Repozytorium publikacji - Politechnika Gdańska

Ustawienia strony

english
Repozytorium publikacji
Politechniki Gdańskiej

Publikacje z roku 2009

Pokaż wszystkie
  • Układy grupowej regulacji napięcia w węzłach wytwórczych krajowego systemu elektroenergetcznego
    • Zbigniew Szczerba
    • Piotr Szczeciński
    • Maciej Kołosiński
    2009

    Artykuł wskazuje kierunek i zakres niezbędnych modyfikacji układów regulacji grupowej ARNE w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego. Stosowane obecnie rozwiązania są przestarzałe, a istniejące zapisy w IRiESP legalizują nieprawidłowości aktualnych algorytmów działania układów regulacji grupowej ARNE.


  • Układy grupowej regulacji napięcia w węzłach wytwórczych krajowego systemu elektroenergetycznego
    • Zbigniew Szczerba
    • Piotr Szczeciński
    • Maciej Kołosiński
    2009 ARCHIWUM ENERGETYKI / ARCHIVES OF ENERGETICS

    Artykuł wskazuje kierunek i zakres niezbędnych modyfikacji układów regulacji grupowej ARNE w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy systemu elektroenergetycznego. Stosowane obecnie rozwiązania są przestarzałe, a istniejące zapisy w IRiESP legalizują nieprawidłowości aktualnych algorytmów działania układów regulacji grupowej ARNE.


  • Umowność ustaleń a wody opadowe
    • Katarzyna Weinerowska-Bords
    2009

    Realizacja wszelkich obiektów inżynierskich wiąże się nieodłącznie z przyjmowaniem szeregu różnorodnych założeń, charakteryzujących się większym bądź mniejszym stopniem umowności.Stosowanie umownych procedur, szacowanie wartości współczynników, przyjmowanie "odgórnych" wytycznych itp. jest zatem ogólnie przyjętym i - w przeważającej większości przypadków - niebudzącym wątpliwości procederem. Wydaje się jednak, że w przypadku planowania systemów odprowadzania wód opadowych kwestia owej "umowności" nabiera szczególnie istotnego znaczenia, gdyż podlega jej bardzo wiele elementów, które - co najważniejsze - determinują w sposób zasadniczy wyniki obliczeń, będąc jednocześnie - z racji specyfiki omawianych systemów - bardzo trudne w weryfikacji.W artykule przedstawiono podstawowe problemy związane z kwestią umowności ustaleń na etapie planowania i projektowania kanalizacji deszczowej.


  • UN Studio- Nowe trendy w architekturze
    • Małgorzata Zboińska
    2009 Pełny tekst Estetyka i Krytyka

    Celem recenzji jest prezentacja oraz ocena nowatorskich metod projektowych znanej awangardowej grupy projektowej z Holandii - UN Studio. Analiza monograficznej książki "Move" autorstwa Bena van Berkela i Caroline Bos w kontekście dorobku współczesnej światowej praktyki architektonicznej prowadzi do wniosku, że proponowane przez UN Studio metody projektowe oraz nietuzinkowy pogląd na dziedzinę architektury wnoszą znaczący wkład w dorobek dzisiejszej praktyki architektonicznej. Projektowanie obiektów przez tę holenderską grupę skupia się bowiem na uzupełnianiu ciągłości różnorodnych systemów występujących we współczesnym ośrodku miejskim: przestrzeni publicznych, ekosystemów miejskich czy urbanistycznych sieci infrastrukturalno-programowych. Sytuuje to grupę UN Studio w czołówce architektów zainteresowanych problematyką architektury funkcjonującej w zmiennych warunkach dzisiejszego ośrodka miejskiego. Prezentowane w książce projekty UN Studio podążają za wyłaniającym się w dzisiejszej architekturze nurtem projektowym, którego cechą charakterystyczną jest uzyskanie obiektu szeroko współdziałającego z krajobrazem miejskim i stanowiącego jego integralny komponent. Recenzowaną publikację należy polecić architektom oraz osobom zainteresowanym zagadnieniami z pogranicza architektury i sztuki. Świeże, oryginalne spojrzenie na obiekt architektoniczny, techniki projektowe i architekturę jako całość, pozwolą czytelnikowi lepiej zrozumieć tendencje we współczesnej architekturze, umożliwiając być może także twórcze wykorzystanie nowych idei.


  • Uncharacteristic forms of employment and work time management constituting a chance for MSP sector
    • Małgorzata Gawrycka
    2009

    Elastyczność funkcjonowania rynku pracy może być traktowana jako jedna z metod ograniczania nierównowagi pojawiajacej się na lokalnych rynkach pracy oraz sposobu dostosowywania się pracodawców do wahań koniunkturalnych, które w znacznym stopniu wpływają na zmiany w poziomie i strukturze zatrudnienia. Poza tym elastyczne formy zatrudnienia i czasu pracy przyczyniają się do ograniczania kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, co wydaje sie szczególnie istotne w przypadku podmiotów gospodraczych dążących do wzmocnienia swojej pozycji na rynku i e fekcie ich rozwoju.Celem niniejszego opracownaia jest zaprezentowanie mozliwości wykorzystania elastycznych form zatrudnienia przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w wojewodztwie pomorskim i wielkopolskim. Zaprezentowane analizy i wnioski zostały sformułowane na podstawie wyników badań ankietowych przeprowadzonych w okresie maj-sierpień 2007 roku.


  • Underwater welded joint properties investigation
    • Dariusz Fydrych
    • Tomasz Kozak
    2009 Pełny tekst Advances in Materials Science

    Przeprowadzono badania mikro- i makroskopowe złączy spawanych typu implant wykonanych pod wodą metodą lokalnej komory suchej. Wyniki badań świadczą o tym, że w SWC badanych złączy tworzą się kruche struktury hartownicze, które są odpowiedzialne za zwiększoną skłonność stali o podwyższonej wytrzymałości do tworzenia pęknieć zimnych. Analiza rozkładów twardości złączy implant również potwierdza istnienie szkodliwego wpływu środowiska wodnego na spawalność stali.


  • Unieszkodliwianie cieczy powstających podczas procesu przemywania zaolejonego piasku roztworami surfaktantów
    • Elżbieta Hallmann
    • Renata Tomczak-Wandzel
    • Krystyna Mędrzycka
    2009 CHEMIK nauka-technika-rynek

    Badano zachowanie się w środowisku wybranych olejów bazowych oraz emulsji olej/woda powstającej podczas oczyszczania zaolejonych gruntów. Badania skupiły się na zbadaniu podatności na biodegradację dodekanu, syntetycznego oleju bazowego typu polialfaolefin oraz dwóch mineralnych olejów bazowych Testem Zamkniętej Butelki (OECD 301D). Sprawdzono również możliwość unieszkodliwienia cieczy powstającej podczas przemywania zaolejonego gruntu metodą biologiczną (osad czynny) oraz chemiczną (reakcja Fentona).


  • Universal Augmentation Schemes for Network Navigability
    • Pierre Fraigniaud
    • Cyril Gavoille
    • Adrian Kosowski
    • Emmanuelle Lebhar
    • Zvi Lotker
    2009 Pełny tekst THEORETICAL COMPUTER SCIENCE

    Rozważano problem uzupełniania grafu (reprezentującego np. sieci społeczne) poprzez dodanie w każdym węźle jednego dodatkowego skierowanego połączenia (długodystansowego). Dokładniej, dla każdego węzła definiuje się listę prawdopodobieństw istnienia połączenia wychodzącego z danego węzła do wszystkich pozostałych węzłów; wartości tych prawdopodobieństw muszą sumować się do jedności. Routing zachłanny w takiej sieci polega na przekazywaniu informacji od węzła źródłowego do docelowego, w taki sposób, że każdy węzeł przekazuje informacje do węzła najbliższego węzłowi docelowemu (nie znając przy tym konfiguracji połączeń długodystansowych innych węzłów). W pracy podano pierwszy ogólny algorytm definiowania struktury połączeń długodystansowych, tak aby zagwarantować oczekiwany czas routingu poniżej O(sqrt(n)) (dokładniej O(n^{1/3} * poly(log n))) dla każdej pary węzłów. Zaproponowano także algorytmy dla innych wariantów problemu.


  • Uniwersalny system RPG do zastosowań w przestrzeniach inteligentnych
    • Karol Draszawka
    2009

    Artykuł dotyczy systemów rozpoznawania poleceń głosowych(RPG). Przedstawiono dwa podstawowe rodzaje systemów RPG i przeprowadzono dyskusję nad wyborem architektury odpowiedniej do zastosowań w przestrzeniach inteligentnych (PI). Zaprezentowano algorytm czasowego dopasowania sygnałów (ang. Dinamic Time Warping - DTW) oraz budowę elementu decyzyjnego zaimplementowanego systemu. Przedstawiono wyniki oceny tego systemu.


  • Uniwersytet społecznie odpowiedzialny - próba podejścia systemowego. [ wersja polska artykułu rejestrowanego pod nr 86628]
    • Krzysztof Leja
    2009 International Journal of Contemporary Management

    W artykule postawiono tezę, że uniwersytet społecznie odpowiedzialny to taki, w którym przenikać się będą: rozwójorganizacyjny (OD), doskonalenie procesów zarządzania wiedzą (KM) i doskonalenie zarządzania jakością (QM. Spoiwem uniwersytetu jest jego kultura organizacyjna (instytucjonalna. Uniwersytet społecznie odpowiedzialny tootwarty system współpracujący z otoczeniem, w którym toczy się gra o studenta (słuchacza) oraz o finanse. Celem funkcjonowania uniwersytetu jest tworzenie zindywidualizowanej wiedzy oraz budowanie na jej fundamentach przewagi konkurencyjnej i realizacji trzeciej misji. Autor podejmuje próbę wykazania, że warunkiem koniecznymsukcesu współczesnego uniwersytetu jest rozumienie go i rozwijanie jako zintegrowanego systemu OD - KM - QM. Ilustrację problemu stanowią wybrane opinie zebrane podczas wywiadów przeprowadzonych przez autora z rektorami wyższych uczelni technicznych na przełomie 2008 i 2009 r.


  • Uniwersytet społecznie odpowiedzialny - przykład AGH
    • Krzysztof Leja
    2009 e-mentor

    W niniejszym opracowaniu przedstawiono zmiany we wzajemnych relacjach pomiędzy uczelnią a otoczeniem na tle ewolucji szkolnictwa wyższego w Polsce od 1990 roku. Zaprezentowano również wnioski z raportu OECD o szkolnictwie wyższym, które zilustrowano, porównując status quo polskich uczelni z modelem uniwersytetu przedsiębiorczego. Starano się wykazać, że uczelnia społecznie odpowiedzialna jest organizacją służącą otoczeniu i jako taką przedstawiono Akademię Górniczo-Hutniczą. W konkluzji stwierdzono, że w obecnych, burzliwych czasach warunkiem koniecznym społecznej odpowiedzialności jest urzeczywistnianie trzeciej misji uczelni, tj. rozwijanie współpracy uczelni z otoczeniem, w tym poszerzanie pola przedsiębiorczości pracowników oraz tworzenie warunków sprzyjających komercjalizacji technologii, która powinna przenikać misję pierwszą (kształcenie) i drugą (działalność badawczą). Aby tak się stało, uczelnie powinny doskonalić swoją działalność, traktując społeczną odpowiedzialność priorytetowo.


  • Unusual odd-chain and trans-octadecenoic fatty acids in tissues of feral European beaver (Castor fiber), Eurasian badger (Meles meles) and raccoon dog (Nyctereutes procyonoides).
    • Dorota Martysiak-Żurowska
    • Kazimierz Zalewski
    • Robert Kamieniarz
    2009 COMPARATIVE BIOCHEMISTRY AND PHYSIOLOGY B-BIOCHEMISTRY & MOLECULAR BIOLOGY

    W lipidach wyizolowanych z różnych partii ciała bobrów, borsuków i jenotów stwierdzono obecność znaczących ilości niezwykłych jak na zwierzęta jednożołądkowe kwasów tłuszczowych - nieparzystowęglowych nasyconych i jednonienasyconych KT (15:0, 17:0, 15:1 i 17:1) oraz (w lipidach tkanek bobra i jenota) oktadecenowych KT konfiguracji trans, w tym kwasu wakcenowego - KT charakterystycznych dla tkanek i mleka przeżuwaczy. Obecność tych KT sugeruje, że w układzie pokarmowym badanych zwierząt zachodzi biouwodornienie wielonienasyconych KT (kwasu linolowego i gamma-linolenowego) przez specyficzna mikloflorę żołądkową.


  • Usefulness of PCR Melting Profile Method for Genotyping Analysis of Klebsiella oxytoca Isolates from Patients of a Single Hospital Unit
    • Karolina Stojowska
    • Stanisław Kałużewski
    • Beata Krawczyk
    2009 Pełny tekst Polish Journal of Microbiology

    Opracowanie szybkich i prostych metod typowania jest wymagane w celu identyfikacji potencjalnych źródeł zakażenia ludzi drobnoustrojami oportunistycznymi. Klebsiella spp. należą do grupy bakterii oportunistycznych odpowiedzialnych za wzrost liczby wieloopornych zakażeń szpitalnych. Ostatnio pokazaliśmy wysoką różnorodność genetyczną K. oxytoca używając dużej kolekcji szczepów izolowanych przez 50 lat od pacjentów z kilku szpitali w Polsce. Nasze wyniki wykazały, że metoda ITS-PCR jest przydatna do badania filogenetycznych relacji szczepów K. oxytoca , natomiast PCR MP ze względu na wysoki potencjał różnicujący jest użytecznym narzędziem w badaniach epidemiologicznych K. oxytoca. W niniejszej pracy przydatność metody PCR MP testowano na dwóch zestawach szczepów wyizolowanych z jednej jednostki w krótkim okresie czasu. Wyniki wykazały, że metoda PCR MP ma wysoką moc dyskryminującą i może być przydatna do badań epidemiologicznych blisko spokrewnionych szczepów K. oxytoca izolowanych z pojedynczej jednostki w krótkim okresie czasu w celu identyfikacji źródła i dróg rozprzestrzeniania się zakażenia. Zaletą metody PCR MP jest możliwość zastosowania gradientu temperatury denaturacji podczas PCR w celu potwierdzenia wyników genotypowania. Ze względu na te właściwości i wysoką moc dyskryminującą metody PCR MP, co pokazano w pracy dla określenia genetycznego podobieństwa szczepów K. oxytoca, zaproponowano metodę PCR MP jako jedną z najlepszych technik do analizy krótko terminowych epidemii.


  • Usefulness of the Free Length Theory for assessment of the self-association of the pure solvents
    • Jarosław Wawer
    • Anna Płaczek
    • Dorota Warmińska
    • Wacław Grzybkowski
    2009 JOURNAL OF MOLECULAR LIQUIDS

    Wykonano pomiary szybkości rozchodzenia się dźwięku i gęstości metanolu, acetonitrylu, N,N-dimetyloformamidu, N,N-dimetyloacetamidu, dimetylosulfotlenku i fosforanu trietylu w zakresie temperatur 294 - 333 K . W oparciu o wyznaczone ściśliwości adiabatyczne zastosowano teorię FLT do oceny wzajemnej asocjacji cząsteczek. Uzyskane wyniki przedyskutowano na tle innych sposobów klasyfikacji rozpuszczalników.


  • Using similar classification tasks in feature extractor learning
    • Jerzy Dembski
    • Wojciech Jędruch
    2009

    The article presents and experimentally verify the idea of automatic construction of feature extractors in classification problems. The extractors are created by genetic programming techniques using classification examples taken from other problems then the problem under consideration.


  • Usługa oraz model dekompozycji - teoretyczne podstawy usługowego zarządzania organizacją wsparcia IT
    • Jarosław Pastuszak
    • Maciej Stolarek
    • Cezary Orłowski
    2009

    Rozdział omawia fundamentalne dla usługowego modelu zarządzania organizacją IT pojęcie usługi. Opisuje podstawowe typy jej atrybutów oraz wprowadza funkcję wyróżniającą wykorzystaną do kategoryzacji usług. W dalszej części ukazany jest ogólny model dekompozycji usługi i jego wersję bazującą na ograniczeniach implementacji modelu w CMDB. Publikacja podsumowuje otrzymane wyniki i wskazuje dalsze kierunki badań dotyczące w szczególności modelu wsparcia oraz umów typu SLA i OLA.


  • Ustalenie zasobów ekslpoatacyjnych wód podziemnych dla nowego ujęcia Wrzosy III w Toruniu
    • Beata Jaworska-Szulc
    2009 Biuletyn Państwowego Instytutu Geologicznego

    Ze względu na zagrożenie jakości wód podziemnych w Toruniu planowana jest budowa nowego ujęcia Wrzosy III. Dla nowej lokalizacji skonstruowano model matematyczny. Na tej podstawie obliczono wydajność eksploatacyjną nowego ujęcia, która wynosi 270 m3/h, przy depresji około 5m.


  • Usterki i uszkodzenia budynku mieszkalnego jako następstwo błędów projektowych noworealizowanego sąsiedniego obiektu budowlanego
    • Maciej Niedostatkiewicz
    2009

    W pracy przedstawiono opis uszkodzeń murów zewnętrznych oraz wewnętrznych wielorodzinnego budynku mieszkalnego powstałych w wyniku realizacji na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego. Zaproponowano metodę naprawy występujących usterek poprzez wykonanie ściągów stalowych w pzimie stropów międzykondygnacyjnych.


  • Ustomysz
    • Piotr Dalka
    2009