Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • Cykl P-D-C-A w ciągłym doskonaleniu przedsiębiorstw
    • Grzegorz Zieliński
    2013 Utrzymanie Ruchu

    W niniejszym opracowaniu autor poddał analizie doskonalenie jakości z uwazględnieiem ciągłego poszukiwania i wdrażania form, metod, technik pozwalającyh przedsiębiorstwom udoskonalić poszczególne obszary funkcjonowania. Autor omówił poszczgólne składowe koncepcji PDCA oraz odniósł się do korzyści jakie mogą uzyskać przedsiębiorstwa doskonalące jakość w sposób ciągły.


  • CYP3A4 overexpressin enhances the cytotoxicity of the antitumor triazoloacridinone derivative C-1305 in CHO cells
    • Ewa Augustin
    • Barbara Borowa-Mazgaj
    • Agnieszka Kikulska
    • Milena Kordalewska
    • Monika Pawłowska
    2013 ACTA PHARMACOLOGICA SINICA

    W pracy badano wpływ nadekspresji izoenzymu CYP3A4 na cytotoksyczność i odpowiedź komórkową indukowaną przez przeciwnowotworową pochodną triazoloakrydonu w modelowym układzie komórek CHO: dzikego typu, z nadekspresją reduktazy cytochromu P450 (CHO-HR) oraz z koekspresją reduktazy i izoenzymu CYP3A4 (CHO-HR-3A4). Wykazano, że komórki CHO wykazywały różną wrażliwość na badany związek, a linia CHO-HR okazała się najbardziej wrażliwa, następnie CHO-HR-3A4, a komórki typu dzikego były najmniej wrażliwe na C-1305. Analiza cyklu komórkowego wykazała, że związek C-1305 indukuje przejściowy blok w fazie G2/M w komórkach CHO i CHO-HR, natomiast komórki CHO-HR-3A4 nie akumulowały się w tej fazie cyklu życiowego. Po dłuższej inkubacji (120 godzin) obserwowano wzrost ilości komórek w tzw. fazie sub-G1, co wskazywało na indukcję śmierci komórkowej przez C-1305. Pochodna C-1305 indukowała apoptozę i nekrozę w komórkach CHO, ale procesy te przebiegały z większą intensywnością w komórkach transfekowanych, w porównaniu z komórkami typu dzikiego. Komórki, które nie uległy śmierci pod wpływem C-1305 ulegały procesowi przyspieszonego starzenia komórkowego. Podsumowując, nadekspresja izoenzymu CYP3A4 miała wpływ na końcową odpowiedź biologiczną (apoptoza, nekroza, starzenie komórkowe) indukowaną przez związek C-1305 w komórkach linii CHO.


  • Cytotoxic and Antioxidant Activities of Benzohydroxamic Acid Analogues
    • Witold Przychodzeń
    • Jacek Nycz
    2013 BULLETIN OF THE KOREAN CHEMICAL SOCIETY

    20 benzohydroxamic acid analogues were synthesized and evaluated for their in vitro cytotoxicities against mouse mammary tumor cells as well as antioxidant activities against DPPH radical and superoxide anion. It was found that benzothiohydroxamic acids exhibit greater cytotoxicities than benzohydroxamic acids and N-isopropyl derivatives are more active than N-methyl ones. On the other hand, benzothiohydroxamic acids show more potent DPPH radical scavenging acitivities, but superoxide anion quenching ability is better for benzohydroxamic acids bearing electron-donating substituents.


  • Czas inżynierów
    • Magdalena Rucka
    • Rafał Lechociński
    2013 Pismo PG

    Każdego roku budowlane wydziały politechnik krajowych organizują coraz bardziej atrakcyjne wydarzenia, na które składają się seminaria, konferencje naukowe, prezentacje firm, a także wzbudzające najwięcej emocji konkursy konstruktorskie. Nasza Alma Mater szczyci się od wielu lat cyklicznym konkursem „wyKOMBinuj mOst” organizowanym przez Koło Naukowe Mechaniki Budowli KOMBO (Katedra Mechaniki Budowli i Mostów, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska), podczas którego studenci projektują i wykonują modele konstrukcji mostowych z kartonu. Na Politechnikę Wrocławską zjeżdżają się drużyny na „Studencki Konkurs Mostów Stalowych”, zaś Warszawska SGGW promuje konkurs na budowę drewnianych konstrukcji wież "Wybudujemy Wieżę". Nową inicjatywą jest konkurs organizowany przez Politechnikę Lubelską o nazwie „Zapuść Żurawia”. W konkursie tym studenci projektują żuraw wieżowy metodą optymalizacji, w której główne kryterium stanowi zadana siła obciążająca. Pierwsza edycja konkursu „Zapuść Żurawia” odbyła się w dniach 13-15 listopada 2013 w ramach Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Budownictwa o nazwie „Czas Inżynierów”. W konkursie udział wzięło 11 drużyn z całej Polski, w tym dwie z Politechniki Gdańskiej: drużyna „Niewyboczalnych” w składzie: Oskar Wysocki (kapitan), Mateusz Bednarek, Tomasz Kila, Grzegorz Kila oraz drużyna „Spawaczy” z opiekunem mgr inż. Tomaszem Ulenbergiem w składzie: Mateusz Kuliński (kapitan), Andrzej Czupryński, Szymon Dawidowski, Błażej Makurat.


  • Częściowa automatyzacja podstawowych badań lekarskich
    • Adam Blokus
    2013

    Przedstawiono architekture podsystemu wspomagajacego inteligentna przestrzen medyczna UbiDoDO (ang. Ubiquitous Domestic Doctor’s Office). Jego zadaniem jest zapewnienie ciagłego monitoringu danych biomedycznych pacjenta w domowych warunkach oraz umozliwienie natychmiastowej reakcji na objawiajace sie dolegliwosci. Istnienie tez mozliwosc przeprowadzenia wstepnego wywiadu z pacjentem.


  • Czy należy bać się E?
    • Beata Kamińska
    • Natalia Łukasik
    2013 CHEMIK nauka-technika-rynek

    W ciągu ostatnich lat nastąpił gwałtowny rozwój rynku żywnościowego. Producenci chcąc utrzymać się na rynku dopasowują się do nowych wymagań i rosnących potrzeb konsumenta. Duża konkurencja w branży żywnościowej zmusza wytwórców do ciągłego obniżania kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjności wyrobu. Obecnie można kupić niemal wszystko: kilka rodzajów chleba, masła, serów, wędlin i... czego tylko dusza zapragnie. Przebieramy w produktach zwracając uwagę na opakowanie, cenę, markę, ale elementem decydującym jest wygląd oraz woń produktu .W poniższym artykule została zestawiona charakterystyka szerokiej gamy barwników popularnie występujących w produktach spożywczych.


  • Czy raporty pomagają zrozumieć przedsiębiorczość?
    • Aniela Mikulska
    2013

    Skupienie na przedsiębiorcach wynika z bezpośredniej potrzeby pobudzania działań przedsiębiorczych na poziomie pojedynczej firmy, jak i na poziomie całego społeczeństwa. Rozdział bazuje na informacjach dotyczących przedsiębiorstw w Polsce, zawartych w raportach PARP, GUS i Ministerstwa Gospodarki. Poddaje pod refleksję kwestię potencjału rozwojowego przedsiębiorstw wyrażanego takimi miarami wzrostu jak: dynamika przychodów, wyniku finansowego, nakładów inwestycyjnych czy zatrudnienia. Analiza tych miar w kontekście badań nad przedsiębiorczością pokazuje ich nieadekwatność w stosunku do rzeczywistych problemów wzrostu czy zakresu działań przedsiębiorczych w podmiotach gospodarczych (na poziomie mikroekonomicznym). Uzasadnionym zatem wydawałoby się wyraźne rozdzielenie kierunku badań dotyczących przedsiębiorstw (np. sektora MSP) od badań samej przedsiębiorczości, by akcentować nie fakt, że przedsiębiorstwo jest (istnieje), ale jakie jest. W obrazie skali oraz dynamiki nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa, konieczne jest akcentowanie wątków innowacyjnych. Podobnie jak konieczne jest odnoszenie się do rzeczywistych celów prowadzonej działalności gospodarczej, by wskazać czynniki motywujące do wzrostu i poprawy pozycji konkurencyjnej.


  • Czy w Polsce istnieje popyt na pracę osób w wieku 50+?
    • Anita Richert-Kaźmierska
    2013

    Celem głównym jest próba odpowiedzi na pytanie, czy w Polsce istnieje zapotrzebowanie na pracę świadczoną przez osoby w wieku 50+. Zaprezentowano opinie pracodawców na temat pracowników 50+ oraz możliwości i uwarunkowań zatrudniania tej grupy. W artykule wykorzystano i skonfrontowano dane statystyczne dotyczące rynku pracy (BAEL) oraz wyniki badań ilościowych i jakościowych zrealizowanych przez wybrane ośrodki badawcze w Polsce, w ramach projektów współfinansowanych ze środków europejskich.


  • Czynniki definiujące jakość usług edukacyjnych w ujęciu grupy interesariuszy - studentów (badanie pilotażowe)
    • Kajetan Lewandowski
    • Grzegorz Zieliński
    2013

    W niniejszym rozdziale zaprezentowano kluczowe aspekty usług edukacyjnych, jak również jej elementy. Przedstawiono również jedną z grup interesariuszy, jaką są studenci. Autorzy zaprezentowali metodykę badawczą oraz wyniki badań pilotażowych związanych z identyfikacją determinant elementarnych usługi edukacyjnej w percepcji studentów, a także hierarchię ważności tych determinant.


  • Czynniki ludzkie a energetyka gazowa – wybrane zagadnienia
    • Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak
    2013 Nowa Energia

    Technologie wykorzystania gazu jako nośnika energii wzbudzają wiele zainteresowania. Powstają coraz to nowe inwestycje tj. blok gazowo – parowy Stalowa Wola czy też Gazoport w Świnoujściu. Poszukuje się alternatywy dla technologii węglowych poprzez podejmowane próby zgazowania węgla czy wydobycia i wykorzystania gazu z łupków. Dynamiczne otoczenie i potrzeba adaptacji rozwiązań funkcjonujących poza granicą kraju wymusza potrzebę analizy uwarunkowań rozwoju ww. technologii w krajowych warunkach. Konieczne jest rozważenie wielu aspektów na etapie planowania, realizacji projektu oraz eksploatacji obiektu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie optymalnych rozwiązań w oparciu o m.in. warunki technologiczne, ekonomiczne oraz dostępne zasoby ludzkie. Analizy MTO (ang. Men -Technology - Organisation) to podejście do projektu umożliwiające uwzględnienie oraz analizę ryzyka związaną z bezpiecznym eksploatowaniem bloku gazowego, jak również optymalizację kosztów zarówno z punktu wiedzenia technologii, organizacji jaki człowieka. Autorka referatu przedstawia podejście do wstępnej klasyfikacji i analizy czynnika ludzkiego jako istotnego elementu realizacji inwestycji.


  • Czynniki robocze stosowane w układach ORC
    • Tomasz Fularczyk
    2013

    W poniższej publikacji przedstawiono podstawy termodynamiczne oraz kryteria doboru czynników roboczych dla układu ORC. Następnie określono wymagania stawiane tym czynnikom, ich systematykę, a także wskaźniki ekologiczne i bezpieczeństwa. Na końcu opisano podział czynników ze względu na linię nasycenia oraz najczęściej stosowane czynniki w układach ORC, jak również korzyści ze stosowania czynników organicznych


  • Czynniki sukcesu w zarządzaniu projektem marketingowym
    • Wioleta Kucharska
    2013

    Autorka porusza problem jednoznacznego formułowania kryteriów sukcesu projektu marketingowego, których realizacja zapewniałaby sukces przedsiębiorstwa. Stawia tezę, że projekty marketingowe mają szczególną specyfikę związaną z determinującym wpływem zewnętrznych czynników niemierzalnych, a tym samym niedefiniowalnych, na powodzenie projektu marketingowego rozumianego jako sukces rynkowy, przez co określenie jasnych kryteriów sukcesu dla takiego projektu jest niemożliwe. Problem ten autorka uważa za istotny, ponieważ wpływ każdego projektu marketingowego na cele rynkowe jest mierzalny, natomiast w praktyce zdarzają się sytuacje, w których zastosowanie się do wszystkich znanych "dobrych praktyk" i wzorowe przeprowadzenie projektu "w założonym czasie i budżecie oraz zgodnie z założeniami" kończy się rynkową porażką.


  • Czynniki wpływające na emisję podtlenku azotu
    • Aneta Karpińska-Zaleska
    2013 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Oczyszczanie może powodować emisję podtlenku azotu (N2O). Mechanizm emisji podtlenku azotu nie został jeszcze dokładnie zbadany, jednak badania wskazały główne czynniki, które są odpowiedzialne za ten proces. Aby ograniczyć emisję szkodliwego podtlenku azotu z oczyszczalni ścieków należy poznać powiązania czynników odpowiedzialnych za proces z typem oczyszczalni ścieków w którym on występuje.


  • Czynniki wpływające na magnetyczne pole rozproszone elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali węglowych
    • Zbigniew Usarek
    2013

    Przeprowadzono badania próbek wykonanych ze stali węglowej lokalnie odkształconych plastycznie. Badano wpływ lokalnej deformacji na rozkład magnetycznego pola rozproszonego wokół próbek w zależności od warunków panujących podczas deformowania oraz wykonywania pomiarów. Na podstawie porównania rezultatów otrzymanych dla próbek o różnej historii stwierdzono, iż rejestrowane anomalie rozkładu MPR są spowodowane w głównej mierze przepływem strumienia magnetycznego przez obszar o zmiennych właściwościach magnetycznych nie zaś szczątkowym namagnesowaniem powstającym w trakcie deformacji. Dodatkowo wykonano model MES, który w satysfakcjonującym stopniu odzwierciedla wyniki eksperymentalne.


  • Czyste technologie gazowe - szansą dla Pomorza
    • Paweł Ziółkowski
    • Witold Zakrzewski
    • Daniel Sławiński
    • Janusz Badur
    2013 Rynek Energii

    W artykule przedstawiono koncepcję niskoemisyjnych obiegów gazowo-parowych rozwijanych w kierunku czystych technologii gazowych. Proponowane rozwiązania zakładają wykorzystanie pokładów gazu łupkowego znajdującego się na Pomorzu. Ze względu na ograniczoną wydajność otworu i skończony czas eksploatacji staje się zasadna utylizacja gazu w miejscu wydobycia w małych, przenośnych, kompaktowych elektrowniach z wykorzystaniem oksyspalania w turbinie gazowo-parowej. Niniejsze rozwiązanie jest szansą na wykorzystanie zasobów gazu łupkowego w sposób zapewniający czystość środowiska naturalnego i dywersyfikację źródeł energii. Ponadto niniejsze układy mogą stanowić ważny element zapewniający prawidłową pracę inteligentnej sieci elektrycznej.


  • Damage localisation in a stiffened plate structure using a propagating wave
    • Maciej Radzieński
    • Łukasz Doliński
    • Marek Krawczuk
    • Magdalena Palacz
    2013 MECHANICAL SYSTEMS AND SIGNAL PROCESSING

    The paper presents an application of changes in propagating waves for damage detection in a stiffened aluminium plate. The experimental investigation was conducted on an aluminium plate with riveted two L-shape stiffeners. The wave has been excited with a piezoelectric transducer and measured with the Laser Scanning Doppler Vibrometer. Recorded signals were analysed using the special signal processing techniques developed for damage detection. The influence of different wave signals on damage localisation process for various damage scenarios has been tested. The obtained results were presented in a form of numerical maps. It may be concluded that the proposed approach enables damage localisation in a relatively fast and precise manner.


  • Darmowy transport publiczny narzędziem kształtowania nowej kultury mobilności w mieście
    • Romanika Okraszewska
    2013 Pełny tekst Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    Artykuł traktuje o potrzebie nowej kultury mobilności w mieście. Darmowy transport publiczny jest przedstawiony jako jedno z narzędzi zarządzania społecznymi postawami transportowymi. Na przykładzie belgijskiego Hasselt autorka dowodzi, że darmowa komunikacja miejska nie jest utopią choć proponowane zmiany mają cechy rewolucji organizacyjnej, wymagają przedefiniowania priorytetów, przesunięć środków finansowych między poszczególnymi kategoriami budżetu.


  • Data Integration from GPS and Inertial Navigation Systems for Pedestrians in Urban Area
    • Krzysztof Bikonis
    • Jerzy Demkowicz
    2013 Pełny tekst TransNav - The International Journal on Marine Navigation and Safety of Sea Transportation

    The GPS system is widely used in navigation and the GPS receiver can offer long-term stable absolute positioning information. The overall system performance depends largely on the signal environments. The position obtained from GPS is often degraded due to obstruction and multipath effect caused by buildings, city infrastructure and vegetation, whereas, the current performance achieved by inertial navigation systems (INS) is still relatively poor due to the large inertial sensor errors. The complementary features of GPS and INS are the main reasons why integrated GPS/INS systems are becoming increasingly popular. GPS/INS systems offer a high data rate, high accuracy position and orientation that can work in all environments, particularly those where satellite availability is restricted. In the paper integration algorithm of GPS and INS systems data for pedestrians in urban area is presented. For data integration an Extended Kalman Filter (EKF) algorithm is proposed. Complementary characteristics of GPS and INS with EKF can overcome the problem of huge INS drifts, GPS outages, dense multipath effect and other individual problems associated with these sensors.


  • DAWKOWANIE ODPADÓW Z PRODUKCJI ALKOHOLU DLA POPRAWY EFEKTYWNOŚCI DENITRYFIKACJI I BILANSU ENERGETYCZNEGO W OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW „RUPTAWA” W JASTRZĘBIU-ZDRÓJ
    • Jacek Mąkinia
    • Krzysztof Czerwionka
    2013 Forum Eksploatatora

    Wielofazowe układy osadu czynnego, umożliwiające efektywny przebieg procesów biologicznego usuwania związków organicznych, azotu i fosforu, są powszechnie stosowane w dużych i średnich komunalnych oczyszczalniach ścieków w Polsce. Doświadczenia eksploatacyjne jednoznacznie wskazują, że uzyskanie niskich stężeń związków biogennych w ściekach oczyszczonych jest możliwe, ale wymaga zapewnienia optymalnych warunków dla przebiegu biochemicznych procesów jednostkowych, takich jak nitryfikacja, denitryfikacja, czy podwyższona biologiczna defosfatacja. W pracy przedstawiono wyniki badań w skali technicznej nad zastąpieniem w procesie denitryfikacji osadu pierwotnego przez zewnętrzne źródło węgla organicznego w postaci oleju fuzlowego, czyli produktu odpadowego z destylarni. • w trakcie badań stężenie NO3-N w ściekach oczyszczonych utrzymywało się na poziomie zbliżonym do wartości wcześniej notowanych w oczyszczalni, co oznacza, że możliwe jest zastąpienie osadu wstępnego olejami fuzlowymi jako źródłem węgla organicznego dla procesu denitryfikacji. Stwierdzono wzrost wartości szybkości denitryfikacji od 1,9 g N/ (kg smo.h) do powyżej 3,0 g N/ (kg smo.h) po 14 dniach okresu adaptacji. Jednocześnie w efekcie systematycznego zwiększania ilości osadów wstępnych kierowanych do komór fermentacyjnych zaobserwowano wzrost produkcji biogazu o 20% (średnio dla okresu prowadzonych badań).


  • Dawne więźby dachowe kościoła pw. św. Katarzyny w Katarzyny
    • Antoni Kapuściński
    2013 Biuletyn Konserwatorski Województwa Pomorskiego

    ..,