Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2011

Pokaż wszystkie
  • Ochrona katodowa nóg platformy ''Baltic Beta''.
    • Krzysztof Żakowski
    2011

    Konstrukcje morskie wymagają skutecznej i niezawodnej ochrony przeciwkorozyjnej, bez której degradacja materiału doprowadzić może do awarii, a nawet katastrof. Obecnie stosuje się łącznie zabezpieczenia powłokowe oraz ochronę katodową. Ochrona katodowa konstrukcji morskich jest problemem złożonym. Nie istnieją uniwersalne rozwiązania systemów ochronnych. Każda konstrukcja wymaga indywidualnego opracowania koncepcji realizacji ochrony oraz indywidualnego projektu technicznego. Wymaga to od projektantów nie tylko wiedzy teoretycznej, ale także doświadczenia praktycznego. W pracy przedstawiono opracowanie ochrony katodowej nóg platformy wydobywczej ropy naftowej i gazu ziemnego pracującej na Morzu Bałtyckim. Opisano badania przedprojektowe, koncepcję realizacji ochrony, projekt techniczny, rozruch instalacji i badania skuteczności wdrożonego opracowania. Zagadnienia te poprzedzono omówieniem problematyki korozji i ochrony katodowej konstrukcji morskich. Do prawidłowego zaprojektowania ochrony katodowej konieczne jest rozpoznanie zagrożenia korozyjnego obiektu i określenie wielkości zapotrzebowania na prąd ochronny. Dlatego bardzo ważnym etapem są badania i pomiary przedprojektowe. W pracy opisano przeprowadzone badania profili potencjałowych nóg platformy, próbną polaryzację katodową, detekcję interferencji stałych i zmiennych pól elektrycznych. W badaniach wykorzystano metodę analizy czasowo-częstotliwościowej rejestrów potencjałów, którą opracowano na potrzeby oceny zagrożenia korozyjnego konstrukcji przemysłowych. Do ochrony katodowej nóg platformy "Baltic Beta" opracowano nowatorską koncepcję zastosowania układów anod galwanicznych umieszczonych na dnie morskim. Takie rozwiązanie nie było dotychczas w Polsce stosowane do ochrony katodowej konstrukcji dalekomorskich. Rozwiązanie techniczne instalacji przedstawione w niniejszej pracy dostosowano do specyfiki obiektu i technicznych możliwości wykonawczych na pełnym morzu. Zapewniono mobilność układu, gdyby zaistniała taka potrzeba (możliwość przeniesienia układów anodowych na inne miejsce). Badania skuteczności wdrożonego systemu ochrony katodowej potwierdziły efektywność opracowanego rozwiązania.


  • Ochrona odgromowa dużych obiektów sportowych na przykładzie stadionu PGE ARENA w Gdańsku
    • Henryk Boryń
    • Leszek Omilian
    • Piotr Omilian
    2011 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W artykule przedstawiono specyfikę ochrony dużych obiektów sportowych przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Omówiono zasady ochrony tych obiektów przed bezpośrednim uderzeniem pioruna oraz sposoby ograniczenia przepięć powstających w instalacjach elektroenergetycznych oraz sterujących i pomiarowych zainstalowanych w takich obiektach. Wskazano konieczność indywidualnego rozwiązywania systemów ochronnych.


  • Ochrona powietrza - europejskie standardy
    • Cyprian Fijało
    • Paula Fijało
    • Tomasz Chmiel
    • Tomasz Dymerski
    2011 Zeszyty Studenckiego Towarzystwa Naukowego

    Current regulations in EU oblige every member country to cover the protection of the air as well as determine, in a bright and clear way, the responsibilities of the governments to monitor the condition and introduce ways of protection of the air from pollution. If the responsibilities imposed by the directive on evaluation and management of the air quality are obeyed by the respective organs of member countries of EU, then the air will not be a source of diseases of humans neither living now, neither living in the future generations.


  • Ochrona przeciwpowodziowa w okresie zimowym na zbiorniku Włocławek
    • Patrycja Jerzyło
    2011 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Ogólna charakterystyka stopnia wodnego i zbiornika we Włocławku. Sposoby ochrony przed powodzią na zbiorniku Włocławek w okresie zimowym z wykorzystaniem lodołamaczy. Opis akcji lodołamania w sezonie zimowym 2010/2011. Sposoby przepuszczania lodów przez stopień Włocławek.


  • Oczyszczanie odcieków z mechanicznego odwadniania osadów ściekowych w wielostopniowych złożach hydrofitowych
    • Magdalena Gajewska
    2011 Pełny tekst Journal of Ecological Engineering

    W roku 2008 zaprojektowano i wybudowano pilotowy obiekt hydrofitowy, w skali technicznej, do podczyszczania odcieków powstających podczas mechanicznego odwadniania przefermentowanych osadów ściekowych w oczyszczalni w Gdańsku. Celem prowadzanych badań była ocena efektywności usuwania zanieczyszczeń oraz znaczenie zastosowanych stopni technologicznych w oczyszczaniu odcieków. W pracy przedstawiono wyniki badań z lat 2009 i 2010. Analizowany obiekt zapewniał bardzo skuteczne usuwanie podstawowych zanieczyszczeń: ChZT - 76% i N-NH4+ - 93%. Przeprowadzone badania potwierdzają możliwość zastosowania metody hydrofitowej do oczyszczania ścieków o wysokich ładunkach zanieczyszczeń, w tym odcieków z mechanicznego odwadniania przefermentowanych osadów ściekowych


  • Oczyszczanie powietrza w biofiltrach ze zraszanym złożem
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Agnieszka Jabłońska
    2011

    Emisja lotnych związków organicznych do powietrza z wielu gałęzi przemysłu stanowi problem dla ludzi i środowiska naturalnego. Jednym z typów bioreaktorów stosowanych do usuwania niepożądanych składników są biofiltry ze złożem zraszanym. Planuje się zastosowanie tego typu bioreaktorów do usuwania mieszaniny aldehydów powstałych w zakładach produkujących materiały drewnopochodne.


  • Oczyszczanie strumieni poprodukcyjnych z procesów przetwórczych mleka
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Karolina Kucharska
    • Iwona Hołowacz
    2011 Pełny tekst Inżynieria i Aparatura Chemiczna

    Zaproponowano zastosowanie substancji powierzchniowo czynnych w celu poprawy efektywności usuwania białek z serwatki metodą separacji pianowej. Stwierdzono, że zastosowanie surfaktantów anionowych powoduje podwyższenie końcowego stopnia wyflotowania w porównaniu do flotacji z roztworów białek oraz opóźnienie początku flotacji białka w stosunku do początku flotacji substancji powierzchniowo czynnej.


  • Od klasycznej idei do nowoczesnej szkoły architektonicznej
    • Krystyna Pokrzywnicka
    2011

    potrzeba sprostania rozwojowi techniki,metodom badań nad podmiotem architektury, mniej lub bardziej anonimowym użytkownikiem, stała się przyczyną rozrastania się specjalizacji w zakresie rozszerzania programowego studiów architektonicznych.zmniejszony został kontakt bezpośredni i wymiana energii w relacji mistrz i uczeń. praca zespołowa musi być elementem oczywistym w doskonaleniu myślenia dyskursywnego, nie zaś rozmieniania na drobne odpowiedzialności za wykonanie zadania projektowego...


  • Od miejsca do nie-miejsca
    • Małgorzata Dymnicka
    2011 Pełny tekst Acta Univesitatis Lodziensis Folia Sociologica

    Artykuł jest próbą przedstawienia zagadnienia miejsca i nie-miejsca z perspektywy socjologicznej, antropologicznej i urbanistycznej. Zawiera przykłady różnych konceptualizacji, w których miejsca i nie-miejsca mieszają się ze sobą i wzajemnie się przenikają.


  • Odbiór sygnałów z modulacją OQPSK zarejestrowanych w szerokim paśmie
    • Agnieszka Czapiewska
    • Ryszard Studański
    • Radosław Wąs
    2011 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W niniejszym artykule przedstawiono sposób odbioru sygnału wąskopasmowego zarejestrowanego w szerokim paśmie. Zaprezentowano schemat blokowy stanowiska do szerokopasmowego rejestrowania sygnałów oraz schemat funkcjonalny przetwarzania sygnałów, prowadzący do ich demodulacji.


  • Odkształcenie prądu pobieranego przez urządzenia oświetleniowe i jego wpływ na instalację zasilającą
    • Stanisław Czapp
    2011

    Większość powszechnie stosowanych energooszczędnych urządzeń oświetleniowych pobiera prąd odkształcony. W niektórych przypadkach odkształcenie prądu jest znaczne i może mieć istotny wpływ na dobór zabezpieczeń, przekroju przewodów i transformatora zasilającego. W artykule przedstawiono analizę prądu pobieranego przez lampy wyładowcze oraz zasady doboru zabezpieczeń i przekroju przewodów w instalacjach oświetleniowych. Zwrócono także uwagę na konieczność redukcji obciążalności transformatora przy odkształconym przebiegu prądu.


  • Odpowiedzialność prawna nauczyciela - dyrektora szkoły
    • Elżbieta Walkiewicz
    2011

    Artykuł obejmuje problematykę odpowiedzialności prawnej nauczycieli, zarzadzających placówką oświatową. Zawarto w nim podstawy wiedzy na temat odpowiedzialności cywilnej, karnej, pracowniczej i dyscyplinarnej pracowników pedagogicznych szkół.


  • Odtwarzanie położenia kątowego wirnika w silniku synchronicznym z magnesami trwałymi zagłębionymi w wirniku poprzez analizę pochodnych prądów fazowych
    • Leszek Jarzębowicz
    2011 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono metodę odtwarzania położenia kątowego wirnika w silniku synchronicznym z magnesami trwałymi zagłębionymi w wirniku (IPMSM). Omówiony algorytm estymacji położenia opiera się na analizie wartości pochodnych prądów fazowych silnika związanych z modulacją napięć realizowaną przez falownik tranzystorowy. Przeprowadzono analizę błędów metody. Omówiono zagadnienia związane ze specyficznym algorytmem pomiaru prądu. Zaprezentowano wyniki eksperymentalne.


  • Odzysk ciepła z instalacji chłodniczych w przemyśle owocowo-warzywnym
    • Waldemar Targański
    2011 Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny

    Przedstawiono ideę, metody realizacji i możliwości odzysku ciepła z układów chłodniczych zainstalowanych w takich obiektach, jak zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego. Opisano wymienniki do odzysku ciepła i zbiorniki buforowe do jego akumulowania.


  • Odzyskiwanie białek serwatkowych - dobór zakresu parametrów procesowych
    • Bożenna Kawalec-Pietrenko
    • Karolina Kucharska
    • Iwona Hołowacz
    2011

    Procesom przetwórczym w przemyśle mleczarskim towarzyszy powstawanie dużej ilości odpadów płynnych. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że do odzyskiwania białek z serwatki można z dobrym skutkiem stosować separację pianową, umożliwiającą znaczące obniżenie ChZT ścieków mleczarskich.


  • Ogrody odchodzące...? z dziejów gdańskiej zieleni publicznej 1708-1945
    • Katarzyna Rozmarynowska
    2011

    Książka jest próbą przybliżenia procesu powstawania gdańskich promenad, parków, skwerów i zieleńców w okresie od założenia Błędnika (1708) - pierwszej publicznej promenady - do zniszczenia miasta w 1945 roku, co zostało ukazane na tle prądów kulturowych epoki.


  • Ogrodzenie terenu budowy w praktyce
    • Bożena Kotarska-Lewandowska
    • Romanika Okraszewska
    2011 Pełny tekst Inżynieria i Budownictwo

    W artykule przedstawiono uregulowania prawne jakim powinny podlegać ogrodzenia placów budowy. Przedstawiono także zróżnicowane przykłady wykonania oraz stanu istniejącego ogrodzeń placów budowy w świetle społecznych oczekiwań.


  • Oil refinery dusts: morphological and size analysis by TEM
    • Przemysław Sielicki
    • Helena Janik
    • Agnieszka Guzman - Sielicka
    • Mieczysław Broniszewski
    • Jacek Namieśnik
    2011 ANALYTICAL AND BIOANALYTICAL CHEMISTRY

    The objectives of this work were to develop a means of sampling atmospheric dusts on the premises of an oil refinery for electron microscopic study to carry out preliminary morphological analyses and to compare these dusts with those collected at sites beyond the refinery limits. Carbon and collodion membranes were used as asupport for collection of dust particles straight on transmission electron microscopy (TEM) grids. Micrographs of the dust particles were taken at magnifications from ×4,000 to ×80,000 with a Tesla BS500 transmission electron microscope. Four parameters were defined on the basis of the micrographs: surface area, Feret diameter,circumference, and shape coefficient. The micrographs and literature data were used to classify the atmospheric dusts into six groups: particles with an irregular shape and rounded edges; particles with an irregular shape and sharp edges; soot and its aggregates; spherical particles; singly occurring, ultrafine dust particles; and particles not allocated to any of the previous five groups. The typesof dusts found in all the samples were similar, although differences did exist between the various morphological parameters. Dust particles with the largest Feret diameter were present in sample 3 (mean, 0.739 μm)-these were collected near the refinery's effluent treatment plant. The particles with the smallest diameter were found in the sample that had been intended to be a reference sample forthe remaining results (mean, 0.326 μm). The dust particles collected in the refinery had larger mean Feret diameters, even 100% larger, than those collected beyond it. Particles with diameters from 0.1 to 0.2 μm made up the most numerous group in all the samples collected in the refinery. This work was supported by the Ministry of Higher Education and Science under the grant no. NN305 366338.


  • Określanie rozkładu odkształceń i naprężeń w spoinach stalowych paneli typu sandwicz metodą MES
    • Karol Niklas
    • Janusz Kozak
    2011 Pełny tekst Przegląd Spawalnictwa

    Rozwój technologii spawania laserowego umożliwił masową produkcję konstrukcji cienkościennych, w tym również stalowych paneli sandwicz. Technologia wykonywania spoin łączących poszycia paneli z usztywnieniami daje możliwość uzyskania łączenia o szczególnej geometrii i właściwościach materiałowych. Złą-cza spawane laserowo, w porównaniu ze spoinami innego typu, charakteryzują się specyficznym sposobem zachowania pod obciążeniem zmiennym, a w konsekwencji - odmiennym sposobem niszczenia zmęczeniowego. Podstawą analizy zmęczeniowej złącza laserowego było określenie koncentracji naprężeń w karbach. W tym celu zbudowano model numeryczny MES spoiny laserowej. W artykule przedstawione zostały kluczowe aspekty modelu numerycznego i wyniki dotyczące wpływu sposobu modelowania na odkształcenia i naprężenia w karbach. Dla karbu w grani spoiny wyniki teoretyczne porównano z danymi eksperymentalnymi rozkładów odkształceń otrzymanymi techniką laserowej ekstensometrii siatkowej.


  • Określanie rozkładu odkształceń i naprężeń w złączach spawanych stalowych paneli typu sandwich metodą MES
    • Karol Niklas
    • Janusz Kozak
    2011 Przegląd Spawalnictwa

    Rozwój technologii spawania laserowego umożliwił masową produkcję konstrukcji cienkościennych, w tym również stalowych paneli typu "Sandwich". Technologia wykonywania spoin łączących poszycia paneli z usztywnieniami powoduje powstanie połączenia o szczególnej geometrii i własnościach materiałowych. Złącza spawane laserowo, w porównaniu ze spoinami innego typu, charakteryzują się specyficznym sposobem zachowania pod obciążeniem zmiennym, a w konsekwencji - odmiennym sposobem niszczenia zmęczeniowego. Punktem wyjścia do analizy zmęczeniowej złącza laserowego było określenie koncentracji naprężeń w karbach. W tym celu zbudowano model numeryczny MES spoiny laserowej. W referacie przedstawione zostały kluczowe aspekty modelu numerycznego i wyniki dotyczące wpływu sposobu modelowania na odkształcenia i naprężenia w karbach. Dla karbu w grani spoiny wyniki numeryczne porównano z danymi eksperymentalnymi rozkładów odkształceń otrzymanymi techniką laserowej ekstensometrii siatkowej.