Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Sztywne elementy skończone w modelowaniu drgań wirującej belki napędzanej silnikiem prądu stałego zasilanym z prostownika tyrystorowego
    • Krzysztof Lipiński
    2008 Pełny tekst Modelowanie Inżynierskie

    Praca opisuje zagadninia modelowania odkształcalnego elementu mechanicznego będącego częścią układu elektromechanicznego. Analizowanym układem mechanicznym jest płaski pręt odkształcalny. Układem napędzającym jest silnik prądu stałego zasilany z prostownika tyrystorowego. Analizowany element mechaniczny zamodelowano korzystając z metody sztywnych elementów skończonych. Równania dynamiki modelu wyznaczono korzystając z zasad opracowanych do modelowania układ wieloczłonowy o strukturze otwartego łańcucha kinematycznego. Do wymuszenia ruchu układu wykorzystano model silnika prądu stałego. Zamodelowano go za pomocą bilansu napięć obwodu twornika i relacji wiążących generowany moment obrotowy i natężenie płynącego prądu. Układem zasilania jest prosty prostownik tyrystorowy. Dla prostownika tego typu, typowa jest obecność krótkich, powtarzających się cyklicznie okresów braku napięcia zasilającego na wyjści z prostownika. Korzystając z metod numerycznych wyznaczane są drgania powstające w układzie. Analizowany jest wpływ wartości momentu hamującego silnik na wartości amplitud drgań mechanicznego elementu odkształcalnego.


  • Szybka transmisja danych w systemie UMTS z wykorzystaniem turbokodu o zmniejszonej liczbie stanów
    • Andrzej Marczak
    2008

    W referacie została przedstawiona budowa kodera i dekodera turbokodu o zmniejszonej liczbie stanów. Oba kodery splotowe wchodzące w skład tego turbokodera są 4-stanowe, czyli liczba stanów jest dwukrotnie mniejsza niż w standardowo stosowanym w systemie UMTS turbokoderze. Badania symulacyjne zostały przeprowadzone dla szybkości transmisji 384 kb/s w środowisku propagacyjnym miejskim, wokołobudynkowym i szybkości poruszania się stacji ruchomej 3 km/h.


  • Szybka transmisja danych w systemie UMTS z wykorzystaniem turbokodu o zmniejszonej liczbie stanów
    • Andrzej Marczak
    2008 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie została przedstawiona budowa kodera i dekodera turbokodu o zmniejszonej liczbie stanów. Oba kodery splotowe wchodzące w skład tego turbokodera są 4-stanowe, czyli liczba stanów jest dwukrotnie mniejsza niż w standardowo stosowanym w systemie UMTS turbokoderze. Badania symulacyjne zostały przeprowadzone dla szybkości transmisji 384 kb/s w środowisku propagacyjnym miejskim, wokołobudynkowym i szybkości poruszania się stacji ruchomej 3 km/h.


  • Środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego a konkurencyjność polskich regionów na przykładzie województwa pomorskiego
    • Anita Richert-Kaźmierska
    2008 Pełny tekst PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU


  • Tadeusz Sendzimir (1894-1989). Życie i twórczość wybitnego wynalazcy
    • Adam Barylski
    2008 Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna

    Przedstawioną sylwetkę i dorobek zawodowy wybitnego polskiego metalurga Tadeusza Sendzimira. Omówiono koleje życia i dokonania autora 73. patentów, ze szczególnym uwzględnieniem wytwarzania wysokiej jakości blach ze stali nierdzewnej.


  • ''Tak naprawdę''
    • Zbigniew Cywiński
    2008

    Przeanalizowano kwestię zakłamania w dzisiejszym życiu społecznym i politycznym


  • Taking advantage of symmetries: gathering of asynchronous oblivious robots on a ring
    • Ralf Klasing
    • Adrian Kosowski
    • Alfredo Navarra
    2008

    W pracy rozważano problem rendezvous (spotkania, zebrania) dla zbioru bezpamięciowych robotów umieszczonych na wierzchołkach cyklu nieskierowanego, niewyposażonych w urządzenia komunikacyjne. Przyjęto model systemu rozproszonego występujący w literaturze pod nazwą asynchronicznego systemu z cyklami Look-Compute-Move. Problem istnienia rozwiązania rozwiązano dla wszystkich konfiguracji poczatkowych składających się z więcej niż 18 robotów. Pokazano, że konfigurację taką można zebrać wtedy i tylko wtedy, gdy konfiguracja nie ma osi symetrii lub ma dokładnie jedną oś symetrii, przebiegającą przez przynajmniej jeden wierzchołek cyklu. Zamknięto w ten sposób zasadniczy problem otwarty stawiany w literaturze problemu.


  • Technika pomiarowa dla monitoringu dynamicznego oddziaływania odbieraka prądu w warunkach eksploatacyjnych
    • Krzysztof Karwowski
    • Mirosław Mizan
    • Jacek Skibicki
    • Przemysław Pazdro
    2008

    Zwiększanie prędkości pociągów podwyższa wymagania odnośnie prawidłowej współpracy odbieraków prądu z siecią trakcyjną. Jest to jeden z podstawowych czynników warunkujących niezawodne działanie zelektryfikowanego transportu szynowego. Diagnostyka techniczna odgrywa tu istotną rolę dla poprawy bieżącego utrzymania sieci trakcyjnej i odbieraków prądu. Jednak stany rozregulowania czy wręcz uszkodzenia odbieraków prądu, zagrażające poprawnej współpracy z siecią jezdną, mogą powstać już po wyjeździe pojazdu z lokomotywowni. Niezbędne jest zatem kontrolowanie stanu technicznego odbieraków w trakcie przejazdu pojazdów w wybranych miejscach linii kolejowej o dużym natężeniu ruchu. W artykule przedstawiono budowę i zasadę działania eksperymentalnego terenowego stanowiska monitoringu odbieraków prądu w warunkach eksploatacyjnych. Stanowisko to wykonano w Zakładzie Trakcji Elektrycznej Politechniki Gdańskiej.


  • Techniki inżynierii oprogramowania służące do tworzenia portali o określonych własnościach społecznych
    • Anna Bobkowska
    • Mateusz Mańkowski
    2008

    W referacie zawarto próbę odpowiedzi na następujące pytanie: czy w czasie wytwarzania oprogramowania można wpływać na własności społeczne tworzonych portali? zakładając, że jest to możliwe, poszukiwane są takie techniki z pogranicza socjologii i inżynierii oprogramowania, które będą udostępniały analitykom i projektantom oprogramowania pewien proces, dzięki któremu możliwe będzie systematyczne i świadome kontrolowanie tych własności społecznych. W referacie poruszone zostaną zagadnienia z następujących obszarów: analiza trendów, np. portale społecznościowe, wirtualne światy (second life); wyodrębnienie własności, które można zapewniać w procesie wytwarzania oprogramowania, np. wymiar fikcja-rzeczywistość, kwestia elastyczności, poziom kreatywności użytkowników, możliwości tworzenia społeczności, poziom kontroli; oraz analiza technik, które umożliwiłyby świadome i systematyczne zapewnianie własności społecznych portali internetowych oraz włączenie ich do procesu wytwarzania oprogramowania.


  • Techniki modularyzacji ontologii
    • Krzysztof Goczyła
    • Aleksander Waloszek
    • Wojciech Waloszek
    2008

    W ciągu ostatnich kilku lat tematem wielu prac naukowych stała się modularyzacja ontologii. Istnieje kilka przyczyn dużego zainteresowania tym kierunkiem prac. Z jednej strony ontologie wykazały swoją przydatność w różnego rodzaju przedsięwzięciach związanych z inicjatywą Semantic Web. Z drugiej strony okazało się, że po przekroczeniu pewnej granicy wielkości ontologii inżynierowie wiedzy natykają się na problemy, z którymi inżynieria oprogramowania już sobie poradziła. W trakcie realizacji dużych projektów ontologicznych pojawiają się trudności z rozdzieleniem prac między zaangażowane zespoły, z ponownym użyciem gotowych fragmentów ontologii, z utrzymaniem kontroli nad spójnością baz wiedzy czy też nad ewentualnymi powtórzeniami definicji terminów i osobników. Wprowadzenie skutecznych technik modularyzacji powinno tym problemom zaradzić. Dodatkowo mogłyby one poprawić wydajność programów korzystających z ontologii, m.in. programów wnioskujących. W niniejszym rozdziale dokonamy przeglądu najważniejszych technik modularyzacji, uwzględniając także technikę opracowaną na Politechnice Gdańskiej w zespole KMG. Dokonamy również oceny tych technik ze względu na zaproponowane kryteria, a także ze względu na przewidywane przyszłe wymagania dynamicznie rozwijającego się rynku usług internetowych.


  • Techniki śródoperacyjnego monitorowania EKG
    • Romuald Lango
    • Janusz Siebert
    2008

    Z badania EKG lekarze uzyskują szereg cennych informacji niezbędnych do prawidłowego podejmowanie ważnych decyzji terapeutycznych. EKG stało się pierwszym parametrem monitorowanym standardowo i w sposób ciągły podczas znieczulenia. Współczesna technika umożliwia nie tylko ciągłe monitorowanie zapisu EKG, a także transmisję danych on-line do dowolnego miejsca w szpitalu, i ich cyfrową rejestrację. Najistotniejszym kryterium przydatności monitorowania funkcji życiowych chorego jest ich łatwa ocena i prosta interpretacja.


  • Technologie informacyjne i komunikacyjne jako czynnik kształtujący makroekonomiczną konkurencyjność gospodarki
    • Ewa Lechman
    2008

    Rozdział w monografi w całości powięconej zagadnieniom związanym z konkurencyjnością. W rozdziale, autor analizuje wpływ nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych na poziom konkurencyjności makroekonomicznej danej gospodarki. Przeprowadzono również analizę statystyczną związków pomiędzy wdrożeniem ICTs a indkesami wskazującymi na konkurencyjność kraju.


  • Technologie informacyjne jako narzędzia menedżera XXI w.
    • Marzena Grzesiak
    2008

    Nie ulega wątpliwości, że od pojawienia się pierwszych zastosowań narzędzi informatycznych w biznesie poczyniono olbrzymie postępy. Na przestrzeni lat zmienił się nie tylko zakres, ale i rola, jaką pełnią technologie informacyjne w organizacji: od implementacji narzędzi służących do automatyzacji rutynowych procesów, poprzez narzędzia umożliwiające zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa, do rozwiązań umożliwiających zarządzanie relacjami z klientami, czy też prowadzenia działalności podstawowej przez Internet. W rozdziale przedstwiono wyniki badań (w tym własnych) dotyczących wykorzystania technologii informacyjnych w małych przedsiębiorstwach.


  • Technologie informacyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach - na podstawie badań realizowanych w ramach projektu MAYDAY
    • Marzena Grzesiak
    2008

    Rozwój technologii informacyjnych i ich większa dostępność sprawiły, że coraz częściej przedsiębiorstwa sięgają po narzędzia wspomagające procesy decyzyjne. Nie zawsze jednak ich wdrażanie jest konsekwencją przemyślanej startegii. Ocena stopnia informatyzacji zrealizowana w ramach projektu MAYDAY przedstawiona w rozdziale posłużyła następnie do opracowania wstępnej oceny potencjału innowacyjnego badanych małych i średnich przedsiębiorstw kooperujacych z przemysłem okrętowym.


  • Teleinformatyka w polskiej gospodarce opartej na wiedzy
    • Andrzej Tubielewicz
    2008

    Gospodarka kraju aby być konkurencyjna w świecie musi, w coraz większym stopniu, rozwijać sektor teleinformatyczny, kreujący innowacje i wzmacniający dynamikę rozwoju społeczno-gospodarczego. W pracy przedstawiono podstawowe problemy kształtowania się nowej gospodarki w Polsce. Omówiono rynek technologii teleinformatycznych w Polsce i miejsce w nim firm informatycznych oraz centrów badawczo-rozwojowych. Zaprezentowano również kierunki wdrażania technologii informatycznych w przedsiębiorstwach i administracji.


  • Telemedicine methods for low bit rate communication
    • Jacek Rumiński
    2008

    W pracy przedstawiono metody, które mogą być zastosowane w wybranych aspektach telemedycyny przy zredukowanym strumieniu danych. Przedstawiono i omówiono rozwiązania dla telekonsultacji przygotowanych (przygotowane dane, telekonsultacje w czasie rzeczywistym) oraz telekonsultacji w wypadkach nagłych.


  • Teleportation seen from spacetime: on 2-spinor aspects of quantum information processing
    • Marek Czachor
    2008 CLASSICAL AND QUANTUM GRAVITY

    Zastosowanie formalizmu 2-spinowego do kwantowego przetwarzania informacji zilustrowane przykładem teleportacji i relatywistycznej korelacji błędu.


  • Temperature and potential-dependent structural changes in Pt cathode electrocatalyst viewed by in situ XAFS
    • Agnieszka Witkowska
    • Emiliano Principi
    • Andrea Di Cicco
    • Sonia Dsoke
    • Roberto Marassi
    • Luca Olivi
    • Massimo Centazzo
    • Valerio Rossi Albertini
    2008 JOURNAL OF NON-CRYSTALLINE SOLIDS

    W pracy przedstawiono wyniki badań widm absorpcji promieniowania rentgenowskiego nano-platyny używanej jako katalizator w katodach polimerowych ogniw paliwowych (PEM FC). Badania XAFS realizowane były w warunkach pracy ogniwa paliwowego. Wysokiej jakości widma, uzyskane za pomocą specjalnie przygotowanej do pomiarów XAFS in situ komórki FC, umożliwiły przeprowadzenie zaawansowanej analizy obrazującej zmiany w lokalnej strukturze elektronowej i atomowej platyny wywołane zmiennymi parametrami pracy (temperatura i potencjał).


  • Tensor-product versus geometric-product coding
    • Diederik Aerts
    • Marek Czachor
    2008 Pełny tekst PHYSICAL REVIEW A

    Kodowanie przy pomocy iloczynów tensorowych, a kodowanie przy pomocy iloczynów geometrycznych. Formalizm jest zilustrowany przy pomocy paru przykładów.


  • Teoretyczne badanie struktury elektronowo-oscylacyjnej i procesu fotodysocjacji cząsteczki litu
    • Patryk Jasik
    2008

    Zadania postawione w trakcie realizacji rozprawy doktorskiej polegały na teoretycznym opisie podstawowych procesów zachodzących w molekułach dwuatomowych. Cele te zostały zrealizowane na przykładzie cząsteczki litu Li2, dla której wyznaczono i opisano strukturę elektronowo-oscylacyjną, wraz z obliczeniami związanymi z elektronowymi momentami przejść dipolowych, jak również przedstawiono wyniki obliczeń przekrojów czynnych na fotodysocjację dla wybranej pary potencjałów adiabatycznych.