Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2015
Pokaż wszystkie-
BADANIA POLARNE AKADEMII MORSKIEJ W GDYNI
- Andrzej A. Marsz
- Anna Styszyńska
W pracy omówiono tematykę badań prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Mors-kiej/Akademii Morskiej w Gdyni w wysokich szerokościach półkul północnej i południowej. W latach 1975-2015 pracownicy tej uczelni opublikowali łącznie 231 artykułów, komunikatów i sprawozdań oraz 14 pozycji książkowych o charakterze monograficznym dotyczących różnych aspektów badań polarnych. Wśród tych prac 142 pozycje dotyczyły Arktyki i 103 pozycje – Antarktyki. Podstawowa problematyka badawcza obejmowała zagadnienia zmienności i zmian warunków hydroklimatycznych w Arktyce i Antarktyce, kształtowania się warunków lodowych i problemów żeglugi w lodach oraz zagadnień uprawiania żeglugi w rejonach słabo rozpoznanych pod względem nawigacyjnym, w tym badań dotyczących batymetrii dna i geomorfologii wybrzeży. Artykuł zawiera jako załącznik bibliografię prac polarnych pracowników Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni
-
Badania przelewowe na wale eksperymentalnym DREDGDIKES w Gdańsku – wytrzymałość powierzchni wału na erozję
- Remigiusz Duszyński
- Rafał Ossowski
- Jan Olschewski
- Stefan Cantre
W pracy opisano eksperymentalne badania erozjyjności okrywy roślinnej wału testowego w ramach projektu DREDGDIKES. Eksperymenty przelewowe wykonano, instalując po stronie odpowietrznej wału dwa identyczne kanały, służące do badań odporności na erozję okrywy roślinnej oraz warstw okrywowych zbudowanych z gliny, a także kompozytów na bazie UPS. Kanały zaprojektowano zgodnie z normą ASTM D 6460.
-
Badania spękań niskotemperaturowych podbudów a AC WMS na nowobudowanej autostradzie A1 w Polsce. Część 1 - Badania terenowe i laboratoryjne
- Józef Judycki
- Piotr Jaskuła
- Bohdan Dołżycki
- Marek Pszczoła
- Mariusz Jaczewski
- Dawid Ryś
- Marcin Stienss
W artykule przedstawiono problem niskotemperaturowych spękań poprzecznych, które powstały na podbudowach z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS. Liczne spękania niskotemperaturowe powstały na analizowanych podbudowach AC WMS podczas okresu zimowego w 2012 r. zanim została zakończona cała konstrukcja nawierzchni. Spękania powstały zarówno na połączeniach technologicznych, jak i pomiędzy nimi. Problem taki nie wystąpił nigdy wcześniej podczas budowy nawierzchni drogowych w Polsce. Podjęte przez Politechnikę Gdańską prace badawcze obejmowały badania terenowe i laboratoryjne betonu asfaltowego o wysokim module sztywności wykorzystanego do budowy autostrady A1, a następnie analizę obliczeniową przyczyn i mechanizmów powstania uszkodzeń rozpatrywanych nawierzchni. Niniejszy artykuł jest pierwszą z dwóch części. W części 1 przedstawiono konstrukcję nawierzchni, najważniejsze wymagania dotyczące mieszanek AC WMS, wyniki oceny terenowej stanu spękań nawierzchni oraz opisano wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach pobranych z nawierzchni.
-
Badania spękań niskotemperaturowych podbudów z AC WMS na nowobudowanej autostradzie A1 w Polsce. Część 2 - Analiza przyczyn powstania spękań nawierzchni.
- Józef Judycki
- Piotr Jaskuła
- Bohdan Dołżycki
- Marek Pszczoła
- Mariusz Jaczewski
- Dawid Ryś
- Marcin Stienss
W artykule przedstawiono problem niskotemperaturowych spękań poprzecznych, które powstały na nowo budowanych podbudowach z betonu asfaltowego o wysokim module sztywności AC WMS. Liczne spękania niskotemperaturowe powstały na analizowanych podbudowach AC WMS podczas okresu zimowego w 2012 r., zanim cała konstrukcja nawierzchni została ukończona. Spękania powstały zarówno na połączeniach technologicznych, jak i między nimi. Problem taki nie wystąpił nigdy wcześniej podczas budowy nawierzchni drogowych w Polsce. Prace badawcze obejmowały zarówno badania terenowe i laboratoryjne betonu asfaltowego o wysokim module sztywności wykorzystanego do budowy autostrady A1, a następnie również analizę obliczeniową przyczyn i mechanizmów powstania uszkodzeń w rozpatrywanych nawierzchniach. W artykule opisano przyczyny powstania spękań biorąc pod uwagę temperatury powietrza i nawierzchni, oszacowanie klasy PG lepiszcza bitumicznego, jednorodność nawierzchni i obliczenia naprężeń termicznych powstających w podbudowach z mieszanek AC WMS.
-
Badania stabilności biologicznej wody w wybranych systemach wodociągowych
- Aleksandra Sokołowska
- Katarzyna Jankowska
- Eliza Kulbat
- Krystyna Olańczuk-Neyman
W pracy przedstawiono wyniki badań mikrobiologicznych wody powierzchniowej i wód podziemnych z rejonu Trójmiasta, które zasilają systemy dystrybucji charakteryzujące się nikim stosunkiem powierzchni kontaktu do objętości przesyłanej wody (≈0,65) w aspekcie ich stabilności biologicznej. Dokonano oceny skuteczności zastosowanych procesów uzdatniania w usuwaniu ogólnej liczby bakterii (OLB), a w badaniach laboratoryjnych określono podatność wód wprowadzanych do systemu dystrybucji na wtórny wzrost. Stwierdzono, że w konwencjonalnym systemie uzdatniania wód powierzchniowych zachodzi wysoka 95% eliminacja ogólnej liczby bakterii (OLB), a proste systemy uzdatniania wód podziemnych są mało skuteczne w ich eliminacji, a nawet wskutek wypłukiwania bakterii z filtrów możliwy jest wzrost OLB (nawet o 20%). W obu badanych systemach wodociągowych: zasilanym wodą powierzchniową i zasilanym wodami podziemnymi obserwowano wzrost wartości OLB, przy czym był większy w sieci zasilanej wodą powierzchniową (na 6-km odcinku ponad 330%) niż w niedezynfekowanej wodzie podziemnej (170% na ok. 8 km odcinku). W badaniach laboratoryjnych stwierdzono korzystny wpływ procesów uzdatniania wód na obniżenie ich podatności na wtórny wzrost bakterii. W uzdatnionej wodzie podziemnej inkubowanej przez okres 1 tygodnia w temperaturach w zakresie od 5 oC do 10 oC szybkość wzrostu OLB była o ok. 80% niższa, niż w wodzie surowej.
-
Badania własności mechanicznych odlewów z żeliwa sferoidalnego (EN-GJS-500-7)
- Jerzy Stuczyński
- Krzysztof Krzysztofowicz
Wykonano badania własności mechanicznych próbek pochodzących z odlewów z żeliwa sferoidalnego
-
Badania właściwości elastomeru polimerowego jako materiału do redukcji drgań budowli poddanych obciążeniom sejsmicznym i parasejsmicznym
- Tomasz Falborski
- Robert Jankowski
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie wyników badań eksperymentalnych, przeprowadzonych na próbkach wykonanych z elastomeru polimerowego, wykorzystywanego w metodzie złączy podatnych. W referacie zaprezentowano wyniki badań statycznych dla ściskania oraz rozciągania, a także rezultaty z dynamiczno-mechanicznej analizy termicznej (DMA), której celem było przedstawienie zmian modułu zachowawczego, modułu stratności oraz tangensa kąta przesunięcia fazowego w funkcji temperatury dla różnych częstotliwości wymuszenia. Wyniki badań statycznych wskazują na silnie nieliniową naturę badanego materiału. Analiza eksperymentalna wykazała, iż zachowanie polimeru zależy od prędkości obciążenia oraz od poziomu odkształcenia. Dynamiczno-mechaniczna analiza termiczna potwierdziła, iż badany materiał charakteryzuje relatywnie wysoka wartość tangensa kąta przesunięta fazowego, co potwierdza dobre właściwości analizowanego polimeru do rozpraszania energii i redukcji drgań budowli podczas wymuszeń sejsmicznych i parasejsmicznych.
-
Badania wpływu dodatku biopolimeru na przepuszczalność piasku średniego
- Marcin Biliniak
- Katarzyna Brayłka
- Mateusz Wiszniewski
- Zdzisław Skutnik
W artykule przedstawiono wyniki badań współczynnika filtracji mieszaniny piasku średniego i gumy ksantanowej, dla różnych stężeń biopolimeru oraz różnych czasów utwardzania próbek. Badania wykonano w nowoczesnym Permeametrze wyposażonym w komorę trójosiową na stanowisku do badań przepuszczalności gruntów zanieczyszczonych w Centrum Wodnym SGGW. Badania potwierdziły, że dodatek biopolimeru do gruntu niespoistego powoduje znaczne obniżenie jego przewodności hydraulicznej.
-
Badania wpływu gęstości zawiesiny flotacyjnej oraz prędkości obrotowej wirnika na wzbogacalność urobku w KGHM Polska Miedź S.A.
- Andrzej Konieczny
- Witold Pawlos
- Katarzyna Księżniak
- Małgorzata Krzemińska
- Ewelina Kasińska-pilut
- Paweł Piwowar
W artykule przedstawiono wyniki testów laboratoryjnych nad flotowalnością nadawy o różnych gęstościach, jak i w funkcji różnych prędkości obrotowych wirnika. Eksperymentowi poddano nadawę na flotację wstępną II ciągu technologicznego Rejonu ZWR Polkowice. W czasie testu opróbowaniu podlegała jakość nadawy oraz wszystkich produktów pod względem zaw. Cu [%], składu ziarnowego wraz z zawartością Cu w klasach ziarnowych. Na podstawie wykonanych badań daje sie zaobserwować liniowy wzrost wychodu wraz ze wzrostem gęstości i prędkości obrotowej wirnika. Najwyższą zawartość miedzi w koncentracie otrzymano w wyniku flotacji laboratoryjnej przy gęstości nadawy 1100 g/dm3 oraz przy prędkości obrotowej wirnika 2190 obr/min, uzysk w tym przypadku wynosi 90,32%. Natomiast przyjmując wartość uzysku jako główny wyznacznik efektywności flotacji, dla gęstości 1200 g/dm3 oraz przy 2170 obr/min otrzymujemy wartość najwyższą – ponad 92,56%. Rozpatrując jednocześnie zawartość miedzi w koncentracie oraz uzysk, optymalne warunki procesu flotacji obserwujemy przy gęstości 1200 g/dm3 oraz przy 2450 obr/min, gdzie przy uzysku ԑ=91,97% jakość koncentratu jest na poziomie 10,31%. Biorąc pod uwagę wychód, uzysk oraz zaw. Cu w koncentracie można wnioskować na podstawie otrzymanych wyników, że flotacja prowadzona przy gęstości nadawy 1200 g/dm3oraz przy 2710 obr/min daje najlepsze rezultaty (ԑ=92,56%, β=9,65%, γ=30,81%).
-
Badania wpływu koncentracji ścierniwa i intensywności dawkowania zawiesiny na efekty docierania jednotarczowego
- Adam Barylski
Omówiono techniki dawkowania zawiesiny ściernej w docierarkach do płaszczyzn. Przedstawiono wyniki badań wpływu koncentracji mikroziaren ściernych w zawiesinie na wydajność i jakość obróbki powierzchni płaskich. Analizowano wpływ podstawowych warunków docierania materiałów ceramicznych z uwzględnieniem intensywności dawkowania ścierniwa.
-
Badania złączy lutowanych próżniowo ze stali austenitycznej
- Dariusz Fydrych
- Grzegorz Gajowiec
Celem badań była ocena poprawności budowy złącza lutowanego próżniowo ze stali austenitycznej 316L oraz analiza składu chemicznego charakterystycznych obszarów badanej próbki. Na podstawie badań wizualnych oraz metalograficznych na mikroskopie skaningowym (w tym analizy EDS) stwierdzono, że badane złącze charakteryzuje się dużym nasileniem występowania niezgodności, co wynika z silnej segregacji dendrytycznej pierwiastków stopowych. Zalecono przeprowadzenie szczegółowej analizy czynników technologicznych (głównie parametrów lutowania wpływających na prędkość stygnięcia wykonanych złączy).
-
Badanie aktywności online polskich konsumentów dotyczącej marek
- Bruno Schivinski
- Magdalena Brzozowska-Woś
Rozwój nowych trendów w internecie, a w szczególności Web 2.0, spowodował wzrost społecznego zaangażowania internautów oraz dalszy rozwój kanałów społecznościowych i tym samym różnego typu platform interaktywnych. Internet zachęca internautów do interakcji z witrynami, a za ich pośrednictwem z innymi użytkownikami sieci. Umożliwia im tworzenie treści na temat różne tematy, w tym na przykład związany z markami produktów. Dzięki temu stanowi cenne źródło informacji i obszar badań dla organizacji. Zrealizowane badanie miało na celu poznanie aktywności online konsumentów dotyczących marek w Polsce (COBRA - ang. consumer's online brand related activities). W ankiecie internetowej o charakterze eksploracyjnym wzięło udział 2253 internautów. Instrument badawczy składał się z 31 przykładów działań realizowanych przez konsumentów w internecie. Zawierał zarówno najprostsze zachowania, jak i te wymagające dużego zaangażowania konsumenta. Uzyskane wyniki wskazały, że polskich konsumentów jedynie w niewielkim stopniu cechowała dojrzała aktywność online w zakresie marek (poziom kreacyjny). Wśród badanych przeważały bowiem zachowania charakterystyczne dla najprostszego poziomu COBRA (konsumpcyjnego).
-
BADANIE DOKŁADNOŚCI OKREŚLANIA ODLEGŁOŚCI W ŚRODOWISKU ZAMKNIĘTYM PRZY UŻYCIU MODEMÓW UWB W STANDARDZIE 802.15.4-2011
- Paweł Gadka
W referacie przedstawiono wyniki badań pomiarowych dokładności określania odległości pomiędzy dwoma węzłami przy użyciu modemów UWB w środowisku wewnątrzbudynkowym. Badania przeprowadzono dla przypadków bezpośredniej wzajemnej widoczności anten nadawczej i odbiorczej oraz przy braku bezpośredniej widoczności anten.
-
Badanie efektywności kodeków źródłowych w radiofonii cyfrowej DAB+
- Przemysław Falkowski-Gilski
- Jacek Stefański
W Polsce radiofonia cyfrowa jest dostępna dla słuchaczy już od 2013 roku. Jednakże brakuje ogólnodostępnych publikacji naukowych lub też raportów badawczych uzasadniających przyjęte przepływności dla strumieni audio. W artykule przedstawiono badania sprawności kodowania oraz subiektywnej oceny jakości kodeka MPEG-4 HE-AAC v2, wykorzystywanego w standardzie DAB+. Testy prze-prowadzono wg. techniki porównawczej MUSHRA na dwóch grupach, złożonych z ludzi posiadających oraz nie-posiadających wykształcenia muzycznego.
-
BADANIE EFEKTYWNOŚCI WYKRYWANIA ANOMALII PROCESOWYCH W DZIAŁANIU TURBINY PAROWEJ ELEKTROWNI JĄDROWEJ PRZY POMOCY METOD WIELOWYMIAROWEJ ANALIZY STATYSTYCZNEJ
- Karol Kulkowski
- Michał Grochowski
- Kazimierz Duzinkiewicz
W artykule przedstawiono analizę możliwości wykrywania anomalii procesowych w działaniu turbiny parowej elektrowni jądrowej przy pomocy metod wielowymiarowej analizy statystycznej. Zasymulowano symptomy dwóch rodzajów uszkodzeń turbiny parowej tj. uderzenie wodne oraz, wyciek pary z zaworu części niskoprężnej. Jako narzędzie diagnostyczne wykorzystano Metodę Składników Podstawowych PCA (z ang. Principal Component Analysis). Jako obiekt referencyjny wykorzystano nieliniowy, dynamiczny model matematyczny turbiny parowej. Przeprowadzone badania symulacyjne potwierdziły możliwość zastosowania metody PCA do wczesnego wykrywania wybranych uszkodzeń w turbinie parowej.
-
Badanie i analiza algorytmów cyfrowego przetwarzania sygnałów w systemie nawigacji inercyjnej
- Piotr Rajchowski
- Krzysztof Cwalina
W artykule przedstawiono badania i analizę cyfrowego przetwarzania sygnałów w opracowanym systemie nawigacji inercyjnej. Zadaniem systemu jest lokalizowanie poruszających się osób w środowisku wewnątrzbudynkowym. Podczas prowadzonych prac badawczych została wykonana jednostka pomiarowa do rejestrowania parametrów ruchu osoby oraz opracowano własne algorytmy nawigacji inercyjnej.
-
Badanie i analiza technologii radia programowalnego jako narzędzia do określania polaryzacji fal radiowych
- Krzysztof Cwalina
- Piotr Rajchowski
W artykule przedstawiono badania i analizę toru odbiorczego USRP jako uniwersalnego odbiornika sygnałów radiowych. Przeprowadzone prace pozwoliły na zaproponowanie rzeczywistego schematu blokowego urządzenia. Udowodniono możliwość zastosowania urządzeń USRP jako elementów odbiornika do określania polaryzacji fal radiowych głównie ze względu na wysoką powtarzalność uzyskanych wyników dla wielu urządzeń.
-
BADANIE METOD SZEREGOWANIA DANYCH I MECHANIZMU HARQ II W SYSTEMIE WIMAX MOBILE
- Dominik Rutkowski
- Marcin Sokół
W pracy przedstawiono ogólne założenia systemu WiMAX Mobile oraz scharakteryzowano wybrane mechanizmy, implementowane w podwarstwie MAC tego systemu, tj. w szczególności hybrydowy mechanizm retransmisyjny HARQ oraz metody szeregowania danych i przydziału podnośnych OFDM. Omówiono i przeanalizowano wyniki badań symulacyjnych własnej metody szeregowania danych i mechanizmu HARQ typu I i II (w wersjach CC i IR), w interfejsie SOFDMA/TDD systemu WiMAX Mobile.
-
Badanie płynności operacyjnej morskich terminali kontenerowych za pomocą modeli wielorównaniowych na przykładzie DCT
- Ryszard Zadrąg
- Bohdan Pac
Praca prezentuje dalszy ciąg badań autorów nad problemem płynności operacyjnej morskich terminali kontenerowych na przykładzie DTC. W opracowaniu zaproponowano metodę, wykorzystującą modele wielorównaniowe do badania płynności operacyjnej terminali w relacji transshipment oraz feeder. W rozwiązaniu problemu posłużono się programem GRETL.
-
Badanie skuteczności dezynfekcji ścieków
- Przemysław Kowal
- Katarzyna Jankowska
Aktualne przepisy prawne regulują jakość odpływów z komunalnych oczyszczalni ścieków jedynie w aspekcie cech fizykochemicznych (stężenie zawiesiny, substancji organicznych i związków biogennych). Jakość mikrobiologiczna ścieków nie jest monitorowana, choć odpływy z oczyszczalni mogą stanowić istotny rezerwuar bakterii chorobotwórczych przenoszonych drogą wodną i stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi (Rozdz.2). Ponadto, pomijana jest obecność bakterii mających fenotypy lekooporności o znaczeniu klinicznym oraz zawierających geny oporności na antybiotyki i geny rekombinacyjne, które w aspekcie zagrożeń związanych z rozprzestrzenianiem mikroorganizmów przenoszonych drogą wodną są uznane za nowo wyłaniającą się klasę zanieczyszczeń. W rozszerzonych badaniach nad skutecznością dezynfekcji znajdują zastosowanie inne metody analizy prób mikrobiologicznych, jak na przykład: bezpośrednie liczenie komórek bakterii i cząsteczek wirusów z wykorzystaniem zaawansowanych technik mikroskopowych oraz analiza materiału genetycznego. Obecny rozwój technik biologii molekularnej umożliwia identyfikację mikroorganizmów w szerokim zakresie grup funkcjonalnych co może znacząco wpłynąć na postęp w monitoringu stanu sanitarnego ścieków po procesach oczyszczania i dezynfekcji.