Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2002
Pokaż wszystkie-
Modelowanie procesów decyzyjnych przy utrzymaniu nawierzchni kolejowej. Materiały Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej Nowoczesne Technologie i Systemy Usprawniające Zarządzanie w Transporcie Kolejowym.
- Bożysław Bogdaniuk
Referat przedstawia próbę identyfikacji i modelowania procesów decyzyjnych w utrzymaniu nawierzchni kolejowej dla określenia możliwości wspomagania ich komputerowymi systemami doradczymi i wskazuje jakie obszary powinny one obejmować.
-
Modelowanie przepływu pęcherzykowego w kanale pionowym
- Dariusz Mikielewicz
Przedstawiono zastosowanie własnego modelu do obliczeń przepływu pęcherzykowego w kanale pionowym. Model składa się z czterech równań różniczkowych a mian.: równania opisującego pole naprężeń stycznych w przepływie, stopień zapełnienia, prędkość poprzeczną pęcherzyka oraz pole prędkości. Wyniki obliczeń porównano z danymi eksperymentalnymi uzyskując satysfakcjonującą zgodność.
-
Modelowanie środowiska nawigacyjnego w zagadnieniu ewolucyjnym unikania kolizji na morzu
- Andrzej Łebkowski
Algorytm pozycyjnego sterowania rozgrywającego, umożliwia wyznaczenie bezpiecznej i jednocześnie możliwie najbardziej ekonomicznej drogi własnego statku. W przedstawionym modelu gry pozycyjnej założono, że spotkane obiekty mogą manewrować, co powoduje, że w każdym kroku obliczeniowym istnieje możliwość oceny sytuacji nawigacyjnej, oznacza to tym samym, że algorytm może pracować w trybie on-line. Mając dane parametry własnego statku, spotkanych obiektów oraz parametry obliczeń, realizowane jest sterowanie optymalne za pomocą wyznaczenia zbiorów strategii dla uczestników gry pozycyjnej względem pozycji własnego statku oraz wyjściowych zbiorów dopuszczalnych strategii własnego statku względem każdego ze spotkanych obiektów. Przedstawiono przykłady symulacji rozwiązania sytuacji nawigacyjnej za pomocą algorytmu pozycyjnego sterowania rozgrywającego.
-
Modelowanie układu napędowego z przełączalnym silnikiem reluktancyjnym
- Krzysztof Iwan
- Ireneusz Mosoń
W pracy zaprezentowano sposób modelowania przełączalnego silnika reluktancyjnego wraz z całym układem napędowym. Przełączalne silniki reluktancyjne, w odróżnieniu od silników innych typów, wymagają zasilania z przekształtnika energoelektronicznego wraz z systemem sterowania. Dla analiz symulacyjnych pełnego układu jest pożądane dysponowanie modelem obwodowym przełączalnego silnika reluktancyjnego. Obwodowy model silnika jest szczególnie przydatny wtedy, gdy symulacje są przeprowadzane dla różnych algorytmów i parametrów sterowania. Przedstawiono wybrane wyniki symulacji ilustrujące poprawność działania opracowanego modelu i jego przydatność do modelowania układów napędowych z przełączalnymi silnikami reluktancyjnymi.
-
Modulated photocurrents in amorphuous solids uner varius experimwntal conditions
- Piotr Jerzy Grygiel
- Władysław Tomaszewicz
- Gerard Wiśniewski
Podobno przybliżone wzory opisujące modulowane fotoprądy mierzone w słaboprzewodzących próbkach o kanapkowym układzie elektrod. Pokazano wpływ zapełnienia pułapek, głębokości absorpcji światła i dyfuzji w próbce na teoretyczne przebiegi fotoprądów. Zamieszczono przykładowe krzywe fotoprądów, zmierzone w poli(N-winylokarbazolu) i otrzymane na ich podstawie energetyczne rozkłady gęstości pułapek dla dziur.
-
Modulation of G2 arrest enhances cell death induced by the antitumor 1-nit-roacridine derivative, Nitracrine
- Andrzej Składanowski
.
-
Molecular modelling of amphotericin B-ergosterol primary complex in water
- Mariusz Baran
- Jan Mazerski
Badano właściwości pierwotnego kompleksu amfoterycyny B z ergosterolem przy pomocy symulacji dynamiki molekularnej. Otrzymane w wyniku naszych symulacji rezultaty słabo odpowiadają postulowanym przez innych autorów modelom kompleksu antybiotyk-sterol. Z drugiej strony uzyskane geometrie nie są sprzeczne z wynikami eksperymentów biofizycznych dotyczących powstawania kompleksów w wodzie i w środowisku wodno-alkoholowym.
-
Molecular modelling of membrane sterols with the use of the GROMOS 96 forcefield
- Mariusz Baran
- Jan Mazerski
Podstawowym zadaniem tego projektu było udowodnienie zasadności stosowania pola siłowego GROMOS 96 do symulacji steroli błonowych metodą dynamiki molekularnej. Uzyskane wyniki jasno wskazują, że to pole siłowe bardzo dobrze nadaje się do symulacji silnie lipofilowych układów.
-
Monitoring and analytics of atmospheric air pollution
- Jacek Namieśnik
- Waldemar Wardencki
Przedstawiono podstawowe informacje dotyczące: celów i zadań monitoringu i analityki powietrza atmosferycznego, specyficznych wymogów jakie muszą spełniać monitory zanieczyszczeń, tendencji rozwojowych w zakresie kontroli jakości powietrza atmosferycznego oraz klasyfikacji metod i technik pomiarowych.
-
Monitoring of subarachnoid space and cerebrovascular pulsation with near-infrared transillumination/back scattering : new aspects of the method
- Andrzej Frydrychowski
- Mirosław Rojewski
- Wojciech Gumiński
W pracy zaprezentowano nowe aspekty nieinwazyjnej metody NIRT-BS w zastosowaniu do zapisu zmian szerokości przestrzeni podpajęczynówkowej (SAS) jako źródła informacji o amplitudzie tętnienia naczyń na powierzchni mózgu.
-
Monitorowanie szybkości korozji stali w Martwej Wiśle metodą syntezy harmonicznej
- Jezmar Jankowski
- Elzbieta Stankiewicz
Przedstawiono wybrane wyniki badań polowych nad przydatnością praktyczną opracowanej niedawno metody syntezy harmonicznej (SH) do monitorowania szybkości korozji metali. Badania dotyczyły stali węglowej korodującej w środowisku słonawym wody Martwej Wisły. Korozję stali monitorowano przez okres ok. 20 dni w odstępach dwudniowych za pomocą umieszczonych w wodzie sond trójelektrodowych korzystając z przenośnej aparatury Solartron 1280B. Na zakończenie cyklu pomiarowego czujniki zdemontowano i określono średnie szybkości korozji stali na podstawie ubytków masy. Uzyskano bardzo dobrą zgodność wyników pomiarów elektrochemicznych i grawimetrycznych. Średnia szybkość korozji stali wyznaczona metodą SH wg opracowanej procedury korekty danych wynosiła 0,592 mm/rok i była zaledwie o 6,9% wyższa od ustalonej metodą wagową (0,554 mm/rok).
-
Montaż mostu podwieszonego przez Martwą Wisłę w Gdańsku - projekt i realizacja
- Krzysztof Wąchalski
Referat opisuje montaż mostu wantowego przez Martwą Wisłę w Gdańsku. Szczególną uwagę zwraca na metodę montażu wspornikowego. Przegląd problematyki projektowej oraz zagadnień występujących w trakcie budowy w tym system kontroli montażu, to najważniejsze z elementów poruszonych w referacie.
-
Morphology and corrosion characteristics of laser surface remelted Al-Sialloy at cryogenic conditions
- Waldemar Serbiński
- Jean Marc Olive
- J.p. Frayret
- Didier Desjardins
Przedstawiono koncepcję obróbki laserowej stopu Al-Si w warunkach kriogenicznych. Określono jej wpływ na lokalny skład chemiczny oraz mikrostrukturę i właściwości korozyjne wymienionego stopu. Stwierdzono znaczącą poprawę właściwości korozyjnych w 0,01 M H2SO4.
-
Morphology of polyurethanes revisited by complementary AFM and TEM
- E. Tocha
- Helena Janik
- Marcin Dębowski
- G. Julius Vancso
Przedmiotem badań mikroskopowych TEM i AFM były lane segmentowe poliuretany o zawartości 30 i 50% segmentu sztywnego. Stwierdzono obecność sferolitów (poziom mikrometrów), fibryl i globul. Ponadto zastosowanie AFM pozwoliło na zbadanie nanomorfologii badanych poliuretanów. Zaobserwowano krótkie, cylindropodobne domeny segmentów sztywnych rozproszone w matrycy segmentów giętkich.
-
Morskie farmy elektrowni wiatrowych: duńska ''Horns Rev'' i polska ''Pomorze''.
- Ryszard Pochyluk
Przedstawiono morską farmę wiatrową ''Horns Rev'', pierwsza na świecie farmę wiatrowa o mocy 160 MW, przekazywaną aktualnie do eksploatacji, położoną na duńskim wybrzeżu Morza Północnego. Jej parametry lokalizacja i rozwiązania techniczne są warte poznania, szczególnie że planowana polska farma wiatrowa ''Pomorze'' zlokalizowana na wysokości nadmorskich miejscowości Karwia-Dąbki, będzie jej kopią o nieco mniejszej mocy wynoszącej ok. 100MW.
-
Most przez Regalicę w Szczecinie jako element trasy miejskiej
- Józef Głomb
- Kazimierz Furtak
- Zbigniew Skoplak
- Mariusz Sobczyk
- Krzysztof Wąchalski
Referat zawiera opis mostu przez odnogę Odry - Regalicę w Szczecinie. Nowa miejska trasa komunikacyjna w Szczecinie, w ciągu której zlokalizowano most, stanowi przedłużenie w kierunku wschodnim centralnej arterii miejskiej Szczecina nazywanej Trasą Zamkową. Opisany most ma odciążyć istniejący Most Cłowy wybudowany w latach 60-tych XX wieku. Umożliwi to wykonanie kompleksowego remontu tego mostu, który nie był możliwy dotychczas ze względu na duże natężenie ruchu i brak możliwości objazdu. Most składa się z trzech zespolonych, niezależnych konstrukcji nośnych - 2 pod oddzielne trójpasmowe jezdnie1 - pod linię tramwajową o całkowitej długości ok. 540 m każda. Po raz pierwszy w Polsce zastosowano żelbetowe płyty dolne w partiach nad podporowych dźwigarów głównych. Zastosowano łączniki listwowe łączące płyty żelbetowe (górną i dolną z belkami stalowymi). Przekrój poprzeczny na długości zmienny - w przęsłach otwarty, w partiach nad podporowych skrzynkowy.