Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2018

Pokaż wszystkie
  • Wielka rura
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Rury wielkośrednicowe ciśnieniowe z polietylenu. Zakres średnic. Nowa produkcja. Możliwości modyfikacji właściwości. Transport wodą odcinków kilkusetmetrowych.


  • Wielkość cząstek wodorotlenku żelaza powstającego w procesie koagulacji koagulantami żelazowymi
    • Rafał Bray
    • Karolina Fitobór
    2018 Technologia Wody

    Celem pracy było wykorzystanie granulometru laserowego do pomiaru wielkości cząstek powstających w procesie koagulacji z zastosowaniem koagulantów żelazowych w wodzie niezawierającej znacznych ilości substancji organicznych. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem wody wodociągowej pochodzącej z ujęć podziemnych. Do wody dozowano koagulant żelazowy PIX112 (siarczan żelaza(III) – Fe2(SO4)3) w dawkach o 2,0 do 10 mg Fe/dm3. Już w kilka sekund po dozowaniu koagulantu w wodzie pojawiały się drobne cząstki o wymiarach od 0,03 µm do ok 0,5 µm. Następnie następował stały wzrost wielkości kłaczków, do rozmiarów około 130÷500 µm, przy którym proces osiągał stan ustalony. Prędkość zwiększania się wymiarów kłaczków oraz czas, po którym kłaczki osiągały maksymalne rozmiary, był zależny od dawki siarczanu żelaza. Wraz ze zwiększaniem dawki koagulantu kłaczki szybciej powiększały swoje wymiary i szybciej osiągały maksymalne rozmiary. Pomimo systematycznego wzrostu kłaczków w początkowym okresie, w roztworze nadal utrzymywały się najdrobniejsze cząstki, które stopniowo wbudowywane były w większe aglomeraty. Proces ten trwał od kilku sekund do kilku minut i był zależny od dawki koagulantu. Im mniejsza była dawka, tym dłuższy był czas utrzymywania się najmniejszych cząstek. Słowa kluczowe: koagulanty żelazowe, wodorotlenek żelaza, flokulacja, wielkość cząstek, granulometr laserowy.


  • Wielokrotne wykorzystanie częstotliwości w sieci wirtualnej sliced Cloud-RAN-5G
    • Sławomir Gajewski
    2018 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Celem referatu jest analiza problemu wirtualizacji sieci dostępowej 5G, w kontekście zwielokrotnienia użycia pasma częstotliwościowego w komórkach. W artykule przeanalizowano problem wirtualizacji w sieci oraz przed-stawiono wyniki badań efektywności metod zwielokrotnienia użycia pasma w komórkach, dla sieci z wirtualnymi warstwami programowymi


  • Wielokryterialne projektowanie budynków wielofunkcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kryterium elastyczności funkcjonalnej
    • Mateusz Gerigk
    2018 Pełny tekst

    Rozprawa doktorska porusza problematykę związaną z wielokryterialnym projektowaniem budynków wielofunkcyjnych , w którym kryterium elastyczności funkcjonalnej zostało zaproponowane jako czynnik priorytetowy. Praca zawiera analizę obiektów wielofunkcyjnych umożliwiającą usystematyzowanie aktualnej wiedzy w zakresie projektowania tych obiektów oraz dokonanie ich klasyfikacji. Proces projektowy obiektu wielofunkcyjnego jest elementem cyklu życia budynku i ma na ten cykl decydujący wpływ. W pracy autor dowodzi , że możliwe jest stworzenie wielokryterialnego modelu projektowania współczesnego obiektu wielofunkcyjnego. Przedstawiony model o charakterze teoretycznym zastosowany w praktyce projektowej może zapewnić projektowanym budynkom wielofunkcyjnym wysoki stopień adaptacji do aktualnych potrzeb użytkowników na etapie eksploatacji. Model ten jest także ideą , która w holistyczny sposób pozwala spełniać zmieniające się wymogi dotyczące kształtowania obiektów wielofunkcyjnych w intensywnie zabudowanych ośrodkach miejskich , przy jednoczesnym uwzględnieniu zasad związanych z dążeniem do rozwoju zrównoważonego.


  • Wielopoziomowy system sterowania stężeniem tlenu i wyznaczania trajektorii zadanej stężenia tlenu w biologicznej oczyszczalni ścieków
    • Robert Piotrowski
    2018 Pełny tekst Pomiary Automatyka Robotyka

    Napowietrzanie ścieków jest jednym z najważniejszych i najdroższych procesów w oczyszczalni ścieków. Stężenie tlenu jest natomiast głównym parametrem wpływającym na efektywność zachodzenia procesów biologicznych w oczyszczalni ścieków. W artykule przedstawiono wielopoziomowy nieliniowy system sterowania stężeniem tlenu i wyznaczania trajektorii zadanej tej wielkości. W testach symulacyjnych pokazano wyniki sterowania dla oczyszczalni ścieków typu SBR.


  • Wind Conditions in Urban Layout – Numerical and Experimental Research
    • Marta Poćwierz
    • Katarzyna Zielonko-Jung
    2018

    This paper presents research which compares the numerical and the experimental results for different cases of airflow around a few urban layouts. The study is concerned mostly with the analysis of parameters, such as pressure and velocity fields, which are essential in the building industry. Numerical simulations have been performed by the commercial software Fluent, with the use of a few different turbulence models, including popular k-ε, k-ε realizable or k-ω. A particular attention has been paid to accurate description of the conditions on the inlet and the selection of suitable computing grid. The pressure measurement near buildings and oil visualization were undertaken and described accordingly.


  • Wirtualna inercja w systemie elektroenergetycznym
    • Zbigniew Lubośny
    • Krzysztof Dobrzyński
    • Jacek Klucznik
    2018

    W referacie omówiono problem wpływu ubytku inercji naturalnej na stabilność częstotliwościową systemu elektroenergetycznego oraz ideę wirtualnej inercji. Przedstawiono struktury komercyjnych układów wirtualnej inercji. Zaprezentowano przykład wpływu układu wirtualnej inercji na właściwości dynamiczne systemu elektroenergetycznego.


  • Wizualizacja i czasochłonność montażu przekładni docierarki jednotarczowej
    • Adam Barylski
    2018 Przegląd Mechaniczny

    Scharakteryzowano kolejność montażu przekładni docierarki jednotarczowej do płaszczyzn. Analizowano czas montażu przekładni ślimakowej w wersji prototypowej. Przedstawiono wizualizację graficzną poszczególnych etapów montażu przekładni.


  • Wizualizacja i czasochłonność montażu przekładni docierarki jednotarczowej
    • Adam Barylski
    2018

    Scharakteryzowano kolejność montażu przekładni docierarki jednotarczowej do płaszczyzn. Analizowano czas montażu przekładni ślimakowej w wersji prototypowej. Przedstawiono wizualizację graficzną poszczególnych etapów montażu przekładni.


  • Wizyjne metody pomiarowe w diagnostyce górnej sieci trakcyjnej
    • Jacek Skibicki
    2018

    Monografia zawiera analizę wykorzystania – na potrzeby diagnostyki i monitoringu górnej sieci trakcyjnej – wizyjnych metod pomiarowych, a w szczególności metody autorskiej opartej na użyciu kamery obrazowej i analizie obrazu, pozwalających na pomiar położenia obiektu fizycznego w przestrzeni dwuwymiarowej. Opracowana metoda łączy wysoką funkcjonalność, dużą rozdzielczość pomiarową oraz bardzo niski poziom niepewności pomiaru z prostotą wyposażenia technicznego i łatwością implementacji. W dziedzinie diagnostyki sieci trakcyjnej proponowane rozwiązanie stanowi nowość w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami pomiarowymi. Rozważania teoretyczne zawarte w monografii zostały potwierdzone na drodze eksperymentalnej. Wykonane badania – zarówno laboratoryjne, jak i terenowe – potwierdziły funkcjonalność i użyteczność opracowanej metody pomiarowej. Monografia może być przydatna dla specjalistów zajmujących się zagadnieniami diagnostyki urządzeń trakcyjnych, w szczególności sieci trakcyjnej. Ze względu na uniwersalność opracowanej metody praca może zainteresować innych specjalistów poszukujących sposobu zdalnego pomiaru przemieszczeń obiektu fizycznego w przestrzeni dwuwymiarowej. Obecna w treści monografii analiza niepewności pomiaru może być przydatna dla wszystkich zajmujących się tym zagadnieniem w obszarze pomiarów wykorzystujących techniki wizyjne.


  • Właściwości elektryczne szkieł boro-krzemianowych o dużej zawartości tlenku manganu
    • Piotr Kupracz
    2018 Pełny tekst

    W niniejszej pracy podjęto próbę otrzymania klasyczną metodą topienia szkła złożonego wyłącznie z tlenków manganu, krzemu i boru, zawierającego od 10 mol% do 70 mol% tlenku manganu. Na podstawie serii pomiarów wyznaczono zakres składu chemicznego, dla którego możliwe jest otrzymanie stabilnego szkła. Badania struktury otrzymanych próbek wykazały, ˙ze tlenek manganu(II) pełni w układzie rolę głównego tlenku szkłotwórczego w postaci łączących się ze sobą czworościanów [MnO4]6-, gdy tymczasem szkłotwórcze tlenki krzemu i boru stabilizują ˛ jego fazę amorficzną. Dodanie nadwyżki tlenku boru prowadzi do powstania oddzielnej amorficznej warstwy B2O3, natomiast nadwyżka tlenku krzemu do wytrącania się go w postaci krystalicznej. Pomiary właściwości elektrycznych szkła MnO-SiO2-B2O3 wykazały występowanie dwóch procesów odpowiedzialnych za transport ładunku w układzie. Za pomocą numerycznego dopasowywania obwodów zastępczych wyodrębniono każdy z nich i powiązano z transportem ładunku elektrycznego przez matrycę szkła oraz fazę w niej rozproszoną. Wyniki pomiarów elektrycznych zostały przeanalizowane pod kątem czterech modeli transportu ładunku elektrycznego w amorficznych półprzewodnikach: hoppingu polaronów, przeskoku przez skorelowane bariery, transportu klasterowego Hunta oraz przeskoku pomiędzy losowymi stanami zlokalizowanymi. Zaobserwowano także silny wpływ wygrzewania szkła w temperaturze 760 K na wartość przewodności próbek i powiązano go z występowaniem procesu utleniania się jonów manganu Mn2+ do Mn3+. Otrzymany materiał charakteryzuje się niską przewodnością elektryczną, której energia aktywacji zależna jest od koncentracji jonów manganu. Ta zależność może być wytłumaczona przez model przeskoku ładunku pomiędzy jonami metalu przejściowego od Mn2+ do Mn3+, z uwzględnieniem wpływu na siebie sąsiednich nośników ładunku. Jako że odległości pomiędzy jonami manganu i związanymi z nimi nośnikami ładunku w sieci amorficznej dają się opisać pewnym rozkładem statystycznym, to i energię aktywacji przewodnictwa elektrycznego można opisać jako wartość´ podlegającą rozkładowi Gaussa. Obecny w szkle tlenek manganu tworzy w szkle pewne aglomeraty tworzące ścieżki transportu ładunku o wymiarowości fraktalnej poniżej 3.


  • Właściwości termoizolacyjne kompozytu wapienno-cementowego z udziałem paździerzy konopnych=Thermal insulation properties of the lime-cement composite with hemp shives
    • Elżbieta Haustein
    2018 Pełny tekst Journal of Ecological Engineering

    Przedstawiono wyniki badań kompozytów wykonanych na bazie wapna budowlanego, cementu i dolomitu - spoiwa wiążącego z udziałem paździerzy konopi. Określono ich podstawowe właściwości, tj.: gęstość objętościową, współczynnik przewodzenia ciepła oraz wytrzymałości na ściskanie. Otrzymane wyniki dowodzą, że wytworzone kompozyty wapienno-cementowe z udziałem paździerzy konopnych są lekkie i charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz małą gęstością pozorną. Cechują je bardzo niskie parametry wytrzymałościowe w porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.


  • WNIOSKI DO PRZEBUDOWY POLITYKI REWITALIZACJI W POLSCE
    • Piotr Lorens
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    W ramach publikacji przedstawiono główne wnioski Autora dotyczące polityki przebudowy polityki rewitalizacji w Polsce. W szczególności dotyczy to zmian ustawowych oraz wykorzystywanych instrumentów.


  • Woda z głębin
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Omówiono współczesne rozwiązania pomp stosowanych w studniach o osiach pionowych. Pompy przeznaczone do współpracy ze studniami.


  • Wody opadowe – problemy w planowaniu przestrzennym. Zarządzanie ryzykiem.
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Nowe prawo wodne. Zagadnienia związane z planowaniem zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzenie elementu zarządzania ryzykiem. Warunki dla aktywnej ochrony przeciwpowodziowej na obszarach zurbanizowanych.


  • Wody opadowe – zagadnienia związane z finansowaniem. Ograniczenie spływu
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Nowe prawo wodne. Zmiana zasad postępowania z wodami opadowymi. Instrumenty finansowe wspierające ograniczenie ilościowe spływów.


  • Wolność w sztuce. 3 Pokolenia
    • Wojciech Strzelecki
    2018

    Wystawa zbiorowa


  • Wpływ budowy chemicznej na zmiany właściwości mechanicznych i termomechanicznych elastomerów biopoliuretanowych = The influence of chemical structure on mechanical and thermomechanical properties of cast biopolyurethane elastomers
    • Ewa Głowińska
    • Janusz Datta
    • Marcin Włoch
    • Martyna Różańska
    2018 Pełny tekst Elastomery

    Przedmiotem niniejszej pracy są elastomery biopoliuretanowe otrzymywane metodą dwuetapową, tzw. prepolimerową, z wykorzystaniem surowców bio-pochodnych. Zbadano wpływ różnych małocząsteczkowych przedłużaczy łańcucha prepolimerowego: 1,2-biopropanodiolu oraz 1,3-biopropanodiolu na strukturę chemiczną i właściwości mechaniczne (warunki statyczne i dynamiczne) elastomerów biopoliuretanowych. Ponadto, wykorzystano również inny surowiec pochodzenia naturalnego – hydroksylowany olej sojowy (użyty jako składnik mieszaniny poliolowej). Za pomocą techniki FTIR-ATR stwierdzono zmiany w strukturze chemicznej wynikające ze zróżnicowania struktury chemicznej bioglikoli. Wyniki badań wytrzymałości na rozciąganie wskazują na korzyść z zastosowania bioglikoli zawierających w strukturze dwie równocenne pierwszorzędowe grupy hydroksylowe. Na podstawie badań analizy dynamiczno-mechanicznej (DMA) stwierdzono zmiany modułu zachowawczego (E′) i stratności (E″) oraz współczynnika stratności (tan δ).


  • WPŁYW CZYNNIKÓW BEHAWIORALNYCH NA DECYZJE INWESTYCYJNE NA RYNKACH ROZWINIĘTYCH I ROZWIJAJĄCYCH SIĘ
    • Krystian Zawadzki
    2018 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W niniejszym opracowaniu dokonano oceny wpływu determinant natury behawioralnej i pozabehawioralnych na zmiany w zakresie wolumenu obrotów na pięciu rynkach zaliczanych do grupy rozwiniętych i pięciu rynkach zaliczanych do grupy rozwijających się. Obok takich czynników, jak racjonalne oczekiwania, badaniu poddane zostały determinanty behawioralne, takie jak m.in. optymizm, pesymizm oraz nadmierna pewność siebie. Celem przeprowadzonego badania jest ustalenie, czy przesłanki, jakimi kierują się inwestorzy w państwach, których rynki kapitałowe zaliczane są do rozwijających się, są tożsame z tymi, które przyświecają inwestorom w państwach, których rynki kapitałowe znajdują się w grupie rozwiniętych. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, iż w przypadku giełd zaliczanych do rynków rozwiniętych liczba determinant behawioralnych oddziałujących na zmiany wolumenu obrotów wzrasta.