Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • PROVOZNÍ ZKUŠENOSTI TROLEJBUSOVÝCH POHONŮ NAPÁJENÝCH POMOCÍ AKUMULÁTORŮ
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Marcin Połom
    2013

    V článku představeno vývoj trolejbusové dopravy v Polsku v průběhu poslední 10 let. Vývoj ten byl se uskutečnil díky podpoře prostředků z Evropské unie.


  • Próba wyznaczenia energetycznego wskaźnika skrawalności drewna
    • Tomasz Muziński
    • Kazimierz Orłowski
    2013

    W referacie przedstawiono ogólne pojęcie skrawalności oraz wskaźniki skrawalności wraz z jej umownym podziałem. Opisano teoretyczne podstawy określania wiązkości i naprężeń tnących drew-na w strefie skrawania, które zgodnie z nowym podejściem do procesu skrawania mogą być uznane za pośrednie energetyczne wskaźniki skrawalności drewna. Na podstawie testów skrawalnościowych, dla próbek z drewna świerkowego, wyznaczono doświadczalnie wartości wiązkości i naprężeń tnących. Określono zależności mocy skrawania w funkcji posuwu na ząb.


  • Próbna eksploatacja zasobnika superkondensatorowego w gdyńskiej sieci trolejbusowej
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    • Marcin Połom
    • Krzysztof Staroński
    2013 Technika Transportu Szynowego

    W ciągu ostatnich lat elementem wyposażenia elektrycznych pojazdów komunikacji miejskiej stały się układy napędowe umożliwiające hamowanie odzyskowe (rekuperacyjne) [5]. Podstacje trakcyjne w Polsce nie są wyposażone układy akumulacji energii z rekuperującego pojazdu. Możliwe jest wykorzystanie energii pochodzącej z hamowania odzyskowego jedynie, gdy w danym momencie znajduje się w tym samym obszarze zasilania inny pojazd mający możliwość jej zaabsorbowania. Mając na względzie szybkie zwiększenie liczby pojazdów wyposażonych w możliwość hamowania odzyskowego uzasadnione staje się podjęcie kroków zwiększających stopień wykorzystania energii rekuperacji.


  • Przebudowa falochronów w delcie Wisły
    • Patrycja Jerzyło
    2013

    Zadanie modernizacji ujścia Wisły realizowane w ramach Projektu „Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław – Etap I – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku” - projekt planowany do współfinansowania przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma na celu zapobieganie powstawaniu powodzi zatorowych o zasięgu regionalnym poprzez zapewnienie swobodnego odpływu wód, spływu lodu oraz zapewnienie odpowiednich głębokości dla pracy lodołamaczy (w ujściu Wisły). Powyższe działanie ułatwi śródlądowy przewóz towarów i pasażerów. Inwestycje Urzędu Morskiego w Gdyni związane z przebudową falochronów wejściowych do portu wewnętrznego w Gdańsku miało na celu poprawę warunków żeglugowych i zwiększenie konkurencyjności portu. W artykule przedstawiono opis inwestycji związanych z modernizacją falochronów w delcie Wisły znacząco wpływających na dostępność śródlądowych dróg wodnych E-40 i E-70 od strony Zatoki Gdańskiej.


  • Przebudowa przekrycia jako element zmiany sposobu użytkowania obiektu zabytkowego
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2013 Dachy

    W artykuleprzedstawiono opis zabytkowego budynku wozoni usytuowanej na terenie realizowanego osiedla mieszkaniowego, którego głowna część substancji mieszkaniowej stanowią apartamenty w loftach. W pracy omówiono stan techniczny przekrycia oraz przedstawiono propozycje modernizacji budynku z uwzględniniem jego zabytkowego charakteru


  • Przecieki następstwem sposobu eksploatacji oraz błódów projektowych i wykonawczych
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2013 Dachy

    W artykule przedstawiono opis usterek stropu nad podziemna halą garażową, który zaprojektowany oraz wykonany został w technologii stropodachu odwróconego. W pracy przedstawiono analizę wpływu przyjętych rozwiązań projektowych i wykonawczych oraz dotychczasowego sposobu eksploatacji na stan techniczny stropu oraz zaproponowano koncepcje rozwiązania projektowego przebudowy jego fragmnetu użytkowanego jako wewnętrzne patio komunikacyjne


  • PRZEDELĄD HAŁAŚLIWOŚCI NAWIERZCHNI DROGOWYCH W POLSCE I W INNYCH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ
    • Piotr Mioduszewski
    2013

    W pracy przedstawiono szczegółowo dwiemetody badania hałaśliwości nawierzchni drogowych (SPB i CPX) i zaprezentowano wyniki pomiarów przeprowadzonych metodą CPX na nawierzchniach drogowych na przestrzeni ostatnich 14 lat. Pomiary przeprowadzono na 154 odcinkach zlokalizowanych na terenie Polski oraz na 419 odcinkach na terenie innych państw europejskich. Dokonano oceny hałaśliwości warstw scieralnych występujących w naszym kraju oraz poza jego granicami. Porównano hałaśliwość nawierzchni drogowych w Polsce i w Europie.


  • Przedsiębiorcy pokolenia baby boomers wobec innowacyjności
    • Anita Richert-Kaźmierska
    2013 Pełny tekst Ekonomiczne Problemy Usług

    Głównym celem artykułu jest analiza wyników badań w zakresie relacji: wieku i przedsiębiorczości oraz wieku i twórczego potencjału jednostki. Swoje rozważania autorka ograniczyła do grupy osób w wieku powyżej 50. roku życia, w nomenklaturze anglojęzycznej okreslanej mianem pokolenia baby boomers.


  • PRZEDSIĘBIORCZE PODEJŚCIE DO ZARZĄDZANIA ORGANIZACJĄ
    • Aniela Mikulska
    2013 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Przedsiębiorczość definiowana jest jako umiejętność wykorzystywania nadarzających się szans i okazji do realizacji przedsięwzięć w wymiarze gospodarczym. Łączy w sobie skłonność do podejmowania ryzyka i, a nawet wykorzystywania go dla osiągania przewagi konkurencyjnej. Orientacja przedsiębiorcza, której składowe to: proaktywność, innowacje i ryzyko, wymusza na przedsiebiorcach nie tylko patrzenie na organizację z perspektywy strategicznej, ale również wnikliwą ocenę sytuacji ryzykownych. Orientacja przedsiębiorcza wymaga przedsiębiorczego zarządzania.


  • Przedsiębiorczość destruktywna w Polsce - analiza na podstawie panelu ekspertów
    • Małgorzata Bielenia
    2013 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    ..


  • Przedsięwzięcie inwestycyjne: zagadnienia podstawowe
    • Beata Grzyl
    2013 Pełny tekst Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    W artykule prezentuje się m.in. fazy przedsięwzięcia inwestycyjnego i objęte nimi działania, podstawowe zasady tworzenia modelu organizacyjnego przedsięwzięcia oraz zagadnienie zarządzania zasobami przypisanymi do przedsięwzięcia inwestycyjnego. W artykule wskazuje się również na wybrane zakłócenia, występujące w toku przygotowania i realizacji budowlanego przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz ich wpływ na działania w obszarze logistyki.


  • Przegląd, analiza działania i ocena algorytmów sterowania stężeniem tlenu z wykorzystaniem pomiarów związków azotu
    • Robert Piotrowski
    2013 Gaz, Woda i Technika Sanitarna

    Oczyszczalnia ścieków jest złożonym przemysłowym systemem sterowania. Stężenie tlenu jest podstawowym parametrem wpływającym na efektywność zachodzenia procesów biologicznych w oczyszczalni ścieków. W artykule dokonano przeglądu podstawowych algorytmów sterowania stężeniem tlenu z użyciem dodatkowych pomiarów wybranych związków azotu. Przedstawiono prace badawcze z ostatnich kilkunastu lat i dokonano ich oceny.


  • PRZEGLĄD BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH SZYN Z ZASTOSOWANIEM PRĄDÓW WIROWYCH
    • Sławomir Grulkowski
    • Jerzy Zariczny
    2013 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    W artykule zawarto przegląd podstawowych badań szyn kolejowych z udziałem prądów wirowych, wykonanych w Niemczech w ostatnich latach. Wskazano na zależność amplitud sygnału prądów wirowych od twardości spoiny w szynach. Zaprezentowano nieścisłości wyników badań szyn wykonanych z wysokowytrzymałych gatunków stali.


  • Przegląd mechanizmów zabezpieczeń sieci komputerowych wykorzystujących technikę Ethernet
    • Krzysztof Gierłowski
    2013

    W artykule przedstawiono zbiór wybranych rozwiązań służących zabezpieczeniu systemów sieciowych, wykorzystujących technikę Ethernet. Przedstawione rozwiązania nie wyczerpują oczywiście listy protokołów i mechanizmów możliwych do wdrożenia w tym środowisku, lecz należą bezsprzecznie do grupy rozwiązań najpopularniejszych i rekomendowanych. W świetle analizy funkcjonalności udostępnianej przez opisane rozwiązania, a także wniosków uzyskanych z szeregu ich praktycznych wdrożeń należy uznać, iż poziom bezpieczeństwa oferowany przez dostępne obecnie rozwiązania jest wysoki, a ewentualne możliwości efektywnego ataku stwarzane są, przede wszystkim, przez niezgodne z dobrą praktyką wdrożenia lub brak odpowiednich prac utrzymaniowych.


  • Przegląd metod monitorowania stanu technicznego tranzystorów mocy
    • Wojciech Śleszyński
    2013

    W artykule przedstawiono kilka metod monitorowania stanu technicznego tranzystorów mocy, które są lub mogą być wbudowane w układy przekształtnikowe. Celem artykułu jest określenie aktualnego stanu badań na ten temat. Prezentowane metody przeznaczone są do monitorowania istotnych objawów starzenia modułów mocy: rozwarstwiania struktury modułu na skutek termomechanicznego zmęczenia stopu lutowniczego, uszkodzeń połączeń drutowych wewnątrz modułu oraz degradacji izolacji bramkowej.


  • Przegląd metod obliczeniowych dla uszczelnień labiryntowych
    • Paweł Bogumił Kaszowski
    2013

    Luzy pomiędzy elementami wirnika i kadłuba są związane z przeciekami czynnika roboczego. Straty można zmniejszyć stosując uszczelnienia labiryntowe. W literaturze istnieje wiele sposobów obliczania dławnic labiryntowych, które są oparte na teoretycznych przemianach zachodzących podczas przepływu czynnika przez labirynt. Metody te zostały zbadane eksperymentalnie i wzbogacone o współczynniki zbliżające wynik do rzeczywistości. Praca przedstawia przegląd i krótki opis metod obliczeniowych dostępnych w literaturze.


  • Przegląd popularnych mechanizmów bezpieczeństwa warstwy łącza danych sieci Ethernet
    • Krzysztof Gierłowski
    2013 Automatyka Elektryka Zakłócenia

    W artykule przedstawiono zbiór wybranych rozwiązań służących zabezpieczeniu systemów sieciowych, wykorzystujących technikę Ethernet. Opisane rozwiązania nie wyczerpują oczywiście listy protokołów i mechanizmów możliwych do wdrożenia w tym środowisku, lecz należą bezsprzecznie do grupy rozwiązań najpopularniejszych i rekomendowanych. W świetle analizy funkcjonalności udostępnianej przez opisane rozwiązania, a także wniosków uzyskanych z szeregu ich praktycznych wdrożeń należy uznać, iż poziom bezpieczeństwa oferowany przez dostępne obecnie rozwiązania jest wysoki, a ewentualne możliwości efektywnego ataku stwarzane są, przede wszystkim, przez niezgodne z dobrą praktyką wdrożenia lub brak odpowiednich prac utrzymaniowych.


  • PRZEJMOWANIE CIEPŁA PRZY WRZENIU NANOCIECZY W DUŻEJ OBJĘTOŚCI. Cz. 4. Wyniki badań eksperymentalnych wrzenia nanocieczy woda-Al2O3 i woda-Cu na poziomych rurkach
    • Tomasz Kaczmarczyk
    • Janusz Cieśliński
    2013 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych wrzenia nanocieczy woda-Al2O3 i woda-Cu o koncentracji nanocząstek 0.01%, 0.1% i 1% na stalowych rurkach gładkich i pokrytych powłoką porowatą.


  • Przejmowanie ciepła przy wrzeniu nanocieczy w dużej objętości. Część 3. Stan wiedzy
    • Tomasz Kaczmarczyk
    • Janusz Cieśliński
    2013 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawiono wyniki badań wrzenia nanocieczy w dużej objętości na powierzchniach rozwiniętych. Dokonano krytycznej analizy danych opublikowanych w literaturze.


  • Przepływ strumienia materiałów w systemie logistycznym produkcji
    • Radosław Drozd
    2013 Prace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku

    Celem artykułu jest przedstawienie czynników, które kształtują przepływ materiałów w systemie logistycznym produkcji. Realizacja procesów produkcji wiąże się z koniecznością zapewnienia przepływów materiałów oraz opisujących je informacji. Dostosowywanie specyfiki przepływów materiałowych i informacyjnych związane jest z koncentracją oraz specjalizacją działalności produkcyjnej, a także cechami, które powinny posiadać produkty. Wymienione czynniki wpływają w sposób istotny na przebieg procesów i ich standaryzację. Za ostateczny kształt przepływów materialnych i informacyjnych odpowiada również struktura produkcyjna, która wyznacza szerokość, specyfikę oraz szybkość przepływu zasobów produkcyjnych. Ze względu na istotność sfery zaopatrzenia materiałowego należy podejmować działania związane z monitorowaniem stanu strumieni materiałowych i informacyjnych.