Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
passive spice networks from non-passive data
- Adam Lamecki
- Michał Mrozowski
Artykuł przestawia technike generacji schematow zastepczych w formacie SPICE dla pasywnych układów mikrofalowych. Wynikowy schemat zastepczy ma zagwarantowana pasywnosc. Schematy zastepcze powstaja na podstawie symulacji lub pomiarow w dziedzinie czestotliwosci i moga byc wykorzystane do symulacji w dziedzinie czasu.
-
Penetration resistance of Lubiatowo sand in calibration chamber tests
- Lech Bałachowski
Analiza oporu na wciskanie na stożku sondy statycznej wciskanej na podstawie badań modelowych w komorze kalibracyjnej z kontrolą naprężeń bocznych. Przeprowadzono badania z zastosowaniem standardowej końcówki CPT, dylatometru DMT, mini-stożka CPT oraz pali modelowych o różnej średnicy. Badania wykonano na piasku modelowym z plaży w Lubiatowie w stanie średnio zagęszczonym i zagęszczonym w szerokim zakresie składowej pionowej naprężenia. Podano propozycję wartości oporu na stożku sondy CPT niezależnego od wpływu warunków brzegowych i średnicy komory.
-
Peptydowe koniugaty antrachinonów i ich aktywność biologiczna = Peptidyl anthraquinone conjugates and its biological activity
- Magdalena Kukowska
- Krystyna Dzierzbicka
- Zbigniew Maćkiewicz
W artykule opisano syntezę i aktywność biologiczną peptydowych koniugatów antrachinonów. Koniugaty takie są nie tylko potencjalnymi chemoterapeutykami, ale także odgrywają rolę barwnych ligandów w metodach oczyszczania białek, technikach histochemicznych i badaniu helikalnej struktury DNA z zastosowaniem spektroskopii UV i UV-Vis.
-
Performance analysis of untraceability protocols for mobile agents using an adaptable framework
- Rafał Leszczyna
- Janusz Górski
Artykuł przedstawia środowisko oceny wydajności protokołów ochrony przed tropieniem agentów mobilnych oraz wyniki analiz przeprowadzonych za jego pomocą. Chociaż środowisko projektowano i implementowano z myślą o ewaluacji zaproponowanych przez nas protokołów ochrony przed tropieniem, w trakcie badań okazało się, że może ono zostać również wykorzystane do badań całej klasy protokołów bezpieczeństwa dla agentów mobilnych. Chodzi tu o klasę protokołów, w których funkcja bezpieczeństwa realizowana jest przez każdy kontenerznajdujący się na trasie agenta. Klasa ta zawiera między innymi mechanizmy badania integralności danych agenta oraz mechanizmy wspierające egzekwowanie odpowiedzialności (ang. accountability), takie jak Lee's Partial Results Authentication Codes czy rodzinęprotokołów Karjoth'a i innych.
-
Periodicity of a sequence of local fixed point indices of iterations
- Grzegorz Graff
- Piotr Nowak-Przygodzki
Praca uogólnia klasyczne twierdzenie Shuba i Sullivana o periodyczności ciągu indeksów punktu stałego iteracji odwzorowań gładkich na szerszą klasę przekształeń.
-
Perspektywy rozwoju polskich małych i średnich przedsiębiorstw na jednolitym rynku europejskim
- Nelly Daszkiewicz
Rozdział dotyczy perspektyw rozwoju polskich MSP na jednolitym rynku europejskim (JRE). Na początku przedstawiony został wpływ JRE na firmy sektora MSP. Następnie Autorka przedstawia i uzasadnia tezę, że kluczowym warunkiem determinującym los każdej firmy na JRE są kompetencje właściciela-menedżera. To kompetencje decydują bowiem o zdolności firmy do internacjonalizacji, modyfikowania strategii, zdolności do rozwoju innowacyjności i zdolności do wchodzenia w sieci. W artykule przedstawione zostały wyniki badań empirycznych.
-
Perspektywy zastosowania oczyszczalni hydrofitowych do oczyszczania odcieków ze składowisk odpadów
- Ewa Wojciechowska
- Magdalena Gajewska
Systemy hydrofitowe są stosowane, od wielu lat, do oczyszczania ścieków bytowych, przemysłowych jak i odcieków ze składowisk odpadów komunalnych. Odcieki ze składowisk charakteryzują się zarówno dużą zmiennością ilościową jak i jakościową co znacznie utrudnia zastosowanie konwencjonalnych metod do ich oczyszczania. Celem pracy była ocena działania systemu hydrofitowego zastosowanego do oczyszczania odcieków powstających w Miejskim Składowisku Odpadów Komunalnych Gdańsk "Szadółki". Analizowany obiekt pomimo nie zapewnienia warunków pracy odpowiednich dla złóż z przepływem podpowierzchniowym, zapewniał częściowe usunięcie zanieczyszczeń: BZT5 - 44,5%, N-NH4+- 59.5% oraz WWA 72,0%
-
Pesticides in precipitation - a review of data from 1975 to 2001 = Stężenia pestycydów w opadach atmosferycznych w latach 1975-2001
- Żaneta Polkowska
Zebrano i opracowano dane literaturowe dotyczące trwałości w środowisku, metodyki analitycznej i przede wszystkim wyników badań pestycydów występujących w próbkach opadów atmosferycznych w różnych regionach. Przeprowadzono analizę danych i przedstawiono stan zanieczyszczenia wód opadowych pestycydami w okresie 1975-2001 na terenie Europy i Ameryki Północnej. Z zebranych danych wynika, że pestycydy występują wszędzie, nie tylko tam gdzie są ludzie. W wyniku transportu powietrznego docierają do oddalonych od upraw i przemysłu miejsc np. Morze Czukockie, Beringa czy Bermudy. Z analizowanych danych wynika również, że związki z grupy pestycydów (chlorowcoorganicznych i fosforo- i azotoorganicznych) oraz ich metabolity występują w opadach atmosferycznych i we mgle (oscylując wokół jednej wartości).
-
Phase investigations of copper based CuZn38Al2MnFe alloy
- Marek Szkodo
- Maria Głowacka
- Monika Smajdor
- Henryk Bugłacki
W pracy przedstawiono analizę fazową mosiądzu CuZn38Al2MnFe. Wykazano, że obecność fazy Fe4Mn77Si19 powoduje kruchość stopu w teście zginania próbek.
-
Phase transitions and microstructure of emulsion systems prepared with acylglycerols/zinc stearate emulsifier
- Adam Macierzanka
- Halina Szeląg
- Thomas Moschakis
- Brent S. Murray
Zbadano przemiany fazowe jakim ulegają układy emulsyjne w czasie procesu emulgowania, prowadzonego w obecności emulgatora acyloglicerolowego modyfikowanego stearynianem cynku. Rodzaj przemian mikrostrukturalnych jakim ulegały emulsje zależny był w głównej mierze od temperatury oraz zawartości fazy wodnej. Obserwowano powstawanie emulsji typu W/O, która wraz z obniżaniem temperatury ulegała inwersji prowadzącej do powstania dyspersji typu O/W lub układu typu 'W/O + O/W/O', w zależności od zawartości fazy olejowej i wodnej w układzie. Analizowano także kinetykę przemiany alfa-krystalicznej formy emulgatora acyloglicerolwego w formę typu 'coagel'.
-
Photovoltaic effect in a heterojunction of di-(pyridyl)-perylenetetracarboxylic diimide and bromophosphorus phthalocyanine
- Ryszard Signerski
Ftalocyjniny i barwniki perylenowe są materiałami bardzo często wykorzystywanymi w organicznych układach fotowoltaicznych. Obie grupy materiałów charakteryzują się dużą odpornością chemiczną i termiczną oraz silną absorpcją światła w zakresie widzialnym. Ta praca przedstawia wyniki badań efektu fotowoltaicznego w heterozłączu utworzonym z ftalocyjaniny bromofosforowej (PBrPc) i pochodnej pirydylowej (PyPTC) barwnika perylenowego. Taka struktura nie była dotąd badana. Obserwowane zjawisko fotowoltaiczne związane jest z dysocjacją ekscytonów na granicy warstw PBrPc/barwnik perylenowy.
-
Photovoltaic maximum power point varying with illumination and temperature
- Ewa Klugmann-Radziemska
- Eugeniusz Klugmann
W pracy przedstawiono wyniki badań eksperymentalnych zmian położenia punktu maksymalnej mocy na charakterystyce prądowo-napięciowej modułu ogniw fotowoltaicznych, związanych ze zmieniającą się temperaturą i natężeniem padającego promieniowania. Badano czas narastania napięcia pracy i temperatury ogniw w początkowej fazie ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Przedstawiono niektóre praktyczne aspekty zastosowania układu automatycznego śledzenia punktu maksymalnej mocy dla danego obciążenia.
-
Photovoltaic solar cells and modules as the source of electricity in the world and its future in Poland
- Ewa Klugmann-Radziemska
Jedną z metod ograniczenia emisji CO2 na świecie i w Polsce jest zastępowanie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami energii. Systemy fotowoltaiczne, generujące energie elektryczną, są uważane za technologię wpisująca się w politykę zrównoważonego rozwoju dzięki znacznemu postępowi technologicznemu w zakresie ich wytwarzania i znacznej redukcji kosztów tych systemów.W artykule naświetlono postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie na całym świecie w ciągu ostatnich lat i wskazano, co należy jeszcze zrobić, szczególnie w krajach europejskich, także w Polsce. Polska powinna brać przykład z krajów wysoko rozwiniętych, gdzie przyrost inwestycji fotowoltaicznych jest stały, ze szczególnym uwzględnieniem potencjału zastosowania systemów PV w budownictwie. Rozwój w tej dziedzinie gwarantuje korzyści ekonomiczne i społeczne. Podkreślono konieczność stworzenia długofalowej strategii wprowadzania w życie systemów PV i zmian legislacyjnych. Określono potencjał, jaki nasz kraj posiada w tej dziedzinie z racji swojego położenia i warunków klimatycznych.
-
Physicochemical aspects of the application of surfactants and biosurfactants in soil remediation
- Sebastian Pastewski
- Elżbieta Hallmann
- Krystyna Mędrzycka
Zaprezentowano właściwości zwilżające, emulgujące oraz solubilizujące surfaktantów niejonowych Rokanolu L10, Tritonu X-100 oraz biosurfaktantu JBR 425. Jako modelowe zanieczyszczenia wybrano tetrachloroetylen (PCE) oraz o-dichlorobenzen (o-DCB). Stabilność emulsji rosła wraz ze stężeniem surfaktantu. Rozpuszczalnośc PCE i o-DCB była największa w roztworach micelarnych biosurfaktantu JBR.
-
Piecewise continuous distribution function method: Fluid equations and wave disturbances at stratified gas
- D.a. Vereshchagin
- Sergey Leble
Układ równań typu hydrodynamicznego dla warstwowych gazów w polu grawitacyjnym pochodzi od równania BGK metodą częściowej ciągłej funkcji dystrybucji. Otrzymany system równań uogólnia układ Naviera-Stokesa w dowolnych liczbach Knudsena. Rozwiązania WBK dla ultradźwięku wprowadza się w przypadku stratyfikacji exponecjalnej.
-
Piecewise continuous distribution function method in the theory of wave disturbances of inhomogeneous gas
- D.a. Vereshchagin
- Sergey Leble
- M.a. Solovchuk
Układ równań typu hydrodynamicznego dla warstwowych gazów w polu grawitacyjnym pochodzi od równania BGK metodą częściowej ciągłej funkcji dystrybucji. Otrzymany system równań uogólnia układ Naviera-Stokesa w dowolnych liczbach Knudsena.
-
Pilotażowa instalacja sieci bezprzewodowej bezprzewodowej standardu WiMax na Politechnice Gdańskiej
- Krzysztof Gierłowski
- Krzysztof Nowicki
Rozdział przedstawia analizę teoretyczną oraz opis pilotażowego wdrożenia standardu IEEE 802.11 (WiMAX) na Politechnice Gdańskiej. Przedstawiono unikalną funkcjonalność oferowaną przez technologię WiMAX według ustaleń standaryzacyjnych oraz realizowaną na dostępnych w tej chwili na rynku urządzeniach, a także możliwe scenariusze zastosowania tego rodzaju systemów
-
Pitch shifter with complex instantaneous frequency rescaling and direct digital synthesis
- Ewa Hermanowicz
- Mirosław Rojewski
W artykule zaprezentowano nowy przesuwnik wysokości dźwięku ze skalowaniem częstotliwości chwilowej i z syntezą bezpośrednią. Jest on przeznaczony do komponowania melodii np. w telefonie komórkowym. Implementacja przesuwnika jest oparta na twierdzeniu Bedrosiana, zastosowanego do zespolonego odpowiednika hilbertowskiego przetwarzanego sygnału rzeczywistego. Filtr Hilberta pełni tu też dodatkową rolę. Jest nią filtracja antyaliasingowa. Skalowanie częstotliwości chwilowej i log-obwiedni za pomocą tego samego współczynnika pozwala na tworzenie gamy i generowanie melodii na podstawie zarejestrowanego pliku dźwiękowego, np. świergotu kanarka. Końcowym blokiem przetwarzania jest generator o syntezie bezpośredniej - DDS.
-
Plan zrównoważonego transportu miejskiego - nowy instrument planowania rozwoju transportu w miastach
- Lech Michalski
Europejska strategia zrównoważonego rozwoju transportu miejskiego. Charakterystyka programu BUSTRIP - Baltic Urban Sustainable Transport Implementation and Planning. Działania w programie miasta Gdynia.
-
Platforma agentowa JADE
- Mariusz Matuszek
Rozdział opisuje agentowe środowisko programistyczne i wykonawcze JADE (ang.: Java Agent Developmnet framework).