Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2010

Pokaż wszystkie
  • Wpływ uproszczeń na obliczanie spływu deszczowego w zlewni zurbanizowanej / K. Weinerowska-Bords.
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2010

    Książka poświęcona jest wybranym zagadnieniom dotyczącym obliczania spływu deszczowego w zlewni zurbanizowanej. Szczególny nacisk położono na kwestie związane ze stosowaniem różnego typu uproszczeń w obliczeniach inżynierskich - ich rodzaje, przyczyny stosowania i konsekwencje. W książce skoncentrowano się na najpopularniejszych metodach inżynierskich, przede wszystkim na metodzie stałych natężeń deszczu, ale przedstawiono także mniej popularne w Polsce metody - zmodyfikowaną metodę natężeń granicznych oraz metodę współczynnika opóźnienia odpływu i metodę zmiennego współczynnika spływu. Przedstawiono problem dostępności i wiarygodności danych obliczeniowych, w tym - danych opadowych, oraz przedstawiono znaczenie prawidłowego doboru współczynnika spływu i wpływ jego wartości na zmiany wyników obliczeń. Zamieszczone w tekście przykłady obrazują problem szacunkowości wyników, szczególnie w kontekście stosowanych założeń upraszczających i przyjmowanych odgórnie wartości niektórych współczynników.


  • Wpływ uwarunkowań eksploatacyjnych zbiornika sieciowego na jakość wody
    • Marian Kulbik
    2010

    W referacie przedstawiono szereg uwarunkowań eksploatacyjnch zbiornika sieciowego, które zmuszają operatora do utrzymywania quasi-stałego poziomu wody w jego komorach, powodując nadmierny czas jej zatrzymania.Wymuszone działania operatora mają ponadto niekorzystny wpływ na funkcjonowanie pozostałych elementów układu wodociągowego. Na dwóch przykładach omówiono konsekwencje wynikające z posadowienia wysokościowego zbiornika sieciowego zbyt nisko lub za wysoko.


  • Wpływ warunków hydraulicznych w sieci wodociągowej na wtórne zanieczyszczenie wody = Effect of hydraulic conditions in the water distribution system on the secondary water pollution
    • Marian Kulbik
    2010

    Celem badań jest próba empirycznego wykazania wpływu zmian prędkości i czasu przebywania wody w przewymiarowanej sieci wodociągowej na wtórne jej zanieczyszczenie. Podstawą analizy są pomiary hydrauliczne wykonane podczas realizacji płukania rurociągów żeliwnych D=100 mm oraz badania laboratoryjne popłuczyn w zakresie suchej pozostałości, w tym zawartości związków żelaza. Każdą pobraną próbkę popłuczyn z hydrantów poddano szczegółowej identyfikacji w czasie i przestrzeni. W ustaleniu drogi, prędkości i czasu przepływu popłuczyn pomocne były obliczenia hydrauliczne wykonane za pomocą komputerowego modelu symulacyjnego. Na tej podstawie ustalono warunki hydrauliczne kształtujące jakość popłuczyn w trakcie realizacji sześciu wariantów płukania. W tym aspekcie odnotowano współzależność pomiędzy wartością prędkości popłuczyn a czasem trwania płukania. Wykazano ponadto dominującą rolę magistrali D=300 mm w przemianach jakości popłuczyn ze względu na jej funkcję jako zbiornika retencyjnego i osadnika. Uwodnione osady miękkie w popłuczynach ulegają sedymentacji podczas ich transportu z prędkością mniejszą od 0,2 m/s. Turbulencja spowodowana dwukrotnym wzrostem prędkości przemieszczania się popłuczyn w magistrali D=300 mm wyraźnie zintensyfikowała wymywanie uprzednio skumulowanych zanieczyszczeń na jej ściankach.


  • Wpływ wybranych parametrów technicznych na charakterystykę energetyczną budynku
    • Ewa Zaborowska
    • Arkadiusz Ostojski
    2010 Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Budownictwo i Inżynieria Środowiska

    Publikacja prezentuje problematykę związaną z określaniem charakterystyki energetycznej budynków mieszkalnych. Omówiono wpływ wielkości związanych z budynkiem i sposobem jego eksploatacji na roczne zapotrzebowanie na energię.


  • Wpływ wymiany szyn na dalszy proces eksploatacji nawierzchni
    • Rafał Radomski
    • Jerzy Zariczny
    2010

    W wyniku robót torowych prowadzonych na linii nr 131 Chorzów Batory - Tczew powstanie odcinek doświadczalny, który umożliwi analizę i ocenę wpływu wymiany szyn na dalszy proces eksploatacji nawierzchni. W artykule omówiono dotychczasowe wyniki oceny trwałości eksploatacyjnej szyn oraz przedstawiono zarys koncepcji dalszych badań i obserwacji.


  • Wpływ wyników rejestracji wyładowań atmosferycznych na projektowanie ochrony odgromowej
    • Stanisław Wojtas
    • Marek Olesz
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono systemy i wstępne wyniki współczesnych rejestracji parametrów wyładowań atmosfe-rycznych na obszarze Polski. Podstawą tych rozważań są wyniki uzyskane z systemu rejestracji LINET, którego jedna z anten znaj-duje się na terenie Politechniki Gdańskiej. Parametry wyładowań atmosferycznych otrzymane współczesnymi metodami rejestracji antenowych zostały porównane z rejestracjami przeprowadzanymi metodami klasycznymi w ubiegłym wieku. Dotyczy to zwłaszcza gęstości powierzchniowej oraz amplitudy prądu wyładowań atmos-ferycznych. Prezentowane wstępne wyniki rejestracji wskazują, że gęstość powierzchniowa występowania wyładowań jest większa, a amplituda prądu mniejsza od wartości oszacowanych metodami klasycznymi i wpisanych do aktów normatywnych.


  • Wpływ zawartości jonów chlorkowych w brzeczce i piwie na korozję wżerową instalacji browarniczych
    • Stefan Krakowiak
    • Juliusz Orlikowski
    • Mateusz Subocz
    2010

    Przedstawiono wyniki badań wpływu zawartości jonów chlorkowych w piwie na zagrożenie korozja wżerową stali stopowej. Badania wskazują, że wzrost stężenia jonów chlorkowych zwiększa zagrożenie korozją wżerową, występuje brak prostej korelacji pomiędzy zawartością jonów chlorkowych a podatnością stali na korozję.


  • Wpływ zjawisk ferrorezonansowych na pracę bezpiecznika przekładnika średniego napięcia
    • Łukasz Tłustochowicz
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Bezpieczniki przekładnikowe stanowią zabezpieczenie obwodów uzwojeń pierwotnych przekładników napięciowych od skutków zwarć. W praktyce eksploatacji sieci elektroenergetycznych SN z przekładnikami obserwowane są przypadki zadziałań bezpieczników przekładnikowych w następstwie zjawisk ferrorezonansowych. Przyczyną zjawisk ferrorezonansowych w przekładniku jest najczęściej nagły wzrost napięcia na jego uzwojeniu pierwotnym, wywołany przez przepięcia łączeniowe lub atmosferyczne. Wobec zmniejszenia się w tych warunkach indukcyjności magnesowania przekładnika może wystąpić sytuacja, w której indukcyjność ta z pojemnością doziemną sieci energetycznej stworzą obwód rezonansowy. W większości przypadków skutkuje to niekontrolowanym wzrostem prądu w obwodzie pierwotnym przekładnika, czego konsekwencją może być zadziałanie bezpiecznika przekładnika. Wieloletnia eksploatacja przekładników w systemach energetycznych SN z izolowanym punktem neutralnym potwierdza przypadki tych zdarzeń.


  • Wprowadzenie
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Janusz Dembek
    • Waldemar Sołtyka
    2010

    Opracowanie stanowi artykuł wprowadzający do problemów poruszanych w książce nt. oceny energetycznej, w której szczegółowo prezentuje się problemy i sposoby sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego. Ocena ta sprowadza się do określenia nakładów nieodnawialnej energii pierwotnej, nakładów koniecznych do działania systemu ogrzewczego, klimatyzacyjno-wentylacyjnego, zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową oraz tzw. oświetlenia wbudowanego. Z zagadnieniem oceny energetycznej ściśle wiąże się również pojęcie audytu energetycznego (oceny efektywności energetycznej budynku, prowadzącej do oceny finansowej przedsięwzięć termo-modernizacyjnych oraz remontowych (audytowi energetycznemu podlegają istniejące i eksploatowane obiekty). Materiał zawarty w niniejszej książce jest w znacznej mierze wynikiem doświadczenia zdobytego przy prowadzeniu cyklu szkoleń osób ubiegających się o uprawnienie do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków, z warsztatami opartymi na firmowym oprogramowaniu (ArCADia-TERMO), zorganizowanego przez Oddział Gdański Towarzystwa Konsultantów Polskich w latach 2008-2010 przy współpracy z Politechniką Gdańską, Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.


  • Wprowadzenie do termowizji i termografii
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Leszek Chojnicki
    • Marek Krzaczek
    2010 Pełny tekst

    Termografię (termowizję) definiuje się jako proces obrazowania w paśmie średniej podczerwieni. Proces ten realizuje się poprzez rejestrację promieniowania cieplnego, emitowanego przez obserwowane ciała fizyczne, bez konieczności oświetlania ich zewnętrznym źródłem światła. W ten sposób można również dokonywać dokładnych pomiarów temperatury. Kompletny proces zawiera detekcję i rejestrację emitowanego promieniowania podczerwonego, oraz przekształcania go w obraz widzialny (kolorowy obraz termalny), będący odwzorowaniem temperaturowego pola związanego z badaną powierzchnią. Promieniowanie podczerwone wykrywamy i obrazujemy za pomocą skanerów i kamer termowizyjnych, które służą do bezkontaktowego zobrazowania rozkładu temperatury na podstawie pomiaru mocy promieniowania podczerwonego emitowanego przez poszczególne elementy obserwowanej powierzchni. Na Zachodzie techniki termograficzne są powszechnie uznawane. Wykorzystują je np. zakłady ubezpieczeniowe w celu obniżenia poziomu ryzyka związanego z awarią lub przestojem ubezpieczanych instalacji (w Polsce jeszcze nie). Ogólnie termografia bywa również stosowana przy ocenie energetycznej budynków. Należy jednak pamiętać, że zwykle prowadzi jedynie do wniosków jakościowych odnośnie izolacyjności ich przegród zewnętrznych.


  • Wrażliwość probabilistyczna stanów granicznych konstrukcji jako zagadnienie nauk obliczeniowych
    • Marek Skowronek
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Koncepcja probabilistycznej wrażliwości stanów granicznych konstrukcji ze względu na wybrane zmienne projektowe. Metoda oparta jest na problemowo zorientowanej procedurze symulacyjnej Monte Carlo. Rezultatem procedury jest estymator funkcji gęstości prawdopodobieństwa stanu granicznego konstrukcji. Proponowana definicja wrażliwości probabilistycznej konstrukcji oparta jest na specjalnie skonstruowanej procedurze, stąd jej klasyfikacja do zakresu nauk obliczeniowych.


  • Wrzenie nanocieczy na poziomych gładkich i chropowatych rurkach
    • Janusz Cieśliński
    • Tomasz Kaczmarczyk
    2010

    Przedstawiono wyniki pomiarów współczynnika przejmowania ciepła podczas wrzenia nanocieczy Al2O3 na rurce ze stali nierdzewnej przy ciśnieniu atmosferycznym, pod- i nadciśnieniu. Koncentracja nanocząstek o średnim wymiarze 47 nm wynosiła 0.01%, 0.1% oraz 1%.


  • WSN for intelligent street lighting system
    • Maciej Mendalka
    • Michał Gadaj
    • Krzysztof Nyka
    • Łukasz Kulas
    2010 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    In this article authors propose to apply WSN to intelligent street lighting system. As a result of such a combination one obtains a system designed to increase functionality of light installations for a wide range of applications and introduce a platform for new additional services, which meets current and future user needs. The system is composed of WSN nodes integrated with light sources based on high power LED diodes, which enable additional services not only directly related to lighting but also new services as telemetry, monitoring of noise, humidity, temperature, as well as services associated with the road information systems, intelligent transportation systems and intelligent roads.


  • Wspieranie procesów windykacji przez systemy telefonii VoIP
    • Krzysztof Nowicki
    • Sebastian Zięba
    2010

    W pracy oceniono możliwości budowy ekonomicznego, zautomatyzowanego systemu wspierającego procesy windykacji opartego o rozwiązania telefonii VoIP. Omówiono uwarunkowania techniczne realizacji takiego systemu, w szczególności zwrócono uwagę na odmienną jakość usług telefonii IP oferowaną przez różnych operatorów. Przedstawiono autorski system informatyczny wspierający windykację, omówiono ograniczenia jakie nałożono na system podczas jego projektowania, wskazano jego wady i zalety.


  • Wspomagane komputerowo projektowanie uziomów kratowych stacji elektroenergetycznych
    • Stanisław Czapp
    • Karol Mościński
    2010 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W pracy przedstawiono program komputerowy wspomagający projektowanie uziomów kratowych z punktu widzenia zagrożenia porażeniowego na terenie stacji elektroenergetycznych. Program ten pozwala wyznaczyć rezystancję uziemienia uziomu kratowego oraz napięcie uziomowe, napięcia dotykowe i napięcia krokowe na terenie objętym przez uziom. Może też służyć do weryfikacji skuteczności istniejącego uziemienia


  • Wsporniki zbrojone trzpieniami stalowymi
    • Krystyna Nagrodzka-Godycka
    • Danuta Seroka
    • Małgorzata Lachowicz
    2010 Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wyniki eksperymentalnych badań krótkich wsporników słupa zbrojonych stalowymi trzpieniami. Porównanie efektywności tego zbrojenia ze zbrojeniem klasycznymi prętami zbrojeniowymi stosowanymi w konstrukcjach żelbetowych.


  • Współczesne przekształcenia miast portowych w świetle wzmocnienia ich potencjału turystycznego
    • Piotr Lorens
    2010

    Artykuł odnosi się do kwestii transformacji frontów wodnych miast portowych w kontekście rozwoju funkcji turystycznej. Zawarto w nim omówienie szeregu studiów przypadku obszarów nadwodnych poddawanych procesom transformacji.


  • Współczesne sterowanie przepływem produkcji. Produkcja rozdzielnic niskiego napięcia
    • Radosław Drozd
    2010 Zeszyty Naukowe Gdańskiej Szkoły Wyższej

    Celem artykułu jest przestawienie metod organizacji oraz sterowania produkcją współczesnego zakładu produkcyjnego specjalizującego się w produkcji wielogabarytowych rozdzielnic. W artykule zostało przedstawione przede wszystkim współczesne sterowanie procesem produkcyjnym rozdzielnic i związanym z nim przepływem materiałów i informacji w taki sposób, aby zamawianie materiałów, uruchamianie zleceń produkcyjnych oraz dostawa wyrobów przebiegała zgodnie z planem produkcji (zgodnie z głównym harmonogramem produkcji) a więc: planowanie obciążeń, wyznaczanie terminów rozpoczęcia i zakończenia wyrobów i operacji, przydział operacji do stanowisk, kontrolę postępu prac sprawdzanie wykorzystania czasu pracy pracowników i maszyn, podejmowanie działań korekcyjnych , analiza warunków przyjęcia na budowę gotowych prefabrykowanych materiałów oraz kontrola jakości robót.


  • Współczesne trendy w diagnostyce układów elektronicznych z wykorzystaniem magistral testujących
    • Bogdan Bartosiński
    2010 Przegląd Elektrotechniczny

    Przedstawiono najnowsze trendy w dziedzinie testowania układów elektronicznych z wykorzystaniem opartych na brzegowej ścieżce sterująco-obserwacyjnej magistral testujących. Dla każdej magistrali przedstawiono jej strukturę oraz rozwiązania kluczowych elementów. Przedstawiono wyniki badań nad wykorzystaniem magistrali IEEE 1149.4 do testowania i identyfikacji uszkodzeń w układach elektronicznych z użyciem wyposażonych w magistralę układów SCANSTA400. Zaprezentowano dwie nowe, będącą w fazie opracowywania standardu, propozycje ułatwionego testowania: normę IEEE P1581 do testowania pamięci oraz normę IEEE 149.8.1 do testowania złącz z wykorzystaniem sondy pojemnościowej. Przedyskutowano zalety i wady poszczególnych magistral oraz przedstawiono perspektywy i kierunki ich dalszego rozwoju w zakresie testowania a także programowania i debugingu systemów wbudowanych opartych na mikrokontrolerach, ze szczególnym uwzględnieniem opracowywanej w grudniu 2009 dwuprzewodowej magistrali IEEE 1149.7.


  • Współczesne uwarunkowania rozwoju przedsiębiorczości w Polsce
    • Ewa Grzegorzewska-Mischka
    2010

    W książce scharakteryzowano najważniejsze zagadnienia związane z istotą i zakresem rozumienia zjawiska przedsiębiorczości oraz jego znaczeniem dla gospodarki. Przedstwiono ważną rolę przepisów prawnych w kształtowaniu przedsiębiorczości oraz kształtowaniu pod jego wpływem zachowań przedsiębiorców.