Pokaż publikacje z roku
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2025
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2024
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2023
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2022
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2021
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2020
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2019
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2018
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2017
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2016
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2015
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2014
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2013
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2012
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2011
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2010
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2009
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2008
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2007
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2006
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2005
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2004
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2003
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2002
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2001
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 2000
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1999
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1998
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1988
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1987
-
Pokaż wszystkie publikacje z roku 1980
Publikacje z roku 2014
Pokaż wszystkie-
Spectroscopic properties of Rhodamine B entrapped in hybrid porous nanolayers at high dye concentration
- Aneta Lewkowicz
- Anna Synak
- Beata Grobelna
- Leszek Kułak
- Piotr Bojarski
The preparation procedure and characterization of Rhodamine B entrapped in zirconia, silica and mixed silica–zirconia nanolayers is described. The nanolayers were produced by the sol–gel spin-coating technique. The pronounced effect of the dye concentration on the absorption and fluorescence spectra as well as on time-resolved fluorescence spectra was found. The results show that the aggregation of Rhodamine B is stronger in silica based matrices compared to zirconia nanolayers. Time-resolved emission spectra at highest Rhodamine B concentration show that the dye aggregates are fluorescent.
-
Specyfika procesów logistycznych w działalności usługowej
- Martyna Kostrzewa
- Grzegorz Zieliński
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano podstawowe aspekty działalności usługowej, w tym główne róznice wobec działalności wytwórczej, rodzaje i typy definicji oraz czynniki mające wpływ na ich kształt i rozwój. Kluczową cześcią opracowania jest identyfikacja procesów logistycznych oraz ich adaptacja do potrzeb działalności usługowej. Autorzy zaprezentowali to podejście z wykorzystaniem obserwacji przeprowadzonych w dwóch wybranych branżach usługowych. Wybrane zostały:branża gastronomiczna i hotelarska jako jedne z podstawowych obszarów usługi turystycznej. Ich specyfika posłuży do zidentyfikowania kluczowych cech charakterystycznych dla procesów logistycznych w działalności usługowej. Zróżnicowane podejście wynika z konieczności uwzglednienia cech charakterystycznych dla usługi w odniesieniu do działalności wytwórczej. Stąd też autorzy odwołują się do tych cech w analizach specyfiki procesów logistycznych
-
Społeczna odpowiedzialność wymiaru sprawiedliwości a sąd w otoczeniu społecznym
- Przemysław Banasik
Społeczna odpowiedzialność jest koncepcją, którą z powodzeniem wdrażają przedsiębiorcy, a w coraz szerszym zakresie także instytucje z szeroko rozumianej administracji publicznej. Nie uniknie tego i wymiar sprawiedliwości, którego nadszarpnięty wizerunek może być kreowany także działaniami z zakresu CSR. Artykuł odpowiada na na pytanie na ile sąd i w ogóle wymiar sprawiedliwości może zaangażować się w działania CSR i na ile istotni są dla niego intersariusze zewnętrzni i wewnętrzni - czyli jego otoczenie społeczne.
-
Społeczno-gospodarcza aktywizacja małych miast w powiecie braniewskim = SOCIO-ECONOMIC ACTIVATION OF TOWNS IN BRANIEWO DISTRICT
- Joanna Poczobut
Streszczenie Okres ponad 20. lat działalności lokalnych samorządów w Polsce okazał się niewystarczający dla przeprowadzenia w małych miastach niezbędnych zmian społecznych, gospodarczych i przestrzennych. W tym czasie z trudem wzrastał poziom obywatelskiej świadomości, lokalnego partnerstwa i aktywności w życiu publicznym. Społeczności miały możliwość angażowania się w miejscowe działania i współdecydowania o sprawach rozwoju gospodarczego, ale niestety nie zawsze dostatecznie to wykorzystywały. Kilka lat temu w powiecie braniewskim województwa warmińsko-mazurskiego zorganizowano Warsztaty Lokalnego Ożywienia Gospodarczego. Prowadzili je specjaliści z Międzynarodowego Centrum Partnerstwa „Partners Network” z Krakowa. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw i organizacji pozarządowych oraz samorządowcy i mieszkańcy trzech powiatowych miast i okolicznych wsi. Celem była aktywizacja lokalnego środowiska poprzez wspólne wypracowanie projektów służących aktywizacji gospodarczej powiatu i znalezienie sposobów na ich wdrożenie.
-
Społeczny charakter public relations- praca specjalisty PR w społeczeństwie i dla społeczeństwa
- Ewa Hope
Artykuł podkreśla społeczny charakter działań public relations, wzajemne oddziaływanie organizacji i społeczeństwa i stawia tezę, że kryterium etyczności działań public relations jest ich stopień zaangażowania lub wpływu na społeczeństwo: jeśli realizowana na rzecz podmiotu zlecającego strategia PR jest korzystna tylko dla jednej lub dwóch stron tzw trójkąta etycznego – zleceniodawcy i podmiotu realizującego, z pominięciem korzyści społecznych, działanie takie możemy uznać za nieetyczne. O etyczności czy nieetyczności zachowań specjalistów PR można więc mówić oceniając wpływ realizowanych zadań na społeczeństwo.
-
Sposoby oraz narzędzia promocji podnoszące atrakcyjność imprezy biegowej
- Edyta Gołąb-Andrzejak
Dynamiczny rozwój rynku usług biegowych w Polsce w ostatnich latach spowodował, że organizatorzy imprez są zmuszeni do podjęcia konkurencji o klienta – biegacza . Tym skuteczniej będziemy w stanie go przyciągnąć im atrakcyjniejsza będzie impreza biegowa, którą organizujemy. Rozwój rynku spowodował więc, że pojawiła się potrzeba podejmowania działań marketingowych, które pozwolą na budowanie przewagi konkurencyjnej. Wśród wielu instrumentów marketingowych, które mogą być wykorzystane, znajdują się również te związane z promocją, a w szerszym ujęciu komunikacją marketingową. Będą one stanowić przedmiot niniejszego opracowania. Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób możemy „przyciągnąć” uczestników imprezy biegowej?
-
Sposoby usprawnienia systemu komunikacji autobusowej w Lęborku
- Daniel Kaszubowski
- Piotr Meller
artykule przedstawiono wybrane sposoby poprawy f unkcjonowania komunikacji autobusowej w Lęborku. W tym celu wykonano analizę popytu na przewozy wraz z identyfikacją cech specyficznych dla tego miasta, dotyczących z dostępnością alternatywnych sposobów przemieszczania, często wys tępującą tendencją do jednokierunkowości podróży oraz uzależnieniem ilośc i pasażerów od warunków atmosferycznych w wybranych relacjach. Porównanie w ielkości popytu w istniejącą podażą usług przewozowych wyrażoną liczbą dostępnych miejs c w autobusach wykazała, że w analizowanym okresie podaż była wykorzystywana w zaledwie 28%. W związku z tym przeprowadzono analizę oferty przewozowej ZKM Lębor k uwzględniając podstawowe zasady kształtowania linii transportu zbiorowego. N a jej podstawie wskazano problemy dotyczące powstawania opóźnień na głównym ciągu kom unikacyjnym w centrum wykorzystywanym przez wszystkie linie autobusowe, n ieregularność kursów na wspólnych ciągach, brak skomunikowania z Szybką Koleją Miejsk ą oraz niedopasowanie taboru do aktualnych potrzeb. W każdym z wymienionych obszaró w zaproponowano rozwiązania usprawniające. Zakres proponowanych zmian uwzględni a istniejące możliwości finansowe gminy, pozwalając na uzyskanie odczuwalnej dla pasa żerów poprawy jakości usług przewozowych.
-
Sposoby zrównoważonej sanitacji na obszarach niezurbanizowanych
- Katarzyna Kołecka
- Hanna Obarska-Pempkowiak
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało szereg działań związanych z budową i modernizacją dotychczasowych systemów oczyszczania. Podejmowane działania przyczyniły się do uporządkowania gospodarki ściekowej w dużych i średnich aglomeracjach. Kolejnym etapem jest uporządkowanie gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych, które od lat pod względem stosowanych rozwiązań gospodarki komunalnej były bardzo zacofane i niedoinwestowane. Celem niniejszej pracy jest analiza stanu sanitarnego obszarów niezurbanizowanych i przyczyn ograniczających rozwój gospodarki komunalnej na tych obszarach oraz podejmowane działania w tym zakresie obejmujące nie tylko gospodarkę ściekową, ale również osadową.
-
Sposób uzytkowania lokalu mieszkalnego jako przyczyna dyskomfortu eksploatacyjnego
- Krzysztof Arendt
- Maciej Niedostatkiewicz
W artykule przedstawiono opis usterek cieplono-wilgotnościowych występujących w lokalu mieszkalnym będących następstwem niewłaściwego sposobu jegi użytkowania. Wielorodzinny budynek mieszkalny zaprojektowany został jako intensywnie rozczłonkowany w rzucie poziomym, z licznymi przezroczystymi przegrodami pionowymi. W p[racy omówiono ,echanizm powstawania dyskomfortu eksploatacyjnego oraz przedstawiono propozycje działań mających na celu usunięcie występujących usterek.
-
Sposób zbrojenia wymuszonego docieraków tarczowych
- Adam Barylski
W artykule przedstawiono konstrukcję głowicy do mechanicznego zbrojenia płaskiej tarczy docierającej o średnicy 580 mm mikroziarnami ściernymi. Opracowano model przyrządu w programie SolidWorks 2007 oraz przeprowadzono obliczenia konstrukcji nośnej urządzenia.
-
Spółki spin-off jako przykład innowacyjnej przedsiębiorczości na styku nauki i biznesu
- Kamil Brodnicki
- Ewa Grzegorzewska-Mischka
W opracowaniu przedstawiono istotę funkcjonowania spółek spin-off, jako przedsiębiorstwa na styku uczelni i biznesu. Opisano charakter prawny powoływania takich spółek, jak również omówiono modele biznesowe powstawania spółek akademickich. Ukazano rozwój spółek spin-off przy Politechnice Gdańskiej i przybliżono specyfikę działalności wybranej spółki
-
Sprawiedliwe i półsprawiedliwe pokolorowania grafów kubicznych
- Hanna Furmańczyk
- Marek Kubale
W pracy rozpatrywane są sprawiedliwe i półsprawiedliwe pokolorowania grafów kubicznych. Pokazano, że w odróżnieniu od tego pierwszego, który jest łatwy, problem istnienia pokolorowań półsprawiedliwych jest NP-zupełny w szerokim zakresie parametrów grafów.
-
Sprawozdanie finansowe i zeznanie podatkowe
- Wojciech Wyrzykowski
omówiono zasady sporządzania sprawozdań finansowych i zeznań podatkowych. Opisano możliwości wykorzystania sprawozdania finansowego podmiotu dla jego rozliczeń podatkowych
-
Sprawozdanie naukowe z badania nośności pala CFA Nr T13 mm metodą próbnego obciążenia statycznego z pomiarem rozkładu siły osiowej wzdłuż trzonu na terenie budowy Inteligentnego Centrum Logistycznego w Pustyni k. Dębicy
- Adam Krasiński
- Tomasz Kusio
Opracowanie wyników badania nośności pala wierconego świdrem ciągłym CFA ∅630 mm, nr T13, wykonanego na terenie budowy Inteligentnego Centrum Logistycznego dla Nutrifarm Sp. z o.o., zlokalizowanego w miejscowości Pustynia k. Dębicy. Badanie pala wykonano metodą próbnego obciążenia statycznego z pomiarem rozkładu siły osiowej wzdłuż trzonu pala, zrealizowanym za pomocą ekstensometrów strunowych.
-
Square Root Raised Cosine Fractionally Delaying Nyquist Filter - Design and Performance Evaluation
- Ewa Hermanowicz
- Mirosław Rojewski
In this paper we propose a discrete-time FIR (Finite Impulse Response) filter which is applied as a square root Nyquist filter and fractional delay filter simultaneously. The filter enables to substitute for a cascade of square root Nyquist filter and fractional delay filter in one device/algorithm. The aim is to compensate for transmission delay in digital communication system. Performance of the filter as a matched filter is evaluated using a newly defined energetic ISI (Intersymbol Interference) measure and ability to eliminate the ISI involved by fractional delay of symbol shaping filter in the transmitter or by channel delay is shown. Considerations and main results of the contribution are documented by eye-diagrams and the SRRC filter responses.
-
Square root RC Nyquist filter of fractional delay
- Ewa Hermanowicz
- Mirosław Rojewski
In this paper we propose a discrete-time FIR (finite impulse response) filter which couples the role of square root Nyquist filter with fractional delay filter. This filter enables to substitute for a cascade of square root RC (SRRC) Nyquist filter and fractional delay filter in one device/algorithm. The aim is to compensate for transmission delay in communication system. Statistically defined performances, e.g. BER (bit error rate), of communication system using the proposed filter are out of the scope of this contribution.
-
"Srebrni przedsiębiorcy" w świetle badań europejskich
- Magdalena Popowska
Artykuł poświęcony jest przedsiębiorczości ludzi w wieku dojrzałym. Stanowi próbę przybliżenia tej tematyki głównie poprzez pryzmat teorii i dotychczas przeprowadzonych badań empirycznych, głównie europejskich. Szczególnie dużo miejsca poświęcono w nim motywacjom „srebrnych przedsiębiorców”, dokonano również podziału tej populacji na różne profile, wynikające z czynników jakie miały wpływ na ich decyzje przedsiębiorcze.
-
SSFR Test of Synchronous Machine for Different Saturation Levels using Finite-Element Method
- Filip Kutt
- Szymon Racewicz
- Michał Michna
In this paper the StandStill Frequency Response characteristics (SSFR) of saturated synchronous generator (SG) have been calculated using Finite Element Method (FEM) analysis. In order to validate proposed approach for unsaturated conditions FEM simulation from Flux2D software has been compared with the measurements performed on the 10 kVA, 4- poles synchronous machine ELMOR GCe64a of salient rotor construction, equipped with a damper winding. Then, using the validated FEM model SSFR characteristics of the saturated machine have been recalculated by performing the FEM simulations with the variation of the magnetic permeability parameter.