Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2018

Pokaż wszystkie
  • Właściwości elektryczne szkieł boro-krzemianowych o dużej zawartości tlenku manganu
    • Piotr Kupracz
    2018 Pełny tekst

    W niniejszej pracy podjęto próbę otrzymania klasyczną metodą topienia szkła złożonego wyłącznie z tlenków manganu, krzemu i boru, zawierającego od 10 mol% do 70 mol% tlenku manganu. Na podstawie serii pomiarów wyznaczono zakres składu chemicznego, dla którego możliwe jest otrzymanie stabilnego szkła. Badania struktury otrzymanych próbek wykazały, ˙ze tlenek manganu(II) pełni w układzie rolę głównego tlenku szkłotwórczego w postaci łączących się ze sobą czworościanów [MnO4]6-, gdy tymczasem szkłotwórcze tlenki krzemu i boru stabilizują ˛ jego fazę amorficzną. Dodanie nadwyżki tlenku boru prowadzi do powstania oddzielnej amorficznej warstwy B2O3, natomiast nadwyżka tlenku krzemu do wytrącania się go w postaci krystalicznej. Pomiary właściwości elektrycznych szkła MnO-SiO2-B2O3 wykazały występowanie dwóch procesów odpowiedzialnych za transport ładunku w układzie. Za pomocą numerycznego dopasowywania obwodów zastępczych wyodrębniono każdy z nich i powiązano z transportem ładunku elektrycznego przez matrycę szkła oraz fazę w niej rozproszoną. Wyniki pomiarów elektrycznych zostały przeanalizowane pod kątem czterech modeli transportu ładunku elektrycznego w amorficznych półprzewodnikach: hoppingu polaronów, przeskoku przez skorelowane bariery, transportu klasterowego Hunta oraz przeskoku pomiędzy losowymi stanami zlokalizowanymi. Zaobserwowano także silny wpływ wygrzewania szkła w temperaturze 760 K na wartość przewodności próbek i powiązano go z występowaniem procesu utleniania się jonów manganu Mn2+ do Mn3+. Otrzymany materiał charakteryzuje się niską przewodnością elektryczną, której energia aktywacji zależna jest od koncentracji jonów manganu. Ta zależność może być wytłumaczona przez model przeskoku ładunku pomiędzy jonami metalu przejściowego od Mn2+ do Mn3+, z uwzględnieniem wpływu na siebie sąsiednich nośników ładunku. Jako że odległości pomiędzy jonami manganu i związanymi z nimi nośnikami ładunku w sieci amorficznej dają się opisać pewnym rozkładem statystycznym, to i energię aktywacji przewodnictwa elektrycznego można opisać jako wartość´ podlegającą rozkładowi Gaussa. Obecny w szkle tlenek manganu tworzy w szkle pewne aglomeraty tworzące ścieżki transportu ładunku o wymiarowości fraktalnej poniżej 3.


  • Właściwości termoizolacyjne kompozytu wapienno-cementowego z udziałem paździerzy konopnych=Thermal insulation properties of the lime-cement composite with hemp shives
    • Elżbieta Haustein
    2018 Pełny tekst Journal of Ecological Engineering

    Przedstawiono wyniki badań kompozytów wykonanych na bazie wapna budowlanego, cementu i dolomitu - spoiwa wiążącego z udziałem paździerzy konopi. Określono ich podstawowe właściwości, tj.: gęstość objętościową, współczynnik przewodzenia ciepła oraz wytrzymałości na ściskanie. Otrzymane wyniki dowodzą, że wytworzone kompozyty wapienno-cementowe z udziałem paździerzy konopnych są lekkie i charakteryzują się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz małą gęstością pozorną. Cechują je bardzo niskie parametry wytrzymałościowe w porównaniu z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.


  • WNIOSKI DO PRZEBUDOWY POLITYKI REWITALIZACJI W POLSCE
    • Piotr Lorens
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    W ramach publikacji przedstawiono główne wnioski Autora dotyczące polityki przebudowy polityki rewitalizacji w Polsce. W szczególności dotyczy to zmian ustawowych oraz wykorzystywanych instrumentów.


  • Woda z głębin
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Omówiono współczesne rozwiązania pomp stosowanych w studniach o osiach pionowych. Pompy przeznaczone do współpracy ze studniami.


  • Wody opadowe – problemy w planowaniu przestrzennym. Zarządzanie ryzykiem.
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Nowe prawo wodne. Zagadnienia związane z planowaniem zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzenie elementu zarządzania ryzykiem. Warunki dla aktywnej ochrony przeciwpowodziowej na obszarach zurbanizowanych.


  • Wody opadowe – zagadnienia związane z finansowaniem. Ograniczenie spływu
    • Ziemowit Suligowski
    2018 Magazyn Instalatora

    Nowe prawo wodne. Zmiana zasad postępowania z wodami opadowymi. Instrumenty finansowe wspierające ograniczenie ilościowe spływów.


  • Wolność w sztuce. 3 Pokolenia
    • Wojciech Strzelecki
    2018

    Wystawa zbiorowa


  • Wpływ budowy chemicznej na zmiany właściwości mechanicznych i termomechanicznych elastomerów biopoliuretanowych = The influence of chemical structure on mechanical and thermomechanical properties of cast biopolyurethane elastomers
    • Ewa Głowińska
    • Janusz Datta
    • Marcin Włoch
    • Martyna Różańska
    2018 Pełny tekst Elastomery

    Przedmiotem niniejszej pracy są elastomery biopoliuretanowe otrzymywane metodą dwuetapową, tzw. prepolimerową, z wykorzystaniem surowców bio-pochodnych. Zbadano wpływ różnych małocząsteczkowych przedłużaczy łańcucha prepolimerowego: 1,2-biopropanodiolu oraz 1,3-biopropanodiolu na strukturę chemiczną i właściwości mechaniczne (warunki statyczne i dynamiczne) elastomerów biopoliuretanowych. Ponadto, wykorzystano również inny surowiec pochodzenia naturalnego – hydroksylowany olej sojowy (użyty jako składnik mieszaniny poliolowej). Za pomocą techniki FTIR-ATR stwierdzono zmiany w strukturze chemicznej wynikające ze zróżnicowania struktury chemicznej bioglikoli. Wyniki badań wytrzymałości na rozciąganie wskazują na korzyść z zastosowania bioglikoli zawierających w strukturze dwie równocenne pierwszorzędowe grupy hydroksylowe. Na podstawie badań analizy dynamiczno-mechanicznej (DMA) stwierdzono zmiany modułu zachowawczego (E′) i stratności (E″) oraz współczynnika stratności (tan δ).


  • WPŁYW CZYNNIKÓW BEHAWIORALNYCH NA DECYZJE INWESTYCYJNE NA RYNKACH ROZWINIĘTYCH I ROZWIJAJĄCYCH SIĘ
    • Krystian Zawadzki
    2018 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU

    W niniejszym opracowaniu dokonano oceny wpływu determinant natury behawioralnej i pozabehawioralnych na zmiany w zakresie wolumenu obrotów na pięciu rynkach zaliczanych do grupy rozwiniętych i pięciu rynkach zaliczanych do grupy rozwijających się. Obok takich czynników, jak racjonalne oczekiwania, badaniu poddane zostały determinanty behawioralne, takie jak m.in. optymizm, pesymizm oraz nadmierna pewność siebie. Celem przeprowadzonego badania jest ustalenie, czy przesłanki, jakimi kierują się inwestorzy w państwach, których rynki kapitałowe zaliczane są do rozwijających się, są tożsame z tymi, które przyświecają inwestorom w państwach, których rynki kapitałowe znajdują się w grupie rozwiniętych. Wyniki badań pozwalają stwierdzić, iż w przypadku giełd zaliczanych do rynków rozwiniętych liczba determinant behawioralnych oddziałujących na zmiany wolumenu obrotów wzrasta.


  • Wpływ dużych założeń widowiskowo-sportowych na rewitalizację przestrzeni miejskich na przykładzie stadionu Energa Arena w Gdańsku
    • Karolina Taraszkiewicz
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Celem badań jest wykazanie, iż budowa dużych obiektów i założeń widowiskowo-sportowych w przestrzeni zurbanizowanej może generować pozytywne przemiany i rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich. Na podstawie analizy porównawczej przypadków, w których działania takie miały miejsce można stwierdzić, że lokalizowanie tychże obiektów na silnie zdegradowanych terenach zurbanizowanych jest jedną z najbardziej efektywnych metod rewitalizacji na dużą skalę. Jest to widoczne głównie na obszarach poprzemysłowych, które są zazwyczaj dobrze powiązane z kanałami, rzekami i innymi szlakami lub zbiornikami wodnymi. Rozległe przestrzenie otaczające obiekty widowiskowo-sportowe stwarzają korzystne warunki do projektowania dodatkowych funkcji rekreacyjnych takich jak parki i tereny zielone, które w powiązaniu z wodą stają się miejscem niezwykle atrakcyjnym dla mieszkańców miasta. W efekcie działania te prowadzą do lokalizowania w ich pobliżu osiedli mieszkaniowych oraz stopniowego rozwoju wielofunkcyjnej struktury miejskiej. Jednym z najważniejszych czynników sprzyjających przemianom tego typu jest modernizacja infrastruktury komunikacyjnej, umożliwiająca połączenie terenów rewitalizowanych z resztą miasta. Dobrze zaplanowany program nowo powstających obiektów sportowych jest również niezwykle ważnym czynnikiem. Jak pokazują badania duże wielofunkcyjne obiekty widowiskowo-sportowe, mogą funkcjonować w mieście jako nowy rodzaj przestrzeni publicznej, oferującej zajęcia i rozrywkę nie tylko związane ze sportem. Prowadzi to nie tylko do nawiązywania zupełnie nowych relacji społecznych, ale również do powstawania miejsc pracy i ogólnej poprawy szeroko rozumianego wizerunku dzielnicy, a co za tym idzie, do realizowania nowych inwestycji na sąsiednich obszarach miejskich.


  • Wpływ intensywności mieszania na proces fermentacji metanowej
    • Aranowski Robert
    • Bartosz Dębski
    • Iwona Cichowska-Kopczyńska
    2018

    Omówiono podstawy mieszania konwekcyjnego, mechanicznego, hydraulicznego i barbotażowego stosowanego w technologiach fermentacji metanowej. Dokonano oceny wpływu intensywności mieszania mechanicznego na jakość i ilość powstającego biogazu, jak również na przebieg procesu fermentacji. Zbadano wpływ zmiany prędkości obrotowej mieszadła w reaktorze zbiornikowym z mieszadłem łopatowym na fermentację prowadzoną w sposób quasi-ciągły. Fermentację prowadzono w warunkach mezofilowych z hydraulicznym czasem zatrzymania 21 dni. Zaobserwowano 10% wzrost produkcji biogazu przy wzroście prędkości obrotowej mieszania z 60 do 70 min-1 bez istotnej zmiany składu biogazu i pozostałych parametrów procesowych.


  • Wpływ nadmiarowych danych wejściowych na jakość map rozbieżności pozyskanych za pomocą układu pięciu kamer w konfiguracji EBMCS
    • Adam Kaczmarek
    2018 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Artykuł dotyczy zastosowania układu kamer typu EBMCS (Equal Baseline Multiple Camera Set) składającego się z kamery centralnej oraz kamer bocznych. Na podstawie zdjęć wykonanych za pomocą tego układu można otrzymać mapy rozbieżności (ang. disparity map), które pozwalają na określenie odległości od kamer do obiektów znajdujących się w ich polu widzenia. Mapy te są wyższej jakości niż mapy otrzymane za pomocą kamery stereoskopowej. Artykuł przedstawia zastosowanie EBMCS do otrzymywania map głębi dla wybranych fragmentów uzyskanych zdjęć. Artykuł podejmuje temat wpływu rozmiaru otoczenia badanego fragmentu na jakość wyników. Opisane w artykule eksperymenty zostały przeprowadzone na podstawie dwóch zestawów testowych zawierających zdjęcia roślin.


  • Wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych występujących zimą na ruch potoku pojazdów
    • Aleksandra Romanowska
    • Wojciech Kustra
    • Kazimierz Jamroz
    2018 Pełny tekst Magazyn Autostrady

    Niekorzystne warunki atmosferyczne, poprzez ograniczenie widoczności czy zmniejszenie przyczepności pojazdu, mogą znacząco wpływać na poczucie bezpieczeństwa wśród kierowców. W przypadku intensywnych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem czy deszczu, mokrej lub oblodzonej nawierzchni wielu z nich będzie wybierało niższą prędkość i utrzymywało większe odstępy między pojazdami. To z kolei będzie wpływało na przepustowość drogi i poziom warunków ruchu.


  • WPŁYW OCENY WARTOŚCI ZACHOWANEGO KULTUROWEGO DZIEDZICTWA MATERIALNEGO NA PROCES INWESTYCYJNY NA TERENACH STOCZNI GDAŃSKIEJ OBJĘTYCH PROGRAMEM REWITALIZACYJNYM
    • Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
    2018 Pełny tekst Studia Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

    Rewitalizacja terenów poprzemysłowych i obiektów poprzemysłowych jest procesem długoterminowym i wieloetapowym. W pierwszym etapie rewitalizacji ważna jest ocena materialnej, emocjonalnej i użytkowej wartości zachowanego dziedzictwa kulturowego. Na przykładzie projektu rewitalizacyjnego, który trwa od 1996 r., Na dawnych obszarach Stoczni Gdańskiej, w których znajdują się pozostałości Stoczni Cesarskiej i Stoczni Schichau, przedstawiono proces formułowania wartości zachowanego dziedzictwa kulturowego . Przedstawiono także wpływ tego procesu na kolejne etapy rewitalizacji Młodego Miasta w Gdańsku. Stocznia Gdańska jest kolebką Solidarności, więc wartość emocjonalna związana z wydarzeniami towarzyszącymi tworzeniu ruchu Solidarności została uznana za dominującą. Tylko dwa obiekty zostały wpisane do rejestru zabytków; Sala BHP i Plac Solidarności. Po uchwaleniu Lokalnego planu rozwoju wielu inwestorów rozpoczęło wiele inwestycji bez kompleksowych zintegrowanych działań. Rozpoczęto rozbiórkę zachowanych hal i demontaż wyposażenia stoczni. Spowodowało to, że w 2015 r. Doceniono wyjątkowość zachowanego kompleksu poprzemysłowego, kwalifikującego go do włączenia na listę światowego dziedzictwa. W 2018 r. Wojewódzki konserwator zabytków pomorskich rozpoczął procedurę wpisu zachowanych obiektów do rejestru zabytków. Spowodowało to zawieszenie wszystkich inwestycji, które legalnie rozpoczęły się na obszarze objętym postępowaniem. Brak właściwej oceny wartości kulturowej dziedzictwa materialnego na etapie przygotowania procesu rewitalizacji doprowadził do utraty części tego dziedzictwa i spowodował wzrost ryzyka działań inwestycyjnych w tym obszarze.


  • Wpływ osmolitów na stabilność białek w oparciu o metodę dynamiki molekularnej
    • Beata Adamczak
    2018 Pełny tekst

    Celem niniejszej pracy było zbadanie molekularnego mechanizmu wpływu biologicznie znaczących związków, tzw. osmolitów na stabilność białek. Aby zweryfikować istniejące hipotezy i dostarczyć spójnego obrazu działania osmolitów na poziomie molekularnym, wykorzystano metodę dynamiki molekularnej do zasymulowania mechanicznej denaturacji modelowych białek – lizozymu i ubikwityny. W tym podejściu odtworzony został efekt stabilizujący betainy oraz destabilizujący mocznika. Aby wyjaśnić różnice w wartościach pracy potrzebnych do rozwinięcia białek zostały obliczone różne molekularne parametry charakterystyki badanych układów, miedzy innymi, liczby wiązań wodorowych, współczynniki preferencyjnego oddziaływania w układzie: białko-osmolit-woda, profile entalpii swobodnych, entalpii oraz entropii dla pojedynczych cząsteczek rozpuszczalnika w funkcji odległości od powierzchni białka. Na podstawie uzyskanych wyników wyjaśniono dlaczego betaina jest wykluczana z powierzchni białek, zaś mocznik jest na jej powierzchni akumulowany. Dodatkowo, zweryfikowana została hipoteza o tym czy wszystkie osmolity stabilizujące są wykluczane z powierzchni białek. Ustalono również jak stabilizacja zależy od polarności stabilizatorów oraz zdekomponowano wartości prac rozwijania na wkłady pochodzące z wykluczania osmolitów z powierzchni białka, różnic w solwatacji oraz wpływu ciśnień osmotycznych. Zbadano także molekularny mechanizm wyjaśniający dlaczego w wyższych temperaturach betaina zwiększa stabilność białek a mocznik wykazuje mniejszy efekt destabilizujący. W tym celu skupiono się na określeniu głównych sił napędowych odpowiedzialnych za zmianę stabilności białek na poziomie termodynamicznym. Na koniec sprawdzono czy możliwe jest przewidywanie dla zadanej sekwencji aminokwasowej parametru charakteryzującego wpływ wybranych osmolitów na równowagę konformacyjna białka poprzez sumowanie elementarnych wkładów pochodzących od poszczególnych elementów strukturalnych białka.


  • Wpływ parametrów geometrycznych próbki stalowej na uzyskaną wartość wskaźnika krytycznego rozwarcia wierzchołka szczeliny CTOD w badaniach odporności na pękanie
    • Jakub Kowalski
    2018 Pełny tekst

    W pracy podjęto problem określania ciągliwości materiału metodami mechaniki pękania, jako jednego z częściej wymaganych kryteriów dla konstrukcji okrętowych i oceanotechnicznych. Na podstawie rozważań i modeli numerycznych, studiowano problem wpływu parametrów geometrycznych próbki na wynik znormalizowanej próby określania krytycznego rozwarcia wierzchołka szczeliny - CTOD. W pierwszej części pracy dokonano przeglądu metod określania ciągliwości materiałów mających zastosowanie w oceanotechnice i okrętownictwie. Zestawiono podstawowe pojęcia z zakresu mechaniki pękania. Dokonano analizy aktualnie obowiązujących norm badawczych, dotyczących badań CTOD, pod kątem ich zastosowania w przemyśle stoczniowym. Na podstawie literatury określono parametry badania CTOD mające istotny wpływ na uzyskany wyniki próby. Zestawiono i opisano modele materiałowe wykorzystywane w symulacjach numerycznych MES w zakresie dużych odkształceń i pękania ciągliwego. Druga część pracy zawiera opis badań własnych Autora w tym, między innymi, wypracowany przez Autora schemat postępowania łączący badania materiałowe oraz próby CTOD na próbkach podwymiarowych z symulacją numeryczną MES. Zaprezentowano model materiału, umożliwiający określenie wpływu wielkości próbki i względnej długości szczeliny na otrzymaną wartość CTOD. Przedstawiono obliczenia MES i ich weryfikację eksperymentalną


  • Wpływ parametrów kruszywa na właściwości betonu przepuszczalnego
    • Marzena Kurpińska
    • Aldona Wcisło
    2018

    Autorzy w pracy przedstawili wpływ rodzaju i właściwości kruszywa grubego na właściwości mechaniczne betonu przepuszczającego. Określono wpływ jamistości betonu na gęstość betonu porowatego. W przeprowadzonych badaniach zastosowano kruszywo łamane granitowe, naturalne otoczakowe, kruszywo z recyklingu gruzu betonowego, kruszywo popiołoporytowe, granulowane kruszywo ze szkła spienionego.


  • Wpływ parametrów spawania metodą 136 na ilość wodoru dyfundującego w stopiwie
    • Aleksandra Świerczyńska
    • Grzegorz Rogalski
    • Dariusz Fydrych
    2018

    W pracy przedstawiono wyniki badań zmian nawodorowania stopiwa drutu proszkowego powodowanych przez założone wartości podstawowych parametrów spawania. Dzięki zastosowaniu teorii planowania eksperymentu stwierdzono, że największy wpływ na Sterowanie wartościami parametrów spawania może prowadzić do zmiany klasy drutu w zakresie H5-H15.


  • Wpływ parametrów szlifowania wgłębnego na nanotwardość i chropowatość powierzchni stali C45
    • Mariusz Deja
    • Alicja Stanisławska
    • Marek Szkodo
    • Karolina Wszelak
    2018

    W artykule przedstawiono wyniki badań wpływu głębo-kości współbieżnego szlifowania powierzchni płaskich na chropowatość i nanotwardość warstwy wierzchniej stali C45 o strukturze ferrytyczno-perlitycznej i średniej wielkości ziarna 20 µm. Dla wszystkich wartości głębo-kości szlifowania uzyskano znaczny wzrost twardości warstwy wierzchniej przedmiotu obrabianego


  • Wpływ rodzaju styku na nośność prefabrykowanych wsporników łączonych ze słupem prętami sprężającymi
    • Krystyna Nagrodzka-Godycka
    • Małgorzata Lachowicz
    2018

    W referacie przedstawiono wyniki badań prefabrykowanych wsporników połączonych z istniejącym słupem za pomocą prętów sprężających. Parametrami zmiennymi były smukłość ścinania, usytuowanie prętów sprężających i powierzchnia styku wspornika ze słupem. Ten ostatni parametr ma istotny wpływ na zarysowanie i nośność tak wykonanych wsporników. Uzasadnieniem podjęcia eksperymentalnych badań w celu sprawdzenia zachowania się i nośności tego typu połączenia są wczesne zarysowania żelbetowych krótkich wsporników, co najczęściej skutkuje wzmocnieniami tych elementów. Zdarza się natomiast, że wzmocnienia nie zapewnią żądanego przyrostu nośności i wówczas bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być wykonanie nowego wspornika. Nośność wsporników analizowano wykorzystując hipotezę ścinania –tarcia.