtrów pasywnych o znacznych gabarytach. W referacie omówiono możliwość zastosowania wysokosprawnego wspomagającego filtra aktywnego z przyrządami z węglika krzemu zapewniającego eliminację wysokoczęstotliwościowych zmian prądu sieciowego (tzw. rippli) przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiarów filtra pasywnego. W referacie pokazano wyniki symulacji przekształtnika elektrowni wiatrowej o mocy 40kW z filtrem aktywnym o częstotliwości pracy 800kHz zrealizowanym jako szeregowe połączenie dwóch mostków tranzystorów SiC JFET 200kHz.


  • Wysokowydajne diody elektroluminescencyjne: nowe źródła światła - właściwości, zastosowania, ograniczenia
    • Jerzy Pluciński
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W referacie przedstawiono podstawowe technologie, materiały, rozwiązania konstrukcyjne i kierunki badań nad wysokowydajnymi półprzewodnikowymi źródłami światła, a także przewidywane konsekwencje ich szerokiego wykorzystania nie tylko natury technicznej, ale także ekonomicznej. Przedstawiono parametry istniejących wysokowydajnych diod elektroluminescencyjnych i porównano je z parametrami innych źródeł światła. Omówiono perspektywy rozwojowe, a także ograniczenia i podstawowe problemy, jakie wiążą się z tymi źródłami.


  • Wystawy światowe w Barcelonie. Problemy zachowania dziedzictwa kulturowego
    • Ksenia Piątkowska
    2010

    Wystawy światowe to wydarzenia mające istotny wpływ na historię i kulturę Europy i świata. Stanowią miejsce prezentacji dorobku kulturalnego i ekonomicznego państw w nich uczestniczących. A ograniczony czas trwania wystaw oraz szerokie grono odbiorców je odwiedzających wpływa na rodzaj i sposób eksponowania kluczowych dla wystawców zagadnień. W pracy skupiono się na analizie losów obiektów wystawowych po zakończeniu trwania imprez jakimi są wystawy światowe. Podjęto próbę opisania fenomenu pawilonów wystawowych, które - choć wznoszone jako budowle tymczasowe - pozostają jako obiekty stałe. Do przeprowadzenia badań szczegółowych wybrano przypadki dwóch obiektów pozostałych po światowych wystawach odbywających się w 1888 oraz w 1929 roku w Barcelonie - El Cafè Restaurante i Palao Nacional. Wybór właśnie tych pawilonów podyktowany był szczególnymi okolicznościami organizowania Wielkich Wystaw Światowych w Barcelonie, które jako imprezy o randze międzynarodowej, w zamyśle organizatorów miały być wyrazem chęci szybkiego odrobienia przez Hiszpanię opóźnienia w rozwoju w stosunku do reszty Europy. Celem pracy było zdefiniowanie działań, jakim obiekt wystawowy jest poddawany, aby trwał współcześnie. Podjęto próbę określenia warunków - okoliczności determinujących zachowanie danego obiektu wystawowego jako stałego. Rozpoznano stopień ingerencji w zachowaną strukturę konstrukcyjno - architektoniczną pawilonów, która miała miejsce w przypadku adaptacji obiektu do współczesnego użytkowania. Jednocześnie oceniono celowość podjętych działań i efektów obserwowanych z perspektywy czasu, wnioski opierając na analizie stopnia zachowania użytkowości obiektu w kontraście do utrzymania jego zabytkowości. Na podstawie szczegółowego przebadania przypadków pawilonów hiszpańskich wystaw światowych wyodrębniono kilka czynników warunkujących zachowanie obiektów wystawowych. Są to m.in. wartości intelektualne, które przedstawia obiekt jako dzieło architektoniczne; stabilna struktura obiektu, która umożliwia jego dalsze użytkowanie; istnienie nowej alternatywnej funkcji uzasadniającej jego dalsze użytkowanie; podatność struktury architektoniczno-technicznej obiektu na proces adaptacji; rachunek ekonomiczny czy możliwość wpisania istniejącego obiektu w planowany nowy układ przestrzenny fragmentu miasta.


  • Występowanie i oznaczanie pestycydów w owocach i warzywach
    • Jolanta Fenik
    • Maciej Tankiewicz
    • Marek Biziuk
    2010 Ekologia i Technika

    Powszechnie stosowane pestycydy uważane są za jedne z najbardziej niebezpiecznych zanieczyszczeń środowiska. Niebezpieczna jest ich obecność w środowisku, gdyż stanowią one źródło narażenia zdrowia ludzkiego na choroby. Z tego też względu niezbędne jest kontrolowanie pozostałości pestycydów w owocach i warzywach za pomocą dostępnych metod analitycznych. Analiza próbek pod kątem obecności pestycydów przysparza wiele trudności ze względu na przygotowanie próbki poprzez wieloetapowe operacje oczyszczania próbki zawierającej śladowe ilości analitu przy jednocześnie dużym obciążeniu substancjami przeszkadzającymi. Omówiono poszczególne etapy wykorzystywane w procedurach oznaczania pozostałości pestycydów w próbkach środowiskowych. Omówiono najczęściej stosowane techniki ekstrakcji i oznaczeń współcześnie stosowanych pestycydów.


  • Występowanie surfaktantów w próbkach środowiskowych
    • Ewa Olkowska
    • Żaneta Polkowska
    • Jacek Namieśnik
    2010 Wiadomości Chemiczne

    Od czasu wytworzenia pierwszego syntetycznego surfaktantu naukowcy wprowadzali wiele zmian w ich składzie, które miały na celu poprawę działania preparatów oraz zmniejszanie ich negatywnego oddziaływania na poszczególne elementy środowiska. Obecnie surfaktanty stosowane są zarówno jako środki piorące, myjące, czyszczące (chemia gospodarcza, kosmetyki) oraz w przemyśle spożywczym,włókienniczym, metalurgicznym, rafineryjnym, petrochemicznym, górniczym, elektronicznym, w syntezach związków, a także w analityce chemicznej. Stąd istotnym zagadnieniem staje się poznawanie losu środowiskowego surfaktantów ze względuna ich swobodne przemieszczanie w różnych elementach ekosystemu oraz toksyczność.W tym celu konieczne jest opracowywanie procedur analitycznych pozwalających na jakościowe i ilościowe oznaczanie surfaktantów różnego typu w próbkach środowiskowych. Jednakże wiąże się to z bardzo wieloma problemami wynikającymi ze specyficzności próbek oraz oznaczanych związków (m.in. obecność szeregu zanieczyszczeń, niskie poziomy zawartości analitów, ich zróżnicowana budowa chemiczna). Trudności te muszą być wzięte pod uwagę w trakcie przygotowaniapróbek do analizy, gdyż powodują konieczność stosowania odpowiednich technik izolacji i/lub wzbogacania (głównie LLE, SPE, SFE). Odpowiednio przygotowane próbki ekstraktów są poddawane badaniom z wykorzystaniem różnorodnych technik analitycznych. Na etapie oznaczeń końcowych najczęściej stosowana jest technika chromatografii cieczowej głównie z takimi detektorami jak UV, MS lub MS-MS umożliwiająca oznaczanie niskich poziomów zawartości pojedynczych surfaktantów. Obecność surfaktantów w różnych elementach środowiska utrzymuje się na różnym poziomie stężeń. Najwyższe zawartości tych związków oznaczane są w ściekach oraz stopniowo niższe odpowiednio w opadach atmosferycznych, osadach ściekowych, wodach powierzchniowych i gruntowych. Jednak obecny stan wiedzy o zawartościach związków z grypy surfaktantów w próbkach środowiskowych jest ograniczony i dotyczy tylko wybranych surfaktantów (anionowych i niejonowych). Stąd też wynika konieczność oceny stopnia zanieczyszczenia środowiska związkami z różnych grup surfaktantów poprzez stosowanie nowych technik, które umożliwiają w krótkim czasie osiągnięcie miarodajnych wyników.