Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2013

Pokaż wszystkie
  • Ocena zużycia energii i emisji do środowiska szkodliwych związków chemicznych w procesie wytwarzania opakowań do spożywczych napojów gazowanych i niegazowanych
    • Paweł Wawrzyniak
    • Waldemar Karaszewski
    2013 OPAKOWANIE

    W niniejszym artykule przedstawiono ocenę zużycia energii i emisji szkodliwych substancji związków chemicznych do środowiska w procesie wytwarzania pojemników przeznaczonych do przechowywania spożywczych napojów gazowanych i niegazowanych. W ocenie brano pod uwagę puszki aluminiowe, butelki szklane i butelki PET. Z przeprowadzonej analizy wynika, że najmniejszym zużyciem energii w procesie wytwarzania cechują się butelki PET, natomiast najmniej korzystnie wypadły puszki aluminiowe. Ocena wpływu emisji szkodliwych substancji nie jest już tak jednoznaczna, z uwagi na różne związki chemiczne emitowane podczas procesu wytwarzania poszczególnych opakowań. Można jednak wysunąć wniosek, że dla najczęściej porównywanych w literaturze związków (dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenki azotu) butelka PET jest najbardziej ekologiczną. Ocenę przedstawiono na podstawie zabranych danych literaturowych.


  • Ochrona i zagrożenie wartości zabytków - czyli o skutkach braku wartościowania i co dalej...
    • Grzegorz Bukal
    2013

    Przedmiotem artykułu są problemy wynikające z braku oficjalnego systemu wartościowania zabytków architektury w polskim systemie ich ochrony oraz przedstawia możliwości i propozycje jego wprowadzenia.


  • OCHRONA PRYWATNOŚCI W SYSTEMACH MONITORINGU WIZYJNEGO, PRZEGLĄD OPRACOWANYCH ARCHITEKTUR I ALGORYTMÓW
    • Janusz Cichowski
    • Andrzej Czyżewski
    2013 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Nieustannie rozwijające się technologie informacyjne związane z inteligentnym monitoringiem wizyjnym stwarzają ryzyko niewłaściwego wykorzystywania danych osobowych. W celu zapewnienia prawidłowej ochrony materiału wizyjnego, w ramach projektów realizowanych w Katedrze Systemów Multimedialnych WETI PG, opracowany został szereg architektur i algorytmów, które ułatwiają ochronę danych wrażliwych, takich jak: wizerunki osób, numery tablic rejestracyjnych, okna budynków i samochodów oraz prywatne posesje. W referacie opisano podstawy algorytmiczne rozwiązań stosowanych do celów detekcji oraz klasyfikacji obszarów wrażliwych w obrazach wizyjnych. Przedstawiono opracowane algorytmy anonimizacji, których zastosowanie w związku z zaproponowanymi architekturami przepływu informacji umożliwia odwracalną ochronę danych wrażliwych. Odwracalność procesu anonimizacji umożliwia osiągnięcie rozsądnego kompromisu pomiędzy osiąganym poziomem bezpieczeństwa i poszanowaniem prywatności osób postronnych.


  • Ochrona przeciwporażeniowa w elektroenergetycznych liniach napowietrznych wysokiego napięcia – aktualny stan normalizacji
    • Stanisław Czapp
    2013 INPE: Informacje o Normach i Przepisach Elektrycznych

    Przedstawiono wymagania dotyczące ochrony przeciwporażeniowej w elektroenergetycznych liniach napowietrznych wysokiego napięcia, zawarte w szczególności w aktualnej normie PN-EN 50341-1:2013-03E. Wymagania tej normy dotyczą linii napowietrznych o napięciu przemiennym powyżej 1 kV, a nie jak poprzednio - powyżej 45 kV. W stosunku do wymagań norm, które zostały zastąpione nową normą, nie ma istotnych zmian w zakresie oceny instalacji uziemiającej słupów linii ze względu na napięcia uziomowe, napięcia dotykowe spodziewane i napięcia dotykowe rażeniowe.


  • Ochrona przeciwporażeniowa w elektroenergetycznych liniach napowietrznych wysokiego napięcia – aktualny stan normalizacji
    • Stanisław Czapp
    2013 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    Przedstawiono wymagania dotyczące ochrony przeciwporażeniowej w elektroenergetycznych liniach napowietrznych wysokiego napięcia, zawarte w szczególności w aktualnej normie PN-EN 50341-1:2013-03E. Wymagania tej normy dotyczą linii napowietrznych o napięciu przemiennym powyżej 1 kV, a nie jak poprzednio  powyżej 45 kV. W stosunku do wymagań norm, które zostały zastąpione nową normą, nie ma istotnych zmian w zakresie oceny instalacji uziemiającej słupów linii ze względu na napięcia uziomowe, napięcia dotykowe spodziewane i napięcia dotykowe rażeniowe.


  • Ochrona usług masowej dystrybucji multimediów z wykorzystaniem metod fingercastingu
    • Bartosz Czaplewski
    • Roman Rykaczewski
    2013

    W rozdziale przedstawione zostały problemy ochrony usług masowej dystrybucji treści multimedialnych w sieciach komputerowych przed kopiowaniem i nielegalnym rozpowszechnianiem multimediów, z wykorzystaniem metod fingerprintingu, a w szczególności podgrupy tych metod - metod fingercastingu. W odróżnieniu od innych metod fingerprintingu, metody fingercastingu wykorzystują połączenia grupowe (ang. multicast), co prowadzi do znacznego zmniejszenia zapotrzebowania na zasoby sieciowe i obliczeniowe wymaganych do świadczenia usługi. W rozdziale zostały przedstawione wymagania stawiane metodom fingerprintingu, istniejące rozwiązania, metody osadzania fingerprintów w multimediach, pasywne i aktywne zagrożenia, z jakimi może się spotkać chroniona kopia danych oraz proces weryfikacji osadzonych fingerprintów. Przedstawione wyżej zagadnienia zostały zaprezentowane na przykładzie nowej wersji metody Hillcast, która należy do grupy metod łączonego fingerprintingu i deszyfracji (ang. Joint Fingerprinting and Decryption). W metodzie tej, dane są szyfrowane wspólnym kluczem kryptograficznym, a następnie są wysyłane do wszystkich użytkowników za pomocą transmisji typu multicast. Charakterystyczny dla metody jest specjalnie zaprojektowany zbiór indywidualnych kluczy kluczy deszyfrujących, które są różne dla każdego użytkownika i które są im dostarczane za pomocą transmisji typu unicast. Klucze deszyfrujące są skonstruowane w taki sposób, że podczas deszyfracji wprowadzane są zmiany w obrazie, które są niezauważalne dla ludzkiego oka oraz są unikatowe w skali wszystkich użytkowników. Wprowadzone w ten sposób zmiany stanowią fingerprinty poszczególnych odbiorców treści multimedialnej. Ulepszenie względem poprzedniej, oryginalnej metody Hillcast polega na szyfrowaniu i osadzaniu fingerprintów w wybranych współczynnikach dyskretnej transformaty kosinusowej obrazu, zamiast w wartościach pikseli obrazu. Dzięki temu metoda charakteryzuje się m.in. zwiększoną odpornością na ataki zmowy i kompresję stratną, a fingerprinty są równomiernie rozproszone na większej powierzchni obrazu.


  • Od City Beautiful Movement do Nowego Urbanizmu
    • Piotr Lorens
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    2013

    Praca obejmuje omówienie zjawiska znanego pod nazwą "urbanistyki klasycyzującej" oraz jej historycznych źródęł XIX-wiecznych. Omówiono m.in. City Beautifull Movement oraz jego konsekwencje dla kształtowania współczesnej szkoły "nowego urbanizmu"


  • Od garden city do ecocity
    • Aleksandra Sas-Bojarska
    • Anna Walewska
    2013

    Artykuł omawia wybrane wątki ewolucji aspektów środowiskowych miasta w okresie od Garden City do czasów obecnych, omawiając narodziny, rozwój i ideę współczesnego miasta. Rozważania obejmują kolejno genezę i istotę miasta-ogrodu, jednostki sąsiedzkiej, modernizmu, postmodernizmu, nowego urbanizmu, oraz analizę współczesnych idei naprawy miast, zawartych w rozmaitych dokumentach, systemach certyfikacji, pozycjach literaturowych, zawsze w odniesieniu do aspektów ekologicznych. Artykuł kończy opis kilku przykładów wdrażania idei ecocity, m.in. Kopenhagi, Bilbao, Barcelony, Kurytyby, Masdaru. W podsumowaniu podkreślono, że idea Ecocity ma rozwiązać szeroki problem kryzysu globalnego, związany z zagrożeniem środowiska. Realizuje potrzebę stworzenia ludziom wysokiej jakości życia w mieście, z jednoczesnym ograniczeniem do minimum negatywnych skutków środowiskowych, wpisując się w ideę zrównoważonego rozwoju.


  • Od Pitota do Reynoldsa : 9 historii o tych, którzy tworzyli hydraulikę
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2013

    Książka przedstawia dziewięć postaci związanych z hydrauliką, które w sposób znaczący wpłynęły na losy tej dyscypliny. Nie jest to jednak typowe zestawienie dziewięciu biografii w encyklopedycznym wydaniu, lecz próba zasygnalizowania historii dziewięciu osób, których nazwiska często padają w trakcie wykładów i ćwiczeń z hydrauliki, ale praktycznie zawsze w kontekście czysto naukowym - wzorów, praw, definicji, urządzeń, doświadczeń itd. Książka jest próbą zachęcenia Czytelników do nieco innego spojrzenia na hydraulikę, nie tylko jako na naukę, ale raczej jak na pewną historię osób i ich pasji, udanych i nieudanych prób osadzonych w konkretnym czasie i zupełnie innych realiach niż te, w których żyjemy obecnie. To spojrzenie na wiedzę o praktycznych aspektach przepływu cieczy, poznawanych wytrwale na przestrzeni lat za pomocą kolejnych odkryć i wynalazków, by wreszcie dotrzeć do obecnych czasów, w których często komputery i olbrzymia liczba dostępnych programów obliczeniowych zacierają tę czystą hydraulikę w jej prawdziwej istocie.


  • Od pragmatyzmu do masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlania miasta
    • Justyna Martyniuk-Pęczek
    2013

    „Od pragmatyzmu do masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlenia miasta” podejmuje dwa istotne wątki. Z jednej strony mówi o ewolucji architektonicznych użytkowych form oświetleniowych na przestrzeni wieków, z drugiej zaś zwraca uwagę na oznaki rewolucji cyfrowej i jej wpływ na kształtowanie oświetlenia miasta. Te dwa wątki łączą się w dokonanej obserwacji pojawienia się nowego paradygmatu masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlenia miasta. Te dwa wątki łączą się w stwierdzeniu pojawienia się nowego paradygmatu masowej indywidualizacji w kształtowaniu form oświetlenia miasta.


  • Od Redaktora
    • Adam Barylski
    2013 IM Inżynieria Maszyn

    Omówiono skrótowo obszar działalności naukowej i dydaktycznej Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, uczelni, która uroczyście obchodzi Rok Jubileuszowy 110 lecia istnienia.


  • Odbiór akustyczny hotelu „Hampton By Hilton” w Gdańsku – Rębiechowie. Zleceniodawca: Mostostal Warszawa S.A., ul. Konstruktorska 11A, 02-673 Warszawa
    • Andrzej Kulowski
    2013

    Wykonano pomiary izolacyjności ścian, stropów i drzwi na dźwięki powietrzne oraz zmierzono poziom dźwięków uderzeniowych przenikających przez stropy. Zmierzono poziom zakłóceń zewnętrznych przenikających do pokoi hotelowych (hałas lotniczy) oraz zakłóceń instalacyjnych w budynku (wentylacja i klimatyzacja). Została dokonana regulacja instalacji wentylacyjnej, z uwzględnieniem wymagań Polskiej Normy w zakresie dopuszczalnego poziomu hałasu w pomieszczeniach.


  • Odbiór akustyczny Teatru Muzycznego w Gdyni po zakończeniu prac modernizacyjnych. Główny projektant: Pracownia Architektoniczna TEATR, prof. Józef Chmiel, 80-278 Gdańsk, ul. Chrzanowskiego 44. Zleceniodawca: Mostostal Warszawa S.A., ul. Konstruktorska 11A, 02-673 Warszawa.
    • Andrzej Kulowski
    2013

    Wykonano pomiary akustyczne sali widowiskowej i sali kameralnej Teatru Muzycznego w Gdyni po modernizacji. W pomiarach wykorzystano impulsowe źródło dźwięku (pistolet startowy) i sygnał MLS wytwarzany przez dookólny zestaw głośnikowy.


  • Odczuwanie przestrzeni, czyli architektura jako lekarstwo
    • Monika Trojanowska
    2013 Pełny tekst Estetyka i Krytyka

    Recenzja książki, Esther M. Sternberg, Healing Spaces: The Science of Place and Well-Being , The Belknap press of Harvard University press, 2010, ISBN 978-0-674-05748-7


  • Odnawialne źródła energii na rynku energii elektrycznej w Polsce
    • Paweł Bućko
    2013 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej

    W referacie przedstawiono aktualny stan wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej w Polsce. Omówiono aktualne zasady wsparcia źródeł odnawialnych oraz proponowane zmiany w tym zakresie. Wskazano perspektywy rozwojowe w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej.


  • Odory z kanalizacji
    • Ziemowit Suligowski
    • Arkadiusz Ostojski
    2013 Wodociągi - Kanalizacja

    Zagniwanie ścieków sanitarnych. Odory jako konsekwencja siarkowodoru. Przeciwdziałanie emisji odorów. Problem odpowiedniości urządzeń zabezpieczających.


  • Odporność wybranych powłok ochronnych na korozję płomieniową w kotłach pyłowych niskoemisyjnych
    • Janusz Ćwiek
    • Jerzy Łabanowski
    • Maria Sozańska
    • Santina Topolska
    2013 Rynek Energii

    W artykule omówiono zagadnienie odporności powłok na rurach ekranowych kotłów niskoemisyjnych na korozję płomieniową. Przedstawiono wyniki badań diagnostycznych powłok ochronnych na rurach ekranowych kotłów pyłowych, niskoemisyjnych, pracujących przy współspalaniu biomasy. Badano powłoki natryskiwane cieplnie Al2O3/Ni- 30Cr oraz hybrydowe nanoszone techniką malarską. Stan powłok oceniono po jednym i dwóch latach eksploatacji w warunkach oddziaływania płomienia i spalin, oraz erozyjnego oddziaływania strumienia powietrza ze zdmuchiwacza. Stwierdzono, że badane powłoki ochronne nie zabezpieczają powierzchni rur ekranowych przed korozją płomieniową, w tym siarkową, w warunkach spalania podstechiometrycznego. Współspalanie biomasy znacząco przyśpiesza degradację powłok, szczególnie hybrydowych nanoszonych techniką malarską. Trwałość powłok wynosiła do dwóch lat eksploatacji kotła


  • Odpowiedzialny biznes- modna koncepcja czy odrodzenie wartości?
    • Magdalena Popowska
    • Jan Wyrwiński
    2013

    Opracowanie porządkuje wiedzę na temat koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu oraz jej specyfiki w kontekście małych i średnich przedsiębiorstw. Omówione zostały różnice pomiędzy zastosowaniem CSR w dużych organizacjach i w MŚP, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw polskich. Predyspozycje do zaangażowania społecznego przedsiębiorcy przedstawione zostały na kilku modelach teoretycznych, a konkretne przykłady dobrych praktyk zaczerpnięto z raportu Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zaproponowane w opracowaniu przedsiębiorstwo i jego zarząd to próba pokazania, że nadszedł czas na inne podejście do biznesu, oparte na wartościach przedsiębiorcy, dzięki którym CSR wkrada się do organizacji niemal w sposób niezauważony.


  • Odtwarzanie przebiegu trasy kolejowej o złożonym ukształtowaniu geometrycznym
    • Władysław Koc
    • Piotr Chrostowski
    • Katarzyna Palikowska
    2013 Zeszyty Naukowo-Techniczne Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Krakowie. Seria: Materiały Konferencyjne

    Kształt eksploatowanych torów kolejowych jest w niektórych sytuacjach bardzo złożony, a jednocześnie − jak wykazały przeprowadzone ciągłe pomiary satelitarne − niekiedy tak zdeformowany, że określenie kierunków głównych okazuje się niemożliwe.W pracy przedstawiono program komputerowy do odtwarzania przebiegu trasy kolejowej w takich właśnie przypadkach. Przygotowano zestaw funkcji realizujących połączenia prostych i łuków kołowych za pomocą krzywych przejściowych z zachowaniem ciągłości geometrycznej G2 w punktach połączeń. Przedstawiono sposób kodowania kształtu trasy w postaci ciągu liczbowego, umożliwiający efektywne ustalanie parametrów geometrycznych trasy w procesie optymalizacji.


  • Oferta instytucji otoczenia biznesu w Polsce
    • Anna Lis
    2013

    Prezentowany rozdział poświęcony jest analizie sektora otoczenia biznesu w Polsce. Autorka, bazując na dostępnych statystykach i raportach z badań przedstawia ofertę, zakres realizowanych działań oraz potencjał ludzki, techniczny i finansowy poszczególnych typów instytucji okołobiznesowych: ośrodków innowacji (w tym struktur parkowych, inkubatorów i centrów transferu technologii), ośrodków przedsiębiorczości (przede wszystkim ośrodków szkoleniowo-doradczych) i instytucji finansowych (podmiotów dostarczających kapitał wysokiego ryzyka, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych). Opracowanie zawiera również informacje na temat instytucji zrzeszonych w Krajowym Systemie Usług, wspieranym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Autorka prezentuje cztery główne grupy ośrodków należących do KSU i omawia zakres świadczonych przez nie usług. Przedstawione przez autorkę wyniki badań przeprowadzonych na poziomie centralnym uzupełnione są o dane uzyskane na poziomie regionów.