Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2014

Pokaż wszystkie
  • Analiza holenderskich doświadczeń w zakresie logistyki miejskiej
    • Daniel Kaszubowski
    2014 Pełny tekst Logistyka

    W artykule dokonano analizy holenderskich doświadczeń w zakresie logistyki miejskiej i organizacji systemu dostaw towarów na przykładzie Utrechtu. Wybór miasta podyktowany był ponad 20 letnim konsekwentnym zaangażowaniem i doświadczeniem w tej dziedzinie. Przedstawiono zmiany w podejściu do problemów miejskiego transportu ładunków z punktu widzenia polityki krajowej oraz przebieg procesu decentralizacji odpowiedzialności na poziom miejski. Obecnie główną rolę odgrywają miasta, a państwo wspiera działania koordynacyjne na poziomie regionalnym oraz tworzy warunki formalne i finansowe do realizacji wybranych działań. W przypadku Utrechtu podkreślenia wymaga metodyczny pragmatyzm w planowaniu działań i praktyczne wykorzystanie gromadzonych doświadczeń. Znalazło to odzwierciedlenie w doborze przykładów, które dotyczą zarówno formułowania kierunków przyszłych działań (plany i strategie), jak i konkretnych przykładów ich realizacji. Dokonano również szczegółowej analizy projektu optymalizacji dostaw w centrum za pomocą nowo opracowanego elektrycznego pojazdu dostawczego. Przedstawiono dla niego uwarunkowania realizacji oraz ocenę efektów i procesu wdrożen


  • Analiza hydraulicznych skutków kaskadyzacji dolnej Wisły
    • Michał Szydłowski
    • Dariusz Gąsiorowski
    • Jakub Hakiel
    • Piotr Zima
    • Romuald Szymkiewicz
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wstępna ocena wpływu potencjalnej budowy kaskady stopni piętrzących na dolnej Wiśle na warunki przepływu. Numeryczny model hydrauliczny rzeki z uwzględnieniem koncepcji kaskadyzacji dolnej Wisły (KDW). Przedstawienie i interpretacja wstępnych wyników obliczeń hydraulicznych w aspekcie wpływu KDW na bezpieczeństwo publiczne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, a także w odniesieniu do kwestii utworzenia drogi wodnej klasy międzynarodowej Va i produkcji energii elektrycznej.


  • Analiza i badania systemu antyspoofingowego GPS
    • Jarosław Magiera
    • Ryszard Katulski
    2014

    Artykuł poświęcono problemowi spoofingu w systemie GPS, polegającego na niepowołanej transmisji sygnałów imitujących sygnały odbierane z satelitów GPS. Takie działanie prowadzi do wyznaczenia przez odbiornik nawigacyjny nieprawidłowego poło- żenia, prędkości i czasu. Wykrywanie tego typu działań i przeciwdziałanie im wymaga implementacji dodatkowych algorytmów po stronie odbiornika. W artykule szczególną uwagę poświęcono metodom antyspoofingowym stosującym przestrzenne przetwarzanie sygnałów, jako że aktualnie są one uznawane za jedne z najskuteczniejszych. Przedstawiono metodę wykrywania spoofingu poprzez analizę różnic opóźnień fazowych sygna- łów odbieranych przez szyk antenowy i określono prawdopodobieństwo wykrycia spoofingu przy użyciu tej metody. Prawdopodobieństwo to zostało wyznaczone w funkcji jakości i liczby odbieranych sygnałów fałszywych. Zbadano również efektywność filtracji przestrzennej jako metody przeciwdziałania spoofingowi. Zastosowano tu filtrację z kształtowaniem zer charakterystyki (ang. null steering), która powoduje wytłumienie sygnałów docierających do szyku antenowego z określonego kierunku. Określono wpływ filtracji przestrzennej na możliwość odbioru sygnałów z satelitów GPS. Przedstawiono także realizację sprzętową demonstratora systemu antyspoofingowego i przykładowe wyniki działania filtracji przestrzennej.


  • ANALIZA I OPRACOWANIE METOD USPRAWNIENIA PROCESU TECHNOLOGICZNEGO WYTWARZANIA STALOWEGO KORPUSU SPAWANEGO ODWŁOKA ŚMIECIARKI EKOCEL MEDIUM XL-S
    • Artur Olszewski
    • Jacek Łubiński
    • Jacek Czyżewicz
    • Rafał Gawarkiewicz
    • Marek Łubniewski
    2014

    Szczegółowo przeanalizowano i opisano istniejący proces produkcji odwłoka śmieciarki Ekocel Medium XL-S. Opracowano własny zmodernizowany proces produkcji. Przeprowadzono doświadczalne próby spawania elementów odwłoka. Sprecyzowano założenia niezbędne do wprowadzenia zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego zwiększającego wydajność i jakość produkcji odwłoków.


  • Analiza i pomiarowa weryfikacja modeli propagacyjnych z zalecenia ITU-R P.1411 dla środowisk miejskich kanionów ulic i zakresu częstotliwości 800 MHz - 16 GHz
    • Michał Dorożyński
    • Jędrzej Hajduczenia
    2014

    Z uwagi na urbanizację gwałtownie postępującą w przypadku zarówno zagranicznych, jak i polskich większych miast coraz częściej mamy w praktyce do czynienia z sytuacją, w której anteny obu końców łącza radiowego znajdują się poniżej średniego poziomu zabudowań. W takim przypadku fale radiowe rozprzestrzeniają się w swoisty sposób, głównie wzdłuż kanionów ulic, co ma charakter zgoła odmienny od alternatywnej i częściej rozważanej dla obszarów miejskich propagacji ponad poziomem zadaszenia. W związku z tym faktem coraz istotniejsza staje się potrzeba wyboru i weryfikacji modeli propagacyjnych, pozwalających na stosunkowo prostą, a jednocześnie w miarę możliwości dokładną analizę takich warunków propagacyjnych. Tematyka referatu obejmuje analizę i pomiarową weryfikację modeli propagacyjnych z zalecenia ITU-R P.1411, przeznaczonych dla wybranego zakresu częstotliwości oraz scenariuszy LOS i NLOS. W pierwszej części referatu przedstawione są ograniczenia, algorytmy obliczeniowe oraz poszczególne parametry tych modeli wraz z ich wpływem na wartości szacowanego tłumienia propagacyjnego. Druga część referatu poświęcona jest omówieniu i analizie wyników przeprowadzonych badań pomiarowych. W podsumowaniu na podstawie porównania teoretycznych obliczeń z wynikami uzyskanymi w rzeczywistych środowiskach propagacyjnych oceniono badane modele pod kątem ich praktycznego zastosowania. Zaproponowane zostały tu również ewentualne korekty ich algorytmów obliczeniowych w celu lepszego dostosowania do polskich realiów.


  • Analiza jakościowa i dyskusja wyników
    • Marta Szeluga-Romańska
    2014

    .


  • Analiza jakościowa nieosobliwego modelu stanowego procesu przepływu
    • Zdzisław Kowalczuk
    • Marek Sylwester Tatara
    2014

    W niniejszej pracy omówiono znaczenie modelu w systemach detekcji i izolacji wycieku. Przedstawiono nieosobliwy model stanowy oraz analizę dokładności w zależności od przyjętej metody odwracania macierzy rekombinacji. Zaproponowano metodę aproksymacji modelu poprzez przybliżenie macierzy trójpasmowych diagonalnymi odpowiednikami. Wskazano niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania wybranych metod inwersji. Dokonano analizy porównawczej szybkości wykonywania obliczeń przy użyciu modelu pierwotnego oraz zagregowanego, wykazując zalety stosowania proponowanego modelu.


  • Analiza kohortowa przyczyn bierności zawodowej osób w wieku 45+
    • Bogumił Czerwiński
    2014

    Zmiany demograficzne następujące w ostatnich latach w krajach rozwiniętych stawiają nowe wyzwania przed badaczami i praktykami rynku pracy. Jedną z najbardziej zauważalnych konsekwencji „starzenia społeczeństw” jest wydłużenie czasu bierności zawodowej. Jednocześnie w wolniejszym tempie występuje proces wydłużenia czasu aktywności zawodowej. Z punktu widzenia stabilności systemu emerytalnego istotne jest zatem określenie przyczyn wczesnego przechodzenia osób w wieku przedemerytalnym w stan bierności zawodowej. Celem opracowania jest analiza przyczyn bierności zawodowej osób w wieku 45+ w ujęciu kohortowym. Dla realizacji tego celu zidentyfikowane zostały m.in. podstawowe parametry aktywności ekonomicznej ludności w wieku przedemerytalnym, dotyczące współczynników aktywności zawodowej, wskaźników zatrudnienia oraz stopy bezrobocia. Analizie poddane zostały osoby bierne zawodowo ze szczególnym uwzględnieniem przyczyn bierności, biorąc pod uwagę zróżnicowanie ze względu na płeć. Zmiany parametrów aktywności ekonomicznej ludności zostały zaprezentowane z uwzględnieniem zmian zachodzących w kohortach. Pogłębionej analizie poddano przyczyny bierności w poszczególnych kohortach, ze szczególnym uwzględnieniem najważniejszych przyczyn bierności zawodowej jakimi są: otrzymywanie świadczeń emerytalnych oraz zły stan zdrowia. Analizę przyczyn bierności zawodowej przeprowadzono na podstawie danych statystycznych (przede wszystkim BAEL GUS oraz Eurostat). Zakres czasowy opracowania obejmuje lata 1992-2013, skoncentrowano się jednak przede wszystkim na najnowszych danych za 2013 rok. Natomiast bezpośrednio przy analizie kohortowej, ze względu na jej specyfikę uwzględniono dane za lata 2003, 2008 i 2013.


  • Analiza kontaktu wód podziemnych i powierzchniowych na podstawie badań ich jakości na młodoglacjalnym obszarze Pojezierza Kaszubskiego.
    • Beata Jaworska-Szulc
    • Małgorzata Pruszkowska-Caceres
    • Maria Przewłócka
    2014 Przegląd Geologiczny

    Artykuł prezentuje badania przeprowadzone na obszarze młodoglacjalnym Polski północnej, jakim są Wzgórza Szymbarskie, należące do Pojezierza Kaszubskiego. Rejon Wzgórz Szymbarskich jest obszarem zasilania uformowanego tu wielopiętrowego systemu wodonośnego. Do pełnego rozpoznania krążenia wód podziemnych istotna była identyfikacja lokalnych systemów wód podziemnych i ich powiązania z wodami powierzchniowymi. W tym celu wykonano badania fizykochemiczne wód podziemnych i powierzchniowych. Uzyskane wyniki były ważnym narzędziem zarówno w identyfikacji systemów krążenia wód, jak i określenia udziału wód powierzchniowych w zasilaniu i drenażu płytkich poziomów wodonośnych.


  • Analiza kryteriów zmęczeniowych do opracowania nowego katalogu konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych
    • Józef Judycki
    • Mariusz Jaczewski
    2014

    Analityczne opracowanie wyjaśniające zasady weryfikacji i aktualizacji obliczeń zawartych w nowym katalogu typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych z 2013 roku dostosowanym do współczesnych technologii i materiałów, zwiększonego obciążenia dróg przez ruch drogowy, zmienionych sposobów wzmacniania podłoża, recyklingu materiałów drogowych, ujednoliconego nazewnictwa warstw konstrukcji nawierzchni oraz nowych metod obliczeń konstrukcji nawierzchni. Zawiera również porównanie katalogów typowych nawierzchni z Austrii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii z katalogiem polskim.


  • Analiza MES detalu konstrukcji zbiornika na gaz
    • Jacek Chróścielewski
    • Krzysztof Wilde
    • Mikołaj Miśkiewicz
    • Łukasz Pyrzowski
    • Bartosz Sobczyk
    2014

    Celem niniejszego opracowania jest wykonanie analizy MES detalu konstrukcji dachu zbiornika na gaz płynny zlokalizowany w terminalu regazyfikacyjnym PLNG w Świnoujściu. Analizowany detal obejmuje części konstrukcji dachu opisane w dokumentacji wykonawczej obiektu jako „podpora wieszaka typ D”. W projekcie wykonawczym obiektu ujęto dodatkowe żeberka usztywniające środniki krokwi w strefie podwieszenia. Żeberek tych w niektórych przypadkach nie zrealizowano w konstrukcji szkieletu (przestrzennego rusztu) kopuły dachu. Przeprowadzone w ramach niniejszego opracowania obliczenia mają za zadanie ocenić wpływ udziału tych żeberek na lokalną pracę konstrukcji i ogólne bezpieczeństwo dachu.


  • Analiza modelu ułamkowego rzędu procesów szybkich reaktora jądrowego
    • Tomasz Nowak
    • Kazimierz Duzinkiewicz
    2014 Pełny tekst Informatyka, Automatyka, Pomiary w Gospodarce i Ochronie Środowiska

    W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące rozwiązań numerycznych punktowego modelu ułamkowego rzędu kinetyki neutronów oraz wymiany ciepła w reaktorze jądrowym. Zbudowano model ułamkowego rzędu z sześcioma grupami neutronów opóźnionych wraz równaniami wymiany ciepła. Model matematyczny został zaimplementowany w środowisku Matlab i zbadany symulacyjnie dla skoków reaktywności. Przeprowadzono analizę wpływu wybranych parametrów modelu na uzyskiwane rozwiązania.


  • Analiza możliwości i zakresu wykorzystania metod wizualnej analizy danych wielowymiarowych w systemie informacji przestrzennej Tagis
    • Krzysztof Bogucki
    • Marcin Kulawiak
    2014 Rozprawy Naukowe i Zawodowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu

    W artykule przedstawiono wyniki badań możliwości wykorzystania narzędzi systemów GIS pozwalających na przeprowadzanie analiz sąsiedztwa i rozkładu wartości danych geograficznych w celu przetwarzania danych czasoprzestrzennych. W trakcie badań przeprowadzonych przez firmę OPEGIEKA Sp. z o. o. w Elblągu przeanalizowano zestaw dobrze znanych metod analiz przestrzennych takich jak Autokorelacja, Regresja, Interakcja czy Interpolacja. Badaniami objęto jedynie najpopularniejsze z nich oraz omówiono ich przydatność w zastosowaniu do danych o charakterze czasowym.


  • Analiza możliwości współpracy elektrowni o mocy 900 MW z układem odzysku ciepła zasilającym ORC
    • Dariusz Mikielewicz
    • Jarosław Mikielewicz
    • Jan Wajs
    2014 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Mechanika

    W pracy przeanalizowano kwestie związane z wykorzystaniem ciepła odpadowego z bloku energetycznego elektrowni o parametrach nadkrytycznych o mocy 900MW. Zagadnieniem nad którym skupiono uwagę jest pełne wykorzystanie potencjału ciepła odpadowego ze spalin, w postaci strumienia ciepła gorącej wody o mocy 200MW i temperaturze 90oC. Ciepło to wykorzystane jest do grzania układu ORC. Temperatura nośnika ciepła jest niewystarczająca, aby uzyskać atrakcyjne sprawności termiczne obiegu ORC i dlatego obieg ten jest dodatkowo dogrzewany ciepłem pary upustowej. W pracy przedstawiono model numeryczny układu hybrydowego łączącego blok nadkrytyczny 900MWe z obiegiem ORC. W pracy przedstawiono obliczenia numeryczne bloku nadkrytycznego dla płynu roboczego etanolu, przy wykorzystaniu dwóch upustów pary wodnej do końcowego odparowania czynnika ORC. Do analizy parametrów eksploatacyjnych obiegu posłużono się komercyjnym kodem Aspen Plus.


  • Analiza możliwości wykorzystania trójosiowego stanu naprężenia w betonie ściskanych słupów żelbetowych.
    • Piotr Korzeniowski
    • Jarosław Kondrat
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przeprowadzono analizę możliwości wykorzystania trójosiowego stanu naprężeń ściskających w słupach uzwojonych i słupach CFST. Przeprowadzono także analizę możliwości zwiększenia efektywności uzwojenia i stalowego płaszcza przez zastosowanie betonu ekspansywnego. Przeprowadzone analizy opracowano na podstawie badań własnych autorów.


  • Analiza możliwości wzrostu udziału transportu zbiorowego w wojewódzkich przewozach pasażerskich na przykładzie województwa pomorskiego
    • Kazimierz Jamroz
    • Krystian Birr
    • Sławomir Grulkowski
    • Krzysztof Kalkowski
    • Tomasz Budziszewski
    2014 Pełny tekst Transport Miejski i Regionalny

    Podział zadań przewozowych pomiędzy dostępne środki transportu jest jednym z kluczowych wyzwań przy opracowaniu Planów Transportowych w regionach. Stan aktualny i prognozy prowadzone na obszarze Unii Europejskiej wskazują, że w najbliższych latach dominującym środkiem transportu pasażerskiego będzie samochód osobowy z zarysowującą się tendencją wzrostową. Dlatego bardzo istotnym działaniem przy budowie zintegrowanego systemu transportu w województwie jest zwiększenie udziału transportu zbiorowego w wojewódzkich przewozach pasażerskich, bądź zatrzymanie jego trendu spadkowego. Przed tym wyzwaniem stanęli autorzy Planów Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego w całej Polsce. W referacie przedstawiono obecne trendy zmian podziału zadań przewozowych w wybranych krajach, charakterystykę przewozów pasażerskich w województwie pomorskim oraz prognozy zmian udziału poszczególnych gałęzi transportu w podróżach między powiatowych. Ponadto zaprezentowano opracowane w ramach formułowania Planu Transportowego warianty rozwoju sieci transportu zbiorowego, możliwe efekty ich wdrożenia na podział zadań przewozowych oraz spróbowano odpowiedzieć na pytanie jaka powinna być rola poszczególnych rodzajów transportu zbiorowego w realizacji wojewódzkich przewozów pasażerskich.


  • Analiza nieliniowa powłok z materiałów gradientowych w ośrodku mikropolarnym
    • Karol Daszkiewicz
    2014

    W pracy zaprezentowano analizę powłok z materiałów gradientowych dla zakresu dużych przemieszczeń. Macierz konstytutywna została wyprowadzona dla elementu powłokowego o 6 stopniach swobody w węźle w teorii ośrodka mikropolarnego. Zaprezentowano wyniki numeryczne dla swobodnie podpartej kwadratowej płyty FGM i porównano je z wynikami z literatury oraz uzyskanymi w programie Abaqus.


  • ANALIZA NIESTACJONARNEJ PRACY I REGULACJI SYSTEMÓW TURBIN PAROWYCH I GAZOWYCH
    • Zygfryd Domachowski
    2014

    W diagnostyce cieplno-przepływowej typu off-line zakłada się, że obiekt postępowania diagnostycznego pozostaje w stanie ustalonym (stacjonarnym). W warunkach ustalonych stacjonarny stan turbozespołu jest określony, gdy są znane wartości cieplno-przepływowych tzw. zmiennych niezależnych, wartości oddziałującego na turbozespół sygnału wyjściowego regulatora oraz sprawność turbozespołu. Na tej podstawie, posługując się tzw. modelem referencyjnym turbozespołu, oblicza się wartości tzw. parametrów zależnych. Ich porównanie z wynikami pomiarów tych parametrów jest podstawą wniosków diagnostycznych – określenia symptomów możliwych nieprawidłowości w układzie cieplno-przemysłowym turbiny. Jednakże zarówno obliczenia na podstawie modelu referencyjnego jak i pomiary wartości rzeczywistych tzw. zmiennych zależnych wymagają czasu. To sprawia, że warunki stacjonarności procesów cieplno-przemysłowych w turbinie nie mogą być utrzymane. Przyczyną są zmiany w czasie zmiennych niezależnych, zmienne w czasie oddziaływania regulatora oraz skończona szybkość działania układu pomiarowego. Analiza tych stanów jest przedmiotem badań zaprezentowanych w tym rozdziale.


  • Analiza numeryczna i doświadczalna propagacji pola elektromagnetycznego w badaniach metodą georadarową
    • Magdalena Rucka
    • Jacek Lachowicz
    2014 Pełny tekst Budownictwo i Architektura

    W pracy przedstawiono badania doświadczalne metodą georadarową oraz analizę numeryczną propagacji pola elektromagnetycznego. Przedmiotem badań eksperymentalnych była konstrukcja podłogi. Pomiary wykonano za pomocą georadaru o częstotliwości emitowanej fali równej 2 GHz. W artykule opisano także sposób numerycznego modelowania elektromagnetycznego pola falowego za pomocą metody różnic skończonych w dziedzinie czasu. Przedstawiono wyniki propagacji fali elektroma-gnetycznej w próbce żelbetowej dla przypadku jednowymiarowego.


  • ANALIZA ODZYSKU CIEPŁA W CENTRACH OBLICZENIOWYCH ( SERWEROWNI). ASPEKTY TECHNICZNO-EKONOMICZNE
    • Rafał Andrzejczyk
    • Tomasz Muszyński
    • Tomasz Mania
    2014

    W rozdziale niniejszym zaprezentowano kwestie dotyczące nowoczesnych układów chłodzenia systemów elektronicznych, w szczególności w centrach obliczeniowych i serwerowniach. Omówiono tu ze szczególnym naciskiem kwestie związane z doborem układów pod względem zapewnienia optymalnej pracy urządzeń. Pokazano przykłady systemów chłodzenia opartych na konwencjonalnych i najnowszych metodach występujących na rynku oraz będących w fazie projektowej. Poruszono również aspekty zasadności modyfikacji w konwencjonalnych układach chłodzenia i tendencje światowe dotyczące zwiększania zapotrzebowania energetycznego w pracujących i powstających centrach obliczeniowych oraz w zakresie wytwarzanego sprzętu elektronicznego.