Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2006
Pokaż wszystkie-
Wybrane problemy nawijania lin i kablolin na bębnach wciągarek
- Czesław Dymarski
- Agnieszka Maczyszyn
W referacie przedstawiono kilka wybranych problemów związanych z wielowarstwowym nawijaniem lin oraz kablolin na bębnach wciągarek. Pokazano przy tym fotografie dwóch przykładowych wciągarek, w których problemy te wystąpiły.
-
Wydajne obliczenia na klastrach i gridach
- Paweł Czarnul
Niniejszy rozdział omawia standardy, technologie jak równieżtechniki zrównoleglania wykorzystywane w skalowalnych obliczeniach na klastrach i gridach. Autor przedstawia również tendencje rozwojowe tej dziedziny wskazując problemy i potencjalne ich rozwiązania. W szczególności rozdział odnosi się do równoległych aplikacji uruchamianych na dużych klastrach obliczeniowych oraz technologii pozwalających na kontrolowane współdzieleniezasobów - przetwarzania typu grid.
-
Wydział Mechaniczny na targach TAROPAK 2006
- Adam Barylski
Przedstawiono urządzenia do przewijania i cięcia folii wystawiane na targach TAROPAK 2006 w Poznaniu, a wytwarzane w Warsztacie Centralnym Wydziału Mechanicznego PG
-
Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w realizacji strategicznych zadań polskiej gospodarki morskiej
- Krzysztof Rosochowicz
Na tle założeń rozwoju gospodarki morskiej w długofalowych planach Unii Europejskiej oraz Krajowym Planie Strategicznym rozwoju gospodarki morskiej omówiono wyniki prac badawczych, badawczo-rozwojowych i projektowych zrealizowanych i realizowanych przez Wydział.
-
Wykorzystanie dynamicznej elektrochemicznej spektroskopii impedancyjnej do badania procesu pękania warstwy pasywnej na austenitycznej stali wysokostopowej AISI 304L
- Anna Arutunow
Celem pracy było wykazanie, iż dynamiczna elektrochemiczna spektroskopia impedancyjna (DEIS) może być z powodzeniem wykorzystana do badania procesu pękania warstwy pasywnej na wysokostopowej stali AISI 304L w warunkach jednoczesnego działania naprężeń mechanicznych oraz agresywnego środowiska korozyjnego. W oparciu o przeprowadzone badania oraz uzyskane wyniki można uznać tą technikę za dobre narzędzie elektrochemiczne służące do monitorowania procesu inicjacji korozji naprężeniowej. Znajomość postępu tego rodzaju procesów elektrochemicznych w czasie może pozwolić na odpowiednio szybką diagnozę zachodzących procesów korozyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku zagrożenia korozją naprężeniową, gdyż to właśnie do tego rodzaju zniszczenia dochodzi w sposób gwałtowny i niespodziewany.
-
Wykorzystanie metod wibracyjnych do wzorcowania systemu diagnostycznego opartego na analizie prądu zasilającego silnik indukcyjny
- Leon Swędrowski
- Ariel Dzwonkowski
Przedstawiono sposób oceny trafności diagnoz uzyskiwanych z wykorzystaniem nowej metody badawczej, opracowanej dla badania uszkodzeń łożysk w silnikach indukcyjnych. Badana metoda diagnostyczna oparta jest o pomiar i analizę prądu stojana silnika indukcyjnego. Do wzorcowania systemu diagnostycznego, opartego o nową metodę, wykorzystano metody wibracyjne. W referacie zamieszczono również niektóre wyniki badań łożysk o różnych typach i głębokości uszkodzenia oraz wnioski płynące z tych pomiarów.
-
Wykorzystanie metod wibracyjnych do wzorcowania systemu diagnostycznego, opartego na analizie prądu zasilającego silnik indukcyjny
- Leon Swędrowski
- Ariel Dzwonkowski
Przedstawiono sposób oceny trafności diagnoz uzyskiwanych z wykorzystaniem nowej metody badawczej, opracowanej dla badania uszkodzeń łożysk w silnikach indukcyjnych. Badana metoda diagnostyczna oparta jest o pomiar i analizę prądu stojana silnika indukcyjnego. Do wzorcowania systemu diagnostycznego, opartego o nową metodę, wykorzystano metody wibracyjne. W referacie zamieszczono również niektóre wyniki badań łożysk o różnych typach i głębokości uszkodzenia oraz wnioski płynące z tych pomiarów.
-
Wykorzystanie metody planowania i sterowania produkcją zgodnej z Teorią Ograniczeń do optymalizacji procesu produkcyjnego
- Jolanta Łopatowska
Optymalizacja procesu produkcyjnego nie jest mozliwa bez zastosowania odpowiedniej metody planowania i sterowania produkcją, dostosowanej do cech systemu produkcji i wymagań rynku. W artykule scharakteryzowano metodę werbel-bufor-linia zgodną z Teorią Ograniczeń i jej wpływ na parametry systemu produkcji. Przedstawiono algorytmy, któe umożliwiaja planować i sterować produkcją zgodnie z wymogami TOC i dostarczają informacji pozwalających maksymalizować przerób, dotrzymywać terminy wykoania zadań, czy minimalizować poziom zapasów produckcji w toku. Praktyczny przykład ilustruje funckje algorytmów.
-
Wykorzystanie metody sztucznych baz w pomiarach wydajności obróbki ściernej w regeneracji
- Adam Barylski
Przedstawiono metodę pomiaru ubytku liniowego docieranych elementów. W badaniach wykorzystano bazowe odciski Vickersa wykonane na stalowych próbkach kontrolnych. Pomiary przekątnych odcisków przeprowadzono przy pomocy mikroskopu stereoskopowego i kamery CCD, sprzężonej z programem komputerowym MultiScan v6.08.
-
Wykorzystanie modeli cmm i spice w zarządzaniu przedsięwzięciami informatycznymi
- Cezary Orłowski
w pracy zaprezentowano problematykę planowania i oceny organizacji projektowych realizujących przedsięwzięcia informatyczne. wydaje się, bowiem, że przy realizacji przedsięwzięcia planowanie, organizowanie i kontrolowanie pracy zespołu ma 'kluczowe' znaczenie dla zakończenia przedsięwzięcia w założonym czasie i przyjętych środkach (przy określonych standardach jakości). omówiono, więc metody oceny poziomu dojrzałości zespołu a także poddano analizie stosowane podejścia przy doborze składu.
-
Wykorzystanie modelowania numerycznego procesów sufozji w ocenie stanu i rewitalizacji małych elektrowni wodnych.
- Adam Bolt
- Wojciech Szudek
- Tadeusz Sukowski
Przedstawiono przykłady zastosowania standardowych programów komputerowych do symulacji procesów sufozyjnych w obiektach małych elektrowni wodnych i ich wykorzystania do oceny stanu budowli ziemnych i podłoża.
-
Wykorzystanie nowych metod wnioskowania w grafice i animacji komputerowej
- Piotr Szczuko
Referat opisuje realizowane zadania badawcze, dotyczące wykorzystana nowych metod wnioskowania (tzw. soft-computingu) w przetwarzaniu grafiki i animacji komputerowej. W pierwszym z zadań, opracowaniu metody poprawy jakości fotografii tekstu przeznaczonych do rozpoznawania znaków, wykorzystano algorytmy przetwarzania obrazów i ich modyfikacje do usuwania ze zdjęcia tła oraz gradientu jasności, następnie nowa metoda filtracji nieliniowej posłużyła do usuwania zakłóceń obrazu. Wyniki przetwarzania fotografii opracowaną metodą zostały porównane z wynikami zastosowania innych znanych metod poprawy kontrastu zdjęć i czytelności tekstu, pod kątem skuteczności rozpoznania znaków za pomocą komercyjnego oprogramowania ORC (ang. Optical character recognition). Zadanie drugie, związane z animacją komputerową, miało na celu wykorzystanie przetwarzania rozmytego do wyznaczania parametrów ruchu optymalnych względem postawionego kryterium maksymalnej jakości wizualnej animacji (rozumianej subiektywnie). Zarówno wektor parametrów animacji, jak i subiektywne parametry opisowe, przetwarzane były z wykorzystaniem metod logiki rozmytej. Dzięki wykorzystaniu zbiorów rozmytych i wnioskowania rozmytego możliwe było przetwarzanie danych niedokładnych, w tym wypadku pochodzących z badania subiektywnych wrażeń grupy widzów, modelowanie zależności nieliniowych oraz automatyczne generowanie łatwej w interpretacji bazy reguł w oparciu o dane uczące. Uzyskane wyniki posłużyły do automatycznego wygenerowania serii animacji testowych, których jakość została zweryfikowana subiektywnie i porównana z wynikami dla animacji uczących.
-
Wykorzystanie pomiarów toru drezyną EM-120 do śledzenia tempa jego deformacji
- Mirosław Jan Nowakowski
W prezentowanym artykule przedstawiono metodykę synchronizacji pomierzonych nierówności geometrycznych w różnych przedziałach czasowych. Tak opracowane pomiary umożliwiły dokonanie analizy trendu deformacji toru na kilku liniach kolejowych.
-
Wykorzystanie pomocy finansowej Unii Europejskiej w rozwoju gospodarczym Polski
- Jan Komorowski
W artykule dokonano podsumowania polskich doświadczeń w zakresie korzystania z różnych form pomocy finansowej Unii Europejskiej dla Polski. Wskazano na przyczyny niewykorzystania udostępnionych funduszy i kierunki usprawnienia korzystania z pomocy finansowej.
-
Wykorzystanie programu AutoFocus do analizy protokołów kryptograficznych
- Łukasz Cyra
- Marcin (009) Olszewski
AutoFocus jest narzędziem wspomagającym wytwarzanie systemów wbudowanych charakteryzujących się wysoką niezawodnością. Artykuł prezentuje studium przypadku zastosowania narzędzia i związanej z nim metody formalnej Focus do analizy bezpieczeństwa (ang. security) protokołu tworzenia podpisu cyfrowego w środowisku rozproszonym. Zastosowana metoda formalna wykorzystana została jako ostatni etap zintegrowanej metody oceny protokołów kryptograficznych. Omówiono proces tworzenia modelu protokołu, sposób przeprowadzenia analizy oraz zaprezentowano otrzymane wyniki. Wskazano przyczyny powstania wykrytego defektu protokołu.
-
Wykorzystanie składowych ortogonalnych w wirtualnych cyfrowych przetwornikach mocy.
- Ariel Dzwonkowski
- Ryszard Roskosz
- Ryszard Wepa
W referacie omówiony jest cyfrowy przetwornik mocy, który został zrealizowany jako przyrząd wirtualny w środowisku LabVIEW. W przetworniku tym mnożone sygnały cyfrowe są przedstawione w postaci składowych ortogonalnych prądu i napięcia. Składowe ortogonalne tworzą dwa sygnały o jednakowej amplitudzie i częstotliwości, przesunięte względem siebie o kąt pi/2. Przesunięcie to uzyskuje się na kilka sposobów, np. przez opóźnienie dostępnego sygnału sinusoidalnego o kąt pi/2 albo opóźnienie danego sygnału o określony czas t bądź o 2t, a następnie poprzez odpowiednie mieszanie sygnałów uzyskuje się składowe ortogonalne. Mając te składowe opracowuje się algorytm działania przetwornika mocy, na podstawie którego powstaje przyrząd wirtualny. W referacie przedstawiony jest przyrząd wirtualny, w którym sygnały ortogonalne uzyskano metodą pojedynczego opóźnienia.
-
Wykorzystanie sprzętowego stosu TCP/IP w mikroprocesorowych urządzeniach zdalnego monitorowania obiektów
- Michał Porzeziński
- Michał Wiedemann
W artykule poruszono zagadnienie dołączania prostych urządzeń mikroprocesorowych do sieci TCP/IP. Przedstawiono przykład wykorzystania scalonego stosu TCP/IP w postaci układu scalonego W3100a współpracującego z prostym mikrokontrolerem z rodziny 8051. Omówiono właściwości funkcjonalne stosu, sposoby jego sprzęgnięcia z oprogramowanie mikrokontrolera oraz możliwości wykorzystania protokołów: UDP, TCP i HTTP do wymiany danych. Zaprezentowano również prototypowy układ mikroprocesorowy, bazujący na sprzętowym stosie TCP/IP umożliwiający zdalną obserwację stanu obiektu oraz sterowanie nim z dowolnego komputera poprzez sieć Internet.
-
Wykorzystanie standardu WfMC do modelowania i implementacji systemów przepływów pracy
- Krystyna Dziubich
Przedstawiono elementy standardu WfMC i jego wykorzystanie w systemach B2B, opisano model odniesienia dla budowy wzorcowejaplikacji typu workfow. Podano podstawowe defnicje związane z modelemodniesienia i opis interfejsów łączących poszczególne jego komponenty.
-
Wykorzystanie systemów LMS w nauczaniu projektowania architektonicznego na przykładzie kursu ''TRANS_FORM : (R)ewolucja form we współczesnej architekturze''.
- Grzegorz Pęczek
Referat przedstawia aspekt e-learningu na przykładzie kursu zatytułowanego ''TRANS_FORM. (R)ewolucja form we współczesnej architekturze''. Kurs ten prowadzony był na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej w semestrze letnim 2004/2005, w ramach przedmiotu obieralnego, pod kierunkiem prof. Jacka Krenza. Tematyka podejmowała zagadnienie podejścia topologicznego we współczesnym projektowaniu architektonicznym i w dużym zakresie dotyczyła wykorzystania technologii cyfrowych w procesie projektowym.Kurs wykorzystywał platformę internetową Moodle i był jednym z pierwszych takich eksperymentów w Polsce, jeśli chodzi o edukację architektoniczną.
-
Wykorzystanie ścieków i osadów ściekowych jako źródła energii w oczyszczalni ścieków
- Ewa Zaborowska
Referat dotyczy miejskiej oczyszczalni ścieków w Grudziądzu wyposażonej w źródła energii bazujące na ściekach i biogazie wytworzonym w procesie fermentacji mezofilowej osadów ściekowych. Bilans energii elektrycznej objął agregaty kogeneracyjne i zewnętrzną sieć energetyczną. W bilansie ciepła ujęto źródło skojarzone, kotły i pompy ciepła. Udział energii odzyskanej ze ścieków i osadów ściekowych w pokryciu zapotrzebowania oczyszczalni w 2005 r. wyniósł ok. 83%.