Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2014

Pokaż wszystkie
  • Analiza ograniczeń technologicznych systemów lokalizacji inercyjnej
    • Piotr Rajchowski
    2014

    W artykule opisano kluczowe ograniczenia technologiczne zmniejszające dokładność inercyjnych systemów lokalizacyjnych. Każdy z czynników został przedstawiony w kontekście swego źródła oraz wpływu na proces lokalizacyjny. Dodatkowo w artykule zawarto opis metod kompensacji błędów występujących w procesie lokalizacji inercyjnej. W treści artykułu analizie poddano rozwiązania obecne w systemach lokalizacji inercyjnej dla wolno poruszających się obiektów w warunkach utrudnionej propagacji.


  • ANALIZA PARAMETRÓW PRZEPŁYWOWYCH CZYNNIKÓW ROBOCZYCH PRZEZ STOPNIE TURBIN GAZOWYCH
    • Marek Dzida
    2014

    W rozdziale przedstawiono charakterystyki statyczne głównych parametrów turbiny gazowej dla częściowych obciążeń. Przebiegi poszczególnych parametrów podano dla różnych konfiguracji turbin gazowych: jednowałowej napędzającej generator elektryczny i jednowałowej z regulacją kąta ustawienia łopatek sprężarki również napędzającej generator elektryczny oraz dwuwałowej turbiny transportowej. Charakterystyki wyznaczono eksperymentalnie, przeprowadzając stosowne obliczenia lub na podstawie dostępnych danych literaturowych. Parametry cieplnoprzepływowe każdego z wieńców turbinowych są podstawą do przeprowadzenia symulacji pracy układów łopatkowych w zmiennych warunkach ruchu.


  • ANALIZA PARAMETRÓW PRZEPŁYWOWYCH PRZEZ STOPNIE TURBIN PAROWYCH
    • Jerzy Głuch
    2014

    Turbina w obiegach cieplnych pracuje w zmienionych warunkach. Dodatkowo zmianie ulegają strumienie mas czynnika roboczego z powodu chłodzenia (w turbinach gazowych) lub poboru pary do układu regeneracji ciepła (w turbinach parowych). Te dopływy i pobory również zależą od obciążenia turbozespołu. Stąd w obliczeniach numerycznych wieńców wirnikowych dla wyznaczenia stanów referencyjnych, podobnie jak dla turbin gazowych, trzeba uwzględnić zmiany warunków obciążeń turbozespołów. Te z kolei decydują o parametrach pracy elementów składowych obiegów turbinowych. Przy obecnym stanie rozwoju numerycznej i komputerowej techniki obliczeniowej, nie można jeszcze dokonywać obliczeń obiegów turbinowych przy bezpośrednim włączeniu nawet stacjonarnych metod 3D dla wieńców łopatkowych turbiny. Dlatego przyjęto, iż te ostatnie obliczenia powinny być wykonane na zewnątrz stacjonarnych bilansów obiegów (obliczenia off-line) i w odpowiedniej sekwencji. W tym celu należy wyznaczyć wartości zmiennych niezależnych do obliczeń numerycznych 3D wieńców poprzez symulacyjne obliczenia odpowiednich obiegów cieplnych. Opracowanie metody dla takiego postępowania wymaga systematycznych obliczeń bilansowych obiegów. Ich wyniki są prezentowane w tym rozdziale.


  • Analiza podatności na rozkład biologiczny odcieków składowiskowych oczyszczanych w wielostopniowym systemie hydrofitowym
    • Ewa Wojciechowska
    2014 Pełny tekst Inżynieria i Ochrona Środowiska

    W skład materii organicznej ścieków, i odcieków ze składowisk odpadów wchodzą z różnorodne związki organiczne, które charakteryzują się różną podatnością na rozkład biologiczny. Charakterystykę ilościową umożliwia oznaczanie tzw. frakcji ChZT. Rozróżnia się 4 frakcje: frakcję rozpuszczoną rozkładalną na drodze biologicznej (SS), frakcję zawiesinową rozkładalną na drodze biologicznej (XS), frakcję rozpuszczoną nierozkładalną biologicznie (Si) oraz frakcję zawiesinową niepodatną na rozkład biologiczny (Xi). Znajomość stężeń poszczególnych frakcji pozwala na ocenę podatności ścieków (odcieków) na rozkład biologiczny, co umożliwia dobór odpowiedniej metody oczyszczania. W artykule przedstawiono stężenia frakcji ChZT w odciekach składowiskowych oczyszczanych w wielostopniowym systemie hydrofitowym (2 kolejne złoża pionowe: VSSF-1 i VSSF-2 oraz złoże poziome HSSF). Omówiono zmiany stężeń i udziałów procentowych poszczególnych frakcji ChZT w odciekach po kolejnych złożach (Rys.1). Pomiary stężeń frakcji ChZT prowadzono w 2 kolejnych okresach badawczych: w okresie II na złoża podawano nierozcieńczone odcieki składowiskowe, natomiast w okresie III odcieki zawierały domieszkę ścieków bytowych. Stwierdzono wpływ jakości substancji organicznej (zawartości frakcji inertnych oraz podatnych na rozkład biologiczny oraz ilorazu BZT5/ChZT) na efektywność usuwania ChZT Usuwanie ChZT przebiegało z wyższą skutecznością w okresie, kiedy odcieki zawierały dodatek ścieków bytowych. Potwierdza to, że dodatek labilnej materii organicznej korzystnie wpływa na efektywność oczyszczania odcieków w procesach biologicznych. Odcieki odpływające z oczyszczalni hydrofitowej zawierały niemal wyłącznie substancje organiczną w formie niepodatnej na rozkład biologiczny. Analiza jakościowa substancji organicznej wykazała dominujący udział frakcji Si. Usunięcie zanieczyszczeń refrakcyjnych z odcieków wymaga bardziej zaawansowanych procesów oczyszczania, np. zastosowania technik membranowych lub sorpcji.


  • ANALIZA PORÓWNAWCZA WYTRZYMAŁOŚCI NA PRZECINANIE BETONU ZWYKŁEGO I LEKKIEGO NA BAZIE POLLYTAGU
    • Anna Kopańska
    2014

    W niniejszym artykule przedstawiono analizę porównawczą wyników badań eksperymentalnych i rozważań teoretycznych wytrzymałości na przecinanie na próbkach typu push-off przeprowadzonych po 28 i 90 dniach dojrzewania betonu. W artykule wykazano, że przy porównywalnej wytrzymałości na ściskanie uzyskana wytrzymałość na przecinanie fcTm betonu lekkiego na kruszywie Pollytag jest zbliżona do wytrzymałości otrzymanej dla betonu zwykłego.


  • Analiza przemieszczeń przyczółka mostu posadowionego bezpośrednio w osłonie ścianki szczelnej
    • Michał Wymysłowski
    • Zygmunt Kurałowicz
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    Wpływ osłony ze ścianki szczelnej wykonanej wokół fundamentu bezpośredniego na przemieszczenia przyczółka i rozkład naprężeń w podłożu gruntowym.


  • Analiza przestrzenna zgonów w Polsce w przekroju podregionów
    • Justyna Kujawska
    • Magdalena Reich
    2014 Pełny tekst Acta Universitatis Lodziensis Folia Oeconomica

    W Polsce w 2012 r. statystycznie na 1 000 mieszkańców zmarło 10 osób, przy czym co najmniej 7 z powodu chorób układu krążenia i nowotworów. W porównaniu z krajami Europy Zachodniej wartości te świadczą o złej sytuacji zdrowotnej polskiego społeczeństwa. Można przypuszczać, że odpowiedzialnymi za wyższe wskaźniki śmiertelności w Polsce są czynniki ryzyka, takie jak stres spowodowany brakiem pracy, niepewność otrzymania wynagrodzenia, nieaktywny tryb życia, niezdrowe nawyki żywieniowe, nadwaga i otyłość. Celem opracowania jest zbadanie istotności wpływu determinant społeczno-ekonomicznych na liczbę zgonów w podregionach w Polsce w 2012 roku. Narzędziem realizacji celu jest liniowy model ekonometryczny uwzględniający zależności przestrzenne. Jako zmienną objaśnianą przyjęto liczbę zgonów w podregionach w Polsce w przeliczeniu na 1000 mieszkańców w 2012 roku. Wyniki estymacji modelu pozwalają wnioskować o wpływie wykształcenia, bezrobocia i struktury wiekowej populacji na liczbę zgonów oraz o braku wpływu czynników związanych z zamożnością takich jak przeciętne wynagrodzenia brutto i PKB per capita.


  • Analiza rocznych zmian w ruchu ciężkim na podstawie danych ze stacji ważenia pojazdów (WIM) w Polsce
    • Dawid Ryś
    • Józef Judycki
    • Piotr Jaskuła
    2014 Drogownictwo

    W niniejszym artykule przedstawiono wyniki analiz rozkładu ruchu ciężkiego w kolejnych miesiącach roku na dziewięciu wybranych polskich drogach krajowych i jednej autostradzie. Pomiary przeprowadzono w przedziale lat od 2010 r. do 2013 r. na stacjach ważenia pojazdów w ruchu WIM (ang. „weighing in motion”). Ważenie pojazdów w ruchu umożliwia prowadzenie ciągłego pomiaru ruchu i obciążeń osi pojazdów. Określenie rocznego rozkładu ruchu ciężkiego może znaleźć wiele praktycznych zastosowań np. do: projektowania konstrukcji nawierzchni nowych i remontowanych, różnego rodzaju analiz ruchu oraz zarządzania transportem drogowym.


  • Analiza ryzyka inwestycyjnego rewitalizacji obszarów miejskich
    • Magdalena Apollo
    2014

    Poruszana tematyka to wielopłaszczyznowa analiza ryzyka rewitalizacji bazująca na wyjściowych obszarach jego występowania. Referat prezentuje wiodące czynniki ryzyka rewitalizacji, a ponadto podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, jaki jest udział wyznaczonych obszarów w całkowitym ryzyku inwestycyjnym omawianego przedsięwzięcia.


  • Analiza skupień jako metoda wspomagania decyzji zakupu urządzeń prądu stałego do spawania metodą TIG
    • Dariusz Fydrych
    • Sławomir Sommer
    • Grzegorz Rogalski
    2014 Logistyka

    W pracy podjęto zagadnienie wspomagania decyzji zakupu odpowiedniego spawalniczego źródła prądu. Zaproponowano rozwiązanie problemu z wykorzystaniem metod analizy skupień. Przedstawiono wyniki klasyfikacji 69 urządzeń prądu stałego do spawania TIG metodami Warda i k-średnich dla odpowiednio dobranego i przygotowanego zestawu cech diagnostycznych. Na podstawie wyników uznano, że analiza skupień może być skuteczną metodą wspomagania decyzji zakupu analizowanych urządzeń spawalniczych, jednak może ona stanowić jedynie wstępny etap procesu decyzyjnego, który należy poprzeć szczegółową analizą merytoryczną.


  • Analiza statyczno-wytrzymałościowa mostu podwieszonego przez rzekę Wisłok w Rzeszowie
    • Krzysztof Żółtowski
    • Waldemar Kirschen
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    W artykule przedstawiono problematykę projektowania i analiz związanych z budową mostu drogowego łączącego ulicę Rzecha z ulicą Lubelską.


  • ANALIZA SYSTEMU ELASTYCZNEGO RUROCIĄGU BOI PRZELEWOWEJ PB-1 ORAZ PROJEKT I DOKUMENTACJA TECHNICZNA NOWEGO SYSTEMU PODWIESZENIA ŁĄCZNIKA KR ORAZ PODWODNEJ BOI WYPOROWEJ
    • Artur Olszewski
    • Michał Wodtke
    2014

    W pierwszej części pracy wykonano szczegółową analizę statycznej linii ugięcia oraz sił występujących w podwodnym rurociągu elastycznym łączącym rurociąg flowline z nawodną boją przelewową. Zoptymalizowano układ rurociągów pod kątem ugięcia rur oraz obciążeń rozrywających. Zaprojektowano nowy zespół podwodnej boi wyporowej i wykonano kompletną dokumentację wykonawczą oraz montażową nowej konstrukcji.


  • Analiza świadectw pochodzenia energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na przełomie lat 2005-2014
    • Adrian Miller
    2014

    Wraz z wprowadzeniem pakietu energetyczno-klimatycznego w 2009 roku przez Unię Europejską, Polskie władze zobligowane do stworzenia odpowiednich procedur, które z jednej strony zachęciłyby podmioty do inwestowania w sektorze OZE, z drugiej zaś wprowadziły instrumenty umożliwiające monitorowanie stanu zaawansowania prac w zakresie rozwoju krajowych instalacji odnawialnych źródeł energii w obliczu przyjętych przez siebie zobowiązań. Artykuł przedstawia krótką charakterystykę systemu wsparcia OZE opierający się na wydawanych świadectwach pochodzenia. Autor zanalizował strukturę wykorzystywanych technologii oraz ich wpływ na kształtowanie się ilości wydawanych świadectw pochodzenia.


  • ANALIZA TECHNICZNO-ENERGETYCZNA PREFEROWANYCH OBIEGÓW TERMODYNAMICZNYCH MOBILNYCH WYSOKOTEMPERATUROWYCH SIŁOWNI JĄDROWYCH
    • Tomasz Kowalczyk
    • Jerzy Głuch
    • Janusz Badur
    • Paweł Ziółkowski
    2014 Pełny tekst Zeszyty Naukowe Politechniki Rzeszowskiej. Mechanika

    Artykuł przedstawia analizę techniczno-energetyczną moŜliwości współpracy preferowanych obiegów turbin cieplnych duŜych mocy z wysokotemperaturowym reaktorem jądrowym chłodzonym helem w zastosowaniach mobilnych. Reaktory jądrowe wysokotemperaturowe (HTR) stwarzają moŜliwość podnoszenia parametrów obiegów parowych do poziomu bloków nadkrytycznych, jak równieŜ zastosowania obiegu Joule’a-Braytona w energetyce jądrowej. W miarę zaostrzania norm emisji energetyka jądrowa w tym ujęciu moŜe stanowić realną alternatywę ekonomiczną dla silników cieplnych zasilanych paliwami kopalnymi. Z punktu widzenia termodynamicznego, ekonomicznego i ekologicznego stosowanie obiegów cieplnych opartych o reaktory HTR jest zabiegiem korzystnym.


  • ANALIZA WARUNKÓW PRACY ŁOŻYSKA NR 1 TURBINY AR 1,6MW ORAZ MODERNIZACJA UKŁADU SMAROWANIA I POMIARU TEMPERATURY
    • Artur Olszewski
    2014

    Celem pracy było wykonanie analizy warunków pracy łożyska nr 1 turbozespołu AR 1,6MW oraz modernizacja układu pomiaru temperatury. Przeprowadzono analizę budowy węzła łożyskowego, wykonano obliczenia właściwości filmu olejowego oraz opracowano projekt modernizacji łożyska i układu pomiarowego.


  • Analiza weryfikująca poprawność istniejącego układu ochrony przed korozją i osadami instalacji DRW4 w kontekście obecnych warunków pracy instalacji
    • Kazimierz Darowicki
    • Juliusz Orlikowski
    • Paweł Ślepski
    • Agata Jażdżewska
    • Magdalena Jarzynka
    • Milena Lewińska
    • Łukasz Burczyk
    • Tadeusz Sonneck
    • Andrzej Dul
    2014

    Celem pracy były pomiary korozyjności kondensatów pochodzących z kolumny destylacyjnej z dodatkiem neutralizatora oraz inhibitora korozji, ponadto przeprowadzono badania SEM i EDX produktów korozji pochodzących z rurek chłodnicy powietrznej. Wykazano, że znacznie większą agresywnością charakteryzują się kondensaty które pochodzą z przerobu ropy naftowej zawierającą slopy.


  • ANALIZA WPŁYWU SZEROKOŚCI PASMA REFERENCYJNYCH SYGNAŁÓW LOKALIZACYJNYCH NA DOKŁADNOŚĆ ESTYMACJI ODLEGŁOŚCI TERMINALA RUCHOMEGO OD STACJI BAZOWEJ W SYSTEMIE LTE
    • Paweł Gadka
    2014 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    W referacie przedstawiono wyniki przeprowadzonych analiz związanych z możliwościami interfejsu radiowego OFDM systemu LTE do określania położenia terminala ruchomego. Zostały zaprezentowane wyniki badań symulacyjnych dokładności określania odległości terminala od stacji bazowej na podstawie sygnałów referencyjnych o różnych szerokościach pasm częstotliwości, definiowanych w specyfikacji warstwy fizycznej systemu LTE.


  • Analiza wrażliwości tarczy z wykorzystaniem metody elementów skończonych
    • Tomasz Ferenc
    2014 Pełny tekst Inżynieria Morska i Geotechnika

    W pracy przedstawiono przykład zastosowania analizy wrażliwości tarczy modelowanej przy pomocy metody elementów skończonych. Podstawy teoretyczne oraz przykład numeryczny dotyczą wpływu różnicowania grubości całej tarczy oraz jej obszarów – jako zmiennej pro-jektowej – na przemieszczenie wybranego punktu – jako zmiennej stanu.


  • Analiza współczynników oporów lokalnych na kolankach w systemach przewodów wielowarstwowych
    • Natalia Krystyna Gietka
    2014

    Wprowadzenie wielowarstwowych materiałów z tworzyw sztucznych jako materiału instalacyjnego spowodowało, iż konieczna stała się weryfikacja dotychczasowych wartości współczynników oporów, niezbędnych do oszacowania strat energii mechanicznej, jakie powstają w trakcie przepływu. Wartości podawane przez producentów, normy czy też literaturę są różne w porównaniu z wartościami uzyskiwanymi metodą doświadczalnych badań. Współczynniki te mają ogromne znaczenie podczas wymiarowania instalacji, wpływając na końcowy wynik w sposób znaczący, przez co nieprawidłowe ich przyjęcie prowadzi do poważnych w skutkach błędów. Jednym z elementów wywołujących stosunkowo duże opory o charakterze lokalnym są kolanka. W instalacjach w wielu miejscach zachodzi konieczność ich zastosowania i nie jest możliwe uniknięcie tego, choćby ze względu na przepisy dotyczące projektowania instalacji. Można jednak - jeśli jest to możliwe - zamiast wprowadzania złączki wygiąć rurę pod wymaganym kątem aby zmienić kierunek przepływu. W referacie przedstawione zostały wyniki badań współczynników oporów miejscowych na kolankach trzech określonych średnic pochodzących od czterech wybranych producentów. Dla porównania rozpatrzono także przypadek, kiedy kolanko zostanie zastąpione rurą wygiętą pod kątem 90°. Badania przeprowadzone zostały na wybudowanym do tego celu stanowisku pomiarowym. Pomiary wykonano dla dwunastu kolanek 90°, a otrzymane wartości współczynników porównano z wartościami podawanymi przez producenta złączek, współczynnikami oporów miejscowych wyznaczonymi według normy PN-76-M-34034 oraz dostępnymi danymi literaturowymi.


  • Analiza współczynników oporów lokalnych na kolankach w systemach przewodów wielowarstwowych
    • Natalia Krystyna Gietka
    2014

    Wprowadzenie wielowarstwowych materiałów z tworzyw sztucznych jako materiału instalacyjnego spowodowało, iż konieczna stała się weryfikacja dotychczasowych wartości współczynników oporów, niezbędnych do oszacowania strat energii mechanicznej, jakie powstają w trakcie przepływu. Wartości podawane przez producentów, normy czy też literaturę są różne w porównaniu z wartościami uzyskiwanymi metodą doświadczalnych badań. Współczynniki te mają ogromne znaczenie podczas wymiarowania instalacji, wpływając na końcowy wynik w sposób znaczący, przez co nieprawidłowe ich przyjęcie prowadzi do poważnych w skutkach błędów. Jednym z elementów wywołujących stosunkowo duże opory o charakterze lokalnym są kolanka. W instalacjach w wielu miejscach zachodzi konieczność ich zastosowania i nie jest możliwe uniknięcie tego, choćby ze względu na przepisy dotyczące projektowania instalacji. Można jednak - jeśli jest to możliwe - zamiast wprowadzania złączki wygiąć rurę pod wymaganym kątem aby zmienić kierunek przepływu. W referacie przedstawione zostały wyniki badań współczynników oporów miejscowych na kolankach trzech określonych średnic pochodzących od czterech wybranych producentów. Dla porównania rozpatrzono także przypadek, kiedy kolanko zostanie zastąpione rurą wygiętą pod kątem 90°. Badania przeprowadzone zostały na wybudowanym do tego celu stanowisku pomiarowym. Pomiary wykonano dla dwunastu kolanek 90°, a otrzymane wartości współczynników porównano z wartościami podawanymi przez producenta złączek, współczynnikami oporów miejscowych wyznaczonymi według normy PN-76-M-34034 oraz dostępnymi danymi literaturowymi.