Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2013
Pokaż wszystkie-
Konkurencyjność i oferta produktowa Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na tle sektora bankowego
- Kamil Brodnicki
- Jolanta Łopatowska
W artykule przedstawiono konkurencyjność usług oferowanych przez Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe na tle sektora bankowego. Opisano istotne czynniki wpływające na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej przez instytucje finansowe. Przybliżono najważniejsze strategie produktowo-rynkowe, ze szczególnym uwzględnieniem szans i zagrożeń, jakie można zaobserwować we współczesnych organizacjach. Opisano genezę powstania SKOK-ów i ich rozwój w Polsce w latach 1995 - 2012. W artykule zaprezentowano ofertę produktową i usługową Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych jako alternatywną formę pozyskiwania źródeł finansowania i oszczędzania przez klientów we współczesnym na rynku finansowym.
-
Konkurencyjność sektorów przemysłu przetwórczego i ich wpływ na międzynarodową konkurencyjność gospodarki polskiej - analiza panelowa
- Magdalena Olczyk
- Aleksandra Kordalska
Celem artykułu jest, na bazie danych sektorowych i z wykorzystaniem modelu panelowego, określenie w jakim stopniu zmiany międzynarodowej konkurencyjności gospodarki polskiej wynikają ze zmian w konkurencyjności sektorów przemysłu przetwórczego. Determinanty konkurencyjności sektorów przemysłu zostały wybrane w świetle dorobku teorii handlu zagranicznego, teorii wzrostu oraz teorii innowacji. W szczególności autorki pragną zbadać jak ceny produkcji przemysłowej, wielkość popytu zagranicznego, wielkość popytu krajowego, poziom nasycenia innowacjami w sektorze, stopień otwartości sektora na rynki zagraniczne, oraz produktywność pracy w sektorze wpływają na zmiany międzynarodowej konkurencyjności polskiej gospodarki. Według autorek słabością dotychczasowych empirycznych analiz odnoszących się międzynarodowej konkurencyjności gospodarki polskiej jest bazowanie na dorobku tylko jednego z ww. nurtów oraz wykorzystywanie danych statystycznych na wysokim szczeblu ich agregacji. Dlatego też proponowane przez autorki badanie stanowić będzie kompilację głównych nurtów badawczych, z wykorzystaniem danych na maksymalnym szczeblu ich dezagregacji (determinowanej przez dostępność danych statystycznych).
-
Konkurs studencki budowy modeli mostów z papieru
- Magdalena Rucka
W artykule przedstawiono relację ze studenckiego konkursu budowy mostów z papieru, który odbył się w Politechnice Gdańskiej. Konkurs wyKOMBinuj mOst bazuje na powszechnie dostępnym materiale, jakim jest papier typu brystol. Wybór papieru jako materiału inżynierskiego podyktowany jest faktem, iż analogia pomiędzy zachowaniem papieru i blachy stalowej umożliwia obserwację mechanizmów zniszczeń charakterystycznych dla konstrukcji cienkościennych.
-
Konstrukcje i zastosowania współczesnych silników Stirlinga
- Jacek Kropiwnicki
W pracy omówione zostały przyczyny rosnącego zainteresowania komercyjnego wykorzystania silników Stirlinga. Scharakteryzowane zostały podstawowe typy silników Stirlinga ze względu na układ przestrzeni roboczej i cylindrów. W pracy przedstawione zostały przykłady współczesnych konstrukcji tych silników, dokonano również analizy aktualnych i planowanych zastosowań silników Stirlinga. Omówiono podstawowe zalety i wady wykorzystania silników Stirlinga w różnych dziedzinach techniki.
-
Konsultacje społeczne jako element duzych projektów infrastrukturalnych - studia przypadków
- Katarzyna Jakubczyk
- Marek Wirkus
W opracowaniu przedstawiono aspekt przeprowadzania konsultacji społecznych w realizacji projektów infrastrukturalnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania: czy faktycznie istnieje potrzeba, czy też konieczność prowadzenia konsultacji społecznych w realizacji projektów infrastrukturalnych, jak szeroko prowadzić konsultacje, czy jest wskazane i efektywne ponoszenie nakładów finansowych na konsultacje w szerokim gronie interesariuszy oraz, czy wystarczy ograniczać się tylko do interesariuszy wewnętrznych. Celem opracowania jest także wskazanie zakresu wpływu konsultacji społecznych na realizację założeń społecznej odpowiedzialności i dążeń do zrównoważonego rozwoju. Analizowano dwa projekty. Jest to budowa obwodnicy miasta i linii kolejowej.
-
KONSULTACJE SPOŁECZNEJAKO ELEMENT REALIZACJI DUŻYCH PROJEKTÓW INFRASTRUKTURALNYCH – STUDIA PRZYPADKÓW
- Katarzyna Jakubczyk
W opracowaniu przedstawiono aspekt przeprowadzania konsultacji społecznych w realizacji projektów infrastrukturalnych. Podjęto próbę odpowiedzi na pytania: czy faktycznie istnieje potrzeba, czy też konieczność prowadzenia konsultacji społecznych w realizacji projektów infrastrukturalnych, jak szeroko prowadzić konsultacje, czy jest wskazane i efektywne ponoszenie nakładów finansowych na konsultacje w szerokim gronie interesariuszy oraz, czy wystarczy ograniczać się tylko do interesariuszy wewnętrznych. Celem opracowania jest także wskazanie zakresu wpływu konsultacji społecznych na realizację założeń społecznej odpowiedzialności i dążeń do zrównoważonego rozwoju. Analizowano dwa projekty. Jest to budowa obwodnicy miasta i linii kolejowej.
-
Kontrola procesu wytwarzania biowodoru z gliceryny podczas fermentacji beztlenowej
- Marian Antoni Kamiński
- Grzegorz Boczkaj
- Joanna Głazowska
- Iwona Hołowacz
- Donata Konopacka-Łyskawa
- Paweł Lewandowski
- Renata Tomczak-Wandzel
Produkcja wodoru z biomasy z wykorzystaniem procesów biologicznych jest korzystną ekonomicznie alternatywą w porównaniu do otrzymywania wodoru np. na drodze zgazowania, pirolizy, czy przez rozkład biomasy w warunkach nadkrytycznych. Wśród biologicznych procesów otrzymywania wodoru, za najbardziej obiecującą uważa się ciemną fermentację wodorową, w której substraty organiczne są przekształcane bez udziału światła przez bakterie w procesie oddychania beztlenowego. Niniejsza praca jest opracowaniem optymalnej metodyki i procedury procesowej kontroli beztlenowej fermentacji ciemnej przy okazji badania możliwość adaptacji bakterii Enterobacter aerogenes do otrzymywania wodoru z wykorzystaniem z pożywki tioglikolanowej oraz gliceryny rozcieńczonej wodą w okresowym reaktorze wyposażonym w pomiar i regulację pH i temperatury. Do analizy fazy gazowej stosowano technikę kolumnowej adsorpcyjnej chromatografii gazowej w dwóch układach rozdzielczych, w warunkach izotermicznych: kolumnę wypełnioną sitem molekularnym 5Å - do rozdzielania H2, O2 i CH4 oraz kolumnę wypełnioną Porapakiem Q - dla CO2 i CO. Do oznaczania stężeń służył detektor termokonduktometryczny (TCD). Rozdzielanie składników fazy ciekłej prowadzono techniką wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC) w warunkach izokratycznych, z zastosowaniem odwróconego układu faz (RP) i kolumny Agilent Zorbax SB-Aq stosując w formie eluentu, różne, bardzo niskie stężenia wodnych roztworów H2SO4, albo czystą wodę oraz wykorzystując przepływ zwrotny eluentu w kolumnie (BF). Do badania stężenia składników brzeczek stosowano różnicowy detektor refraktometrycznego (RID) oraz dodatkowo, detektor spektrofotometryczny w zakresie nadfioletu i światła widzialnego z tablicą fotoelementów (UV-VIS/DAD). Badania wykazały, że do rozdzielania i oznaczania kwasów karboksylowych oraz gliceryny w fazie ciekłej można zastosować kolumnę ZORBAX SB-Aq, z rozcieńczonym kwasem siarkowym (VI) o pH=2,5, jako eluentem oraz z dwoma detektorami RID i UV-VIS DAD. Stwierdzono, że opisana metodyka zastosowania HPLC-RID-UV-VIS/DAD oraz kolumny SB-Aq pozwala na uzyskanie w czasie kilkunastu minut wiarygodnych informacji o przebiegu procesu beztlenowej fermentacji ciemnej wytwarzania biowodoru z gliceryny odpadowej w zakresie zawartości kwasów karboksylowych i gliceryny.
-
Korzyści z zastosowania układów Load Sensing
- Paweł Załuski
W artykule porównano układy Load Sensing I i II rodzaju z układem z dwudrogowym regulatorem przepływu. Dokonano oceny mocy traconych oraz korzyści stosowania układów LS w stosunku do tradycyjnych rozwiązań
-
Krajobraz kulturowy Delty Wisły - przekształcać czy zachować ?
- Bogna Lipińska
Publikacja traktuje o tym, iż krajobraz jest głównym żródłem informacji o przeszłości i teraźniejszości przestrzeni. Znajomość "znaków" krajobrazowych jest konieczna dla uszanowania dawnych dokonań w gospodarowaniu przestrzenią jak również harmonijnie kontynuować jej kształtowanie w przyszłości.
-
Krajobraz wiejski i turystyka. Poszukiwanie równowagi pomiędzy widzeniem i wizerunkiem wsi
- Anna Górka
Najważniejszym składnikiem marki wsi jest krajobraz. Wizerunek wsi kreowany w turystyce i dostępny widok różnią się jednak coraz bardziej: przekaz reklamowy identyfikuje wieś z przyrodą oraz ciszą i spokojem; wieś realna stanowi, najczęściej dysharmonijną, mozaikę wiejsko-miejskiego zagospodarowania. Konfrontacja dostarczonego przez turystykę komunikatu z oglądanym krajobrazem podważa wiarygodność marki wsi, co stanowi zagrożenie dla gospodarki wiejskiej opartej na turystyce. Warunkiem jej przyszłego rozwoju jest zachowanie koniecznej równowagi pomiędzy wizerunkiem i „widzeniem” wsi. W tym celu należałoby dążyć do włączenia działań związanych z budowaniem marki miejsca w ochronę krajobrazu. Oba procesy powinny mieć społeczny charakter. Społeczne wytwarzanie komunikatu o krajobrazie wsi jako część partycypacyjnego planowania jest niezbędne dla zachowania specyfiki wiejskiego pejzażu, która decyduje o jego turystycznej atrakcyjności.
-
Krajowe strategie bezpieczeństwa ruchu drogowego realizujące założenia Dekady ONZ 2011-2020
- Kazimierz Jamroz
- Dorota Gajda
W artykule opisano założenia, jakie dla państw członkowskich opracowała Organizacja Narodów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego na lata 2011-2020, w tzw. Dekadzie BRD.W dokumencie ONZ pt. "Plan Globalny" wskazano na 5 filarów programów bezpieczeństwa ruchu, dotyczących: zarządzania brd, uczestnika ruchu, pojazdu, infrastruktury oraz ratownictwa, w oparciu o które kraje powinny konstruować swoje narodowe rezolucje. Na przykładzie pięciu państw z różnych kontynentów przedstawiono sposób realizacji tej międzynarodowej rezolucji. Bliższe poznanie różnych strategii poprawy brd może pomóc w wyborze właściwych działań w tworzonym obecnie w Polsce Krajowym Programie BRD, zastępującym dotychczasowy program GAMBIT.
-
Krajowe Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki - KSTiT 2013
- Józef Woźniak
Konferencja ta stanowi tradycyjne forum do prezentacji nowych wyników uzyskanych przez krajowe zespoły badawcze w obszarze technologii informacyjno-komunikacyjnych, a także dyskusji na aktualne tematy badawcze i poszukiwania perspektywicznych kierunków prac badawczo-wdrożeniowych
-
Kreatywna destrukcja uniwersytetu = Creative destruction of the university
- Krzysztof Leja
- Emilia Nagucka
Autorzy podejmują problematykę zmian we współczesnym uniwersytecie. Wychodząc z założenia, że celem uniwersytetu jest, obok kształcenia masowego, wykształcenie elity przedsiębiorców intelektualnych przyszłych liderów społeczeństwa wiedzy, zaproponowano twórczą destrukcję organizacji uczelni, której istotą jest przeniesienie osi organizacyjnej z podstawowych jednostek uczelni, jakimi są wydziały na zespoły, a osi koordynacyjnej z zespołów na wydziały. Propozycja osadzona jest w idei schumpeterowskiej twórczej dekonstrukcji, a także nawiązuje do koncepcji Burtona Clarka uniwersytetu przedsiębiorczego, koncepcji organizacji oburęcznej uniwersytetu III generacji Johana Wissemy oraz koncepcji uniwersytetu podporządkowanego wiedzy, wykorzystującej paradygmat organizacji opartej na wiedzy.W artykule zdiagnozowano warunki konieczne proponowanej zmiany, a także zagrożenia z nią związane. Autorzy starają się wykazać, posługując się metaforami, że proponowana zmiana jest przejściem od uniwersytetu mechanistyczno-organizmowego do uniwersytetu opisywanego metaforami samoorganizacji oraz organizmową. Authors take the issue of change in the modern univ ersity. Assuming that the objective of the university is, in addition to the mass education, t raining the elite of intellectual entrepreneurs (Kwiatkowski, 2000; Kwiatkowski, Sadlak, 2003) - pr ospective leaders of the knowledge-based society, it is proposed the creative destruction of the university organization, the essence of which is to move the axis of the basic organizational units of the university, such as departments, into teams, and coordination axis of the university move into u nits. The proposal is embedded in the Schumpeter’s idea of creative destruction (Schumpet er, 1960), and refers to the Burton Clark’s concept of the entrepreneurial university (Clark, 1 998, 2004), the concept of ambidextrous organization (March, 1991, Tushman, O'Reilly III, 1 996; Birkinshaw, Gibson, 2004), third generation university by Johan Wissema (2009) and the concept of the knowledge-based university, using the paradigm of knowledge-based organization (Leja, 201 1). Additionally, the paper presents the necessary conditions of the proposed change, and th e risk associated with it. Authors try to prove, using Gareth Morgan’s metaphors (2001, 2005), that the proposed change is the transition from mechanistic - organism university to the university described by metaphors of organisms and self- organization.
-
Kryptografia kwaternionowa dla zabezpieczania danych multimedialnych
- Mariusz Dzwonkowski
- Roman Rykaczewski
W rozdziale przedstawiona została możliwość zastosowania kwaternionów dla kryptograficznego zabezpieczenia danych multimedialnych. Kwaternionowa metoda szyfrowania wykorzystuje kwaternionową rotację przestrzenną wektora danych względem kwaternionu-klucza i może zostać zrealizowana na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na obliczeniu macierzy rotacji i przeprowadzeniu szyfrowania jako mnożenia macierzowego, drugi natomiast realizuje rotację kwaterniono9wą wykorzystując specyficzne dla rachunku kwaternionowego operacje. Pokazano, że dzięki dużej szybkości działania, szyfrowanie kwaternionowe może być wykorzystywane w kryptografii symetrycznej dla bezprzewodowej transmisji danych. Dodatkowo przedstawiono możliwości uzupełnienia szyfru kwaternionowego opcjonalnymi metodami wstępnego przekształcenia danych zwiększającymi skuteczność szyfrowania.
-
KRYTERIA DOBORU PARAMETRÓW PROJEKTOWYCH WYBRANYCH ELEMENTÓW TERMINALI INTERMODALNYCH
- Sławomir Grulkowski
- Jerzy Zariczny
W artykule przedstawiono wymagania techniczne konieczne do uwzględnienia przy planowaniu i projektowaniu tak wieloaspektowej inwestycji jaką jest terminal intermodalny. Istotnym problemem jest połączenie – na stosunkowo niewielkim obszarze – infrastruktury kolejowej i drogowej, ze szczególnym uwzględnieniem rozmiarów i specyfiki pojazdów wykorzystywanych w procesach transportowych i przeładunkowych. Oparto się na doświadczeniach inwestycji polskich i zagranicznych.
-
Kryteria jakości usług turystycznych z uwzględnieiem specyfiki regionalnej
- Grzegorz Zieliński
- Monika Stoma
W niniejszym rozdziale zaprezentowano podstawowe aspekty jakości usług turystycznych. Autorzy zdefiniowali kluczowe obszary tego typu usług oraz na podstawie przeprowadzonych badań zaprezentowali kluczowe czynniki wpływające na postrzeganie jakości usług turystycznych przez klientów. Wszelkie analizy zawarte w niniejszym rozdziale wiążą się z identyfikacją kryteriów jakości usługi turystycznej z uwzględnieniem specyfiki regionalnej.
-
Kształcenie osób starszych w koncepcji aktywnego starzenia się
- Anita Richert-Kaźmierska
- Marcin Forkiewicz
Celem opracowania było przybliżenie istoty koncepcji aktywnego starzenia się oraz funkcji, jakie w tej koncepcji pełni edukacja osób starszych.
-
Kształcić czy propwadzić badania naukowe? Analiza efektywności kształcenia i efektywności naukowej na przykładzie wybranych publicznych szkół wyższych w Polsce
- Joanna Wolszczak-Derlacz
W artykule przedstawiono analizę ilościową oceny efektywności procesu kształcenia i prowadzonych badań naukowych w publicznych szkołach wyższych. Analizie poddano 31 publicznych szkól wyższych podlegających pod MNiSW dla lat 2001–2008. Pomiar efektywności został przeprowadzony przy zastosowaniu metody nieparametrycznej DEA oddzielnie dla dwóch podgrup uczelni: uniwersytetów i szkół technicznych. Za rezultaty procesu kształcenia przyjęto liczbę absolwentów studiów stacjonarnych oraz studiów niestacjonarnych, a za wyniki działalności badawczej uczelni: liczbę publikacji, cytowań oraz wartość grantów. Porównanie wskaźników efektywności wskazuje na ich ujemną korelacją co może potwierdzać wymienność działalności dydaktycznej i naukowej.
-
Kształt dachu przycyzna usterek wilgotnościowych
- Maciej Niedostatkiewicz
W artykule przedstawiono opis usterek cieplno-wilgotnościowych występujących w lokalach mieszkalnych znajdujących sie w pozimie ostatniej kondygnacji budynju. Zaproponowano zakres prac naprawczych dachu stromego
-
Kształt dachu przyczyną usterek wilgotnościowych
- Maciej Niedostatkiewicz
- Tomasz Majewski
W artykule przedstawiono opis usterek cieplno-wilgotnościowych występujących w lokalach mieszkalnych znajdujących się na poziomie ostatniej kondygnacji budynku. Oprócz błędów wykonawczych popełnionych w trakcie realizacji pokrycia dachowego, skutkujących powstawaniem przecieków do wnętrza lokali mieszkalnych, również kształt dachu sprzyjał tworzeniu się worków śnieżnych i oblodzeń, które przyczyniły się do powstawania usterek cieplno-wilgotnościowych. W opracowaniu zaproponowano zakres prac naprawczych dachu stromego.