Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2008

Pokaż wszystkie
  • Matura 2010 - Matematyka (cz. 2)
    • Anita Maria Dąbrowicz-Tlałka
    2008 Pismo PG

    Artykuł omawia pewne czynniki, które wpłynęły na podjęcie decyzji o powrocie matematyki jako przedmiotu obowiązkowego na maturze oraz wskazuje na potrzeby zmian w systemie kształcenia z tego przedmiotu na uczelniach technicznych. Z pewnością można twierdzić, że matematyka jest nauką ścisłą opartą na dedukcji, czyli metodzie dochodzenia do wniosków z uwzględnieniem praw logiki w sposób absolutnie pewny. Dlatego jest to przedmiot szczególny i wymaga zarówno od ucznia czy studenta, jak i od nauczyciela czy wykładowcy, specjalnego zaangażowania. Nawet niewielkie braki w edukacji ucznia powodują spiętrzanie się problemów z opanowaniem materiału w kolejnych etapach nauki. Na poziomie szkolnym prowadzi się profesjonalne badania i analizy w tym zakresie. Tymczasem nie widać żadnych kompleksowych działań prowadzących do zmian dotyczących kształcenia w zakresie matematyki na poziomie wyższym. W przypadku wykształcenia na kierunkach ścisłych i technicznych jest to konieczne. Dodatkowo nie jest łatwo połączyć jakość nauczania z ekonomią – jest to problem wielu uczelni w Polsce.


  • Meat products Brassica exploiting anticarcinogenic potential of cabbage phytochemicals: Polish path to bio-inspired foods
    • Barbara Kusznierewicz
    • Edyta Malinowska-Pańczyk
    • Maria Tynek
    • Ewa Szukalska
    • Zbigniew Nowakowski
    • Agnieszka Bartoszek-Pączkowska
    2008 Acta Biochimica Polonica

    Badania populacyjne ostatnich dwóch dziesięcioleci wskazują na sposób odżywiania jako jeden z głównych czynników zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi, z nowotworami włącznie. W przypadku chorób nowotworowych głównym elementem diety sprzyjającej kancerogenezie jest czerwone mięso. Ze względu na wartość odżywczą i powszechność spożycia produktów mięsnych, poprawienie ich wartości żywieniowej staje się problemem o istotnym znaczeniu społecznym. Produkty marki Brassica, w produkcji których wykorzystano przeciwrakotwórcze właściwości kapusty białej, zostały zaprojektowane w odpowiedzi na to zapotrzebowanie.


  • Mechanism of nitromethane liquid membrane oscillator containing sodium oleate
    • Maria Szpakowska
    • Aneta Magnuszewska
    • B. Nagy Otto
    2008 JOURNAL OF COLLOID AND INTERFACE SCIENCE

    Badano osylacyjne zachowanie oscylatora z anionowym surfaktantem na poziomie molekularnym. Zastosowano przybliżenie oparte na zasadach kinektyki chemicznej. Membranę ciekłą stanowił nitrometan z 2,2' bipirydyną. Faza wodna domowa zawierała oleinian sodu i butanol, a faza wodna akceptora chlorek sodu. Ustalono, że oscylacje zachodzą na granicy fazy akceptorowej i membrany ciekłej. Zaproponowano 3-etapowy mechanizm oscylacji i potwierdzono go symulacją numerczną. Oscylacje róznicy potencjału elektrycznego miedzy fazami wodnymi sa spowodowane procesami nagłej adsporcji i desporcji solwatowanego anionowego surfaktantu i butanolu na granicy membrana ciekła ?faza akceptorowa/. Cały proces jest kontrolowany dyfuzją indywidułów przez membranę ciekłą. Oscylacje mają charakter chaotyczny, na co wskazują wykładniki Lyapunowa otrzymane dla dziwnego oscylatora badanego układu.


  • Mechanizacja napraw głównych dróg szynowych
    • Zbigniew Kędra
    2008 Pełny tekst

    Szybki rozwój techniki i znaczący wzrost kosztów pracy wymusza na wykonawcach robót ograniczenie do niezbędnego minimum liczby robotników, i w to miejsce wprowadzenie nowoczesnych, bardzo wydajnych maszyn, które skrócą czas wykonania napraw.Drugą zasadniczą przyczyną wprowadzenia nowoczesnych maszyn jest skrócenie do niezbędnego minimum czasu zamknięcia toru, co ogranicza utrudnienia w prowadzeniu ruchu pociągów, a dodatkowo naprawy mogą być prowadzone w przerwach między ruchem pociągów.W artykule przedstawiono nowoczesne maszyny stosowane w potokowej naprawie nawierzchni szynowej i recyklingu górnej warstwy podtorza.


  • Megatrendy informatyczne łańcucha dystrybucyjnych nowej generacji
    • Ludmiła Zawadzka
    • Jarosław Badurek
    2008 Logistyka

    Niniejszy artykuł pokazuje zmianę paradygmatu projektowania i eksploatacji elastycznych systemów logistyczno-produkcyjnych, na przykładzie róznych modeli systemów nowej genracji MGSC. Dokonano analizy prównawczej wybranych rozwiązań przedmiotowym obszarze formułując prognozę rozwojowe w oparciu o zaproponowane megatrendy rozwojowe: mininaturyzacji, sieciowości, mobilności i wirtualizacji. Związku z tym nawiązano do modeli referencyjnych ładu korporacyjnego i skojarzonych z nimi zasad Deminga oraz wskazano na zanczenie integracji sfery logistyczno-wytwórczej z informacyjną na przykładzie architektur integrujących procesy gospodarcze, przedziebiorstwa ze standaryzowaną platformą rozproszonych usług programowych, szczególności webowych. Podsumowaniu wskazano analogię miezy dobrami cyfrowymi a publicznymi np. sieci drogowej.


  • Membrane shell finite element for textile fabric modelling numerical and experimental aspects
    • Paweł Kłosowski
    2008

    W pracy omówiono podstawowe problem numeryczne pojawiające się przy projektowaniu przekryć z tkanin technicznych. Przedstawiono eksperymenty potrzebne do identyfikacji właściwości mechanicznych takich tkanin.


  • Metaheurystyki w szeregowaniu zadań uwarunkowanych czasowo
    • Krzysztof Ocetkiewicz
    2008 Zeszyty Naukowe Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej. Technologie Informacyjne

    w artykule tym zbadano zastosowanie algorytmów metaheurystycznych w problemach szeregowania zadań uwarunkowanych czasowo. porównano wyniki algorytmu genetycznego, ewolucji różnicowej oraz symulowanego wyżarzania, z reprezentacjami rozwiązania: permutacyjną, opartą o priorytety reguł i kodowaniem przedziałowym, osiągnięte w rozwiązywaniu np-trudnego problemu 1 | pi = ai + bisi | sum wici. gdzie to możliwe, wyniki porównano z rozwiązaniami optymalnymi.


  • Metal dusting in CCR platforming unit
    • Joanna Hucińska
    2008 MATERIALS AND CORROSION-WERKSTOFFE UND KORROSION

    Przedstawiono mechanizm pylenia metalu w stali 9Cr-1Mo w instalacji platformingu CCR, na postawie badań rury podgrzewacza wsadu po 10 latach pracy, przy temperaturze metalu koło 600C. W badaniach wykorzystano techniki elektronowej mikroskopii skaningowej, dyfrakcji rentgenowskiej i mikroanalizy rentgenowskiej. Wykazano, że dyfuzji wegla w głąb stali toarzyszy odrdzeniowa dyfuzja pierwiastków węglikotwórczych - chromu i molibdenu. W zaawansowanym stadium niszczenia, bezpośrednio pod powierzchnią stali występuje cienka warstwa weglików wzbogaconych w chrom, a pod nią - porowata strefa złożona ze zdegradowanych pierwotnych węglików i wtórnych weglików - utworzonych w miejscu stopowego ferrytu, o zawartości chromu większej niż w pierwotnym ferrycie. Na powierzchni stali znajduje się koks złożony z grafitu, żelaza i węglików typu M7C3. Rozważono również wpływ dodatku zwiazku siarki do wsadu instalacji na postęp degradacji materiału w czasie daszej pracy.


  • Metan jako paliwo w zrównoważonym transporcie
    • Aleksandra Opara
    • Jan Hupka
    2008

    Alternatywą dla ropy naftowej jest sprężony gaz ziemny (CNG). Jest on mieszaniną lekkich węglowodorów, głównie metanu (do 98% objętości), propanu i butanu, związków siarki i azotu oraz wody. Wysoka zawartość metanu gwarantuje dużą liczbę oktanową (120-130) i czyste spalanie gazu ziemnego


  • Method using bilinear transformation for measurement of impedance parameters of a multielement two-terminal network
    • Jerzy Hoja
    • Grzegorz Lentka
    2008 IEEE TRANSACTIONS ON INSTRUMENTATION AND MEASUREMENT

    Artykuł przedstawia metodę identyfikacji parametrów impedancyjnych obiektów modelowanych dwójnikami. Metoda wykorzystuje właściwości przekształcenia biliniowego pozwalającego na przedstawienie impedancji obiektu jako funkcji każdego z parametrów obwodu zastępczego z osobna. Odwrotne przekształcenie biliniowe pozwala na wyznaczenie wartości każdego parametru na podstawie pomiaru impedancji na jednej częstotliwości dobranej dla każdego identyfikowanego elementu (na podstawie minimum względnej czułości identyfikowanego elementu na zmiany innych elementów), tak więc liczba częstotliwości pomiarowych jest równa liczbie identyfikowanych elementów. Pozwala to na skrócenia czasu identyfikacji w porównaniu do tradycyjnej metody identyfikacji opartej na dopasowaniu widma impedancyjnego (CNLS). Gdy znany jest model obiektu i rząd wartości elementów składowych, opracowana metoda w pełni nadaje się implementacji w tanich, przenośnych przyrządach diagnostycznych.


  • Methodological evaluation of method for dietary heavy metal intake
    • Joanna /chemia/ Żukowska
    • Marek Biziuk
    2008 JOURNAL OF FOOD SCIENCE

    Narażenie człowieka na działanie zanieczyszczeń środowiskowych jest poważnym problemem w obecnych czasach. Metale ciężkie są uważane za toksyczne dla człowieka ze względu na tendencję kumulowania się w wybranych tkankach organizmu. Ponadto, ich obecność w ustroju jest przyczyną wielu schorzeń. Substancje szkodliwe mogą przenikać do organizmu kilkoma drogami, m.in. poprzez spożywanie skażonej żywności. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z przyjmowaniem metali ciężkich, należy monitorować oraz badać żywność w kierunku zawartości substancji toksycznych.


  • Methodological issues of security vulnerability analysis and risk assessment
    • Aleksandra Bobcow
    • Kazimierz Kosmowski
    2008 Pełny tekst Journal of KONBiN

    Artykuł przedstawia wybrane aspekty metodyczne związane z zarządzaniem bezpieczeństwem i ochroną instalacji podwyższonego ryzyka. Podkreślono, że występują instalacje podwyższonego ryzyka, które wymagają specjalnej uwagi w zarządzaniu bezpieczeństwem. Zaproponowano metodykę opartą na wiedzy do zintegrowanej analizy LOPA (warstw zabezpieczeń) i ROPA (pierścieni zabezpieczeń). Nadrzędnym celem jest opracowanie metod i narzędzi wspomagających zintegrowane zarządzanie bezpieczeństwem i ochroną obiektów przemysłowych na podstawie oceny odpowiednich ryzyk.


  • Methodology of semiconductor devices classification into groups of differentiated quality
    • Alicja Konczakowska
    2008 MICROELECTRONICS RELIABILITY

    Zaproponowano klasyfikację przyrządów półprzewodnikowych do grup o zróżnicowanej jakości na podstawie ich szumów własnych z zakresu małych częstotliwości. Przedstawiono metodologię umożliwiającą stwierdzenie, czy zaproponowany parametr szumowy X dla danego typu przyrządu półprzewodnikowego może być stosowany do określenia jakości. Sprecyzowano przebieg badań wstępnych bazujących na ocenie wyników pomiarów szumów własnych z zakresu małych częstotliwości odpowiednio dobranych dwóch prób tendencyjnych składających się z badanych przyrządów. Przytoczono propozycję oszacowania K progów parametru Xthi i = 1,2,...,K w celu podziału danego typu przyrządów półprzewodnikowych na grupy o zróżnicowanej jakości, np. na przyrządy o bardzo dobrej jakości, przyrządy o dobrej jakości, przyrządy o średniej jakości, przyrządy o miernej jakości.Zaproponowana metodyka i procedury badań należy zaliczyć do niedestrukcyjnych.


  • Methods for determining pesticides and polychlorinated biphenyls in food samples-problems and challenges
    • Angelika Beyer
    • Marek Biziuk
    2008 CRITICAL REVIEWS IN FOOD SCIENCE AND NUTRITION

    W związku z koniecznością oznaczania szeregu zanieczyszczeń w próbkach środowiskowych i biologicznych, doszło do rozwoju licznych technik i metod analitycznych. Pomimo tych osiągnięć przed analityką nadal stoją liczne wyzwania. Jednym z nich jest oznaczanie pozostałości pestycydów i PCB w próbkach żywności. Najbardziej zaawansowane metody analityczne składają się z wielu etapów, co przekłada się, przede wszystkim, na duże nakłady czasowe. Duże wyzwanie stanowi określenie stężenia zanieczyszczeń łatwo rozpuszczalnych w złożonych matrycach, szczególnie przy dużym udziale substancji przeszkadzających. Co więcej, związki będące przedmiotem badań występują w śladowych ilościach. Dlatego podstawowym etapem w analizie żywności pod kątem zawartości pestycydów i polichlorowanych bifenyli jest przygotowanie próbki, polegające, przede wszystkim, na wzbogaceniu analitów, a także na usunięciu substancji przeszkadzających.


  • Methods of improving accuracy of indoor localization systems based on 802.11 standard infrastructure
    • Przemysław Przytuła
    • Krzysztof Nyka
    • Łukasz Kulas
    2008

    Artykuł dotyczy różnorodnych metod zwiększania dokładności istniejących już algorytmów lokalizacji, implementowanych w standardzie WLAN 802.11. W pracy przedstawiono nowatorskie rozwiązanie wykorzystujące elementy poprawiające dokładność, takie jak: algorytmy, adaptacja środowiska, filtrowanie sygnałów.


  • Methods of mapping out the route contour of a railway line on the measured rail irregularities
    • Zbigniew Kędra
    2008

    Stosowane obecnie toromierze elektroniczne wykorzystywane są przede wszystkim do pomiaru geometrii toru. Dane z pomiarów nierówności mogą być również wykorzystane w procesie projektowania regulacji toru (np. podczas usuwania dołków). W mongrafii przedstawiono metodę wyznaczenie profilu podłużnego linii kolejowej na podstawie pomierzonych nierówności pionowych. Wyznaczony w ten sposób profil w dalszym etapie wykorzystany by był w projektowaniu nowej niwelety toru kolejowego.


  • Methods of material parameters identification for isotropic damage in viscoplastic flow conditions
    • Paweł Kłosowski
    • Łukasz Pyrzowski
    • Krzysztof Woznica
    2008 MACHINE DYNAMICS PROBLEMS

    W pracy zaprezentowano trzy metody identyfikacji parametrów materiałowych dla izotropowego zniszczenia w warunkach lepkoplastycznego płynięcia. Przedstawiono wyniki identyfikacji dla dwóch stopów aluminium, które następnie zweryfikowano porównując wyniki symulacji numerycznych z wynikami eksperymentalnymi.


  • Methods of quality characterization of foil-based capacitors
    • Kazimierz Jóźwiak
    • Janusz Smulko
    2008 Pełny tekst Metrology and Measurement Systems

    Jakość kondensatorów wykonanych z folii aluminiowej jest zależna od wielu parametrów podczas ich produkcji. Istniejące metody oceny ich jakości nie są doskonałe. Stąd istnieje potrzeba propozycji nowych metod. W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości trzeciej harmonicznej oraz emisji akustycznej występującej pod wpływem naprężenia mechanicznego zwijek foliowych z jakością wytworzenia tych zwijek.


  • Metoda badania powłok ceramicznych w ruchu postępowo-zwrotnym = A method for testing of ceramic coatings under reciprocating sliding
    • Krzysztof Druet
    2008 TRIBOLOGIA

    Opracowano metodę badania powłok ceramicznych w warunkach tarcia ślizgowego na próbkach tworzących układ o styku niekonforemnym kula - powierzchnia płaska. Pokryte warstwą ceramiczną kule dociskano do próbek płaskich - prostopadłościennych listew (również pokrytych ceramiką), wykonujących ruch postępowo-zwrotny. Jako stanowisko badawcze zastosowano Tribometr Posuwisto-zwrotny TPZ-1. Przebieg zużywania się powłoki ceramicznej oceniano pod względem jakościowym oraz ilościowym dokonując okresowych oględzin mikroskopowych powierzchni próbki kulistej.


  • Metoda grafów wiązań w zastosowaniu do opracowania szczególnego obwodu elektrycznego
    • Adam Muc
    • Wacław Matulewicz
    • Mariusz Retkowski
    2008 Przegląd Elektrotechniczny

    Grafy wiązań wykorzystano do odwzorowania krwiobiegu nerki. Zaproponowany model, uwzględnia również odcinek tętnicy głównejoraz, w uproszczeniu, dystrybucję krwi do pozostałych segmentów krwiobiegu. Opisanie zjawisk przepływu krwi w naczyniach krwionośnych za pomocą grafów wiązań pozwala w łatwy sposób przejść do modelu w postaci obwodu elektrycznego. Sprowadzenie problemu dystrybucji krwi do modelu elektrycznego umożliwia zastosowanie sieciowych metod analizy obwodów i uproszczenia analizy zjawisk hemodynamicznych.