Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • Zagadnienie izotermicznego transportu ładunku w mieszanych przewodnikach jonowo-elektronowych w odniesieniu do termodynamiki procesów nieodwracalnych
    • Tadeusz Miruszewski
    2013

    Publikacja dotycząca zagadnień teoretycznych i doświadczalnych związanych z badaniem właściwości transportowych w MIEC


  • Zagadnienie przenikania fal cieplnych zespołu tłok-pierścienie tłokowe – tuleja cylindryczna (TPC)
    • Piotr Bzura
    2013 Pełny tekst Combustion Engines

    Na podstawie zjawisk powodujących zużycie elementów zespołu tłok-pierścienie tłokowe-tuleja cylindryczna zostały wybrane wrażliwe na uszkodzenia cieplne elementy. Następnie została zaproponowana metoda monitorowania zmian maksymalnej amplitudy temperatury warstwy wierzchniej na podstawie której można identyfikować stan techniczny tych elementów. Polega ona na pomiarze głębokości rozchodzenia się fal termicznych za pomocą emisji akustycznej


  • Zagospodarowanie frakcji organicznej w procesie przetwarzania metodą mokrą
    • Nikola Julia Śniadecka
    • Izabela Konkol
    • Jan Hupka
    2013

    Celem badań było określenie efektywności wymywania składników organicznych względem zadanych warunków prowadzenia procesu. Ługowanie biofrakcji odpadów komunalnych prowadzone jest w horyzontalnym reaktorze cylindrycznym, z bębnem perforowanym. Ustalona prędkość obrotowa bębna 50 obr./min. zapewnia kaskadowe opadanie odpadów, które umieszczone są w bębnie w worku z tworzywa sztucznego o wielkości oczka 1 mm. Podczas ługowania przenoszone są związki organiczne i nieorganiczne z fazy stałej do ciekłej, wzbogacając ją w surowiec podatny na fermentację metanową. Proporcja pomiędzy obecnymi w eluacie koloidalnymi, zawieszonymi oraz rozpuszczonymi związkami organicznymi jest funkcją m.in. hydrodynamiki prowadzenia ługowania.


  • Zakażenia o etiologii Candida spp. - epidemiologia, leczenie, diagnostyka
    • Kasjan Szemiako
    • Milena Kordalewska
    2013

    Infekcje wywoływane przez grzyby z rodzaju Candida są poważnym problemem klinicznym. LIczba zakażeń szpitalnych spowodowanych przez te drobnoustroje wzrosła dziesięciokrotnie w przeciągu ostatnich 20 lat. Spowodowane jest to poprzez coraz częstsze wystawianie populacji na działanie czynników spprzyjających rozwojowi tego typu infekcji. Wśród nich znajduje się leczenie: antybiotykami, steroidami, cytostatykami oraz lekami immunosupresyjnymi. Dzieje się tak w wyniku zwiększającej się liczby transplantacji, przypadków chorób nowotworowych oraz AIDS. Śmiertelność inwazyjnych kandydoz osiągnęła poziom 80%, co świadczy o istotności problemu tych zakażeń, które obecnie stanowią jedną z czterech najczęstszych przyczyn infekcji ukłądu krwionośnego.


  • Zależność sprawności objętościowej pompy z wychylną tarczą od przemieszczenia osi obrotu tarczy
    • Paweł Załuski
    2013

    W artykule opisano wpływ przesunięcia osi obrotu tarczy na wielkość przestrzeni martwej w pompie wielotłoczkowej osiowej. Zaproponowano superpozycję dwóch ruchów - obrotu tarczy względem osi przecinającej się z osią obrotu wału pompy i przesunięcia tarczy, w efekcie czego uzyskano efekt przesuniętej osi obrotu.


  • Założenia systemu i wstępne wyniki z monitoringu podczas montaż pierwszego przęsła mostu łukowego przez rzekę Wisłę w Toruniu
    • Karol Daszkiewicz
    • Jacek Chróścielewski
    • Wojciech Witkowski
    • Anna Banaś
    • Maciej Malinowski
    • Krzysztof Wąchalski
    2013 Archiwum Instytutu Inżynierii Lądowej

    W pracy zaprezentowano założenia systemu monitoringu łukowego mostu głównego przez rzekę Wisłę w Toruniu w trakcie jego wznoszenia. Dzięki jego zamontowaniu możliwa jest bieżąca kontrola poprawności pracy konstrukcji. Budowany most drogowy w Toruniu jest dwuprzęsłową konstrukcją łukową o rekordowej w skali kraju rozpiętości przęseł 2x270 m. Dźwigary główne stanowią dwa nachylone do siebie stalowe łuki o zamkniętym przekroju skrzynkowym w formie bisymetrycznego sześcioboku, natomiast wezgłowia wykonano jako stalowo-żelbetowe. Podczas realizacji inwestycji zastosowano innowacyjny dla tej skali obiektu sposób montażu dźwigarów głównych, które po scaleniu na brzegu, zostały zwodzone na podporach pływających, a następnie podniesione i osadzone na 4 specjalnie wykonstruowanych stolikach montażowych. Ze względu na unikatowość budowy oraz zastosowane innowacyjne rozwiązania technologiczne most główny w Toruniu wymagał monitorowania w trakcie jego wznoszenia. W ramach systemu monitoringu zamontowano tensonometry w wybranych przekrojach dźwigara skrzynkowego na czterech z 8 wezgłowi mostu głównego. Pomiar naprężeń/odkształceń prowadzony w sposób ciągły podczas faz montażowych, w odpowiednio dobranych punktach pomiarowych, pozwala na zbadanie sposobu redystrybucji naprężeń z części stalowej na część żelbetonową wezgłowia. W pracy zaprezentowano poszczególne fazy montażu dźwigarów i pomostu wraz z oznaczeniem, które sekcje pomiarowe będą badane w poszczególnych etapach budowy. W celu analizy i weryfikacji wyników prowadzonych badań stworzono kilka zaawansowanych przestrzennych modeli obliczeniowych w środowisku MES. Model całej konstrukcji wykonano za pomocą elementów powłokowych, bryłowych oraz belkowych, w których uwzględniono efekt ścinania oraz mimośród osi belki. Stworzono również modele szczegółowe samego wezgłowia, w których zdefiniowano odpowiednie warunki brzegowe, uwzględniające globalne oddziaływanie konstrukcji . Z uwagi na stopień zaawansowania robót budowlanych mostu zakres przeprowadzonych badań i analiz jest jeszcze ograniczony. Do tej pory dokonano osadzenia dźwigara łukowego pierwszego przęsła na wezgłowiach za pomocą stolików montażowych. Na podstawie pomiarów naprężeń w 4 punktach dla sworznia dolnego stolika, dokonano w modelu szczegółowym wezgłowia numerycznej identyfikacji położenia siły normalnej oddziaływującej na stolik. Dzięki temu możliwe było określenie stanu wytężenia konstrukcji podczas osadzenia dźwigarów łukowych


  • Zanikanie. Cmentarze menonickie w przestrzeni kulturowej Żuław
    • Marta Koperska-Kośmicka
    2013 Prace Komisji Krajobrazu Kulturowego

    Cmentarze menonickie są jednym z elementów wielonarodowej mozaiki kulturowej, jaką można odnaleźć na Żuławach Wiślanych. Obecne są w krajobrazie od ponad dwustu pięćdziesięciu lat.Celem publikacji jest przedstawienie współczesnej historii menonickich cmentarzy i obiektów sakralnych. Oparte zostało na badaniach terenowych nekropolii i lapidariów Delty Wisły w Cyganku-Żelichowie, Fiszewie, Jezierniku, Niedźwiedziówce, Pordenowie, Stalewie Stawcu i Szaleńcu.


  • Zapewnianie progowego poziomu obecności w sieci sensorowej obsługującej aplikacje typu smart grid
    • Artur Makutunowicz
    • Jerzy Konorski
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Rozważono bezprzewodową sieć sensorową z pewną liczbą węzłów oraz pojedynczym ujściem, pełniącym także funkcje zarządcze Założono, że sieć sensorowa, w celu wykonywania powierzonego jej zadania, musi utrzymywać określoną liczbę węzłów w stanie włączonym w każdym momencie życia sieci. Jest to zadanie trywialne, gdy węzły mogą być wyłączane tylko po otrzymaniu odpowiedniej komendy od zaufanego nadzorcy. Jednakże przy założeniu podatności nadzorcy na ataki konieczne jest uniemożliwienie mu redukcji liczby węzłów aktywnych poniżej predefiniowanego progu Zapewnia to proponowany protokół TAP (Threshold Attendance Protocol), oparty na schemacie Shamira dzielenia sekretu i odpowiednim mechanizmie potwierdzeń.


  • Zapewnienie jakości kształcenia a Krajowe Ramy Kwalifikacji w odniesieniu do studiów doktoranckich w uczelniach technicznych
    • Piotr Grudowski
    • Kajetan Lewandowski
    2013

    Coraz większa determinacja obywateli do zdobycia wyższego wykształcenia oraz coraz większa dostępność ośrodków akademickich wymusza przyjęcie projakościowej postawy przez uczelnie wyższe. Tendencje te są widoczne zarówno w skali międzynarodowej, na poziomie której opracowane zostały Europejskie Ramy Kwalifikacji, na poziomie krajowym, gdzie opra-cowano Krajowe Ramy Kwalifikacji, jak również na poziomie poszczególnych jednostek wdrażające wewnętrzne systemy zapewnienia jakości kształcenia. W niniejszym rozdziale omówiono powyższe uregulowania dotyczące jakości, ze szczególnym odniesieniem do studiów III-go stopnia. Przedstawiono również przykład implementacji tych rozwiązań na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.


  • Zapewnienie jakości robót i materiałów w realizacjach budowlanych
    • Dariusz Kowalski
    2013 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Przedstawiono porównanie procedur zapewnienia jakości w przypadku produkcji wyrobów budowalnych z procedurami zapewnienia jakości robót budowlanych. Wskazano słabe punkty w procedurach kontroli jakości robót.


  • Zarys przemian przestrzennych strefy reprezentacyjnej Gdańska na podstawie opracowań planistycznych od 1866 roku
    • Łukasz Bugalski
    2013

    Strefa Reprezentacyjna obejmuje obszar pokrywający się w dużej mierze z zachodnim frontem historycznego śródmieścia Gdańska. Wykształcona na przełomie XIX i XX wieku jako wielkomiejskie centrum miasta jest jedną z historycznie najbardziej kluczowych jego przestrzeni. Dziś to obszar zaniedbany i jakby zapomniany, zdominowany przez funkcje komunikacyjne, jakkolwiek nadal o dużym i niewykorzystanym potencjale. Przemiany przestrzenne historycznego śródmieścia Gdańska zostały już zasadniczo opisane. Jednak literatura dotycząca samego obszaru zachodniego frontu śródmieścia jest rozproszona i często trudno dostępna. Celem niniejszego opracowania jest przywołanie historii przemian przestrzennych Strefy Reprezentacyjnej Gdańska i odszukanie swoistego genius loci w nawarstwiających się na niej kolejnych założeniach urbanistycznych.


  • Zarządzanie bezpieczeństwem ruchu drogowego w miastach
    • Kazimierz Jamroz
    • Lech Michalski
    • Jacek Oskarbski
    2013 Pełny tekst Transport Miejski i Regionalny

    W artykule przedstawiono charakterystykę stanu brd wraz z identyfikacją głównych problemów i grup ryzyka w miastach. Scharakteryzowano systemy zarządzania brd, które obejmują struktury organizacyjne, planowanie, odpowiedzialność, zasady i procedury postępowania oraz zasoby (osobowe i finansowe) niezbędne do opracowania, wdrażania, realizowania i monitorowania przyjętej wizji i celów strategicznych w zakresie brd. Na tym tle zaproponowano koncepcję systemu zarządzania brd w miastach, skupiając się głównie na ustandaryzowanych narzędziach zarządzania.


  • Zarządzanie finansami w projekcie
    • Marek Wirkus
    2013

    W opracowaniu przedstawiono zasadnicze aspekty składające się na zarządzanie finansami w projekcie. W obszarze planowania projektu przedstawiono między innymi metody stosowane w planowaniu kosztów projektu, rodzaje budżetów oraz zasady określania budżet projektu. Ponad-to zasady planowania przepływów środków finansowych w projekcie. W obszarze realizacji projektu od strony finansowej przedstawiono zasady zabezpieczanie źródeł finansowania, zasady ewidencja kosztów tak aby były wiarygodne oraz zasady monitorowania i kontroli ponoszonych kosztów. Odnośnie kontroli projektu od strony finansowej przedstawiono ocenę realizacji projektu metodą analizy wartości uzyskanej (ang. Earned Value) oraz szacunek kosztu zakończenia projektu. (ang. Estimate At Completion). W końcowej części poruszono zagadnienia oceny efektywności finansowej realizacji projektu nastawionego na zysk. Opracowanie kończą pytania kontrolne


  • Zarządzanie mobilnością w nowoczesnych sieciach IP. Część II - Modyfikacje i optymalizacje mechanizmów mobilności
    • Józef Woźniak
    • Krzysztof Gierłowski
    • Tomasz Gierszewski
    • Michał Hoeft
    2013 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Zaprezentowano i poddano analizie rozszerzenia i optymalizacje protokołów mobilnosci, umożliwiające ich efektywne wykorzystanie w nowoczesnych sieciach IP. Niezależnie od rozwiazań zarządzania mobilnością w warstwie sieciowej, przedstawiono wiele rozwiazań wsparcia mobilności realiowanych w wyższych warstwach modelu ISO-OSI. Dodatkowo przedstawiono rozwój mechanizmów zarzadzania mobilnoscią z wyróżnianiem nowych rozwiązań różnorodnych technik wirtualizacyjnych, w szczególnosci zmierzających do rozdzielenia identyfikacji adresata od jego lokalizacji w systemie sieciowym oraz do wprowadzenia separacji warstw wyższych od struktury tzw. sieci transportowej. Nakreślono obowiązujące tendencje i kierunki rozwoju protokołów zarządzania mobilnością.


  • Zarządzanie mobilnością w nowoczesnych sieciach IP oraz sieciach Internetu Przyszłości
    • Józef Woźniak
    • Krzysztof Gierłowski
    • Tomasz Gierszewski
    • Michał Hoeft
    2013

    W rozdziale przedstawiono krótką charakterystykę rynku teleinformatycznego i wymagań nowych usług sieciowych, porównując je z możliwościami funkcjonalnymi oferowanymi przez współczesne systemy i sieci, tak przewodowe jak i bezprzewodowe. Sformułowano ograniczenia architektury TCP/IP w aspekcie obsługi urządzeń mobilnych i nowych scenariuszy mobilności, biorąc pod uwagę zarówno oczekiwania użytkowników, jak i możliwości sprzętowe, oraz naturalne ograniczenia stosu protokołów IP. Na podstawie dokonanej oceny, przedstawiono rozwiązania protokolarne niezbędne dla realizacji usług pożądanych przez użytkowników mobilnych. Zaprezentowano też szereg modyfikacji i rozszerzeń klasycznych protokołów mobilności wykorzystujących mechanizmy implementowane w warstwie sieciowej. Ponadto, przedstawiono rozwiązania, w których mobilność wspierana jest przez wyższe warstwy stosu TCP/IP, a także wskazano na tendencje w rozwoju protokołów mobilności, dotyczące wyraźnego rozdziału komponentów adresowych identyfikujących użytkownika i jego bieżącą lokalizację. Analizy powyższej dokonano zarówno w kontekście współczesnej sieci IP jak i nowych propozycji Internetu Przyszłości.


  • Zarządzanie operacyjne w łańcuchu dostaw
    • Katarzyna Grzybowska
    • Jolanta Łopatowska
    2013

    Globalny i podlegający dynamicznym zmianom rynek wymaga spojrzenia na zarzą-dzanie operacyjne z perspektywy łańcucha dostaw. W niniejszym rozdziale scharakteryzowano pojęcie łańcucha dostaw, przedstawiono ogólny model zarządzania operacyjnego oraz wskazano odpowiadający mu rodzaj i zakres podejmowanych decyzji. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę spójności i stabilności działań operacyjnych oraz ich efektywnej koordynacji w łańcuchu dostaw i wskazano przykłady zintegrowanych działań


  • Zarządzanie procesem innowacyjnym w polskich małych i średnich przedsiębiorstwach
    • Marzena Grzesiak
    2013

    Zarządzanie procesem innowacyjnym stanowi wyzwanie dla menedżerów, nie tylko dużych przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy stają przed problemem czy i jakie działania przed-sięwziąć, aby efektywnie konkurować na rynku. Poziom innowacyjności polskich małych i średnich przedsiębiorstw nie świadczy dobrze o sposobie zarządzania procesem innowacyjnym. Jednak w nowym okresie programowania pojawią się środki przeznaczone na wdrożenia w firmach. Od pomysłowości, chęci i kom-petencji menedżerów będzie zależeć, czy z tej szansy skorzystają i wykorzystają pojawiające się możliwości.


  • Zarządzanie programami badawczymi z uwzględnieniem filozofii nauki
    • Anna Bobkowska
    2013

    Zarządzanie projektami i programami badawczymi powinno być realizowane z zastosowaniem specyficznych metod zarządzania ze względu na specyfikę badań naukowych. W tym rozdziale zaprezentowano wyniki analiz mających na celu lepsze zrozumienie roli zarządzania programem badawczym z następujących perspektyw: analizy rzeczywistości projektów badawczych, zarządzania projektem i programem oraz filozofii nauki. Praktycznym zastosowaniem wykonanych analiz jest zarys metodyki I-RPmM, która jest ukierunkowana na efektywne zarządzanie programami badawczymi. Zarządzanie programami badawczymi może przynieść następujące korzyści: zwiększenie spójności badań w ramach danego programu badawczego, skrócenie czasu potrzebnego na poznanie stanu wiedzy w danej dyscyplinie, możliwość ukierunkowania tematyki badań podejmowanych przez pracowników naukowych, klarowność kryteriów oceny wyników dla komitetów programowych oraz łatwość integracji wyników badań.


  • Zarządzanie rozwojem regionalnym - wpływ zmian demograficznych
    • Anita Richert-Kaźmierska
    2013 Studia i Materiały "Miscellanea Oeconomicae"

    W artykule została przedstawiona ewolucja koncepcji zarządzania publicznego oraz zarządzania rozwojem regionalnym, jaka miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Omówiono społeczno-gospodarczy kontekst zmian zachodzących w tym zakresie. W artykule zaprezentowano wpływ zmian demograficznych na proces zarządzania rozwojem regionalnym.


  • Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwach budowlanych
    • Beata Grzyl
    2013 Technika Transportu Szynowego

    W artykule prezentuje się informacje związane z ryzykiem i zarządzaniem nim. Wskazuje się na możliwość wykorzystania systemu zarządzania ryzykiem jako elementu efektywnego wsparcia działań podejmowanych przez podmiot gospodarczy na etapie planowania i realizacji budowlanego przedsięwzięcia inwestycyjnego.