Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Badanie właściwości fizykochemicznych kopolimeru EVA pod kątem recyklingu modułów fotowoltaicznych
    • Ewa Klugmann-Radziemska
    • Piotr Ostrowski
    • Helena Janik
    • Krzysztof Leszkowski
    • Przemysław Sielicki
    2010 Pełny tekst Proceedings of ECOpole

    W celu opracowania wydajnego i taniego procesu delaminowania wyeksploatowanych, uszkodzonych lub niespełniających wymagań jakościowych modułów PV przeprowadzono badania właściwości fizycznych, chemicznych i mechanicznych tego kopolimeru. Rozważono dwa sposoby usuwania warstwy EVA z ogniw PV: obejmujące procesy chemiczne oraz termiczne.


  • Badanie Właściwości hydrofobowych modyfikowanych proszków wapiennych
    • Daria Hołownia - Kędzia
    • Elżbieta Vogt
    2010 Pełny tekst Gospodarka Surowcami Mineralnymi-Mineral Resources Management

    Brak właściwości hydrofobowych szerokiej gamy produktów niejednokrotnie ogranicza możliwości ich magazynowania, transportu czy stosowania. W niniejszej pracy podjęto próbę oceny możliwości stosowania standardowych metod badania charakteru powierzchni ciał stałych do określania stopnia hydrofobizacji. Prace takie mogą mieć zastosowanie np. w przemyśle budowlanym czy górniczym, ale również w dziedzinach bardziej precyzyjnych


  • Badanie właściwości sygnału telegraficznego oraz sygnału mowy przesyłanych przez kanał analogowy
    • Marek Blok
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy zaprezentowano oprogramowanie TELESOUND, które powstało na potrzeby ćwiczenia pt. "Właściwości źródeł informacji" realizowanego w ramach laboratorium "Podstaw telekomunikacji". W trakcie tego ćwiczenia studenci zapoznają się z podstawowymi pojęciami i mechanizmami funkcjonowania systemów telekomunikacyjnych przekazujących wiadomości na odległość poprzez kanał przestrzenny. Na przykładzie telegrafii i telefonii, studenci praktycznie poznają właściwości wiadomości generowanych przez źródło oraz cechy reprezentujących je sygnałów zapewniające skuteczne przesłanie przez kanał nadawanych wiadomości.


  • Badanie wydajności rozproszonego systemu telekomunikacyjnego VoIP
    • Sylwester Kaczmarek
    • Sebastian Zaprzalski
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Niniejszy artykuł jest raportem z testów wydajności rozproszonego systemu telekomunikacyjnego VoIP. Testy zostały przeprowadzone w oparciu o zalecenia ETSI TS 168 008 dla dwóch konfiguracji systemów. Dla każdej z konfiguracji zbadano niezależnie wydajność realizacji rejestracji terminali abonenckich oraz żądań usług. Otrzymane wyniki zostały porównane z opracowanym wcześniej modelem teoretycznym. W wyniku dokonanej analizy wykazano rozbieżności między modelem teoretycznym i wynikami otrzymanymi z praktycznych testów, co umożliwiło wprowadzenie poprawek do modelu teoretycznego i kontynuację badań.


  • Badanie zgodności współpracy rzeczywistych systemów z zalecanymi scenariuszami wymiany informacji sygnalizacyjnej DSS1 i SIP
    • Marcin Narloch
    • Ryszard Weisbrodt
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    W pracy przedstawiono wyniki badań wymiany informacji sygnalizacyjnej związanej ze współpracą rzeczywistych systemów telekomunikacyjnych, węzła komutacyjnego sieci PSTN/ISDN oraz systemu bramy międzysieciowej umożliwiających realizację połączeń z sieci IP z sygnalizacją SIP do sieci ISDN z sygnalizacją DSS1 oraz od sieci ISDN do sieci IP. Wyniki badań zostały porównane i ocenione pod kątem zgodności z zalecanymi scenariuszami wymiany informacji sygnalizacyjnej DSS1 i SIP opracowanymi na podstawie dokumentów standaryzacyjnych. W ramach opracowywania otrzymanych wyników rzeczywistej wymiany informacji sygnalizacyjnej, podobnie jak w przypadku opracowania zalecanych scenariuszy sygnalizacyjnych, zastosowano trójetapową metodę analizy umożliwiającą ocenę zgodności współpracy sygnalizacji DSS1 i SIP na poziomie wiadomości sygnalizacyjnych, odwzorowania elementów informacyjnych i ich pól oraz sposobu przenoszenia ich za-wartości informacyjnej. W pracy wskazano podobieństwa i występujące różnice pomiędzy otrzymanymi wynikami, a scenariuszami zalecanymi.


  • Badanie zmian składu fitokompleksu i właściwości przeciwutleniających owoców aronii czarnoowocowej (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott) i wiciokrzewu sinego (Lonicera caerulea L.) pod wpływem przetwarzania
    • Anita Piasek
    2010

    W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do poszukiwania naturalnych składników diety, których regularne spożywanie może mieć znaczenie dla ochrony organizmu ludzkiego przed różnymi chorobami. Wysokimi właściwościami prozdrowotnymi charakteryzują się owoce bogate w antocyjany, do których należą m.in. aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa (Michx.) Elliott) i wiciokrzew siny (Lonicera caerulea L.), zwany także jagodą kamczacką. Należą one do składników diety o dużym potencjale przeciwutleniającym. Owoce charakteryzujące się wysokim poziomem zawartości substancji bioaktywnych cieszą się zainteresowaniem przemysłu spożywczego. Jednakże w trakcie procesów przerobu i przetwórstwa owoców fitozwiązki o właściwościach prozdrowotnych mogą ulegać częściowemu zniszczeniu lub być mało efektywnie odzyskiwane z surowca. Zatem ważne jest zapewnienie takich warunków obróbki, które nie wpływałyby na występowanie znaczących zmian w składzie fitokompleksu surowca. Z tą myślą podjęto prace mające na celu określenie wpływu sposobu przetwarzania na skład i właściwości biologiczne owoców aronii i wiciokrzewu sinego. Badaniami objęto próbki świeżych owoców aronii oraz wiciokrzewu sinego, próbki pobrane podczas kolejnych etapów otrzymywania dżemu z owoców aronii, a także próbki soków z owoców aronii i wiciokrzewu sinego, poddane tradycyjnej obróbce termicznej w temperaturze 100 °C oraz ogrzewane za pomocą mikrofalowego sterylizatora przepływowego EnbioJet. Przeprowadzono badania polegające na oznaczeniu zawartości fitozwiązków, oznaczeniu całkowitej aktywności przeciwutleniającej, określeniu profilu przeciwutleniaczy, przeprowadzeniu analizy mikrobiologicznej soków ogrzewanych za pomocą urządzenia EnbioJet, sprawdzeniu zdolności wybranych próbek owoców do ochrony komórek TK6 przed stresem oksydacyjnym. Otrzymane wyniki pokazują, że istotny wkład do całkowitej aktywności przeciwutleniającej próbek owoców aronii oraz wiciokrzewu sinego mają związki z grupy antocyjanów oraz kwas chlorogenowy i jego pochodna. Podczas badań zauważono także istotny wpływ temperatury procesu przetwarzania na zawartość fitozwiązków (zwłaszcza antocyjanów) o korzystnych właściwościach prozdrowotnych w badanych owocach. Uzyskane wyniki sugerują, że ogrzewanie soków z aronii oraz wiciokrzewu sinego za pomocą urządzenia EnbioJet jest procesem bardziej zachowawczym w porównaniu z tradycyjną obróbką termiczną w temperaturze 100 °C. Stosunkowo niewielkie zmiany obserwowano w składzie i zawartości bioaktywnych fitozwiązków; zachowane zostały też właściwości biologiczne badanych soków. Wykorzystane w doświadczeniach urządzenie okazało się być również skutecznym sposobem eliminacji mikroorganizmów w badanych próbkach. Można zatem oczekiwać, że technologia przetwarzania z wykorzystaniem mikrofalowego sterylizatora przepływowego EnbioJet okaże się być również zachowawczym procesem dla soków otrzymanych z innych owoców niż te, które zostały użyte w obecnych doświadczeniach.


  • Bakterie z rodziny Enterobacteriaceae w wodzie podziemnej i powierzchniowej rozprowadzanej w sieci wodociągowej
    • Aleksandra Sokołowska
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    2010

    Zmiany jakości wody wodociągowej są najczęściej wywołane aktywnością różnorodnych mikroorganizmów, których liczba uwarunkowana jest m.in. stosowaną technologią, efektywnością uzdatniania, stężeniem pozostałego środka dezynfekcyjnego, a także warunkami eksploatacji sieci.Obecność substancji pokarmowych oraz zbyt niskie stężenie środka dezynfekcyjnego w wodzie podczas jej dystrybucji mogą sprzyjać rozwojowi nie tylko bakterii saprofitycznych, ale również potencjalnie patogennych, w tym m.in. należących do rodziny Enterobacteriaceae, których obecność notowano zarówno w chlorowanej jak i niechlorowanej wodzie wodociągowej [1][2][3].W pracy przedstawiono wyniki badań identyfikacyjnych bakterii z rodziny Enterobacteriaceae wyizolowanych z wody powierzchniowej i podziemnej rozprowadzanej w sieci wodociągowej


  • Bakteriobentos
    • Krystyna Olańczuk-Neyman
    • Katarzyna M Jankowska
    • Dorota Górniak
    2010


  • Bałtyckie wyzwania rozwoju metropolii polskich na przykładzie Trójmiasta
    • Feliks Pankau
    • Jakub Pietruszewski
    2010 BIULETYN KOMITETU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA KRAJU PAN

    ...


  • Barkhausen noise properties measured by different methods for deformed Armco samples
    • Bolesław Augustyniak
    • Leszek Piotrowski
    • Marek Chmielewski
    • Kostas Kosmas
    • Evangelis Hristoforou
    2010 IEEE TRANSACTIONS ON MAGNETICS

    Porównano właściwości sygnału napięciowego efektu Barkhausena (BN) uzyskanego za pomocą 'sondy punktowej' (użytecznej dla badań przemysłowych) oraz cewki otaczającej badany materiał. W pierwszej metodzie mierzono trzy wielkości: V1 - napięcie skuteczne, Nc - liczba impulsów, V2 - napięcie kontrolne z cewki. W drugiej metodzie z napięcia indukowanego w cewce wyznaczano pętlę histerezy B(H), obwiednie z napięcia skutecznego a także intensywność zliczania impulsów. Próbki o kształcie pasków blachy były deformowane plastycznie metodą walcowania aż do poziomu 20%. Stwierdzone różnice we właściwościach natężenia BN uzykanych obiema metodami zostały opisane i wyjaśnione jakościowo.


  • Barriers of Cross-cultural Interactions According to the Research Findings
    • Małóżąą Rozkwitalska
    2010 Pełny tekst Journal of Intercultural Management

    The aim of this article is to label major cultural barriers and to present results of empiricalfindings referring to barriers to intercultural interactions in foreign subsidiaries oftransnational corporations (TNCs). The qualitative research was conducted in TNCs'foreign subsidiaries operating in Poland in the winter of 2009/2010. The articledescribes how the respondents perceived the problems in cooperation with foreigners,defines sources and significance of these problems and areas in which they occur.


  • Beesybees-Agent-Based, Adaptive & Learning Workflow Execution Module for BeesyCluster
    • Paweł Czarnul
    • Mariusz Matuszek
    • Michał Wójcik
    • Karol Zalewski
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    Prezentujemy projekt oraz implementację adaptacyjnego i uczącego się modułu przeznaczonego dowykonywania scenariuszy w środowisku BeesyCluster. BeesyCluster pozwala na modelowaniescenariuszy w formie acyklicznego grafu skierowanego, w którym wierzchołki oznaczają zadania,a krawędzie określają zależności między nimi. Przedstawiamy także kooperatywne wykonaniescenariusza przez grupę agentów zdolnych do zbierania, składowania i korzystania z wiedzyo dostępności używanych usług. Wiedza ta wykorzystywana jest do dynamicznego wyborunajbardziej niezawodnych usług w trakcie realizacji scenariusza. Moduł wykonania umożliwiawykrycie nieprawidłowego działania usługi i wykorzystanie usługi alternatywnej, identycznej podwzględem funkcjonalności. Bazując na scenariuszach wykonywanych przez BeesyClusterpokazaliśmy, że wcześniej uzyskana wiedza o usługach poprawia niezawodność wykonaniakolejnych scenariuszy.


  • Behawioralny model tranzystora IGBT
    • Marek Turzyński
    • Piotr Chrzan
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    W artykule przedstawiono rezultaty prac nad uniwersalnym modelem tranzystora bipolarnego z izolowaną bramką (IGBT), przydatnym w symulacjach układów energoelektronicznych wymagających odwzorowania stanów ustalonych i dynamicznych. Rozważono behawioralny model IGBT w układzie klasycznym z nieliniowymi aproksymacjami pojemności pasożytniczych. Eksperymentalne testy modelu modułu IGBT typu CM200DY-24A (Mitsubishi) przeprowadzono w układzie przerywacza szeregowego.


  • Bezczujnikowe sterowanie trakcyjnym silnikiem IPMSM małej mocy
    • Leszek Jarzębowicz
    • Krzysztof Karwowski
    2010

    W referacie przedstawiono bezczujnikowy napęd trakcyjny wykorzystujący silnik synchroniczny z magnesami trwałymi zagłębionymi w wirniku (IPMSM). Zaprezentowano ogólną strukturę układu regulacji momentu silnika. Omówiono estymatory położenia kątowego wirnika dla małych i dużych prędkości kątowych. Opisano laboratoryjne stanowisko badawcze. Przedstawiono wybrane wyniki eksperymentalne z bezczujnikowej pracy napędu.


  • Bezczujnikowy rozruch wysokoobrotowej maszyny synchronicznej z magnesami trwałymi
    • Artur Cichowski
    • Sławomir Bujacz
    • Janusz Nieznański
    • Paweł Szczepankowski
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    Celem artykułu jest przedstawienie bezczujnikowego rozruchu maszyny synchronicznej z magnesami trwałymi. W pierwszej fazierozruchu zastosowano sterowanie w układzie otwartym z regulacją składowych prądu stojana. Zaproponowano sposób przełączenia pomiędzysterowaniami w układzie otwartym i zamkniętym. W układzie zamkniętym do estymacji prędkości wykorzystano rozszerzony filtr Kalmanai bezśladowy filtr Kalmana. Przedstawiono takŜe wpływ dokładności kompensacji zniekształceń napięć wyjściowych falownika na jakość sterowania.


  • Bezczujnikowy układ regulacji elektrowni wiatrowej w stanach lotnego startu i osłabiania pola generatora klatkowego
    • Janusz Szewczyk
    • Marek Adamowicz
    • Zbigniew Krzemiński
    2010

    Elektrownie wiatrowe z generatorami indukcyjnymi klatkowymi i przekształtnikami AC-DC-AC posiadają wiele zalet, m.in. szeroki zakres prędkości wiatru oraz możliwość regulacji wzbudzenia generatora w funkcji prędkości obrotowej. Wraz z postępującym zmniejszeniem kosztów przyrządów półprzewodnikowych, układy z generatorami klatkowymi i przekształtnikami dwukierunkowymi będą stanowić coraz większy procent wśród elektrowni wiatrowych małej i średniej mocy. W referacie przedstawiono analizę wybranych stanów bezczujnikowego układu regulacji elektrowni wiatrowej z generatorem klatkowym pracującym z osłabionym polem w szczelinie


  • Bezkontaktowa metoda lokalizacji przewodu jezdnego sieci trakcyjnej
    • Jacek Skibicki
    2010

    Problematyka diagnostyki sieci trakcyjnej jest ciągle przedmiotem badań i zainteresowania poszczególnych zarządców sieci kolejowej w Europie i na Świecie. Temat ten jest szczególnie ważny w przypadku linii dużych prędkości, gdzie prawidłowe utrzymanie sieci trakcyjnej jest niezwykle istotne dla zapewnienia właściwej współpracy odbieraka prądu z siecią trakcyjną, co bezpośrednio przekłada się na niezawodność i bezpieczeństwo ruchu kolejowego.W artykule przedstawiono założenia teoretyczne bezkontaktowej metody lokalizacji przewodu jezdnego sieci trakcyjnej, wykorzystującej techniki optyczne i algorytmy analizy obrazowej. Zaprezentowano zasadę pomiaru. Omówiono wymagania stawiane poszczególnym podzespołom urządzenia pomiarowego. Zaprezentowano obszary zastosowań opracowanej metody pomiarowe


  • Bezpieczeństwo energetyczne Polski w relacjach z Rosją
    • Izabela Borucińska
    2010

    Analiza ukazuje ocenę stanu bezpieczeństwa energetycznego Polski w relacjach z Rosją w wymiarze infrastrukturalnym. Podejmowane przez kolejne, polskie rządy działania na rzecz zapewnienia stabilnych dostaw surowców energetycznych oraz dywersyfikacji ich źródeł, z uwagi na obecność rosyjskiego kapitału w elementach europejskiej infrastruktury przesyłowej i magazynowej, nie umożliwia eliminacji politycznych wpływów Rosji.


  • Bezpieczeństwo infrastruktury szynowej na bocznicach kolejowych
    • Zbigniew Kędra
    2010 Pełny tekst Logistyka

    W referacie przedstawiony został problem bezpieczeństwa infrastrukturyszynowej na przykładzie bocznicy kolejowej. Omówiono zasady bezpiecznego użytkowania budowli przeznaczonych do ruchu kolejowego, zasady uzyskania świadectwa dopuszczenia do eksploatacji oraz prowadzenia prób eksploatacyjnych.


  • Bezpieczeństwo poufności i integralności danych w Radiowym Systemie Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (RSMAD)
    • Andrzej Marczak
    • Małgorzata Gajewska
    • Sławomir Gajewski
    • Marcin Sokół
    2010 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono koncepcję rozwiązań bezpieczeństwa kryptograficznego w Radiowym Systemie Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (RSMAD). Opisano budowę wykorzystanego algorytmu kryptograficznego AES oraz trybu CBC, w jakim ma pracować ten algorytm w systemie RSMAD. Zaprezentowano również zastosowaną metodę uwierzytelnienia i kontroli integralności przesyłanych w systemie danych wykorzystującą funkcje skrótu z kluczem MAC.