Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2016

Pokaż wszystkie
  • Ocena stanu technicznego obiektów budowlanych Pomorskiej Kolei Metropolitarnej po ekstremalnym opadzie atmosferycznym w dniach 14 - 15 lipca 2016 r
    • Kazimierz Gwizdała
    • Angelika Duszyńska
    • Michał Szydłowski
    • Krzysztof Żółtowski
    2016

    Opinię wykonano w związku z powołaniem przez Marszałka Województwa Pomorskiego, Zespołu Ekspertów ds. analizy inwestycji Pomorskiej Kolei Metropolitarnej w kontekście stanu infrastruktury PKM po deszczu nawalnym w dniu 14/15.07.2016 r. Celem przeprowadzonych prac studialnych (uzupełnionych o wizje lokalne) była analiza udostępnionych dokumentacji pod kątem poprawności rozwiązań technicznych. Zakres prac: • Ocena zgodności dokumentacji projektowej i wykonawczej z obowiązującymi przepisami oraz zasadami sztuki inżynierskiej; • Ocena zgodności realizacji przedsięwzięcia z dokumentacją w zakresie niezbędnym do oceny zdarzenia; • Ocena zgodności zastosowanych materiałów ze specyfikacjami i wpływu ewentualnych zmian materiałowych na zaistniały stan infrastruktury


  • Ocena stopnia degradacji termicznej olejów jadalnych z wykorzystaniem techniki ultraszybkiej chromatografii gazowej
    • Tomasz Majchrzak
    • Justyna Gromadzka
    • Tomasz Dymerski
    • Jacek Namieśnik
    2016 Analityka: Nauka i Praktyka

    Pod wpływem podwyższonej temperatury oleje jadalne ulegają procesowi degradacji termicznej. W tym przypadku ilość lotnych związków organicznych, charakteryzujących się dużą polarnością, występujących w olejach jadalnych jest większa. Zmiany składu olejów jadalnych mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Obecnie istnieje możliwości wykorzystania techniki ultraszybkiej chromatografii gazowej do oceny stopnia degradacji olejów jadalnych. Wykorzystując tą technikę możliwe jest przeprowadzenie badań w bardzo krótkim czasie. Jednym z najczęściej używanych do smażenia olejów jest olej słonecznikowy i rzepakowy. Sprawdzanie wpływu ogrzewania tych olejów w zakresie temperatur od 20°C do 180°C jest priorytetem w ocenie jakości olejów jadalnych oraz szczególnie istotne ze względu na bezpieczeństwo żywności. Ponadto, wykorzystanie chemometrycznych metod analizy danych daje dodatkowe możliwości poprawnej klasyfikacji próbek olejów jadalnych pod względem ich jakości.


  • Ocena wpływu przejazdu pojazdów ponadnormatywnych na konstrukcje nawierzchni drogowych. Drogi krajowe i wojewódzkie klas technicznych A, S, GP, G
    • Piotr Jaskuła
    • Dawid Ryś
    2016

    Zagadnienie dotyczy dopuszczenia przejazdu po drogach publicznych zestawu specjalistycznego Girder Set AL 500, który służy do transportu ponadnormatywnego ładunku. Zestaw pojazdów składa się z naczepy AL 500 o maksymalnej masie całkowitej (wraz z ładunkiem) 715 ton oraz dwóch ciągników balastowych Trojan o masie 48 ton każdy. Zestaw pojazdów o tak dużej masie całkowitej będzie wywierać zdecydowanie większe oddziaływanie na konstrukcję nawierzchni niż pojazdy typowo występujące w ruchu, dlatego potrzebna jest ocena, czy przejazd zestawu pojazdów nie spowoduje powstania uszkodzeń nawierzchni drogowej.


  • Ocena wykonania hydrodynamicznego modelu numerycznego Dolnej Wisły oraz symulacji numerycznych przepływów na Dolnej Wiśle, w ramach realizacji zadania: „Odbudowa budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle w km 718 – 933 – dokumentacja projektowa
    • Michał Szydłowski
    2016

    Przedstawiono opinię na temat opracowanego modelu numerycznego Dolnej Wisły w ramach realizacji zadania: „Odbudowa budowli regulacyjnych na Dolnej Wiśle w km 718 – 933. Przeanalizowano wyniki symulacji numerycznych przepływów w rzece i oceniono skuteczność regulacji rzeki ostrogami w celu zapewnienia drogi wodnej dla lodołamaczy.


  • Ochrona i konserwacja historycznej architektury modernistycznej Gdyni : Zarys problematyki
    • Robert Hirsch
    2016

    W książce opisano architekturę modernistyczną Gdyni od skali urbanistycznej aż do detalu, z punktu widzenia jej ochrony i rewaloryzacji.


  • Ochrona środowiska naturalnego podczas produkcji jednostek typu offshore na przykładzie wybranej Stoczni
    • Radosław Drozd
    2016

    W artykule autor przedstawił najistotniejsze problemy ochrony środowiska naturalnego, z którymi na co dzień boryka się analizowana Stocznia, podczas produkcji jednostek typu offshore, wraz z możliwymi rozwiązaniami.


  • Ochrona wód powierzchniowych przed dopływem zanieczyszczeń ze źródeł punktowych i obszarowych na przykładzie Potoku Oliwskiego
    • Karolina Matej-Łukowicz
    • Ewa Wojciechowska
    • Hanna Obarska-Pempkowiak
    • Magdalena Gajewska
    2016

    Zatoka Gdańska stanowi akwen szczególnie narażony na dopływ zanieczyszczeń, z uwagi na lokalizację aglomeracji trójmiejskiej oraz mniejszych miejscowości, zrzuty ścieków oczyszczonych z kilkunastu oczyszczalni oraz dopływ Wisły niosącej zanieczyszczenia z głębi kraju. Jednocześnie Zatoka stanowi zbiornik niezwykle wartościowy przyrodniczo oraz ceniony przez turystów. Konieczność ochrony Zatoki Gdańskiej przed dopływem zanieczyszczeń regulują również przepisy i porozumienia międzynarodowe, w tym Konwencja zanieczyszczeń ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego oraz Ramowa Dyrektywa Wodna UE. Źródła zanieczyszczeń dopływających do Zatoki Gdańskiej w rejonie Trójmiasta można podzielić na trzy grupy: odprowadzanie ścieków oczyszczonych z oczyszczalni w Gdańsku i w Gdyni, zanieczyszczenia odprowadzane wraz z wodami Wisły oraz zanieczyszczenia odprowadzane przez lokalne potoki spływające z Wysoczyzny Gdańskiej i uchodzące do Zatoki Gdańskiej w rejonie Trójmiasta. Lokalna sieć hydrograficzna na terenie Gdańska jest dość rozbudowana, ze względu na charakterystyczne ukształtowanie terenu. W strefie krawędziowej Wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego znajduje się wiele źródeł dających początek potokom, z których najważniejsze to Potok Oruński, Strzyża oraz Potok Oliwski. Potoki te, mające swój początek w strefie przylegającej do obszaru aglomeracji gdańskiej, płyną następnie przez tereny podlegające coraz bardziej intensywnej urbanizacji. Sprzyja to przedostawaniu się do nich zanieczyszczeń, których źródłem są spływy powierzchniowe, a także nielegalne odprowadzanie ścieków sanitarnych np. z terenów ogródków działkowych. Do niedawna największe zagrożenie stanowiły zanieczyszczenia biogeniczne, czyli azot i fosfor, a także zawiesina ogólna oraz substancje ropopochodne. Obecnie poważne zaniepokojenie wzbudzają pojawiające się w środowisku związki takie jak farmaceutyki, hormony, antybiotyki W artykule przedstawiono dotychczasowe wyniki monitoringu wód Potoku Oliwskiego, będącego bezpośrednim dopływem Zatoki w Gdańskiej, którego ujście znajduje się w dzielnicy Jelitowo, słynącej z plaż i kąpielisk. Przedyskutowano potencjalne źródła zanieczyszczeń, z uwzględnieniem nowopojawiających się zanieczyszczeń oraz przedstawiono plan monitoringu wód potoku.


  • OCZEKIWANIA PRACOWNIKÓW W ZAKRESIE POZAPŁACOWYCH CZYNNIKÓW MOTYWACJI
    • Piotr Kasprzak
    2016

    Niniejszy artykuł stanowi przegląd badań dotyczących pozapłacowych elementów motywowania pracowników. Zaprezentowane wyniki pokazują oczekiwania w zakresie pozafinansowych aspektów wynagrodzenia dwóch grup osób podejmujących pracę – osób posiadających doświadczenie na rynku pracy oraz ludzi młodych, którzy rozpoczynają dopiero karierę zawodową. W ramach publikacji, dokonano analizy badań zarówno krajowych jak i zagranicznych z lat 2011‐2016. Wnioski płynące z ich przeglądu stanowią ciekawe pole do strategicznych decyzji o budowaniu efektywnego i motywującego systemu wynagrodzeń, ze szczególnym uwzględnieniem jego pozafinansowych aspektów. Ponadto, porównanie wymagań stawianych przez osoby młode oraz te posiadające doświadczenie w danej branży, pokazuje różnice w postrzeganiu różnych aspektów wynagrodzenia na określonym etapie rozwoju zawodowego.


  • Oczekiwania przedsiębiorców odnośnie minimalizowania ryzyka prawnego (niepewności prawnej)
    • Piotr Dominiak
    2016

    Tekst dotyczy ryzyka prawnego (niepewności prawnej) w ocenie przedsiębiorców. Uporządkowano terminologię dotyczącą ryzyka prawnego, przedstawiono wyniki badań na temat ryzyka prawnego , zaproponowano wyodrębnienie oczekiwań przedsiębiorców wobec ryzyka prawnego: etap stanowienia prawa, etap stosowania prawa, etap egzekwowania prawa..


  • Oczekiwania wobec przybyszy do miasta a kształtowanie polityki rewitalizacyjnej miast w kryzysie
    • Łukasz Pancewicz
    2016

    Temat rewitalizacji wraca do dyskusji o mieście. W dwie dekady po transformacji polskie miasta odczuły efekty procesów społecznych i rynkowych wywołanych w 1989 roku. Otwarcie rynków nieruchomości, "prywatyzacja" polski mieszkaniowej oraz rosnący indywidualizm i nowe aspiracje Polaków doprowadziły do migracji poza tereny śródmieść. Dziś "ucieczka z miasta" zaczyna być dyskutowana razem z innym procesem "powrotem do miasta", czyli chęcią odwrócenia suburbanizacji. Ta debata trwa w kontekście polityki - pożądanego przez władze miast kierunki zmian. Dotyka ona lub wykorzystuje aparat pojęciowy, opisujący działania społeczne: gentryfikacji czy dostosowywania działań do potrzeb określonych grup społecznych (np. klasy średniej). Rodzi to pytanie o to na ile jest to proces świadomy. W tekście zestawiono dwie perspektywy - planistyczną i społeczną, w ujęciu praktycznym. W mniejszym stopniu skupiono się na analizie procesów społecznych, w większym stopniu analizując jak te procesy wzajemnie na siebie wpływają, kształtując budowanie polityki miasta, w tym działania związane z jego wizerunkiem. W tekście rewitalizacja nie jest traktowana jako proces poprawy miasta ale także forma ukierunkowanej polityki pomocy publicznej.


  • OD EKONOMII SPOŁECZNEJ DO PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ W GDYNI – PERSPEKTYWA PODMIOTÓW ZAANGAŻOWANYCH (ekspertyza dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Sopot – Gdynia i OWES Dobra Robota)
    • Marzena Starnawska
    2016

    W ekspertyzie przedstawiono wyniki badań wśród przedstawicieli systemu wsparcia przedsiębiorczości oraz przedsiębiorstw społecznych w mieście Gdynia.


  • Od idei do formy. Nauczanie projektowania architektonicznego
    • Agnieszka Kurkowska
    2016

    Zagadnienie projektowania architektonicznego to złożone wyzwanie dydaktyczne, ponieważ proces kreacji twórczej musi zostać uzupełniony niezbędną wiedzą i warsztatem. Aby dobrze przyswoić niezbędne zagadnienia oraz zdobyć umiejętność prawidłowego stosowania dostępnych narzędzi plastycznych i technologicznych trzeba przyjąć pewien system pracy. Dlatego zaproponowana została studentam metoda pracy twórczej nad projektem architektonicznym pokazująca sposób projektowania od idei wyjściowej, poprzez kolejne analizy i syntezy do ostatecznej formy obiektu. Wieloaspektowo ujmowana i analizowana przestrzeń i podmiotowo wskazany proces komunikacji twórcy z odbiorcą/ użytkownikiem poprzez obiekt architektoniczny, gwarantują złożone indywidualne rozwiązania twórcze.


  • Od zajęć tradycyjnych do MOOCów – role nauczyciela języków obcych
    • Iwona Mokwa-Tarnowska
    2016 Pełny tekst LINGUODIDACTICA

    E-learning może stać się skutecznym środowiskiem uczenia się i nauczania przede wszystkim dzięki wytężonej pracy kompetentnego nauczyciela. Różne role, jakie musi on wypełniać, związane są z naturą procesu edukacyjnego prowadzonego online, na który ma wpływ przyjęta koncepcja metodyczna, instruktywistyczna lub konstruktywistyczna, liczba uczestników, struktura kursu, typy zasobów i aktywności oraz tematyka całego programu lub modułu. Inne zadania będą stawać przed nauczycielem języków obcych nadzorującym masowe, otwarte kursy internetowe, bowiem jego rolą będzie udzielać studentom głównie wsparcia wyprzedzającego, a inne przed nauczycielem pracującym z małymi grupami, uczącymi się w środowisku w pełni lub częściowo e-learningowym. Zajęcia takie będą wymagały zastosowania różnych struktur wsparcia zarówno wyprzedzającego, jak i reaktywnego, akademickiego i nieakademickego. Wpływ mechanizmów wsparcia pochodzącego od nauczyciela na skuteczność nauczania i uczenia się języka angielskiego w środowisku e-learningowym zostanie pokazany na przykładzie kursów i modułów internetowych dla grup o różnej liczebności.


  • Odbiór obiektu architektonicznego
    • Agnieszka Kurkowska
    2016

    Odbiór obiektu architektonicznego ma skomplikowany fizykopsychosocjalny charakter, dlatego rozważając tę kwestię, musimy mieć na uwadze złożoną budowę człowieka umożliwiającą lub/i determinującą poznanie zmysłowe i umysłowe


  • Odbiór zbiorczy polaryzacyjny w środowisku wewnątrzbudynkowym
    • Jarosław Magiera
    2016 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Niniejszy referat dotyczy oceny efektywności odbioru zbiorczego polaryzacyjnego warunkach propagacji sygnałów wewnątrz budynków. W artykule scharakteryzowano warianty odbioru zbiorczego oraz stosowane w nich metody łączenia sygnałów. Ponadto, zdefiniowano wyrażenia służące szacowaniu zysku odbioru zbiorczego dla tych metod. Przedstawiono również metodykę przeprowadzonych badań pomiarowych oraz dokonano analizy wyników tych badań.


  • Odnawialne źródła enegi cy energetyka jądrowa- pinia społeczna
    • Natalia Szewczuk-Krypa
    • Marta Drosińska-Komor
    2016

    W artykule zaprezentowano obecny stan i możliwości energii produkowanej z odnawianlych źródel energii (OŹE). W pracy przedstawiono uzasadnienie ekonomiczne oraz uwarunkowania środowiskowe dla wykorzystania konkretnych źródeł energii odnawialnej. Opinia wykreowana na podstawie przesłanek ekonomicznych i technicznych przeciwstawiona zostala opinii społecznej uzyskanej na podstawie ankiety. W artykule poruzsony został także temat zasadności budowy elektrowni jądrowej na terenie Polski, nastroje społeczne dotyczące energii jadrowej oraz przyczyny istniejącego stanu wiedzy spoleczeństwa na temat róznych aspektow energii pochodzącej zarówno z odnawialnych źródeł energii jak i na temat energetyki jądrowej.


  • Odporność kawitacyjna grubych powłok ochronnych CrC nanoszonych metodą niskociśnieniowego wyładowania łukowego (Arc-PVD)
    • V.a. Safonov
    • Anna Zykova
    • Grzegorz Gajowiec
    • Marek Szkodo
    • Mohammad Hossein Ghaemi
    • Alicja Krella
    • Janusz Steller
    2016

    Referat przedstawia analizę i metodę pokrywania powierzchni materiałów zastosowanych w turbinach parowych i śrubach okrętowych za pomocą CrC przy zastosowaniu metodę ARC-PVD. Celem jest podwyższenie trwałości powierzchni narażających na erozję wywołaną przez kawitację.


  • Odpowiedzialność kierownicza w biznesie – zagadnienia procesowe i rodzajowe
    • Tadeusz Falencikowski
    2016 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    Celem podjętych prac było przeprowadzenie rozważań nad zagadnieniami powstawania, ponoszenia, podejmowania oraz pociągania do odpowiedzialności kierowniczej. Kontynuacja badań nad odpowiedzialnością kierowniczą została oparta na sformułowanej wcześniej definicji. Umożliwiło to procesowe ujęcie przedmiotu eksploracji. W procesie tym wyróżniono fazy: przywołania, przyjęcia oraz poniesienia odpowiedzialności kierowniczej. Przeprowadzone prace w konkluzji umożliwiły wskazanie, że menedżer nie ma możliwości nie przyjęcia odpowiedzialności kierowniczej za negatywne skutki działania zespołu. Rozpatrzenie procesu odpowiedzialności kierowniczej doprowadziło do rodzajowego ujęcia uwarunkowań tej odpowiedzialności. W tym zakresie wskazano na dwie główne grupy tj. uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne wobec podmiotu odpowiedzialności kierowniczej.


  • Odwadnianie pofermentu w wirówce sedymentacyjnej
    • Katarzyna Ronewicz
    • Przemysław Kowal
    • Jan Hupka
    2016

    Zbadano przebieg odwadniania pofermentu z wykorzystaniem siarczanu żelaza (III) oraz polielektrolitu kationowego poliakrylamidu. Efektywność procesu odwadniania oceniono na podstawie zmian wartości chemicznego zapotrzebowania na tlen dla cieczy nadosadowej. Badano też zawartość fosforu oraz azotu ogólnego. Mając na uwadze odzysk fosforu oraz azotu z cieczy nadosadowej flokulację przeprowadzono za pomocą polieletrolitów kationowych. Z punktu widzenia technologii odzysku nutrientów z pofermentu stosowanie koagulantów żelazowych nie jest korzystne. Polielektrolity wymagały niższych dawek niż koagulanty


  • Odzysk fosforu przyszłością oczyszczalni ścieków. Cz. II. Analityczne wyzwania związane z odzyskiem fosforu
    • Bartłomiej Cieślik
    • Piotr Konieczka
    2016 Analityka: Nauka i Praktyka

    Widać potrzebę wdrożenia postanowień dotyczących gospodarowania fosforem, gdyż w przeciwnym razie w ciągu najbliższych dekad może dojść do waśni politycznych, wojen oraz nasilenia się problemu głodu na świecie.