Publikacje z roku 2017

• Zróżnicowanie działań w zakresie zarządzania wiekiem
    • Katarzyna Stankiewicz
    2017 Pełny tekst Studia i Prace Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego

Artykuł dotyczy problematyki zarządzania wiekiem (ZW), a w szczególności zróżnicowania jego wdrażania w krajach o odmiennych uwarunkowaniach związanych z sytuacją osób starszych na rynku pracy to jest w Szwecji, Niemczech i Polsce. W części empirycznej przedstawiono wyniki badań własnych porównując je z wynikami badań przeprowadzonych w ramach Best Agers Lighthouses – Strategic Age Management for SME in The Baltic Sea Region. Pozwoliło to zweryfikować istnienie różnic w efektach ZW w tych krajach w percepcji badanych pracowników.

• Zur Wiedergeburt einer historischen Gitterbrucke
    • Maciej Malinowski
    • Anna Banaś
    • Zbigniew Cywiński
    • Marcin Jeszka
    • Arkadiusz Sitarski
    2017 STAHLBAU

Mit Blick auf die komplizierte Geschichte der 160 Jahre alten schmiedeeisernen Gitterbrücke in Tczew (deutsch: Dirschau) über die Weichsel und in Bezug auf die Ideen ihrer Ertüchtigung wird im folgenden Beitrag die Untersuchung zur Probebelastung der originalen Felder des Überbaus beschrieben. Der historische Überbau der Weichselbrücke Dirschau wird dabei mit einer neuen Fahrbahn belastet. Es konnte die erforderliche Tragfähigkeit des Brückendecks im Besonderen und des gesamten Überbaus im Allgemeinen nachgewiesen werden. Die Arbeiten sind von Versuchsanstalt für Brückenbau der Politechnika Gdańska (TU Gdańsk) ausgeführt worden. Das untersuchte monumentale Ingenieurbauwerk der Vergangenheit ist eine Brückenkonstruktion die in ihrer Bedeutung für das Bauwesen bestimmt mit der berühmten Britannia – Brücke verglichen sein kann.

• Związki pomiędzy cechami demograficznymi kobiet a zmiennymi dotyczącymi personalizacji produktu
    • Agnieszka Firgolska
    2017 Pełny tekst Handel Wewnętrzny

W artykule skupiono uwagę na temacie dotyczącym personalizacji produktu. Celem pracy jest zbadanie zależności pomiędzy cechami demograficznymi a zmiennymi dotyczącymi personalizacji. Cechy demograficzne obejmują: wiek, wykształcenie, osiągany dochód netto, miejsce zamieszkania, a zmienne dotyczące personalizacji zawierają: znajomość personalizacji, chęć dopasowywania produktów do indywidualnych potrzeb, chęć zakupu spersonalizowanych produktów. W artykule scharakteryzowano personalizację produktu uwzględniając istotną rolę klienta w procesie tworzenia produktu. Praca wyjaśnia meritum zjawiska i uwypukla różnice pomiędzy personalizacją i kastomizacją. W artykule przedstawiono wyniki autorskich badań, w których zanalizowano zależności pomiędzy cechami demograficznymi a zmiennymi dotyczącymi personalizacji. Zastosowano współczynnik V-Cramera, który pozwolił określić zależności i ich charakter. Stwierdzono, że silny wpływ na cechy dotyczące personalizacji ma wiek oraz wykształcenie, umiarkowanie na nie oddziałuje dochód, zaś słabe znaczenie ma miejsce zamieszkania.

• Zwiększenie wydajności wentylacji naturalnej poprzez stosowanie nasady kominowej
    • Romana Antczak-Jarząbska
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2017 Przegląd Budowlany

• Zwodzona kładka dla pieszych na wyspę Ołowiankę w Gdańsku - analizy dynamiczne z wykorzystaniem modelu numerycznego MES
    • Krzysztof Żółtowski
    • Mikołaj Binczyk
    2017 Pełny tekst Materiały Budowlane

W artykule przedstawiono projekt zwodzonej kładki dla pieszych przez rzekę Motławę na wyspę Ołowiankę w Gdańsku. Omówiono jej konstrukcję oraz obliczenia numeryczne sprawdzające wytrzymałość, ugięcie i siły w siłownikach podczas zwodzenia. Dokonano również oceny poziomu komfortu i nośności konstrukcji pod wpływem działania obciążeń dynamicznych generowanych przez pieszych.

• Zyskowność sektora bankowego a jego transformacja w wybranych krajach Bałkanów Zachodnich
    • Katarzyna Kubiszewska
    2017 Pełny tekst Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Sectio H Oeconomia

Okres transformacji gospodarczej jest istotnym etapem zmian w gospodarce. Szczególnie istotnym z punktu widzenia gospodarki jako całości jest sektor bankowy i osiągane przez niego wyniki finansowe. Celem artykułu jest ocena zyskowności sektorów bankowych w okresie transformacji, na przykładzie wybranych krajów regionu Bałkanów Zachodnich w okresie 2001 - 2015. W celu zmierzenia zyskowności zastosowano cztery wskaźniki finansowe, zaś zaangażowania procesy transformacyjnego oszacowano za pomocą Trójkąta Reform Bankowym (Fries, Taci, 2002), jak również zaproponowano wprowadzenie modyfikacji w jego konstrukcji.

• Źródła informacji rynkowych a cechy jakościowe informacji
    • Dariusz Dąbrowski
    2017 Handel Wewnętrzny

Celem pracy jest określenie, w jaki sposób rodzaj źródła informacji rynkowych oddziałuje na cechy jakościowe tych informacji. Wzięto pod uwagę trzy rodzaje źródeł informacji rynkowych – nabywców, konkurentów oraz, jako odrębną grupę, inne podmioty rynkowe (np. pośredników, dostawców), a także cztery istotne cechy jakościowe informacji − rzetelność, kompletność, przydatność i aktualność. Za pomocą modeli równań strukturalnych weryfikowano model, w którym pozyskiwanie informacji rynkowych z poszczególnych źródeł oddziałuje na rozpatrywane cechy jakościowe informacji. Testowanie modelu oparto na danych zebranych wśród krajowych przedsiębiorstw wysokiej i średnio-wysokiej techniki w zakresie kształtowania nowych produktów. Wyniki badania wskazują, że wraz ze wzrostem pozyskiwania informacji rynkowych od nabywców rośnie ich rzetelność, kompletność, przydatność i aktualność, natomiast pozyskiwanie informacji rynkowych od konkurentów pozytywnie oddziałuje na ich przydatność i aktualność.

• Иммигранты из государств бывшего СССР в Польше условиях членства в Евросоюзе
    • Krystyna Gomółka
    2017

kniga raskazywajet o imigrantach z stran bywszego SSSR kotoryje prijechali w Polszu.