Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2018

Pokaż wszystkie
  • Wpływ rodzaju zanieczyszczenia powierzchni na jakość złączy lutowanych
    • Jacek Tomków
    • Jacek Haras
    2018 Pełny tekst Biuletyn Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach

    Lutowanie twarde jest jednym z podstawowych procesów spajania stosowanym coraz szerzej w przemyśle. Ze względu na własności wytrzymałościowe często wykorzystuje się złącza zakładkowe. Zastosowanie połączeń lutowanych na odpowiedzialne konstrukcje determinuje konieczność szczególnego dbania o jakość złączy m.in. przez odpowiednie oczyszczenie łączonych powierzchni. W pracy przedstawiono wyniki badań nieniszczących połączeń lutowanych na twardo ze stali S235JRG2. Niektóre z łączonych powierzchni celowo zanieczyszczono dla wywołania obecności niezgodności lutowniczych. Próbki poddano następnie badaniom nieniszczącym (wizualnym oraz radiograficznym), których celem było określenie wpływu zanieczyszczenia powierzchni na jakość złączy lutowanych.


  • Wpływ rozkładu obciążenia użytkowego na siły wewnętrzne i ugięcia w stropie płytowo-słupowym
    • Marcin Burdziński
    2018 Pełny tekst

    W referacie zaprezentowano analizę wpływu rozkładu obciążenia użytkowego na siły wewnętrzne i ugięcia w stropie płytowo-słupowym.


  • Wpływ stopowania laserowego z użyciem nanorurek węglowych stopu Ti13Nb13Zr do zastosowań biomedycznych na jego wybrane własności mechaniczne
    • Dorota Rogala-Wielgus
    • Barbara Marzec-Michalska
    • Michał Bartmański
    2018 Pełny tekst Przegląd Spawalnictwa

    Do eksperymentu użyto stopu tytanu Ti13Nb13Zr, który ze względu na swój skład chemiczny i właściwości mechaniczne stanowi materiał do zastosowań w inżynierii medycznej. Celem pracy była ocena wpływu stopowania laserowego stopu Ti13Nb13Zr z powłoką z wielościennych nanorurek węglowych na jego właściwości mechaniczne (chropowatość, nanotwardość, moduł Younga). Do wytworzenia powłoki węglowej wykorzystano metodę osadzania elektroforetycznego (EDP). Modyfkację laserową przeprowadzono przy użyciu impulsowego lasera Nd:YAG. Zastosowano moc impulsu 800 W i czas impulsu 0,5 ms oraz 1 ms. Właściwości mechaniczne zmierzono za pomocą nanoindentera, zaś chropowatość z użyciem mikroskopu sił atomowych (AFM). Zastosowanie powłoki z wielościennych nanorurek węglowych do stopowania laserowego stopu Ti13Nb13Zr oraz odpowiedni dobór parametrów procesu pozwoliły na podwyższenie właściwości mechanicznych (nanotwardość wzrosła ponad dwukrotnie) w stosunku do własności materiału rodzimego, nastąpiło również ujednolicenie właściwości w obrębie badanej powierzchni.


  • Wpływ technicznych włókien celulozowych na wybrane właściwości kompozytów kauczuku naturalnego
    • Kamila Błażek
    • Paulina Parcheta
    • Uruszula Ostaszewska
    • Janusz Datta
    2018 Pełny tekst Elastomery

    Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu technicznych włókien celulozowych (dodanych w ilości 10, 20, 30 i 40 phr) jako naturalnego napełniacza na wybrane właściwości kompozytów na osnowie kauczuku naturalnego. Zbadano właściwości wulkanizatów przy statycznym rozciąganiu, w próbie rozdzierności, a także twardość, elastyczność przy odbiciu oraz ścieralność otrzymanych materiałów. Wyniki badań zostały porównane z wulkanizatem referencyjnym niezawierającym włókien celulozowych. Stwierdzono, że wzrost ilości napełniacza powoduje wydłużenie czasu wulkanizacji oraz wyraźne pogorszenie wybranych właściwości mechanicznych otrzymanych kompozytów kauczukowych.


  • Wpływ usług on-line na budowanie pozytywnych relacji i lojalności klienta
    • Marcin Sikorski
    • Kamil Brodnicki
    2018 Pełny tekst Roczniki Kolegium Analiz Ekonomicznych

    W artykule omówiono wybrane problemy projektowe dotyczące współczesnych usług on-line w kontekście budowania trwałej lojalności klienta. Przedstawiono model warstwowego rozwoju usług on-line wraz z zaleceniami projektowymi zorientowanymi na budowanie i wzmacnianie lojalności klienta. Przedstawiono przykłady scenariuszy rozwoju usług e-zdrowia online. Przedstawiono możliwości dalszego rozwoju prezentowanego podejścia i plany dalszych badań.


  • Wpływ właściwości cieczy hydraulicznej na wartość skoków ciśnienia w komorach pomp tłoczkowych osiowych
    • Piotr Patrosz
    • Marta Zaleska
    2018

    Publikacja dotyczy badań skoków ciśnienia w komorach roboczych pomp tłoczkowych osiowych. Skupiono się w nim na wpływie właściwości cieczy hydraulicznej na wartość skoków ciśnienia. Przeanalizowano wpływ takich parametrów jak: -gęstość, -lepkość, -ściśliwość, -zapowietrzenie. Do określenia wpływu właściwości cieczy na skoki ciśnienia wykorzystano badania laboratoryjne i symulacje komputerowe.


  • Wpływ zawiesiny ściernej dawkowanej w sposób wymuszony na wydajność docierania jednotarczowego elementów ceramicznych
    • Adam Barylski
    • Maciej Gniot
    2018

    Przedstawiono zagadnienia związane z przygotowywaniem zawiesiny ściernej w docieraniu maszynowym powierzchni płaskich. W badaniach zastosowano wymuszony sposób dozowania zawiesiny na docierak żeliwny. Badano docieranie elementów z ceramiki tlenkowej zawiesiną na bazie mikroziaren węglika krzemu.


  • Wpływ zawiesiny ściernej dawkowanej w sposób wymuszony na wydajność docierania jednotarczowego elementów ceramicznych
    • Adam Barylski
    • Maciej Gniot
    2018 Pełny tekst Mechanik

    Przedstawiono zagadnienia związane z przygotowaniem zawiesiny ściernej w docieraniu maszynowym powierzchni płaskich. W badaniach zastosowano wymuszony sposób dozowania zawiesiny mikroziaren ściernych na docierak żeliwny. Układ wymuszający umożliwiał sterowanie ilością nanoszonej substancji ściernej w zadanym przedziale czasu oraz wielkością obszaru zawiesiny dozowanej na powierzchnię roboczą docieraka.


  • Wpływ źródeł oświetlenia LED na pogorszenie niektórych parametrów energii elektrycznej
    • Stanisław Galla
    • Mirosław Włas
    2018 Pełny tekst Biuletyn Techniczno-Informacyjny Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich

    W artykule przedstawiono częściowe wyniki pomiarów mocy w nowo powstałym obiekcie przeznaczonym pod działalność naukowo badawczą oraz biurową. Obiekt ten charakteryzował się znacznym wykorzystaniem tanich opraw oświetleniowych LED. Dodatkowo w izolowanej sieci zasilania wykonano badania dostępnych komercyjnie układów oświetleniowych LED dla przypadku zasilania ich napięciem odkształconym. Wykonane pomiary i badania wskazują na znaczący wpływ małych odbiorników energii na całkowity współczynnik mocy oraz na jego zależność od poziomu występujących w sieci zasilania zaburzeń mało częstotliwościowych.


  • Wprowadzenie
    • Piotr Lorens
    2018 Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Artykuł jest wprowadzeniem do tomu zawierającego szereg autorskich wypowiedzi dotyczących różnych aspektów problemu rewitalizacji i transformacji obszarów miejskich w Polsce


  • Wprowadzenie: Badania nad efektywnością i produktywnością szkół wyższych
    • Joanna Wolszczak-Derlacz
    2018 Pełny tekst Nauka i Szkolnictwo Wyższe

    Najnowszy numer Nauki i Szkolnictwa Wyższego poświęcony jest zagadnieniom związanym z efektywnością i produktywnością instytucji działających w sektorze edukacji ze szczególnym uwzględnieniem szkół wyższych. Problematyka dotycząca efektywności i produktywności funkcjonowania szkolnictwa wyższego jest obecna w debacie toczącej się zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w Polsce.


  • Wprowadzenie współczesnej architektury do muzeów etnograficznych na przykładzie Kaszubskiego Parku Etnograficznego./ The issue of intoducting contemporary architecture to ethnographic museums - Kashubian Ethmographic Park, case study
    • Dorota Wojtowicz-Jankowska
    2018

    Muzea typu skansenowskiego działają opierając się na ekspozycji, która stara się możliwie wiernie nawiązywać do miejsc, z których pochodzą zbiory. Jednak rozwój muzeów, w tym etnograficznych, wynikający z oczekiwań odbiorców, powoduje że pojawiają się nowe funkcje. Muzea skansenowskie lokalizowane w krajobrazie otwartym posiadają dodatkowe możliwości wynikające ze specyfiki obszaru w jakim się znajdują. Pojawiają się szanse sytuowania nowych form architektonicznych. Mogą się one stać zaskoczeniem dla odwiedzających, ale i przerywnikiem w samym zwiedzaniu. Jednak konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy ekspozycją, a nową architekturą.


  • Wspólna lokalizacja jako katalizator i inhibitor rozwoju klastrów
    • Anna Lis
    2018 Pełny tekst Studia Ekonomiczne. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

    Streszczenie: Głównym problemem badawczym poruszonym w artykule są zalety i wady wspólnej lokalizacji. Celem artykułu był przegląd koncepcji teoretycznych poświęconych konsekwencjom umiejscowienia podmiotów gospodarczych w konkretnych warunkach geograficznych i społecznych. Większość omawianych koncepcji została zaprezentowana w kontekście struktur klastrowych, dla których kwestia zakotwiczenia na określonym obszarze jest jedną z kluczowych z punktu widzenia specyfiki prowadzonej działalności. Podstawową metodą zastosowaną w niniejszej pracy był systematyczny przegląd literatury. Dotychczasowy dorobek literatury dostarcza wielu argumentów przemawiających za koncentracją geograficzną jako czynnikiem ułatwiającym i przyspieszającym rozwój przedsiębiorstw w klastrach. W artykule opisano także ujemne efekty wspólnej lokalizacji, która – zwłaszcza w fazie schyłkowej grona – może spowalniać rozwój przedsiębiorstw klastrowych.


  • WSPÓŁCZESNE OCHŁODZENIE REJONU SZETLANDÓW POŁUDNIOWYCH I PÓŁNOCO-ZACHODNICH KRAŃCÓW PÓŁWYSPU ANTARKTYCZNEGO
    • Andrzej A. Marsz
    • Anna Styszyńska
    2018 Pełny tekst KOSMOS

    The paper discusses changes of hydro-climatic conditions occurring in the South Shetland Islands and in NW parts of the Antarctic Peninsula in the 1979–2016 years period. These changes are important for evaluation of the transformation of marine and coastal ecosystems. The general feature of these changes was a transition from the strong warming phase to the cooling phase, which took place around the year 2000. The paper presents changes in the annual and seasonal air temperature, sea surface temperature (SST), and sea ice surface at the Bellingshausen and Weddell seas. The strongest decrease of the air temperature is noted during the Antarctic summer; all the stations noted a drop of the annual temperature. The decrease of SST occurs in all months of the year, and it is highly significant. The strongest drop of SST occurs also during summer. The annual surface of ice at the Weddell Sea is growing steadily, with particularly rapid increase of the ice surface observed in February-March. The annual surface of ice at the Bellingshausen Sea after 2000 has ceased to decrease, and there is a slight positive trend in its course.


  • Współczesne partie polityczne w Polsce wobec problemu imigracji i migrantów
    • Krystyna Gomółka
    2018

    Artykuł ukazuje stanowiska polskich partii politycznych wyrażone w programach i podczas wystąpień sejmowych wobec imigrantów i procesów migracyjnych


  • Współczesne wyzwania bezpieczeństwa narodowego – Zarządzanie kryzysowe, wojna informacyjna w cyberprzestrzeni, rzeczywistość wirtualna
    • Jacek Lebiedź
    • Waldemar Krztoń
    • Barbara Stefaniuk
    2018

    Przedmiotem niniejszej monografii są zgodnie z tytułem: zarządzanie kryzysowe, wojna informacyjna w cyberprzestrzeni i rzeczywistość wirtualna. Monografia ma charakter interdyscyplinarny i została poświęcona wybranym aspektom bezpieczeństwa narodowego. Jej celem jest ukazanie współczesnych wyzwań, które obecnie stawia bezpieczeństwu narodowemu dynamicznie zmieniający się świat. Szczególnie ważnym czynnikiem umożliwiającym zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa narodowego jest wykorzystanie symulatorów rzeczywistości wirtualnej do doskonalenia umiejętności ratowników i osób kierujących działaniami ratowniczymi oraz do weryfikacji procedur przeciwdziałania i minimalizacji skutków sytuacji kryzysowych.


  • Współczesne zmiany klimatyczne i ich wpływ na funkcjonowanie systemów miejskich (na przykładzie miast strefy nadmorskiej Polski)
    • Anna Styszyńska
    • Karolina Krośnicka
    • Andrzej A. Marsz
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    The purpose of this article is to present contemporary climatic changes in their actual scale, and to assess their impact on functioning of urban areas situated on the Polish coast. The results of the analysis of variability of hydro-climatic conditions that occurred in the last 65 years (1951-2015) in the area of the Polish coast suggest that important changes were concerning: (1) temperature of the air, and thickness and length of the occurrence of the snow cover, (2) sea surface temperature, and thickness and length of the occurrence of ice cover, (3) sea level rise during storm surges. It was found, however, that the occurrence of catastrophic fl oods from precipitation in the Tri-City area is not the result of climate change, but it is caused by local conditions. The observed increase of air temperatures, and average sea surface temperatures in the Southern Baltic has generally a positive impact on functioning of coastal cities, and does not need any complex adaptation plans to climate changes. Summer is the only period in which the increase of temperature infl uence cities negatively, due to strengthening the urban heat islands. In this case, the architectural solutions, that require large amounts of energy should be eliminated. In urban planning scale, the solutions helping to cool the space in between buildings should be implemented. Sea level rise in the years 2009- 2015, caused by storm surges, should be regarded as a signifi cant change in the climate of the Southern Baltic Sea. Taking these changes into account maps of hazard and fl ood risk, developed in an ISOK project, should be the basis for detailed records in Study of Conditions and Directions of Spatial Development and local development plans of cities, determining the rules and restrictions of the investment and management in the areas at risk of flooding.


  • Współczesny warsztat architekta
    • Maria Helenowska-Peschke
    2018 Pełny tekst Architektura-Murator

    Artykuł omawia wpływ technologii komputerowej na kształt współczesnego warsztatu architektonicznego.


  • Współpraca w inicjatywach klastrowych. Rola bliskości w rozwoju powiązań kooperacyjnych
    • Anna Lis
    2018

    Podjęty w niniejszej publikacji problem badawczy dotyczy rozwoju powiązań kooperacyjnych w inicjatywach klastrowych. Chęć eksploracji obszaru współpracy w inicjatywach klastrowych wynikała z niedostatecznego rozpoznania i słabego opisania w literaturze przedmiotu problematyki dotyczącej rozwoju współpracy w inicjatywach klastrowych, a także ze słabości wielu inicjatyw klastrowych działających w Polsce, w których nie rozwinęły się dojrzałe formy współpracy pozwalające czerpać korzyści wynikające z efektów synergicznych. Identyfikacja czynników oddziałujących na tworzenie się i rozwój relacji współpracy w inicjatywach klastrowych pozwalałaby poszerzyć dotychczasowy stan wiedzy w tym zakresie, a tym samym pomóc inicjatywom osiągać wyższe poziomy rozwoju. Głównym celem pracy była identyfikacja poziomów zaawansowania współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami klastrowymi, która dawałaby podstawę do opracowania koncepcji teoretycznej dotyczącej trajektorii rozwojowej powiązań kooperacyjnych w wybranych inicjatywach klastrowych funkcjonujących w Polsce. Drugim celem pracy było wyłonienie czynników pozytywnie oddziałujących na rozwój współpracy w wybranych inicjatywach klastrowych. Ponieważ po etapie badań jakościowych okazało się, iż owym czynnikiem jest „bliskość” (i jej wymiary), kolejnym celem stało się sformułowanie wielowymiarowej koncepcji bliskości wyjaśniającej jej rolę w rozwoju powiązań kooperacyjnych w inicjatywach klastrowych. W pracy przyjęto paradygmat interpretatywno-symboliczny, co zaważyło na wyborze mieszanej strategii badawczej: sekwencyjnego schematu eksploracyjnego, w którym pierwszy etap stanowiły badania jakościowe, drugi zaś – badania ilościowe. Badania (jakościowe i ilościowe) przeprowadzone były w czterech celowo dobranych inicjatywach klastrowych: w dwóch inicjatywach reprezentujących sektor ICT (tj. Mazowiecki Klaster ICT i Interizon Pomorski Klaster ICT) i w dwóch inicjatywach funkcjonujących w branży metalowej (Wschodni Klaster Obróbki Metali i Lubuski Klaster Metalowy). W wyniku badań jakościowych wygenerowane zostały dwie koncepcje teoretyczne, które wzajemnie się przenikają, co pozwoliło na powiązanie ich w jedną spójną koncepcję teoretyczną, pozwalającą lepiej zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy rządzące współpracą w inicjatywach klastrowych.


  • Wstęp do badań wpływu ciśnienia na drgania mechaniczne na potrzeby modelowania ładunków rakiet kosmicznych
    • Adam Dąbrowski
    • Agnieszka Elwertowska
    • Marek Galewski
    2018

    Środowisko dynamiczne rakiety kosmicznej jest wyjątkowo trudne dla ładunków wynoszonych w przestrzeń kosmiczną. W świetle zwiększonego zapotrzebowania na wynoszenie delikatnych eksperymentów, coraz dokładniej badane są drgania w trakcie lotu takiej rakiety. Aby przeanalizować wpływ drgań rakiety na ładunek, należy utworzyć model fizyczny, a następnie matematyczny odzwierciedlający zjawiska tam zachodzące. Jednym z ważniejszych czynników jest zmniejszone ciśnienie. W celu zbadania wpływu zmniejszonego ciśnienia na takie parametry jak częstość drgań własnych czy współczynnik tłumienia drgań, zbudowano stanowisko laboratoryjne umożliwiające pomiar tych własności w szerokim zakresie ciśnień powietrza. W tej pracy przedstawiono wstępne wyniki badań. Przeanalizowano również modele MES stanowiska. Obliczenia wykonano na komputerach Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowe.