Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2017

Pokaż wszystkie
  • Zagrożenia oraz bariery w rozwoju społeczno-ekonomicznym jednostki samorządu terytorialnego - na przykładzie wybranej gminy na terenie powiatu kwidzyńskiego
    • Paweł Bykowski
    2017 Pełny tekst

    Artykuł jest (częściowym) wynikiem badań (ilościowych i jakościowych) prowadzonych w 2017 r. na terenie jednej z gmin powiatu kwidzyńskiego (woj. pomorskie). Skupiam się tu na wynikach i opisie badań nad barierami oraz zagrożeniami w rozwoju społ.-ekonomicznym. Badania pokazują, iż występuje wiele barier, w różnych obszarach życia społeczno-ekonomicznego gminy, które powinny być redukowane oraz sukcesywnie eliminowane.Stanowi to, bowiem warunek dalszego rozwoju gminy.


  • Zależność parametrów quasi-dwuwymiarowego modelu małosygnałowego tranzystora MOS od punktu pracy
    • Damian Trofimowicz
    • Wiesław Kordalski
    • Tomasz Stefański
    2017 Elektronika : konstrukcje, technologie, zastosowania

    W artykule zaprezentowano wyniki optymalizacji zagadnień wielowymiarowych, zastosowanej do ekstrakcji wartości parametrów nie-quasi-statycznego modelu małosygnałowego tranzystora MOS dla różnych punktów pracy. Opisano zaimplementowany algorytm i otrzymane rezultaty badań.


  • Zależność parametrów quasi-dwuwymiarowego modelu małosygnałowego tranzystora MOS od punktu pracy
    • Damian Trofimowicz
    • Wiesław Kordalski
    • Tomasz Stefański
    2017

    W artykule zaprezentowano wyniki optymalizacji zagadnień wielowymiarowych, zastosowanej do ekstrakcji wartości parametrów nie-quasi-statycznego modelu małosygnałowego tranzystora MOS dla różnych punktów pracy. Opisano zaimplementowany algorytm i otrzymane rezultaty badań.


  • Zależność pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa a strukturą aktywów
    • Piotr Figura
    2017 Pełny tekst Finanse, Rynki Finansowe, Ubezpieczenia

    Celem artykułu jest przedstawienie zróżnicowania struktury aktywów pomiędzy małymi, średnimi oraz dużymi przedsiębiorstwami, z uwzględnieniem czynnika specyfiki branżowej prowadzonej działalności gospodarczej. W przeprowadzonych badaniach wykorzystano w głównej mierze narzędzia analizy strukturalnej, statystyki opisowej oraz nieparametrycznego wnioskowania statystycznego. Z przeprowadzonych badań wynika, że wskaźniki struktury aktywów kształtują się w małych, średnich i dużych przedsiębiorstw na statystycznie istotnie różniących się od siebie poziomach. Kluczowymi składnikami aktywów polskich przedsiębiorstw są: rzeczowe aktywa trwałe, zapasy, należności krótkoterminowe oraz środki pieniężne i ich ekwiwalenty. Ich udział w strukturze aktywów jest silnie uzależniony od specyfiki oraz skali prowadzonej działalności. Małe przedsiębiorstwa w mniejszym stopniu od większych jednostek gospodarczych wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej rzeczowe aktywa trwałe oraz utrzymują na niższym poziomie swoje zapasy. Z kolei większy odsetek ich aktywów stanowią środki pieniężne oraz należności krótkoterminowe. Przedstawione w treści artykułu rozkłady wartości wskaźników struktury aktywów mogą stanowić bazę odniesienia podczas przeprowadzenia analizy strukturalnej aktywów i tym samym przyczynić się do ułatwienia wykonywania wstępnej analizy bilansu polskich przedsiębiorstw. Wyniki niniejszych badań mogą także znaleźć zastosowanie podczas formułowania polityki produktowej banków komercyjnych czy też firm ubezpieczeniowych.


  • Zamieszkiwanie jako wartość towarzysząca istnieniu
    • Agnieszka Kurkowska
    2017

    Zamieszkiwanie rozumieć należy jako złożony proces. Niezbędnymi jego podmiotami są człowiek i Dom, wiąże się z określonymi czynnościami, wynika z indywidualnych i społecznych potrzeb i konieczności, zaspokaja zapotrzebowanie na wiele wartości związane z fizycznym i metafizycznym wymiarem istnienia człowieka. Oba wskazane podmioty w trakcie przebiegu procesu podlegają zmianom, a tym samym zamieszkiwanie podlega stałej ewolucji nigdy nie konstytuując się nigdy w swojej ostatecznej formie


  • Zamówienia innowacyjne jako czynnik wspierający rozwój innowacji
    • Mariusz Zaborowski
    2017 Pełny tekst Roczniki Ekonomii i Zarządzania

    W artykule przedstawiono i omówiono zamówienia publiczne, które mogą być czynnikiem wspierającym innowacje.Równocześnie wskazano, że zamówienia innowacyjne nie tylko wspierają innowacje, ale mogą być istotnym czynnikiem w rozwoju i funkcjonowaniu przedsiębiorstw i tym samym sposobem na zwiększenie przez nie zysków.


  • Zaopatrzenie w wodę mieszkańców Orłowa Morskiego wraz z Witominem (1930-1960)
    • Marian Kulbik
    2017 Rocznik Gdyński

    W pracy odtworzono trzydziestoletni proces budowy i eksploatacji grupowego wodociągu miejskiego na przedwojennym obszarze administracyjnym Witomina, Małego Kacka, Orłowa, Kolibek i Redłowa. W analizowanym czasokresie ustalono chronologię zdarzeń inwestycyjnych uwarunkowanych lokalnymi czynnikami, parametry techniczne urządzeń w wybudowanych obiektach i przebieg rozbudowy sieci wodociągowej. W efekcie udokumentowano zachodzące przemiany w zaopatrzeniu w wodę mieszkańców od tradycyjnego sposobu za pomocą studni (kopanych i wierconych) do korzystania z miejskiego wodociągu grupowego z centralnym ujęciem wody w Rumi. Niniejszą wiedzę historyczną uzyskano po kwerendzie archiwalnej, a następnie mozolnej analizie treści dokumentacji źródłowej rozproszonej i cząstkowej.


  • ZAPEWNIENIE SYNCHORNIZACJI CZASU PRZY CZĘŚCIOWYM WSPARCIU SIECI
    • Igor Wielebski
    • Sylwester Kaczmarek
    2017 Przegląd Telekomunikacyjny + Wiadomości Telekomunikacyjne

    Celem badań zaprezentowanych w artykule było sprawdzenie czy możliwe jest zapewnienie dużej dokładności synchronizacji czasu przy częściowym wsparciu sieci w oparciu o model HRM-1 składający się z 12 szeregowo podłączonych urządzeń sieciowych wraz z wygenerowanym ruchem sieciowym. Badania wykazały, że dla obecnie stosowanych technologii mobilnych takich jak LTE TDD możliwe jest zapewnienie odpowiedniej jakości synchronizacji czasu. Natomiast dla LTE-A, w przyszłości, może stanowić to wyzwanie, które przy odpowiednich zabiegach projektowych będzie możliwe do sprostania.


  • ZARZĄDZANIE EKSPLOATACJĄ OBIEKTU W UJĘCIU KOSZTÓW CYKLU ŻYCIA
    • Beata Grzyl
    • Magdalena Apollo
    • Emilia Miszewska
    • Adam Kristowski
    2017 Pełny tekst ACTA SCIENTIARUM POLONORUM. SERIA: ARCHITECTURA

    W artykule przedstawiono wstępne informacje, niezbędne do ustalenia zakresu i kierunku opracowania koncepcji metody optymalizacji kosztów cyklu życia wybranych obiektów budowlanych. Zwrócono uwagę na ścisłe powiązanie pomiędzy decyzjami podejmowanymi na etapie projektowania a wydatkami ponoszonymi w toku utrzymania i użytkowania obiektów, zaprezentowano specyfikę kosztów cyklu życia i składowe tych kosztów oraz przykład zastosowania analizy LCC w tym zakresie.


  • Zarządzanie kreatywnością w projekcie
    • Anna Bobkowska
    2017 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    W kontekście innowacyjności oraz badań w obszarze nauk technicznych pojawia się problem efektywnego zastosowania metod kreatywności w konkretnej sytuacji projektowej oraz weryfikacji wyników podejmowanych działań kreatywnych. Celem referatu jest zaproponowanie podejścia do zarządzania kreatywnością w projekcie w oparciu o wiedzę pochodzącą z psychologii kreatywności. Zaprezentowano ramy zarządzania kreatywnością z zastosowaniem wiedzy z zakresu psychologii kreatywności i dobrych praktyk ukierunkowywania kreatywności, a następnie wykorzystano je do analizy dwóch przypadków zastosowania metod kreatywności w projekcie informatycznym.


  • Zarządzanie logistyczne projektem budowy instalacji elektrycznej w hali widowiskowo sportowej
    • Radosław Drozd
    • Ryszard Bielski
    2017 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Celem artykułu jest przedstawienie tematyki zarządzania logistyczne projektem budowy instalacji elektrycznej w hali widowiskowo sportowej. W artykule zostanie zawarta krótka analiza literatury dotyczącej zarządzania projektami, opis i analiza najistotniejszych zagadnień projektu wraz z jego harmonogramem, analizą ścieżki krytycznej oraz wnioski i zalecenia projektowe. W szczególności zostaną przedstawione następujące zagadnienia: opis projektu, zakres robót elektrycznych, struktura podziału pracy, struktura organizacyjna Biura Realizacji Projektu, organizacja placu budowy, harmonogram Gantta wraz z analizą PERT dla stacji transformatorowej GSZ.


  • Zarządzanie projektami informatycznymi w jednostkach sadownictwa powszechnego w Polsce
    • Monika Kuźmicz
    • Bartosz Bober
    • Cezary Orłowski
    • Artur Ziółkowski
    2017

    .


  • Zarządzanie projektami produkcyjnymi i usługowymi
    • Marek Wirkus
    • Gierulski Wacław
    2017

    Opracowanie „Zarządzanie projektami produkcyjnymi i usługowymi” jest obszarem wiedzy wkomponowanym w szerszy obszar jakim jest inżynieria produkcji. Takie umiejscowienie spowodowało, że w opracowaniu skupiono się na problematyce realizacji projektów inżynierskich, tj. na planowaniu i realizacji działań wymaganych do osiągnięcia celów takiego projektu Zmieniające się warunki produkcji, postęp technologiczny spowodowały dynamiczny rozwój zagadnień związanych z zarządzaniem projektami Stąd też wynika waga zagadnienia zarządzania projektem i jego miejsce w kompendium dotyczącym inżynierii produkcji. Kompendium jako skrótowy zasób wiedzy koncentruje się na wybranych zagadnieniach. Zamieszczono wybraną wiedzę dotyczącą zarządzania projektami w ujęciu klasycznym, uzupełnioną wiedzą praktyczną wynikającą z doświadczenia autorów W opracowaniu poruszono następujące zagadnienia: A) Podstawy wiedzy o projekcie tj. definicja i istota projektu; rodzaje i typy projektów produkcyjnych i usługowych; programy i portfel projektów; otoczenie i środowisko projektu, kryteria oceny projektów produkcyjnych i usługowych B) Zarządzanie projektem, tj.: obszary wiedzy i zagadnienia w zarządzaniu projektem; zarządzanie programem i portfelem projektów; metodyki i standardy zarządzania projektami; metody klasyczne; metody zwinne. C) Obszary wiedzy: Zarządzanie czasem. Zarządzanie czasem w oparciu o metody sieciowe i harmonogramy. Zarządzanie czasem w oparciu o metodę łańcucha krytycznego. Zarządzanie zasobami. Planowanie i optymalizacja zapotrzebowania na zasoby. Dostawcy i kontrahenci. Wykonanie własne lub outsourcing. Kryteria i formy doboru wykonawców. Zasady rozliczeń z wykonawcami. Koszty i finanse w projekcie. Szacowanie kosztów i budżetu. Ryzyko w procesie planowania projektu. Jakość projektu. D) Procesy zarządzania projektami. Cykl życia projektu produkcyjnego i usługowego, proces rozpoczęcia projektu, struktura projektu, analiza interesariuszy, realizacja projektu, kontrola i raporty, zakłócenia i zmiany w projekcie, zamknięcie projektu. E) Ludzie w projekcie. Organizacja projektu. Zespół projektowy. Macierz odpowiedzialności. Kompetencje realizatorów projektu. Zespół w strukturze organizacji. Organizacje zorientowane funkcjonalnie i projektowo. Komunikacja w projekcie. Kultura w realizacji projektu. F) Kierunki rozwoju w zarządzaniu projektami produkcyjnymi i usługowymi. Elastyczność w realizacji projektów produkcyjnych i usługowych. Lean Project Management.


  • Zarządzanie ryzykiem budowlanych przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z rewitalizacją obszarów miejskich
    • Magdalena Apollo
    2017

    Teoretyczne aspekty rewitalizacji są rozpoznane i szeroko opisane w światowej, a także polskiej literaturze przedmiotu, wciąż brakuje jednak badań w odniesieniu do budowlanych przedsięwzięć inwestycyjnych (BPI), będących integralną częścią projektów rewitalizacji. Brakuje także usystematyzowanych działań w tym zakresie. Mając na uwadze zaobserwowaną potrzebę przeprowadzenia badań nad ryzykiem inwestycyjnym rewitalizacji, jak również jej kompleksowy i społeczny charakter, podjęto próbę opracowania koncepcji zarządzania ryzykiem w budowlanych przedsięwzięciach inwestycyjnych związanych z rewitalizacją obszarów miejskich. Koncepcja ta, bazując na identyfikacji i analizie czynników ryzyka, ma w założeniu przyczynić się do wskazania zarówno poziomu ryzyka inwestycyjnego rewitalizacji (RIR), jak i zestawu krytycznych czynników ryzyka. Opracowany w ten sposób model oceny ryzyka MORA (ang. Model of Risk Assessment) wraz z symulacją wpływu metod reagowania na ryzyko na poziom oszacowanego RIR, ma być wykorzystywany do kontrolowania poziomu i sterowania ryzykiem inwestycyjnym projektów rewitalizacji. Dodatkową motywacją do podjęcia tematu był brak doświadczeń jednostek samorządowych miasta Gdańsk w zakresie realizacji tego typu kompleksowych przedsięwzięć. Realizacja niniejszej rozprawy doktorskiej jest zatem niejako odpowiedzią na powstałe zapotrzebowanie oraz może przyczynić się do istotnego poszerzenia wiedzy we wskazanym obszarze. Obszar badawczy rozprawy doktorskiej znajduje się na pograniczu zagadnień związanych bezpośrednio z budownictwem, urbanistyką, a problemem zarządzania, co w rezultacie składa się na interdyscyplinarny charakter pracy.


  • Zarządzanie ryzykiem zawodowym w procesie produkcyjnym - zagadnienia teoretyczne i przypadek praktyczny
    • Radosław Drozd
    • Ryszard Bielski
    2017 Pełny tekst Przedsiębiorstwo we współczesnej gospodarce - teoria i praktyka

    Celem artykułu jest przedstawienie tematyki zarządzania ryzykiem zawodowym w procesie produkcyjnym wybranego przedsiębiorstwa oraz wskazanie czynników, które usprawniają to zarządzanie.


  • Zarządzanie terminowością w projektach. Wskaźniki i narzędzia
    • Sebastian Wilczewski
    2017 Pełny tekst Przedsiębiorczość i Zarządzanie

    Czas jest istotnym elementem tzw. trójkąta projektu, dlatego też terminowość, rozu-miana, jako realizacja przedsięwzięcia w zadanym czasie, to parametr, który powinien podle-gać szczególnemu nadzorowi, a ryzyko nieterminowej realizacji powinno być wykrywane niezwłocznie. Istniejące już metody, takie jak np. wartość wypracowana (j.ang Earned Value - EV) pozwalają zaadresować te wyzwania, jednak ze względu na swoją złożoność mogą być trudne w implementacji. Warto więc rozważyć zastosowanie alternatywnego wskaźnika, za-proponowanego w niniejszym opracowaniu. Opracowany wskaźnik TW cechuje się prostotą i jest łatwy w implementacji. Wyliczany jest on jako stosunek ilości zadań faktycznie zakoń-czonych (TAF) do tych, które miały być zakończone (TPF). Pozwala na szybkie ocenienie, czy terminowość projektu jest zagrożona. Wskaźnik ten został zweryfikowany poprzez jego pilo-tażową implementację, która potwierdziła jego przydatność w praktyce.


  • Zasady zapewniania bezpieczeństwa żywności
    • Robert Tylingo
    2017

    Żywność jest niezbędnym elementem życia człowieka, a jej spożywanie jest czynnością codzienną i bardzo ważną dla funkcjonowania organizmu. Produkcja i spożycie żywności wywołuje konsekwencje ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Pominięcie aspektów związanych z bezpieczeństwem żywności skutkowałoby występowaniem chorób układu pokarmowego oraz strat ekonomicznych o zasięgu zarówno regionalnym, jak i światowym. Bezpieczeństwo żywności jest terminem obejmującym wiele działań mających na celu zapewnienie konsumentom dostępu do żywności, która nie szkodzi zdrowiu i życiu.


  • Zastosowanie chromatografii gazowej do oceny stopnia degradacji LZO w ściekach przemysłowych po procesach oczyszczania
    • Patrycja Makoś
    • Grzegorz Boczkaj
    2017

    W pracy przedstawiono przykład zastosowania metodyki DLLME-GC-MS w trybie SCAN, w połączeniu z modelem MCR-ALS, do identyfikacji lotnych związków organicznych (LZO) obecnych w próbkach surowych ścieków z produkcji asfaltów naftowych, a także oceny stopnia ich degradacji po zastosowaniu różnych metod oczyszczania chemicznego. Wykorzystanie modelu chemometrycznego do dekonwolucji sygnałów chromatograficznych umożliwiło identyfikację 51 związków z grupy LZO, w tym głównie pochodnych fenolu. W próbkach ścieków poddanych oczyszczaniu zaobserwowano problem tworzenia się wtórnych zanieczyszczeń, wynikający z utleniania innych grup związków organicznych.


  • Zastosowanie dronów w diagnostyce infrastruktury energetycznej
    • Waldemar Kamrat
    • Tomasz Ostrowski
    2017 Przegląd Gazowniczy

    Przedstawiono problematykę zastoswoania dronów w diagnostyce infrastruktury energetycznej.


  • Zastosowanie glikolizatu odpadowej pianki obuwniczej do otrzymania nowych eco-podeszew
    • Patrycja Jutrzenka Trzebiatowska
    • Janusz Datta
    • Tomasz Giedrojć
    • Kamila Nowicka
    • Maciej Krzemiński
    2017 Przemysł Chemiczny

    Zbadano możliwości zastosowania glikolizatu, otrzymanego w reakcji dekompozycji odpadowej pianki obuwniczej z etano-1,2-diolem, do otrzymania poliuretanu w postaci płytek oraz podeszew zawierających 2 i 3,2% mas. glikolizatu. Otrzymany glikolizat mieszano z konwencjonalnym poliolem. Zbadano właściwości reologiczne i strukturę chemiczną glikolizatu oraz zsyntetyzowanych poliuretanów za pomocą spektroskopii w podczerwieni (FTIR). Oznaczono też wytrzymałość na rozciąganie, twardość oraz gęstość. Podeszwy zostały zbadane pod kątem odporności na wielokrotne zginanie, ścieralność oraz adhezję lakieru. Stwierdzono, że glikolizat może być stosowany w niewielkiej ilości do otrzymania eco-podeszwy spełniającej wymogi norm.