Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2002
Pokaż wszystkie-
Metodologia wytwarzania aplikacji WWW.
- Jerzy Proficz
Przedstawiono opis metodologii wytwarzania aplikacji WWW bazujących na technologii J2EE, zaprezentowano fazy wytwarzania oprogramowania, wykorzystanie analizy i projektowania obiektowego oraz wzorce projektowe, jak również dokonano porównania narzędzi wspomagających wytwarzanie i wdrożenie aplikacji WWW.
-
Metody badania właściwości fizycznych polimerowych czujników wilgotności
- Teresa Zajt
- Grzegorz Jasiński
- Bogdan Chachulski
Przedstawiono trzy procedury pozwalające na pomiary parametrów elektrycznych polimerowych czujników wilgotności. Mierzone parametry, takie jak rezystancja objętościowa czujnika, rezystancja i pojemność wyznaczone przy ustalonej częstotliwości a także prąd dyfuzyjny, wykazują dużą czułość na zmiany wilgotności. Otrzymane charakterystyki posiadają liniową zależność, w skaliloglin, w funkcji wilgotności względnej.
-
Metody budowania strategicznej karty wyników na przykładzie Wirtualnej Polski.
- Maciej Waszczyk
Jedną z metod przełożenia strategii na cele operacyjne firmy oraz kontroli jej wykonania jest ''strategiczna karta wyników'' ( ang. Balanced Scorecard,skrót: BSC), w której odpowiednio dobrane mierniki pozwalają na mierzenie wykonania strategii w perspektywie nie tylko finansowej, ale także: klienta,procesów wewnętrznych oraz nauki i rozwoju. Celem artykułu jest zaprezentowanie sposobu, w jaki prowadzono prace nad zbudowaniem karty wyników w Wirtualnej Polski S.A.
-
Metody i oceny efektywności inwestowania.
- Waldemar Kamrat
Przedstawiono syntezę zagadnienia oceny efektywności, która stanowi istotne uzupełnienie dotychczasowego przeglądu metod w zakresie inwestowania w energetyce.
-
Metody numeryczne. Podstawy teoretyczne.
- Andrzej Szatkowski
- Jacek Andrzej Cichosz
Niniejszy podręcznik jest pomocą w nauczaniu przedmiotu ''Metody numeryczne''. Poszczególne rozdziały wiążą się z tematami wykładów i ćwiczeń z tego przedmiotu, a ich treść służy lepszemu opanowaniu i pogłębieniu wiedzy. Treść podręcznika ustalono tak, aby wiązała się z tematami zadań obliczeniowych i zadań z dziedziny modelowania, z którymi zapoznawani są studenci uczelni technicznych. Tematyka podręcznika obejmuje też swoim zakresem podstawowe problemy z jakimi spotykają się doktoranci w trakcie rozwiązywania problemów numerycznych z wykorzystaniem komputera.
-
Metody sterowania i kontroli silników piezoelektrycznych
- Andrzej Kołodko
W pracy przedstawiono podstawowe metody sterowania i kontroli silników piezoelektrycznych. Przedstawiono podstawowe zalety i wady stosowanych metod pomiarowych do wyznaczania prędkości obrotowej silnika. Wyniki przeprowadzonych analiz oraz zdobyte doświadczenia zostaną wykorzystane zarówno w pracach naukowych jak i zajęciach dydaktycznych.
-
Metody teorii sterowania w projektowaniu układów diagnostycznych.
- Zdzisław Kowalczuk
- Piotr Suchomski
Praca dotyczy zastosowania wybranych metod teorii sterowania do syntezy algorytmów detekcji uszkodzeń. Algorytmy takie, stanowiące istotną gałąź współczesnej diagnostyki technicznej obiektów dynamicznych, w swej istocie opierają się na rozwiązaniach odpowiednich zadań odpornego wyznaczania wektorów resztowych, czyli ważonych błędów oszacowań wyjścia danego obiektu dynamicznego (nadzorowanego procesu). Na treść pracy składa się prezentacja,kolejno: transmitancyjnego podejścia do generowania residuów wraz z konsekwentną typologią specyfikacji generatorów, metody przestrzeni parzystości(zgodności) wraz z jej interpretacją w ''języku'' modeli wejściowo/wyjściowych, deterministycznego zadania estymacji stanu (obserwator o pełnym i zredukowanym rzędzie) wraz z przedstawieniem detekcyjnych obserwatorów Luenbergera, niedeterministycznego zadania estymacji stanu (rozważa się problemy liniowe przy zakładanej adekwatności modeli) wraz ze skrótowym wprowadzeniem''innowacyjnej'' wersji filtru Kalmana.
-
Microbial risks in mild hot smoking of fish
- Zdzisław Sikorski
- Ilona Kołodziejska
Gorące wędzenie ryb w łagodnych warunkach, w temperaturze nie przekraczającej 65 stopni Celsjusza wewnątrz ryby i przy niskiej zawartości soli w mięsie tylko częściowo inaktywuje bakterie chorobotwórcze oraz w niewystarczającym stopniu hamuje wzrost drobnoustrojów podczas przechowywania produktu. Wymagane bezpieczeństwo można osiągnąć tylko w przypadku bardzo świeżego surowca i wysokiej higieny podczas jego przetwarzania oraz przechowywania ryb po wędzeniu w temp. ok. 2 stopni Celsjusza.
-
Miejsce logistyki w zarządzaniu strategicznym portem.
- Andrzej Tubielewicz
Podwyższenie poziomu zdolności konkurencyjnych portów zarówno w sferze kosztowej jak i jakościowej warunkowane jest aktywnym wprowadzeniem systemów logistycznych do portów morskich. Logistyka wychodzi naprzeciw postępującym zjawiskom integracyjnym w transporcie morsko-lądowym i określa oraz wzmacnia rolę portów w międzynarodowych łańcuchach transportowych, które wychodzą daleko poza port. W opracowaniu przedstawiono koncepcję logistycznego zarządzania w porcie morskim.
-
Miejsce tradycji architektonicznej regionu we współczesnym planowaniu wsi i praktyce budowlanej
- Bogna Lipińska
Poruszono zagadnienia kształtowania krajobrazu w kontekście powstających najnowszych form architektury i budownictwa na terenach wiejskich o silnej tożsamości regionalnej. Wskazano rodzaj istniejących zagrożeń ze strony nowego zainwestowania (zabudowy i zagospodarowania) dla istniejącej harmonii krajobrazowej oraz odrębności regionalnej Kaszub. Podano zestaw działań z zakresu analizy istniejących uwarunkowań do zastosowania w procesach planowania i projektowania w celu uzyskania pozytywnych efektów w krajobrazie regionu.
-
Mikrobiologiczne aspekty odprowadzania ścieków do przybrzeżnych wód morskich.
- Krystyna Olańczuk-Neyman
Przedstawiono zagrożenie mikrobiologiczne związane z odprowadzaniem oczyszczonych ścieków z oczyszczalni do przybrzeżnych wód morskich.
-
Mine counter vehicles for Baltic navy. W: [CD-ROM] Conference proceedings. UDT EUROPE 2002. Undersea Defence Technology Conference and Exhibition. La Spezia, Italy, 18-20 June 2002. Classified Conference, La Spezia, Italy, 21 June 2002 [B.m.w.]**2002 [6 s. 3 rys.]. Pojazdy przeciwminowe dla marynarki dzialającej na Bałtyku.
- Tadeusz Kubaty
- Lech Rowiński
W opracowaniu omówiono przeciwminowe systemy opracowane przez PolitechnikęGdańską dla potrzeb Marynarki Wojennej RP. Przedstawiono podstawowe wymaga-nia rozwiązań konstrukcyjnych i zasady użycia.
-
Mini rozmówki polsko-polskie.
- Katarzyna Stankiewicz
Praca podsumowuje najważniejsze działania niezbędne do podjęcia przez nadawcę komunikatów, w celu maksymalizacji efektywności przekazu.
-
Miniaturised analytical procedure of determining polycyclic aromatic hydrocarbons and polychlorinated biphenyls in bottom sediments
- Lidia Wolska
Opisano metodę oznaczania bardzo niskich stężeń polichlorowanych bifenyli w obecności wysokich zawartości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Analizie techniką GC-MS poddawany jest ekstrakt z 1 g próbki osadu. Jako standardy wewnętrzne zastosowano Naftalen-d8, benzo[a]antracen-d12 i PCB 209. Średni odzysk standardów przedstawiał się następująco: 65, 55 i 60% odpowiednio. Do izolacji frakcji PCB stosowano niekomercyjne kolumienki szklane wypełnione 500 mg żelu krzemionkowego. Wykazano, że mielenie próbki do cząstek o wymiarach 0,2 mm nie wpływa znacząco na uzyskiwane wyniki. Proponowana procedura pozwala uzyskać dokładne i precyzyjne wyniki.
-
Minimalizm w dialogu z naturą.
- Justyna Martyniuk-Pęczek
- Grzegorz Pęczek
Tekst opisuje pewien sposób zrozumienia architektury, próbę tworzenia jej jako partnera w dialogu z naturą. Jest to opis cyklu projektów studenckich z serii ''Ponad chmurami'' dotyczących problematyki świata alpejskiego, które autorzy tego tekstu wykonali na Uniwersytecie w Stuttgarcie podczas semestru letniego 2000. Cykl ten zaowocował następnie projektami dyplomowymi autorów na temat ''Muzeum Alp'', obronionymi na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w czerwcu 2001 roku. W publikacji opisano szczegółowo idee oraz rozwiązania zaprezentowane w poszczególnych projektach, wraz z ilustracjami.
-
Mixed electromagnetic - circuits modeling and parallelization for rigorouscharacterization of cosite interference in wireless communication channels. W: UGC 2002 Homepage [online]. Department of Defense High Performance Com- puting Modernization Program. Users Group Conference 2002. Austin, Texas, USA. June 10-14, 2002. [Dostęp: 15 grudnia**2002]. Dostępny w World Wide Web: http://www.hpcmo.hpc.mil/Htdocs/UGC/UGC02/paper/[45 slajdów]. Modelowanie układów elektromagnetycznych i zrównoleglanie w celu określenia wzajemnych oddziaływań w bezprzewodowych kanałach komunikacyjnych.
- Costas D. Sarris
- Paweł Czarnul
Równoległe działanie sąsiadujące modułów nadawczo-odbiorczych typowo prowa-dzi do efektów ubocznych z powodu wzajemnych oddziaływań, które obniżają pa-rametry sieci. W celu scharakteryzowania takich efektów, zaprezentowano roz-wiązanie równań Maxwella w dziedzinie czasu z modelowaniem efektów nielinio-wych.
-
Mixed electronic-ionic conductivity in transition metal oxide glasses con-taining alkaline ions
- Leon Murawski
- Ryszard Jan Barczyński
Opisano właściwości elektryczne szkieł z tlenkami metali przejściowych zawierających jony metali alkalicznych. Szczególną uwagę zwrócono na typowe zmiany przewodnictwa występujące przy domieszkowaniu tego typu szkieł jonami metali alkalicznych. Porównano przewodnictwo elektryczne szkieł fosforanowo-żelazowych zawierających jony sodu z przewodnictwem szkieł bizmutowo-miedziowych.