Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2015

Pokaż wszystkie
  • Problemy inwestycji liniowej w trudnych warunkach
    • Ziemowit Suligowski
    2015 Technologia Wody

    Problemy związane z realizacją inwestycji liniowej w szczególnie trudnych warunkach. Organizacja procesu w przypadku nowych nieznanych technologii/rozwiązań materiałowych. Kolizje z istniejącym uzbrojeniem - braki w zakresie informacji o istniejącej infrastrukturze. Kolizje z innymi inwestycjami - potrzeba szczególnej koordynacji w warunkach kolizji. Przykład awarii. Znaczenie informacji historycznej


  • "Problemy Klimatologii Polarnej" w świetle wybranych statystyk
    • Anna Styszyńska
    2015 Problemy Klimatologii Polarnej

    W pracy przedstawiono analizę cytowań artykułów opublikowanych w 24 tomach rocznika „Problemy Klimatologii Polarnej” w latach 1992-2014 opracowaną na podstawie bazy Web of Science i serwisu naukowo-informacyjnego Google Scholar. Przeprowadzono również kwerendę takich cytowań w polskich publikacjach zwartych z zakresu geografii fizycznej, ekologii i biologii. Analizy ujawniły dużą liczbę cytowań w czasopismach z tzw. Listy Filadelfijskiej (164) i bardzo dużą liczbę cytowań w czasopismach i wydawnictwach polskich.


  • Problemy modernizacji szpitali
    • Jacek Poplatek
    • Jarosław Bąkowski
    2015

    Stale dokonujący się rozwój technologii medycznych oraz postęp w możliwościach leczniczych w sposób zasadniczy wpływa na kształt szpitala. W obecnie realizowanych szpitalach maleje powierzchnia działów pielęgnacji chorych, natomiast zwiększa się powierzchnia działów diagnostyczno-zabiegowych. Skraca się średni czas pobytu pacjenta w szpitalu. Szpital staje się sprawną „maszyną” do diagnozowania, a następnie leczenia pacjenta w jak najkrótszym czasie. Zmiany zachodzące w sposobach leczenia nie pozostają bez wpływu zarówno na strukturę szpitala, jak i na kształt poszczególnych jego działów. Obecnie można przyjąć, że wyposażenie technologiczne szpitala (rozumiane przede wszystkim jako aparatura medyczna) starzeje się w cyklu kilku lub maksymalnie kilkunastoletnim. Wraz z nowym wyposażeniem wprowadzane są nowe procedury i metody leczenia. W konsekwencji często zmieniają się wymagania dotyczące układu funkcjonalno-przestrzennego danego działu szpitala. Biorąc pod uwagę, że starzenie układu konstrukcyjno-budowlanego szpitala następuje nieporównywalnie wolniej niż sprzętu medycznego i metod leczenia w większości przypadków najwłaściwszym sposobem przystosowania szpitala do nowych wymagań jest jego modernizacja. W niniejszym rozdziale poruszona została problematyka związana z modernizowaniem istniejących i funkcjonujących szpitali lub ich działów, ze sposobem poprawnego planowania i prowadzenia modernizacji oraz wpływem modernizacji na inne działy szpitala, na formę szpitala, a także na konieczność jego nieprzerwanego funkcjonowania.


  • Problemy planowania strategii i zagospodarowania przestrzennego w zarządzaniu rozwojem obszarów metropolitalnych
    • Jacek Sołtys
    2015 Pełny tekst BIULETYN KOMITETU PRZESTRZENNEGO ZAGOSPODAROWANIA KRAJU PAN

    Celem pracy jest rozpoznanie i usystematyzowanie problemów związanych z planowaniem kompleksowej strategii zarządzania rozwojem obszarów metropolitalnych i sporządzaniem planu zagospodarowania przestrzennego tych obszarów. Problemy planowania rozumiane są jako trudności, dylematy i wątpliwości związane z różnymi aspektami procesu planistycznego. Autor nawiązuje do cech obszarów metropolitalnych oraz typowych problemów rozwiązywanych w procesie planowania rozwoju tych obszarów. W zakresie uzasadnionym merytorycznie autor wykorzystuje analogie z problemami planowaniem na poziomie lokalnym. Omawiane są m. in. problemy: określenia podmiotu planu strategicznego obszarów metropolitalnych, uczestnictwa różnych podmiotów w procesie planistycznym, wzmacniania cech strategicznych w planowaniu przestrzennym obszarów metropolitalnych oraz zakresu ustaleń planistycznych. Autor analizuje też przyczyny problemów oraz wskazuje niektóre możliwości ich pokonania.


  • Problemy przyłączania farm wiatrowych do systemu elektroenergetycznego z wykorzystaniem kabli WN
    • Jacek Klucznik
    2015 Pełny tekst Acta Energetica

    Artykuł prezentuje problemy, jakie rodzi przyłączanie farm wiatrowych do systemu elektroenergetycznego za pomocą kabli wysokiego napięcia. Autor wskazuje możliwe problemy z kompensacją mocy biernej, w zależności od sposobu przyłączenia dławika kompensacyjnego i nastawień układów regulacji mocy biernej oraz napięcia farmy wiatrowej. Artykuł porusza też zagadnienia zwiększenia strat mocy czynnej powodowanych instalacją dławików kompensacyjnych.


  • PROBLEMY RACJONALNEGO ZASTOSOWANIA SYSTEMÓW DIAGNOZUJĄCYCH DO PODEJMOWANIA DECYZJI W FAZIE EKSPLOATACJI URZĄDZEŃ ENERGETYCZNYCH Z UWZGLĘDNIENIEM ZAGADNIEŃ KWANTOWYCH
    • Jerzy Girtler
    2015

    W rozdziale przedstawiono najistotniejsze problemy pojawiające się w fazie projektowania, wytwarzania i eksploatacji systemów diagnozujących (SDG) urządzeń energetycznych (będących systemami diagnozowanymi – SDN), w przypadku przysposabiania ich do opracowania finalnej diagnozy eksploatacyjnej. Przestawiono opisową i formalną interpretację pojęcia systemu diagnozującego (SDG). Zaproponowano modele procesu diagnozowania urządzeń energetycznych oraz procesu zmian stanów technicznych, procesu zmian stanów eksploatacyjnych i procesu eksploatacji systemów diagnozujących. Do opracowania tych modeli zaproponowano zastosowanie teorii procesów semi-Markowa, przedstawiając argumenty, które wskazują na przydatność tej teorii w diagnostyce technicznej urządzeń energetycznych. Zaproponowano także zastosowanie statystycznej teorii decyzji do opracowania diagnozy eksploatacyjnej, czy eksploatowane urządzenie może być nadal użytkowane. Zasygnalizowano także konieczność uwzględnienia w fazie eksploatacji systemów diagnozujących zjawisk kwantowych istniejących podczas wykonywania badań diagnostycznych.


  • Problemy własnościowe nieruchomości na terenach rewitalizowanych - studium przypadku.
    • Emilia Miszewska
    • Magdalena Apollo
    • Radosław Wiśniewski
    2015

    Podjęty w referacie temat odnosi się do problemów własnościowych nieruchomości zaobserwowanych w fazie inicjacji projektu rewitalizacji jednej z dzielnic miasta Gdańsk. W prezentowanym przykładzie, mimo wyjątkowo wysokiego odsetka nieruchomości będących w posiadaniu Skarbu Państwa oraz gminy, nie udało się wyremontować wszystkich obiektów na terenie objętym interwencją. Zważywszy na kompleksowy i społeczny charakter rewitalizacji, autorzy stawiają zatem tezę, iż brak porozumienia między gminą a właścicielami nieruchomości na etapie inicjacji i przygotowania inwestycji skutkuje niepełnym osiągnięciem celów projektu.


  • PROBLEMY ZWIĄZANE Z ZASTOSOWANIEM NANOTECHNOLOGII W TERMOIZOLACJI BUDYNKÓW
    • Agnieszka Malinowska
    • Paweł Sikora
    2015

    Budownictwo i architektura były zawsze ściśle związane z rozwojem technologicznym a ciągły postęp w badaniach nad inżynierią materiałową pozwalał na uzyskiwanie bardziej wydajnych i wytrzymałych materiałów. Dotyczy to nie tylko elementów konstrukcyjnych budynku ale także technologii związanych z jego wykończeniem. Obecnie coraz większą rolę w budownictwie i architekturze odgrywa pojęcie nanotechnologii. Dziedzina nauki, zdawałoby się tak odległa tematycznie od zagadnień związanych z powstawaniem obiektów kubaturowych ma ogromny wpływ na stosowane w nich materiały. Rozwiązania oparte na omawianej technologii mogą w znaczący sposób podnosić wytrzymałość, trwałość i wydajność energetyczną obiektów budowlanych. Elementy wykończenia wykorzystujące nanotechnologie, takie jak tynki czy izolacje termiczne silnie wpływają nie tylko na cykl życiowy budynku, ale także znacząco zmniejszają straty energetyczne oraz ilość niezbędnego materiału. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dociepleń budynków zabytkowych. Nanotechnologia może stanowić rozwiązanie przyszłościowe w dziedzinie rozwoju budownictwa i architektury, a „nano” materiały stosowane w budownictwie już teraz stają się zaawansowanymi technologicznie produktami, które w znaczący sposób powinny przyczynić się do poprawy wydajności energetycznej obiektu budowlanego. Praktyczne zastosowanie materiałów wykorzystujących nanotechnologię, z pozoru idealnych, obarczone jest jednak również wieloma problemami mogącymi ujawnić się w trakcie projektowania oraz na etapie użytkowania obiektu. Artykuł porusza kwestie związane z zaletami i potencjałem nanotechnologii w budownictwie, ale analizuje również problemy związane z ich zastosowaniem.


  • Proces tworzenia zespołów zróżnicowanych jako element zarządzania zasobami ludzkimi
    • Beata Krawczyk-Bryłka
    • Katarzyna Stankiewicz
    2015 Pełny tekst Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego

    Artykuł dotyczy problematyki zarządzania zespołami zróżnicowanymi pod względem płci i wieku w kontekście procesów zarządzania zasobami ludzkimi. Skupiono się głównie na pierwszych etapach tego procesu, czyli na planowaniu zasobów i doborze pracowników i wskazano ich znaczenie dla zarządzania kapitałem ludzkim zespołów pracowniczych. Zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych na pracownikach działów HR, które dotyczyły uwzględniania zasad zarządzania różnorodnością w planowaniu i rekrutacji członków zespołów. Zaproponowano model wpływu tych etapów zarządzania zasobami ludzkimi na wzrost wartości potencjału zespołów zróżnicowanych i w konsekwencji możliwość korzystania z tego potencjału w kolejnych procesach zarządzania zasobami ludzkimi.


  • Processing, mechanical and thermal behavior assessments of polycaprolactone/agricultural wastes biocomposites
    • Aleksander Hejna
    • Krzysztof Formela
    • Mohammad Saeb
    2015 INDUSTRIAL CROPS AND PRODUCTS

    In this paper, brewer’s spent grain (BSG) was applied as potential lignocellulose biofiller in biocompos-ites based on polycaprolactone (PCL). The PCL/BSG biocomposites filled with varying content of biofillerswere prepared via low-temperature melt-compounding. These conditions allow limiting thermal degra-dation of used biofillers during processing. The influence of biofiller content (ranging from 25 to 200parts by weight on 100 parts of PCL) on processing, static and dynamic mechanical properties, thermalproperties and water absorption was investigated. For better characterization of interfacial interactionsbetween PCL and BSG obtained results were compared with properties of biocomposites filled with otheragricultural waste - wheat bran (WB). It was observed that higher amount of amino-acids present in theBSG (21 wt.%), in comparison to WB (4 wt.%), caused partial plasticization of PCL matrix, which improvedprocessing but simultaneously deteriorated the mechanical properties of PCL/agricultural wastes bio-composites. The melt flow index of PCL/BSG was two-folds higher than for PCL/WB composites. The bestmechanical properties were achieved in case of PCL/WB biocomposites, which showed higher values ofstorage modulus, 5% higher values of hardness and at least 30% higher tensile strength in most cases.Obtained results suggest better compatibility between the PCL matrix and WB in comparison to the BSG,which were explained by differences in the content of proteins in applied biofillers. The conducted inves-tigations showed that BSG and WB could be successfully applied as a low-cost substitute of lignocellulosefillers in polymer wood composites and biocomposites.


  • Production of essential oils from in vitro cultures of Caryopteris species and comparison of their concentrations with in vivo plants
    • Maria Łuczkiewicz
    • Aneta Jesionek
    • Adam Kokotkiewicz
    • Piotr Migas
    • Marek Mardarowicz
    • Aleksandra Szreniawa-Sztajnert
    • Bożena Zabiegała
    • Adam Buciński
    2015 Pełny tekst ACTA PHYSIOLOGIAE PLANTARUM

    The chemical composition of hydrodistilled essential oils obtained from aerial parts and roots of selected Caryopteris (‘bluebeard’) species (C. incana, C. mongolica, Caryopteris 9 clandonensis), as well as the newly established in vitro shoot and adventitious root cultures of the above plants, was analyzed by gas chromatography– mass spectrometry. Essential oil content and composition differed significantly depending on the type of plant material analyzed. Adventitious roots were characterized by the highest essential oil yield, reaching 1.8 % V/DW in Caryopteris 9 clandonensis. Limonene and cedrol were the main components of the essential oil derived from aerial parts of the intact plants (11.9–16.0 and 10.7–10.9 %, respectively), whereas the volatile fractions of the in vivo roots of all species contained large amounts of 3,5-bis(1,1-dimethyl)-phenol (12.9–26.2 %). 1,8- cineole, absent in the intact plant materials, was the dominating volatile constituent of the essential oils obtained from in vitro shoots (24.8–34.2 %). The volatile oil derived from adventitious root cultures consisted primarily of 1-octen-3-ol (19.7–31.5 %) and medicinally relevant diterpenoids: abietatriene and trans-totarol, which were accumulated in considerable quantities, especially in the adventitious roots of C. clandonensis (21.6 and 29.2 %, respectively).


  • Production, Transformation and Determination of Volatile Fatty Acids in Farm Animals and the Environment
    • Marta Wasilewska
    • Bogdan Zygmunt
    2015

    The paper is a critical discussion of the production, transportation and determination of volatile fatty acids in rumens of ruminants. The odor nuisance of the emission of VFAs, often accompanied by volatile nitrogen- and sulfur-organic compounds from animal farming is also discussed.


  • Produkcja energii elektrycznej w ujęciu ekonomicznym
    • Wojciech Olszewski
    • Marek Dzida
    2015 Energetyka, problemy energetyki i gospodarki paliwowo - energetycznej

    W pracy przedstawiono podstawowe zależności dotyczące przeprowadzania analizy techniczno - ekonomicznej związanych z projektami inwestycyjnymi. Ukazano układ kombinowany silnik o zapłonie samoczynnym – turbina parowa, którego zadaniem jest dzięki posadowieniu na platformie pływającej produkcja energii elektrycznej w tzw. systemie rozproszonym. Składa się on z silnika spalinowego tłokowego i skojarzonym z nim układem turbiny parowej, wykorzystującym energię zawartą w spalinach wylotowych silnika spalinowego. Podano założenia i ograniczenia oraz wyniki obliczeń. Wyznaczono poziom produkcji energii elektrycznej w zależności od pracujących bloków energetycznych. Obliczenia przeprowadzono tylko z punktu widzenia kosztów inwestycji oraz eksploatacji. Do przeprowadzenia analizy posłużono się parametrami silników spalinowych wolnoobrotowych firmy Wartsila oraz MAN Diesel & Turbo o mocy około 54 MW na podstawie, których obliczono szacunkowy koszt produkcji 1MWh energii elektrycznej.


  • Produkcja i sprzedaż trolejbusów Solaris Trollino w latach 2011-2014
    • Marcin Połom
    • Bohdan Turżański
    • Mikołaj Bartłomiejczyk
    2015 Pełny tekst Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe

    Komunikacja trolejbusowa nie jest popularną formą transportu miejskiego w Polsce, ale polski producent taboru dla komunikacji - Solaris Bus & Coach - jest wiodącym producentem trolejbusów niskopodłogowych w Europie. Nawiązując do artykułu opublikowanego w „Autobusach” w 2011 r., który traktował o powstaniu pierwszych trolejbusów marki Solaris, ich rozwoju i sprzedaży w latach 2001-2010, przedstawiono dalszy postęp w produkcji i sprzedaży trolejbusów w latach 2011-2014.


  • Prof. Haitham Abu-Rub - A Visit to Poland's Gdansk University of Technology
    • Jarosław Guziński
    2015 Pełny tekst IEEE Industrial Electronics Magazine

    Report on visit of Prof. Haitham Abu-Rub in Gdansk University of Technology. Speech on the Smart Grid Centre. Visit in the new smart grid laboratory of the GUT, the Laboratory for Innovative Power Technologies and Integration of Renewable Energy Sources (LINTE^2).


  • Prognozowanie inflacji przez wybrane banki centralne
    • Karolina Tura-Gawron
    2015

    Jedne z pierwszych określeń strategii bezpośredniego celu inflacyjnego (BCI) stworzył L.E.O. Svensson kładąc w nim nacisk na prognozę inflacji pełniącą funkcję celu pośredniego. W przedstawieniu tego reżimu z 1996 r. uwzględnił on trzy główne elementy [L.E.O. Svensson 1996, s. 1-3 ]: o ilościowy cel inflacyjny, o procedurę operacyjną uwzględniającą celowanie w prognozę inflacji, którego wewnętrznym warunkiem jest prognoza inflacji będąca zmienną celu pośredniego, o wysoki stopień przejrzystości i wiarygodności prowadzonej polityki pieniężnej. Definicja ta stała się pierwowzorem podejścia do strategii BCI określającego podejmowanie przez Komitety Monetarne (KM) decyzji odnośnie stóp procentowych w oparciu o kształtowanie się prognozowanej w określonym horyzoncie czasowym inflacji oraz kładącego nacisk na świadome zarządzanie banku centralnego (BC) oczekiwaniami inflacyjnymi podmiotów gospodarczych.


  • Prognozowanie upadłości przedsiębiorstw - fakty i mity
    • Błażej Prusak
    2015

    W rozdziale ukazano mity oraz fakty, jakie związane są z wykorzystywaniem modeli prognozowania zagrożenia przedsiębiorstw upadłością. Ponadto na tej podstawie zaprezentowano ich zalety, wady oraz ograniczenia im towarzyszące. Dywagacje na ten temat zostały poprzedzone rysem historycznym, który pełni rolę wprowadzenia do dyskusji. Natomiast końcowe wnioski dotyczą przyszłości i pożądanych kierunków zmian w tym obszarze badawczym.


  • Program IPMed — zastosowanie kardiografii impedancyjnej do monitorowania układu krążenia
    • Janusz Siebert
    • Andrzej Molisz
    • Bartosz Trzeciak
    • Piotr Gutknecht
    • Tomasz Dziubich
    • Henryk Krawczyk
    2015 Pełny tekst Forum Medycyny Rodzinnej

    Zaburzenia hemodynamiczne stanowią drugą najczęstszą przyczynę zgonu u chorych po udarze mózgu. Istniejące standardy postępowania nie uwzględniają pełnej diagnostyki układu sercowo-naczyniowego u tych chorych. W niniejszej pracy przedstawiono wieloośrodkowy projekt IPMed, który jest próbą aplikacji kardiografii impedancyjnej (ICG) do monitorowania hemodynamiki pacjentów po udarze mózgu.


  • Programming Geometry as a Creative Play with Architectural Form
    • Maria Helenowska-Peschke
    2015 Pełny tekst Czasopismo Techniczne

    In the twenty-first century "programming" is the key word that opens unprecedented opportunities for design and materialization of geometrically complex architectural objects. From the digital designer perspective programming geometry can be seen as a creative play with a form and a process of generation/exploration as well as the possibility of applying the computing power as a co-designer in the process of finding solutions for today's complicated architectural design tasks.


  • Programowanie rewitalizacji a planowanie miejscowe - o problemie koordynacji
    • Piotr Lorens
    2015 Przegląd Urbanistyczny

    Artykuł dotyczy znaczenia nowego narzędzia planistycznego jakim jest miejscowy plan rewitalziacji. W artykule przedstawiono podstawowe kwestie związane z jego wprowadzaniem w kontekście obecnej sytuacji prawnej