Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • Wpływ metodyki obliczania mózgowej objętości krwi na wiarygodność diagnozy udaru niedokrwiennego w badaniach DSC-MRI
    • Seweryn Lipiński
    • Renata Kalicka
    2013

    Niedokrwienny udar mózgu jest jednym z najczęściej spotykanych oraz najlepiej udokumentowanych incydentów mózgowo-naczyniowych (Dani et al., Ann Neurol 2011, 70(3), 384-401), a obrazowanie mózgu metodą DSC-MRI (ang. Dynamic Susceptibility Contrast - Magnetic Resonance Imaging) wskazuje się jako umożliwiające m.in. diagnozę niedokrwionej tkanki, prognozę jej dalszych losów, oraz rozróżnienie niedokrwienia odwracalnego od nieodwracalnego (Latchaw et al., Stroke 2003, 34, 1084-1104). Z drugiej jednak strony, za jedną z głównych wad tej metody uznaje się brak ujednoliconej metodologii postępowania przy obliczaniu parametrów perfuzji (Knutsson et al., Magn Reson Mater Phy 2010, 23, 1-21). Stąd właśnie inspiracja do podjęcia badań w tym temacie. Za cel pracy obrano sprawdzenie, jak na wiarygodność diagnozy niedokrwiennego udaru mózgu, stawianej na podstawie spowodowanych udarem zmian wartości mózgowej objętości krwi CBV (ang. Cerebral Blood Volume), wpływa metodyka obliczania tego parametru.


  • Wpływ napięcia takielunku na odkształcenia kadłuba jachtu regatowego na przykładzie jednostki klasy Omega
    • Mateusz Citak
    • Szymon Bierowiec
    • Tymon Sadowski
    • Piotr Sutkowski
    • Cezary Żrodowski
    2013

    Przedstawiono problem deformacji kadłuba pod wpływem sił generowanych przez takielunekj, w kontekście przepisów klasowych oraz pożądanych i niepożądanych własności konstrukcyjnych kadłuba.


  • Wpływ nowych regulacji prawnych na zasady wykonywania zawodu przez pielęgniarki. - Cz. II
    • Przemysław Banasik
    • Agnieszka Zimmermann
    2013 Pełny tekst Problemy Pielęgniarstwa

    Praca stanowi kontynuację podjętej w części pierwszej analizy aktów prawnych pozwalającej na zestawienie nowych lub zmienionych reguł wykonywania zawodu przez pielęgniarki. Artykuł ten zakreśla obszar zmian dotyczący form wykonywania zawodu, a także obowiązki i uprawnienia zawodowe. Aspekt przydatności pracy dla jej praktycznego wykorzystania także w tej jest traktowany jako przewodni.


  • Wpływ osłony wokół fundamentu na przemieszczenia przyczółka
    • Michał Wymysłowski
    2013

    Przedstawiono obliczeniowo wpływ ścianki szczelnej, jako osłony fundamentu, na przemieszczenia przyczółka mostowego posadowionego bezpośrednio i na palach fundamentowych. Obliczenia wykonano w oparciu o metodę elementów skończonych dla różnych schematów obciążeń.


  • Wpływ polietylenu szczepionego bezwodnikiem maleinowym oraz sił ścinających na właściwości mieszanin polietylen wysokiej gęstości-miał gumowy
    • Krzysztof Formela
    • Magdalena Formela
    • Józef Haponiuk
    • Jerzy Korol
    2013 Przemysł Chemiczny

    Scharakteryzowano wpływ kompatybilizatora w postaci polietylenu szczepionego bezwodnikiem maleinowym na właściwości mieszanin PE-HD–miał gumowy. Kompozycje termoplastyczne zawierające 50 cz. mas. rozdrobnionych odpadów gumowych, otrzymano przy użyciu współbieżnej wytłaczarki dwuślimakowej. Poziom sił ścinających generowanych podczas mieszania, regulowano za pomocą zmian prędkości obrotowych ślimaków. Przeprowadzono charakterystykę właściwości przetwórczych, statycznych i dynamicznych właściwości mechanicznych, właściwości termicznych oraz morfologii otrzymanych mieszanin. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że polietylen szczepiony bezwodnikiem maleinowym wpływa korzystnie na właściwości mieszanin PE-HD–miał gumowy. W badanym zakresie wzrost sił ścinających (prędkości obrotowej ślimaków) podczas mieszania nie wpłynął znacząco na zmianę właściwości mechanicznych otrzymanych kompozycji.


  • Wpływ procesu suburbanizacji na rozwój przedsiębiorstw sektora MŚP w Polsce
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    • Olga Martyniuk
    2013 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    W Polsce charakterystyczne jest, że po roku 1989 ponownie zaczęła rozwijać się dynamicznie strefa podmiejska wskutek zmian ustroju politycznego oraz przejścia z gospodarki planowej do gospodarki rynkowej. Reakcją na te zmiany w sferze ekonomii był dynamiczny rozwój sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Obserwacje wskazują, że powstałe w ostatnich 30 latach polskie strefy podmiejskie są obszarami intensywnej aktywności gospodarczej mikro i małych przedsiębiorstw. Wspólna przyczyna rozwoju tych dwóch zjawisk skłoniła autorów do podjęcia badań dotyczących wzajemnych relacji zachodzących pomiędzy nimi. Przeprowadzone badania wstępne obejmują analizę danych statystycznych dotyczących przedsiębiorstw sektora MŚP w Gdańsku (miasto centralne) i dwóch strefach podmiejskich.


  • Wpływ przechyłki na zjawisko postępowania zużycia bocznego szyn kolejowych w łukach poziomych
    • Kamila Szwaczkiewicz
    2013 Zeszyty Naukowe Politechniki Gdańskiej. Inżynieria Lądowa i Wodna

    Degradacja elementów nawierzchni kolejowej jest zagadnieniem bardzo złożonym, w które uwikłane jest wiele czynników związanych między innymi z układem geometrycznym toru kolejowego, właściwościami trybologicznymi poszczególnych elementów nawierzchni, jak również z parametrami podłoża gruntowego, a także z właściwościami samych pojazdów szynowych. W artykule omówiono jeden z powyższych problemów, tj. wpływ ukształtowania toru kolejowego na proces zużywania sie szyn kolejowych. Problem ten dotyczy przede wszystkim lokalizacji odcinków ułożonych w łukach poziomych o małych wartościach promienia. W wyniku kontaktu kół pojazdów z torem występujące oddziaływanie powoduje ubywanie materiału w główce szyny toku wewnętrznego bądź zewnętrznego. Takie zużycia szyn mogą powodować nadmierne osłabienie tego elementu konstrukcji nawierzchni poprzez zmniejszenie parametrów geometrycznych przekroju poprzecznego, a także powodować mogą lokalne przekroczenia wartości szerokości toru. Dalsza eksploatacja szyn o nadmiernych zużyciach bocznych główki stwarza ryzyko związane z pojawieniem się kolejnych uszkodzeń nawierzchni, co w rezultacie może nawet doprowadzić do katastrofy kolejowej. Zatem w wyniku przekroczenia powyższych parametrów niezbędna jest wymiana szyn kolejowych w danych lokalizacjach, co w efekcie przyczynia się do poniesienia przez zarządcę infrastruktury kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem danej linii kolejowej. Proces zużywania się szyn w czasie eksploatacji stanowi więc problem, który powinien być ujęty w planowaniu nakładów na utrzymanie linii kolejowych. W artykule pokazano zjawisko zużyć szyn jako właściwe dla problematyki projektowania układów geometrycznych, a przede wszystkim poziomych łuków kołowych z krzywymi przejściowymi i rampami przechyłkowymi, gdzie kluczową rolę odgrywają parametry kinematyczne związane z ruchem pojazdów szynowych. W pracy skupiono się na zagadnieniach dynamiki poruszającego się po łuku poziomym pojazdu oraz wyjaśniona została zależność pomiędzy przechyłką toru (w przekroju poprzecznym do osi toru) i postępowaniem procesu zużywania się główki szyny kolejowej. Omówiono siły kontaktowe występujące między obrzeżem koła pojazdu a tokiem szynowym rozpatrując owe zagadnienie w nieinercjalnym układzie odniesienia.


  • Wpływ przepływów pożarowych na jakość wody
    • Ziemowit Suligowski
    2013

    Hydraulika sieci o niewielkich przepływach. Zaburzenia przy przepływie pożarowym. Stagnacja wody w sieci, zagniwanie. Poszukiwanie akceptowalnych rozwiązań. Propozycje rozwiązania problemu.


  • Wpływ przezroczystej przegrody na pomiar położenia punktu tachimetrem z elektrooptycznym dalmierzem impulsowym
    • Karol Daliga
    2013

    Przedstawiono sposób redukcji wpływu przezroczystej przegrody na pomiar położenia punktu pomiarowego dla przypadku pomiarów względnych i bezwzględnych.


  • Wpływ składu chemicznego ścieków i odcieków na specjację, konwersje i usuwanie azotu w oczyszczalniach hydrofitowych
    • Magdalena Gajewska
    2013

    W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań konwersji i usuwania związków azotu w złożach trzcinowych pracujących w wielostopniowych systemach hydrofitowych (WSH). Badania były prowadzone w trzech WSH: dwóch oczyszczalniach ścieków bytowych i obiekcie pilotowym w skali technicznej przeznaczonym do oczyszczania odcieków z odwadniania przefermentowanych osadów w konwencjonalnej oczyszczalni ścieków. Przeprowadzone badania i analiza otrzymanych wyników pozwoliły na określenie warunków, zależności oraz procesów odpowiedzialnych za konwersje azotu w poszczególnych złożach analizowanych WSH. Analiza danych z zastosowaniem narzędzi statystycznych umożliwiła określenie stopnia istotności i wzajemnych korelacji zachodzących procesów m.in. ze składem ścieków, ładunkiem doprowadzanych zanieczyszczeń oraz stopniem dyspersji związków azotu.


  • Wpływ sposobu zagospodarowania osadów ściekowych na bilans energii komunalnej oczyszczalni ścieków
    • Ewa Zaborowska
    2013 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Bilans energii elektrycznej i ciepła oczyszczalni ścieków. Różne sposoby zagospodarowania osadów ściekowych. Wskaźniki energochłonności i ciepłochłonności oczyszczalni.


  • Wpływ starzenia termicznego na właściwości elektryczne cienkich warstw TiO2:Nb oraz TiO2:(Co, Pd), jako materiału na półprzewodnikowe czujniki gazu.
    • Marcin Stanisław Łapiński
    2013

    Zaobserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój nowej dziedziny nauki, jaką jest transparentna elektronika, spowodował zintensyfikowanie badań, mających na celu odkrycie i charakteryzację nowych materiałów, w szczególności opartych na tlenkach metali. Współcześnie tlenki zaczęły niekiedy wypierać typowe materiały półprzewodnikowe. Szczególnie interesująca wydaje się perspektywa wykorzystania tlenków metali w czujnikach jako materiałów aktywnych. Takie struktury stosuje się w wielu gałęziach przemysłu i życia codziennego. Materiały wykorzystywane do budowy czujników tlenkowych powinny cechować się dużą stabilnością parametrów w czasie, oraz stabilnością termiczną ze względu na zastosowania wysokotemperaturowe.


  • Wpływ surfaktantu anionowego LAS na mobilność frakcji fosforu w osadzie czynnym w zmiennych warunkach fizyczno-chemicznych
    • Agnieszka Tuszyńska
    • Alina Dereszewska
    • Stanisław Cytawa
    2013 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono wyniki badań wpływu anionowego surfaktantu LAS na mobilność frakcji fosforu w osadzie czynnym. Podstawową rolę w procesie uwalniania fosforu do cieczy nadosadowej w warunkach beztlenowych pełniły: frakcja związana z substancją organiczną i frakcja związana z żelazem.


  • Wpływ temperatury powietrza na energochłonność elektrycznego transportu miejskiego na przykładzie gdyńskiej komunikacji trolejbusowej
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Marcin Połom
    2013 Technika Transportu Szynowego

    Mała sprawność silników cieplnych umożliwia ogrzewanie wnętrza autobusów i innych pojazdów napędzanych paliwami płynnymi i gazowymi energią chłodzenia układu. W odróżnieniu od silników spalinowych, elektryczne układy napędowe charakteryzują się wysoką sprawnością energetyczną, która w obecnym rozwoju techniki osiąga poziom 90–95%. Oznacza to, że ogrzewanie wnętrza pojazdu możliwe jest jedynie za pomocą energii elektrycznej pobieranej z sieci trakcyjnej. W artykule przedstawiono analizę wpływu temperatury na energochłonnośc trolejbusów.


  • Wpływ termoplastycznych kompozycji napełnianych miałem gumowym na wybrane właściwości asfaltu drogowego
    • Krzysztof Formela
    • Magdalena Formela
    • Magdalena Danowska
    • Łukasz Piszczyk
    2013

    Dynamiczny rozwój transportu samochodowego zmusza do wykonywania nawierzchni drogowych z materiałów o wysokiej wytrzymałości oraz odporności na odkształcenia trwałe, co znacznie wydłuża żywotność nawierzchni. Polskie przedsiębiorstwo BISEK Sp. z o.o. z Wrocławia we współpracy z Politechniką Wrocławską, jako pierwsze wykorzystało miał gumowy do modyfikacji asfaltów metodą mokrą. W chwili obecnej firma Lotos Asfalt Sp. z o.o. wprowadziła na rynek nowy rodzaj lepiszcza asfaltowo-gumowego o nazwie handlowej MODBIT 45/80-55 CR. Lotos Asfalt Sp. z o.o. jako pierwszy producent w Polsce opracował i wdrożył technologię produkcji asfaltów modyfikowanych miałem gumowym bezpośrednio w rafinerii. W niniejszej publikacji przedstawiono wyniki badań wpływu rodzaju oraz ilości termoplastycznych modyfikatorów napełnianych miałem gumowym na penetrację, indeks penetracji, lepkość dynamiczną, temperaturę mięknienia oraz dynamiczne właściwości mechaniczne asfaltu drogowego.


  • Wpływ udziału użytkownika na jakość użytkową w projektach informatycznych.
    • Krzysztof Redlarski
    • Beata Basińska
    2013 Zarządzanie i Finanse

    Artykuł przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród 30 uczestników projektów informatycznych, reprezentujących różnorodne przedsiębiorstwa. Uzyskane dane zostały poddane analizie ilościowej z wykorzystaniem metody chi^2, której zadaniem było ocena stopnia korelacji występującego pomiędzy udziałem użytkowników końcowych, a jakością użytkową produktu. Wyniki badań skupiają się wokół poszukiwań rozwiązania problemu określanego w literaturze przedmiotowej mianem konfliktu interesów jakościowych.


  • Wpływ warunków spawania drutem proszkowym samoosłonowym na ilość wodoru dyfundującego
    • Dariusz Fydrych
    • Grzegorz Rogalski
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Jacek Tomków
    • Jerzy Łabanowski
    2013

    Badania przeprowadzone przy zastosowaniu planowania badań (wg dwupoziomowego planu Placketta-Burmana) pozwoliły na określenie istotności wpływu pięciu czynników na zawartość wodoru dyfundującego w stopiwie uzyskanym podczas spawania mokrego drutem proszkowym samoosłonowym (114): długości wolnego wylotu, natężenia prądu spawania, napięcia łuku, prędkości spawania i zasolenia wody. Opracowano równanie umożliwiające prognozowanie ilości wodoru dyfundującego w stopiwie.


  • Wpływ warunków spawania na własności złączy spawanych ze stali superduplex
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Jerzy Łabanowski
    • Dariusz Fydrych
    2013

    W pracy przedstawiono charakterystykę stali duplex i superduplex koncentrując się na ich spawalności. Zaprezentowano wyniki badań własności mechanicznych złączy spawanych ze stali superduplex wykonanych metodami FCAW i SAW.


  • WPŁYW WEWNĘTRZNYCH ŹRÓDEŁ WĘGLA ORGANICZNEGO NA EFEKTYWNOŚĆ USUWANIA ZWIĄZKÓW BIOGENNYCH METODĄ OSADU CZYNNEGO
    • Jakub Drewnowski
    2013 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wpływ wewnętrznych źródeł węgla organicznego w formie koloidalnej i zawiesinowej na efektywność usuwania związków biogennych metodą osadu czynnego określono na podstawie badań szybkości denitryfikacji (z ang. NUR) oraz uwalniania i anoksycznego poboru fosforanów (z ang. PRR/PUR). Doświadczenia przeprowadzono z użyciem dwóch równoległych reaktorów nieprzepływowych ze ściekami oczyszczonymi mechanicznie (bez podczyszczania i podczyszczonymi w procesie koagulacji/flokulacji (k-f)) oraz osadem recyrkulowanym z oczyszczalni ścieków “Wschód” w Gdańsku i „Dębogórze” w Gdyni.